PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Frende boşalma

mach1
11 Haziran 2010, 15:46
Dün motoru kullanırken frene basıp milimetrik gevşetip tekrar fren basınca frenin boşaldığını farkettim hava vardır diye cok üstelemedim bugun biraz havasını alayım dedim sanırım alamadım fren aynı bu sorun merkezdenmi yoksa hidrolikte havamı var?Şimdiden herkese teşekkür ederim...

zeda3000
11 Haziran 2010, 17:49
Fren hidrolik haznesini ac ve yagi gorebilecegin bir sekilde freni surekli 5-10 defa pompala sonra birde maneti sert bir bicimde birak. Bu islemi haznenin dibinden kabarcik cikma islemi bitine kadar gerceklestir.

Diger yontem isem hava alma vidasindan bir ingiliz anahtari yardimi ile havayi alman. Fakat onun icin iki kisi olmaniz daha saglikli olacaktir. Bir kisi maneti sonuna kadar basili tutar digeri hava alma vidasini hafif ce acar hava gelince tekrar sikar. Bu islem esnasinda manet asla birakilmaz.

Tabiki haznedeki yag durumunu ve kalitesini de gozden gecirmeyi unutma

teknikhoca
11 Haziran 2010, 18:25
Dün motoru kullanırken frene basıp milimetrik gevşetip tekrar fren basınca frenin boşaldığını farkettim hava vardır diye cok üstelemedim bugun biraz havasını alayım dedim sanırım alamadım fren aynı bu sorun merkezdenmi yoksa hidrolikte havamı var?Şimdiden herkese teşekkür ederim...

Merhaba....Kapalı devre olan sisteminizin herhangi bir kaçak yoksa fren yağ doldurma kabını açık bıraksanız yada ne şekilde kullanırsanız kullanın hava alma ihtimali yoktur. Ancak hava alan bir fren sisteminde de mutlak surette yağ kaçağı yada yağ eksilmesi vardır ve siz ne kadar havasını alırsanız alın...yine sorun çıkartacaktır. (gerçi aynı şey :) )

Fren sistemi titizlikle incelendikten sonra, eğer kaçak yoksa, sorununuz fren merkez lastiklerinde....Fren merkezi tamir takımını alarak, lastiklerini değiştirmeniz sonunda sorununuz hallolacaktır.

Birde...unutmadan....Eğer fren yağınız çok eski ise, (2 yıl ve üzeri) "fading" fren kaçırması normaldir. Yağınızı değiştirin.

mach1
11 Haziran 2010, 20:04
Merhaba....Kapalı devre olan sisteminizin herhangi bir kaçak yoksa fren yağ doldurma kabını açık bıraksanız yada ne şekilde kullanırsanız kullanın hava alma ihtimali yoktur. Ancak hava alan bir fren sisteminde de mutlak surette yağ kaçağı yada yağ eksilmesi vardır ve siz ne kadar havasını alırsanız alın...yine sorun çıkartacaktır. (gerçi aynı şey :) )

Fren sistemi titizlikle incelendikten sonra, eğer kaçak yoksa, sorununuz fren merkez lastiklerinde....Fren merkezi tamir takımını alarak, lastiklerini değiştirmeniz sonunda sorununuz hallolacaktır.

Birde...unutmadan....Eğer fren yağınız çok eski ise, (2 yıl ve üzeri) "fading" fren kaçırması normaldir. Yağınızı değiştirin.

Tam 2 sene oldu motoru 1 hafta kullanmadım ondan sonra böyle yaptı servise gittim havasını aldırayım diye hava yok ya fren merkez lastikleri yada hidrolik:cat:

mach1
14 Haziran 2010, 12:39
Dün hidroliği boşalttım bir daha doldurdum havasını aldım yine aynı ama biraz daha iyi oldu artık yeni merkez almak zorunda kaldım:pale:

mach1
14 Haziran 2010, 18:36
Biraz önce tekrar kullandım motoru fren düzelmiş bi vaziyetteydi :queen:

libyali
14 Haziran 2010, 18:47
aman dikatli ol u olay motor yolda giderken basına gelirse felaket olur komple yenile bliyorsun ki durmak için fren lazım:D

Dogan88
14 Haziran 2010, 19:07
kardeşim üst merkezi hortumunu, alt merkezi yenile derim. cok bi para tutmuyor en fazla 60 tl gibi bi paraya butun parçaları alırsın.