PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Vidadan Yağ Sızması

RunemagicK
30 Nisan 2010, 00:13
Yağ hararet göstergemin müşürünü motora monte ettim ama vida yerinden yağ kaçırıyor. Bu kaçağı nasıl engelleyebilirim?
Aklıma sıvı conta ve su borularına sarılan beyaz banttan geldi ama işe yararmı bilmiyorum. Sıvı conta orada kullanılırmı? yada beyaz bant o sıcaklığa dayanabilirmi? yada bildiğiniz başka bir yöntem varsa yardımcı olursanız sevinirim.

motorhocası
30 Nisan 2010, 00:24
Bendeki sıvı conta Den Braven Sealants markası,yüksek sıcaklığa dayanıklı demiş,300 derece sıcaklığa kadar dayanıklı,özellikle motor kapakları için yapılmış 4 Tl, Hollanda malı.

deli mavili
30 Nisan 2010, 00:28
sıvı conta işini görür sanırım motosiklet servislerinde bulunur zaten yoksa bile araba motor servislerinin çoğunda vardır sonuşta basit bir problem

RunemagicK
30 Nisan 2010, 00:33
peki bu sıvı contayı nasıl kullanmalıyım. karterin içine girerse sorun olmazmı

aegeanxtr
30 Nisan 2010, 00:35
Dostum vidaya o su borularına sarılan teflon banttan sar sorun olmaz.

motorhocası
30 Nisan 2010, 00:35

Müşür ucuna değil dış kısımlara sür,vida dişi olan kısma sür akşamdan kurusun.

vlad1462
30 Nisan 2010, 00:37
yağ müşürünü söküp dişlerine hafifçe sürer ve takarsan işin hallolur. herhangi bir tamirciye uğrayıp çok kısa sürede halledilebilir. kendin sıvı conta almana gerek yok.

deli mavili
30 Nisan 2010, 00:37

hayrı kartere girmesi için bir sebep yokki vidayı çıkartıp vidanın bloğa gelen dış kısmına sürmen yeterli olur zaten 2 dk lık iş herhangi bi serviste yaptırabilirsin böyle küçük işlere ücretbile olmaz çoğu yet alsa bile 1 2 lira varsa ver der :bounce:

motorhocası
30 Nisan 2010, 00:39
yağ müşürünü söküp dişlerine hafifçe sürer ve takarsan işin hallolur. herhangi bir tamirciye uğrayıp çok kısa sürede halledilebilir. kendin sıvı conta almana gerek yok.

Benim bildiğim hoca alır o sıvı contayı kendi yapar.:cherry:

RunemagicK
30 Nisan 2010, 00:44
Benim bildiğim hoca alır o sıvı contayı kendi yapar.:cherry:

aynen öyle yapıcam:) hatta yapmak zorundayım çünkü servise gidersem yağ değiştirme işlemi gibi bişe olucak. vidayı çıkardımmı bütün yağ boşalıyor çünkü.

motorhocası
30 Nisan 2010, 00:51
Sayfanın en altında krom kaplama spreyi var o kadar aramıştım bulamamıştım,krom kaplanacak yer var mı.:)
http://www.denbraven.com.tr/spreyler1.htm

GKN
30 Nisan 2010, 01:29
Tam olarak nereye taktın sen bu haraher müşürünü?
Bi resmi fotoğrarını falan ekleyebilirsen tam yardımcı olabiliriz.

RunemagicK
30 Nisan 2010, 02:11
Sayfanın en altında krom kaplama spreyi var o kadar aramıştım bulamamıştım,krom kaplanacak yer var mı.:)
http://www.denbraven.com.tr/spreyler1.htm

ne işe yaricakki bu:)

Tam olarak nereye taktın sen bu haraher müşürünü?
Bi resmi fotoğrarını falan ekleyebilirsen tam yardımcı olabiliriz.

kartere bağlı işte, yağ boşaltma tapalarından birine taktım

---------- Mesaj ekleme zamanı: 01:11 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 01:09 ----------

birde aklıma yeni birşey daha geldi. vidayı iyice sıktıktan sonra üzerine ısıya dayanıklı boya sıksam o da etkili olurmu

motorhocası
30 Nisan 2010, 02:16

Sende kromaj pek yoktur olanın işine yarayacak,orta ayak ve yan ayağı kaplayacağım:P Vosvos var bende 73 model nikelaj aşısı istiyor.:)

GKN
30 Nisan 2010, 02:32

kartere bağlı işte, yağ boşaltma tapalarından birine taktım

---------- Mesaj ekleme zamanı: 01:11 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 01:09 ----------

birde aklıma yeni birşey daha geldi. vidayı iyice sıktıktan sonra üzerine ısıya dayanıklı boya sıksam o da etkili olurmu

Gidiyosun civatacıya, yağ tapası için aliminyum pul alıyosun, bu taktığın parçanın kalınlığını ve alacağın aliminyum pul un kalınlığınıda hesaba katıyosun, ve ona göre bir yağ tapası alıp güzelcene sıkıyorsun.
Güle güle kullanıyorsun:wiinkk:

RunemagicK
30 Nisan 2010, 02:36
pul var ve müşürün ucuna tapa takılı zaten, o şekilde taktım, kaçırıyor

yapılıcak şey şu galiba, sıvı conta+olursa o beyaz bantlardan. iyice sıkıp üzerine 800dereceye dayanıklı boya kalan yerleri kapasın diye. yinede akarsa sökerim artık:)

Olcay Avşar
30 Nisan 2010, 09:50
Sadece sıvı conta işini görür. İlk önce vidaya değilde pulun her iki tarafına sürerek dene, tamamsa problem yok. Olmazsa bu sefer vidanın dişlerine sürersin, ama uc kısımlarına sürerek kartere kaçmasını istemediğimiz için vidanın baş kısmının pula dayandığı kısım ile yarısına kadar dişliye sürüp takarsın.

Sıvı contanın kuruması beklenme ama , kurursa sıvı conta olmaktan çıkar artık ve vidayı sıkarken parçalanıp dağılır.

mach1
30 Nisan 2010, 12:03
Sıvı contada olur o ringte olur hangisi kafana yatarsa.Birde fotoğraflarını arabilirmisiniz bende takmayı düşünüyorum fikir sahibi olayım:)

RunemagicK
01 Mayıs 2010, 01:23
sıvı conta sürdüm ve 3-4 saat kurumasını bekledim sonra 10km civarı yol yaptım ve bir sızıntı yoktu. inşallah ileriki kmlerde de bir sorun olmaz
taktığım yerin fotolarınıda birazdan koyarım

---------- Mesaj ekleme zamanı: 00:23 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 00:15 ----------

http://img411.imageshack.us/img411/1131/300420101106.jpg

http://img408.imageshack.us/img408/7605/300420101108.jpg

mondial50tt
01 Mayıs 2010, 01:29
toplam maliyeti ne oldu size bende uzun yola cıktığım oluyor molaları vermede gösterge yardımcu olıur heralde 100cc lik ama motor şişmediği için molayı 150 km de bir veriyorum içim rahat etmiyor zarar veriyor muyum diye genelde dip gaz gidiyorum çünkü :silent:

avare rulman
01 Mayıs 2010, 01:33
[QUOTE=RunemagicK;2045742]sıvı conta sürdüm ve 3-4 saat kurumasını bekledim sonra 10km civarı yol yaptım ve bir sızıntı yoktu. inşallah ileriki kmlerde de bir sorun olmaz
taktığım yerin fotolarınıda birazdan koyarım[COLOR="Silver"]

bu delik yağ boşaltma tıpası sanırım. her değişimde sök tak sıkıntı olmayacak mı?

gerçi 125zn lerdeki gibi sizin motorunuzun da yag filtre tıpası karter dibinden açılabilir şekildeyse oradan yapılabilir değişim.

RunemagicK
01 Mayıs 2010, 01:41
toplam maliyeti ne oldu size bende uzun yola cıktığım oluyor molaları vermede gösterge yardımcu olıur heralde 100cc lik ama motor şişmediği için molayı 150 km de bir veriyorum içim rahat etmiyor zarar veriyor muyum diye genelde dip gaz gidiyorum çünkü :silent:

göstergeyi 25tlye aldım ama daha ucuzada bulunabilir, netten baktığım kadarıyla 100dereceye kadar gösterenleri görmüştüm ve 13-14tlye bile bulunabiliyor ama ben 120den aşağı olmasını istemedim o yüzden 25tlyi bayıldım oto sanayiye gidip.
eğer motorunda müşürü takıcak yer varsa oranın diş ölçüsünü alıp o şekilde göstergeyi alırsan daha iyi olur. ben direk gidip bi model aldım, sonra müşürün ucundaki vidayı tornacıda kendi motoruma uygun hale getirdim, 5tl o da
yağ sızınca da sıvı conta almak gerekti, onada 4,5tl verdim. toplamda 35tlye patladı bana ama fazla araştırma ve pazarlık yapmadan atladım önüme gelene, araştırsaydımda 25e filan denk gelirdi heral.

bu delik yağ boşaltma tıpası sanırım. her değişimde sök tak sıkıntı olmayacak mı?

gerçi 125zn lerdeki gibi sizin motorunuzun da yag filtre tıpası karter dibinden açılabilir şekildeyse oradan yapılabilir değişim.

bizim motorda iki tane tapa varmış, müşürü taktığım yeri önceden görmemiştim hiç, Ahmet Erşen abimiz gösterdi sağolsun. yağı her zamanki yerinden sağ taraftaki tapadan boşaltıcam yine, bu sabit kalıcak.

mondial50tt
01 Mayıs 2010, 01:46
sağolasın :rendeer:

GuNMember
01 Mayıs 2010, 01:48
Ya Şimdi Veriyosun Gazı Olmuyo (:
Grenajları Tamamlamadan Havalı Kornasından Açık Hava Filtresine Kadar Dizdim Motoru (: Şimdide Bunu Yapıyım Bari (: 3'lü Pod Yaparım Akü,Yağ,Devir (: Göstergenin Resmi Varmı ?

devil26
01 Mayıs 2010, 01:57
arkadaşlar bu sıvı conta kullanımında lütfen motorsikletlere kırmızı sıvı conta kullanmayalım bunun yerine würth, loctite veya berner marka siyah sıvı contalar var onları alıp kullanalım. çok çok daha sıhhatli olur

RunemagicK
01 Mayıs 2010, 02:02
Ya Şimdi Veriyosun Gazı Olmuyo (:
Grenajları Tamamlamadan Havalı Kornasından Açık Hava Filtresine Kadar Dizdim Motoru (: Şimdide Bunu Yapıyım Bari (: 3'lü Pod Yaparım Akü,Yağ,Devir (: Göstergenin Resmi Varmı ?

yağ göstergesi gerekiyo ama:) havalı kornada gerekiyo aslında:) neyse
göstergeyi koymak en basit iş diyodum ama koyacak yer yok motorda, sele altında duruyo şimdilik, gidonun plastiğini kesip koyulabilir sanırım ama kesip biçmiyim diyorum şimdi. kısacası resim yok:)

---------- Mesaj ekleme zamanı: 01:02 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 01:00 ----------

arkadaşlar bu sıvı conta kullanımında lütfen motorsikletlere kırmızı sıvı conta kullanmayalım bunun yerine würth, loctite veya berner marka siyah sıvı contalar var onları alıp kullanalım. çok çok daha sıhhatli olur

marka almayı düşünüyodum bende ama bu markalar da bauhaus, praktiker gibi büyük mağazalarda oluyor, gidiş geliş dert. 404 aldım bende, kaçırırsa gidip o markalardanda alıcaz mecbur

GuNMember
01 Mayıs 2010, 02:02
yağ göstergesi gerekiyo ama:) havalı kornada gerekiyo aslında:) neyse
göstergeyi koymak en basit iş diyodum ama koyacak yer yok motorda, sele altında duruyo şimdilik, gidonun plastiğini kesip koyulabilir sanırım ama kesip biçmiyim diyorum şimdi. kısacası resim yok:)

İşte Bunun İçin Zat Almadım (: T1 De Kadran Direksiyonda Olduğu İçin Koyucak Yer Bol (:
Şimdilik Solda Telefon Tutacağı Sagda Saat Var (: Yağ Göstergesinide Işıklı Güzel Bişey Alıp Sağ Veya Sola Takarım (:
http://image4.sahibinden.com/photos/55/53/74/24555374lxw.jpg

RunemagicK
01 Mayıs 2010, 02:06
İşte Bunun İçin Zat Almadım (: T1 De Kadran Direksiyonda Olduğu İçin Koyucak Yer Bol (:
Şimdilik Solda Telefon Tutacağı Sagda Saat Var (: Yağ Göstergesinide Işıklı Güzel Bişey Alıp Sağ Veya Sola Takarım (:

bende sırf o yüzden zat aldım, zat olmasa 150zc yada martian 150 alıcaktım:) direksiyon ayrı olsun die takıntım varda:)

GuNMember
01 Mayıs 2010, 02:09
bende sırf o yüzden zat aldım, zat olmasa 150zc yada martian 150 alıcaktım:) direksiyon ayrı olsun die takıntım varda:)

Valla T1 Aldım Memnunum Direksiyon Çevirme Derdim Yok Direk Yatırıyorum (: Park Ederken Ve Aralarda Direksiyonu Kullanıyorum (:

mach1
01 Mayıs 2010, 22:29
göstergeyi 25tlye aldım ama daha ucuzada bulunabilir, netten baktığım kadarıyla 100dereceye kadar gösterenleri görmüştüm ve 13-14tlye bile bulunabiliyor ama ben 120den aşağı olmasını istemedim o yüzden 25tlyi bayıldım oto sanayiye gidip.
eğer motorunda müşürü takıcak yer varsa oranın diş ölçüsünü alıp o şekilde göstergeyi alırsan daha iyi olur. ben direk gidip bi model aldım, sonra müşürün ucundaki vidayı tornacıda kendi motoruma uygun hale getirdim, 5tl o da
yağ sızınca da sıvı conta almak gerekti, onada 4,5tl verdim. toplamda 35tlye patladı bana ama fazla araştırma ve pazarlık yapmadan atladım önüme gelene, araştırsaydımda 25e filan denk gelirdi heral.

bizim motorda iki tane tapa varmış, müşürü taktığım yeri önceden görmemiştim hiç, Ahmet Erşen abimiz gösterdi sağolsun. yağı her zamanki yerinden sağ taraftaki tapadan boşaltıcam yine, bu sabit kalıcak.
Bende bir bakayım o tıpaya:)

RunemagicK
02 Mayıs 2010, 02:20
göstergeyi koydum ama hiçbiyere monte etmedim, kablo gergin olduğu için duruyor sabit bi şekilde. işe de yarıyor:)
(benzin göstergesi dipte, fakirliğime verin:))

http://img709.imageshack.us/img709/4302/010520101119.jpg

http://img21.imageshack.us/img21/3628/010520101120.jpg

MaxiBoost
02 Mayıs 2010, 06:19
hocam sıcaklığı kaç derece görüyorsunuz acaba ?

RunemagicK
02 Mayıs 2010, 16:00

normalde 80 civarı, 90ı geçmiyodu ama dün gece 100ü buldu niyeyse, hava soğuktu, yavaşta gidiyodum aslında. yağ eskidi ondan heral, bugün değiştiricem, yeni yağla bi denerim, zorlarım bakiyim kaça çıkıyo

Crazy Motors
02 Mayıs 2010, 16:52
Sensörü taktığın yerin diş ölçüsü nedir?
İleride takmayı düşünüyorum da ama ölçü işinden anlamıyorum.

RunemagicK
02 Mayıs 2010, 17:00
sensörü taktığın yerin diş ölçüsü nedir?
Ileride takmayı düşünüyorum da ama ölçü işinden anlamıyorum.

12 - 1,5 - 12

Crazy Motors
02 Mayıs 2010, 17:17
12 - 1,5 - 12

Teşekkür ederim.

mach1
02 Mayıs 2010, 17:36
sıvı conta sürdüm ve 3-4 saat kurumasını bekledim sonra 10km civarı yol yaptım ve bir sızıntı yoktu. inşallah ileriki kmlerde de bir sorun olmaz
taktığım yerin fotolarınıda birazdan koyarım

---------- Mesaj ekleme zamanı: 00:23 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 00:15 ----------

http://img411.imageshack.us/img411/1131/300420101106.jpg

http://img408.imageshack.us/img408/7605/300420101108.jpg

Bu vidadan benim motordada var bende haftaya takmayı düşünüyorum.Antalya yazın 50 derece oluyor motorun derecesi kim bilir kaç oluyor:queen:

RunemagicK
02 Mayıs 2010, 20:34

bugün yağı değiştirdim (castrolun scooter için olan yağını kullanıyorum) bi otoyola çıkiyim bakiyim dedim kaç derece olucak diye, 110 dereceye ulaştı, zorlamadımda motoru, 80i geçmedim hiç ve çok kısa sürede (5-6 dakika) ulaştı bu sıcaklığa, normalmidir bu yahu

mach1
02 Mayıs 2010, 21:36
bugün yağı değiştirdim (castrolun scooter için olan yağını kullanıyorum) bi otoyola çıkiyim bakiyim dedim kaç derece olucak diye, 110 dereceye ulaştı, zorlamadımda motoru, 80i geçmedim hiç ve çok kısa sürede (5-6 dakika) ulaştı bu sıcaklığa, normalmidir bu yahu

Yağ ince geliyor sürtünme fazla... 15-50 kullan:cat:

RunemagicK
02 Mayıs 2010, 23:01
Yağ ince geliyor sürtünme fazla... 15-50 kullan:cat:

düşünmüştüm onu ama kullanma dedi herkes, yinede bugün aradım bulamadım daha kalın yağı, 10-40 aldım, bi dahakine 15-50 yada 10-60 ne varsa alıcam artık

mondial50tt
03 Mayıs 2010, 11:36
su an kullandığın tam sentetik olan castrol dimi

RunemagicK
03 Mayıs 2010, 14:26
su an kullandığın tam sentetik olan castrol dimi

evet, power1 scooter için olanı

Fistd16
03 Mayıs 2010, 14:46
teflon bant işini fazlasıyla görür benimde karterde yalama vardı teflon bantla halledil di

serdarmert
03 Mayıs 2010, 15:19
Bende bu konuda topik açmıştım...
Özelikle heilcoil teknlojisini duyunca çok heyecanlanmıştım..
Ancak buradan bir arkdaş geçici bir olay olduğunu söyledi..Ancak 10 Tl ye bunu yaptırıp çok memnun olanlar var... Burada konularla ilgili olarak sadece pratik tecrübesi olanlar yorum yapsa çok daha verimli olur...

http://img7.imageshack.us/img7/9425/helicoil.jpg (http://img7.imageshack.us/i/helicoil.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Adam yapmış şu işi sağlam iş gibi...
Teflon bant ile değilde bu teknoloji çok süper bilmiyorum kullanan oldumu..??