PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : MCT 250 Caracal 200 Tiger 250 hangisi ?

Wolker
11 Mayıs 2010, 21:54
Oncelikle merhaba arkadaşlar,Aranızda yeni üye olarak geldim :queen: sizden bir ricam var bütçesi çok çok düşük olan bir choper'cı için hangisini seçerdiniz ?ilgi alakanız için teşekkürler :silent:...

ercankarakus
11 Mayıs 2010, 22:18
Eski bir caracal sahibi olarak caracal derim ben, ufak tefek sorunlar cikarabilir ama kullanmasi cok zevkli bi motor, yedek parcasi tamiri bakimi ucuz, servisi bol, kendisi yakisikli, tiger'dan daha ucuz ve gucu tatmin edicidir, 100 - 110 rahat rahat gider, uzun yolda bile uzmemisti beni, bursa'ya gittik, yuvacik gezisine katildik, bi de guzel lastik takarsan super olur, orjinal lastikleri bes para etmez ;)

Wolker
12 Mayıs 2010, 12:11
Benimde gönlüm hep caracal'dan yana , caracal'ın egzos uyumsuzlugu nedeniyle şu anda üretilmedigini duydum.Dükkana alacagım için 2. el alamıyorumoda büyük üzüntü oluyor :(

fthinky
12 Mayıs 2010, 12:35
http://tinyurl.com/35jq5ca ilgilenirseniz...

mettoxin
12 Mayıs 2010, 14:33
bende 3 4 gün oldu motoru alalı 2005 model tiger 250 ben memnunum kendi hatalarım yüzünden bi kaç sorun yaşadım o da normal yani ( taşlıkların arasında kaydırıodum mtoru servis aküyü iyi yerleştirememiş o yuzdden aküyü düşürdük bi tek ) başka bı sorun yaratmadı bana

Wolker
12 Mayıs 2010, 18:10
@fthinky
Ustad'ım alakan için teşekkürler ama söyledigim gibi dükkana aldıgım için faturalı almam gerekiyor yoksa illaki düşünürdüm senin cihazı.

Bende gün içerisinde nevşehir kanuni bayisini aradım (kayseri bayiligi iptal olmuş) fabrikada 1 tane krem rengi yurt dışı üretilmiş model oldugunu belirttiler ama krem rengi oldugu için yanaşmadım açıkcası

@mettoxin
Ustad tiger tam gönül yaram cihaz 5000 lira seviyesinde oldugu için ayırabilecegim bütçenin çok çok üstünde şu anda :(

bugun kayseri ugur mondial bayisine ugradım sagolsun kendisi oldukça yardımcı oldu konu hakkında bakalım gönlümüzde aslında son sırada olan ilk sıraya yerleşti şimdilik ... :)

mahoretti
12 Mayıs 2010, 18:45
Merhabalar. Diğer markaları kullanmadığım için birşey diyemiycem ama, MCT hakkında 1-2 şey söyliyebilirim. :bounce:

Geçiş zamanı motoru olarak fiyat/performans harika. Yağına tuzuna bakarsan yolda bırakmaz. Zincir ve Lastik, tüm ÇİN motorlarında değişmesi gereken en elzem malzeme. Mal ucuz, yedek parça ucuz ve bol ama kaliteli ürünlerle (yağ-zincir-lastik) bu motoru desteklersen keyfine doyum olmuyor. Uzun kısa yol ayrımı yok. İstediğin yere gidersin. :cat:

Wolker
12 Mayıs 2010, 21:36
@mahoretti

Tavsiyeler için teşekkürler ustam :)

motorhocası
12 Mayıs 2010, 21:54
Az daha sabredip Hyosung Gv250'yi uzun süreli düşünün ve diğerleri ile mukayese yapmayın.

mertyagci
12 Mayıs 2010, 22:43
Bunlar arasında en mantıklı seçim Mondial 250MCT olacaktır.

Wolker
12 Mayıs 2010, 23:31
@ motorhocası

Hocam bu markanın ürünleri biraz pahalı açıkcası bana şöyle biraz daha uygun ürünler gerekiyor yinede sagolasın ^^

@mertyagci

Haklısın ustam mondial + - yönleriyle biraz daha agır basıyor , birazda jantları caracal gibi olsa güzel olsa süper olacakta :)

özcan1980
12 Mayıs 2010, 23:40
Tiger dan çok memnunum fakat V motor olmasından dolayı Bisan roadstar 250 yi tavsiye ederim.

AydoganX
12 Mayıs 2010, 23:41
Avatarından hatırladım valla :mrgreen:
DP'deki eski üyelerdendin sende. Hoşgeldin sefalar getirdin :rendeer:

Az daha sabredip Hyosung Gv250'yi uzun süreli düşünün ve diğerleri ile mukayese yapmayın.
motorhocası'na katılıyorum. GV250 çok daha uzun soluklu ve sorunsuz kullanabileceğin bir makinedir.
Hatta Yamaha Virago 250'liklerede bir bak derim. Temizini bulduktan sonra ömürlük makinedir.

Wolker
12 Mayıs 2010, 23:57
@özcan1980
aman diyeyim hocam başka modeller söyleyip kafamı karıştırma :) bide kayseride oldugum için her bayiye ve her servise ulaşmamız zor oluyor biraz yinede çok sagol :)

@AydoganX
Ehehe hoşbuldum teyy teyy ne günlerdi tadı hala damagımda çok özledim o ortamı :)
Şehir Bayi ve Servis sıkıntım var ve bütçem cidden hayli düşük ve ilk motorum olacak Allah izin verirse 2. sefere sizin önerilerinize kulak veririm çok sagolun :queen:

AydoganX
13 Mayıs 2010, 00:08
@AydoganX
Ehehe hoşbuldum teyy teyy ne günlerdi tadı hala damagımda çok özledim o ortamı :)
Şehir Bayi ve Servis sıkıntım var ve bütçem cidden hayli düşük ve ilk motorum olacak Allah izin verirse 2. sefere sizin önerilerinize kulak veririm çok sagolun :queen:

Wolker hocam, nacizane tavsiyem faturalı almam gerekiyor demişsin ama inanki çinli motorları sıfır almak demek satarken (ortalama) %50 zarara razı olmak demek.

İlk motorun olacağı için bir şekilde 2.el bulmanı tavsiye ederim. Muhtemelen bu virüsü kaptıktan :cherry: belli bir süre sonra yetmeyecek ve motoru değiştirmeye çalışacaksın. (Herkes motorunu alırken bana bu yeter daha fazlası gereksiz der ama böyle olmuyor genelde :))

Tabii ki,
-A2 ehliyet
-Mümkünse özel güvenli sürüş eğitimi (ehliyet kurslarında birşey öğretilmiyor)
-Full koruma (Kask, korumalı mont, korumalı pantolon, eldiven, bot vs)
gibi olmazsa olmazlarıda bütçene ilave etmişsindir umarım. :cat:

Wolker
13 Mayıs 2010, 00:19
Aydogan Hocam ;

Dükkana alacagım için uzun soluklu bir motor olacak ve ciddi manalarda cihazdan çok büyük bir beklentim olmayacak kısa vadeli olarak.Hani 3 liraya aldım 1.5 liraya sattım çok üzmez ama 10'a aldım 5 e sattım dersen çok üzer :)

ehliyete yazıldım :) , eğitim dersen giderim bir tarlaya dön babam dön yaparım :D , evet onlarıda ekledim külliyen battım eheheh :D

yahu ilk motorum diyorum korkutmayın beni :D

AydoganX
13 Mayıs 2010, 00:42
Aydogan Hocam ;

Dükkana alacagım için uzun soluklu bir motor olacak ve ciddi manalarda cihazdan çok büyük bir beklentim olmayacak kısa vadeli olarak.Hani 3 liraya aldım 1.5 liraya sattım çok üzmez ama 10'a aldım 5 e sattım dersen çok üzer :)

ehliyete yazıldım :) , eğitim dersen giderim bir tarlaya dön babam dön yaparım :D , evet onlarıda ekledim külliyen battım eheheh :D

yahu ilk motorum diyorum korkutmayın beni :D

Aman Wolker ne korkutması :) Bazen arkadaşlardan motor önerisi isteyen oluyor ama koruma ekipmanlarına vs.
para ayırılmadığı için korumasız olarak kullananlar oluyor. Allah göstermesin, en son duymak istediğimiz şey olan kaza haberlerini duyuncada
"keşke full koruma olsaydı" diyoruz.

Bu sebepten hatırlatmak istedim sadece :) :rendeer:

Gerçi korksan bile bu virüs :mrgreen: insana bulaşınca rahat bırakmıyor. Rüzgarı yiyince "herşey bir tarafa motorum bir tarafa" demeye kadar varabilir. :mrgreen:
Ehliyetin hayırlı olsun şimdiden :cat:

Umarım içine en çok sinen ve maddi olarakta zorlanmayacağın motoruna en kısa zamanda kavuşup rüzgarın şefkatli kollarında dansa başlarsın :cat:

Wolker
13 Mayıs 2010, 01:31
ehehe çok sagol ustad'ım ilgi alakan ve görüşlerin için :)

MaRaNtZz
13 Mayıs 2010, 02:09
Bu seçimlere birde Regal Raptor eklersek benim daha önce yaşamış olduğum durumu yaşıyorsun. Sana önerim bu seçimlerden Kanuni Caracal 200 seçmen ben Caracal yönündeki seçimimden çok memnunum...:cat:

Wolker
13 Mayıs 2010, 12:34
@MaRaNtZz

ustad benimde gönlüm hep caracaldan yana ama ürün artık üretilmemekte imiş ve sıfır faturalı şekilde almak zorunda oldugum için maalesef şu anda tek alternatifim mct gibi gözükmekte ...

Beycivan
13 Mayıs 2010, 13:11
sanırım kimse ramzeyden bahsetmiyor uzun süreden beri motor kullanıcısıyım geçen sene tarz değiştirip chooper aldım ramzey qm 250 çok kaliteli ve tank gibi motor ama zinciri değiştirip arka dişi bir iki diş küçültmekte fayda var hız çekiş ve sallandı büyük oranda azalıyor birde ilk aldığınızda bütün vida somun ve civataları sıkın inanın ramzey choper bir çok markadan sağlam ve kaliteli en azında şu anda ramzey servisine kranktan yada kol çıkarmaktan gelen hiç makine yok düşünün derim birde gösterişi iyi..

MaRaNtZz
13 Mayıs 2010, 13:17
@MaRaNtZz

ustad benimde gönlüm hep caracaldan yana ama ürün artık üretilmemekte imiş ve sıfır faturalı şekilde almak zorunda oldugum için maalesef şu anda tek alternatifim mct gibi gözükmekte ...

Kocaeli bayisinde bir tane var sıfır fakat beyaz...

Wolker
13 Mayıs 2010, 22:02
@ Beycivan
Sagol Ustam görüşlerin için ^^

@MaRaNtZz
Evet bende nevşehir bayisinden sordumdum (kayseri bayisini iptal ettiler) ihraç edilecek ürünlerin içerisinde 1 tane beyaz kalmış oda fabrikada bekliyormuş :) ama beyaza hiç ısınamadım açıkcası :) sordurdugun için yinede çok sagol :)

oguzhan6161
13 Mayıs 2010, 23:09
bence ikiside değil şimdi amacım karalamak falan değil ancak çok arıza çıkardığı bilinen markalardan ikisini yazmışsın , çok fazla arıza çıkarmayan ve ekstra özellikleri olan (göstergeler vs) ramzey qm 250 var bi ona bakmanı öneririm. Kimle konuştuysam arıza çıkarmadığını söylüyor , çıkarsada ufak tefek. Ayrıca görünüm açısındanda tatmin edici

Wolker
18 Mayıs 2010, 01:09
arkadaşlar birşey soracagım müsadenizle ;

Mct çift silindirli iken , caracal ve tiger tek silindirli motorsasilindir tam olarak neyi etkilemekte acaba yardımcı olabilir misiniz ?

motorhocası
18 Mayıs 2010, 01:12
Titreşimi etkiler,daha sarsıntısız çalışır çift silindir. Ama belli de olmaz bu çinlilerin.:P

Wolker
18 Mayıs 2010, 01:15
hmmm anladım hocam :) yani aracın sallantısını engellemek haricinde performasında bir etki yaratmaz diyorsunuz sagolun :)

motorhocası
18 Mayıs 2010, 01:26
hmmm anladım hocam :) yani aracın sallantısını engellemek haricinde performasında bir etki yaratmaz diyorsunuz sagolun :)

Performans için güç ve torklarını karşılaştırmalısın. Silindir sayısı farkının güce ve yakıt tüketimine etkisi olacaktır. Tek silindirin tek dezavantajı bu cc için titreşim olabilir.

Wolker
18 Mayıs 2010, 01:42
şimdi hocam araba sürerim ama motordan hiç anlamam :) motor ehliyetinede başvurdum motorda alacagız inşallah ama bazı şeylerden hakikaten bihaberiz sora sora ögrenecegim sizlerden inşallah sagolun var olun :)

motorhocası
18 Mayıs 2010, 02:29
şimdi hocam araba sürerim ama motordan hiç anlamam :) motor ehliyetinede başvurdum motorda alacagız inşallah ama bazı şeylerden hakikaten bihaberiz sora sora ögrenecegim sizlerden inşallah sagolun var olun :)

Rica ederim sor ne varsa çekinme ben de yeniyim bu ara 14 aylık motorcuyum, 11 yaşında arabayla 31 de motorla tanıştım ben de.:cherry:

mahoni38
18 Mayıs 2010, 16:00
Mondial 250 mct kullanıcısıyım kanuni caracal ve tiger i almakyı cok istemiştim.Sonradna doğru tercih olduğu kanatine vardım. 250 mct nin 2005 modellerinde arka jant telleri kırılıyor (Ben o işle boğuşuyorum) onun dısında grenajlarının bazı yerlerinden ses geliyor ama hareketli parça olarak sağlam ayrıca caracaldan daha atik bir makinedir. Ayrıca caracalı boşver bildiğim kadarı ile o model kaldırıldı (bakma üretici sitesinde var ama orda bayiliği bitmiş firmalr bile hala bayi gözüküyor) tiger alabilirsin tipi güzel ama ben kayseride kanuni almam sağolsun eski bayisi baya bir soğuttu.
Tiger de cruiser tipi yok bence. Fi tarihinde bir kanuni mark atv motorum vardı müşteri hizmetleri maşallah cok ilgisizdi bir soru arıyorum s.. git edasında cevaplar fln. bayisi almayacaksan uğraştırma diyye kovuyo fln neyse sattım kurtuldum geçen mondial 250 mct nin teli kırıldı bayi de tel yoktu yapan yoktu aradım mondiali birazda kızgındım adamlar sakınlikle dinledi anlık bir bayinin stok soruu dedi biz onlara göndercez yaptırcaz suraya gidin dedi ben gitmeden aramışlar gittim sorunumu çözdüler bir iki gün içinde.

250 mct nin sorunları var kanunin de vardır ama 250 mct de halledilmemiş veya halledilemeyen sorunu yok.
Tel kırılıyor (2005 de depoda cıkanlarda var 2006 ve sonrasında fabrika değiştirdi) kırılınca bir takım sağlam tel al taktır sorun çözülüyor. yağını suynu eksik etme bakımlarını yap rodajı düzgün yap asılma. seni mutlu eder bu motor.

(nasıl bir ses dersen chopper tarzında titresim normal görülür. Kısaca titresim var devir arttı mı direksionun orda plastik 2 parçayı bir arada tutan bir bida var o devir arttı mi sase ye değıyor tıırrr diye ses yapıyor altına bir silikon bant attım tmm. bunu gibi bir iki yeri dağa silikon kapı kenarı bantıile aralığı doldurdun mu tmmdıır.

Chopper tarzı motor içinde bahsi geçmeyen.
Bisan Roadstar 250
Ramzey
Skygo (suzuki marauder in tasarımı)
Jinlun (suzuki marauder in tasarımı)
Çelik Crown
...
...

Ramzey e bindim oturusu mondial ile benzer ama en rahat en sevdiğim oturus pozusonu skygo da var. Ama skygo da 250mct ye göre daha ağır bu da biraz performansı etkiliyor. Ramzey az pahalıydı ondan cok bakmadım. Celik için iyi değil demiştlerdi ama arastırmadım cok. Jinlun güzel ama 150 cc olan modeli çok hantal dolayısı 250 cc si kullanılabilir.

buların coğu benzer bence sec birini al bin hepsinde sorun yaşarsın. Cinliler daha deneme yanılma aşamasındalar japon motorlar gibi değil. Ayrıca 250mct ile tek seferde 3.000 km yol yapmıs bir arkads var 250 mct baslıgı altında var. hem de motor daha 500 km de fln mıs yola cıktığında.

mahoretti
18 Mayıs 2010, 16:33
Tek silindir herzaman 2 silindirden daha çok titrer. Örnek BMWF650... Nekadar çok Siindir, o kadar güç ve tork ve hassasiyet. Bknz. HONDA MAGNA 750 (V4)

Tiger ile MCT bu alanda kapışır bence. Tiger daha bi kalıplı. MCT yakışıklı. Heleki modifiye yaparsan çok yakışıyor MCT'ye şekil 1-A
http://img225.imageshack.us/img225/232/12065289kz5.jpg (http://img225.imageshack.us/my.php?image=12065289kz5.jpg)
http://img218.imageshack.us/img218/4297/dscn1754vp8.jpg (http://img218.imageshack.us/my.php?image=dscn1754vp8.jpg)

1-2 düzenleme ile rahat bir motor (BU FİYATA) elde edebilirsin. Seni üzmez...
Zincir, Lastik, 32T arka dişli değişimi ile gaz, debriyaj, fren tellerini değiştir. PLASTİK çantaları çıkart, isteğe bağlı olarak deri veya çakma deri çanta koy. Sonra geç karşısına, doyuncaya kadar bak...

Wolker
18 Mayıs 2010, 22:35
Banada gözüken yol 250 mct gibi gözükmekte :) yalnız arkadaşlar mct 250 nin sesi nasıl hakkaten choper vari bir sesi vardır inşallah :)

motorhocası
18 Mayıs 2010, 22:38
Banada gözüken yol 250 mct gibi gözükmekte :) yalnız arkadaşlar mct 250 nin sesi nasıl hakkaten choper vari bir sesi vardır inşallah :)

Sesi Cbf 150 den güzel değildir.:P(İyi durumdakinin.)

Wolker
18 Mayıs 2010, 22:49
choper demek ses demek oyle scooter gibi yada puff gibi ses çıkartırsa anlamı yok yani :D

Wolker
20 Mayıs 2010, 00:58
bugun güzel bir gelişme oldu arkadaşlar , muhasebeci bir arkadaşım faturasızda ürün alarak kullanabilecegimi (2.el)söyledi bu yüzden şu anda tümüyle caracal 200 odaklı bir politika izlemeye karar verdim inşallah :)

AydoganX
20 Mayıs 2010, 00:59
bugun güzel bir gelişme oldu arkadaşlar , muhasebeci bir arkadaşım faturasızda ürün alarak kullanabilecegimi (2.el)söyledi bu yüzden şu anda tümüyle caracal 200 odaklı bir politika izlemeye karar verdim inşallah :)

Vay sevindim Wolker.
Hadi hayırlısı, umarım düşeş, ikinci el temiz bi alet denk gelir. :cat:

Wolker
20 Mayıs 2010, 01:03
Vay sevindim Wolker.
Hadi hayırlısı, umarım düşeş, ikinci el temiz bi alet denk gelir. :cat:

Çok sagol kardeşim , inşallah umarım 2. el temiz ve uygun fiyatlı bir ürün bulabilirim şu anda önemli olan nokta 3 temmuzdaki sadece a2 sınavını geçip ehliyetimi almak tabiki ondan öncede güzel bir ürün bulabilirsem degerlendirecegim :)

isom14
20 Mayıs 2010, 03:54
Düşünmeden Tiger250 derim benim ilk motorumdur kendileri fiyatina ve kendi çapında rakiplerine göre en ihtişamli ,en yakişikli , soundu güzel alettir, elektrik devresinde sorun çikarabilir bide yokuşlarda çok yorarsan dişlide sorun yaratabilir belki ama kafan rahat yol tutarsın.Mct250yi gözüm kapali eliyorum zaten, Tiger250 nin motoru Honda Rebel'in motorunun birebir aynısıdr. Tavsiye ederim..

ARBETUS
20 Mayıs 2010, 10:49
Düşünmeden Tiger250 derim benim ilk motorumdur kendileri fiyatina ve kendi çapında rakiplerine göre en ihtişamli ,en yakişikli , soundu güzel alettir, elektrik devresinde sorun çikarabilir bide yokuşlarda çok yorarsan dişlide sorun yaratabilir belki ama kafan rahat yol tutarsın.Mct250yi gözüm kapali eliyorum zaten, Tiger250 nin motoru Honda Rebel'in motorunun birebir aynısıdr. Tavsiye ederim..

Dostum hiç rebelin motoruna baktın mı? Rebel çift silindirlidir. Ama tiger tek. Piyasadaki sıralı çift silindirli aletlerin hemen hepsi rebelin motoru baz alınarak üretilmiştir. Hatta MCT nin şases ile rebelin şasesi arasında bariz benzerlikler vardır. Tiger suzuki gn250 nin motorun baz alınarak yapılmıştır. Ama bir husus var. kimse parça fiyatlarından bahsetmiyor ucuz diye geçiştiriyor. Neye göre kime göre ucuz? Mesela Kuralkan'ın sitesinde cdi ünitesi kdv+ötv dahil 140 TL MCt nin ise 40 TL. Ben boş zamanlarımı arkadaşımın tamir atölyesinde geçiriyorum bilenler bilir beni. Dolayısıyla tiger dan tutunda hemen hemen tüm çinli chopper ların içini dışını gördüm. işin mutfağında olduğum için ve 4 yıllık MCT kullanıcısı olduğum için MCT yi tavsiye edebilirim. 37000 km kullanıp 10 gün önce sattığım motorumun motor kısmında sadece 2. vites dişlisi ile bir tane rulman değişimi oldu. Satmadan öncede egzantrik değişti. onun dışında piston silindir vs hala orijinal bir şekilde sorunsuz görevini yapmaktaydı. Bu kriterler dışında da V motoru olan bir motor da tavsiye edebilirim. Şayet alım gücün varsa.

Sağlıcakla.

Wolker
20 Mayıs 2010, 21:55
ilgi alakanız için çok teşekkür ediyorum zevkle ve dikkatle takip ediyorum sizleri :) yok arbetus hocam alış gücüm yok fazla yok açıkcası fiyat uygunlugu benim için daha çok önem arz etmekte :)

ARBETUS
21 Mayıs 2010, 14:20
@wolker dostum ozaman dbahsettiğim kriterleri de göz önünde bulunduracaksın.

Sağlıcakla.

Wolker
21 Mayıs 2010, 23:08
Birde olay tabiki motorun ilk motor ve ilk acemilik olması :) Once bir sürmesini ögrenelimde gerisi koaly inşallah :)

bluesharki
06 Temmuz 2010, 21:23
MCT 250'yi peşin fiyatıyla 2.550 TL'ye alabileceğin bir yer biliyorum, haberleşelim istersen... Bende MCT almayı düşünüyorum. Yalnız kırmızı renk var...