PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : akü seçimi

serknozkn
05 Mayıs 2010, 21:44
arkadaşlar motorumun aküsü zayıfladı malum yeni akü alıcam ama aküler hakkında pekte fazla bilgim yok fiyatları konusundada öyle motorumdaki akü 12v9ah ama kurumu pillimi sıvımı orasını bilmiyorum:mrgreen:250 cc chopper var bende şimdi sormak istediğim ben 12ah takmak istiyorum boyutları uygun gelirse tabi ama iyi akü markaları hangileridir ve ortalama ne kadardır bu aküler

bektanist
05 Mayıs 2010, 22:02
sana önerim 12 volt 12 ah alma akü fiyatı ve markası sormuşsun 100 kişiden 90 'nı sana yuasa kuru veya jel aküyü tavsiye edicektir fiyatlarıda akünün amperine göre değişir yuasa
http://www.akuler.com/aku_fiyatlari.htm bu adresden bakabilirsin sana nacizane bilgi vereyim kendi akün hakkında büyük ihtimalle kullandığın akü sulu akü sulu aküysede yapıcağın çok basit herhangi bir benzin istasyonundan saf su al fiyatı 50 kuruş sonra kendi akünün dolum kapakçıklarını aç suyunu doldur elinde varsa akü şarj cihazıyla 12 saat şarj et yoksa herhangi motorsiklet tamircisine götür akünü şarj etsin eskisi gibi kullan bunu yazıyorum çünkü kendi akünden bihaber olduğunu yazmışsın ozaman senin akün sağlam olma ihtimalide yüksek bunları yapmanı tavsiye ederim

serknozkn
05 Mayıs 2010, 22:08
peki bu suyu nekadar doldurucaz?içinde su varsa yeterli döküp değiştircezmi nası olcak:)

bektanist
05 Mayıs 2010, 22:25
peki bu suyu nekadar doldurucaz?içinde su varsa yeterli döküp değiştircezmi nası olcak:)
suyu tahminimce zaten bitmiştir suyu ağzına kadar doldur hiç anlamam dersen şarj ettirceğin kişiye söle o doldursun sana bir tavsiye daha sulu akülerde artı ve eksi kutuplar çok çabuk oksitlenir yapıcağın şey şu aküyü suyuynu doldurup şarj ettir sonra motoruna tak kabloları bağladıktan sonra artı ve eksi kutuplar üstüne az miktarda gliserin sürersen oksitlenmeyide ortadan kaldırmış olursun

mmucit
05 Mayıs 2010, 22:47

Aman hocam sakın boşaltma.

Normalde seviye göstergesi vardır aküde. Dışını inceleyince 2 çizgi görmelisiniz. Su(aslında asitli sudur) ise o iki çizgi arasında olmalı. Değilse ilave su(sadece su!) edilmeli. Sonra ise güzelcene sarj edilir ve besmele ile marşa basılır.

Kolay gelsin.

Not: Bilmiyorsanız ek yardım alın ya da ustaya yaptırın. Sonuçta bu işler azda olsa riskli işler.

serknozkn
08 Mayıs 2010, 03:04
tamamdır hocam yaptırıcam hafta sonu bu işi:)

serknozkn
09 Mayıs 2010, 08:06
oto elektürüçüye gidilir:Dakü kontrol ettirilir:Dsuyu azalmıştır çok su eklenip şarj ettirilir ama akü ölmüştür performans değişmez aynı akünün pillisi takılır yani yuasa 9 amper:)

navigator55
09 Mayıs 2010, 11:11
Akücüye gittiğinde sükünet halindeyken 12.5 in altında bir değer okunuyorsa ,
mesela 12 V veya 11.8v yazıyorsa ekranda ;yukarda sayılanların hiç birisyle uğraşılmaz ve direk akü değişilir,yoksa sürekli kendini kandırırsın.

Povver,golden,halk ve çelik markalı aküler ise mutlu nun tesislerinde yapılmakta
olup,sana uyan ebatlarını gönül rahatlığıyala takabilirsin eğer biraz daha verip
kuru dediğimiz MF akü takayım dersen VLM son derece yeterli olup,uzun yıllar
işini görcektir..yuasa veya diğerlerini de alsan sonuçta araba gibi sürekli binemeyeceğinden ve şarj sisteminin ne kadar sağlıklı olduğu ve makianaya takılmış ekstra yükleri tolere edemeyeceğinden zaten 2 seneye kalamadan onlar da ölecek,yani gereksiz para saçmanın anlamı yok...

brigantes
15 Mayıs 2016, 10:02
oto elektirikçide akü satılıyor mu ?

fazil
15 Mayıs 2016, 10:24
abuş marka akü öneririm yıllardır kullanıyorum yuasa kadar iyi bence, ismi biraz acayip ama olsun