PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 12 voltu 5 volta düşürmek. . .

immortalboss
15 Mayıs 2010, 15:08
Arkadaşlar bildiğimiz üzere motosiklet aküleri 12 volt.Ve ben uzun yola gittiğimde mp3 şarj etmek,gerekirse usb hoparlör çalıştırmak için 12 voltu 5 volta düşürmek istiyorum.Bildiğiniz böyle bir alet ya da başka bir alternatif varsa paylaşırsanız sevinirim.
NOT:Ben de çoğu arkadaşımız gibi yolculuk sırasında dışarıya ses vererek gezmeyi sevmiyorum.Sadece durduğumuz anlarda(mesela mangal yaparken)
hoparlörü kullanacağım.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

avare rulman
15 Mayıs 2010, 15:35
otomobillerin çakmak deliklerine takılan minik usb soketler var. çakmak deliğini usb sokete dönüştüren bir nevi adaptör. üstelik o kadar ufak yapılmış ki çakmak yuvasından taşmıyor neredeyse. 3-5 tl ye heryerden bulabilirsin. yuvaya takmak yerine direkt hat çekersen işini görür.

şayet hem şarj hem de usb hoperlör bağlamak istersen iki tane alman gerekebilir.

immortalboss
15 Mayıs 2010, 16:28
otomobillerin çakmak deliklerine takılan minik usb soketler var. çakmak deliğini usb sokete dönüştüren bir nevi adaptör. üstelik o kadar ufak yapılmış ki çakmak yuvasından taşmıyor neredeyse. 3-5 tl ye heryerden bulabilirsin. yuvaya takmak yerine direkt hat çekersen işini görür.

şayet hem şarj hem de usb hoperlör bağlamak istersen iki tane alman gerekebilir.

Harika oldu bunu öğrendiğim.Teşekkür ederim.Bakalım bir araştırayım.Bulabilirsem harika olur.Şimdiden teşekkürler.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 15:28 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 15:08 ----------

Avare rulman söylediğin şeyi buldum.:) Şimdi gelelim diğer sorularıma.Bu alet için aküden kablo çekeceğim.Yeteri kadar kaliteli kablo aldım.Akünün kutup başlarına bağladıktan sonra araya bir sigorta koymam gerekir mi? Yoksa direk mi bağlayayım.

Djnkt
17 Mayıs 2010, 00:01
bagajin icine biyere birtane otomobil cakmak soketi tak akuden direk kabloyu cek + kablosunada 3-5 amperlik sigorta koy ondan sonra o usb ye ceviren aletlerden mp3 unu sarj edersin istersen cep telefonu cakmak sarj aleti alip telefonunuda sarj edersin. ben aynisini kendi motoruma yapmayi dusunuyorum yakin zamanlarda

immortalboss
17 Mayıs 2010, 17:42
bagajin icine biyere birtane otomobil cakmak soketi tak akuden direk kabloyu cek + kablosunada 3-5 amperlik sigorta koy ondan sonra o usb ye ceviren aletlerden mp3 unu sarj edersin istersen cep telefonu cakmak sarj aleti alip telefonunuda sarj edersin. ben aynisini kendi motoruma yapmayi dusunuyorum yakin zamanlarda

Arkadaşlar yaptım.Ama ses tam düzgün çıkmıyor.Akü zayıf geliyor sanırım.Arabanın aküsü daha yüksek amperle çalıştığı için olabilir.Söktüm o yüzden.Bu arada akümün için de bulunduğu kutuyu çatlattım.Onu da değiştirmiş olacağım.Motor depoda:)

elegance45
17 Mayıs 2010, 18:03
transformatör yada adaptör yada daha kısa bişey 12 volt adaptör varsa direnç koyarak düşür

ismayin
25 Mayıs 2010, 21:09
biraz elektroniğe meraklıysan 7805 entegresini de kullanabilirsin. 12V luk gerilimi, regüle edilmiş DC 5V a düşürecektir. 500 miliamper e kadar sarj edebilir..