PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kranktan Ses Geliyor

mertyagci
12 Mayıs 2010, 23:37
Motorumdan(Keeway Supershadow) 20.000km'de krank sesi geliyor krank vuruyor tık tık tık diye neyapmam lazım?İkinciside 1.viteste motor hızlanınca kendini ileri atıp geriçekiyor aralıklarla sorun 1.viteste bunu nasılçözerim?

serdarmert
12 Mayıs 2010, 23:38
Bu ses her zaman var mı yoksa kalkarken filan mı maksimüm?
Veya rölantide var mı ses..??

mertyagci
12 Mayıs 2010, 23:39
Rolantide daha belirgin oluyor normal giderken ses duyulmuyor

yakamoz043
12 Mayıs 2010, 23:48
KRANK sesı oldgunu kım soledı sıze?

mertyagci
12 Mayıs 2010, 23:49
krank boşluğu yada krank vurma sesine benziyor sizce ne olabilir bir usta kranktan geliyor dedi.

yakamoz043
12 Mayıs 2010, 23:51
motora cok asırı devır yaptırmısmıydınız vıtes aralıklarında?
yagsız kalmısmıydı?
devır artınca rolanti dısında yanı sesın pozısyonu nasıl oluyor pekı?

wert_35
12 Mayıs 2010, 23:53
Bence bu yine kronik subap ayarı sesi gibi:cat:

mertyagci
12 Mayıs 2010, 23:54
Ses rolantide daha fazla,rolanti dışında herhangi bir ses duymuyorum sadece yüksek devirde gidonda biraz titreme oluyor.

yakamoz043
12 Mayıs 2010, 23:54
hocam sızın soledıgınız gıbı dıcektım bende konuyu okuduktan sonra dıkkatımı cektı ses şık şık dıye degılde tık tık.

moto-x
12 Mayıs 2010, 23:55
Bence sübap sesi olma ihtimali daha yüksek o dediğiniz 1. Viteste kasılmada ya elektirik arızasından ya karbüratör arızasından düşük bi ihtimalda çok bozuk sübap ayarından olur ama bunu her viteste yapar sizin 1. Viteste farketmeniz muhtemelen 1. Viteste yüksek devirlere çıkmanızdandır

mertyagci
12 Mayıs 2010, 23:58
Bence bu yine kronik subap ayarı sesi gibi:cat:

Sübap sesikesinlikle değil sübap şakırtısını 10 metreden duyarım bu resmen vuruyor hatta usta ses yeni başlamış dedi ses ilerleyebilir ama ilerlemeyedebilir dedi.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:58 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 22:56 ----------

Bence sübap sesi olma ihtimali daha yüksek o dediğiniz 1. Viteste kasılmada ya elektirik arızasından ya karbüratör arızasından düşük bi ihtimalda çok bozuk sübap ayarından olur ama bunu her viteste yapar sizin 1. Viteste farketmeniz muhtemelen 1. Viteste yüksek devirlere çıkmanızdandır

Sadece 1.viteste yapıyor diğer viteslerde yüksek devirde yapmıyor özellikle denedim.Bu arada sübap sesi üst kapağın altından gelir bnm dediğim ses alt motor kısmından geliyor.

yakamoz043
12 Mayıs 2010, 23:59
Egerkı ses şık şık tabırı cayızse daha ince bir ses var ise sübaplardan olur subap yayları,sübap gayd ları ve titreşime maruz bırakır, ama ses bıraz daha kalın yanı bıraz tok bır ses ıse muhtemelen arıza krank ıle alakalıdır krank rulmanı,yatakları,krank uzerındekı biyel kolunda kı bosluk yuksek devirde rezonans(salınıma) girer ve titreşim seviyesınıde arttırır.

mertyagci
13 Mayıs 2010, 00:00
Krankın değişmesimi lazım yoksa boşluklar alınarak yada bakım yapılarak tamir yapılabilir mi?Motorda aslında titreşimyok denecek kadar az yani titreşim 80de 90da başlıyor

yakamoz043
13 Mayıs 2010, 00:04
şu şekilde söliyim tamir olayı şu şekilde olur parçanın,biyel kolu,rulman yada krank uzerındekı dişlide ise sorun değişmesıne gerek yok ucuz bır malıyetle halledılır ancak krank ın genelınde bır arıza var ıse bunların yerıne degıstırmek daha mantıklıdır.tavsıyem degıstırmek cunkı ılerleyen zamanda salınımı artar ıse sılındır pıston uzerınde olumsuz etkı yapacaktır.

wert_35
13 Mayıs 2010, 00:04
Sübap sesikesinlikle değil sübap şakırtısını 10 metreden duyarım bu resmen vuruyor hatta usta ses yeni başlamış dedi ses ilerleyebilir ama ilerlemeyedebilir dedi.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:58 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 22:56 ----------

Sadece 1.viteste yapıyor diğer viteslerde yüksek devirde yapmıyor özellikle denedim.Bu arada sübap sesi üst kapağın altından gelir bnm dediğim ses alt motor kısmından geliyor.

Valla aynı sorun bendede vardı bi subap ayarı yapıldı geçti şimdi yine bozuldu ayar yaz-kış değişimi yüzünden yine ayarlatıcam yine geçicek:cat:

Bence umarım ne senin motordan gelen ne de benim motordan gelen ses krank sesidir bide krankla uğraşmayalım:rendeer:

1.vitesdeki o sorunda büyük ihtamalle arkadaşın dediği gibi karbüratör kaynaklı, pislik yada su oluşmuş olabilir:wiinkk:

yakamoz043
13 Mayıs 2010, 00:08
titreşim olayı farklı arkadasın dedıgı gıbı tıtresım ince bır subap ayarı ıle gıderılebılır.sahsen yazın yanı sıcak havalarda subap ayarlarını kendı motorumda bıraz gevsek yaparım hafıf ses olur ama sıkı olmaz.titreşim ile ses olayını ben bırbırıne baglamıyorum ıkısınıde farklı sebeblerden yapma ıhtımalı daha yuksek.

motorhocası
13 Mayıs 2010, 00:09
Krank boşluk yaptığında uğultu yapar baştan öyle bir ses duydunuz mu.
Hız düşer 128 yapan 110 hıza düşüyor.

Benim Cgl 125'in krankı bugün değişti bu arada.:)

Bende hiç krankın vurduğunu falan duymadım.

yigido_
13 Mayıs 2010, 00:11
Motorumdan(Keeway Supershadow) 20.000km'de krank sesi geliyor krank vuruyor tık tık tık diye neyapmam lazım?İkinciside 1.viteste motor hızlanınca kendini ileri atıp geriçekiyor aralıklarla sorun 1.viteste bunu nasılçözerim?

arkadasım senın sorununu cozeyım cunku benım motorda da aynı sorun vardı

sımdı benım motordada 35.000 km de bu olay lar oldu benımkındede kranktan ses ve 3. vıtes ılerı atıp gerı cekıyordu

1.si kranktan ses gelmısı artık motor blogunun genıslemıs olması genellıkle motor rolantıde ıken ses cıkarır ama hız verdıkce ses azalır dogrumu ?? krankıda degıstırsen o ses yıne gelecek tek cozum motor blogunun komple degısmesi olacaktır.

2.si 1 vites ılerı atıyor demıssın 1 vıtes dıslısının yanında bulunan hılal sıyırmıs degıstırmen lazım eger guzel bı usta ayar veremezse yıne aynı sorunu cıkartıcaktır 3 kere yaptırdım aynı sorun tekrar oldu onun kesın cozumu ıse dıslı takımının komple degısmesı olacaktır... bazı arkdaslar karbrator fılan demıs kesınlıkle o degıl hılal sıyırmasıdır .....:cat:

mertyagci
13 Mayıs 2010, 00:14
Krank boşluk yaptığında uğultu yapar baştan öyle bir ses duydunuz mu.
Hız düşer 128 yapan 110 hıza düşüyor.

Benim Cgl 125'in krankı bugün değişti bu arada.:)

Bende hiç krankın vurduğunu falan duymadım.

Bende uğultu falan yok sadece vurma sesi var motorun sesini videoya çekip koyacağım.

yigido_
13 Mayıs 2010, 00:16
uste yazdıgımı oku...

motorhocası
13 Mayıs 2010, 00:18
Piston kolu-biyel kolu o zaman ,uzun bir tornavida ile doktor stetoskobu gibi dinleyin, sesin kaynağı silindir civarlarında ise piston-segman veya piston koludur.Kranka göre tamiri ve parçası daha hesaplı olur.

mertyagci
13 Mayıs 2010, 00:19
arkadasım senın sorununu cozeyım cunku benım motorda da aynı sorun vardı

sımdı benım motordada 35.000 km de bu olay lar oldu benımkındede kranktan ses ve 3. vıtes ılerı atıp gerı cekıyordu

1.si kranktan ses gelmısı artık motor blogunun genıslemıs olması genellıkle motor rolantıde ıken ses cıkarır ama hız verdıkce ses azalır dogrumu ?? krankıda degıstırsen o ses yıne gelecek tek cozum motor blogunun komple degısmesi olacaktır.

2.si 1 vites ılerı atıyor demıssın 1 vıtes dıslısının yanında bulunan hılal sıyırmıs degıstırmen lazım eger guzel bı usta ayar veremezse yıne aynı sorunu cıkartıcaktır 3 kere yaptırdım aynı sorun tekrar oldu onun kesın cozumu ıse dıslı takımının komple degısmesı olacaktır... bazı arkdaslar karbrator fılan demıs kesınlıkle o degıl hılal sıyırmasıdır .....:cat:

1.si dediğin motor bloğu genişlemiş ve krankıda değiştirsen o ses gelir diyorsun o zaman o ses kranktan gelmiyor anlamını taşıyor bu söz.Evet gaz verdikçe ses gidiyor ve sesi rolantide yapıyor.Motor bloğunuda komple değiştirmek çok mantıksız motoru satarım daha iyi.

Ben en iyisivideoya çekip geleyim bekleyinsiz.

2.si dişli takımı dediğin şey komple şanzıman mı?Yani tam olarak neyi değiştirmem lazım.Bu hilal dediğin parça debriyaj baskısı olmuyormu?

serdarmert
13 Mayıs 2010, 00:23
Hocam titreşim var ise;

- Balans mili, dişlisi ve rulmanı,

- bölgedeki rulmanlar,

değişecektir...

yakamoz043
bak kardesım benım motor rektefıyeye gırmeden oncekı sorunlarını yazıyım sana genel ıtıbarı ıle belırtılerı hemen hemen aynıdı;1.vıtes de sılkelenme senın anlattıgın olayın aynısı,motor blogundan kabaca tak tak dıye ses ve yakıt artısı.Sebeblerı bunlardı ve motor acıldı krank yatak rulmanı ve krank komple gıtmıs,subablar uzamıs yatakları bozulmus,halıylen sılındır pıston sekman degıstı sımdı maasallahı var da tek sorun var kımse bulamadım bakalım daha bende arastırıyorum her gun

yigido_
1.si motoru satman sana kalmıs bence senın sorunun kesınlıkle motor blogunun genıslemesıdır dostum yanı krankda degıssen o ses gıtmeyecektır 3 kere degıstırmıs olan ben aynı sesı hala kulaklarımda duymaktayım....

2.si sanzıman takımın degısecek arkdasım onuda 3 kere degıstırdım 100km sonra aynı ılerı atıp cekme tekrar basladı:pr: evet debrıyaj baskısı ustalar yapamadı ben kendım debrıyaj ayarını yaparak olayı hallettım ve hemen motordan kurtuldum sana tavsıyem sende aynısını yap yoksa hem basın hemde cebın cok agrıyacak...

yakamoz043
13 Mayıs 2010, 00:27
hazır konu burda da acılmısken motor 125 kt torku hp sı cok ıyı ancak motorda sole bır sorun var onceden yoktu bu yenı oldu,motor son devıre geldımı bısıy tutuo mmotoru hıssedebılıyorum gıdıcek ama gıtmıyo,bobın bujı bujı kablosu bujı baslıgı karburator hava fıltresı yenı degıstı arızayı anlayabılmıs degılız halen bulanda olmadı?

serdarmert
13 Mayıs 2010, 00:34
SEn hava ayarını yeniden yap..

mertyagci
13 Mayıs 2010, 00:37
Video yolda geliyor.Bide siz dinleyin.

yakamoz043
13 Mayıs 2010, 00:39
hocam karburator yenı daha ama bıldıgım kadarıyla fabrıkasyon ayarları ıle gelıyo olması lazım,yınede yaptım olmadı yaptıgım sekılde tarıf edıyım yanlıs olan varsa duzeltırsenız sevınırım rolantıyı stop etmıcek sekılde yukselttım ve hava ayar vıdasını motor sılkeleyınceye kadar sıktım sonrasında rolantıyı bıraz dusurerek hava ayarını bıraz actım motorun rahat calıstıgı konumda bıraktım

mertyagci
13 Mayıs 2010, 00:39
SEn hava ayarını yeniden yap..

Hava ayarıyla ne ilgisi var anlamadım:)

serdarmert
13 Mayıs 2010, 00:46
Hava ayarıyla ne ilgisi var anlamadım:)

pardon başka bir arkadaşa yazmıştım bunu karıştırdım..:farao:

mertyagci
13 Mayıs 2010, 00:46
http://www.izlesene.com/video/amator-motor-sesi/2111699 Alın sizemotorun sesi.

serdarmert
13 Mayıs 2010, 00:48
Hocam titreşim var ise;

- Balans mili, dişlisi ve rulmanı,

- bölgedeki rulmanlar,

değişecektir...

Titreşimde varsa bu öneriyi yabana atma..

mertyagci
13 Mayıs 2010, 00:49
sesidinledinmi sence ne sesi bu?

MFM
13 Mayıs 2010, 00:49
meme yapmıştır o meme :mrgreen:

mertyagci
13 Mayıs 2010, 00:53
meme yapmıştır o meme :mrgreen:

biraz açıklarsan daha iyi olur meme yapmak da ne demek?

yakamoz043
hocam bırıde benım soruna cozum bulsa keske terzı kendı sokugunu dıkemezmıs o hesap:wiinkk: senın motorun krank vurma sesı kardesım baska bı sorun degıl,ayrıyeten o sekılde bınmemenı tavsıye ederım daha buyuk sorunlara yol acmaması ıcın!

serdarmert
Hocam motorun sesi kötü gerçekten....
Açtıracan motoru yapacak bişey yok...

motorhocası
13 Mayıs 2010, 00:59
Vidyodaki sesi 3 kere dinledim:) piston kolu piston pimi yatağından ve piston segmanlarından birlikte geliyor kol ve piston -segman masrafı var gibi.

moto-x
13 Mayıs 2010, 01:00
abi motor ohc sübapmı eğer ohc sübapsa egzantirik dişlisi ve granktaki egzantiriğe hareket veren dişliyi bozuyor ve bu ses meydana geliyor aynı grank vuruyomuş gibi e dişlide granka takılı olduğundan otomatikmen ses ordan geliyo tabiki dediğin gibi grankın boşlukta yapmış olabilir

mertyagci
13 Mayıs 2010, 01:00
Vidyodaki sesi 3 kere dinledim:) piston kolu piston pimi yatağından ve piston segmanlarından birlikte geliyor kol ve piston -segman masrafı var gibi.

Krank değil diyosun yani sevineyimmi üzüleyimmi

moto-x
13 Mayıs 2010, 01:04
abi motor ohc sübapmı eğer ohc sübapsa egzantirik dişlisi ve granktaki egzantiriğe hareket veren dişliyi bozuyor ve bu ses meydana geliyor aynı grank vuruyomuş gibi e dişlide granka takılı olduğundan otomatikmen ses ordan geliyo tabiki dediğin gibi grankın boşlukta yapmış olabilir

abi tekrar soruyorum motor ohc sübapmı çünkü motor da sektirme var ohc sa muhtemelen dediğim dişliyi bozmuştur

motorhocası
13 Mayıs 2010, 01:04
Krank değil diyosun yani sevineyimmi üzüleyimmi

En başta iyice dinlet motoru buradan anlaşılmıyor, ama anlaşılsa da anlaşılmasa da silindir bloğu gövdeden ayrılacak krank da gözükecek zaten piston kolunu ileri geri yapıldığında boşluk yaptığı anlaşılır. Kafana takma açılacak motor. Geçmiş olsun.:rendeer:

leee
22 Ağustos 2010, 23:57
kardeş sorun ney miş

14veysel
04 Eylül 2013, 22:33
aynı sorun bendede var motordan şıktı geliyor sanki bi boşluk var gibi ustaya götürdüm piston ve gömlek değişecek dedi motor 2000 km de ilk aldığım zaman karbüratörde pislik vardı 20 km falan jikle açık kullandım aşırı ısındığı için olmuştur dedi usta rölantidede fazla duyulmuyor yokuş çıkarken ses tamamen gidiyor.

ogzcngdk
04 Eylül 2013, 22:54
aynı sorun bendede var motordan şıktı geliyor sanki bi boşluk var gibi ustaya götürdüm piston ve gömlek değişecek dedi motor 2000 km de ilk aldığım zaman karbüratörde pislik vardı 20 km falan jikle açık kullandım aşırı ısındığı için olmuştur dedi usta rölantidede fazla duyulmuyor yokuş çıkarken ses tamamen gidiyor.

direk piston gömlek değişecek demelerinede hastayım ha :) hepsi aynı emk