PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : USTA lar acil yardıma ihtiyacım var!

yakamoz043
09 Mayıs 2010, 21:31
Merhaba, arkadaşlar 2 gün önce motorumu komple bir bakıma aldım kendim.Bakımı alt katta boş dairede yapıyorum.Eksik gidik değişmesi gerek ne kadar parça varsa hepsine bir liste oluşturup internetten parçaları sipariş geçtim fazla bişiyde tutmadı zaten 160 ytl civarı.Ancak bugün farkına vardım ki silindir ve üst kapak arasındaki contadan yağ kaçırıyor.Çok aşırı bir şekilde değil ama yinede baya bi göze batıyor.Yanlış anlaşılmasında birazda titiz bir kullanıcıyım içimede sinmedi o şekilde kullanmak.Motorumun sübap ayarlarını kendim yapıyorum ama sizlerden yardım istediğim konu şu olucak;
1-)üst kapağı sökerken neye dikkat etmeliyiz?
2-)kapak sökülüp,conta değiştikten sonra takarken yapılması gereken ayar yada farklı bir işlem olucakmı?
3-)Bu şekilde binersek motorun çekişinde, hızında bir problem arz edermi?
Motorum mondial 125 kt,bugün sökücektim ama bunlardan emin olamadığım için sökemedim sizlere ve bir bilene danışmak istedim!
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..:bounce:

airhead
09 Mayıs 2010, 21:38
Öncelikle kolay gelsin.Honda titan conta takımı kullan.Üzerinde sac takviyesi olanlardan al.Tekrar subap ayarı istiyecektir.kapagı takarken tork anahtarı kullan.yoksa saglam bi lokma takımı ile saplamaları karşılıklı ve dengeli sık.Aksi taktirde yine conta patlar.

yakamoz043
09 Mayıs 2010, 21:56
ustam hemen bu kadar mı yha bende extra bısıler yapılması gerektıgını dusuyodum neysekı basıtmıs,conta aldım nasıpse butun parcalarım yarın sabah gelıcek.Ancak aldıgım takım contada sılındır ıcın olanının ortasında yuvarlak bır halka var sanırım bundan bahsedıyorsunuz!ama gerı kalan kısmı sade conta yanı sac kısmı yok bır tek ortasında var bunlardan mı tavsıye etmıstınız.İşimi görürmü yoksa baska contamı alayım?

huska
09 Mayıs 2010, 22:26
ustam hemen bu kadar mı yha bende extra bısıler yapılması gerektıgını dusuyodum neysekı basıtmıs,conta aldım nasıpse butun parcalarım yarın sabah gelıcek.Ancak aldıgım takım contada sılındır ıcın olanının ortasında yuvarlak bır halka var sanırım bundan bahsedıyorsunuz!ama gerı kalan kısmı sade conta yanı sac kısmı yok bır tek ortasında var bunlardan mı tavsıye etmıstınız.İşimi görürmü yoksa baska contamı alayım?

usta sen zaten araba işiyle uğraşmıyormusun? bi üst kapağı açıp conta takmanın ne ayrıntısı olur?kapağa göre conta kestirebilirsin bunu zaten bilmen gerekir hacı??:P:P

yakamoz043
09 Mayıs 2010, 23:02
kardes ben senden ıyı bılıyorumda oraya conta kesmeyı ama ıkı ay sonra aynı sorunu yasatacagını daha ıyı bılıyorum.ayrıntu derkende eksentrşk ve avans ayarı gıbı bısıye ıhtıyacımız olucak mı tekrardan o anlamda yazmıstım.ayrıyeten lpg ısı ıle ugrasıyorum yakıt dersen tamamda motor aksamında eksık kaldıgımız yerler mutlaka oluyor.maksatım burda laf kalabalıgı degıl akıl fıkır alısverısınde bulunmak umarım acıklayıcı olmustur sımdı

huska
09 Mayıs 2010, 23:27
motoru komple acıp kapatan biri conta nasıl takılır sorusunu sormaz benden iyi bildiğin kesin. eğri oturup doğru konuşuyorum bunu bilmiyorsan komple krankı nasıl cıkardın?laf kalabalağı değil bak iyi dinle kapağı açtığında kaliteli bi conta kestiriyorsun sonra eski contayı sıyırıyosun yenisini oturtuyosun sonra güzelcene sıkıstırıyosun bi kaç ay sonra falan bidaha aynı olay başına gelmez buna nasıl emin oldun onuda anlamadım??:silent:

yakamoz043
10 Mayıs 2010, 00:25
pardon benım anlatıs tarzımda bır yanlıslık var o zaman komple derken motor kısmını ındırmedım kaporta lastık mars yakııt yaglama sıstemı gıbı ıslerını yapmak ıcın basladım.o sıra gozume carpan bu conta oldu dune kadar hıc dıkkat etmemıstım bu kadar bakınca gordum.conta ısınıde motoru ılk aldıgım zamanda aynı olayı yapıodu senın dedıgın gıbı conta kestırdım taktım 2 ay demedı aynı sekıdle kacırmaya devam ettı ,burdan bılıyorum dedıgını.160 ytl ye zaten motorun mekanık aksam bakımını yapamazsın.Krankıda nasıl mı cıkardım;ust kapagı aldım ,sılındırı ve pıstonu aldım.gerıye kalan motor blogunu yere ındırdım krank sag ve krank sol kapaklarını soktum sanzuman merkeznı ve karsı dıslılerını de aldım asagı.bu sekılde ındırıp bındırdım.yapılması gerekn neydı acaba?