PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : slm fazer de hararet sorunu var

rahmisezer
17 Haziran 2010, 22:01
ben motoru biraz düşük vitesde ve yüksek devirlki kullanıyorum vede işe e5 de gidip geliyorum bugun aksam garajıma girdigimde hararet göstergesi tavan yapmısdı bu makinalarda fanı daha önce actırmak icin bir seyler yapılabiliyormu gösterge 5 kademeden olusuyor 4 normal cızgı 5. cızgi ise kalın 4. cizgiye gelmeden fan acmıyor budurum normalmi? ve bu fanı 3. kademede actırmak mümkünmü ?

On7_li
17 Haziran 2010, 22:05
Havalar müthiş sıcak, birde devirli kullanınca fan açması normal. Yakında kendimiz hararet yapacaz...

Samet Ağır
17 Haziran 2010, 23:06
fanı açmaya yarayan termostat denilen bir parça vardır.üzerinde de sıcaklık değerleri bulunur.genelde 92 derece olurlar.sen 82 -75 filan gibi daha düşük sıkaklık değerine sahip bir termostat takarsan motor suyu sıcaklığı çok fazla yükselmaden fan açar.
ancak bu havalarda fanın bu durumda hiç kapatmayabilir.çünkü sıcaklık mesela atıyorum 75 derecenin altına hiç inmiyorsa sende 70 derecelik termostat taktıysan hababam çalışacaktır.birde performans durumu var.bazı motorlar performanslarını verebilmeleri için belli sıcaklıklara ulaşmak zorundadırlar...umarım anlatabilmişimdir..kolay gelsin...

rahmisezer
17 Haziran 2010, 23:20
Havalar müthiş sıcak, birde devirli kullanınca fan açması normal. Yakında kendimiz hararet yapacaz...

evet dostum haklısın havalar gercekden cok sıcak ama malesef ben cok yogun trafikde kullanmak zorundayım ama sanırım daha sakın kullanmam gerekiyor :)

---------- Mesaj ekleme zamanı: 20:20 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 20:18 ----------

fanı açmaya yarayan termostat denilen bir parça vardır.üzerinde de sıcaklık değerleri bulunur.genelde 92 derece olurlar.sen 82 -75 filan gibi daha düşük sıkaklık değerine sahip bir termostat takarsan motor suyu sıcaklığı çok fazla yükselmaden fan açar.
ancak bu havalarda fanın bu durumda hiç kapatmayabilir.çünkü sıcaklık mesela atıyorum 75 derecenin altına hiç inmiyorsa sende 70 derecelik termostat taktıysan hababam çalışacaktır.birde performans durumu var.bazı motorlar performanslarını verebilmeleri için belli sıcaklıklara ulaşmak zorundadırlar...umarım anlatabilmişimdir..kolay gelsin...

tesekkürler gercekden çok aydınlatıcı oldu

mach1
18 Haziran 2010, 14:24
yağını 10-50 hatta yapa biliyorsan 10-60w yap fan müşürüne baktır 90 C geçtikten sonra otomatik açması lazım hatta ona bir tane düğme bile yaptıra bilirsin hafif geçtimi kendin manuel açabilirsin:)

TrekOnur
30 Nisan 2011, 12:41
konuyu hortlatmış oluyorum ama başka yere başlık açıp kirlilik yapmayayım dedim.

Benim 2005 Fazer'da yağ değişiminden önce hareret uzun yolda 2 kademe, şehir içnde 3, bazen 4 oluyodu. Yağ değişiminden sonra uzun yolda 3 kademe olmaya başladı. Kolay kolay 2'ye düşmüyor artık.

Sizce bu sıcaklık normal mi? Diğer fazer kullanan arkadaşlarda göstergenin durumu nasıl?

Ayrıca birazdan radyatörü temizleyip suyuna bakacağım, gerekirse suyunu değiştireceğim. Servis el kitabında 1/1 oranında antifiriz karıştırın yazıyor(CHANGING THE COOLANT). Yaz mevsiminde sizce bu uygunmudur veya bu konuyla ilgili tavsiyeleriniz neler?

kemal3469
16 Ekim 2012, 01:09
Suan benim fazerdede aynı sıkıntı var.bugun radyotoru soktum temizledim.ve full antifiriz koydum hiç su koymadım.bı sıkıntı olurmu.bide aynen fan acmıyor.müsur den sanıyorum.nerden uygun müsur alırım.bide debriyaj balatasini nerden uygun alırım.simdiden teşekkürler.

pistolpitt
16 Ekim 2012, 01:34
fazer pek fan açmaz, fan açtığına ve 4. kademeye çıktığına çok nadir şahit oldum. radyatör koruma varsa ondan olabilir onun dışında yağını suyunu kontrol etmekte fayda var.

kemal3469
16 Ekim 2012, 05:27
Peki yasin fan müsur unden olamaz mı.bide termostat diyolar.nerden uygun bulurum bu parçaları fan müşürü arabalarla aynı gibi acaba söksem sanayide baksam aynısını bulabilirmiyim.

Ramazan Can
16 Ekim 2012, 07:37
Suan benim fazerdede aynı sıkıntı var.bugun radyotoru soktum temizledim.ve full antifiriz koydum hiç su koymadım.bı sıkıntı olurmu.bide aynen fan acmıyor.müsur den sanıyorum.nerden uygun müsur alırım.bide debriyaj balatasini nerden uygun alırım.simdiden teşekkürler.

radyatöre full antifiriz konmaz...

cihan54
16 Ekim 2012, 09:01
fazer pek fan açmaz, fan açtığına ve 4. kademeye çıktığına çok nadir şahit oldum. radyatör koruma varsa ondan olabilir onun dışında yağını suyunu kontrol etmekte fayda var.

Bugünlerde sıcaklık ve nem baya bi arttı buralarda, ve 3. seviyede olmasına rağmen her zaman fan açıyor benimki. Aslında fazer şehir içi kolay hararetlenen bir makine. Nasıl rastlamadın anlamadım :)

pistolpitt
16 Ekim 2012, 10:09
rastlamadım değil yahu çok nadir şahit oldum diyorum :) hem bir de cbf ile karşılaştırılınca çok hararetlenen bir makine değil aslında :)

cihan54
16 Ekim 2012, 10:16
Hmm.. Bunu bildiğim iyi oldu.. Alırken cbf600'le kıyaslıyordum. Fazer'ın daha fazla hararet yapan bir motor olduğunu duymuştum. Ama sen bu tezi çürütüyosun sanırsam :) Benim motor her fırsatta fan açıyor. Seviye 4'e çıkmıyor ama fanı da aksatmıyor :) Cbf'de durum nasıldır bilmiyorum..

pistolpitt
16 Ekim 2012, 10:26
Peki yasin fan müsur unden olamaz mı.bide termostat diyolar.nerden uygun bulurum bu parçaları fan müşürü arabalarla aynı gibi acaba söksem sanayide baksam aynısını bulabilirmiyim.
ben olsam servise götürürdüm, ufak parçalar ama arızası başa iş açabilir sonuçta

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:22 ----------

Hmm.. Bunu bildiğim iyi oldu.. Alırken cbf600'le kıyaslıyordum. Fazer'ın daha fazla hararet yapan bir motor olduğunu duymuştum. Ama sen bu tezi çürütüyosun sanırsam :) Benim motor her fırsatta fan açıyor. Seviye 4'e çıkmıyor ama fanı da aksatmıyor :) Cbf'de durum nasıldır bilmiyorum..
cbf600 kesinlikle daha hararetli bir motor hemen fan açar, stop etmeden önce cevre yolunda bi soğutup getirirdim :)

cihan54
16 Ekim 2012, 10:31
Bu segmentte böyle birşey var galiba :) neyseki hızı seven aletler, iki gaz açıp soğutulabiliyor :mrgreen:

kemal3469
16 Ekim 2012, 16:09
Full antifiriz in zararı yok diyolar aksine faydası var dediler

cihan54
16 Ekim 2012, 16:15
Ben de koyulmaz diye biliyorum. Antifriz katkı maddesidir yalnızca. Suyun donma noktasını düşürmesi için..

kemal3469
17 Ekim 2012, 07:25
Bende aksine faydası var.zararı yok diye biliyorum

cihan54
17 Ekim 2012, 09:45
Valla ben de servis manual'ın yalancısıyım :)

2006 Fazer service manual (53: 6-12): "* If water has been used instead of coolant, replace it with coolant as soon as possible, otherwise the engine may not be sufficiently cooled and the cooling system will not be protected against frost and corrosion."

Özetle; Su yerine soğutma sıvısı koyulursa hava sıcaklığına göre motorun soğutması yeterince sağlanamayabilir, donabilir, korozyona karşı koruma sağlanamayabilir.

Böyle deniyor hocam... Ben yine sana karışamam da, dilersen duyduğun şekilde de yapabilirsin, benim için problem yok :)

VIA
17 Ekim 2012, 10:39
ben motoru biraz düşük vitesde ve yüksek devirlki kullanıyorum vede işe e5 de gidip geliyorum bugun aksam garajıma girdigimde hararet göstergesi tavan yapmısdı bu makinalarda fanı daha önce actırmak icin bir seyler yapılabiliyormu gösterge 5 kademeden olusuyor 4 normal cızgı 5. cızgi ise kalın 4. cizgiye gelmeden fan acmıyor budurum normalmi? ve bu fanı 3. kademede actırmak mümkünmü ?

Bahsettiğinize göre sorun çabuk ısınma iken, bunun sebebini-sebeplerini ortadan kaldırmak yerine neden çözüm olarak fanın devreye daha erken girmesini istediğinizi anlayamadım !!

kemal3469
17 Ekim 2012, 14:19
Antifiriz başka soturma sıvısı farklı bence kardesim.eniştem araba tamircisi o bana full antifiriz koy dedi.daha iy olur dedi.zararı olmaz dedi.aksine faydası olur dedi.

Ramazan Can
17 Ekim 2012, 14:34
Antifiriz başka soturma sıvısı farklı bence kardesim.eniştem araba tamircisi o bana full antifiriz koy dedi.daha iy olur dedi.zararı olmaz dedi.aksine faydası olur dedi.

full antirifiriz tez haralet yapmasına sebeb olur...

ero__
18 Ekim 2012, 12:21
Antifriz adı üzerinde donma engelleyici katkı maddesidir. Sudaki mevcut sıcaklığı daha iyi ve hızlı taşır diye bir durum yok. Aksine fazla oranda ya da tamamen konursa (eniştenize sorun söyler bu tabiri) şekerlenme yapar. Yani tıkanıklığa yol açar zamanla.

Bulent78
18 Ekim 2012, 14:53
Bu antifiriz mevzusu bizim arkadaşlar arasında da baya tartışıldı, vardığımız kesin ve bilimsel olan sonuca göre, yani sağımızdan solumuzdan uydurmadık, araştırıp da bulunan sonuca göre, antifiriz tekbaşına konulursa donma derecesi, su ile konulduğu duruma göre daha düşük olacaktır, yani şimdi rakamları atıyorum ama 2 antifiriz 1 su koyduğunuzda -40 derece ye kadar donmadan dayanıyor ise, sadece antifiriz koyduğunuzda bu -30 ya da -20derece olacaktır, dediğim gibi rakamları şu an salladım ama bu işi araştıran arkadaş bizi de zamanında deli etmişti, olmaz öyle şey iddialarımıza net kanıtla yanıt verince inanmıştık bizde, haberiniz olsun. Gerekirse o topiği bulur link veririm.

Soğutma sıvısından kasıt radyatörün içinde dolanan sıvı, yani sadece su değil de, antifiriz ile birlikte karıştırılmış olan su benim anladığım kadarıyla.