PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motordan Gelen Uğultu

RunemagicK
07 Mayıs 2010, 22:44
Tekrar garip bir sorunla karşınızdayım
Yaklaşık 5-6 gündür 40km hıza kadar motordan bir uğultu sesi geliyor, ses tam nerden geliyor emin değilim ama devir arttıkça artıyor, daha yüksek hızlarda oluyormu bilmiyorum, rüzgar yüzünden duyamıyor olabilirim.
Birde bu sesle aynı anda başlayan bir sorunum daha var, büyük ihtimal alakaları yoktur ama akü ibresi de düşük göstermeye başladı.
Sorun nedir, nedendir anlamadım. Yardım ve tavsiye bekliyorum

yakamoz043
07 Mayıs 2010, 22:46
hocam aynı ses motor rölantide çalışırken yapıyormu ve motorunuzun modelını ogrenebılırmıyım mumkunse

RunemagicK
07 Mayıs 2010, 22:58
hocam aynı ses motor rölantide çalışırken yapıyormu ve motorunuzun modelını ogrenebılırmıyım mumkunse

rölantide yapmıyor, mondial 150 zat

yakamoz043
07 Mayıs 2010, 23:10
hocam aynı olayı rolantide yapsa idi dicektimki krank üzerindeki küçük dişli,ama rölantide yapmadığı için şahsi düşüncem krank rulmanın dan (bilya) kaynaklandığı kanatındayım.anlatmanıza bakılarak devir arttıkça ses yapıor demısınız ,ewet devir artıyor rulmanın içinde ki krankın saplaması da devir artınca yaptığı balansıda arttırıyor ses tahmınımce bundan dolayı dıyorum,ama muhakkak sesı dınlemelı servıs demıyorum dememde zaten anlayan bırıne gosterılmelı!

RunemagicK
07 Mayıs 2010, 23:32
hocam aynı olayı rolantide yapsa idi dicektimki krank üzerindeki küçük dişli,ama rölantide yapmadığı için şahsi düşüncem krank rulmanın dan (bilya) kaynaklandığı kanatındayım.anlatmanıza bakılarak devir arttıkça ses yapıor demısınız ,ewet devir artıyor rulmanın içinde ki krankın saplaması da devir artınca yaptığı balansıda arttırıyor ses tahmınımce bundan dolayı dıyorum,ama muhakkak sesı dınlemelı servıs demıyorum dememde zaten anlayan bırıne gosterılmelı!

pahalıya patlicak bi sorunmudur peki ve yolda kalmama sebep olurmu

yakamoz043
07 Mayıs 2010, 23:50
hocam eğerki arıza doğru teşhis koymuş olarak farzedelim hemen yolda bırakıcak bir şey değildir ancak nezaman ve nerde bırakıcağı belli olmayan bir parçadır,Değiştirmesi ise vakti kadarda parası iyidir biraz fazla tutar,işin enteresan tarafı ise rulman yani bila en fazla 10 lira ise motor blogu komple yarılıp takıldığı için işçiliği bayağu tutar örneğin bizim burda 50 ytl. zararı ise zamanla balansa devam ederek krankta aşınma,ilerleyen zamanda ise bloga hatta silindire zarar verme ihtimalide var unutulmamlı.

RunemagicK
08 Mayıs 2010, 00:07
öyle ise ayvayı yedik
ama nette araştırırken başka bir motosiklet sitesinde debriyaj balatasından olur demişler. bittiyse veya üzeri pürüzsüz bi hal aldıysa olur diyorlar. Ki benim motor 18binde ve balata hiç değişmedi. İnşallah sorun budur

yakamoz043
08 Mayıs 2010, 00:17
hocam bakın şimdi olayı şöyle ayrıntısına girelim öyleyse debriyaj balatasının bittiğini ele alalım ve motorunuz 18.000 ise normaldir ama bunu siz rahatlıkla anlayabilirsiniz şu şekilde;motor son hızından birazda olsa düşme yapıyormu?vites geçişlerinde zorluk şakırtı takırtı olayı varmı?motoru orta ayaklığına alın motor rolanti devrinde tekeri dönüyormu dönüyor ise ve bu dediklerim varsa dediğiniz gibidir debriyaj balatasıdır maliyeti 20 ytl ile 30 ytl arasındadır.Benimde şahsi görüşüm krank dişlisi yada rulmanından kaynaklandığını düşünüyorum.Neden mi aynı olay başımdan geçti motorumu komple rektefiye ettim krank komple,silindiripiston sekman,üst kapak,sübaplar değişti ama rulmanı değişmedi ses yada uğultu tabiri ile dersek daha doğru olur ve sonuçta onuda değiştirdim kurtuldum.
Eğerki elinizden gelicek bir iş ise size elinizdeki motor için devamlı alışveriş ettiğim ucuz ve güvenilir bir site verebilirim sonuçta çin malı çok abartılı paralar harcamaya gerek olmadığını düşünüyorum!

RunemagicK
08 Mayıs 2010, 00:27
hocam bakın şimdi olayı şöyle ayrıntısına girelim öyleyse debriyaj balatasının bittiğini ele alalım ve motorunuz 18.000 ise normaldir ama bunu siz rahatlıkla anlayabilirsiniz şu şekilde;motor son hızından birazda olsa düşme yapıyormu?vites geçişlerinde zorluk şakırtı takırtı olayı varmı?motoru orta ayaklığına alın motor rolanti devrinde tekeri dönüyormu dönüyor ise ve bu dediklerim varsa dediğiniz gibidir debriyaj balatasıdır maliyeti 20 ytl ile 30 ytl arasındadır.Benimde şahsi görüşüm krank dişlisi yada rulmanından kaynaklandığını düşünüyorum.Neden mi aynı olay başımdan geçti motorumu komple rektefiye ettim krank komple,silindiripiston sekman,üst kapak,sübaplar değişti ama rulmanı değişmedi ses yada uğultu tabiri ile dersek daha doğru olur ve sonuçta onuda değiştirdim kurtuldum.
Eğerki elinizden gelicek bir iş ise size elinizdeki motor için devamlı alışveriş ettiğim ucuz ve güvenilir bir site verebilirim sonuçta çin malı çok abartılı paralar harcamaya gerek olmadığını düşünüyorum!

150 zat scooter, vites yok yani
son zamanlarda teker dönmeye başlamıştı, rölanti vidasından rölantiyi düşürdüm iyice.
son hızdada düşüş var evet.
son hızı anlarım balata kaçırdığı için olur ama tekerin dönmesiyle ilgisini anlayamadım.

yakamoz043
08 Mayıs 2010, 00:34
örneğin benim motorum 125 kt orta sehpada vites boşta iken kendi kendine döndüğünü farkettim ve debriyaj balatasını söktüm sonuç bitmiş ve debriyaj ayarıda iyi olmamış tekrardan ilgilenince şimdi hiç bir sorun kalmadı.

devamlı alışveriş yapıorum güvenilir ve ucuz bir site bazı parçalarıda taiwan malıdır. www.rialli.com

RunemagicK
08 Mayıs 2010, 00:43
bu siteyi biliyorum.
elimdem iş gelir aslında ama açıcak anahtar yok orayı. varyatörü sabitlemek için bir alet gerek, o olmadımı açamıyorum

yakamoz043
08 Mayıs 2010, 00:48
tavsiyem mademki elinizden gelıyor ise böle işler yapmanız gereken çok basit siteye girin orda zaten varyatör yağ pompası aparatları çektirmeleri var onlardan alı bır tane ılerıye donuk dusunmek lazım bır sefer degılkı bır daha kı herhangı bır arızada parca laır kendınız degıstırırsınız ıscılık parasından kurtulmus olursunuz,bende yenı sipariş geçtim bugun 150 ytl lık 30 kalem parça ,yağ pompası çetırmesıde dahildi buna :wiinkk: (9 ytl)

RunemagicK
08 Mayıs 2010, 00:57
bana lazım olan alet orda yok ama:)

yakamoz043
08 Mayıs 2010, 01:06
pekı hocam sız en kısa zamanda motorunuzu ıyı bır servıse gostermenızde fayda var dıye dusunuyorum

RunemagicK
08 Mayıs 2010, 01:17
yarın gidicem. inşallah ucuza halledilicek birşeydir.

serkanADH13
08 Mayıs 2010, 02:28
aynı durum karsısında kalan bır kardeşim,bana geldı yag degıstırmeye,
motoru yenı almıs,
ve motordan fena sekılde uğultu gelıyordu,

bır an once servısıne goster dedim,
neden abı dedıgınde ıse,(motorun yaptığı sesi örnek vererek...)

Motorun içinde Canavar Var demıstım,
5 gun olmadan motor calısır durumdayken hareketsız kalıyor,
ve benı cagırıyor,
ses azalmıs, tahmınımce debrıyaj dıye dusundugum anda,
evet sorun debrıyajda cıkıyor,
fakat, Krank bılya klavuzu ,bılyaların etrafındaki çelık tel,kopmuş ve motorun sanzumanına ve debrıyaj kısmına düşmüş
o nedenlede,
düm dişlileri dağıtmış,

Yuan Çelık Motorun tüm mekanık aksamı değişti anca yola geldı...

eğer teşhis dogru ise,
bir an önce göstermeni öneririm,
varsın 50 100 olsun,
500,700 liradan ıyıdır...

RunemagicK
08 Mayıs 2010, 03:13
kranktan diyosunuz yani. iş çıktı yine başımıza

mach1
08 Mayıs 2010, 18:24
kranktan diyosunuz yani. iş çıktı yine başımıza

O sesi herkes anlayamaz motorcular anlar kranktandanda olabilir krank bilyasındanda olabilir mesela 2006 beatlerde krank hatası vardı bazılarında:cat:

serdarmert
08 Mayıs 2010, 18:28
Krank dişlisi ve rulmanı ikiside olabilir..

mondial50tt
08 Mayıs 2010, 19:14
benzer sorun olduğu için buraya yazayım dedim,, bendede arasıra rölantide iken yan ayaktayken varyatörden ses geliyor vuruntu gibi ama az geliyo her zamanda değil yolda giderken bi ses yok,, rulmanları yeni değiştirdim motor honda activa,, 1-2 ay afyondayım burda bundan anlayan motorcu olduğunu sanmıyorum, sebeb nedendir

RunemagicK
09 Mayıs 2010, 03:46
ustaya gittim ama ses çok azaldığı için bişey anlayamadık. inşallah önemli bişey değildirde yolda kalmam

mach1
09 Mayıs 2010, 12:34
ustaya gittim ama ses çok azaldığı için bişey anlayamadık. inşallah önemli bişey değildirde yolda kalmam

Kolay kolay kalmazsın ne motorlar gördüm Antalyada artık krankta bilya kalmamış hala gidiyor.Arkadasımın Vespasında öyle bi sorun vardı o zamanlarda yavaş kullanıyordu 60ı geçmiyordu servis dedi biraz devirli kullan geçer dedi ve harbidende o ses geçti :cat:

y.infernal
31 Mayıs 2010, 01:09
Arkadaşlar motor giderken uzun yolda değişik bir ses çıkartıyor uğultu,cızıltı gibi gücünde pek bir azalma olmuyor . Ses 10 saniye gibi sürüyor sonra kesiliyor, arada bir böyle ses çıkartıyor. Bunun sebebi ne olabilir ? En son egzantrik gergi çubuğu yayını tutan civata yuvası yalamasına çeşmecilerin kullandığı teflon bant kullandım çünkü yağ sızdırıyordu. Teflon bantı parçası egzantrik gergi çubuğundan içine girmiş olabilir mi? Ses arada bir geliyor her zaman değil ses bayaa kendini belli ediyor. Devir arttıkça sesin miktarı artıyor azaldıkça az çıkıyor ? Her zaman değil bazen çıkartıyor . Ciddi bir sorun mu yolda bırakabilir mi ? Sizce bu ses motorun neresinden geliyor olabilir ? Uzun yol yaptığım için yolda kalmak istemiyorum motor yarı otomatik

http://www.yorumticaret.com/documents/teflon%20bant_a_1.jpg

draggy
31 Mayıs 2010, 18:17
Benim motordada da 1 haftadır gazı arttırdıkça uğultu, hışırtı, sürtünmemi desem garip bir ses geliyordu, bayağı moralim bozuldu motordan geldiğini zannediyordum, yağını değiştirdim ama gaz verdikçe aynı bozuk bir ses. Kulak vererek motorun her yanına baktım. sorunuda buldum sorun silindire giden kauçuk manifolttaki çatlaklar, gaz verdikçe çatlak açılıyor ve rahatsız bir ses artmaya başlıyor, çatlağa bantlama yaptım ve o rahatsız edici sürtünme-hışırtı-uğultu karışımı ses anında kesildi. Tabi manifoldları değiştireceğim, siparişlerimi hemen geçtim, sonunda bantlamaya güvenemem, dışarıdaki pis havayı süzmeden motora alıyor, silindirede zarar verebilir. Senin sorununda bu manifolttaki yırtık çatlama gibi bir olay olabilir mi?

mach1
01 Haziran 2010, 00:45
Benim motordada da 1 haftadır gazı arttırdıkça uğultu, hışırtı, sürtünmemi desem garip bir ses geliyordu, bayağı moralim bozuldu motordan geldiğini zannediyordum, yağını değiştirdim ama gaz verdikçe aynı bozuk bir ses. Kulak vererek motorun her yanına baktım. sorunuda buldum sorun silindire giden kauçuk manifolttaki çatlaklar, gaz verdikçe çatlak açılıyor ve rahatsız bir ses artmaya başlıyor, çatlağa bantlama yaptım ve o rahatsız edici sürtünme-hışırtı-uğultu karışımı ses anında kesildi. Tabi manifoldları değiştireceğim, siparişlerimi hemen geçtim, sonunda bantlamaya güvenemem, dışarıdaki pis havayı süzmeden motora alıyor, silindirede zarar verebilir. Senin sorununda bu manifolttaki yırtık çatlama gibi bir olay olabilir mi?

O hışırtı hava sesi birde manifold çatlayınca motorun rolantisi gidişi bozulur:)

y.infernal
01 Haziran 2010, 15:50
Arkadaşlar motor giderken uzun yolda değişik bir ses çıkartıyor uğultu,cızıltı gibi gücünde pek bir azalma olmuyor . Ses 10 saniye gibi sürüyor sonra kesiliyor, arada bir böyle ses çıkartıyor. Bunun sebebi ne olabilir ? En son egzantrik gergi çubuğu yayını tutan civata yuvası yalamasına çeşmecilerin kullandığı teflon bant kullandım çünkü yağ sızdırıyordu. Teflon bantı parçası egzantrik gergi çubuğundan içine girmiş olabilir mi? Ses arada bir geliyor her zaman değil ses bayaa kendini belli ediyor. Devir arttıkça sesin miktarı artıyor azaldıkça az çıkıyor ? Her zaman değil bazen çıkartıyor . Ciddi bir sorun mu yolda bırakabilir mi ? Sizce bu ses motorun neresinden geliyor olabilir ? Uzun yol yaptığım için yolda kalmak istemiyorum motor yarı otomatik

Arkadaşlar yukarıda anlattığım olay , yolda giderken meydana geliyor genelde 60-100 km/h hız arasında ses arasıra geliyor. Ama bugün denedim orta sehpada hiç bir ses gelmiyor yolda giderken böyle bir ses geliyor. Sesin devirle alakası olmadığını anlatım devir yüksek yada düşük sesi değiştirmiyor. Ön tekerden gelme ihtimali varmı .Yoksa motor zorlanınca motorun içinden mi geliyor ses yardımcı olursanız çok sevinirim.

rimbaud
01 Haziran 2010, 16:42
kavramada bi problem varmı peki?

yokum
01 Haziran 2010, 17:00
Merhabalar. Bende yaklaşık 45.000km zat 150 kullandım. Bahsettiğiniz problem, anlattığınız kadarı ile benimde başıma iki kere gelmişti. Ön tekerleğin bağlantı yerlerindeki bilyaların değişmesi gerekiyordu. Çok masraflı değildi.
Sanırım motor devirlenmeye başladığında, hızlandığınızda birden başlıyor ve gazı bıraktığınızda yavaşlamayla doğru orantılı olarak kesiyordur o uğultuyu.

y.infernal
01 Haziran 2010, 22:47
Merhabalar. Bende yaklaşık 45.000km zat 150 kullandım. Bahsettiğiniz problem, anlattığınız kadarı ile benimde başıma iki kere gelmişti. Ön tekerleğin bağlantı yerlerindeki bilyaların değişmesi gerekiyordu. Çok masraflı değildi.
Sanırım motor devirlenmeye başladığında, hızlandığınızda birden başlıyor ve gazı bıraktığınızda yavaşlamayla doğru orantılı olarak kesiyordur o uğultuyu.

Dediğiniz şekilde aynı sorun galiba, servis zincirin gergin olması sebebiyle ön dişli sıyırmıştır dedi. Ama ben sanmıyorum , dişli sıyırsa orta sehpada ses çıkarması lazım bu ses yolda giderken çıkıyor ve arada sırada çıkıyor sanırım ön tekerlek bilyalarında sorun teşekkürler :cat:

y.infernal
02 Haziran 2010, 16:45

Arkadaşlar yukarıda anlattığım olay , yolda giderken meydana geliyor genelde 60-100 km/h hız arasında ses arasıra geliyor. Ama bugün denedim orta sehpada hiç bir ses gelmiyor yolda giderken böyle bir ses geliyor. Sesin devirle alakası olmadığını anlatım devir yüksek yada düşük sesi değiştirmiyor. Ön tekerden gelme ihtimali varmı .Yoksa motor zorlanınca motorun içinden mi geliyor ses yardımcı olursanız çok sevinirim.

Dediğiniz şekilde aynı sorun galiba, servis zincirin gergin olması sebebiyle ön dişli sıyırmıştır dedi. Ama ben sanmıyorum , dişli sıyırsa orta sehpada ses çıkarması lazım bu ses yolda giderken çıkıyor ve arada sırada çıkıyor sanırım ön tekerlek bilyalarında sorun teşekkürler :cat:

1.Ön zincir dişlisi
2.Ön teker bilyası
3.En sonunda ses sorunun ne olduğu çözüldü şanzıman rulmanı yüzünden bu tür ses çıkıyormuş :pale:

Sadece zincir çok gergin idi , gergin olması rulmanı sıyırmış olabilir mi ?

RunemagicK
02 Haziran 2010, 17:10
başlığı ben açmıştım ama unutmuşum sonra
benim sorun varyatör kısmının tozlanması yüzündenmiş. uzun ve süratli bir yolculuk sonucu (180km uzun yol) tozlar gitti ve uğultuda gitti. varyatör kapağının önünde bir sünger varmış sanırım, o kaybolduğu için içi toz dolmuş. sürekli şehir içi yapıldığı zaman böyle sorun olabiliyor

bir arkadaşta tekerden olabilirmi demiş. eğer öyleyse bilyelerin değişmesi gerek ve ihmal edilmemesi gereken bir olay. bir süre sonra teker kilitlenebilir.

y.infernal
11 Haziran 2010, 12:16
Çok az ve bazen şanzıman rulmanı ses çıkartıyor. Servis ses çoğalırsa yapalım dedi. Peki ben uzun yol yapabilir miyim yolda bırakır mı ?

Kısaca şanzıman rulmanı çok önemli bir parça mı ? Ses çıkartmasının sebebi ne olabilir yardımcı olabilirseniz sevinirim.