PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor haftada bir statör yakıyor.

serdaruma
15 Nisan 2010, 18:04
Motor kanuni trex 125 motor 1 haftada bir statör yakıyor sebebi nedir bunun. 40tl statöre vermekten bıktım. Şimdiden teşekkürler.

.Mhmt.
15 Nisan 2010, 18:35
Elektrik aksamında bi dengesizlik vardır belki ?

barok34
15 Nisan 2010, 18:44
elektrik tesisatına baktır

serdaruma
15 Nisan 2010, 19:55
Bu motorcu işgüzarlık yapıyor o zaman. Yok olduğu yer bozulmuştur falan filan. Elektrik tesisatına baktırayımda ne kadara patlar bize? Statör zaten 40tl.

mertyagci
15 Nisan 2010, 20:27
Statör aküyü şarj ediyor diye biliyorum aküden geri tepme olupta acaba statörün sargılarını yakıyor olmasın.Aküden başla bence.Yani bir kısa devreden bahsediyorum.

serdaruma
15 Nisan 2010, 22:02
Aküyü değiştirmi diyorsun yani? Daha bu kanıda olan varmı?

motorhocası
15 Nisan 2010, 23:47
Konjektörünü göstert, dinamo(statör) ile konjektör arasında da bağlantıda problem olabilir.

xterkan
16 Nisan 2010, 00:01
kardeş bence nettesin zaten araştır statör konjektör dinamo nedir diye baya sonuç bulacaksın ona göre değerlendir elektrik işlerinden pek anlamam ama bu şekil yardım bulabilrisin bence

ecolink
16 Nisan 2010, 00:01
şase yapıyor olabilir kablolardan biri eridiyse bi yere teması olabilir birde saçma gelecek ama bi şekilde topraklama yap bakır tel ile motordan toprağa kablo at

serdar.0405
16 Nisan 2010, 00:08
konjektör,statör ve akü birbirine bağlı olduğundan birinde arıza olduğunda diğer parçalara iki misli yük biniyor. fazla yükü kaldıramayan parçada bir süre sonra arıza veriyor. Sen yenisi ile değiştirdiğinde de belli bir süre sonra arızayı tekrarlıyor. Tavsiyem iyi bir motor ustasına göster motorunu, konjektörün, statörün ve akünün değerlerini ellerindeki aletlerle tek tek ölçsünler ve normal değerlerin altında kalan parça (lar) değişikliğini yapsınlar , parçalarda arıza yok ise tesisatında sıkıntı var kaçak yada kısa devre yapıyor demektir o zamanda tesisatı araştırır arızalı kısmı değiştiriler. kendi görüşüm servisleri değil tavsiye edilen bir ustaya göster motorunu bir kere masraf yaparsın bir daha da uğraşmazsın.

mstf_gnc
16 Nisan 2010, 00:54
statörün çevresinde dönen magneto yamuk olup statörü bozabiliyo statör aküyü şarj etmekle kalmaz bujiye ilk ateeşlemeyi yapar ve devam ettirir bende mondial 150cc motor var 3 kez stator değişti çin malı saten çabuk arızalanıyorr beyindende olabilir konjektördende statörde ince sarımlı taraf çok çabuk yanar dikkatli sarılmamışsa ki olağan şeyler olur
saygılar

GKN
16 Nisan 2010, 01:28
Muhtemelen motor şarj etmiyodur, aküyü dolduruyodur senin tamirci atıyodur üstüne yeni statör, 1 hafta sonra şarj etmiyince diyodurki sana statör gitti gene :)
Adam gibi usta bul kardeşim kendine, bi statör bide konjektör bağlar sana sorunun çözülür..

ol_gu87
19 Nisan 2010, 13:27
geçmiş olsun motoun devrelerinde sorun olduğunda yapar devrelerin toplandığı yeri kontrol et ilk olarak sonra motorun iç kısımlarında ön lambanın otarafa doğru gelen kalınca bir kablo destesi var onun içindeki kablolar aşınınca birbirine deyebilir sonrada kontak giriş ve çekışlarını kontrol ettir bunlar elektrikten anlıyorsan kendinde yapabilirsin akünün çıkışlarında kaçak olup olmadığınıda kontrol et geçmiş olsun

erdemed
19 Nisan 2010, 14:04
stator bozulursa yanı yanarsa motor kesınlıkle calısmaz tamırcı stator yanık dedıgı halde motor calısıyorsa tamıcıyı degıstır bendede stator arızası vardı ondan bılıyorum