PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : motor-egzos ilişkisi

enes_007
05 Mayıs 2010, 22:29
arkadaşlar 100lük cup un egzosunu tamamen susturcularını boşalttık içinde biişey kalmadı.

egzosu kaynattırmak için egzoscuya gittiğimizde ustaya gösterdik anlattık derdimizi usta aynen böyle

ben bu pisliği temizlemem bunu eğer tamir edersem benim ismime leke gelir 500 lirada verseniz yapmam dedi.egzostaki katalitik konvertörü boşaltmışsınız siz egzos boşaltarak ses vereceğini zannediyorsun uz ama içine sç...sunuz dedi.bunu takarsanız motoru elinize alırsınız dedi şimdi motor egzos ilşkisi nedir?

katalitik konvertör kötü gazı toplayan zamnla dolan ve motoru sıkan bir nesneymiş.biz bunu aldık bunun ya yenilenmesi yada değişmesi gerekiyor. peki egzosta bu ses değişimi tok ses ince sesi nasıl ayarlıyorlar.

Barış Şuşut
05 Mayıs 2010, 22:33
ben o ustanın elini öperim..

size tavsiyem eskişehirden F16 çıkma eksozu bulmanız dehşet jet motor sesi veriyor ...çıkma olduğundan çok pahalıda değil

enes_007
05 Mayıs 2010, 22:37

size tavsiyem eskişehirden F16 çıkma eksozu bulmanız dehşet jet motor sesi veriyor ...çıkma olduğundan çok pahalıda değil

abi bizim egzos umrumuzda değil sadece merak yani yenisi 20 lira zaten bizde çıkma bulduk ses vermesi önemli değil denemek bizmki:)

Barış Şuşut
05 Mayıs 2010, 22:39
eksozun yenisimi 20 lira kartondanmı yapıyolar

Slayerrr
05 Mayıs 2010, 22:41

Kesinlikle :)

enes_007
05 Mayıs 2010, 22:41
eksozun yenisimi 20 lira kartondanmı yapıyolar

yan sanayi 20 orj 50 toptancımız sağolsun:)

azgurbuz
05 Mayıs 2010, 22:46
Derdinizi çok iyi anlamadım ama boş-düz boru takarsan motorunuza birşey olmaz; hatta doğru çapta boru kullanırsan daha iyi sonuçta alabilirsin.

Ama tek sorun yasal ve ruh sınırlarını zorlayan ses çıkarması olur !

mertyagci
05 Mayıs 2010, 22:50
Böyle işlerle uğraşanlara boş insan deniyor.Bende o ustanın elinden öperim.

enes_007
05 Mayıs 2010, 22:54

küçük bir atölyemiz var kendim bişey yapmayı seviyorum ortaya güzel şeyler çıkabililiyor.bi

bektanist
05 Mayıs 2010, 22:55
arkadaşlar 100lük cup un egzosunu tamamen susturcularını boşalttık içinde biişey kalmadı.

egzosu kaynattırmak için egzoscuya gittiğimizde ustaya gösterdik anlattık derdimizi usta aynen böyle

ben bu pisliği temizlemem bunu eğer tamir edersem benim ismime leke gelir 500 lirada verseniz yapmam dedi.egzostaki katalitik konvertörü boşaltmışsınız siz egzos boşaltarak ses vereceğini zannediyorsun uz ama içine sç...sunuz dedi.bunu takarsanız motoru elinize alırsınız dedi şimdi motor egzos ilşkisi nedir?

katalitik konvertör kötü gazı toplayan zamnla dolan ve motoru sıkan bir nesneymiş.biz bunu aldık bunun ya yenilenmesi yada değişmesi gerekiyor. peki egzosta bu ses değişimi tok ses ince sesi nasıl ayarlıyorlar.

katalitik konvertör DEDİĞİN GİBİ ARAŞTIRMIŞSINKİ ORDANDA BELLİ kötü gazı çevreye salınmasını önleyen bir cihaz bunu sökmek sana fayda getirmediği gibi fazla gazı çekemiyeceğinden egzostanda atılmasında mani olacaksın bu sana performans ve çekiş düşüklüğü olarak geri gelecek egzost ustası biraz sallamış motoru eline alırsın filan diyerek ama dediği bi gerçek var işin içine etmişsiniz yani :D en güzel ses motorun kendi sesidir bazen görüyorum 150 lik makinalara takmışlar abartıları görende o sesle uzuyo sanır yerinde sayıyo makina ses çıksa ne olcak performans olmayınca düşünsene rezilliği boş yoldasın bi ses geliyo diyosun aman allahım bu kesin racing sonra karşıdan 150 lik makina geliyo :D rezillik bu benim kendi düşüncem

enes_007
05 Mayıs 2010, 23:01
katalitik konvertör DEDİĞİN GİBİ ARAŞTIRMIŞSINKİ ORDANDA BELLİ kötü gazı çevreye salınmasını önleyen bir cihaz bunu sökmek sana fayda getirmediği gibi fazla gazı çekemiyeceğinden egzostanda atılmasında mani olacaksın bu sana performans ve çekiş düşüklüğü olarak geri gelecek egzost ustası biraz sallamış motoru eline alırsın filan diyerek ama dediği bi gerçek var işin içine etmişsiniz yani :D en güzel ses motorun kendi sesidir bazen görüyorum 150 lik makinalara takmışlar abartıları görende o sesle uzuyo sanır yerinde sayıyo makina ses çıksa ne olcak performans olmayınca düşünsene rezilliği boş yoldasın bi ses geliyo diyosun aman allahım bu kesin racing sonra karşıdan 150 lik makina geliyo :D rezillik bu benim kendi düşüncem

boş tenekenin ötmesi gibi birsey::queen::queen:

ya abi egzos
çok çıkma malzeme silndr piston sübab ne arasan var.bizde deniyrz egzoz denedik motora taktık ama ortalığı yıkıyor resmen kafa ütülüyor. ama benm motr cg 125 tipi o sesi vermiyor 100 lük motor tok ses veriy ortalığı yıkıyor benm 150 cc ince eski tittanlar gibi değişk ses veriyor anlamadğım şey bu:D

mertyagci
05 Mayıs 2010, 23:05
Kardeşim uğraşmak iyi hoş güzelde,boş şeylerle uğraşıyorsunuz aslında neyle uğraştığınızı ne yapmak istediğinizi bilmiyorsunuz bence,eğlence gibi geliyor size,neyse yorum yok kolay gelsin.

bektanist
05 Mayıs 2010, 23:09
boş tenekenin ötmesi gibi birsey::queen::queen:

ya abi egzos
çok çıkma malzeme silndr piston sübab ne arasan var.bizde deniyrz egzoz denedik motora taktık ama ortalığı yıkıyor resmen kafa ütülüyor. ama benm motr cg 125 tipi o sesi vermiyor 100 lük motor tok ses veriy ortalığı yıkıyor benm 150 cc ince eski tittanlar gibi değişk ses veriyor anlamadğım şey bu:D

bravo size tabiki eleştiri olcak tabiki tebrik olcak ne mutlu sanaki hazırdan deil kendin bişeyler yapmak istiyorsun seni tebrik ediyorum hata yapmadan doğruyu bilemezsin denemekden vazgeçme belkide herkesin bu motosikletlerden beklediği bi ayrıntıyı sen ekliceksin seni tekrar tebrik ediyorum başarılar

enes_007
05 Mayıs 2010, 23:19
bravo size tabiki eleştiri olcak tabiki tebrik olcak ne mutlu sanaki hazırdan deil kendin bişeyler yapmak istiyorsun seni tebrik ediyorum hata yapmadan doğruyu bilemezsin denemekden vazgeçme belkide herkesin bu motosikletlerden beklediği bi ayrıntıyı sen ekliceksin seni tekrar tebrik ediyorum başarılar

sağol abi biraz tecrübe kazandım boru kısaldıkça ses toklaşıyor bunun farkına vardım.kendim denemeye bişeyler yapmayı seviyorum hersey bana hitap edecek abi.bişeyi bozmadan denemeden kurcalamadan öğrenlmez tabi hazırıda bozulmaz bunun için hurda çıkma mal lazım. sübab ayarı kaçıra kaçıra şimdi sübab ayarını öğrendik.emin olun elinizde takım taklavat varsa silindr üst kapak sübab gibi parçaları değiştirebilrsiniz 125cc 150 cc katagorilerinde

mmucit
05 Mayıs 2010, 23:24
Hocam siz denemeye devam edin ama kesin bir kural; tek cc den iyi ses çıkmaz, çıksada bir halta yaramaz.

Varsa elinizde malzeme yapın şöyle v2 motor. 200*2 cc Süper olur. :)

enes_007
05 Mayıs 2010, 23:27
Hocam siz denemeye devam edin ama kesin bir kural; tek cc den iyi ses çıkmaz, çıksada bir halta yaramaz.

valla 4 zmanlı yapamadıkta çift silindir mobilet yaptık 19-19dellarto karbüratör koyduk su gibi benzin içiyor:)

tek ccden tabi ses gelmiyor ciğer yok ciğer:queen::queen:

bektanist
05 Mayıs 2010, 23:28

naptın sen ya ozaman gelsin v motor deil yatık motor yaparlar sıralı sistemli 4 silindir makina ama ozamana kadar baya pişmek ve çok iyi kaynak lazım eloktroddan olmuycak atatürk baskılı kaynaktan bahsediyorum :queen:

Şenonar
05 Mayıs 2010, 23:33
motorda egzoz olmasada o motor çalışır
Egzozun görevi motordan çıkan pis gaza filtre görevi görerek temiz bir şekilde dışarı vermek
Yeterli sıkıştırmayı sağlamak
Ve sesi azaltmak

Ama orj. egzozu boşaltırsan Çok tok bir ses verebilir ancak Yüksek çok düşük devirde olsada yine gürültüsü fazla olur..
Oysa motosikletler için her cc ye uygun performance egzoz'lar bunlardan taktığın zaman Düşük devirde Ses çıkmıyor sadece yüksek devirde ses çıkıyor ve kafa ağrıtacak bir şekildede değil..

CBR-125
06 Mayıs 2010, 00:21

F16 heee :queen::queen::queen: Barış valla kopardın beni gece gece allah iyiliğini versin... Bu arada A.Şerif İzgöreni bende sever takip ederim gerçekten fenomen :bounce:

mach1
06 Mayıs 2010, 13:04
İçini boşaltınca hızlı gittiğini sanıyorsunuz ama sizin unuttuğunuz birşey var motorun sıkıstırma oranı düşüyor bizim orda 150cc çinlinikini yapmıslar ısıkta kontak kapatıp egzozdan ateş cıkartıyordu ama ben 125cclık scooterla geçtim şimdi hangısı daha mantıklı egzozu boşaltıp sadece ses ve görüntümü yoksa biraz performansmı???

Omicron
06 Mayıs 2010, 13:22
birçok arkadaşım bana akropoviç yada two brothers gibi performans egsozu takmamı öneriyor. ben zaten mevcut sesten müzdaribim. bazı zamanlar öyle çok bağırıyor ki resmen etrafım titriyor. elimde olsa da mevcut egsozun ucuna bi daha takıp tam sustursam dediğim zamanlar oluyor. ama yolda giderken de içi boşaltılmış egsozu olan cup yada ybr, cbr vs. tarzı motorları görünce de tüm iyi dileklerimi bilahare iletiyorum. bence ses herşey demek değil. tabii sizin yaptığınız deneme yanılma metodu. elinizde internet var. belki biyerlere sıkışmış bir bilgi kırıntısını bulabilirsiniz. belki sizden önce bunu düşünüp gerçekleştirmiş olanlar vardır. deneme yapmadan önce bi araştırmanızda fayda var diye düşünüyorum. amerikayı tekrar keşfetmeye gerek yok.
saygılar.

zaferkarizma
02 Aralık 2010, 23:30
egzosu orjinal bırakıp manfoldu genişlet yarı çapı 1 cm olan manifoldun yarı capını 3-4 capına cıkar tüpe girmeden önce gene orjinal boruyu tak sonra tüp kısmının içini boşalttıktan sonra 2 perde yi tüpün yarı kısmına kadar (perdenin birinin sag tarafı diğerinin sol tarafı delik olacak şekilde kaynatın tüpün geri kalanına boş bırakıp son kısmına tamamen kapatıp 3-4 cm capında delik açın.ses pek güzel olmasada performansını hiseddirecektir.

zontar
04 Aralık 2010, 01:29
Açık eksozdan niyet sestir bu motorlar için. Tamam bir miktar alt devirde iş yapar ama üst devirde biter. Motoruda yersin. Manifoldun ve eksozun açıklıkları motorun hacmi, motordan beklenen maksimum KM de minimum zarar için ince hesaplara göre yapılır. Sana sırf eksoz gazı çıkışının manifold tüp ayarı için kitap yazacak hesaplar yapılabileceğini belirtiyim.
Birçok firma büyük hacimli motorlara eksoz yaptığında manifoldunuda o modele göre yapar. Komple set alırsın. Ama TR de biz orjinal manifolda performans tüpü bağlamaya alışmışız.
Ayrıca oldu olacak tüpe ex-up yapın tam olsun.servo motora gerek yok :))) bağla yayı gitsin.

zaferkarizma
04 Aralık 2010, 17:29
Açık eksozdan niyet sestir bu motorlar için. Tamam bir miktar alt devirde iş yapar ama üst devirde biter. Motoruda yersin. Manifoldun ve eksozun açıklıkları motorun hacmi, motordan beklenen maksimum KM de minimum zarar için ince hesaplara göre yapılır. Sana sırf eksoz gazı çıkışının manifold tüp ayarı için kitap yazacak hesaplar yapılabileceğini belirtiyim.
Birçok firma büyük hacimli motorlara eksoz yaptığında manifoldunuda o modele göre yapar. Komple set alırsın. Ama TR de biz orjinal manifolda performans tüpü bağlamaya alışmışız.
Ayrıca oldu olacak tüpe ex-up yapın tam olsun.servo motora gerek yok :))) bağla yayı gitsin.

zontar bunu bana yazdıgını düşünerek cevap vereyim bu komple egzosun yapım amacı ses deil artı sesde orjinalın fazla cıkmıyo zaten düşük devirlerde motor da az bi düşüklük oluyoki bunu da cogu motorcu hissedemez ama yüksek devirlerde gerçekten kendini hissettiriyo. motora zarar vermesini ben hesaplayamam ama 100/2 yi geçmez.(çin motorlarında böyle bi hesabın yapıldıgınıda zannetmiyorum) :wiinkk:

extrem_015
04 Aralık 2010, 17:42

+1905 aynen katılıyorum nerde apaçilik yapılıyorlar ustayada helal olsun :cat:

zontar
04 Aralık 2010, 23:33
zontar bunu bana yazdıgını düşünerek cevap vereyim bu komple egzosun yapım amacı ses deil artı sesde orjinalın fazla cıkmıyo zaten düşük devirlerde motor da az bi düşüklük oluyoki bunu da cogu motorcu hissedemez ama yüksek devirlerde gerçekten kendini hissettiriyo. motora zarar vermesini ben hesaplayamam ama 100/2 yi geçmez.(çin motorlarında böyle bi hesabın yapıldıgınıda zannetmiyorum) :wiinkk:

Sana değil arkadaşaydı :)) İnan ki alt devirde farkeder. Yüksek devirde hissettirmiş gibi olsada tüp ile manifold arasında çok bağlantı var. Eksoz manifoldundaki derecelik açılar bile üst kafada sıkıştırmada çok iş yapıyor. Manifold eksenine dik bir boru çıkıp eksoz bağlarsan verim alamazsın. GY6 dediğimiz motorun hesabını 1980 yılında Honda yapmış zaten :))) Çinlinin onu hesaplamasına gerek kalmamış :))) Ama inan hesaplama yapan vardır. :)))))