PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sorun : Motor Gaz Yemiyor / Yaptıklarım ve önerileriniz..

!Lk£®
14 Mayıs 2010, 19:10
arkadaşlar ne olduysa oldu kızılay meydanında motor birden bire tekledi ve ardından korku dolu anlar.gazı kestiğimiz anda bir boğulma sesi motorda.4 bin deviri geçemiyordum. motoru aldığım yere götürdüğümde klasik hamleler yapıldı.motorum 8 aylık toplasak 2-3 ay binmişimdir.suan 3.700km de

*karbüratör temizlendi
*hava filtresi yenilendi
*buji değişti

masraf 40 lira
çözüm bu mudur ? hayır

hala aynı sorun en ufak bir azalma yok.
ustanın söylediği motor açılacak ve sadece motoru açmak 175 lira...
içerdeki masraf durumuna göre de faturanın gidişatı belirlenecek

sizden istediğim 1. si gidiş yolu doğru mudur ustanın tanısı.işi bilen arkadaşlardan verdiğim bilgiler doğrultusunda rica ediyorum

2. si ankarada güvenilir işinin piri mondial motor ustası :)

yardımlarınız için ve yazımı okuduğunuz için şimdiden çokca teşekkürler.

huska
14 Mayıs 2010, 19:15
merhaba arkadaş manıfolda bakıldımı? ateşleme kablolarınıda bi kontrol ettir,birde motor niye acılacakmış sordun mu?

!Lk£®
14 Mayıs 2010, 19:21
manifoldu yazmayı unutmusum o da dahil herşeyine bakıldı.en sonunda ustanın bana söylediği "motorun benzini emmiyor" + "elektriksel bir arıza da olabilir".söyledikleri de beni şüpeye düşürdü işini bilmiyen birisi mi acaba diye.o yüzden ustamı da değiştiricem büyük ihtimalle.
motor açılmasının sebebi de tüm donanımlarına bakmış olması ve sorunun büyük ihtimalle orada olmasıymış.bana söylediği bu ustanın.

huska
14 Mayıs 2010, 19:41
tamam başka bişeyden olmaz ya ateşleme sorunu vardır yada karbüratörun içinde emiş sağlayan diyafram var onada baktımı ustan? beyindende olabilir detaylı ınceleme yapmak gerek hemen motoru ındırtme önce beyine bak sonra karburatörü kontrol et zaten kendıde söylemiş emme problemidir buyuk ıhtımal.

st-gt-250r
14 Mayıs 2010, 19:46
eğer motorun ölüyse sabah soğukken motor çalışmaz,yağ eksiltir ama sanırım anladığım kadarıyla motor çalışıyor ama gitmiyormu tam olarak ne yapıyor şu anda ??

serkanADH13
14 Mayıs 2010, 19:46
motorun içinde bişiy oldugunu sanmıyorum,
kaldıkı elektrıksel olarak pek cok sebebi olabılır,

zaten bırden bire olan bir olay,
yani tesısat üzerındeki beyın,konjektor vs kontrol edilmelidir...
mesela madem tamırcı,
yanında başka yatan motorun parcasını takar ve arızayı bulması daha kolaylasır,
eğer ölçüm aleti yoksa veya anlamıyorsa...

bu arada nasıl oluyorda sadece açmak 175 LİRA OLUYOR :S

sen kesinlikle TAMİRCİNİ DEĞİŞTİRMELİSİN...

st-gt-250r
14 Mayıs 2010, 19:49
sadece açmak 100 lira civarında sen dsikkat et o atmirciye bence açmaya 100 diyorsa gerisi nolur acaba:queen:

huska
14 Mayıs 2010, 19:53
arkadasım bu kadar para talep ederse sakın yaptırma rsin komple motorunu 150 lıraya sıfırlarım ben sakın bu tamırcıyle çalışma başka iyi bır usta bul senın problemın 40 50 lırayı gecmez bundan daha yuksek para talep eden bırıne sakın motorunu elletme..

!Lk£®
14 Mayıs 2010, 20:23
eğer motorun ölüyse sabah soğukken motor çalışmaz,yağ eksiltir ama sanırım anladığım kadarıyla motor çalışıyor ama gitmiyormu tam olarak ne yapıyor şu anda ??

motor çalısıyor kardeşim fakat 4 bin deviri geçeçince 3,5 dahada sıkarsan 3 bin devire düşüyor :) + olarak motor boğulma sesi.gaz keserken de yani motor 10 km/s civarına düştüğünde genellikle istop ediyor
çalışmasında herhangi bir aksaklık yok

evet şuan için en hayırlısı usta değiştirmek gibi görünüyor.ilk iş ostimdeki ustalarla samimiyeti kurmak =) yazan arkadaşlarıma tavsiyeleri için ve ilgilendikleri için teşekkürler

yakamoz043
14 Mayıs 2010, 20:41
bak kardesım işin özunu yazıyım sana haftalardır ugrastıgım bır sorun vardı degısmeyen parca kalmadı en son ustaya goturdum sana solendıgı gıbı banada solendı motor acılıcak?
-tamam actıralım da belırtılerı ve sebeblerı nelerdır sor!
-motoru actırmadan once arkadasların dedıgı gıbı cdı bobın kablo tesısatı gıbı butun elektrıksel aksam gozden gecırılmeden actırma!
-aynı arızayı ben cdı(beyın) ıle cozdum kurtuldum.
-ayrıyeten bır motor ac kapat hıcbısıy yapma 175 ytl asırı fazla en azından bızım burdakı fıyatlara gore cok cokkk fazla!

!Lk£®
14 Mayıs 2010, 21:22
bak kardesım işin özunu yazıyım sana haftalardır ugrastıgım bır sorun vardı degısmeyen parca kalmadı en son ustaya goturdum sana solendıgı gıbı banada solendı motor acılıcak?
-tamam actıralım da belırtılerı ve sebeblerı nelerdır sor!
-motoru actırmadan once arkadasların dedıgı gıbı cdı bobın kablo tesısatı gıbı butun elektrıksel aksam gozden gecırılmeden actırma!
-aynı arızayı ben cdı(beyın) ıle cozdum kurtuldum.
-ayrıyeten bır motor ac kapat hıcbısıy yapma 175 ytl asırı fazla en azından bızım burdakı fıyatlara gore cok cokkk fazla!

sağol kardeşim tavsiyen için.
beyin üzerinde duruyor herkez ve ustanın bana dediği "elektriksel arıza da olabilir" sözünün doğrultusunda bir de beyini kontrol ettiriyim arkadaşlar.teşekkürler kardeşlerim tavsiyeleriniz için

!Lk£®
11 Haziran 2010, 10:48
evett sorunu okuldan yeni dönmüş olmam sebebiyle anca hallettim.
memlekete geldim motorumun daha detaylı incelenmesini istedim.
3 saat sonra gelen telefonda motorumun tamir edildiği söylendi almaya gittim.
sorun şuymuş:
hava filtresine daha önceki bakımlarda yapıştırılan bi bant motora hava gitmesini engelliyormuş, ondan dolay hızlanamıyormuş motor.
bende farketmiştim ilk bakımda(500) hava filtresinin oraya bi koli bandı yapıştırılmıştı ucu aşşağı iniyordu fakat gerekli birşeydir diye önemsememiştim(bant dısına yapıştırılmış ve assağı doğru iniyordu)
diyeceğim o ki kendi pisliklerini temizlemek için benden 40 lira işçilik ücreti aldılar.
siz siz olum motorunuzu bu tür bakımlara verirken iyi inceleyip verin.bişey yapılmışsa extra gidin ve servis elemanına sorun.
yoksa benim gibi tongaya düşebilirsiniz =)
saygılar iyi forumlar ..

FURk
27 Eylül 2011, 20:38
...........