PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 5000 tl bütçe ile...

fenadam
01 Nisan 2010, 05:19
Şimdi daha önce 1 milyon defa açılmış bir konuyu hortlatıyorum ona göre. :)
Peki niye derseniz, nedenlerim var.

Elimde 5000 Tl param var. Ve Nisan da ehliyet sınavıma giriyorum ve inşallah kazanıp ilk motorumu alıyorum. Elimdeki parayı özellikle söyledim çünkü bu paraya

bütün devir işlemleri (Evet 2.el almak istiyorum)
honda akademi (ya da neresi olursa) acemilik eğitimi
bütün aksesuar (mont kast cart curt)
ve tabii ki ilk göz ağrım motorum dahil olmalı.
ama ben motorsiklet konusunda hiç bir şey bilmiyorum ki.
Karar verdim alana kadar her akşam 1 saat bu siteye bakacağım bilgilenmek için.
Ama daha scooter mi, yoksa naked enduro vs. mi alacağımı bile bilmiyorum?

Koşullarımı gördünüz. Bana yardımcı olmak, bak evladım böyle böyle yapacaksın demek isteyen varsa cevaplarını beklerim.
İYİ GÜNLER.

bikerboy35
01 Nisan 2010, 05:31
Hondanın eğitimleri nekadardır bilmiyorum o konuda birşey söylemem pek mümkün değil fakat;
kaks+mont+pantalon+eldiven+bellik=600-700tl gibi fiyatlara tamamlarsın (çok üst sınıf almamak kaydı ile tabi)...

Motor=2500-3000 tl civarı(temizliğine modeline ve km sine göre değişir) yamaha ybr125 veya honda cbf 150 ilk başlangıç için seni tatmin eder vede güvenli olur kanaatindeyim...

Şimdiden hayırlı olsun :)

fenadam
01 Nisan 2010, 05:55
cok teşekkür ederim inşalah hayırlı olur, hayatım boyunca sadece bisiklete bindim. ilk motorlu taşıtım olacak (ve yaşım 25 :)) gülmeyin lütfen ailemizin hiç uygun durumu olmamıştı şimdi kendi paramla alacağım ve çok heyecanlıyım :))

hondanın eğitimleri 2 günlük 280 lira ymış. ve ben kendime güvenmediğim için açıkçası böyle bir eğitimi kesinlikle almak istiyorum.
dediğiniz gibi aksesuarlar ve devir işlemleri de 1000tl civarı tutarsa, geriye motor için 3000-3500 arası bir param kalıyor.

Ama hala scooter mi yoksa normal bir motor mu almam gerek bilmiyroum. sanırım buralarda yapacağım araştırma ve sizlerin önerisiyle belirleyeceğim.
cevapları bekliyorum. iyi günler.

bikerboy35
01 Nisan 2010, 06:00
Bence scooter alma scoter ile pek temel bilgileri öğrenirsin tamam burada sorun yok ama vitesli motor kadar keyifli değil..
ben scooter kullanıyorum oradan tecrübeliyim bu konuda bazen arkadaşlarımın vitesli motorlarını alıyorum vay anasını diyorum motor böyle bişeymiş sanırım :P
Honda sürüş derslerine katılman senin için kesinlikle iyi olucaktır fakat 125cc bir motor alıcaksan pekte gerek yok gibi yaşadığın şehirde mutlaka sana bişeyler öğretebilicek olanlar vardır yardımcı olurlar kısıtlı bütçe ile bişeyler yapmaya çalışıyosun 2 günde sana nekadar ne öğretebilirki ???
Deneyimli bir tanıdığının anlattıklarından çok fazla bişey anlatacağını sanmıyorum..
Vitesli motor ilk etapta sana zorluk yaratabilir(debriyaja alışmak vs vs) ama inan bana bu 1 haftayı geçmez trafiğe kapalı alanda akşamdan akşama 1 saat çalışsan 1 hafta sonra canavar olursun gözünde büyütmemeye çalış..
Kolay gelsin :rendeer:

Birkannn
01 Nisan 2010, 07:12
Hondanın eğitimleri nekadardır bilmiyorum o konuda birşey söylemem pek mümkün değil fakat;
kaks+mont+pantalon+eldiven+bellik=600-700tl gibi fiyatlara tamamlarsın (çok üst sınıf almamak kaydı ile tabi)...

Motor=2500-3000 tl civarı(temizliğine modeline ve km sine göre değişir) yamaha ybr125 veya honda cbf 150 ilk başlangıç için seni tatmin eder vede güvenli olur kanaatindeyim...

Arkadaşa katılıyorum scooter alma derim başlangıç motoru bunlar zaten.
Kolay alışırsın bilinçli kullanırsan ki öle gözüküyor..
YBR CBF bak araştır kafana yatarsa temiz bir tane al hayrını gör:cat::cat:

Ayrıca eğitim konusundada yine arkadaşa katılıyorum kısıtlı bir bütçeye çok para ,daha büyük bir motor
alıcak olsan kesinlikle eğitim öneririm ama motoru bilen biri illa vardır ..
Temel bilgileri öğrenip rahatlıkla sürebilirsin

WOLKANWOLKAN
01 Nisan 2010, 10:07
Şimdi daha önce 1 milyon defa açılmış bir konuyu hortlatıyorum ona göre. :)
Peki niye derseniz, nedenlerim var.

Elimde 5000 Tl param var. Ve Nisan da ehliyet sınavıma giriyorum ve inşallah kazanıp ilk motorumu alıyorum. Elimdeki parayı özellikle söyledim çünkü bu paraya

bütün devir işlemleri (Evet 2.el almak istiyorum)
honda akademi (ya da neresi olursa) acemilik eğitimi
bütün aksesuar (mont kast cart curt)
ve tabii ki ilk göz ağrım motorum dahil olmalı.
ama ben motorsiklet konusunda hiç bir şey bilmiyorum ki.
Karar verdim alana kadar her akşam 1 saat bu siteye bakacağım bilgilenmek için.
Ama daha scooter mi, yoksa naked enduro vs. mi alacağımı bile bilmiyorum?

Koşullarımı gördünüz. Bana yardımcı olmak, bak evladım böyle böyle yapacaksın demek isteyen varsa cevaplarını beklerim.
İYİ GÜNLER.

ybr veya cbf almalısın,

kask, mont, dizlik, bot almalısın,

saati 50 tl civarında min. 5 saat ders almalısın

sonra sadece hafta sonu sabah çok erken kalkıp sahil yollarında , sahilin yoksa gezi mantıklı yolda kullanmalısın,

devamlı dergi, forum, web yapmalısın,

herksi dikkate almalı ama kendi yolunu yapmalısın,

"ben oldum" yapmamalısın!

hayırlı olsun

:)

Sinan Aksu
01 Nisan 2010, 13:08

Hondanin ileri sürüş egitimleri toplam 4 seans'tan oluşuyor ve buda yaklaşık 900-1000 tl gibi bi ücrete denk geliyor. Ayrıca ben eğitim almaya geldim diyeni direk almiyorlar. En az bi 6-7 ay sira bekliyorsunuz :)

mertka
01 Nisan 2010, 13:27
tvs apache bende bu motoru önerebilirim usta ybrde kullandım cbfde ama en çok hoşuma giden tvs apache oldu :)

metci
01 Nisan 2010, 13:35
Hondanin ileri sürüş egitimleri toplam 4 seans'tan oluşuyor ve buda yaklaşık 900-1000 tl gibi bi ücrete denk geliyor. Ayrıca ben eğitim almaya geldim diyeni direk almiyorlar. En az bi 6-7 ay sira bekliyorsunuz :)

Arkadaşım nereden çıkarıyorsun 6-7 ay sıra beklendiğini? Hafta içi neredeyse her zaman boş...
http://www.hondamotosiklet.com/HondaReservation/user/EduSchedule.aspx?s=1&EduType=1
burada doluluk oranlarını kontrol edebilirsin, çoğu kayıt yaptırmaya uygun...

22-23 Mayıs dün boştu mesela haftasonu, bugünde kayıt alıyorlar 22-23 Mayıs için büyük ihtimal gelir sıra... 6-7 ay sıra bekliyosun diye atıyosunuz resmen...

Sinan Aksu
01 Nisan 2010, 14:27
Arkadaşım nereden çıkarıyorsun 6-7 ay sıra beklendiğini? Hafta içi neredeyse her zaman boş...
http://www.hondamotosiklet.com/HondaReservation/user/EduSchedule.aspx?s=1&EduType=1
burada doluluk oranlarını kontrol edebilirsin, çoğu kayıt yaptırmaya uygun...

22-23 Mayıs dün boştu mesela haftasonu, bugünde kayıt alıyorlar 22-23 Mayıs için büyük ihtimal gelir sıra... 6-7 ay sıra bekliyosun diye atıyosunuz resmen...

Terbiyeni takin :) 0212 234 66 32 ara ögren :)

WOLKANWOLKAN
01 Nisan 2010, 14:53
tvs apache bende bu motoru önerebilirim usta ybrde kullandım cbfde ama en çok hoşuma giden tvs apache oldu :)

çok özür!

son zamanlarda dikkat çekici bir alet, şikayet sıfır

kesinlikle haklısın

fenadam
01 Nisan 2010, 16:22
Arkadaşlar ilgi e alakanız için çok teşekkür ederim.
Evet herkes Honda ya da Yamaha nın başlangıç modelleri olan o iki (artık hepimizin ezbere bildiği) modelleri söylüyor. Ben daha önce motor deneyimim olmadığı için aklım scooter'a kayıyor diye ne yapacağıma kararsızdım. Ama madem herkes vitesli al diyor, muhakkak bi bildiği var ki diye düşündüm ve kesin kararımı vitesliden yana kullanmaya karar verdim.
Bu arada çok uygun bir fiyata yüksek devirli bir ATV aracı buldum, sice bununla şehir içinde rahat yolculuk olur mu? Hem dört tekerlekli düşme tehlikesi az. Hem de küçük her yere oark edebilriim? Ne dersiniz..... (1 Nisaaan :))) Şaka tabi ki yok öyle bişey. Ayak üstü, belki birileri yer diye yazdım, hazır şaka zamanıyken :))

Eğer başka önerileriniz varsa seve seve okurum. Eğitim konusunu ciddiye almak istiyorum, bunun faydası olacağını düşünüyorum. Ama motoru olan ve bana ders vermek isteyenler olursa, (Bilmiyorum doğru bişey mi bu) Ama parasıyla tırafiğin pek olmadığı yerlerde birebir eğitim de alabilirim. Var mı peki böyle biri?

Sinan Aksu
01 Nisan 2010, 16:31
Arkadaşlar ilgi e alakanız için çok teşekkür ederim.
Evet herkes Honda ya da Yamaha nın başlangıç modelleri olan o iki (artık hepimizin ezbere bildiği) modelleri söylüyor. Ben daha önce motor deneyimim olmadığı için aklım scooter'a kayıyor diye ne yapacağıma kararsızdım. Ama madem herkes vitesli al diyor, muhakkak bi bildiği var ki diye düşündüm ve kesin kararımı vitesliden yana kullanmaya karar verdim.
Bu arada çok uygun bir fiyata yüksek devirli bir ATV aracı buldum, sice bununla şehir içinde rahat yolculuk olur mu? Hem dört tekerlekli düşme tehlikesi az. Hem de küçük her yere oark edebilriim? Ne dersiniz..... (1 Nisaaan :))) Şaka tabi ki yok öyle bişey. Ayak üstü, belki birileri yer diye yazdım, hazır şaka zamanıyken :))

Eğer başka önerileriniz varsa seve seve okurum. Eğitim konusunu ciddiye almak istiyorum, bunun faydası olacağını düşünüyorum. Ama motoru olan ve bana ders vermek isteyenler olursa, (Bilmiyorum doğru bişey mi bu) Ama parasıyla tırafiğin pek olmadığı yerlerde birebir eğitim de alabilirim. Var mı peki böyle biri?

Nerede oturuyorsunuz bilmiyorum ama istanbul/avrupa yakasi'nda iseniz eğitim konusunda size önerebilecegim bi yer var. İstanbul/Esenler'de Motosay adı altında faliyet gösteren bir eğitim kurumu var. Saat ücreti 25 TL ama son derece profesyonel bi egitim aliyorsunuz.

Tel : 0532 574 05 77
Yılmaz Bey ile görüşürseniz size yardımcı olur...

sergiowanni
01 Nisan 2010, 16:34
bencede scooter alma..ybr yada cbf al arkadaşlara katılıyorum..ileri sürüş tekniğimi?mt den bir arkadasa rica et seni çalıştırsın honda filan çok para alır,burda bir sürü iyi ve yapıcı dost var yeterki sen işi kuralına göre yapıcam de..

bikerboy35
01 Nisan 2010, 17:09
Aynen söylemek istediklerimi arkadaşlarda söylemiş zaten :)

Motoru büyütmeye karar verdiğin zaman honda dan ileri sürüş eğitimi alırsın 2-3-4 honda eğitimlerini tamamlar ve büyük motora geçişini yaparsın 125cc için okadar şaşalı bir eğitime gerek yok diye düşünüyorum...

Kenpachi
01 Nisan 2010, 17:13
cok teşekkür ederim inşalah hayırlı olur, hayatım boyunca sadece bisiklete bindim. ilk motorlu taşıtım olacak (ve yaşım 25 :)) gülmeyin lütfen ailemizin hiç uygun durumu olmamıştı şimdi kendi paramla alacağım ve çok heyecanlıyım :))

Neden gülünsün dostum? Herkesin durumu belli. Kendi imkanlarınla birşeyler yapmaya çalışıyormuşsun ne kadar mükemmel. Umarım istediğin gibi herşey yolunda gider. Kazasız sürüşler dilerim. :cat:

Sinan Aksu
01 Nisan 2010, 17:17
Neden gülünsün dostum? Herkesin durumu belli. Kendi imkanlarınla birşeyler yapmaya çalışıyormuşsun ne kadar mükemmel. Umarım istediğin gibi herşey yolunda gider. Kazasız sürüşler dilerim. :cat:

:cat::rendeer:

drej73
01 Nisan 2010, 17:57
bencede tvs apache en iyisi olur ben kullandım 4 ay falan honda titanda kullandım yamaha 115 te kullandım şimdi fenghi 125 kullanıyorum ama apache en yisi bence ikinci el temiz 3000 tl civarı falandır

Qweasdnon
01 Nisan 2010, 18:14
devir işlemleri çok tutmuyo...35 noter satışı
50-90(değişiyo) zorunlu trafik sigortası
64 muayne(yoksa tabi)
47 mi ne ruhsat işlemleri
15-20 de arada fotokopi ıvır zıvır olsa
+--------------------------------------
aşağı yukarı 250 fln en fazla

aksesuarlarıda tek bi yerden anlaşıp alırsın daha ucuza gelir.
hoşuna gidiyomu bilmem ama 200-300 fln daha koyup geri kalan parayla mümkünse tabi yamaha virago yakışır kardeşime

saltuque
01 Nisan 2010, 18:17
honda eğitimlerinin ardından ne alacağına kendin rahatlıkla karar verirsin.
ben yamahadan aldım temel eğitimimi... ilk gün scooter kullandıktan sonra benim için ideal olanın scooter olduğunu düşündüm. ikinci gün vitesliye geçince de "scooter da neymiş, mutlaka vitesli olmalı" diyip ikinci el bir RR almıştım ve vitesli aldığım hiç de pişman olmamıştım...

myagdi
01 Nisan 2010, 18:17
scooter-vitesli seçimini kullanım amacınıza göre belirlemelisiniz.

şahsen ben de vitesli motosiklet kullanmayı daha keyifli bulurum; fakat scooter aldım. çünkü motosikleti hafta sonları, yakın mesafe ulaşım amaçlı kullanacağım; çoğunlukla iki kişi bineceğim, büyük bagaja ihtiyacım var, yokuşlu yollarda çok dur-kalk yapacağım.

honda eğitiminin dört seviyesine de katılman gerekmez; zaten üçüncü seviyeyi 500 cc.lik, dördüncü seviyeyi 1000 cc.lik motorlarla veriyorlar. ilk seviye eğitime katılmanı kesinlikle öneririm; imkânın olursa ikinci seviyeye de katılırsın. bana kalırsa, üç ve dördüncü seviyeler deneyim kazandıktan sonra, motorunu büyüteceğin zaman düşünülmeli.

fenadam
02 Nisan 2010, 07:28
Dostlar çok teşekkür ederim bütün cevaplarınız için. Dediğiniz gibi eğitimden sonra kararımı vereceğim. Umarım gideceğim yerde hem scooter, hem de nvitesli kullanma şansım olur. Zaten çok yakın zamanda ehliyet kursunun 8 saatlik eğitimi de olacak. Üzerine bir de, yukarıda verilen numarayı arayıp, ders almak istediğimi belirteceğim. Ve inşallah Nisan sonunda ben de aranıza katılacağım.. Hiç deneyimim olmadığı için biraz korkuyorum açıkçası. Motorsikletin tamamen çıplak ve korumasız olması ve bu haldeyken 120km hızlarla gitmesi beni biraz korkutuyo. Aktif halde motor kullanan dostlarım, ilerki aylarda akan trafikte, en sağdan saatte 30KM ile giden birini görürseniz bi selam çakın. Muhakkak benimdir :) Ama olacak bu iş. Öyle ya da böyle. Buraya bakan olursa gelişmeleri yazarım. Saygılar, sevgiler. Kazasız belasız hayırlı günler.

mügeyim
02 Nisan 2010, 20:44
Nerede oturuyorsunuz bilmiyorum ama istanbul/avrupa yakasi'nda iseniz eğitim konusunda size önerebilecegim bi yer var. İstanbul/Esenler'de Motosay adı altında faliyet gösteren bir eğitim kurumu var. Saat ücreti 25 TL ama son derece profesyonel bi egitim aliyorsunuz.

Tel : 0532 574 05 77
Yılmaz Bey ile görüşürseniz size yardımcı olur...
saolun bu bilgiyi paylştğnz için bnm bulduklarm hep 60_70ten kapı açıyolardı 25 scooter 35 vitesli motr ücretiymiş çok çok iii teşkkürler:)

---------- Mesaj ekleme zamanı: 17:44 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 17:40 ----------

Dostlar çok teşekkür ederim bütün cevaplarınız için. Dediğiniz gibi eğitimden sonra kararımı vereceğim. Umarım gideceğim yerde hem scooter, hem de nvitesli kullanma şansım olur. Zaten çok yakın zamanda ehliyet kursunun 8 saatlik eğitimi de olacak. Üzerine bir de, yukarıda verilen numarayı arayıp, ders almak istediğimi belirteceğim. Ve inşallah Nisan sonunda ben de aranıza katılacağım.. Hiç deneyimim olmadığı için biraz korkuyorum açıkçası. Motorsikletin tamamen çıplak ve korumasız olması ve bu haldeyken 120km hızlarla gitmesi beni biraz korkutuyo. Aktif halde motor kullanan dostlarım, ilerki aylarda akan trafikte, en sağdan saatte 30KM ile giden birini görürseniz bi selam çakın. Muhakkak benimdir :) Ama olacak bu iş. Öyle ya da böyle. Buraya bakan olursa gelişmeleri yazarım. Saygılar, sevgiler. Kazasız belasız hayırlı günler.bişi sorcam ehliyete nere yazıldınz bide ücretini öğrenebilirmiyim bi mahsuru yoksa tabi 8 satlik eğitimde ehliyet ücretine dahilmi acaba cvp verirsenz sevinirim

Sinan Aksu
02 Nisan 2010, 22:13
[QUOTE=mügeyim;2015378]saolun bu bilgiyi paylştğnz için bnm bulduklarm hep 60_70ten kapı açıyolardı 25 scooter 35 vitesli motr ücretiymiş çok çok iii teşkkürler:)

[COLOR="Silver"]

benim zaten varligim insanliga cok faydali bi paylasim :) rica ederim..

canercamalan
02 Nisan 2010, 22:15
bakış açını çok beğendim sana tavsiyem bütün bu ekipman olaylarını ehliyet olayını eğitim olayını geçtikten sonra çin malı olmayan hoşuna giden maximum 250 cc yi geçmeyecek bir motor alman tabi bir sezon binersin sonra yükseltmek istersen yükseltirsin sana kalmış ama tebrik ediyorum güzel yoldasın :cat:

Samet Ağır
02 Nisan 2010, 23:24

diyosun.istanbul anadolu yakası pendikteyim.sürüş teknikleri konusunda sana ders veririm seve seve.para lafını ne sen söyledin ne ben duydum. ama motorunu alman lazım.bendeki sana uymaz malesef:(