PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yurtdışından parça getirtmek

Sayfa : 1 [2]

Qweasdnon
05 Mayıs 2010, 00:33
Arkadaşım öncelikle hayırlı olsun. Ben modelcilikle uğraşırken ço fazla yurt dışından parça getirttik. Kanunlar değişmediyse bildiğim kadarı ile yurt dışıdan kendine getirteceğin ürünün 120$ ya da 100€ sınırı war bu sınırı aşarsan Emin ol Türkiye fiyatına çok yakın bi rakama almış olursun (belki 5-10tl oynar) ve çektiğin çileyede beklediğin zamana da değmez. Devlet bu rakamın üstünde inanılmaz bi vergi alıyo öyle %20 ile kurtaramazsın ve vergi hesaplanırken emin ol kargo ücreti de dahil oluyo. Ama burası Türkiye :) Her herde olduğu gibi gümrükte de ayakta uyuyan memurlarımız var aldığın malın gümrüğe takılmadan kapına kadar gelme ihtimali de var ama büyük şans :) Benim tavsiyem yapabiliyorsan fiyatını düşük göstertmen olucaktır ama bundan emin olmalısın çünkü amerikada vergi kaçırmak büyüksuç bu nedenle satıcılar sana tamam diyor ama yinede düşük göstermiyorlar. eğer böyle yapamıyorsan amerikada bir tanıdığın varsa ürünü ona kargola o sana göndersin böylece şahıstan şahısa gelirse ve gift olarak gelirse hiç bir sorun yaşamazsın ama en garantisi birinin yanında getirmesi olacaktır.

Zaten %20 maktu harç 150 euroyu geçen ürünlerde var...Ortaya çıkan fiyatın burayla yakından uzaktan alakası yok...Hesabı yukarıda yaptım yarı yarıya geliyor...Bugün gümrüğü arayıp ayrıntılı konuştum kargoyuda dahil etmiyorlar vergi alırken...

Jagadam
05 Mayıs 2010, 00:56
Arkadaşım öncelikle hayırlı olsun. Ben modelcilikle uğraşırken ço fazla yurt dışından parça getirttik. Kanunlar değişmediyse bildiğim kadarı ile yurt dışıdan kendine getirteceğin ürünün 120$ ya da 100€ sınırı war bu sınırı aşarsan Emin ol Türkiye fiyatına çok yakın bi rakama almış olursun (belki 5-10tl oynar) ve çektiğin çileyede beklediğin zamana da değmez. Devlet bu rakamın üstünde inanılmaz bi vergi alıyo öyle %20 ile kurtaramazsın ve vergi hesaplanırken emin ol kargo ücreti de dahil oluyo. Ama burası Türkiye :) Her herde olduğu gibi gümrükte de ayakta uyuyan memurlarımız var aldığın malın gümrüğe takılmadan kapına kadar gelme ihtimali de var ama büyük şans :) Benim tavsiyem yapabiliyorsan fiyatını düşük göstertmen olucaktır ama bundan emin olmalısın çünkü amerikada vergi kaçırmak büyüksuç bu nedenle satıcılar sana tamam diyor ama yinede düşük göstermiyorlar. eğer böyle yapamıyorsan amerikada bir tanıdığın varsa ürünü ona kargola o sana göndersin böylece şahıstan şahısa gelirse ve gift olarak gelirse hiç bir sorun yaşamazsın ama en garantisi birinin yanında getirmesi olacaktır.

O kadar korkutmayalım birbirimizi arkadaşlar. Somut bir örnek veriyim: 2009 martında Amerika'dan 230 dolarlık ürünü 55 dolar kargo ücreti ödeyerek getirtip 39 lira vergi vermişim. Getirttiğim her şeyin böyle kaydını tutsaymışım iyi olacakmış ama elimde bunun kaydı var sadece.

Bir de, vergi bu kadar makulken birbirimize vergiden kaçma yolları tavsiye etmemiz hoş olmuyor. Ahlaken yanlış bir şeyi bu kadar normal, mutat ve zararsız göstermeyelim derim ben.

Qweasdnon
05 Mayıs 2010, 01:18
Yok bende ztn hiç az göstermek hediye diye işaretletmek olayına girmiycem...Ztn her türlü buraya göre çok ucuz..topu topu 30-40$ için komple paketi tehlikeye atmaya gerekte yok

melabaaa
05 Mayıs 2010, 02:18
arkadaşım ben ayroca fotoğrafçıyım. e baydan kucuk parçalar alıyorum amkinam için. saat falan da aldıım oldu. gelenlerin ustunde hep "gift" yada "ornek maldır" yani hani snaki ben ço alacaüğımda once bir tane istiyorum nasıl bir mal olduğuna bakmak için ( türkçe karşılığı dilimin ucunda ama )

-hah numune dir yazıyo (ingilizce tabi). hiç para odemedim internette yatırdıığm dışında

northern
05 Mayıs 2010, 04:01
20 kilo bir ürünü çin'den ne kadara getirebiliriz birde fiyatı 900 dolar bunu 90 dolar göstersek ne olur.
http://cgi.ebay.com/New-Y-T-V-989E-Table-Tennis-Robot-Pitching-Machine-/180501002851?cmd=ViewItem&pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a06b2ba63

Özer
05 Mayıs 2010, 09:37
Merhabalar,

arkadaşlar yurtdışından egzoz getirtmeyi düşünüyorum.Vance&Hines cruzers.Amerika'da ki bir satıcıdan buldum...350 $ + 130 $ kargo masrafı var...USPS ile gönderiyor.
İnternette dün geceden beri çeşitli forumları geziyorum ama hep bölük pörçük bilgiler var.Birinin dediğini diğeri tutmuyor.Bugün dayanamayıp gümrük müdürlüğünü aradım,durumu izah ettim.Görevli, şahıs olduğum için kendime getirttiğim için sadece %20 maktu vergiye tabi olduğumu bunun dışında herhangi masrafımın olmadığını söyledi.Ama nette ötv+kdv+gümrük vergisi vermemiz gerektiğini anlatan yazılar okudum,aklım karıştı.Bu arada ülkemizde fiyat araştırması yaptım ki fiyatları duyduğumda çüş dememek için kendimi frenledim...720 Euro diyende oldu 1200 dolar ama inan zor kurtarıyor muabbeti yapanda var...Ben bu egzozları yurtdışından getirtmeye kararlıyım...Tanıdıkla getirt veya bayramı bekle demeyin lütfen...Sizce böyle bir mevzuya dalsam cacık bir durum oluşur mu?Getirten var mı?Çabuk gelir mi?Gümrüğe takılırsa uğraştırır mı?Ayrıca masraf var mı?

Teşekkürler

internet yolu ile getirtirsin elbette hem de adresine kadar.
izlemen gereken yolu,vergi vs bilgileri edinebileceğin endoğru adres: http://www.iyibey.com/

Burada tüm detaylar var ama sana tavsiyem, vergi,muhtasar,ötv gibi unsurlardan kurtulmanın tek yolu satcı ile görüşüp ve ürün bedeli (fatura tutarı) nakliye dahil sana müsaade edilen meblağın üstüne çıkmamasını sağlamak. iyibey'i bir incele..

---------- Mesaj ekleme zamanı: 08:37 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 08:34 ----------

20 kilo bir ürünü çin'den ne kadara getirebiliriz birde fiyatı 900 dolar bunu 90 dolar göstersek ne olur.
http://cgi.ebay.com/New-Y-T-V-989E-Table-Tennis-Robot-Pitching-Machine-/180501002851?cmd=ViewItem&pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a06b2ba63

Gümrüğü çok pasif görmeyelim arkadaşlar...orada görevli memurlar ekmeği burunlarına sokmuyordur:bounce:
O ürünün değerini pek ala tespit edebilirler daha sonra tüm masrafların üstüne sahtekarlığa teşebbüsten okkalı bir dava ve sonucunda da acılı ceza yersin:)

emocan
05 Mayıs 2010, 10:30
* Nakliye bedeli dahil kıymeti 150 euroyu geçen her eşya gümrüğe takılır. Takılmayanlar tesadüfi geçenlerdir.

* Eşyanın içeriği ve kıymetinin ne olduğu kolilerin üzerinde CN22 yazan beyan teşkil eden sticker da yazmaktadır ilk kontor o stickerlardan yapılır .

* Bu durumda gönderici eşyayı düşük kıymetli göstermesi takılmaması hususunda işe yarar.

* Gift yazması gümrüğe takılıp takılmayacağını etkilemez sadece şahıstan geldiğini ve ticari mahiyet arzetmediği izlenimini arttırır. göndericinin aynı soyadlı olmasına gerek yoktur.

* ticari mahiyet arzeden hertürlü eşya gümrüğe takılır.

* Gümrüğe gelen eşyalar arasıra rastgele muayeneye tabi olur 10 usd gift oyuncak ayı da yazsa da risk analizi için açılıp kontrol edilir. eşya farklı çıkarsa veya kıymeti alenen farklı olduğu belli oluyorsa gümrüğe takılır.

* Devlet postası ile getirttiğiniz eşyalar PTT PAket posta müdürlüğüne gelir.

* Özel KArgo şirketlerinde eşyanız gümrüğe takılırsa çok fazla masrafınız olur .

* Gümrüğe takılmış , Şahsa gelen ve yine ticari mahiyet arzetmeyen kıymeti 1500 euro ya kadar olan eşyalarınız için sözlü beyan formu düzenlersiniz . gümrükte gümrük memuru yardımcı olur o beyannameye istinaden %10 matbuu vergi ödersiniz + 37,25 tl damga vergisi ödersiniz. ardiye de en fazla 5 tl tutar . KDV ödemezsiniz ( PTT için )

* Özel kargo firmalarında UPS , Fedex , TNT vs eşyanız gümrüğe takılırsa kafadan 150 tl ordino parası ve en az 50 tl ardiye masrafınız olacaktır.

* Şahsınıza gelen bir eşya için bir gümrükcüye vekalet verebilirsiniz o gümrükcü de sözlü beyan değil de yazılı beyan ( ikisi de yazılıdır neden ilkine sözlü demişler ayrı bir muammadır ) formu yani ithalat beyannamesi açarsa + bir de %18 KDV ödemek durumunda kalırsınız . Her gümrükcü sözlü beyan işlemlerini bilmeyebilir.

* Gümrüğe taklıan eşyalarınızı özel kargo firmaları DHL , TNT vs fahiş fiyata kendi anlaşmalı gümrükcüleri ile gümrüklemesi yapılmış şekilde size teslim ediyorlar . ama 500 tl lik bir eşyanız için 500 tl masrafınız olabilir. ( başta vekalet vereceksiniz tabi )

Sonuç : O Egzosu kim gönderecekse Ebay veya bir şahıs 45 USD fiyat diye kargolasın . Fatura koyacaksa kolinin içine orda da 45usd yazsın . %90 adresine teslim gelecektir.

draggy
05 Mayıs 2010, 10:34

İstersen 0 yaz, bir makina bu ve gümrüğe girer. Uygunluk belgesi vs... Tarife cetveleindede bulamadım yani çok zor tek getirtmen...

mete_han
05 Mayıs 2010, 10:44

Gümrük memurları salak değil emin ol...Çinden hediye gelmeyeceğinide az çok tahmin edebilirler...:P

Profesyondl Gümrükcü arkadaşlardan yardım istemeni önericem...:cat:

Konu gümrüğe gelmişken bir dönem (2005 te Boğaziçi Gümrükleme) gümrük firmasında çalıştım...Karneli bir abimiz işlem hatası ve yanlış beyan yüzünden 200.000 dolarlık bir cezayla muhatap kalmıştı...hayatı kaymıştı..O dönem Roche firmasının mallarını çekiyorduk...

draggy
05 Mayıs 2010, 11:06
Gümrük memurları salak değil emin ol...Çinden hediye gelmeyeceğinide az çok tahmin edebilirler...:P

Profesyondl Gümrükcü arkadaşlardan yardım istemeni önericem...:cat:

Konu gümrüğe gelmişken bir dönem (2005 te Boğaziçi Gümrükleme) gümrük firmasında çalıştım...Karneli bir abimiz işlem hatası ve yanlış beyan yüzünden 200.000 dolarlık bir cezayla muhatap kalmıştı...hayatı kaymıştı..O dönem Roche firmasının mallarını çekiyorduk...

Bende de B karne var 2002 yılında aldım, ama gümrükçülük yapmıyorum bir türlü ısınamadım bu işe, Allah sabır versin hala bu işi yapanlara...

emocan
05 Mayıs 2010, 11:14

Bu eşyayı sipariş verin devlet postası ile göndertin. Paket Posta gümrük müdürlüğünden ihbarname gelecek size. gidip sözlü beyan verin .

Mal Kıymeti : 900 usd
Navlun : 190 usd
Total :1090 usd

Ödeyeceğiniz matbu vergi : 110 usd
Damga Vergisi : 37 TL
Ardiye aşağı yukarı : 35 tl

Bir adet şahsınıza gelen bu eşyanız CE, TSE uygunluk , garanti belgesi veya herhangi bir ticaret politika önlemlerine tabi olmayacaktır.

mete_han
05 Mayıs 2010, 11:15
Bende de B karne var 2002 yılında aldım, ama gümrükçülük yapmıyorum bir türlü ısınamadım bu işe, Allah sabır versin hala bu işi yapanlara...

Bahse konu abimiz karnesini başka bir firmada kullandırıyordu...belki bilirsin...karne sahipleri şu an çok kıymetli olduğundan bu hususta (resmi olarak sakat) farklı firmalarında iş takibini yapabiliyor...A karnesi vardı ve çoğu firmanın iş takibini yapıyordu...küçük bir beyan hatası yüzünden inanılmaz bir cezayla karşılaştı...sorumlulukda ona aitdi...Gümrük işi çok riskli ve türlü dalaverelerin olduğu namussuz bir iş...her sektörün zorlukları vardır...Ama gümrük işindeki kadar yüzsüzlük ve rüşvet başka bir işte göremezsiniz...lanet edersiniz ...

Allah hepsine sabır versin...Memurların kaprisi malların peşinde koşmak müdürle uğrşmak mesaiye kalmadan iş bitirebilmek mal sahibiyle uğraş dur(gümrük ofislerinde bir stres gümrükte ayrı bir stres...patron senden iş bekler malı hemen çıkar diye vs...gümrükler zaten uyduruk yerlerde...bunun özel antreposu var Ambarlıda limanı var şoförle uğraş...malı çek vs...

draggy
05 Mayıs 2010, 11:22
Bahse konu abimiz karnesini başka bir firmada kullandırıyordu...belki bilirsin...karne sahipleri şu an çok kıymetli olduğundan bu hususta (resmi olarak sakat) farklı firmalarında iş takibini yapabiliyor...A karnesi vardı ve çoğu firmanın iş takibini yapıyordu...küçük bir beyan hatası yüzünden inanılmaz bir cezayla karşılaştı...sorumlulukda ona aitdi...Gümrük işi çok riskli ve türlü dalaverelerin olduğu namussuz bir iş...her sektörün zorlukları vardır...Ama gümrük işindeki kadar yüzsüzlük ve rüşvet başka bir işte göremezsiniz...lanet edersiniz ...

Allah hepsine sabır versin...Memurların kaprisi malların peşinde koşmak müdürle uğrşmak mesaiye kalmadan iş bitirebilmek mal sahibiyle uğraş dur(gümrük ofislerinde bir stres gümrükte ayrı bir stres...patron senden iş bekler malı hemen çıkar diye vs...gümrükler zaten uyduruk yerlerde...bunun özel antreposu var Ambarlıda limanı var şoförle uğraş...malı çek vs...

Çok haklısın, Ambarlı ile Erenköy arasında mekik dokuyup, arada da Halkalıya gitmek zorunda kalırsın, günler bitmez, para tatlıdır ama rüşvetten kestiğin paradır, haramdır, rüyanda bile huzur bulamazsın...

Qweasdnon
05 Mayıs 2010, 11:25
Arkadaşlar bir kaç gündür bayaa araştırdım...Gümrük müdürlüğüyle de görüştüm...

Paket 150 Eurodan yüksek değerdeyse ve Amerika dan geliyorsa %20, Avrupa dan geliyorsa %10 maktu vergi var...
KDV,ÖTV sözkonusu değil...Tabi şahsınıza getirtiğinizi kıstas alarak söylüyorum...

En garanti yol da Amerika için Usps,İngiltere için Royal mail "internaional signed for" servisi...çünkü bunlarda tracking no mevcut...

Değeri ufak göstermek çözüm değil çünkü memur yönetmeliğe göre piyasa araştırmasınıda yapabiliyor ama tabi ufak paketlerde uğraşmazlar...Hediye diye işaretleme konusuna gelirsek Türkiye ye gellen her paket gift olarak işaretliymiş ztn:mrgreen:...O yüzden abartmaya gerek yok...Ztn her türlü buradan çok daha ucuza geliyor...O yüzden ısrarla yazan arkadaşlara söylüyorum KDV,ÖTV,Gümrük vergisi bahsettiğim posta servisleriyle şahsa gönderilen mallarda sözkonusu değil..sadece %10 ve %20

mete_han
05 Mayıs 2010, 11:51
Çok haklısın, Ambarlı ile Erenköy arasında mekik dokuyup, arada da Halkalıya gitmek zorunda kalırsın, günler bitmez, para tatlıdır ama rüşvetten kestiğin paradır, haramdır, rüyanda bile huzur bulamazsın...

kendi patronunu bile kandırırsın...şu kadar rüşvet verdim diye...tarife bellidir ama yinede tatlı para sıcak gelir...artık rüşvetci yalancı sahte bir kişiliğe bürürnürsün işini yaptırabilmek adına...bu hayatınada yansır...Erenköydeki gümrüğün o follofoş hali o insanların koşturmacaları herkesin kendi derdine düşüp sahte muhabbetler içersine girmesi seni kendinden nefret ettirir...Halkalı gümrüğü zaten ayrı lanet bir yer...o kahrolası göl keşke alıp yutsa dersin şu binayı...labaratuvarı ordinosu beyannamesi illa bir eksik bir pürüz çıkarır kahrolasılar...işini doğru gitmez...ayrıcalıklı firmalar kişiler vardır...onların zaten yatacak yerleri yoktur bu dünyada...vıcık vıcık ayak üstü ilişkiler...birde kekolar var...birde karnesiz cahil tipler var iş peşinde koşan...yüzlerinde meymenet olmayan sıfatlarına tükürmeyeceğin bir kaç tipde gördüğünde zaten tövbe edip işi bırakıyorsun...

emocan
05 Mayıs 2010, 11:57
Arkadaşlar bir kaç gündür bayaa araştırdım...Gümrük müdürlüğüyle de görüştüm...

Paket 150 Eurodan yüksek değerdeyse ve Amerika dan geliyorsa %20, Avrupa dan geliyorsa %10 maktu vergi var...
KDV,ÖTV sözkonusu değil...Tabi şahsınıza getirtiğinizi kıstas alarak söylüyorum...

En garanti yol da Amerika için Usps,İngiltere için Royal mail "internaional signed for" servisi...çünkü bunlarda tracking no mevcut...

Değeri ufak göstermek çözüm değil çünkü memur yönetmeliğe göre piyasa araştırmasınıda yapabiliyor ama tabi ufak paketlerde uğraşmazlar...Hediye diye işaretleme konusuna gelirsek Türkiye ye gellen her paket gift olarak işaretliymiş ztn:mrgreen:...O yüzden abartmaya gerek yok...Ztn her türlü buradan çok daha ucuza geliyor...O yüzden ısrarla yazan arkadaşlara söylüyorum KDV,ÖTV,Gümrük vergisi bahsettiğim posta servisleriyle şahsa gönderilen mallarda sözkonusu değil..sadece %10 ve %20

Bir düzeltme yapmak istiyorum .
2009/15481 sayılı bakanlar kurulu kararı madde 62 de yazdığına göre
* Avrupa birliği üzerinden gelen eşyalarda %18
* Diğer ülkelerden %20 maktuu vergi gözüküyor .

%10 olayı kalmamış sanırsam . Ayrıca 30 kg ı geçmemesi lazım diyor .

Qweasdnon
05 Mayıs 2010, 12:12
Evet Avrupa konusunu yanlış yazmışım %18 olacaktı...Teşekkürler düzeltme için...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 11:12 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 11:10 ----------

Egzoz 10 kg ve 1.3 m boyundaymış...Bir sorun çıkmaz bana kalırsa...%20'le bu işi çözeriz gibime geliyor...getirtince gelişmeleri burdan paylaşırım yine...

fedex-maduru
26 Nisan 2011, 14:50
260usd değerinde 10 cm X 6cm büyüklüğünde fotoğraf makinası aldım
Fedex bunun için 150 tl lik konşimento ücreti istedi
ayrıca 110 tl depo ücreti.
heleki benim gibi istanbul izmir dışında iseniz vah halinize.

150 Konşimento
110 Depo ücreti ( + hergün için 20TL )
gümrük müşaviri 75Euro + kdv ( anlaşmalı müşavire kdv almasanız olmaz mı diye sordum adam cevap bile vermedi ikincisinde biraz indirim yapamazmısınız dedim ondada fatura kesiyoruz yapamayız dedi ))) )
+ tabiki vergisi

anlayacağınız 240 dolarlık ürün için
340 dolar tahsil edeceklerdi.
ben parayı veremedim ama allah hepsinin *(borcunu eriğini lalesini ahlakını sabrını ışığını nanesini ızgarasını) versin.

yazdır üzerine 200 usd gelsin kapına kadar değil mi?
sen kim hukuk hak adaleti oturmamış bir yerde vergi vermek kim. (neye göre bu ücreti alıyorlar boyut fiyat renk... nedir yani) nereye itiraz edeceğim ????

yada fedex e neden bulaştın araştırıp sormadan, anlamıyorumki.

ulusal kargo ile gönderttirseydim 80 tl vergi 3 tl kargo ücreti ile çözülecekti.

şimdi o makinayı devlete verecekler konşimento alabileceklermi acaba veya depo ücreti. benim için tek olumlu durum gümrük müşavirinin o parayı alamamasına sevindim.

Fedex mi uzak durun arkadaşlar.

Nihat ÇAKAR
Fethiye