PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor Tepesinde, Yağmur Altında Bir İstanbul Çilesi

dreamdark
25 Haziran 2010, 04:26
23 Haziran Çarşamba günü, günlük güneşlik; gayet güzel olan havaya güvenerek, yazlık ekipmanlarımı kuşanıp motora atladım ve işe gitmek üzere saat 14:30 civarında Bostancı'daki evimden yola çıktım.

2. köprü güzergahından Kavacık'a yaklaşırken havanın renginin yavaş yavaş dönüp, serinlemeye başladığını hissetmeye başlamıştım ki, ilerideki kapkaranlık bulutları ve bir tablo misali çakan şimşekleri görünce durumun vehametini anlamış bulundum.

Doğruca fırtınanın içine gidiyordum ve artık dönüşüm yoktu.
Kavacık'a vardığımda önce seyrek seyrek düşen damlalar ve hemen ardından 1 dk. kadar sonra bardaktan boşalırcasına yağan yağmuru, yazlık montumun incecik file deliklerinden vücuduma mermi gibi vururken hissedebiliyordum tenimde.

Kavacık köprüsünün altına zor attım kendimi, yağmurdan korunmak için oraya sığınan diğer motorcu arkadaşların yanına.
Ancak o birkaç dakikalık sürede tamamen ıslanmıştım zaten. İşe de yetişmek zorunda olduğum için, zaten ıslandım ıslanacağım kadar, battı balık yan gider Emre diyerek, diğer motorcuların şaşkın bakışları arasında koyuldum tekrar yola.

Yol boyunca şiddetini hiç yitirmeyen yağmur, GS'nin Seyrantepe'de yeni yapılmakta olan stadına yaklaşırken öyle bir bastırdıki bir anda, görüş mesafem neredeyse 10 metreye kadar düştü ve emniyet şeridine; bir üst geçidin altına sığınmak zorunda kaldım. Gök yarılmıştı sanki!

Birkaç dk sonra kaskımın camını 2-3 cm kadar aralayarak tekrar çıktım yola.
Yol kenarındaki toprakla karışık su akıntılarının içinden yavaşca geçerek, U dönüşümü tamamlayıp Maslak istikametine giden sapağa doğru ilerlerken, yolun çukurda kalan kısmında oluşan ortalama 20-30 cm'lik göletten de yavaşca geçtim ve yağmur dolayısıyla dörtlülerini yakıp kenara çekmiş bekleyen otomobilleri de geride bırakarak, Maslak sapağından Büyükdere caddesine çıkabildim sonunda.

Ancak sıkışan trafik nedeniyle aralardan dahi zar zor geçebildiğim için, yağmuru bolca sindirdim içime.

Bu trafiğin sebebini anlamam da çok sürmedi.
Harp okullarını geçince, Maslak-Seyrantepe üst geçidinin hemen altında kalan çukur bölgede, şelale misali sularla beslenmekte olan bir gölet oluşmuştu ve arabalar oradan zar zor geçiyordu. Birçok motorcu da motorlarını köprü altındaki kaldırıma çıkarmış bekliyordu.

Yine motordaşlarımın şaşkın bakışları arasında, sanki hemen yanıbaşıma düşüyormuşcasına çatırtadayarak gümdürdeyen yıldırımlar ve şimşekler eşliğinde, yüksekliği kaldırımın boyunu aşmış, tahminimce 50-60 cm yüksekliğindeki akarsudan, ayaklarım peglerde olmasına rağmen suyun altında kalarak, yanımdaki arabaların yarım açık olan vizörümden içeri sıçrattıkları suları tükürerek, yaklaşık 20 metre ilerleyerek çıkmayı başardım.

Cadde boyunca sağdan çağlayarak akan 10-15 cm yüksekliğindeki su birikintilerini de aştıktan sonra, sonunda Maslak'daki işyerime kazasız belasız, sağ salim ama, iliklerime kadar ıslanarak ve üşüyerek varmayı başardım!

Sonrasında çevre mağazalardan üstüme kuru giysiler aldırarak, o günkü vardiyamı tamamladım.
Ancak hayatım boyunca unutamayacağım rezillikteki macera dolu günlerimden birine daha imzamı atmış oldum..

Bu olaydan çıkarılacak sonuçlar :

- Evden çıkmadan önce hava durumuna mutlaka bakılacak,
- Hava durumuna bakılsa bile "İstanbul'un havasına güvenilmez" sözü unutulmayacak,
- Anadolu yakasının gözünü seveyim lafı da sürekli hatırlanacak,
- Sele altında yağmurluk, işyerinde yedek giysi bulundurulacak,
- 600F ile enduro yapılmaz diyenlere kapak olunacak,
- En önemlisi, eş sözü dinlenecek.

Kazasız, belasız keyifli sürüşler.:rendeer:

Arjantinli69
25 Haziran 2010, 05:40
yaz geldi dedik nerde,akşam bende kavacıktan acıbadem'e eve giderken çamlıca'da yakalandım yağmura,bekle bekle nereye kadar saat olmuş gece 01.30 yola devam.göztepe köprüsünden geçicem bir baktım arabalar durmak üzere,ayaklarım arka peglerde aynen devam soldan doğru :pale: lastiklere baktım yarıya kadar su içinde ayaklar görünmüyor,zar zor eve vardım ama giden bilir,dere gibi akan sular motoru nerdeyse götürcekti az daha :) Allahtan hep bakarım yola çıkmadan hava durumuna,yanımda yağmurluklar vardı giyinmiştim hafif yağmaya başlayınca :) ve bende diyorum istanbulun havasına güven olmaz,yağmurluklar sırt çantasın'da dursun ne olur ne olmaz :P

COQ
25 Haziran 2010, 05:42
Bir musibet,bin nasihatten iyidir.:wiinkk:

satoyama
25 Haziran 2010, 06:01
scooterlerde yağmur okadar dokunmuyor ayaklar kuru kalıyor ama diğerlerinde çamur içinde:pr:

Akileos
25 Haziran 2010, 09:01
geçmiş olsun emre.....

ben ogün camdan dışarı bakamıyordum valla bırak motora binmeyi...:)

gkhnkzy
25 Haziran 2010, 09:16
Geçmiş olsun abi... 3 ay oldu motoru alalı ama yaz gelmedi malesef :pale:

Geçen sene bu zamanlar ilk motorumla, ilk uzun yol tecrübemde (CBR125 ile İstanbul-Çınarcık) bende sırılsıklam olmuştum. Aynen sendeki gibi, kara bulutlar İzmit'ten bana doğru geliyordu, bende Bostancı D-100'den onlara gidiyordum... Tam Eskihisar-Topçular feribot ayrımında buluştuk kendileriyle :)

Zaten ne geldiyse bu Çınarcık yüzünden başıma geldi. Geçen cumartesi akşam 5-6 gibi bastıran yağmur,fırtına ve ardından yağan doluda yine oradaydım. Motorla dışardaydım, ıslanmadım ama apartmana zor attım kendimi... Motor dışarda kaldı, dua ettim devrilmesin diye :)

Ben grenajı çizmesin diye bez ayrımı yapıyorum, ogün üstüne dolu yağdı :mrgreen: Kafadan camı gözden çıkarmıştım ama Allah'tan bişey olmadı...

zenon
25 Haziran 2010, 09:22
Ben bu hafta km yi tamamlayıp cumartesi bakima sokacaktım :D benim bakim yalan oldu motoru kapının önünde yatıyor :) sağlam bir yapmurluk almak lazım ama o sıcrayan sudan botlar resmen rezil oluyor onu nasil cözecez anlamadım.

kismetsiz
25 Haziran 2010, 09:28
Aynı durumun benzerini ben de yaşıyorum, Acıbadem'den Kurtköy'e olan güzel yolculuğumda. Bir taraftan seviniyorum ''Enduro keyfi için arazi yapmaya gerek kalmadı oh ne güzel, aa burada da akarsu geçişi yapacağım'' şeklinde, ancak her gün gitmek gerekince kıyafetlerin kuruması için zaman kalmıyor.

otopsici
25 Haziran 2010, 09:47
Emre kardeşim inşallah bir gün Van'a yolun düşer uğrarsan burada hava şartlarını görünce sende şaşıracaksın
1-) asla ayakkabı giyilmez her zaman goretex botla gezerim
2-) sele altında kıyafet üzerine giyilen yağmurluk (alt üst) ve tıbbi eldiven (elim ıslanmasın diye eldiven içine giyiyorum) hazırdır
Van ilinde sabah çok güneşli bir güne uyanır öğleye doğru aşırı yağmuru yer akşam karla karışık yağmu veya tekrar güneş açar:queen:

Aragorn78
25 Haziran 2010, 09:49
Emre cok gecmis olsun.
Bahsettiğin o en şiddetli yağmurun bol ruzgarlısını fakat dize kadar su olmayanını bende TEM'de yaşamıştım ve uzunca bi süre gitmek zorunda kalmıştım. Kabus gibiydi.
http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/62878-temde-sagnak-yagmura-yakalaninca.html

beykurt
25 Haziran 2010, 09:52
güzel bir metin bi o kadar da vahim bir olay :) geçmiş olsun.hasta olmaman sevindirici.

Sadık1453
25 Haziran 2010, 09:56
Bir musibet,bin nasihatten iyidir.:wiinkk:

Kesinlikle :)

Geçmiş olsun diyerlim artık... Kazasız atlatmış olman da bu işin bonusu olsun.

Ramazan Can
25 Haziran 2010, 10:04
geçmiş olsun kazasız belasız ulaşman sevindirici.... eşimizin içine doğuyor galiba söz dinlemek lkazım gerçekten............

ınnowa
25 Haziran 2010, 10:24
tam macera enduro tadında.:cat:

mondial50tt
25 Haziran 2010, 11:03
geçmiş olsun ,,farklı bir tecrübe olmuştur :)

dreamdark
25 Haziran 2010, 11:15
Geçmiş olsun dilekleriniz için sağolun arkadaşlar, ben de aynı durumu yaşamış arkadaşlarıma aynı dileklerimi sunuyorum.
Dediğiniz gibi, unutulmayacak bir gün oldu ve şükür kazasız belasız atlatıldı.

Emre kardeşim inşallah bir gün Van'a yolun düşer uğrarsan burada hava şartlarını görünce sende şaşıracaksın
1-) asla ayakkabı giyilmez her zaman goretex botla gezerim
2-) sele altında kıyafet üzerine giyilen yağmurluk (alt üst) ve tıbbi eldiven (elim ıslanmasın diye eldiven içine giyiyorum) hazırdır
Van ilinde sabah çok güneşli bir güne uyanır öğleye doğru aşırı yağmuru yer akşam karla karışık yağmu veya tekrar güneş açar:queen:

Aslında bahsettiğiniz hava durumuna aşinayım, askerliğimi Van'da yaptığım için hava durumundaki 24 saatlik değişimleri biliyorum. :) Toprakkale kışlası 6. Hudut Alayı'ndaydım ben.
Özledim oraları da vallahi..

semihg
25 Haziran 2010, 11:28
Geçmiş olsun.Sizin için zor bi deneyim olmuş.İnşallah hasta olmazsınız.

yeschim
25 Haziran 2010, 11:30
Allahtan başına bişey gelmedi bu sefer de ucuz kurtuldun :jocolor:

Hasta olursan ::igne::

Bir daha yaparsan da alırım motorunu ona göre ::yanliss: :rendeer:

Rebornx4
25 Haziran 2010, 11:39
Sana gene iyi olmuş emre abi.

Bana geçen hafta ( Bu haftaki yağmurlar değil, ondan önceki hafta sel basan yağmurlar) olanları bilsen seninkilerden arta kalır yanı yok.

Üstümde prohel yazlık file mont, altımda kot-dizlik, kask kısacası koruma var fakat suyla araları pek haşır neşir değil.

Mahmutbey gişelerden, üsküdardaki evime gelecektim. Daha 2.çevreyolunda 2-3 km gitmeden bastıran yağmur(hani şu sel felaketi olan) yüzünden az küfür etmedim yağmura. Hayatımda bu kadar ıslandıgımı hatırlamıyorum. Gerçi artık yolu yarıladığımda pis pis gülüyodum halime, sinirlerim bozulmuştu. %100 ıslanmıştım ve kuru yer yoktu vücudumda.

Eve varıp t-shirtimi sıktıgımda olayın vahametini anladım.

Kısacası abi dediklerinde %100 haklısın. Ekipmansız cıkılmaz dışarı + anadolu yakasının gözünü seveyim :cat:

tasarslan
25 Haziran 2010, 11:40
Bol maceralı bir yolculuk olmuş,İstanbul dışında yaşanmış olsaydı çok keyifli olabilirdi. :)Geçmiş olsun..

Yeşim yenge aynen devam:mrgreen:

İ Remzi nerde ?

askon
25 Haziran 2010, 12:29
valla emre kardeşim gecmiş olsun anlatımda on numara olmuş işte motosıklet üzerınde olmanın bır cok faydalarından örnek
yazdırıp çizdirıyor yaşatıyor kulağına küpe yapıyor kalem ıyıse okutuyor daha ne olsun :rendeer:

dreamdark
25 Haziran 2010, 19:11
Sağolun arkadaşlar, o anı en canlı şekilde anlatmaya çalıştım.

Bol maceralı bir yolculuk olmuş,İstanbul dışında yaşanmış olsaydı çok keyifli olabilirdi. :)Geçmiş olsun..

Yeşim yenge aynen devam:mrgreen:

İ Remzi nerde ?

Remzi Almanya'dan yağmuru beraberinde getirdi ve Babaeski'deki evinde kuru kuru oturuyor şimdi.:mrgreen:

RunemagicK
25 Haziran 2010, 20:13
- Hava durumuna bakılsa bile "İstanbul'un havasına güvenilmez" sözü unutulmayacak

geçen hafta, evimden 5dk uzaklıktaki biryere gidicektim ama hava nasıl sıcak, bırak montu ayakkabı bile giymeden t-shirt+şort+terlik çıktım, yanıyo yani. tam çıkmak üzereykende el alışkanlığı hava durumuna baktım meteorolojiden rüzgar varmı diye, 30 dereceye yakın, hava açık. neyse evden çıktım, tam varmak üzereyim karşıdan sanki geceyarısı geliyor, noluyo lan demeden 1 dakika içinde kuru yerim kalmadı, dönüşte keza öyle. ama tam eve geldim güneş açtı:D neydi bu hala anlamış değilim:)

F54
25 Haziran 2010, 20:19
bende perşembe sabah evden çıkacağım bir baktım yağmur yağmış yanıma pantolon aklet don herşeyden aldım iş yerinde ıslak kıyafetle çalışmamak için motorun en kötü yanı bu olsa gerek

hell_rideRR
25 Haziran 2010, 21:15
mubarek muson yağmuları gibi tam tatilede girdik derken olucak iş değil yahu yağmur ormanları böyle yağış almadı :pr: geçmiş olsun bu arada sadece biraz zinciri yağlaman gerekicek:P

schumi84
25 Haziran 2010, 22:00
bende bi keresinde bostancı kosiflerden, emirgana sağanak yagmur altında gitmiştim hemde artçım ile birlikte. tek farkı bi yere yetişmeye çalışmıyodum, yavaş yavaş giderek bayaa zevk almıştım o yolculuktan açıkçası :P

kurubuz
25 Haziran 2010, 22:05
Yaz kış yağmurluk pantolon , bot kılıfı çantamda bulunur . Montum da su geçirmez yazlık monttur. Otobanda yağmurda sürmek kadar keyif aldığım sürüş yoktur.

osmanözdemir
25 Haziran 2010, 22:37
ya benimde bu yağmurda sadece pantolonum su geçirdi.bu yağmurlukların sadece pantolon kısmı yokmu?.Bu arada bütün ayakkabı ve botlarım su geçiriyodu gittim nalbura 15 tl ye içi yünle kaplı bi plastik bot aldım ayaklarım sıcacık ve kuru şekilde geçirdim bu 2 günü :D tavsiye ederim.Ama pantolona bi çözüm lazım.yoksa içime çöp poşeti giyeceğim.

Burak_34
25 Haziran 2010, 23:28
geçmiş olsun arkadaşım, kazasız belasız sonlandığına sevinelim..
hemen hemen aynı olaylar sapancadan istanbula dönerken benim başıma geldi bu ayın başında, şiddetli yağmurda cidden zor iş:)

dreamdark
26 Haziran 2010, 06:02
Bu akşam motoru güzelce temizledim, yağsız kalan zinciri de iyice yağladım. Lastik havalarını kontrol edip, İlk fırsatta da gerekli noktalara WD40 uygulamasıyla yağmurun etkilerini sıfıra indirgemiş olacağım.:cat:
Kaskın yanak pedleri de ancak kurudu 2 günde.

mastikos
26 Haziran 2010, 11:09
bende geçen pazar tam seyrantepe stadının yanından geçerken başlayan şiddetli yağmur yolun ortasında doluya çevirdi ve ona rahmen kısa kollu tişörtle yoluma devam ettim koluma batan dolular iğne görevi gördü en sonunda sultangazi tekstil kente yakın bi aradan benzinciye girdim ama komple sırılsıklam olmuştum + artçım :) bukadar güneşli bir günün ardından böyle bir süpriz şaşırttı ama allahtan dönüş yolundaydıkta durmak istemedim :P ıslanmışız zaten durup nabiym :)

remzi_39
26 Haziran 2010, 20:50
Sağolun arkadaşlar, o anı en canlı şekilde anlatmaya çalıştım.

Remzi Almanya'dan yağmuru beraberinde getirdi ve Babaeski'deki evinde kuru kuru oturuyor şimdi.:mrgreen:

Yahu Emre bende seni sert bir motorcu sanıyrdum...:cherry:
Ben Türkiye ye gelene kadar kac kere kiloduma kadar ıslanıp kurudum biliyorsun azıcık. :cherry:

Almanyadan yagmuru getirdigim bir gercek..
Oradan buraya kadar takip etti benı bulutlar anasını satayım. :pr:

Kısmetse zarın yıne ıstanbuldayım...
alısamadım buradakı kılavyelere yaaaa
z ve y ı ve i s ve ş.. hay klavye gibi senın..

Apachee62
26 Haziran 2010, 22:34
geçmiş olsun az kalsın aglıyodum abi datay yapmıssın mekan zaman kahraman hersey belli roman gibi olmus hemde akıcı

---------- Mesaj ekleme zamanı: 21:34 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 21:32 ----------

geçmiş olsun öyle anlatmıssınki az kalsın aglıyodum abi datay yapmıssın mekan zaman kahraman hersey belli roman gibi olmus hemde akıcı vee kahraman bakış açısı onu unuttum :)

dreamdark
27 Haziran 2010, 01:59

Neyse sağ salim ve hasta olmadan atlattık karıcığım. :)
Bir daha böyle hazırlıksız yakalanmak yok yağmura İnşallah.:rendeer:

Yahu Emre bende seni sert bir motorcu sanıyrdum...:cherry:
Ben Türkiye ye gelene kadar kac kere kiloduma kadar ıslanıp kurudum biliyorsun azıcık. :cherry:

Almanyadan yagmuru getirdigim bir gercek..
Oradan buraya kadar takip etti benı bulutlar anasını satayım. :pr:

Kısmetse zarın yıne ıstanbuldayım...
alısamadım buradakı kılavyelere yaaaa
z ve y ı ve i s ve ş.. hay klavye gibi senın..

Yahu Remzi valla yazlık ekipmanla fırtına hiç de hoş olmuyormuş gerçekten de, senin o kadar uzun yolu bu şekilde gelmen de büyük olay zaten. :) Ama bari yanında getirmeseydin, bıraksaydın orada.:P
Yalnız ne olursa olsun İstanbul'un yolları ve trafiği de ekstra bir tuz biber katıyor olaya, bunu da göz ardı etmeyelim lütfen.:cherry:
Sabah çıkacağım işten, yarın öğleden sonra araşalım.:cat:

mogli
27 Haziran 2010, 03:07
Sen yine bir kaç kilometre gitmişsin. Ben hava durumuna bakıp havayı da kontrol ettikten sonra 14 Şubat'ta ( ya da 13 hatırlamıyorum) Sevgililer Günü için İzmit'ten İstanbul'a doğru yola çıktığımda gişelerden geçişimin 4 km sonrasında sağanak yağışa yakalanıp kahvaltıya yetişmem gerektiği için İstanbul'a kadar durmadan gelmiştim. Üstelik bri de kaza atlatmıştım 100 km boyunca dere içinde gittiğim için. Bu arada ER6 ile de enduro yapılabiliyormuş, ya da su kayağı mı desek jet ski mi? :)

hasanpinar0537
27 Haziran 2010, 03:58
en güzel kısımda eş sözü dinlenecek YEŞİM bu kısma bayılacak.... :D

< iLk@yy >
27 Haziran 2010, 10:02
Bu olaydan çıkarılacak sonuçlar :

- Hava durumuna bakılsa bile "İstanbul'un havasına güvenilmez" sözü unutulmayacak,
- Anadolu yakasının gözünü seveyim lafı da sürekli hatırlanacak,
- Sele altında yağmurluk, işyerinde yedek giysi bulundurulacak,
- 600F ile enduro yapılmaz diyenlere kapak olunacak,
- En önemlisi, eş sözü dinlenecek.

Kazasız, belasız keyifli sürüşler.:rendeer:

bence istiyorsan dinleme :mrgreen:

:cherry::cherry::cherry:

---------- Mesaj ekleme zamanı: 09:02 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 08:38 ----------

Bu akşam motoru güzelce temizledim, yağsız kalan zinciri de iyice yağladım. Lastik havalarını kontrol edip, İlk fırsatta da gerekli noktalara WD40 uygulamasıyla yağmurun etkilerini sıfıra indirgemiş olacağım.:cat:
Kaskın yanak pedleri de ancak kurudu 2 günde.

kaskın içine bi fön makinası yerleştir bak bakalım ne kadar sürede kuruyor :mrgreen:

HercuL
27 Haziran 2010, 10:14
sağ sağlim ulaşmışsınya o önemli geçmiş olsun