PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 12v6 amper akülü motora 12v7 amper takarsak ne olur ?

Madv
04 Mayıs 2010, 13:25
Arkadaşlar benim akümü usta kırdı,Bursada Mesut usta denen bir kişi vardır ki sakallıdır,giderseniz aman diyeyim gitmeyin uluyolda su motorcusunun dükkanında tamir edilen motordan ne hayır gelir.Eskisi 6 amperdi yeni akü alacağim dedim 7 amper taksam sorun olurmu olmaz dedi.Aldım bende sonra park tesisatım yandı stoplar ve farlar calişmio.Götürdüm yanmış dedi.Sebebi 7 amper akü almammı yoksa ustadan kaynaklı bir sorunmudur.Ona göre bunu ustayla konuşucam.Cok acil cevaplarınızı bekliyorum lütfen

GuNMember
04 Mayıs 2010, 13:42
Aküden Olmaz Benim Motorumda Orjinali 6 Amper İken Ben 9 Amper Kullanıyorum.. Sorun Elektrık Tesısatından

NightMare0
04 Mayıs 2010, 14:13
Evet aküden değildir. Sorun sigortada olabilir

starblazer
04 Mayıs 2010, 14:57
devrenin ihtiyacı 6 amper ise , istersen 100 amper tak devre yine 6 amper çeker
fazlası olmaz. Ama kısa devre falan var ise birşeyler zarar görene kadar yüksek akım
7amper ise 7 den bile yüksek olabilir akünün dayanımına bağlı olarak akım çekersin .
Sonuç hüsran . sen o tamirciyi değiştir.

kon_ak
04 Mayıs 2010, 16:28
amperin yüksek olmasının bi zararı olacağını sanmıyorum benim motorda orjinal 12 volt 9 amperdi marşa 2-3 kez bastınmı bitiyodu yerine 12 volt 18 ampper taktım 2 yıldır kullanıyom

Madv
04 Mayıs 2010, 18:58
bu ustayı allah bildiği gibi yapsın.Sigorta koymamış daha ilk yola çıktığımda patladı herşey.Aman diyeyim bu ustaya gitmeyin aman .Cok teşekkürler bilgileriniz icin

MaxiBoost
04 Mayıs 2010, 19:23
bu ustayı allah bildiği gibi yapsın.Sigorta koymamış daha ilk yola çıktığımda patladı herşey.Aman diyeyim bu ustaya gitmeyin aman .Cok teşekkürler bilgileriniz icin

burada net olmayan şeyler var .

adam aküyü kırdı .. tamam
6 amper yerine 7 amper taktınız .. tamam
buraya kadar sorun yok . takılır.
9 amperde, 12 amperde olurdu. problem yok.

ee sonra ?
daha ilk yola çıktım patladı herşey demişsin
neden patladı ?
sigorta yok diyemi ?
ne sigortası ? akü çıkışındaki sigortamı ?

diyelim sigorta olsaydı ne olacaktı, sigorta atacaktı ,
peki sigorta neden atar ? bir sorun veya kısa devre olduğu zaman,
işte bende onu soruyorum, sorun ne ?
sorun sigorta olmaması değilki, asıl problemi merak ediyorum .

Madv
05 Mayıs 2010, 09:57
Asıl problem,sinyallerim yanıyor ama stop ve far yanmıyor.Arka frene basıyorum,müşürden dolayı arka stop yanıyor.Ama parkları acınca normalde yanması gerekirken yanmıyor.Farlarım hiç yanmıyor.Gittim ustaya açtı baktı kablolar erimiş.Sigorta olsaydı sigorta atacaktı

starblazer
05 Mayıs 2010, 11:31
genelde kısa devrelerde rölelerin kontakları yapışır , sinyaller den eğer röle kısa devre üzerinde ise yapışıp kalmıştır . Deyip uzuyorum

zeda3000
05 Mayıs 2010, 12:10
Volt akunun akimi Amper ise akunun omrudur. 1 amper ile tessisat yada sigorta degistirmene gerek yoktur. 7 amper akuye ampul baglarsin 12 saat gider ama sis lambasi baglarsin 10 dk gider. Buna nazaran 18 amper bi akude 12 saat gider sis lambasi. Yeterki o isi ve direnci tasiyacak tessisatin olsun.