PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ön disk freni gacır gacır ediyor

prolepsit
09 Mayıs 2010, 11:06
merhabalar arkadaşlar ön disk freni 100 km dir düşük hızda giderken gacır gacır sürtme sesi gibi ses yapıyor. arasıra ses kesiliyor arasıra tekrar geliyor. Fren yapınca düzeliyor bazende. hızlı giderken sesi duyamıyorum ama muhtemelen hızlı gideken sorun düzelmiyor. Forumlara baktım bu konuda derdi olan çok kişi olmuş ama sorunun düzeldiğini yazan olmamış. daha önce başına böyle bir sorun gelip sorunu halleden varsa bu konuda bana yardımcı olabilirmi .. geçici yağlama çözümleri dışında :)

-ibrahim-
09 Mayıs 2010, 11:30
würth balata spreyi :cat:

prolepsit
09 Mayıs 2010, 11:44
Bu sprey ne yapıyor?

zeda3000
09 Mayıs 2010, 12:09
Balatadaki ter kokusunu aliyor:mrgreen: paslanma vardir onu aliyordur, gecmez ise yagini ve basincini kontrol ettir cok siki olabilir

cakalaz
09 Mayıs 2010, 12:53
Sprey vurunca düzelir :)

-ibrahim-
09 Mayıs 2010, 12:56
Bu sprey ne yapıyor?

adı üstünde balata spreyi balataların ilacı. Tanıdık bi tamircin varsa rica et diske sıksınlar.Benmkinden de ses geliyodu.Servis wd40 sıktı.Fren tutmaz oldu.Ben de würth le işi hallettm...

immortalboss
09 Mayıs 2010, 13:19
Aynı sorunu bende yaşıyorum.Würth kullanıyorum.ÇOk pahalı değil zaten 10 liraya almıştım kocaman tüp 1000 km yakındır kullanıyorum.

mücahit_89
09 Mayıs 2010, 13:28
bende de hem ötme hemde wd40 dan dolayı firen tutmama sorunu vardı gittim würth almaya yokmuş bana bundan verdiler 6 tl aynı görevi görüyormuş sorunumu halletti:bounce:fren performansıda arttı...

http://img203.imageshack.us/img203/9164/sdc14121.jpg (http://img203.imageshack.us/i/sdc14121.jpg/)

immortalboss
09 Mayıs 2010, 15:18
Arkadaşım aşağı yukarı aynı hesapta olur bunlar.Ama aklında bulunsun moosikletin sele altına bir ıslak mendil at.Spreyin olmadığında disci güzelce sil;) Bu da benden pratik bilgi olsun.O da gıcırtıyı gideriyor.

prolepsit
09 Mayıs 2010, 15:41
yani gıcırtı derken sürekli bir ses mevcut değil her tur atışında 1 yerde zonk yapıyor. yani hareket halinde zonk zonk zonk diye ses çıkıyor. :) anlatmak ne kadar zormuş bu arızayı :) balata temizleme spreyi sorunu çözer diyorsunuz, yani başka bir problem yok. valla sevinirim bakalım bi alayim ben şu spreyide :))

ethemm76
09 Mayıs 2010, 15:49
Bu sese genellikle toz zerrecikleri sebep olur. Zaman zaman ses kendini çok belli eder ve rahatsızlık verir, zaman zaman kaybolur. Uzun vadede kaideye alınmazsa fren diskine dahi zarar verebilir. Diski cizebilir. Çizik fren diskide takılan her balatanın ömrünü kısaltır ve çabuk bitmesine sebep olur.

Herhangi bi oto parça ve aksesuarcıdan alabileceğin fren balata temizleyici sprey. ben en son 6 tl ye almıştım. Wurth ile vs. aynı işi görür. Hatta Wurt ün fiyatı pahalı olabilir. Veya bu temizleyici spreyleri temin edemezsen, basınçlı suyla yıkattır diski, balatanın içine içine basınçlı su sıktır tekeri döndüre döndüre. Problem ortadan kalkacaktır.

prolepsit
09 Mayıs 2010, 15:52
Bu sese genellikle toz zerrecikleri sebep olur. Zaman zaman ses kendini çok belli eder ve rahatsızlık verir, zaman zaman kaybolur. Uzun vadede kaideye alınmazsa fren diskine dahi zarar verebilir. Diski cizebilir. Çizik fren diskide takılan her balatanın ömrünü kısaltır ve çabuk bitmesine sebep olur.

Herhangi bi oto parça ve aksesuarcıdan alabileceğin fren balata temizleyici sprey. ben en son 6 tl ye almıştım. Wurth ile vs. aynı işi görür. Hatta Wurt ün fiyatı pahalı olabilir. Veya bu temizleyici spreyleri temin edemezsen, basınçlı suyla yıkattır diski, balatanın içine içine basınçlı su sıktır tekeri döndüre döndüre. Problem ortadan kalkacaktır.

çok teşekkür ederim arkadaşlar bende diskmi yamuldu balatada birşeymi var diyordum. emeğinize ağzınıza sağlık ilk işim uygulamak olacak..

motoseyyah
09 Mayıs 2010, 15:55
Bu sorun hemen hemen her motosiklette var. Aslında sorun değil bu işin bir tabiatı desek daha doğru olur.Zaten çözümü herkes yazmış :"sprey"

prolepsit
09 Mayıs 2010, 16:05
Bu sorun hemen hemen her motosiklette var. Aslında sorun değil bu işin bir tabiatı desek daha doğru olur.Zaten çözümü herkes yazmış :"sprey"

Saolun hocam bilgili arkadaşlar ve paylaşımları sayesinde öğreneceğimiz daha çok şey var..

mavipatika
09 Mayıs 2010, 16:14
Würth vb. Sprey sorununu halleder.

yakamoz043
09 Mayıs 2010, 16:14
muhtememl fren dıskını bır yere vurdunuz tasa demıre vs. yere fren dısklerıde o noktaya gelınce uzerınden sıyırıp gecıyor ve o sesı verıyor.balata spreyı ıle halledılcek bırsey degıl!aynı olay benım basımada geldı arkadasların dedıgı gıbı 1 tup sprey bıtırdım ama nafıle yıne yapıodu aynı olayı.yapılması gereken balata ve dıskı sokup bakılıp hangısınde sapma varsa o parca degıstırılıcek.bu arada degısmedı ıse fren hıdrolıgınıde ele almısken degıstırırsen cok hos olur.ıyı gunler!

prolepsit
09 Mayıs 2010, 16:19
muhtememl fren dıskını bır yere vurdunuz tasa demıre vs. yere fren dısklerıde o noktaya gelınce uzerınden sıyırıp gecıyor ve o sesı verıyor.balata spreyı ıle halledılcek bırsey degıl!aynı olay benım basımada geldı arkadasların dedıgı gıbı 1 tup sprey bıtırdım ama nafıle yıne yapıodu aynı olayı.yapılması gereken balata ve dıskı sokup bakılıp hangısınde sapma varsa o parca degıstırılıcek.bu arada degısmedı ıse fren hıdrolıgınıde ele almısken degıstırırsen cok hos olur.ıyı gunler!

Motoru sadece ben kullanıyorum ve bir yere çarpma olmadı. dediğin gibi parçalardan birinde problem olabilir en iyisi bir usta bulup göstermek ama anladığım kadarı ile ustalarda birşey yok deyip sprey sıkıyorlarmış direk. olmadı çünkü görünürde bişey yok. ben bir sprey alayim sorun devam ediyorsa bir ustaya göstereyim spreyide bakım dolabıma koyarım :) saol hocam..

yakamoz043
09 Mayıs 2010, 16:23
kucuk bır tavsıye egerkı sen ustanın yanına o sekılde varırsan hanı sokulsun bakılsın gıbısınden o zaten saglam olsa dahı sokucek su degıscek bu yenılencek dıyecegı ıcın fazla fıyat cıkarırlar tavsıye etmem.zaten basıt bır ıslem al elıne duz tornavıda alyan takımı sok bak degısmesı gerekıyorsa ver sıparısını netten daha ucuz oluyor parcalar degıstır ama dedıgım gıbı sprey le cozulmeyecegının kanatındeyım denemekte fayda var!

prolepsit
09 Mayıs 2010, 16:36
kucuk bır tavsıye egerkı sen ustanın yanına o sekılde varırsan hanı sokulsun bakılsın gıbısınden o zaten saglam olsa dahı sokucek su degıscek bu yenılencek dıyecegı ıcın fazla fıyat cıkarırlar tavsıye etmem.zaten basıt bır ıslem al elıne duz tornavıda alyan takımı sok bak degısmesı gerekıyorsa ver sıparısını netten daha ucuz oluyor parcalar degıstır ama dedıgım gıbı sprey le cozulmeyecegının kanatındeyım denemekte fayda var!

ok usta teşekkür ederim. doğru diyorsun tanıdık usta olmadığı için sokarlar kazık gibi valla..

aegeanxtr
10 Mayıs 2010, 01:08
Dostum bence senin sorunun spreyle falan hallolacak bişey değil aynı sorun bendede var 1 haftadan beri arka disk gacır gucur ötüyo bilhassa yokuş aşağı motoru boşata bıarktığım zaman daha çok duyuyorum yani balata gıcırtısı değil ben arka fren merkezinden kaynaklandığını düşünüyorum.

KUVVETMİRA
10 Mayıs 2010, 01:27
bendeki spreyle çözülmemişti.
karrrt karrrt kurrrt gibi sesler geliyodu, frene basınca sessizleşiyodu. hafif hafif fren yaparak şehiriçinde kilomentrelerce yol yaptığımı bilirim.
balataların orda bi pim yamulmuş, o değişince kesmişti yaygarayı.

prolepsit
18 Mayıs 2010, 22:20
problemim halloldu. fırsat bulup yazamadım. balataların arasını tornavida ile kastırtıp açtım. iyice hava tuttum ve güzelce diski sildim temizledim. sesten eser kalmadı.