PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hayırlı Olsun 5. Statör yakımı.

serdaruma
23 Nisan 2010, 22:11
Bıktım bıktım bıktım. Bu statör yakmasından bıktım. 5.konum 5.kez hala devam yatıyor şimdi motor garajda. Kanuni trex 125 motor.

Beyiden dendi,Beyni değiştik,Bobinden dendi,Bobini değişik, Konjektör dendi konjektörüde değiştik, Bugun yine yaktı ama işini biliyo 5.kezde 5 günde bir yakıyor. 6 olmuyo 5 günde 1 bunun derdi nedir artık motorcuda şaşırıyor. Şimdi güzel bi ustaya kuzenime baktırıyorum. Sizde yardımcı olabilecekseniz, neyden yakıyor bunu? Şimdiden tşeekkürler.

motorhocası
23 Nisan 2010, 22:29
Statörün dışarıdan bozulması için oturduğu zenimde problem vardır sürtme yapar,aşındırır statör sargılarını kısa devre yapar .
Daha önce pert olanlara baktınız mı sürtme izi var mıydı.?

denizcimuzaffer
23 Nisan 2010, 22:38
Arkadaş,

Geçmiş olsun:pale:

Ancak bu stator problemini çözsen bir diğeri kapıda bekleyecek nasıl olsa inan:pale:

Vermeyin bu Çin lilere para, ucuz etin yahnisi de yavan oluyor:pale:

Bu arada, elektrik sorunu kronikleşmiş anladığım kadarı ile. Stator diye lafa girmişssin ama neredeyse tüm elektrik devresine müdahale edilmiş:silent: İyi bir mühend,isliğe dayanan motorlarda genelde sorun Tesbit Edilir ve çözülür:) Benim anladığım senin sorunun daha tesbit edilememiş ki:silent:

Geçmiş olsun arkadaş:rendeer:

ol_gu87
23 Nisan 2010, 22:40
senin sorununa detaylı değinelim statörün yuvası hava alıyormu kontrol et söktüğünüzde içinde toz pislik filan varmı nemli bir yerdemi bırakıyorsun motoru kaçakları kontrol et ve statörü değiştirirken bir adet kontak seti bul başka motordanda olabilir onu taktır öyle kullan elektrik devreleri kontakta birleşir ve kontak sayesinde akımlar gidecekleri yere ulaşır anahtar yoksa elektrikte yoktur pek bilinmez ama statörü ya beyin yakar yada kontak akımı bu ikisi kontrol eder aslında birde motor bloğundan statörün yuvasına yağ kaçağı oluyormu statörün sargılarına bol ışık veren bir lamba ile bak üzerinde hafif parlayan bir yüzey varmı varsa statörün olduğu yuvayla ilgili bir sorun yoktur ama kesinlikle kontak olayını es geçme

serdaruma
24 Nisan 2010, 00:45
Ne yapıcaz belli değil valla. Yerinin bozuk olup olmadığına bakacağız ama bozukluk yoktur. Bunu birşey yakıyor.

yucika
24 Nisan 2010, 22:11
yukarıda yazılanlara ek olarak tesisatında kaçak var mı bak. Kısa devre buna yol açabilir. Akün orijinalden daha büyük ise statoru zorlayabilir. İlave ışık zenon yada yüksek vatlı ampul korna gibi şeyler yine yüksek akım çekebilir.

MaxiBoost
25 Nisan 2010, 09:59
böyle sıkıntılı durumlarda olabilecek arızalı parçalar :

statör
konjektör (regulator)
akü
kablolar (kısa devre)
aşırı akım çeken bir şey? (kısa devre)
kablolar
sigortalar
motor şase kablosu (çok önemli)

artık problemi bulmadan stator değiştirmeyin hocam,
senin motoru yapan kendini usta zanneden zatı muhterem hala anlamadımı sorun olduğunu ? neden ısrarla stator değiştirtiyorsunki ? sorun var işte kabak gibi ortada .

serdaruma
25 Nisan 2010, 11:08
yucika

Fazladan birşey yok motorda, Sadece çift korna var fakat buda basıldığı zaman en fazla 2 saniye sürüyor, Buda aküyü zoryalacak birşey olduğunu düşünmüyorum.

MaxiBoost

statör
konjektör (regulator)
akü
kablolar (kısa devre)
aşırı akım çeken bir şey? (kısa devre)
kablolar
sigortalar
motor şase kablosu (çok önemli)

Motor şaşe kablosu derken az açıklarmısın. Neresinde olur neresine bağlanır?

MaxiBoost
25 Nisan 2010, 11:43
şase kablosu
motorun (piston-karbüratör olan motor, engine yani) şasesi ile
motosikletin şasesi arasında takılı olan kalın bir kablodur.

eğer bu kablo temazsızlık yapıyor ise,
bağlantı yerleri gevşek veya oksitlenmiş, bazen değiyor bazen değmiyorsa ,
büyük sorun yaşatır.

regülatör veya stator bu yüzden yanıyor olabilir, akü bu yüzden az şarj ediyor olabilir. Sürüş sırasında bu kablo anlıkta olsa gevşiyorsa tüm yük direk regülatör ve statör üzerine düşüyordur, akü devre dışı gibi kalacağından .
Eğer o anda ,bütün farlar falan açıksa ,statör o kadar yükü kaldıramayıp yanıyor olabilir, kontrol etmek lazım.

serdaruma
25 Nisan 2010, 12:06
Motorda ne ışık var ne sinyal bakalım usta ne diyecek.