PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ön fren problemi

wermeer
01 Mayıs 2010, 01:12
arkadaşlar geçen hafta mecburen ön amortisör keçe değişimi yaptık motora, yalnız kullandıkça farkettim ki ön fren eskisinden kötü vaziyette şu an. daha sert ve daha tepkisiz. ne olduda bu hale geldi fikir istiyorum. yapan kişiye daha götürmedim motoru. ne yapmış olabilir ki bu hale geldi ? düzelirmi ileride yada havası mı alınmadı bilemiyorum.. yardımcı olurmusunuz?:rendeer:

bur-k@
01 Mayıs 2010, 01:29
teker söküldüğünde balatalar boşta iken frene basıldıysa hava yapmıştır benim aklıma bu geldi

avare rulman
01 Mayıs 2010, 01:30
arkadaşlar geçen hafta mecburen ön amortisör keçe değişimi yaptık motora, yalnız kullandıkça farkettim ki ön fren eskisinden kötü vaziyette şu an. daha sert ve daha tepkisiz. ne olduda bu hale geldi fikir istiyorum. yapan kişiye daha götürmedim motoru. ne yapmış olabilir ki bu hale geldi ? düzelirmi ileride yada havası mı alınmadı bilemiyorum.. yardımcı olurmusunuz?:rendeer:

keçeleri değiştirirken fren diskinize yağ değmiş.

yağ bir kere değdi mi bir daha zor iflah oluyor o balatalar. biraz zımparalayıp tekrar takın balatalarınızı. küçük bir ihtimal böylece sıyrılabilirsniz.

ama muhtelemen balata değişimi gerekecek.

immortalboss
01 Mayıs 2010, 10:56
Benim fren discimde yağ olmuştu.Würth balata spreyi sıktım şimdi cillop gibi.Ayrıca o balata temizleyiciklerin yağ sökme özelliğide var.Yağ sıçrayan heryere sıkıyorum.Şu anda motosiklette hiç yağ yok.:) böyle bir dene olmassa zımparalama yoluna git derim.

necatik35
01 Mayıs 2010, 12:51
Muhtemelen ön fren balataların yağlanmış.Şu yağ çözücü sıvılardan kullanırsan büyük ihtimal çözülür sorunun.Tamircinin dangozluğundan meydana gelmiş bir durum.:P

GKN
01 Mayıs 2010, 13:10
Hidrolik yağ kolay kolay çıkan birşey olmadığı için, başatalarını sök, ince zımpara kağıdını düz bi semine koy ve balatayı güzelce zımparala, balata spreyi ie de temizle, bu işlemi bikaçkez yap ve balatayı üzerine tak. Sorunun çözülür.

turkmath
02 Mayıs 2010, 01:49
Konu başlığında ön fren geçiyor diye buraya yazacağım.
Bugün ufakta olsa bir kaza atlattım. Kanuni Seyhan 150cc kullanıyorum, ilk motorum, yoğun trafiğe çıkmıyorum henüz ehliyet almadım. Düz yolda giderken marketin önüne doğru direksiyonu hafif çevirdim park etmek için ve ön frene hafifçe bastım. Yerlerde hafif yağmur atmış, frene basar basmaz ön teker çok kötü kaydı. Hızımda neredeyse 5-10 km. Motor yatıyordu onca milletin önünde zor toparladım...:)Ön frenin ne kadar tehlikeli olduğunu yaşayarak basit bir tecrübeyle öğrenmiş oldum.
Şimdi sorum şu; herkesin motorumu bu şekilde, yani hafif yağmur atmış bir zeminde ön frene basınca bu şekilde kayması normal mi? Yoksa benim yeni motorun lastiklernde mi bir problem var? Allah muhafaza demek yüksek hızda hafif virajda da olsa ön fren, direk asfaltı boylamak demek...

Motorious
02 Mayıs 2010, 20:27
Bisiklette başıma çok geldi.
Islak asfalt ön teker buzdaymış gibi kayıyor.
Bir an yola tutunamadımı kayıveriyor.
Ben arka daha kuvvetli ön hafif sıkarak dur derim. nacizane tavsiyem.

Slayerrr
02 Mayıs 2010, 20:33
Bugün ufakta olsa bir kaza atlattım. Kanuni Seyhan 150cc kullanıyorum, ilk motorum, yoğun trafiğe çıkmıyorum henüz ehliyet almadım. Düz yolda giderken marketin önüne doğru direksiyonu hafif çevirdim park etmek için ve ön frene hafifçe bastım. Yerlerde hafif yağmur atmış, frene basar basmaz ön teker çok kötü kaydı. Hızımda neredeyse 5-10 km. Motor yatıyordu onca milletin önünde zor toparladım...:)Ön frenin ne kadar tehlikeli olduğunu yaşayarak basit bir tecrübeyle öğrenmiş oldum.
Şimdi sorum şu; herkesin motorumu bu şekilde, yani hafif yağmur atmış bir zeminde ön frene basınca bu şekilde kayması normal mi? Yoksa benim yeni motorun lastiklernde mi bir problem var? Allah muhafaza demek yüksek hızda hafif virajda da olsa ön fren, direk asfaltı boylamak demek...

Islak zeminde tekerlek düz değilse kayması çok anormal değil ama en büyük problem çin malı lastik kullanman.

NightMare0
02 Mayıs 2010, 20:36

Lastiği Kitlemeden fren yapman lazım hız ne olursa olsun azar azar basacaksın frenlere :)