PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosikletimin seyir halindeyken zinciri attı.

umutxplus
09 Haziran 2010, 12:56
S.a Motosikletimle giderken zincir attı arka lastiğe sıkışınca kayıp düştüm.Atmasının nedeni nedir bilen arkadaşlar cvp lütfen..

m.şanveren
09 Haziran 2010, 13:00
Yağsız olması.

Pis olması.

Gevşemiş olması.

Zincir lokmalarını tutan bir parça daha önce düşmüş olabilmesi.

Zincirin aşınmış olması.

Ön veya arka dişlinin aşınmış olması...

Sen beyen artık...

Geçmiş olsun.

umutxplus
09 Haziran 2010, 13:02
Sağol cvp için bişey daha sorcam düşmeden önce arka dişiliden zinzirden tık tık diye ses geliyodu.Bu neden olabilir? Atçakmış gibi zaten attıda.

özcan1980
09 Haziran 2010, 13:14
Geçmiş olsun. Benim en korktuğum şeylerden birisidir...

korkut 250
Öncelikle geçmiş olsun
1-Zincir Gerginliği ayarı bozulup gevşemiştir.
2-Zincir deforme olup özelliğini yitirmiştir.
3-Arka dişli feforme olmuştur.
4-Arka tekerlek ayarı yapılırken ayarı düzgün olmaması.
5-Zincir yağsız kalmıştır.
Bu veya bunlardan bir kaç sebep yüzünden olabilir.

antilop_skul
demekkizincirinnnbi yerinde kırıkyada dişlilerinde taş falansıkısmıstır
oyüzden bi süresnra atmmıştır

umutxplus
09 Haziran 2010, 13:25
Eyvallah sağolun.Allah göstermesin hızlı giderken atsa ne olur tahmin etmek bile istemiyorum.

tunca_G
09 Haziran 2010, 13:39
S.a Motosikletimle giderken zincir attı arka lastiğe sıkışınca kayıp düştüm.Atmasının nedeni nedir bilen arkadaşlar cvp lütfen..

öncelikle geçmiş olsun diliyorum geçen yaz benzeri bir durum da ben yaşadım ortalama 80 km/h giderken zincirim kilidinden atıp çıktı
eşim ve ben motorun üstünde idik çok şükür bişi olmadı yüksek bi ses geldi ve motor boşta çalışmaya başladı

benim önerim zincirini çok fazla yağlama
belirli periyotlarda yağla
ve binmeden önce motorunu tamamen kontrol etmeye çalış

umutxplus
09 Haziran 2010, 13:43
Eyvallah sağolasın.

m.şanveren
09 Haziran 2010, 15:28
Sağol cvp için bişey daha sorcam düşmeden önce arka dişiliden zinzirden tık tık diye ses geliyodu.Bu neden olabilir? Atçakmış gibi zaten attıda.

Arka dişliden geldiğine eminsen,bunun sebebi büyük ihtimalle,arka tekerleğin ''çapraz'' duruyordur.

Diğer bir ihtimalde arka dişlin aşınmış ve bir,iki tane dişi aşırı fazla deforme olmuş olabilir (çünkü tık,tık,tık;periyodik bir şekilde geliyor diyosun)

Arka dişlindeki dişlerin her hangi birinin ucuna parmağınla bir bak bakalım ''ucu veya ucları köşelimi,yuvarlakmı yoksa sivrimi''

Ucları köşeli ise: dişlin sağlıklı.

Ucları yuvarlaksa: dişlinin ömrü yarı yarıya bitmiş.

Ucları sivri ise: dişli işi bitirmiş,ilerleyen zamanlarda dişlinin ucları kırılmaya başlıcaktır.

barisozcetin
09 Haziran 2010, 15:32
benimde hızlı giderken yerinden çıkmıştı çünkü serviste bakımdayken zincir ayarınında yapılmasını istemiştim, usta da bu işi çırağına bıraktı o da doğru düzgün sıkamadığından gevşemiş ve yerinden çıktı.. neyseki lastiği kitlemeden öbür tarafa kaydı da düşmekten kurtuldum, zincirinizin ayarını kendiniz yapmayı öğrenin, eski ve bakımsız zincirle gezmeyin ya da şaftlı motosiklet tercih edin :)

motorhocası
09 Haziran 2010, 15:44
Tık tık sesi arka dişli civatalarının teki sıkmıyorsa da yapar, zincir ayarında fazla boşluk varsa da atabilir. :silent:

ozturkkaan
09 Haziran 2010, 16:12
tık tık ses zincir dişli takozundan da geliyor olabilir.. :cat:

umutxplus
10 Haziran 2010, 17:36
Dişlide sorun yok baktım dediğiniz gibi zinziri değiştiricem.Zincir giderken bi gergin oluyor bi gevşeliyor bunu bilen varsa yazabilirmi.Birde zincir alıcam oringlimi yoksa normalmi sizce..