PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fren Hidrolik Yağı Değişimi - İmanım Gevredi Yardım

RunemagicK
09 Haziran 2010, 23:16
Frendeki son zamanlardaki gariplik yüzünden hidrolik yağını değiştiriyim dedim. Diskin ordan vidayı söküp maneti sıkarak yağı boşalttım, üst taraftaki bölmedende şırınga ile kalan yağı çektim. Olaya tarzanca giriştim kısacası. Neyse yağı dolduruyorum şimdi ama hortuma yağ gitmiyor, hava yaptı sanırım. Nasıl çözücem bu sorunu. Acil yardım edin, motoru bıraktım aşağıda duruyor öyle

rasta07
09 Haziran 2010, 23:22
hiç başıma gelmedi , merak ettim bende nasıl yapılacağını doğrusu ...

Ara ara freni bağlayıp pompalıyarak havası alınamaz mı acaba ?

ferhatdm
09 Haziran 2010, 23:25
dostum bır zamanlar benımde cok ımanım gevredı o sorundan ,fıren manetını bol bol pompala ve merkezden havasını al tekrar pompala ıyıce ve havasını al merkezin kapagını sok eksık hıdrolıgı tasmıcak sekılde tamamla bu ıslemlerden sonra yıne tutmaya bılır zamanla sısıyo fren tutuyo bıraz etzantırık yapmış cinli bılgıne (dıkkat et hıdrolıgı saga sola akıtma boyayı bozuyo )

vlad1462
09 Haziran 2010, 23:27
fren hidroliğini dolduracaksın. freni pompalayacak, manet sertleşince kaliper üzerindeki rekoru açarak tazikli yağın çıkmasını sağlayacaksın (maneti sıkarken, rekoru açacaksın). bu işlemi bikaç kere tekrar et. ilk bir iki seferde yağ havayla karışık çıkacaktır. sistemdeki hava bitince yağ kesintisiz olarak fışkıracak. fren havası bu şekilde alınır.

RunemagicK
09 Haziran 2010, 23:30
dostum bır zamanlar benımde cok ımanım gevredı o sorundan ,fıren manetını bol bol pompala ve merkezden havasını al tekrar pompala ıyıce ve havasını al merkezin kapagını sok eksık hıdrolıgı tasmıcak sekılde tamamla bu ıslemlerden sonra yıne tutmaya bılır zamanla sısıyo fren tutuyo bıraz etzantırık yapmış cinli bılgıne (dıkkat et hıdrolıgı saga sola akıtma boyayı bozuyo )

bu merkezden havasını al dediğin yeri anlamadım.
birde 10m2 yer yağ oldu artık:) yapacak bişe yok:)

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:30 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 22:28 ----------

fren hidroliğini dolduracaksın. freni pompalayacak, manet sertleşince kaliper üzerindeki rekoru açarak tazikli yağın çıkmasını sağlayacaksın (maneti sıkarken, rekoru açacaksın). bu işlemi bikaç kere tekrar et. ilk bir iki seferde yağ havayla karışık çıkacaktır. sistemdeki hava bitince yağ kesintisiz olarak fışkıracak. fren havası bu şekilde alınır.

1000 kere maneti sıktım, sürekli hava geliyor.

osmaniyeli
09 Haziran 2010, 23:32

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:30 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 22:28 ----------

1000 kere maneti sıktım, sürekli hava geliyor.

http://yalinithalat.com/yamaha%20resimler/YAMAHA%20-YBR%20D%C4%B0SK%20FREN%20MERKEZ%C4%B0%20ON%20ALT.j pg

sol alttaki lastiği kaldır somunu gevşet. maneti pompala yağ aaksın

ferhatdm
09 Haziran 2010, 23:33

fıren merkezının ordakı rekordan alcan sanırım ordan aldın 10 m yagı :)yagı tamamla tutmazsada acele etme şayet geç tutuyo ben şahit oldum kaç sefer zamanla evresını tamamlıyo her halde dedımya çin işi :cat: şunuda anlamadım heryer yag oldu ( ama hava cıkıyo dıyosun cıkacak cıkmazsa çalışmaz

Şeyh Şamil
10 Haziran 2010, 00:49

''Runemagick '',

Diğer arkadaşlar ve '' vlad1462 '' gerekli şekilde izahatta bulunmuşlar.

Bu saate kadar, halen fren sorununu tek başına halledemediysen !..

Fren kolunu sıkılı vaziyette tutması için yardımcı bulmanda fayda var.

Hidroliği ilave etmen ve fren kolunu birkaç kez pompalamayı takiben;

son kez freni sıktığın da '' fren rekorunu '' sıkacaksın ki , fren kolunu

bıraktığında içeriye hava tekrar hava girişi olmasın ..

Levsy
10 Haziran 2010, 00:55
Şimdi bu işler markaya modele göre değişir mi bilmiyorum ama, benim ön fren son dönemlerde olur olmaz kilitlemeye başlayınca ön amortisörlerin dibe vurarak buna neden olduğunu anladım ve hemen servise gittim. Usta yağı boşalttıktan sonra amortisörleri de söktü. İçinden çıkmakta olan çubuğu yere dayayarak amortisörlerin her birini 8-10 defa yaylandırdı (pompalama da diyebiliriz) ve sonra yerine taktı. Yağ koyma işlemini yaparak havayı aldı ve işlemi tamamladı. Belki senin de böyle birşeyler yapman gerekiyordur :)

bur-k@
10 Haziran 2010, 01:22
sen birini bulacan dicen ki pompala
adam pompalıcak freni , sen dicen basılı tut adam basılı tutacak sen rekoru 10-11 artık hangisi uyarsa onla gevşetcen rekoru sonra sıkcan . tekrar dicen pompala eleman pompalıcak sen dur dicen frene basılı tutacak sen yine rekoru gevşetip hava alacaksın istersen o rekorun başına ince bi hortum sok diğeri ucu da bir kaba koy etraf batmaz hidrolik te hortum vasıtası ile kaba boşalır ;) bu pompala bırak işlemini 3*4 defa yapsan yeter kolay gelsin

RunemagicK
10 Haziran 2010, 01:26
yorumlar için teşekkürler, anlatıldığı biçimdede yaptım ama yok, olmuyor. vlad1462 nin yorumu ile aşağı inip başladım dediğini yapmaya ama 2 saat sürermi yahu. mahallenin havasını aldım, fren hortumunun alamadım. bir gariplik var kesin

---------- Mesaj ekleme zamanı: 00:26 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 00:23 ----------

sen birini bulacan dicen ki pompala
adam pompalıcak freni , sen dicen basılı tut adam basılı tutacak sen rekoru 10-11 artık hangisi uyarsa onla gevşetcen rekoru sonra sıkcan . tekrar dicen pompala eleman pompalıcak sen dur dicen frene basılı tutacak sen yine rekoru gevşetip hava alacaksın istersen o rekorun başına ince bi hortum sok diğeri ucu da bir kaba koy etraf batmaz hidrolik te hortum vasıtası ile kaba boşalır ;) bu pompala bırak işlemini 3*4 defa yapsan yeter kolay gelsin

tek yapmadım, iki kişiydik aynen dediğin gibi yaptım ama tam 2 saat yahu. nasıl bir havaymış anlamadım.

bur-k@
10 Haziran 2010, 01:27
o zaman rekoru değiştir bir de dikkat et rekorla kaliper arasında pul olur genelde onu takmayı unutmuş olmayasın acrıca merkeze giden boruda da pul var onu da kontrol et

Levsy
10 Haziran 2010, 01:27
mahallenin havasını aldım, fren hortumunun alamadım.

:mrgreen::mrgreen::mrgreen:
Servis yolu görünüyor ama bakalım nasıl götüreceksin. Yahu _OLD_ üstad da pek yok ortalıklarda. Can simidi gibi yetişirdi bu konularda.

RunemagicK
10 Haziran 2010, 01:31
o zaman rekoru değiştir bir de dikkat et rekorla kaliper arasında pul olur genelde onu takmayı unutmuş olmayasın acrıca merkeze giden boruda da pul var onu da kontrol et

pullara dikkat ettim, aynen denilen gibi yapıyorum alsında, yağ sürekli boşalıyor ama fren boşta kalıyor sürekli

:mrgreen::mrgreen::mrgreen:
Servis yolu görünüyor ama bakalım nasıl götüreceksin. Yahu _OLD_ üstad da pek yok ortalıklarda. Can simidi gibi yetişirdi bu konularda.

hakkaten bide o var:) arka frene güven olmaz, helede 150 zatın arka frenine:)

bur-k@
10 Haziran 2010, 01:31
rekor bozuk olabilir

RunemagicK
10 Haziran 2010, 01:36
rekor bozuk olabilir

bugüne kadar bir sorunu yoktu, ki görünürdede bir sorunu yok. yarın anlicaz artık

Levsy
10 Haziran 2010, 01:38
bur-k@ ikinci kez rekorları hatırlatıyor. Teknik bilgim az, o konuda birşey diyemiyorum da, eğer şu an İstanbul'da değilsen trafik sorunu olmadan yavaş bir şekilde yarın servise götürürsün artık. Bu saatten onra daha ne yapabilirsin bilmiyorum. Servisin bakacağı bir şey var onda, artık öyle görünüyor.

RunemagicK
10 Haziran 2010, 01:42
bur-k@ ikinci kez rekorları hatırlatıyor. Teknik bilgim az, o konuda birşey diyemiyorum da, eğer şu an İstanbul'da değilsen trafik sorunu olmadan yavaş bir şekilde yarın servise götürürsün artık. Bu saatten onra daha ne yapabilirsin bilmiyorum. Servisin bakacağı bir şey var onda, artık öyle görünüyor.

istanbuldayım malesef. götüriyim dedim sağdan yavaş yavaş ama manyağın biri sıkıştırıcak, o olmazsa birisi önüme atlicak. al başına iş.

bur-k@
10 Haziran 2010, 01:42
başka da bi yerinden olmaz hortum falan kaçırıyor bence rekorda anlayamazsın üstündeki oring yıpranmış olabilir zaten rekor dediğim şey senin hava boşaltmak için gevşettiğin zımbırtı 3-4 ytl bişidir fiyatı ;) neyse bence de sana servis yolu gözüküyor hocam (:

edit: hortumlar sağlam mı ?

RunemagicK
10 Haziran 2010, 01:53
başka da bi yerinden olmaz hortum falan kaçırıyor bence rekorda anlayamazsın üstündeki oring yıpranmış olabilir zaten rekor dediğim şey senin hava boşaltmak için gevşettiğin zımbırtı 3-4 ytl bişidir fiyatı ;) neyse bence de sana servis yolu gözüküyor hocam (:

edit: hortumlar sağlam mı ?

bugüne kadar gayet normaldi herşey. sorun olsaydı bu sabahta olurdu heral. biryerde hata yapıyorum galiba. yarın ustaya gidicez artık, bakalım nerdeymiş sorun

ferhatdm
10 Haziran 2010, 02:36
eger dostum hersey normalse acele etme benım basıma geldı sen sımdı cok sıkımmıssındır :salut:fren merkezlerı geç yanıt verıyo 3 sefer geldı en az geç tutuyo fren haberın ola

everlasting
10 Haziran 2010, 02:57
aşağıdan havasını alırken ustende hidrolık ekleyeceksın ustende hava gitmeyecek hortuma yoksa hava bitmez hortumda sabaha kadar alırsın. daha önce bende yaptım tek başına biraz zor oluyor. kımse yoksa manetı bağlayacak bişey bul. onla sıkılı tut. hortum ve bıdon kullan ayrıca hidrolık boyaya zarar verir.

serhatarman
10 Haziran 2010, 02:59
hmm ogrenmiş olduk.bende denıcem vakti gelince.usta yakın zaten olmadı tırtır gıderım bende :D sorunu cozdugunde paylasırsanız sevınırım kolay gelsın

bur-k@
11 Haziran 2010, 02:10
pullara da dikkat et derim arkadşaın dediği gibi hidrolik ekleyerek ypam lazım dün kafa dalgındı yazmayı unuttum

RunemagicK
11 Haziran 2010, 05:47
ustaya gittim, 5 dakika sürmeden halletti. bende aynısını yapmıştım halbuki.

mmucit
11 Haziran 2010, 05:57
ustaya gittim, 5 dakika sürmeden halletti. bende aynısını yapmıştım halbuki.

Sorunun düzeldiğine sevindim, usta diye boşuna demiyorlar.:P

mterayes26
11 Ocak 2011, 00:28
Arkadaşlar kaliperdeki rekor vıdasına takılan bakır pulların orınglı olması sartmı

sapo
11 Ocak 2011, 02:49
hocam ben 12 yasimda iken tamircide calisiyordum araba tamircisinde ..basili tut pumpala diye bir teknik uyguluyorlardi once pumpalayip hortumlara havayla karisik basincli hidrolik yagi dolmasini sagliyorlardi fren biraz sertlesince basili tutup rekoru gevsetip havanin disari cikmasini sagliyorlardi sonra tekrar pumpalayip ayni islemi rekordan sadece hidrolik gelene kadar tekrarliyorlardi aklimda boyle kaldi valla isine yaramazsa kusura bakma kizma bana..bu islemi yaparken hidrolik depo kapaginin acik olma mecburiyeti de var onemli bir detay..

ihsan33
17 Ekim 2012, 04:17
fren hidroligine cok dikkat edin arkadaslar.özellikle gözunuze gelmesin.Not (kör olursunuz)

Ahmanamra
17 Ekim 2012, 09:35
Valla daha 2 haft aönce bende uraşıyordum o işle beceremedim bıraktım . Baktım 2 hafta sonra ansızın tutmaya başladı :) Gerçi hala eskisi gibi değil hidorlik seviyesinden mi bilemiyorum ama en azından durduruyor artık :) Allah sabır versin Arkadaşların dediği hava alma işlemini yap çok uraştırıyor ama sonunda bi şekilde oluyor.

a.muti
03 Ağustos 2014, 21:42
Selamlar,
Konu baya eskimiş ama denk gelince şu videoyu paylaşmak istedim. Ecnebiler bu işe "bleeding" diyorlar. Kanama gibi çevrilebilir. Tıpkı kan nakli gibi hava kabarcıklarını tamamen olayın dışında tutmak gerekiyor anladığım kadarıyla. Bu hafta ben de deneyeceğim bu yöntemi. Herkese kazasız, belasız ve eğlenceli sürüşler diliyorum.
http://www.youtube.com/watch?v=P7jVI28x82U

Mertcan39
03 Ağustos 2014, 23:27
dot 3 yağ ise sakın bir yere damlatmayın çamurluk feda ettim :D damlarsada bekletmeyin

a.muti
04 Ağustos 2014, 16:05
Biraz daha karıştırdım videoları. sanırım bu video daha güzel gösteriyor olayı.
http://www.youtube.com/watch?v=w77cOMEmx_I
Ben de bugün itibariyle dot4 fren hidroliğini aldım ve denememi yapacağım. Kazasız belasız eğlenceli sürüşler dilerim.

bilginozi
25 Eylül 2014, 17:38
Ben 600rr a dot5 aldım. sıkıntı olmaz umarım.

mterayes26
26 Eylül 2014, 00:40
Ben 600rr a dot5 aldım. sıkıntı olmaz umarım.

hidrolik kapağındakı rakamı kaale almalısınız

EKONOMİ
27 Eylül 2014, 10:06
hidrolik sıvısı değişimi kolay iş
kendim değiştirdim

hidrolik kutusunu aç
alttaki boşaltma tapasina akvaryum hortumu takip hortumun ucunu pet siseye koy ve siseyi gidona as hortum yuksekte dursun ki hava icine girmesin teknik burda ışte
sise boşaltma tapasindan en az 1 karış yukarida olsun

alttan vidayi HAFIFCE GEVSET cok acarsan sizma yapar vidadan ceyrek tur falan aç
sabirli ol yavas yavas aksın

ustten dolum yerindeki sıvı tamamen bitmeden yeni sıvı doldurun sıvı tamamen biterse icine hava kaçabilir

böyle böyle sıvı azaldikca ekleyin
kabı 2 3 kere doldurdugunuzda artik yeter haci deyip alttan vidayi sıkın iyice

saga sola sicratmayin
depo camurluk üstü vb. poset yapistirin işlemden önce

pet sisede durdurmayin eski sıvıyı
kanalizasyona falan atın icecek sanip da biri icmesin

2 3 liraya satilan ia gozlukleri oluyor onlardan takin
bim de satilan eldivenler var ondan giyin elinize

dot4 petrol ofisi 9 tl ye almıştım
akvaryum hortumu 1 tl metresi

sıvı değişimi sonrası fren manetinde yumusama hissetmistim
kimisi hava kalmis ondan olabilir dese de
sıvı değiştirmek yarıyor makineye hacı
tavsiye ederim
çinliler dandik fren sıvısı koymuş olabilir

otomobil bakim klavuzuna göre 2 yilda bir degistirin deniyor
aea yılda bir değişim öneriyor
genel tavsiye yilda 1 seklinde

zaten kutu 500 ml
kac kere sıvı değiştirilir onunla

fren sıvısı fren pistonu civarindaki bir kac cm yerdeki sıvı sürekli kullanılıyor
devirdaim yok (bildiğim kadarıyla)

bir de cabuk kararıyor
biryerlerden hava mi alıyor acaba
üstteki conta yamuk yumuktu
sıvı conta mi çeksek? ????