PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gumrukte tanıdıgı olan var mı?

Blackvolky
24 Haziran 2010, 16:25
Herkese merhaba arkadaşlar ben yurt dışında yaşıyorum ve bir motor almayı kafaya koydum. Bir kaç gündür de internet sitelerini talan ettim ama çok sağlıklı bir bilgi alamadım. Şimdi benim bulduklarım şöyle

-Yurt dışından 3 yaşından büyük araç aldıysanız onu getiremezsiniz ama zamanında sıfır aldığınız 20 yaşında bir aracı bile getirebilirsiniz.

-Yurt dışında yaşayıp tatil için Türkiye ye geliyorsanız 6 ay araç kalabiliyor ve bu süre içerisinde araç satılamıyor 6 ay sonra çıkış yapmanız gerek ve sadece kapıdan dönüp girseniz olmuyor hangi ülkedeyseniz oraya dönüyorsunuz ve araç kalan 6 ayı orda geçiriyor.

-Yurt dışında yaşıyorsunuz ya da Türkiye den yurt dışında bir firmaya sipariş verdiniz aracın fatura tutarındaki fiyatına ÖTV vergisi araç fiyatı+ÖTV vergisi üzerinden de KDV vergileri eklenip araca Türk plaka taktırabiliyorsunuz

-Yurt dışından getirttiğiniz araç için proje falan çizdirmeniz gerekiyor ve bir yerlerin bunu onaylaması gerekliymiş.(Ayrıca gümrükte tek başınıza bütün evrak işleri ile uğraşamıyormuşsunuz ve iş takipci tutup bide ona komisyon ödiyceksiniz)

-Yurt dışında belli bir süre (misal 24 ay ya da 5 yıl tam emin değilim ülkelere göre değişebilirde) Kaldığınız zaman Permi hakkınız oluyormuş ve böylece yurt dışından aldığınız bir aracı hiç bir vergi ödemeden türkiye ye getirebiliyorsunuz.

Şimdi arkadaşlar benim bildiklerim bunlar ve bunları genelde otomobil getirmek isteyen kişilerin yapmış olduğu araştırma sonucunda buldum. Bu yukardaki hususlar motorlar içinde geçerlimidir?

Eğer ÖTV ve KDV burdaki fatura üzerinden hesaplancaksa sorun değil ben öderim çünkü burda(LİBYA) sıfır YAMAHA R1 fiyatı 10bin TL vergiler eklenince bile Türkiye fiyatının altında kalıyor kaldı ki ben 5-6bin TL lik bir makina alıcam(600cc) o zaman vergiler dahil Türkiye de 2. el fiyatına almış olurum.

Bir sorumda bu şekilde motor getiren var mı hiç? ya da aracı bir firma bilen?

Eğer yurt dışından benim gibi motor getirmek isteyen başka birileri varsa birlikte de getirebiliriz belki o zaman ucuza da almış olabiliriz. Bilgi ve görüşlerinizi bekliyorum Saygılarımla...

kurubuz
24 Haziran 2010, 16:38
Bütün bunlar aracı türk plakalı yapacak isen geçerli. Eğer libya plakası ile tatile geldiğinde kullanacak isen ve 6 ay sonra çıkartmak istiyorsan bunlara gerek yok, oturma izninle sınırdan ( gümrükten) giriş yapman yeterli. TC plakalı yapacaksan kesin dönüş yapma şartı aranır ve bir adet motorlu taşıt getirebilirsin. Bu işler gümrükte tanıdıkla da olmaz, gümrük komisyoncusu bulman gerekir. Gümrüklerin 10 yıl önce bilgisayara geçmesi ile tanıdıkla iş yapma devri artık kapandı artık hangi malın muayene olacağına bile bilgisayar karar veriyor. Son yıllarda yapılşan rüşvet operasyonları ve 100 lerce memurun içeri atılması da artık bu işten para kazanmalarını engelliyor.

Blackvolky
24 Haziran 2010, 16:53
kurubuz ben 6 ayda bir gelip gitmiycem kesin dönüş yapıp yapmıycağımda belli değil sadece vergisini ödeyip motoru almak istiyorum ama benim bilmek istediğim ödeyeceğim vergi fatura üzerinde ki miktarın vergisi mi yoksa Türkiye piyasasındaki değerin vergisi mi olcak?

draggy
24 Haziran 2010, 16:59
Fatura üzerindeki değer üzerinden ödenir, vergi hesaplanırken fakat vergi muayene memurunu düşük gelirse, -ki çoğunlukla gelir, muammel bedel üzerinden hesaplanır...

kurubuz
24 Haziran 2010, 17:05
İkinci el motorlu taşıt ithali yasak. Sıfır motoru da yaklaşık %150 vergi ve harç ödeyerek getirebilirsin. Proje çizdirmene falan gerek yok. Aracın CE belgesinin olması yeterli. Ama yola uygunluk belgesi vs de isteyebilirler. Barsan , karınca , inanç gibi büyük gümrükleme firmaları ile temasa geçmeni öneririm, onlar araç çekme konusunda uzmandırlar. Burada alacağın bilgi çok sınırlı ve yüzeysel olacaktır. bana kalırsa nakliye , antrepo, gümrükçü komisyonu + 1,5 kat vergi nin üzerine bir de eziyetini eklersen değmezmiş gibi geliyor. Yine de sen bilirsin.

greyhorse
24 Haziran 2010, 17:48
gumrukcu tanıdıgı bılgı almak ıcınmı arıyorsun?yoksa sana yardımcı olabılmesı ıcınmı?bu kadar prosedur olması zaten tanıdık işi yaptırılamasın diye
eger bırtane motor getırtmeyı planlıyorsanız ıyı olcup tartmanız lazım
bırde her an cebınızden para cıkarmaya hazır olun :mrgreen:

gumrukforumları var oralardan kesin bilgi alabilirsiniz

Blackvolky
24 Haziran 2010, 18:51
İkinci el motorlu taşıt ithali yasak. Sıfır motoru da yaklaşık %150 vergi ve harç ödeyerek getirebilirsin. Proje çizdirmene falan gerek yok. Aracın CE belgesinin olması yeterli. Ama yola uygunluk belgesi vs de isteyebilirler. Barsan , karınca , inanç gibi büyük gümrükleme firmaları ile temasa geçmeni öneririm, onlar araç çekme konusunda uzmandırlar. Burada alacağın bilgi çok sınırlı ve yüzeysel olacaktır. bana kalırsa nakliye , antrepo, gümrükçü komisyonu + 1,5 kat vergi nin üzerine bir de eziyetini eklersen değmezmiş gibi geliyor. Yine de sen bilirsin.

2.el arac getiriliyor diye biliyorum yanliz 3yasindan buyuk olmayacak. Eger fatura uzerinden vergilendirilcekse nasil %150 vergi odiycegimi anlamadim. Ötv belli kdv belli. Yazmis oldugun firmalara bakicam sonucta eziyet olcak ama 1 kere olcak ve 2.el fiyatina sifir alabilcem. Yardimlar icin tesekkur ederim.

kurubuz
24 Haziran 2010, 19:04
BEDELSİZ İTHALAT HAKKINDAN KİMLER YARARLANABİLİR?
a) Yurtta bir takvim yılında 6 aydan fazla kalmamış olmaları kaydıyla Türkiye gümrük bölgesi dışında en az 24 ay (Türkiye de bir takvim yılında 45 güne kadar kalışlar yurt dışındaki ikamet süresinden sayılır) ikamet ettikten sonra kanuni ikametgahlarını kesin olarak Türkiye'ye nakledenler,
b) Kararname ile yurt dışındaki milli veya milletlerarası kadrolara atanıp da bu görevlerinden dönen kamu görevlileri (Bunlar için Türkiye gümrük bölgesi dışında en az 24 ay ikamet şartı aranmaz),
İkametgahlarını naklettikleri son giriş tarihinden en az 6 ay öncesinden beri yurt dışında bulundukları ülkede adlarına kayıtlı ve adlarına kaydının yapıldığı yıl itibariyle (kayıt ve model yılı dahil) 3 yıldan eski olmayan kullanılmış motorlu veya motorsuz özel kara nakil vasıtaları gümrük vergilerinden muaf olarak ithal edebilirler.
c) Türk vatandaşlığına geçmek suretiyle ikametgahlarını Türkiye'ye nakledenler kişiler
Türk vatandaşlığına geçmek suretiyle kanuni ikametgahını yabancı bir ülkeden Türkiye gümrük bölgesine kesin olarak nakleden kişilerin (evlilik suretiyle Türk vatandaşlığına geçenler hariç) ikametgahlarının naklinden önceki Türkiye'ye son giriş tarihinden en az 6 ay öncesinden beri yurt dışında bulundukları ülkede adlarına kayıtlı ve adlarına kaydının yapıldığı yıl itibariyle (kayıt ve model yılı dahil) 3 yıldan eski olmayan kullanılmış motorlu veya motorsuz özel kara nakil vasıtalarının ithalinde gümrük vergileri aranmaz. Bunların Türkiye gümrük bölgesi dışında 24 ay ikamet etmeleri şart değildir.
d) Veraset yoluyla ithalat
Türkiye gümrük bölgesi dışında yerleşik kişilerin ölümü ile Türkiye de ikamet eden veya Türkiye ye kesin olarak dönen Türk uyruklu mirasçılarına intikal eden kullanılmış bir adet motorlu veya motorsuz özel kara nakil vasıtası ithalinde gümrük vergileri aranmaz.
Muafiyet, mücbir sebepler saklı kalmak kaydıyla, ölene aidiyetinin ve namlarına gelenlere intikalinin kanaat verici resmi belgelerle ispatı şartıyla, veraset ilamı tarihinden itibaren 12 ay içinde getirilen motorlu veya motorsuz özel kara nakil vasıtası için tanınır.

BEDELSİZ İTHALAT KAPSAMINDA YURDA GETİRİLECEK OLAN OTOMOBİLLER İÇİN MALİ YÜKÜMLÜLÜKLER VE ORANLARI
Amortisman indirimi sonunda bulunan ve vergiye esas kıymetin tesbitinde aracın model yılındaki FOB kıymetiyle çarpılacak oranlar:
Yaş Oran Yaş Oran
0- %100 5- %41.76
1- %80 6- %35.49
2- %68 7- %30.17
3- %57.8 8- %25.64
4- %49.13 9- %21.79
10- %20
Navlun ve Sigorta :
Otomobilin Ağırlığı
AB ve EFTA Üyesi Ülkelerden Gelen Otolar İçin
ABD ve Uzakdoğu Ülkelerinden Doğrudan Gelen Otolar İçin
AB ve EFTA Üyesi Ülkelerden Gelen Uzakdoğu Ülkeleri Menşeli Otolar İçin

1200 kg'a kadar
150 EURO
650$
300$ + 150 EURO

1201-1600kg'a kadar
200 EURO
700$
400$ + 200 EURO

1600 kg'dan fazla
230 EURO
800$
500$ + 230 EURO

GÜMRÜKTE ÖDENECEK VERGİLER VE ORANLARI
ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ:
ARACIN CIF DEĞERİ ÜZERİNDEN
Silindir Hacmi 1600 cc yi geçmeyenler için % 37
1600 cc yi geçen fakat 2000 cc yi geçmeyenler için % 60
2000 cc yi geçenler için % 84
oranlarında tahsil edilir.
KATMA DEĞER VERGİSİ :
CIF Değeri ve Özel Tüketim Vergisi Toplamının % 18 i oranında KDV tahsil edilir.
ÖRNEK:
CIF bedeli 10.000 EURO olan ve motor hacmi 1600 cc yi geçen ancak 2000 cc yi geçmeyen bir araç için ödenmesi gereken vergilerin hesaplanması aşağıda gösterilmiştir:
CIF Bedeli =10.000 EURO
Motor hacmi =1600cc üzeri (1800 cc)
Özel Tüketim Vergisi=CIF Bedeli x Özel Tüketim Vergisi Oranı
= 10.0000 x % 60 = 6.000 EURO=ÖTV
Katma Değer Vergisi =(CIF Bedeli + Özel Tüketim Vergisi) x KDV Oranı
=(10.000 + 6.000) x % 18
= 16.000 x % 18 = 2.880 EURO=KDV
GÜMRÜKTE ÖDENECEK VERGİLER TOPLAMI = ÖTV+KDV
= 6.000+2.880=8.880 EURO

Bu sayfadaki bilgiler;
T.C. BAŞBAKANLIK
GÜMRÜK MÜSTEŞARLIĞI GÜMRÜKLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
Yurt Dışında Yaşayan Vatandaşlar Şube Müdürlüğü
tarafından sağlanmıştır.

Blackvolky
24 Haziran 2010, 19:26
gumrukcu tanıdıgı bılgı almak ıcınmı arıyorsun?yoksa sana yardımcı olabılmesı ıcınmı?bu kadar prosedur olması zaten tanıdık işi yaptırılamasın diye

:) yanlis anlasilmasin sadece dogru bildiyi almak istiyorum cunku malum zahmetli bir is ve bi yanlis anlama kar etcem derken ciddi zarar edebilirim.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 17:15 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 17:07 ----------

:) yanlis anlasilmasin sadece dogru bildiyi almak istiyorum cunku malum zahmetli bir is ve bi yanlis anlama kar etcem derken ciddi zarar edebilirim.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 17:26 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 17:15 ----------

kurubuz (pardon isminizi bilmiyorum) yazi cok aciklayi oldu ordaki ornekte 1600cc uzeri icin hesap yapilmis benim almak istedigim motor 600cc ve muhtemelen 6bin dinar (tl olarak 7500 euro olarakta 4bin falan) simdi bu cif degeri ne oluyor? Benim motora verdigim fatura uzerindeki tutarmi yoksa gumrukcunun referans aldigi bir yermi?

The Dude
24 Haziran 2010, 21:00
belli ki senin devlet ile çok işin olmamış, olsa idi böyle vir düşünceyi aklına bile getirmezdin.

gümrük denilen meretin memleketimizdeki tek işlevi eşyanın vergisinin doğru olarak hesaplanması ve tahsil edilmesidir. bundan farklı açıklamalar teferruattır.

canın çok sıkılıyor ise dene yaşadıklarını kitaplaştırıp bundan para kazanabilirsin, gümrüklerin elektronik sisteme geçmesi gümrüğün işleyişini çok da değiştirmemiştir. uğraşırlar ve uğraştırırlar.

çünkü bu malzemenin hazır var iken ve bu hazır malzemeden birileri para kazanıyor iken gidip olanlardan alacaksın. bu aşağı yukarı her sektörde böyledir.

ithalat kanununu unutalı epey zaman oldu ama mantık her zaman aynıdır. bu sebepten eğer böyle bir aksiyona kalkışırsan sana sabır ve kolaylıklar dilerim.

fiyat konusuna .ok takılma vergiler ile bile ucuza alacağını düşünürken bir kalem birşey çıkar yurtiçinden daha pahalıya gelir.

remzi_39
24 Haziran 2010, 21:29
Ben 3 hafta önce ipsala da memurlardan polisine kadar hepsini tanıdım :P ama bu konuda sana yardımcı olamıyacagım.. üzgünüm

emocan
24 Haziran 2010, 22:04
gümrükte çok iyi tanıdığım biri var. o da BEN .
Gümrük Müşaviriyim .
Getirdiğiniz motorlu taşıtlar fatura kıymeti üzerinden değil bildiğiniz kasko bedeli gibi liste fiyatı üzerinden vergilendirilir.

oh valla ozaman kebab ben düşük fatura kestireyim getireyim. yok öle .
ihtisas ya da diğer adıyla yetkili gümrük idaresinden gümrükleme işlemini yaparsınız. 3 yaşına kadar muhabbeti yanlış anlaşılmasın .
3 yaşına kadar kullanılmış değil . 3 yaşına kadar SIFIR olan makinaları ithal etmek serbesttir. yani 2008 model olup bayi de satılmamış kilometresi sıfır faturalı aldığınız bir makinayı ithal edebilirsin.

Kesin dönüş vs muhabbetlerine hiç girmiyorum . 2000/53 sayılı bakanlar kurulu kararının 6 ila 13. maddeleri arasında yazar ama o da boştur. sizden yine bütüüün vergileri alır sadece BEDELSİZ kelimesi herkesi yanıltır .
BEDELSİZ ne demektir ? BEDELİ ödenmemiş yani önceden almışsın bedelini ödemişsin kesin dönüş yapıyorsun ama bunu gümrüğe ıspat zorunluluğun yok . adına Ruhsat yeterli ve makinan kullanılmış yani orada kullandığın bir makina olmak zorunda. kesin dönüş yapıyorsan gümrükten geçicebiliyorsun demektir.
3 yaşından eski yine olamıyor. yani kesin dönüş yapıyorum 10 yaşındaki makinamı getiririm bilgisi yanlış bir bilgidir getiremezsin.

Normalde Mal bedelini ödediğinize dair evrak veya transfer dekontu ister . + ÖtV + ardiye+ KDV hepsini alır.

Kısa ve öz türkiye işsiz güçsüz kısa yoldan para kazanmak isteyen amele kro maganda ve mafya özentisi insan dolu .
Sizin bu dediğiniz olsaydı emin ol herkes bu işi yapar bu işin bir rantı piyasası hatta Pazarı olurdu .
Var mı ? yok
bu çok basit 2 x 2 = 4 mantığıdır.
yok ise demek ki iç piyasada bayi fiyatından daha ucuza mal edilemiyor .

Blackvolky
24 Haziran 2010, 22:40
valla en sonuda bulamıycam çözüm gelirken getircem bi makina TR den de aynı marka ve model pert bi makina bulup motor numarasını üzerine yapıştırıp dewam etcem ya bizim devletimiz zorla adama bunu yaptırıyor ya. Türkiye de R1 in fiyatı en son 30-35bin tl falan dı en son bildiğim kadarı ile burda sadece 10bin tl insan kafayı yiyo yaa gördükçe zaaten benzinin bile litresi 0.25tl :(

---------- Mesaj ekleme zamanı: 19:40 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 19:21 ----------

Gümrük Müşaviriyim .
Getirdiğiniz motorlu taşıtlar fatura kıymeti üzerinden değil bildiğiniz kasko bedeli gibi liste fiyatı üzerinden vergilendirilir.

ihtisas ya da diğer adıyla yetkili gümrük idaresinden gümrükleme işlemini yaparsınız. 3 yaşına kadar muhabbeti yanlış anlaşılmasın .
3 yaşına kadar kullanılmış değil . 3 yaşına kadar SIFIR olan makinaları ithal etmek serbesttir. yani 2008 model olup bayi de satılmamış kilometresi sıfır faturalı aldığınız bir makinayı ithal edebilirsin.

Kesin dönüş vs muhabbetlerine hiç girmiyorum . 2000/53 sayılı bakanlar kurulu kararının 6 ila 13. maddeleri arasında yazar ama o da boştur. sizden yine bütüüün vergileri alır sadece BEDELSİZ kelimesi herkesi yanıltır .
BEDELSİZ ne demektir ? BEDELİ ödenmemiş yani önceden almışsın bedelini ödemişsin kesin dönüş yapıyorsun ama bunu gümrüğe ıspat zorunluluğun yok . adına Ruhsat yeterli ve makinan kullanılmış yani orada kullandığın bir makina olmak zorunda. kesin dönüş yapıyorsan gümrükten geçicebiliyorsun demektir.
3 yaşından eski yine olamıyor. yani kesin dönüş yapıyorum 10 yaşındaki makinamı getiririm bilgisi yanlış bir bilgidir getiremezsin.

Normalde Mal bedelini ödediğinize dair evrak veya transfer dekontu ister . + ÖtV + ardiye+ KDV hepsini alır.

Kısa ve öz türkiye işsiz güçsüz kısa yoldan para kazanmak isteyen amele kro maganda ve mafya özentisi insan dolu .
Sizin bu dediğiniz olsaydı emin ol herkes bu işi yapar bu işin bir rantı piyasası hatta Pazarı olurdu .
Var mı ? yok

Çok teşekkür ederim bilgi için yazıyı okuduktan sonra zaaten 2. ellere bakmaya başladım.

sayın adminlerden ricam bu konuyu kitlesinler sık sorulan sorular kısmına da ekleyebilirler çünk eminim benim gibi yurt dışında yaşayıpta araç getirtmek isteyen çoktur.

draggy
24 Haziran 2010, 23:01
Gümrük Müşaviriyim .

Var mı ? yok

9 senedir yapmıyorum bu işi bende de B var, yıllardır harcını ödemiyorum ayrı :) Kanun değişti mi gerçekten bilmiyorum ama benim zamanımda kesin dönüş için araçlarda yaş sınırı 8 sene idi :) bu 3 seneye mi indi şimdi, hayallerimi yıktın :pale: