PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Seyhan 250 acil yardım

dr_hayabusa
13 Haziran 2010, 16:52
Merhaba arkadaşlar, sürekli forumu takip eden fakat muhabbetlere pek dahil olmayan bir arkadaşınızım.
Bende 2004 Seyhan 250 c var. motor çok temiz. yani piyasasının üstünde, birkaç ay önce aldım fakat aldığımdan beri düzeltemediğim bir sorun var,
motoru ilk çalıştırdığımda çok iyi performansı var fakat yirmi dakika sonra felan motor gaz yemiyor gibi birşey oluyor hani debriyaj şişer ya da üçüncü viteste motoru kaldırmaya çalışırsınız olmaz ya öyle oluyor işte, birinci vitesteyken bile en ufak bir yokuşu bile çıkmıyor, bir de felaket bir sıcaklık oluyor motorun orada, bacaklarıma bayaa bayağı sıcak vuruyor. biraz bekledikten sonra motor soğuyunca herşey düzeliyor, bunu uzun yolda yapmıyor dur kalkı çok yaptığım zamanlarda oluyor, şimdi gelelim sorunun neler olmadığına. debriyaj balataları ve yağ değişti, ön arka fren mekanizmaları komple değişti, yine sorun devam ediyor. muhtemelen motorun içinde silindirde sorun var, bir de sorum egsoz bayağı bağıran bir egsoz bu da motorun hemen şişmesine neden olur mu? hava filtresiyle alakası olabilr mi? yoksa motorun içini açtırayım mı... Yardım ederseniz ya da en azından akıl verirseniz çok sevinirim. teşekkürler...:pale:

teknikhoca
13 Haziran 2010, 18:05
Merhabalar. Motorunuzun supap ayarlarını kontrol ettirin. Sıkı supap ayarı, bu türe sorunların kaynağıdır. Ayrıca yine az gelen yakıt neticesinde kısık hava ayarı da motorun hararet yapmasında en büyük etkendir. hava ayarlarınız bir iki tur açtırın ve supap ayarlarınızı kontrol ettirin

dr_hayabusa
14 Haziran 2010, 00:56
çok teşekkürler. yarın deneyeceğim..

alp_tunay
14 Haziran 2010, 01:07
Sorunun ateşleme bobininden..Değiştir sorunun çözülecektir.... :cat:

dr_hayabusa
14 Haziran 2010, 01:12
bujiden bahsediyoruz galiba değil mi?

alp_tunay
14 Haziran 2010, 01:18
bujiden bahsediyoruz galiba değil mi?

Hayır...
Bujiyi ateşleten den.....:cat::cat:

dr_hayabusa
14 Haziran 2010, 01:36
teşekkürler.. yıllardır motor kullanıyorum ama motosikletin çalışma tekniği ile ilgili geliştirmedim kendimi.servise verdim bakmadım bile sonra gittim aldım :) teekkürler yarın iki cevabınızı da deneyeceğim umarım sonuç alırım.

mstf_gnc
14 Haziran 2010, 02:13
subaplardan egzost çıkış basıncı ayarları bozuyo fazla ısıdan şişiyor subapları ayalarsanız sorun çözülücektir

yakamoz043
14 Haziran 2010, 09:29
ewet sorunun sübaplar ateşleme bobını degıl atesleme bobını ısındıgı yada sogudu anda farklı atesleme ıletımı yapmaz sabıttır senın sorunun ısınan motor subapları arasındakı bosluk kısalır egerkı subapların cok sıkı ıse subap vurması bellı bır sure sonra da yuksek vuruntuya sebep olan subaplarda kopma yapıcaktır kısa zamanda yaptırman dılegıyle!

ceyhun__22
14 Haziran 2010, 10:26
benzin havasızlıktan inmiyor da olabilir.Ben de uzun süre basınca motorun keyifsizleştğini hatırlıyorum bi aralar.Depo kapağı hava vermiyorsa bi süre sonra az benzin inmeye başlyor. Kapağı hafif aralayıp yol yap.Bi ihtimal...

alp_tunay
15 Haziran 2010, 02:01
Adam ilk 20 dakika motorun gayet normal çalıştığını söylüyor..... Sübaplardan olsaydı hem zor çalışır hem de çalışır çalışmaz sorun yaşardı....

Ateşleme bobini yandığında bir müüdet çalıştıktan sonra ısınır... Isınınca elektirigi keser keser verir... Bobin bir süre soğuduğunda normal çalışmaya başlar...

dr_hayabusa
18 Haziran 2010, 02:48
arkadaşlar tüm dediklerinizi denedim buji bobin subap ayarı yapıldı hala motor çalıştıktan on onbeş dakika sonra resmen boğuluyor... sizce ne yapayım ya akıl werin, usta da anlamadı birşey motorun içini açalım diyor dünyanın parası, kaldı ki o zaman hallolacak mı belli değil. halledemezsem satacam motoru :(

alp_tunay
18 Haziran 2010, 03:04
arkadaşlar tüm dediklerinizi denedim buji bobin subap ayarı yapıldı hala motor çalıştıktan on onbeş dakika sonra resmen boğuluyor... sizce ne yapayım ya akıl werin, usta da anlamadı birşey motorun içini açalım diyor dünyanın parası, kaldı ki o zaman hallolacak mı belli değil. halledemezsem satacam motoru :(

Karbüratör şamandra ayarına baktır..Havuzda yeterli benzini toplayamıyorsa belirli zamandan sonra tekleme yapar...