PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : sigorta ve muayene bedeli cezası

proximaa
04 Mayıs 2010, 00:19
iyi aksamlar herkese..
sızlere bı kac sorum olucak tı , sımdıden herekse tesekkurler
oncelıkle motorum mondıal 125 zn 2006 model ,

ılk sorum ruhsatta 2006 model olmasına ragmen muayene suresı 2007 de bıttı..( 1 senelıktı yanı yanlıslık olmus heralde olan oldu sanırım) 2007 den berı hıc muayensını yaptırmadım ne gıbı cezası tutar muaynesı ıle bırlık te ?=

2. sorum trafık sıgortası 2008 mayısta bıttı ve bununda hıc yaptırmadım ( tam 2 sene oldu ) 2007 yaptrıdıgım da sıgorta bedelı 23 tl ıdı.. sıgorta acentasına actıgımda sıfır motorlarda bıle artık sıgortanın 88 tl cıvarı oldugunu soledırler bu dogrumu ?= cezası ıle dubai sigorta 100 tl dendı

son olarak ta temız kagıdını aldım ( bunları yaptırana kadar en mantılısı satmak sanırım ) noter de satarken trafık sıgortası gerekmıo sanırım yaptırılmasa bıle muayende yapılmadan satısını yapabılıyorum mu ?= eger yapılabılıosa alan kısı ne gıbı sorunlarla karsılasır ( muayenesı bılerek alıcak cezasını ) noterden satısını yaptıktan sora benı ılgılendıren bırsey olur mu_?

saygılar tesekkurler

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:19 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:07 ----------

bılgı ve tecrubelerınızı beklıyorum_?:)

Su Silahı
04 Mayıs 2010, 00:28
Aynı sıkıntı bende de var. Muayene için tarihin geçtiği günden başlayarak bugüne kadar her ay için 8 tl ceza hesap ediyorsun+muayene giriş ücreti 70 tel heralde tam bilmiyorum.

agecu
04 Mayıs 2010, 00:32
70 küsür lira muyane bedeli ve her ay için %5 ceza olması gerek.
sigorta sorun değil 88 tl ye yapıorlar ve yapmadığın ayların cezası yok.
trafik polisine yakalanırsan 62 tl sigorta 62 tl de muyane olmadıı için ceza kesiyor ve motoru bağlıyıp otoparka çekiyor birde otopark parası veriyorsun. Noter satışını muyanesi ve sigortası olmadan yaptırabiliyorsun galiba 38 lira olması gerek. ama ruhsatı yenilerken hem sigorta hemde muyanen eksiksiz olması gerekiyor.
Nereden biliyorsun tüm bunları dersen daha 20 gün önce motoru bağlattım ve tüm bunların yanında 600 ytl ehliyetsiz kullanma ve 270 ytl de ruhsat sahibine ceza kesildi... bunlarda küpe olsun ama benim canım yandı başkaları yanmasın ve 2 haftadır motor kullanmıyorum artık napalım 1 milyarın üstüne çıktı hepsi :(

proximaa
04 Mayıs 2010, 00:48
70 küsür lira muyane bedeli ve her ay için %5 ceza olması gerek.
sigorta sorun değil 88 tl ye yapıorlar ve yapmadığın ayların cezası yok.
trafik polisine yakalanırsan 62 tl sigorta 62 tl de muyane olmadıı için ceza kesiyor ve motoru bağlıyıp otoparka çekiyor birde otopark parası veriyorsun. Noter satışını muyanesi ve sigortası olmadan yaptırabiliyorsun galiba 38 lira olması gerek. ama ruhsatı yenilerken hem sigorta hemde muyanen eksiksiz olması gerekiyor.
Nereden biliyorsun tüm bunları dersen daha 20 gün önce motoru bağlattım ve tüm bunların yanında 600 ytl ehliyetsiz kullanma ve 270 ytl de ruhsat sahibine ceza kesildi... bunlarda küpe olsun ama benim canım yandı başkaları yanmasın ve 2 haftadır motor kullanmıyorum artık napalım 1 milyarın üstüne çıktı hepsi :(

35 ay * (70*0.05=3.5) = 122.5 +70 : 197.5 muyane bedelı o zaman..?
sıgorta sı 2007 de 23 tl ıdı sımdı 88 tl olmus dogru mu o zaman ?
bunları hıc yaptırmadan temız kagıdı ıle satısını verebılıorum noter alan kısı de ruhsat cıkarmak ıcın bunları yapması gerekıo dogrumudur...yaptırmama gerek yok o zaman satısını vermek ıcın ..ne dersınız_?

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:48 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:40 ----------

................................_?

Slayerrr
04 Mayıs 2010, 01:08
Tafik sigortası ve muayene olmadan satışını yapabilirsin ama alan kişi bunları yaptırmadan ruhsatı değiştiremez. Ayrıca trafik sigortası için ceza olmadığı yanlış. Onun da her ay için %5 ama max. %40 olacak şekilde cezası var. Cezasıyla beraber trafik sigortasını yaklaşık 100 TL ye yaptırabilirsin. Muayene için de yaklaşık olarak hesapladığın gibi çıkar. Ama motosiklerin muayenesi 2 yıla çıktığı için belki bir yılının parasını almayabilirler. Eğer öyle olursa 157,50 TL muayene tutar.

proximaa
04 Mayıs 2010, 09:17
Tafik sigortası ve muayene olmadan satışını yapabilirsin ama alan kişi bunları yaptırmadan ruhsatı değiştiremez. Ayrıca trafik sigortası için ceza olmadığı yanlış. Onun da her ay için %5 ama max. %40 olacak şekilde cezası var. Cezasıyla beraber trafik sigortasını yaklaşık 100 TL ye yaptırabilirsin. Muayene için de yaklaşık olarak hesapladığın gibi çıkar. Ama motosiklerin muayenesi 2 yıla çıktığı için belki bir yılının parasını almayabilirler. Eğer öyle olursa 157,50 TL muayene tutar.

cok tesekkur ederım ..ama bişeye takıldın sıgorta acentasına telefon actıgımda artık sıfır motorların bıle trafık sıgortasının 88 tl cıvarı oldugunu soledıler bana ( ben 2007 de yaptırdıgımda 22.5 tl ıdı ) bu kadar fark dogrumudur orda aklımda soru işaretı var...

elronds
04 Mayıs 2010, 09:22
cok tesekkur ederım ..ama bişeye takıldın sıgorta acentasına telefon actıgımda artık sıfır motorların bıle trafık sıgortasının 88 tl cıvarı oldugunu soledıler bana ( ben 2007 de yaptırdıgımda 22.5 tl ıdı ) bu kadar fark dogrumudur orda aklımda soru işaretı var...

merhb. ben zn 125 i geçen yıl aldım ilk sigortası 38 tl tuttu. bu yıl çok zamn geldi diyorlar bence en az 60-70 olmuştur diye biliyorum benimde araştırmam lazım. temmuz ayı geliyor.

Slayerrr
04 Mayıs 2010, 11:31

Bu sigorta şirketine göre değişiyor ama son 1-2 yılda fiyatlar katlanarak arttı, bu doğru. 3 ay gecikmiş (%15 artış) trafik sigortası için bir kaç yere sordum 120-150 TL arası fiyat verdiler ama 83 TL'ye yaptırdım. Yani senin aldığın 100 TL fiyat gayet uygun. Zaten Dubai sigorta genelde uygun fiyatlarla sigorta yapıyor.

proximaa
05 Mayıs 2010, 22:49
Arkadaslar son sorum da muayenede karsılascagım sorunlar...
Mesala ön fren cok ıyı tutmuyor .yanı anıden durmuo ama tutuyor .arka fren gayet ıyı bırde kısa far bıraz sonuk cok ıı ısık vermıo bu muayenede sırasında sorun yasatır mı bana..

mmucit
05 Mayıs 2010, 23:02
Hocam muayeneden geçme işi nasip işi. Çok incelemiyorlar, arabalara nazaran :P

Ben sana sigorta hakkında bilgi vereyim. Gez, araştır. Fiyatların çok çok değişik olduğunu göreceksin. Sakın ilk sorduğun yere hemen sigortalattırma.

proximaa
05 Mayıs 2010, 23:05
Dubai sigorta 100 tl.. 2 senede gecıkme cezası dahıl sıgortaya..

Slayerrr
05 Mayıs 2010, 23:47
Mesala ön fren cok ıyı tutmuyor .yanı anıden durmuo ama tutuyor .arka fren gayet ıyı bırde kısa far bıraz sonuk cok ıı ısık vermıo bu muayenede sırasında sorun yasatır mı bana..

Frenlerden sorun olması çok düşük bir ihtimal. Çünkü arabaların muayenesi gibi makinelerle yapılmıyor. Sadece far ayarını kontrol ediyorlar kalan kısım, muayene istasyonunun otopark bölümünde düz git frene bas şeklinde gözlemsel olarak yapılıyor. Eğer ampulün eskiyse değiştir öyle git. Zaten ucuz bişey.

mach1
06 Mayıs 2010, 13:08

Ön frende hava vardır havasını aldır arka frenide 2 tur sık:cat:

no_name
06 Mayıs 2010, 13:29
honda cbf 150 2007 model 18 lira sigorta ücreti daha ayın 17 sinde yaptırdım

proximaa
06 Mayıs 2010, 21:44

nasıl yanı... 18 lıra ya nerde yaptrıdınn.... yenı motorlarda bıle 88 lıra oldugunu soledıler..

---------- Mesaj ekleme zamanı: 20:44 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 20:41 ----------

Ön frende hava vardır havasını aldır arka frenide 2 tur sık:cat:

evet havasını aldım ama anıden durma ama duruoo..dıfrensıyel yagı azılmıs onun etksı var mıdır acabaa..._?

proximaa
07 Mayıs 2010, 00:09
nasıl yanı... 18 lıra ya nerde yaptrıdınn.... Yenı motorlarda bıle 88 lıra oldugunu soledıler..

[sıze=1]---------- mesaj ekleme zamanı: 20:44 ---------- ilk mesajı ekleme zamanı 20:41 ----------[/sıze]

evet havasını aldım ama anıden durma ama duruoo..dıfrensıyel yagı azılmıs onun etksı var mıdır acabaa..._?

şu sigorta neymıs ya 18 tl...yee

proximaa
07 Mayıs 2010, 09:28
.......???

Empyr
07 Mayıs 2010, 09:56
Tafik sigortası ve muayene olmadan satışını yapabilirsin ama alan kişi bunları yaptırmadan ruhsatı değiştiremez. Ayrıca trafik sigortası için ceza olmadığı yanlış. Onun da her ay için %5 ama max. %40 olacak şekilde cezası var. Cezasıyla beraber trafik sigortasını yaklaşık 100 TL ye yaptırabilirsin. Muayene için de yaklaşık olarak hesapladığın gibi çıkar. Ama motosiklerin muayenesi 2 yıla çıktığı için belki bir yılının parasını almayabilirler. Eğer öyle olursa 157,50 TL muayene tutar. Bu arada yeni kanuna göre motorların muayenesini yaptırmak noter satışı için şart koşulmuştur.Sistem otomatik olarak muayene tarihini görmekte ve tarih geçilmiş ise noter satış işlemi yapılmamaktadır.Dikkatinize.

cakalaz
07 Mayıs 2010, 10:35
Sigorta ücretleri büyük sehir küçük sehirlere göre değişiyormus...

77 PLaka sigorta ücreti 35 TL iken; 16 PLaka sigorta ücreti 55 TL :silent:

Slayerrr
07 Mayıs 2010, 10:42
şu sigorta neymıs ya 18 tl...yee

O arkadaş Edirne'de sanırım. Profilinde öyle yazıyor. Ondan dolayı sigorta ucuz oluyor en pahalı İstanbul

proximaa
07 Mayıs 2010, 20:28
Bu arada yeni kanuna göre motorların muayenesini yaptırmak noter satışı için şart koşulmuştur.Sistem otomatik olarak muayene tarihini görmekte ve tarih geçilmiş ise noter satış işlemi yapılmamaktadır.Dikkatinize.

Ciddimisiniz bu konuda... Dun arkadasım araba sattı muaynesı 10 gun gecmıstı noter de bır sorun ıle karsılasmadı..
bole bır durumu baska duyan arkadaslar var mı acaba_?????

alpay95
07 Mayıs 2010, 22:03
Tüvtürk'ün sitesinden muayene bedelini öğrenebilirsin.

proximaa
07 Mayıs 2010, 22:38
tüvtürk'ün sitesinden muayene bedelini öğrenebilirsin.

benım ogrenmek ıstedıgım muaynesız noter satısını yapabılırmıyımm..._?

---------- Mesaj ekleme zamanı: 21:38 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 21:33 ----------

Ve muaynede , motorsıkletlere egsoz pulu ıstıyolar mı

proximaa
08 Mayıs 2010, 01:07
....__?______

proximaa
09 Mayıs 2010, 01:15
Bu arada yeni kanuna göre motorların muayenesini yaptırmak noter satışı için şart koşulmuştur.Sistem otomatik olarak muayene tarihini görmekte ve tarih geçilmiş ise noter satış işlemi yapılmamaktadır.Dikkatinize.

muaynesız noter satısını yapabılırmıyımm..._?

spil
10 Mayıs 2010, 10:55

nerde yaptırdın hangi firma özelden atabilirmisin?