PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : radyatör fanı hakkında sorum olacak

mirty
14 Haziran 2010, 03:32
öncelikle iyi geceler :),
aklıma önemli bişey takıldı, motosikletlerde bulunan fanlar radyatörden havayı emerek mi çalışır yoksa radyatöre havayı üfleyerek mi çalışır araştırdım ama bulamadım bilenler yardımcı olursa sevinirim zira fanı ters bağlamış olabilirim :cyclopsan

motorhocası
14 Haziran 2010, 03:37
Emmek için kullanılır,üflese karşıdan esen rüzgarla çarpışır, sıcak hava radyatör peteklerinde kalır.

COQ
14 Haziran 2010, 04:34
Valla guzel soru.:)

Emmek için kullanılır,üflese karşıdan esen rüzgarla çarpışır, sıcak hava radyatör peteklerinde kalır.

O fan ne ise yariyor hocam?:)
Motorumu sogutuyor, radyatörûmü?

Mengu16
14 Haziran 2010, 04:53
Arabalarda olduğu gibi fan radyatörün önündeyse radyatöre üflemesi gerekir ki rüzgara karşı üflemesin.
Fan radyatörün arkasındaysa bu sefer havayı emer, üfleseydi rüzgara karşı olacağından pek etkisi olmazdı.

COQ
14 Haziran 2010, 05:00
Benim arabada da motorda da fan radyatorun arkasinda.:)
Yani motorla radyator arasinda.
Bu fan ne is yapiyor simdi?
Eger radyatore çarpan ruzgari emiyorsa, bu emdigi ruzgari ne yapiyor?:)
Ulem gece gece nesem yerine geldi.:P
Sorunun guzelligine bak!!!!:bounce:

Mengu16
14 Haziran 2010, 05:06
Benim arabada da motorda da fan radyatorun arkasinda.:)
Yani motorla radyator arasinda.
Bu fan ne is yapiyor simdi?
Eger radyatore çarpan ruzgari emiyorsa, bu emdigi ruzgari ne yapiyor?:)
Ulem gece gece nesem yerine geldi.:P
Sorunun guzelligine bak!!!!:bounce:

Araba yada Motosiklet hızlıyken zaten radyatörü soğutmak için gerekli havayı rüzgar olarak alıyor. Fan daha çok düşük süratlerde gerekli, termostat ta bunun için var zaten, soğutma sıvısı belirli bir sıcaklık üzerine çıktığında fan çalışır.

COQ
14 Haziran 2010, 05:16
Araba yada Motosiklet hızlıyken zaten radyatörü soğutmak için gerekli havayı rüzgar olarak alıyor. Fan daha çok düşük süratlerde gerekli, termostat ta bunun için var zaten, soğutma sıvısı belirli bir sıcaklık üzerine çıktığında fan çalışır.

Yani fan radyatoru sogutuyor.
Dogrumu anlamisim.

Mengu16
14 Haziran 2010, 05:24
Yani fan radyatoru sogutuyor.
Dogrumu anlamisim.

evet, fan radyatörü, radyatör soğutma sıvısını, soğutma sıvısı motorun soğutma kanallarından geçerek motoru soğutuyor.

COQ
14 Haziran 2010, 05:35
evet, fan radyatörü, radyatör soğutma sıvısını, soğutma sıvısı motorun soğutma kanallarından geçerek motoru soğutuyor.

Iyi gidiyoruz.:cat:

Simdi motosikletle giderken dogal olarak, on taraftan ruzgar ve dolayisiyla hava radyator petekleri arasina giriyor.
Bu gelen hava radyator için yeterli sogutma sagliyorsa, bir problem yok.
Fakat yetersiz kalirsa, fan devreye giriyor ve radyatorun istenilen isiya inmesine yardimci oluyor.
Simdi soru su.
Bunu nasil yapiyor?
Radyator peteklerinin arasindan suzulen havayi emerek mi?
Yoksa, bagimsiz hareket ederek, radyatore ufleyerek mi?

Ps:Daha fanin pozisyonuna gelmedim.
Onu da sorucam.:)

Mengu16
14 Haziran 2010, 05:47
Fanın yerleştirildiği yere göre havayı emiyor, yada üflüyor amaç hava akımı yaratmak.
Fanın pozisyonunu da sormayın:mrgreen:
Öğleden sonra final sınavım var ona çalışıyorum bi yandan :pr:
20 saattir uyumadım, 14-15 saat daha uyumam muhtemelen.

COQ
14 Haziran 2010, 06:03
Fanın yerleştirildiği yere göre havayı emiyor, yada üflüyor amaç hava akımı yaratmak.
Fanın pozisyonunu da sormayın:mrgreen:
Öğleden sonra final sınavım var ona çalışıyorum bi yandan :pr:
20 saattir uyumadım, 14-15 saat daha uyumam muhtemelen.

:P
Tamam yarin devam ederiz.:wiinkk::cherry:

oguzhan6161
14 Haziran 2010, 08:25
radyatör kanallarından soğutma suyu geçer.Soğutma suyu makina bloglarından geçerken ısınır ve radyatöre çarpan hava sayesinde soğur. Çarpan havanın etkisi küçük ve soğutma için yetersizse devreye fan giriyor

otopsici
14 Haziran 2010, 08:41
Iyi gidiyoruz.:cat:

Simdi motosikletle giderken dogal olarak, on taraftan ruzgar ve dolayisiyla hava radyator petekleri arasina giriyor.
Bu gelen hava radyator için yeterli sogutma sagliyorsa, bir problem yok.
Fakat yetersiz kalirsa, fan devreye giriyor ve radyatorun istenilen isiya inmesine yardimci oluyor.
Simdi soru su.
Bunu nasil yapiyor?
Radyator peteklerinin arasindan suzulen havayi emerek mi?
Yoksa, bagimsiz hareket ederek, radyatore ufleyerek mi?

Ps:Daha fanin pozisyonuna gelmedim.
Onu da sorucam.:)

abi pozisyon derken:queen:

aggressive
14 Haziran 2010, 10:18
radyator karsıdan gelen ruzgarla sogur ruzgarın gelmedıgı yada az geldıgı yeterlı sogutmayı saglayacak derecede gelmedıgı durumlarda radyatore hava üfleyerek petekleri sogutur peteklerın soguması suyu sogutmayı saglar

ceyhun__22
14 Haziran 2010, 10:28
endüstriyel soğutma sistemleri dahil soğutucular peteklerin emilmesi ile soğutulur.Otomobiller de dahil.

blackcbr125
14 Haziran 2010, 11:09
bn bi aracın arkasına takıldımmı hemen çalışıo vınnnnnnn XD

mirty
14 Haziran 2010, 14:12
öncelikler herkese teşekkür ederim :), şimdi benim fanım radyatörğü-n arkasında o zaman havayı emmesi gerekiyo dimi, o zaman ben tesr bağlamışım:cyclopsan

zeda3000
14 Haziran 2010, 14:43
öncelikler herkese teşekkür ederim :), şimdi benim fanım radyatörğü-n arkasında o zaman havayı emmesi gerekiyo dimi, o zaman ben tesr bağlamışım:cyclopsan

Nasil yani orjinalindekine ne oldu?

Haa birde soyle bir durum var

Kuzey yarim kuredeki arabalarin fani sag dan sola guney yarim kuredeki lerin ki ise soldan saga doner. Motorda miktanis oldugundan. Uretici firmaya tam ortada yasayan ne yapar dedigimde net bir cevap vermemisti. :)

mirty
14 Haziran 2010, 22:59

Kuzey yarim kuredeki arabalarin fani sag dan sola guney yarim kuredeki lerin ki ise soldan saga doner. Motorda miktanis oldugundan. Uretici firmaya tam ortada yasayan ne yapar dedigimde net bir cevap vermemisti. :)

radyatörü temizlemek için sökmüştüm sonra dikkat etmeden bağlamışım, sık sık fan açar oldu, yazıları okurken fanın havayı emdiğini görünce aklıma takıldı, mesela ben afrikaya gidicek olsam ekvatoru geçtiğimde fanı tersmi bağlamam gerek nası yani? gidersem bigün aklımda olsun :mrgreen:

zaferkarizma
14 Haziran 2010, 23:02

bu bana biraz saçma geldi neden acaba :) sonra bu olay egzos bilyasına dönmesin :)

blackcbr125
14 Haziran 2010, 23:09
neden diğer yarım kürede ters dönüyoki ?

motorhocası
14 Haziran 2010, 23:11
O zaman diğer yarımkürede geri geri sürüyorlar,marş motoru da ters çevirecek motoru.:cherry:

mirty
15 Haziran 2010, 03:56
fanım gerçekten ters çalışıyomuş:) sayenizde düzelttim artık 3-4 saate yakın gezdim sorunum kalmadı herkese teşekkürler:mrgreen:

COQ
15 Haziran 2010, 04:43
Neden guney yarimkure farkli, kuzey farkli bilmem ama okulda lavabo ornegi çok anlatilirdi.
:)
Simdi lavaboya gidip çesmeyi açin.
Su lavabodan donerek akip gidecektir.
Ne tarafa dondugune dikkat edin.
Hangi lavaboyu denerseniz deneyin su hep ayni yonde donerek gider borusuna gidecek.
Guney yarikurede ise tam tersi yone doner.
Yani ben gozumle gormedim, ogretmenin yalancisiyim.:P
Daha dogrusu guney yarimkureye gittim ve lavabo kullandim ama baska meselelerle ilgileniyordum suyun ne tarafa dondugu aklima gelmedi.:cherry:

fanım gerçekten ters çalışıyomuş:) sayenizde düzelttim artık 3-4 saate yakın gezdim sorunum kalmadı herkese teşekkürler:mrgreen:

Hocam senin ki nasilsa çozulecek bir sorundu.
ben asil Mengu'nun final sinavi nasil gitti onu merak ediyorum.:)
ayrica fanin ters takilabilmesine imkan verecek sekilde fan dizayni yapan firmayi da siddetle kiniyorum.
Yani bu kadar da sallamaci olunmaz.
Ters takilma ihtimaline karsi montaj yerinin dizaynini ona gore yaparsin, adam istese de ters takamaz.
bu kadar zor mu bir detayi dusunup uygulamaya sokmak anlamiyorum.

Olcay Avşar
15 Haziran 2010, 09:22
Coq'a yardımcı olayım :)

http://www.youtube.com/watch?v=Pb69HENUZs8

aggressive
15 Haziran 2010, 09:27
eksik bilgi aktardım :)

fan radyatorun onundeyse ufleyerek arkasındaysa emerek :P

COQ
15 Haziran 2010, 15:27
Coq'a yardımcı olayım :)

http://www.youtube.com/watch?v=Pb69HENUZs8