PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bir bilene soralım

gkhncokunlu
09 Mayıs 2010, 23:34
Merhaba arkadaşlar 9000 deki mondial 100 ukh motorumla bugun yol alırken.. Aniden bir ses geldi zorlanma sonucu sol taraftaki ön dişlinin sağında kalan uzun bir vida koptu . merak ettiğim konu motor hala yürür durumda.. bu uzunca vida neyin vidası olabilir ? Ve sanırım saplama vida tamiri nasıl olur ?

sedat_57
09 Mayıs 2010, 23:36
ben şu an hiç bişey anlamadım..eger daha açıklayıcı olarak anlatırsaniz resimlerle göstererek bu motoru bilen arkadaslar size yardımcı olacaklardır...

gkhncokunlu
09 Mayıs 2010, 23:48
http://img52.imageshack.us/img52/4701/mondial100ukh02image.jpg (http://img52.imageshack.us/i/mondial100ukh02image.jpg/)

Bu bölgede.. Dişlinin sağ üst tarafında kalan saplama bir vida..

MFM
10 Mayıs 2010, 00:01
bildiğim kadarıyla o vida sadece debriyajın ve motrun yağ haznesinin kapağını tutuyo yani usta yağı boşaltırken öyle gördüm...

gkhncokunlu
10 Mayıs 2010, 00:13
Vida,kopup düştükten sonra motor çok sarsıntılı çalişmaya başladı..

serkanADH13
10 Mayıs 2010, 00:27
o gosterdıgın yerdekı dıstan gorunen vıdadanmı bahsedıyorsun,
o kapagın bır altında bır ustunde bulunanlarmı yanı?

eğer onlar ise,
o vıdalar sadece ön dıslı muhafaza papagının baglantı vıdaları,
yok o kapagı açınca içerde bır vıda var 13 anahtarlı diyorsan eğer,
kapağın içindeki 12.13 cm lık cıvataysa bahsettıgın,
o cıvata motorun şasiye bağlantı vıdasıdır...

sanıyorum içeridekinden bahsedıyor olmalısın,
cunkı kırıldıktan sonra sarsıntı arttı demıssın...

gkhncokunlu
10 Mayıs 2010, 00:35
12-13 cm lik uzun vida evet .. söylediğiniz gibi şasi bağlantı vidası olması muhtemel.. neden kopmuş olabilir ? saplama mı ? saplamaysa kırılan parça ordan nasıl çıkar .. Bu arada ilgilendiğiniz için teşekkürler..

yakamoz043
10 Mayıs 2010, 00:39
motor baglantı vıdası ewet onun kopma ıhtımalı azdır ama yınede fazla devır yanı sarsıntı zaten motorlar çinli fazla devırı sevmıyor sansıntıya gırıyo yada kuf zamanla oksıt gıbı nedenlerden de olabılır.yapılması gereken gayet basıt bır kaynakcıya gıdılıp uzerıne celık bır cıvata kaynatıp cıkarılacak ve yerıne yenısı takılıp sıkılacak...

zaferkarizma
10 Mayıs 2010, 01:00
:cat::cat:

motor baglantı vıdası ewet onun kopma ıhtımalı azdır ama yınede fazla devır yanı sarsıntı zaten motorlar çinli fazla devırı sevmıyor sansıntıya gırıyo yada kuf zamanla oksıt gıbı nedenlerden de olabılır.yapılması gereken gayet basıt bır kaynakcıya gıdılıp uzerıne celık bır cıvata kaynatıp cıkarılacak ve yerıne yenısı takılıp sıkılacak...

gkhncokunlu
10 Mayıs 2010, 01:21
Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler , son bi sorum olucak .. Motorun garantisi hala devam etmekte bu vida kopma sorunu ve bozulan benzin göstergesi garanti kapsamına girermi ? Servisteki görevli girmediğini söyledi . Bende bu garantinin nereye girdiğini merak ettim açıkcası ? Kullanım klavuzunda aşınabilir parçalar hariç herşeyin garanti kapmasında olduğunu yazıyor ama servis yan çiziyor ..

yakamoz043
10 Mayıs 2010, 01:23
musterı hızmetlerını ara hemen 2 dakka da ogren bence servıs ılgılınmez bence garantıye gırmez bu cıvata olayı ama garantıyıde bozman konusmadan yaptırma bence sor danıs..

ozturkkaan
10 Mayıs 2010, 10:23
Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler , son bi sorum olucak .. Motorun garantisi hala devam etmekte bu vida kopma sorunu ve bozulan benzin göstergesi garanti kapsamına girermi ? Servisteki görevli girmediğini söyledi . Bende bu garantinin nereye girdiğini merak ettim açıkcası ? Kullanım klavuzunda aşınabilir parçalar hariç herşeyin garanti kapmasında olduğunu yazıyor ama servis yan çiziyor ..

Garanti bize giriyor :cyclopsan
Çin scooter ım vardı 60 km hızla yokuş aşağı giderken ( Haramidere kavşağı Avcılar yönü ) KRANK ı kırıldı. Garanti kapsamında değil dediler. Bende Allah belanızı versin dedim :cherry:
Mekanik aksam yani. Tüketici derneği bile söz geçiremedi.
Neticede 350 tl bakımla beraber verdim. Ama onlara değil başka servise .

Asya motor du.

NightMare0
11 Mayıs 2010, 01:13
valla o resımde gosterdııgn yermı tam hatırlamıyorum bizim motordada ordan bı vıda cıkmıstı ve ya obur taraftı su an emın degılım hakım degıldım motora, bizde bısey olmaz dıyıp devam etmıstık yola 5 dakıka gidemeden dişLi yere dagıldı ne hıkmetse on teker kıtledı az daha ucusa gecıoduk hızlı degıldık allahtan :d

gkhncokunlu
12 Mayıs 2010, 04:11
Arkadaşlar motoru bugun servise götürdüm , sorun motoru şasiye bağlayan saplama vidalarıymış ..motoru şasiye bağlayan toplam 3 adet vida var iken , benim motorumda 2 tanesi kopmak suretiyle gövden ayrılmış.. neticede tek vida ile 300 km yol gitmişim.. o vidada kopsaymış motor yere düşermiş..Benzin gösteresi olayı içinde şamandra ve gösterge değişcekmiş, motor serviste parça bekliyoruz.