PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : resimlerle motorsiklet sistemi

murpesist
28 Mart 2010, 21:51
selam arkadaşlar.

Motorsikletleri daha yakından tanımak istiyorum.. özellikle vitesli motorsikletleri. Nette araştırdım fakat bulamadım konuyu burda açmaya karar verdim..
Motorsikle sisteminin ( pistonun . krankın, çarkların, vbb... motor ile ilgili herşleyin) nasıl çalıştığı ve parçalarının ne işe yaradığını kısaca a dan z ye sistemi anlatan resimli kaynak arıyorum. Nette daha önce rastlamış olanla link atarsa sevinirim

barok34
28 Mart 2010, 21:57
http://tr.wikipedia.org/wiki/D%C3%B6rt_zamanl%C4%B1_motor

---------- Mesaj ekleme zamanı: 20:57 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 20:56 ----------

http://tr.wikipedia.org/wiki/Piston

murpesist
28 Mart 2010, 21:59
barok 34 teşekkürler

Gökhan
28 Mart 2010, 22:28
resimlerle motorsiklet sistemi
motorsiklet ne?

barok34
28 Mart 2010, 22:38
motorsiklet ne?

şimdi bir anket yapsanız yüksek oranda motorsiklet denecektir ama motosiklet daha hoş geliyor kulağa motorlu bisikletden yola çıkarsak aslında ülkemizde kullanılan tabir motorsiklettir.motorcycle ingilizcesi tükçesi de motorsiklete denk geliyor olması gerek ama özellikle burda ısrarla motosiklet diye öğretilmeye çalışılıyor gibi geldi bana bu konu çok tartışılır aslında bana göre moto demek motorun kısaltması gibi

---------- Mesaj ekleme zamanı: 21:37 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 21:35 ----------

türk dil kurumunun sitesinden de bunu buldum

motosiklet Fr.motocyclette
Motor silindirinin hacmi 125 cm³ den büyük olan, iki tekerlekli motorlu taşıt: § “Telefonun ve motosikletin çokluk, çabukluk ve düzgünlük ister zamanlarda ne işe yarar birer icat olduğunu o günlerde bir defa daha yakından anlamışımdır.” -Ruşen Eşref Ünaydın, Hatıralar C. IV, 34. § “İlk kez yurt dışına çıkıp da, yol üstünde ansızın, motosikletine Türk bayrağını asmış birini görüverince…” -Adalet Ağaoğlu, Bir Düğün Gecesi, 68. § “Motosikletler, arabalar, odanın ta ortasından geçiyor gibidir.” -Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Bir Sürgün, 40. § “Yol üzerinde otokarlar, motosikletler homurdanıyor...” -Reşat Nuri Güntekin, Eski Hastalık, 40. § “… Motosiklet -Zart, zurt.. zart zurt!” -Ahmet Rasim, Eşkâl-i Zaman, 87. § “Evin öbür duvarına yasladığı motosikletine eğilmiş.” -Orhan Pamuk, Sessiz Ev, 117.

Türkçede Batı Kökenli Kelimeler Sözlüğü

---------- Mesaj ekleme zamanı: 21:38 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 21:37 ----------

halk dilinde ama bu motorsiklet sokakda anket yapsanız yüksek farkla motorsiklet denecektir :P

motorhocası
28 Mart 2010, 22:45
Motorsiklet daha iyi bence türk dil kurumu motosikletten ne anlar.:)

Osbourne
28 Mart 2010, 22:58
.......şimdi bir anket yapsanız yüksek oranda motorsiklet denecektir.....

......halk dilinde ama bu motorsiklet sokakda anket yapsanız yüksek farkla motorsiklet denecektir :P

Eğer ki bizler motosiklet kullanıcılarıyız, doğrusu neyse onu kullanmalıyız diye düşünüyorum..
Yani halkın büyük kısmının camiaya ilgisi bu nedir dediğinde tanım olarak; motorsikleti bırak, harley ya da kawasaki şeklinde olduğuna göre, bahane olarak halk bilmiyor demek doğru değil..

Doğrusu budur: Motosiklet..

deli_mavi
29 Mart 2010, 00:24
motorsiklet ne?

konu ile alakasi yok ama motorlu bisikletle gelsem yuvacik gezisine kabul gorur mu?Araniza alirmisiniz beni?
Gelceniz demi..:cat::rendeer:olmaz derseniz bi sekilde baska yol aricam:bounce:

rider48
30 Mart 2010, 11:13
arkadaşlar burda bir tek doğru vardır oda motosiklettir...:rendeer:

korkut 250
30 Mart 2010, 11:37
arkadaşlar burda bir tek doğru vardır oda motosiklettir...:rendeer:

Eyvallah...

WOLKANWOLKAN
30 Mart 2010, 15:44
sevgili arkadaşlar fark etmez çünki bu kelime türkçe değildir.

motor ve bisiklet kelimelerinin birleşimidir. Motor da bisiklet de türkçe değil... sebebi de biz icat etmedik.

bu forumda "motosiklet" kelimesinde hassasiyet gösterilmesinin temel sebebi forum kurucu ve yöneticilerinin forum-web sayfası isminin "motosiklet.net" olmasından kaynaklanmaktadır. Bu da kabul edilebilir bir durumdur. Yoksa bir arkadaşımız çıkmış motor hobim var derken konuyu moto-motor polemiğine çekmek bence motivasyon kırıcı ve "biz gemiye bindik demir aldık sen daha neredesin" demektir. Zümre yaratmak gerekliyse "pozitif ayrımcı"olmakta fayda var.

saygılarımla,

not: barok34 arkadaşa ben de teşekkür ederim.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:44 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 14:41 ----------

Origin:
1890–95, Americanism; motor + cycle

= motoRcycle

http://dictionary.reference.com/browse/motorcycle

m.şanveren
30 Mart 2010, 16:02

motor ve bisiklet kelimelerinin birleşimidir. Motor da bisiklet de türkçe değil... sebebi de biz icat etmedik.

bu forumda "motosiklet" kelimesinde hassasiyet gösterilmesinin temel sebebi forum kurucu ve yöneticilerinin forum-web sayfası isminin "motosiklet.net" olmasından kaynaklanmaktadır. Bu da kabul edilebilir bir durumdur. Yoksa bir arkadaşımız çıkmış motor hobim var derken konuyu moto-motor polemiğine çekmek bence motivasyon kırıcı ve "biz gemiye bindik demir aldık sen daha neredesin" demektir. Zümre yaratmak gerekliyse "pozitif ayrımcı"olmakta fayda var.

saygılarımla,

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:44 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 14:41 ----------

Origin:

= motoRcycle

:cat: :rendeer:

muzaffer1968
30 Mart 2010, 16:26

saygılarımla,

Origin:

= motoRcycle

Lafı ağzımdan aldım :cat::cat::cat:

gezgin_33
30 Mart 2010, 17:15
konuya yazılan ilk mesaj neredeyse istegi tamamı ile karşılamış sonrası ise konu ile alakasız sekilde devam etmiş. "R" tartışılacaksa ayrı başlık acılması daha uygun gibi...

Birde bu linke bak.

http://www.animatedengines.com/otto.shtml

oktay299
30 Mart 2010, 17:51
google dan ara

alp_tunay
30 Mart 2010, 18:50
motorsiklet ne?

Suzuki Bandit.... :P:P:P:P

barok34
30 Mart 2010, 19:15
Suzuki Bandit.... :P:P:P:P

:cherry::cherry::rendeer::rendeer:

murpesist
30 Mart 2010, 22:01
gezgin 33 teşekkürler ..
google hiç düşünememiştim=)

GuNMember
30 Mart 2010, 22:22
En Kısa Yoldan Söyleyeyim Ruhsatınıza Veya Adres Çıbığına Bakın Doğruyu Görün (: Motosiklet "Tutku Yaratır"