PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : debriyaj müşir'i ile ilgili

greyhorse
27 Mayıs 2010, 16:05
tekrar merhaba dün geceki sorunu cözdükten sonra tekrar bir sorunla burdayım :mrgreen: arkadaslar öğrenmek istedigim debriyaj müşiri ne işe yarar?birde gaz kolundada bir müşir var sanırım
onlar olmadan çalışmazmı motor?sehpa müşirini iptal ettim.tesisattan cıkardım
gerek varmı diyeceksiniz kalan iki müşiride iptal etmeyi düşünüyorum
saygılar

mach1
27 Mayıs 2010, 20:55
Motor vitesteyken çalıstırırmayı deneresen baya bi zıplarsın :mrgreen:

zeda3000
27 Mayıs 2010, 21:08
Debriyaj da ne musru varmıs? Ilk defa duyuyorum bunu. Bazi motorlarda yan ayaklik acik iken 1. vitese takar isen stop eder guvenlik icin ama o musur yan ayaklikta dir debriyajda degil. Gaz da musur olmaz. Ancak gaz kolu elektrikli olacak cevirmeni hisseden bir musur var o kadar mesala ducati yeni multistrada boyle.

motorhocası
27 Mayıs 2010, 21:23
Hakikaten ne işe yarar debriyajdaki müşir:silent:, belki vites göstergesiyle bir alakası olabilir,ayaklık donanımıyla ilgisi yok Cgl 125'de öyle bişey yok.

greyhorse
27 Mayıs 2010, 22:07
temsili bir fotograf ekledim.kalın kablonun yanında ince bir kablo var
manetlere arka kısmına baglanıyor
fren manetındede aynısı var
debrıyaja baglananlardan bırını cıkarınca motor vıtesteyken calısmadı
ıkısını cıkarınca hıc calısmadı :mrgreen:
o yuzden anlamaya calısıyorum :silent:

http://i49.tinypic.com/rhqxkm.jpg

Barış Şuşut
27 Mayıs 2010, 22:16
debriyaj müşürü olmaz ..fren müşürü fren yaptığında stop lanbasını yakar ayaklık müşürüayak açıken vitese geçiş halinde motoru stop eder ..debriyaja basınca nolacakki müşür olsun

Slayerrr
27 Mayıs 2010, 23:04
Debriyaj müşürü motor vitesteyken marş verdiğimizde debriyajı sıktığmızı anlar. Yani motor vitesteyse debriyaja basmadan motoru çalıştıramayalım diye yapılmış bişey. İlla ben bu müşürü iptal edecem diyorsan soketinden çıkardığın kabloları birbirine değecek şekilde bantla, o zaman motor vitesteyken de çalışır. Ama bu durumda debriyaja basmayı unutursan motoru çalıştırmanı engelleyecek bişey olmadığı için marş motoru döndüğünde motor ileri doğru zıplar. Dalgın bir anında düşürebilirsin motoru.

oguzhan6161
27 Mayıs 2010, 23:15
debriaj müşürümü :S ilk kez duyuyorum yani debriaja bastın diye uyarımı veriyoR! hadi amaaaa yapmayın Allah aşkına

mmucit
27 Mayıs 2010, 23:27
Debriyaj müşürü motor vitesteyken marş verdiğimizde debriyajı sıktığmızı anlar. Yani motor vitesteyse debriyaja basmadan motoru çalıştıramayalım diye yapılmış bişey. İlla ben bu müşürü iptal edecem diyorsan soketinden çıkardığın kabloları birbirine değecek şekilde bantla, o zaman motor vitesteyken de çalışır. Ama bu durumda debriyaja basmayı unutursan motoru çalıştırmanı engelleyecek bişey olmadığı için marş motoru döndüğünde motor ileri doğru zıplar. Dalgın bir anında düşürebilirsin motoru.

Bir sen bildin tebrik ediyorum. Bilmeyen arkadaşlar öğrenin, niye hemen itiraz ediyorsunuz ki?:P

Adamlar koymuş, demekki lazım oluyor. Bana bir defa lazım oldu, meraktan söktüm kabloyu çalışmadı.:cherry:

Yalnız gaz kolundaki müşürü ben de duymadım, benim motorda yok galiba.:silent:

Slayerrr
27 Mayıs 2010, 23:29
debriaj müşürümü :S ilk kez duyuyorum yani debriaja bastın diye uyarımı veriyoR! hadi amaaaa yapmayın Allah aşkına

Mesela burada yedek parça olarak mevcut.
http://www.rialli.com/urunler/190_yamaha-ybr/5356__rialli-debriyaj-musuru-ybr-125-ms1089/

UKYO
27 Mayıs 2010, 23:37
daha dün bi arkadaş bana sordu,debriyajın burda bi müşür var neden koymuşlar dedi (motor ybr 125) bende dedim herhalde vitesteyken debriyajı sıkınca çalışsın diye dedim.doğru tahmin etmişim.zaten başka bisebebi olacağınıda hiç sanmıyorum.

Slayerrr
27 Mayıs 2010, 23:46
Yalnız gaz kolundaki müşürü ben de duymadım, benim motorda yok galiba.:silent:

Gaz kolundaki müşür şöyle oluyor. Normalde araçlarda araba olsun, motosiklet olsun gaz vermek için kullandığımız pedal ya da elcik motora bağlı gaz telini çeker. İşte yeni nesil bazı araçlarda çekmiyor. :mrgreen: Adamlar düşünmüş biz bunu nasıl elektronik yaparız diye, elciğe sensör (müşür) koymuşlar. Bu sensör senin gazı ne kadar çevirdiğini anlayıp motora bunu elektronik olarak iletiyor. Motor da ona göre haraket ediyor. Bence gereksiz bişey ama belki bunu yapmayı gerektircek bişey de vardır. Senin motorunda bu müşürden yok. Gaz kolunun olduğu tarafa bir müşür vardır. O da ön fren müşürü.

motorhocası
27 Mayıs 2010, 23:50
Ne bilelim viteste motor mu çalışıyormuş onu da yeni öğreniyorum. Debriyaj müşiri bir işe yaradı desenize.:P

poyraz010
28 Mayıs 2010, 12:00
Bendede var aynı kablo motosiklet yanımda olsada resim eklesem ama malesef..

bendede aynı bağlantı var ama 2. el aldığım için adam o kabloyu sökmüş sadece kablo var debriyajda müşür yok, müşürü sökmüş.. Motosikletim kanuni windy 2007..

aynı modelin siyahı arakdaşımda var onunkiyle karşılaştırdık, arkadaşım motoru vitesteyken debriyaja basıp çalıştırınca çalışıyor..

aynı şeyi bende denedik, motosiklet boşa almadan çalışmıyor..

''Dediğiniz gibi orda fren müşürü gibi bi parça var debriyajda kime söylesem inanmadı ama vitesteyken dbriyaja basıp çalışmayı sağlıyor bu parça.. şimdi bende o parça olmadığı için sürekli boşa alıp çalıştırmam gerekiyor, ki buıda zor oluyor mesela ışıkta stop ediyon boşa al çalıştır falan zor oluyo o parçayı bulsam hemen temin etcem valla..

umarım anlatabilmişimdir..

mach1
28 Mayıs 2010, 12:12
debriyaj müşürü olmaz ..fren müşürü fren yaptığında stop lanbasını yakar ayaklık müşürüayak açıken vitese geçiş halinde motoru stop eder ..debriyaja basınca nolacakki müşür olsun

Motoru calıstmadan önce debriyaja basılarak çalısıyor bizim scooterlarda frene basıp çalısıyor bunlardada debriyaja basarak çalısıyor ayaklıktaki olay farklı:cat:

nick84
28 Mayıs 2010, 12:19

yerinde olsam kesin konuşmam debriyaj müşürü vardır ve motorunuzu debriyaja basmadan vites boşta orta ayaklık kapalı olsa bile çalıştırmanızı önler gsr600 de mevcuttur.

greyhorse
31 Mayıs 2010, 18:16
katkılarınız ıcın tesekkur ederım

baslangıctada gaz dedım daha sonra manet'te dıyerek duzelttım evet dogrudur sag'dakı stop lambasının musurudur
ben sol'dakı manetı degıstırdım soldakı manette debrıyaj musırı yok
o yuzden tesısattan komple cıkarmak ıstıyorum
bır sorun yasamam umarım

Barış Şuşut
08 Haziran 2010, 22:32
yerinde olsam kesin konuşmam debriyaj müşürü vardır ve motorunuzu debriyaja basmadan vites boşta orta ayaklık kapalı olsa bile çalıştırmanızı önler gsr600 de mevcuttur.

Her motorda ortak bir özellikmiş gibi sorulmuş .. ha ben hiç görmedim .. zaten debriyaja basmadan viteste ise motoru çalıştıramassın .hem orta ayak kapalı vites boşta iken neden debriyaja basma ihtiyacı doğsunki .. ha ben el alışkanlığı illa basarım ama . zaten vites boşta olmasa debriyaja basarsan motor çalışmaz . silkinir ve stop eder .. yani varsa bile tamamen gereksiz bi parça :mrgreen:

Slayerrr
08 Haziran 2010, 23:26
.hem orta ayak kapalı vites boşta iken neden debriyaja basma ihtiyacı doğsunki ..

Zaten eğer vites boşta ise bu müşür devre dışı kalıyor yani sadece motor vitesteyken debriyaja basmak gerekiyor. gsr600'de biraz abartıp vites boştaykenden de basmanı istemişler debriyaja ama çoğu motorda dediğim şekilde.

motorhocası
09 Haziran 2010, 00:10
Bu müşür vites göstergesiyle mi çalışıyor, boştan başka viteste çalışmıyor,soketlerde temassızlık vs. birşey varsa mı çalışmaz.:silent:

greyhorse
09 Haziran 2010, 18:18
guzel soru.hoca sensın :mrgreen:
vıtesteyken debrıyajı cektıgınde ısıgın sonmesı lazım musur varsa

Slayerrr
09 Haziran 2010, 18:57
Benim motorumda (sanıyorum aynıdır hepsinde) vites göstergesiyle hiç bir alakası yok. Yani debriyaja bastığım zaman ışığı yakmıyor.

Acil112
09 Haziran 2010, 19:57
Arkadaşlar servisten(kanuni) aldığım bilgiye göre, debriyaj müşürü, motorun viteste olup olmadığı bilgisini, şanzımandan "boş vites göstergesi(yeşil ışık)" ile aynı yerden alıyor...
""vites boşta değilse"", marş devresinin tamamlanması için debriyaj müşürünün çalışması gerekiyor.