PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : sanki debriyaja basmadan vites atıyormuşum gibi ses çıkartıyor?

DOOM46
10 Haziran 2010, 19:30
herkese merhabalar arkadaşlar. 2008 honda cbr 125 kullanıcısıyım motosikletim 6000kmlerde. iki üç gün önce hiç birşey yoktu fakat 1.vitesten 2ye geçirirken çok sert geçiyor hatta bazen geçmiyor boşa atıyor ve geçtiği zaman çok ses çıkartıyor sanki dişliler birbirine sürtüyor gibi bir ses hissediyorum debriyaja basmadan vites değiştirirmiş gibi yapıyor sizce sorun nedir? ve biraz önce hiç yapmadığı birşey daha yaptı tam 3e attım biraz hızlandım tekrar 2ye attı ve eve geldiğimde motosikleti temizleyeyim dedim su tuttum baya fakat egzoz hala aşırı sıcaktı çok fazla da gezmedim en fazla yarım saat gezdim. neler oluyor ben çözemedim bi sorun çıkmasa bari ya :salut::salut::pale:

zaferkarizma
10 Haziran 2010, 19:34
dostum geçmiş olsun birazdan abiler ablalar (japoncular ) toplanır. bi çözüm bulmaya çalışırlar.bnm tek şüphelendiğim yag.

babaçi
10 Haziran 2010, 19:36
dostum geçmiş olsun birazdan abiler ablalar (japoncular ) toplanır. bi çözüm bulmaya çalışırlar.bnm tek şüphelendiğim yag.

zafer sen elbet bir gün japon malı motor alırsın:)

DOOM46
10 Haziran 2010, 19:37

teşekkür ederim kardeşim inşallah sadece yağdır problem. inşallah yardım eden olur bakarlar inşallah topiğe :pale:

zaferkarizma
10 Haziran 2010, 19:39
hysoung var aklımda askerden geldikten sonra bakıcaz para durumuna göre artık tvs hysoung suzuki gsxr 600 para durumuna göre hangisi denk gelirse.

DeaD_Rider
10 Haziran 2010, 19:48
büyük ihtimal debriyaj balataların bitmiştir. normal kullanımda 600 km de bitmez ama acemilik varsa yarım debriyaj kullanımından debriyaj balataları bitebilir

DOOM46
10 Haziran 2010, 19:50
aslında acemiliği çoktan attım bu motosikleti kullanmadan önce de cbr kullandım çok ama ikinci el almıştım motosikleti acaba aldığım adam mı halletti balataları. aldığımda 4500 kmdeydi şu an 6300 kmde

DeaD_Rider
10 Haziran 2010, 19:51
debriyajda boş luk varmı

casillas00
10 Haziran 2010, 19:53
1.vitesden 2.ye geçerken o ses bendede var.
Birkeresinde vites yükselttim gaz açtım vites düştü sanırım ama acemiligimden dolayı öyle bişey oldu sanıyorum.Benim motorda 6600'de

DOOM46
10 Haziran 2010, 20:05
debriyajda boş luk varmı

çok az var 1 cmden az

---------- Mesaj ekleme zamanı: 19:05 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 19:03 ----------

1.vitesden 2.ye geçerken o ses bendede var.
Birkeresinde vites yükselttim gaz açtım vites düştü sanırım ama acemiligimden dolayı öyle bişey oldu sanıyorum.Benim motorda 6600'de

bende yavaşça geçirince olmuyor ama hızlı geçirince cart diye ses çıkıyor o takıldı kafama normalde uzun yolda olmuyo mesela

DeaD_Rider
10 Haziran 2010, 20:09
o debriyajdaki boşluğu debriyaj manetinin ayarlama bağlantısını döndürerek ayarla çok çok az bi boşluk bırak ama 1 cm çok

casillas00
10 Haziran 2010, 20:14
çok az var 1 cmden az

---------- Mesaj ekleme zamanı: 19:05 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 19:03 ----------

bende yavaşça geçirince olmuyor ama hızlı geçirince cart diye ses çıkıyor o takıldı kafama normalde uzun yolda olmuyo mesela
Sanırım biz çok pinpirikliyiz.Ben her tıkırtıyı her sesi kafam takıyorum :pr:

DOOM46
10 Haziran 2010, 20:16
o debriyajdaki boşluğu debriyaj manetinin ayarlama bağlantısını döndürerek ayarla çok çok az bi boşluk bırak ama 1 cm çok

ciddi mi? bana da öyle gelmişti başta bu kadar değildi sonradan gevşedi sanırım servise götürdüm çok boşluk var dedim adam bi sıktı şöyle yok o iyi dedi yolladı beni adi herif

---------- Mesaj ekleme zamanı: 19:16 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 19:14 ----------

Sanırım biz çok pinpirikliyiz.Ben her tıkırtıyı her sesi kafam takıyorum :pr:

aynen ya sorma kardeşim artık servisteki adam kıl oldu bana her hafta ordayım :P mesela o ibrelerin ordan yüksek devirlerdeyken bi zırıltı geliyo onu çok takıyorum kafama sende de var mı o zırıltı :mrgreen:

huska
10 Haziran 2010, 20:18
kardesım gecmıs olsun pekı 3 4 5te durum nasıl? her vıteste duyuyormusun gacırtı?

DOOM46
10 Haziran 2010, 20:22
kardesım gecmıs olsun pekı 3 4 5te durum nasıl? her vıteste duyuyormusun gacırtı?

teşekkür ederm kardeşim sağolasın. yok her viteste olmuyo sadece 1 ve 2 de böyle diğerleri iyi normal geçiyor yumuşak şekilde

casillas00
10 Haziran 2010, 20:28
ciddi mi? bana da öyle gelmişti başta bu kadar değildi sonradan gevşedi sanırım servise götürdüm çok boşluk var dedim adam bi sıktı şöyle yok o iyi dedi yolladı beni adi herif

---------- Mesaj ekleme zamanı: 19:16 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 19:14 ----------

aynen ya sorma kardeşim artık servisteki adam kıl oldu bana her hafta ordayım :P mesela o ibrelerin ordan yüksek devirlerdeyken bi zırıltı geliyo onu çok takıyorum kafama sende de var mı o zırıltı :mrgreen:
o zırıltı öndeki camdan geliyor o cıbırlarda kronikmiş benimde dikkatimi çekti o söktüm taktım biraz azaldı gibi :)
Dediğin gibi bnm ustada kıl oldu Şanslıyım Mahallemde motor dükkanı var ama adam benden kurtulmak için yerini değiştircek :)

huska
10 Haziran 2010, 20:28
debrıyaj kolunun ayarına bı bak tam ayırmıyorsa sert gecme yapabılır.sorun devam ederse debrıyajı sıkan baskının ayar yapılması gerekıyordur.sol kapağı acarak baskıya ayar verdıreceksın.

DOOM46
10 Haziran 2010, 20:29
o zırıltı öndeki camdan geliyor o cıbırlarda kronikmiş benimde dikkatimi çekti o söktüm taktım biraz azaldı gibi :)

ben de lastik gibi bişey sıkıştırdım araya azaldı :)

m.şanveren
10 Haziran 2010, 20:30
Arkadaşım,viteslerin kemikli geçiyorsa,durduğu yerde çalışırken vitesini boşa alamıyor veya gene duruken çalışır vaziyette vites değiştiremiyorsan %95 debriyaj balatan işi bitirmiş demektir...

DOOM46
10 Haziran 2010, 20:33
debrıyaj kolunun ayarına bı bak tam ayırmıyorsa sert gecme yapabılır.sorun devam ederse debrıyajı sıkan baskının ayar yapılması gerekıyordur.sol kapağı acarak baskıya ayar verdıreceksın.

bakalım bi yapalım babamla uğraşalım olmadım servise gidecez gene:pale:

---------- Mesaj ekleme zamanı: 19:33 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 19:31 ----------

Arkadaşım,viteslerin kemikli geçiyorsa,durduğu yerde çalışırken vitesini boşa alamıyor veya gene duruken çalışır vaziyette vites değiştiremiyorsan %95 debriyaj balatan işi bitirmiş demektir...

aynen söylediğin gibi oluyor :) değiştirmem gerekecek sanırım ne kadara mal olur peki bana bu:pale:

denizcimuzaffer
10 Haziran 2010, 20:43
Arkadaş,

Öncelikle geçmiş olsun. Debriyajın iş yapmadığı belli, sebepleri çeşitli olabilir:silent: Bu kadar düşük bir km de debriyajın bitmesi dediğimiz şeyin olması çok rastlanır bir şey değil.

Motoruna su tuttuğunda aşırı ısınmış olması normal. eğer debriyaj kaçırıyor ise zaten ısınmaya sebep olur. Ancak sana tavsiyem motorunu bu şekilde kullanma! ısı, şanzuman yağını ısıtıp bozabilir, şanzuman yağlamasını etkileyip çok ciddi sorunlara sebep olur.

Debriyajı tamamen bıraktığında, gaz açtığında motor ne yapıyor? örnek. atak bir şekilde hızlanıyor mu yoksa motor bir anda devir alıp/yükseltip ancak hızlanmıyor mu? İlk kalkışta debriyajı bırakırken eskisine oranla kalkışta nazlanıyor mu* ısındıkça, yani yol yaptıkça ataklığı azalıyor mu?

bu soruların her biri bir başka yöne itebilir düşüncelerimizi ki bulmaya çalışalım bakalım:silent:

DOOM46
10 Haziran 2010, 20:48
Arkadaş,

Öncelikle geçmiş olsun. Debriyajın iş yapmadığı belli, sebepleri çeşitli olabilir:silent: Bu kadar düşük bir km de debriyajın bitmesi dediğimiz şeyin olması çok rastlanır bir şey değil.

Motoruna su tuttuğunda aşırı ısınmış olması normal. eğer debriyaj kaçırıyor ise zaten ısınmaya sebep olur. Ancak sana tavsiyem motorunu bu şekilde kullanma! ısı, şanzuman yağını ısıtıp bozabilir, şanzuman yağlamasını etkileyip çok ciddi sorunlara sebep olur.

Debriyajı tamamen bıraktığında, gaz açtığında motor ne yapıyor? örnek. atak bir şekilde hızlanıyor mu yoksa motor bir anda devir alıp/yükseltip ancak hızlanmıyor mu? İlk kalkışta debriyajı bırakırken eskisine oranla kalkışta nazlanıyor mu* ısındıkça, yani yol yaptıkça ataklığı azalıyor mu?

bu soruların her biri bir başka yöne itebilir düşüncelerimizi ki bulmaya çalışalım bakalım:silent:

gaz açtığımda hiç bir sorun yok hemen hızlanıyor hatta ısındıkça daha ataklaşıyor o konuda bir sıkıntım yok fakat debriyaj balatasında sorun olabilir mi acaba?

bugay
10 Haziran 2010, 20:51
bende de var o ses ve 9-10bin devirde 1'den 2ye geçince boşa atıyor. usta bişey yok dedi acemilik dedi kendi bindi sorunsuzdu :D bnm de debriyaj balatası değişeli 750 km oldu daha

DOOM46
10 Haziran 2010, 20:59
bende de var o ses ve 9-10bin devirde 1'den 2ye geçince boşa atıyor. usta bişey yok dedi acemilik dedi kendi bindi sorunsuzdu :D bnm de debriyaj balatası değişeli 750 km oldu daha

ya sanırım cbrlarda kronik bir durum bu çünkü arkadaşın da cıbırı var o da öyle yapıyor benim boşa atma durumu benden kaynaklanıyor olabilir ama sese kafam takıldı işte

---------- Mesaj ekleme zamanı: 19:59 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 19:53 ----------

arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim yarın tekrar servise gideceğim sanırım adam gibi baktıracağım başka yolu yok gibi görünüyor hepinize teşekkür ederim kazasız belasız sürüşler

denizcimuzaffer
10 Haziran 2010, 21:02
gaz açtığımda hiç bir sorun yok hemen hızlanıyor hatta ısındıkça daha ataklaşıyor o konuda bir sıkıntım yok fakat debriyaj balatasında sorun olabilir mi acaba?

Arkadaş,

motorun atak ise, sorunun debriyajda olması zor ihtimal:silent:
Şanzuman yağını kontrol ettin mi? Eğer motor hızlanıyor ise debriyajı bıraktığında sorun şanzumanda gibi? İlk akla gelen basit bir sıkıntı olmalıdır ki prensip budur. Acaba yağlama yağında bir olumsuzluk var mı şanzumanda:silent:

zaferkarizma
10 Haziran 2010, 21:15
evet şahısa hitap etmiyorum genel japon cıbır die tutruan arkadaşlar bu motru almayın kronik sorunu var millete acemilik yaşatıgı iyide para yediriyo adaama basınız agrıyo bi o kadarda para çöpe gidiyor.tercih size kalmıs japonculara sesleniyorum nie bi çin malı arzılanınca ucuz mal nolcak adi diosunuzda sizin japonlar arızalanın herkezin azını bıcak kesiyor yapmayın böyle adaletli davranın.

casillas00
10 Haziran 2010, 21:22
evet şahısa hitap etmiyorum genel japon cıbır die tutruan arkadaşlar bu motru almayın kronik sorunu var millete acemilik yaşatıgı iyide para yediriyo adaama basınız agrıyo bi o kadarda para çöpe gidiyor.tercih size kalmıs japonculara sesleniyorum nie bi çin malı arzılanınca ucuz mal nolcak adi diosunuzda sizin japonlar arızalanın herkezin azını bıcak kesiyor yapmayın böyle adaletli davranın.
Gidip bir italyada alsan japonda alsan çinde alsan balata biter.Yada yağ azalır.Bunlar mekanik olan bir alette zamanla olması gereken değişimlerdir.
He kimisi hiç değiştirmeden 8000 km yapar kımısı 6000km yapar.
Lütfen arkadaş sorununu yazmış tartışmaya cevirmeyin topici.

zaferkarizma
10 Haziran 2010, 21:23
yok nie çevirim arkadaş herkez burda topicleri iyi okursan japon al en saglam aletler hayatta bolzulmaz bilmemene ölene kadar bin falan diolar yalanmı soyluyolar o zmn :S

huska
10 Haziran 2010, 21:23

arkadasım bu problemın cınle japonla alakası yok:silent: butun motorlarda olabılır,arkadasımızın problemi basit bir debrıyaj baskı ayarına bakıyor sende ıkı dakıkada guzelım cıbırı piç ettin:cherry:

denizcimuzaffer
10 Haziran 2010, 21:24

Arkadaş,

Kakanda boncuk arama, bulmuş gibi de sevinme.

Saat akaşmın 7 si, herkes haber seyrediyor ve yazar bu konuda yardımcı olmak isteyen arkadaşlarımız. Derdin, arıza ile ilgili birşeyler söylemek mi, boş boş konuşmak mı?

Amacımız burada forum açmaya değecek arkadaşlara-yazılara yardımcı olmak.

Var sa fikrin yaz, soruna dair arkadaşa fikir verelim.:silent::silent:

casillas00
10 Haziran 2010, 21:28
yok nie çevirim arkadaş herkez burda topicleri iyi okursan japon al en saglam aletler hayatta bolzulmaz bilmemene ölene kadar bin falan diolar yalanmı soyluyolar o zmn :S
Sonuçta kul yapısı Adamlar sana kesinlikle masraf cıkartmaz garantimi veriyor alırken acaba istersen trilyonluk aletde alsan balatasını yada yağını değiştirirsin.

zaferkarizma
10 Haziran 2010, 21:31
neyi veriim abicim bu japonlar hayatta bozulmuyomus ben öyle duydum belki fakedir konu oyüzden bişi yazmadım.

denizcimuzaffer
10 Haziran 2010, 21:38
Arkadaş,

Bu motor ile tecrübesiolanlar aydınlatsın bizi ama kardeşimizin bahsettiği durmlar debriyaj balatası gibi bir sıkıntıya işaret etmemekte:silent: Şanzumanın yağsız kaldığı ve.. gibi bir durum mu? Bu elbette en kötü ihtimal:silent:

Ben ce en öenmli şey şu, motoru bu şekilde kullanma. ayağın ile tık yapıp vites attığın o anda içeride ciddi kuvvetler çalışıyor. Başka arızlara sebep ver me!

zaferkarizma
10 Haziran 2010, 21:42
Arkadaş,

Bu motor ile tecrübesiolanlar aydınlatsın bizi ama kardeşimizin bahsettiği durmlar debriyaj balatası gibi bir sıkıntıya işaret etmemekte:silent: Şanzumanın yağsız kaldığı ve.. gibi bir durum mu? Bu elbette en kötü ihtimal:silent:

Ben ce en öenmli şey şu, motoru bu şekilde kullanma. ayağın ile tık yapıp vites attığın o anda içeride ciddi kuvvetler çalışıyor. Başka arızlara sebep ver me!

bende ilk başta söledim abi bnm görüşüm yag dedim.konunun basını okuduysan eger:pale:

motorhocası
10 Haziran 2010, 21:58
3'den 2'ye kendi geçiyorsa durum ciddidir.

mehmet45
10 Haziran 2010, 23:08
aysı ses benim cbrda da var.biraz devir yapıp aniden ikiye cekince çat diye ses geliyo hiç sorun çıkarır diye bişey aklıma gelmedi sadece sesi duymak istemiyosan biraz yavas değiştir vitesi.debriyaj balatasında sorun olsa balata kacırma yapar ama öyle bişey bende yok debriyajı biraz hızlı cekince motor önünü kaldırıyo bence balatayla alakalı değil biraz yavas değiştirmek gerekiyo...

3 ten 2 ye düşme olayı benimde başıma geldi biraz acele ettiğim zamanlarda oluyo onunda nedenini anladım vitesi tam olarak atmayıp yarım bırakıyomuşum.vitesin tam olarak geçtiğini ayağında hisset bakalım yapacak mı.

m.şanveren
10 Haziran 2010, 23:22
http://istanbulmotoclub.com/enduromarket//index.php/cPath/84_43

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-yedek-parca-aksesuar-motosiklet-cbr-125-debriyaj-balatasi-honda/detay

kesin olmamak kaydıyla tahmini olarak bu fiyat aralığında olabilir diye düşünüyorum...sizin motor parça fiyatlarını açıkcası neyalan söyleyim bilmiyorum...

İnternet parça fiyatları bunlar,ustanın alıcağı işciliktede ufak bir pazarlık yaparsın artık...

DOOM46
11 Haziran 2010, 01:08
arkadaşlar serviste çalışan ustaya sordum sorunu ciddi birşey yok dedi sadece yağsız kalmıştır dedi ve yarın gidip bi yağlatacağım inşallah. ayrıca bu konuyu açmamdaki asıl amacın arkasında farklı amaçlar arayan yada farklı yerlere çeken arkadaşlardan ricam lütfen hala daha çin japon muhabbetine girmesinler benim derdim başka sizinki başka, arıza yapmayan ya da buna arıza bile denmez ufak bir sorun geçirmeyen hiç bir motosiklet yoktur. fakat şu bir gerçektir ki çin malları kadar sorun çıkarmaz çoğu motosikletler

dj_v8
22 Haziran 2010, 15:49
arkadasım bende de aynı sorun var 1'den 'ye atarken ufaktan bir ses geliyo fakat diger viteslerde hiçbir problem sözkonusu değil.sanırım hepsinde var.