PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 140 la giderken lastik patlarsa ne yapmalıyız?????

Sayfa : [1] 2

sempatik16
16 Nisan 2010, 22:03
slm arkadaşlar bende mz var tekerlekler şamdelli. size bir sorum var 140 la giderken lastigim patlarsa ne yapmalıyım.30 la giderken patladı 20metre gitmeden lastik oturdu.:queen:
peki ya 140 la giderken patlarsa?????????:silent:

beykurt
16 Nisan 2010, 22:04
kelimeyi şehadet :)

yucika
16 Nisan 2010, 22:06
mümkünse şahadet getir.
Birde ışık görürsen ona doğru gitme :)

Tabi işin şakası bir yana ön lastiğin patlaması çok büyük sorun yaratır140 km/saat gibi bir hızda böyle bir olay olursa kaza yapmamak imkansız gibi bir şey.
ön lastiğiniz patlarsa arka freni kullanarak yavaşlayıp durmaya çalışın . Ön freni kullanmanız lastiğin janttan ayrılmasına yol açabilir.
arka lastiğin patlaması nispeten daha az problem yaratır ancak yinede yüksek hızlarda çok tehlikelidir.
Araka lastiğin patlaması halinde de kontrollü olarak ön fren yaparak durmak gerekir.

celikay_41
16 Nisan 2010, 22:09
motordan soğudum bir anda :silent::silent: biraz ılımlı cevap verin barim

beykurt
16 Nisan 2010, 22:10

en ılımlısı o zaten:) o hızda lastik patlarsa çok değişik senaryolar var da biz onları es geçip finalden bahsediyoruz

sempatik16
16 Nisan 2010, 22:13
şamdelli lastiğin patlamasını önlemek yada patlamayı en aza indirmek için ne yapmak gerekir????

motorhocası
16 Nisan 2010, 22:13
Hız sınırı yok mu bu motosiklet lastiklerinde:silent:
175 70 r13 t için t hız sırıdır 180km/h.

arslanfb
16 Nisan 2010, 22:15
Patlayan lastik ön teker ise arka frenlere asıl ve durmaya çalış çünkü gidondan
ön tekere hükmede biliirsin
lakin arka teker patlar ise bulunduğun yol ve konumu itibari ile hareket ederek düşme
riskin var ise;anlık karar ile yaa motoru yatırıcan bırakıp sürükleneceksin yada durma
ve yavaşlama ihtimali var ise koşullara göre hareket edip sağsalim lastikçinin yolunu tutacaksın.

sempatik16
16 Nisan 2010, 22:17

hocam bu yazdıgında bişey anlamadım kusuruma bakma???????:silent:
175/70/r13 lastik mi almak lazım?

fehmizcan107
16 Nisan 2010, 22:21
yapabiliyorsan tubeless yap derim.daha geçen gün arkadaşımın virajda şamrelli lastiği patladı bacağı alçıya aldılar.iyi ki hızlı gitmiyormuş.bildiğim kadarıyla tubeless lastikler patlasa da aniden inmiyor.hayat kurtarır yani

motorhocası
16 Nisan 2010, 22:29
hocam bu yazdıgında bişey anlamadım kusuruma bakma???????:silent:
175/70/r13 lastik mi almak lazım?

Otomobil için Brodway lastiğini örnek verdim, motosiklette yok mu böyle bişey.:silent:

4-LASTİK ÜZERİNDEKİ İŞARETLER
Şekil 1: Hız Sembol Tablosu
http://www.obitet.gazi.edu.tr/obitet/lastikler/tekerler_lastik_mekanigi.htm

otopsici
16 Nisan 2010, 22:29

:queen:kesinlikle katılıyorum:cat::queen:
ondan sonra senin bişey yapmana gerek yok kardeş seni direk benim yanıma getiriyolar (nickten anlarsın:wiinkk:)

STeReO
16 Nisan 2010, 22:31
hiç bir aracın lastiği 140 km ile giderken kolay kolay bir anda patlamaz. Patlaması için büyük, sert ve sivri bir cismin üstünden geçmesi gerekir, bu da çok zor bir ihtimal. Durma mesafesi için her zaman vakit vardır.

celikay_41
16 Nisan 2010, 22:37
hiç bir aracın lastiği 140 km ile giderken kolay kolay bir anda patlamaz. Patlaması için büyük, sert ve sivri bir cismin üstünden geçmesi gerekir, bu da çok zor bir ihtimal. Durma mesafesi için her zaman vakit vardır.

beklediğim cevaptı :cyclopsan kelimeyi şahadet falan hemen yatırdınız sizde yaf :silent:

sempatik16
16 Nisan 2010, 22:40
bunların hepsi ölücü olmuş:P

beykurt
16 Nisan 2010, 22:46
beklediğim cevaptı :cyclopsan kelimeyi şahadet falan hemen yatırdınız sizde yaf :silent:

biz biraz daha olayı esprili yaklaşıma çekmek istedik sadece:)

GOKHAN42
16 Nisan 2010, 22:53

demirden korksak trene binmezdik:cherry:

CBR-125
16 Nisan 2010, 22:55
şamdelli lastiğin patlamasını önlemek yada patlamayı en aza indirmek için ne yapmak gerekir????

ŞAMDELLİ :queen::queen::queen: Koptum buna ya 'ŞAMDELLİ ne demek ya ben duymadım daha önce öyle bişey. Doğrusu ŞAMBREL olacak :cat:

sempatik16
16 Nisan 2010, 22:57
ŞAMDELLİ :queen::queen::queen: Koptum buna ya 'ŞAMDELLİ ne demek ya ben duymadım daha önce öyle bişey. Doğrusu ŞAMBREL olacak :cat:

aceleden oyle yazmışık sen şambrel olarak oku:queen:

beykurt
16 Nisan 2010, 23:06
ardiz mi ne ardizi la bazarda ne arar ardiz, yok bizim bazarda ardiz mardiz :queen:

kankicbf
16 Nisan 2010, 23:08
Bencede O hızda tekerin patlaması zor bi ihtimal.:)

atmaca_35
16 Nisan 2010, 23:35
gidonu tutabildiğin kadar sıkı ve düz tut senı hayata bağlayacak tek şey o olacaktır

raven71
16 Nisan 2010, 23:54
Eşhedü en lâââââ ilâhe illallaaaaaaah ve eşhedü... :mrgreen:

canercamalan
17 Nisan 2010, 00:06
3 kulhuvallahu 1 elham dördünüde okurum :)

raven71
17 Nisan 2010, 00:14

o kadar zamanın olacak mı ki? :P

RacingHaRd
17 Nisan 2010, 00:30
lastiklerde YANAK varsa hapı yutarsın direk.Yanaklar çıkıp göbeğe dolaşır ve kolay kolay kopmazlar.BU DURUMDA ÖN LASTİK PATLARSA MÜMKÜN OLDUĞU KADAR ARKAYA YÜKLEN.ve ufak ufak arka fren yapmaya çalış... TABİ OZAMANA KADAR BEYNİN SAĞ KALIRSA.BİDE EĞER YOLUN KENARI TARLA İSE YADA EKİN var ise KENDİNİ ORAYA FIRLAT.(bizzat denenmiştir):queen:

mach1
17 Nisan 2010, 00:31
Şimdi 80 90 geçme bizim bisikletçide vardı bir sıvı sibobun içinden koyuyordu lastiğe şiş soktu bişey olmadı lastiğe ama ilerde ne olacağı belli olmaz sen en iyisi Tublex lastik araştır:)

davids
17 Nisan 2010, 00:38

o kadar zamanı olsa eminim motoru durdurur zaten.ayrıca bencede her zaman durdurmak için zaman vardır.

HaMMeT
17 Nisan 2010, 00:44
140 km/saat hızı yapabilmen için yol lazım tabi önce o hızda gidilecek bi yoldada lastigini patlatıcak bi cisim yada cisimler oldugunu sanmıyorum ki olsada imkansız gibi bişey yani lastigin patlaması lastiklerini düzenli olarak kontrol ettir yeter
tabi şöyle bi durumda var ecel geldiyse bahane cok olur motora binmek zaten başlı başına bi tehlike bide 140 km hız sen düşün artık :)

mavibuz
17 Nisan 2010, 00:55
Abi ön lastiğin şamdeli ptlarsa hemen teker yap bak sana farklı bir cevap herkez dur diyor bende gaza bas diyorum :P ( şaka şaka sakın deneme )

yigido_
17 Nisan 2010, 00:57
Alıntı: otopsici
beykurt Nickli Üyeden Alıntı
kelimeyi şehadet
kesinlikle katılıyorum
ondan sonra senin bişey yapmana gerek yok kardeş seni direk benim yanıma getiriyolar (nickten anlarsın)

yorum dedıgınız ıste :queen: :queen: :queen: :queen:

canercamalan
17 Nisan 2010, 00:59
o kadar zamanı olsa eminim motoru durdurur zaten.ayrıca bencede her zaman durdurmak için zaman vardır.

ben diyom anya sen diyon konya hadi bakalım bizde biliyoruz heralde :rendeer::queen:

mondi_cml
17 Nisan 2010, 01:08
otopsici süpersin:mrgreen:

melcor09
17 Nisan 2010, 01:31

alkis!!:mrgreen::queen:::alkiis::::alkiis::

alfonso55
17 Nisan 2010, 02:08
Kardeş ben dıyorumkı kendını Öldüreceğine motorunu öldür o an yani yapman gereken şu gene düşme ihtimalin var ama kendındekı hasarı bu dediğimi yaparak en aza ındırebılırsın
şimdi 140 gidiyosun ve lastık patladı ilk önce sakın ol ve dengenı korumaya calış bırden frene sonuna kadar asılırsan motor savrulur 3 veya 4 üncü vitastesin ya da 5 farketmez
sık debriajı ve vitesi 1 e çek debriajı bırakma ama frene yavas yavas sonuna kadar sık
ve debriajı bırak motor ya pıstonu patlatır veya sılındır pıstonu kıtler oldugun yerde kazıklanır kalırsın gene takla atma ıhtımalın var ama bu dediğin hızını baya bi düşürür yanı
en azından sakat kalmazsın belki bir iki kırık çıkıkla kurtarırsın ama söyleyim motorun ölür
sen ölecene motor ölsün Arkadaşlar bu benım dediğim yöntem ÖLÜM riskini en aza indiren tek yöntemdirr.......

---------- Mesaj ekleme zamanı: 01:06 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 01:04 ----------

yani işin kısası debriajı sık ılk önce vitesi 1 düşür debriajı bırakmadan fren yavalıyabıldıgın kadar yavaşla baktın fren artık motor senı savuruyo bırak debrıajı ya pıston patlatır yada sılındır pıstonu kıtler oldugun yerde kazıklanıp kalırsın ama unutmayın motoru bütün gücünüzle tutun çünkü yıne savrulacaksınız......

---------- Mesaj ekleme zamanı: 01:08 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 01:06 ----------

BAŞKA ÇEŞİT KAZALARDA BAŞKA SORULARI OLANLAR OLURSA YARDIMCI OLABILIRIM.....

Deneyimli bir motorsıklet kullanıcısıyım çok kaza atlattım.....

barok34
17 Nisan 2010, 02:09
ulan noluyo hop hişt eyvah vah güm pat

ecolink
17 Nisan 2010, 02:10
MOTOR Freni yap

alfonso55
17 Nisan 2010, 02:10
Herkese kazasız belasız keyif dolu sürüşler ve yolculuklar dılıyorum.....:)

COQ
17 Nisan 2010, 04:38

Sen gel bunu yoldaki çiviye anlat.:cherry:

motorhocası
17 Nisan 2010, 04:47
Sen gel bunu yoldaki çiviye anlat.:cherry:

Patlama olasılığını düşük buluyorum, benim şimdiye kadar hiç yolda lastiğim patlamadı 12,000km'lik şöförüm:mrgreen:

Çivi dediğin zıplayıp gider,raptiyeden korkarım birtek ne arayacaksa yolda.

remzi_39
17 Nisan 2010, 04:51
12,000km'lik şöförüm:mrgreen:

Çivi dediğin zıplayıp gider,raptiyeden korkarım birtek ne arayacaksa yolda.

Yani daha cok cok yenisin 12 000 km ile..
Civiler ziplayip gitmiyor genelde...
Lastigin anasini aglatiyor...

motorhocası
17 Nisan 2010, 05:03
Yani daha cok cok yenisin 12 000 km ile..
Civiler ziplayip gitmiyor genelde...
Lastigin anasini aglatiyor...

Çividen korkan çiviyi bulur ağzımızın tadıyla hız yapamayacak mıyız.:mrgreen:

Karayollarının ne işi var toplasın yollardaki çivileri.Mıknatısı bağlasın araçlarının altına hırdavatçı dükkanı bile açabilirler.:queen:

remzi_39
17 Nisan 2010, 05:13
Çividen korkan çiviyi bulur ağzımızın tadıyla hız yapamayacak mıyız.:mrgreen:

Ben sana hiz yapma demedimki...:)
Sadece civiler ziplayip gitmiyor dedim...

Bu miknatisla civi toplama isinide karayollari müdürlügüne bildirirsen iyi olur..
Sana tesekkür bile edebilirler belki..
Ama belki... :cherry:

mondi.playturk
17 Nisan 2010, 10:03
olabildiğin kadar 112 hızır acil diye bağır derim ben sana :)

Ramazan Can
17 Nisan 2010, 10:30
140 km ile lastik patlarsa dublesk olsa hadi neyse ama diyer türlü
pek bişey yapamazsın.... yerdesin... motoru tutmak çok zor olur...

necatik35
17 Nisan 2010, 10:31
aceleden oyle yazmışık sen şambrel olarak oku:queen:

Aslında oydu buydu diyeceğimize şunu Türkçe olarak"İÇ LASTİK"diye yazsak daha anlaşılır olmazmı arkadaşlar.

Bende yazılan terimi ilk okuduğumda lastiğin markası zannettim:P

Gelelim asıl konuya,zannedilenin aksine bu gibi sürüşlerde ön lastik patlaması fazla bir tehlike yaratmaz.Sadece gidonu sağlam tutarak ve arka freni kullanarak yavaşlayabiliriz.
Arka lastik patlaması az daha tehlikelidir.Böyle bir durumdada başımız ve gözlerimiz ufuka bakar şekilde debriyajı çekiniz ve hafif hafif ön freni kullanarak yavaşlayınız.Bu durumda poponuzu seleden bir miktar kaldırmanızda faydalı olacaktır.

unsaloc
17 Nisan 2010, 10:36
Kolay kolay patlamaz ya yinede benimde aklıma çok gelen bir konudur ya patlarsa?
Forumlardaki sürüş teknikleri bölümlerinde cevapları vardı yerini tam hatırlamakla birlikte sanırım uygulama şu şekildeydi ;

Herhalükarda çalışmakta olan motorun , sizin istemediğiniz bir anda kompresyonundan kaçınmak veya dengeyi sağlamaya çalışırken bir anlık gazı açmanızdan doğan dengesizliğin önüne geçmek için debriyajı sıkın.

Patlayan ön lastikse , bir yandan dengeyi sağlarken diğer yandan arka tekerleği kitlemeden olabildiğince fren yapın. (arka fren :))

Patlayan arka lastikse nispeten daha kolay , arkanın savrulması daha kolay kontrol edilebiliyor . Bu seferde dengeyi korurken on freni kitlemeden fren yapın.

Frenleme esnasında dikkat etmeniz gereken lastikleri kitlememek yola tutunabilmek adına motoru olabildiğince dik tutabilmek.

Böyle bir durumla aniden karşılaşınca insanın eli ayağına dolanıyor , frenlerden önce beyin kilitleniyor.O yüzden etraftan seyredenlerin ne yapıyor bu manyak demesine aldırmadan sık sık trafiğe kapalı alanlarda , toprak , asfalt , tozlu ve ıslak zeminlerde frenleme egzersizleri yapın.

Bu talihsiz durum virajda başınıza gelecek olursa , yolun durumu ve hızınız el veriyorsa motoru dikip frenleyin. Baktınız olmuyor dikilcek durum yok sanırım tek çare low siding ama virajda yapacağınız alçak düşüş neticesinde ilk hedefiniz bariyerler olacağından virajda lastik patlamasından cümlemizi Allah korusun :(

Telli jantlara (cant mı yazılıyor yoksa ?) sahip araçlara sanırım dubleks (Tubeless mi deniyor yoksa :) ) lastik takılamıyor. Bir çok enduro motorda da dayanıklılık açısından aluminyum alaşım jant kullanılmıyor. Hani para olsa da araziye çıkarken ayrı , tura çıkarken ayrı jant kullanabilsek :)

Gnusher
17 Nisan 2010, 12:21
Forumda bir vatandaş vardı. Kawa nın bir ssiyle 200 üstü giderken lastiği patlamıştı. Zorla olsa topladım durdum diyordu. Hatta fotoları falanda vardı. Birileri bir zahmet arayıp bulsa konuya baya bi açıklık getirir sanıyorum

---------- Mesaj ekleme zamanı: 11:21 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 11:01 ----------

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/34885-yolda-lastik-patlarsa.html

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/679-150km-hizla-giderken-lastik-patlarsa-ne-olur.html

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/27962-teker-patlamasi-aninda.html

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/10848-ya-lastik-patlarsa.html

Birde başlığınız pek yaratıcı değilmiş:farao:

kartal1439
17 Nisan 2010, 13:00
bence lastiklerini biran önce doublex lastiğe çevir. Kelime-İ şahadet getirme _))

eneSkaya
17 Nisan 2010, 16:08
140 km hız ile giderken lastik patlarsa yusuflamaktan başka çare yok =) bi an önce dubeless yapmalısın ben ön arka dubeless yaptırdım çokta güzel oldu...