PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : motordan hiç hoşlanmıyorum ama alacağım

nietzsche
06 Ocak 2006, 04:49
bugüne kadar hiç hoşlanmadım motordan. "nasıl biniyolar bunun üstüne yaa" falan derdim hep. ama arabayı satıp bütün paraları taksilere vermeye başladıktan sonra bi motor almaya karar verdim.
1.6-1.7 milyarlık scooter tarzı bişey düşünüyorum.

ehliyetim yok, kullanmasını bilmem, nereye park edilir nereye edilmez bilmem, girmemem gereken yollar var mı bilmem vs..

anlayacağınız hiçbir şey bilmiyorum. bi arkadaşım söyledi, şurda tanıdık biri var diye, yarın gidip alıcam. inşallah kazıklamazlar beni :)

herkesten hertürlü tavsiyeyi bekliyorum... siz bu yazıyı okurken büyük ihtimalle motoru almış olurum ama kullanım ile ilgili tavsilerinizi bekliyorum.

ehliyeti de ileriki bir zamanda alacağım. 4-5 yıl ehliyetsiz araba kullandık, 2 ay da bi motoru kullanırız herhalde :). kaza yapmadığımız sürece sorun olacağını zannetmiyorum.

tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkurler...

viper_1
06 Ocak 2006, 05:07
Slm.Öncelikle aramıza HOŞGELDİN.İstersen tanışma bölümünde kendini tanıtabilirsin.
Siteyi ve motor dünyasını daha önce keşfetmeni çok isterdim.Ama olmadı.!
Motor almadan önce bu mesajı okursan , ne mutlu bize...

Dostum , hemen gidip motoru alma.
Bu sitede açacağın topicle 1 gün sonra bile alacağın motor veya senin tabirinle yiyeceğin kazığı engellemiş olabiliriz.

Ayrıca motoru sevip - sevmeyeceğini de asıl şimdi göreceğiz.Bence motorcu olmak bir hastalık gibi.Çünkü bundan 1 sene önce ben de senin gibi düşünüyordum.Fakat ansızın önüme düşen motoru kullanmaya başlayınca , sanki verem , grip , gibi bir hastalık şeklinde bulaştı.Fakat bu motor hastalığının daha çaresi yokmuş öğrendim.

Motor kullanmadan ziyade , bu siteyi görünce asıl kararımı verdim.Ben motorcuyum fakat aynı zamanda da motosiklet.netçiymişim. bunu anladım.Walla motorculardaki paylaşım , kardeşlik , samimiyet duygusunu burada öğrendim , gördüm.

Artık ne diyeyim.Anlatacak birşey kalmadı.Siteyi sürekli takip etmen dileğiyle.

Mesajı burada bırakayım.Kalanları da arkadaşlar yazar artık.........

-CRiminAL-
06 Ocak 2006, 05:37
dur dur dur yavaş ya dostum.Bu ne sürat.Dur hele bi tanışalım.Sen sabah hele bi oku şu mesajları.Ne marka falan alacağını,kaç paran olduğunu yaz.Biz sana yardımcı oluruz.
Bu arada hoşgeldin.Burada mesajlar çabuk okunur unutma.

nietzsche
06 Ocak 2006, 07:40
bu saatlerde mesajların okunacağını hiç tahmin etmiyordum. çok site ziyaret ettim ama diğerlerine bir daha bakacağımı zannetmiyorum. burası gerçekten hoşuma gitti...

ya benim de bi huyum var ki, aklıma bi kere esti mi, gerisini düşünmüyorum. motor almaya dün sabaha doğru karar verdim.

3 saat sonra açılacak dükkan, bi bakacağım, eğer bi antipati oluşmazsa satıcıya karşı falan, direk alırım. zaten alacağım alet 1.6-1.7 milyar civarında olacak. daha fazlasını şimdilik vermem zaten. o motoru daha ucuza almamı sağlayabileceğinize hiç şüphem yok. fakat satıcı hemen alt katımda ve arada tanıdıklar var. sorun çıkarsa hemen ekşirim kafalarına. satıştan sonrası da benim için çok önemli (bilgisayarcı olduğum için :) tecrübeliyim o konuda).

ama aldıktan sonra naapacağımı bilmiyorum. dakka bir gol bir, sakatlık çıkmaz umarım...

özellikle park konusu çok kafama takılıyo. mesela taksime çıktık, otoparklara mı bırakılır bu aletler, yoksa tekin gördüğünüz herhangi bir yere bırakıp rahat rahat gidermisiniz?

geceleri ne yaparsınız bunları. otopark çok yakın değil bana. apartmanın girişine falan alma gibi bi şansım da yok, arabaların arasına park etsek hemen götürürler mi?

ya da ne biliim, başka incelikleri var mıdır?

suzukitl1000s
06 Ocak 2006, 08:03
Adam Ucmus bile...yok oldu siteden almıstır bir yere vumustur bile bu hızla :D

nietzsche
06 Ocak 2006, 08:47
bir saat sonra açılıyo. gerçi bugün anca evraklar falan halledilir. motorumu verirlermi bilmiyorum.

BoneXXX
06 Ocak 2006, 08:48
Yok scooter almis 2 tur atip tecrube edinip satmis, racing'e gecis yapmistir. Hizli arkadas nasil olsa :) Saka bir yana hayirlisi olsun ve gule gule kullan yeni motorunu...

nietzsche
06 Ocak 2006, 09:03
ben direk sağlam bişey mi alsam...

yarış falan... dur yaa gideyim hemen zzr falan bakayım :)

yaf arkadaşlar, yardım edin bana... naapcam ben bu aleti. biraz bilgi verin bana

TYP-R
06 Ocak 2006, 09:19
Bence scooterle başla keşke motordan önce ehliyetini alsaydın trafik polisine yakanırsan bir motor parasıda ona ödersin:P
yaklaşık 800-1000ytl arası cezası var,tabiki bu arada motorunu bağlıyorlar.Bu sitede daha tecrube sahibi kişiler sana yardımcı olacaktır.Senin park sorunun var önce bunu hallet...:cat:

Hebele
06 Ocak 2006, 09:27
kafana eseni yap dostum sonuçta iyi veya kötü bişiyde olsa senin olcak!

xxxxx
06 Ocak 2006, 09:37
ne yapıcan scooter ı gel sana gsx-r1000 alalım scooterdan iki gün sonra sıkılıcan:queen:
şaka bi yana hayırlı olsun:rendeer:

zeda3000
06 Ocak 2006, 10:30
Pesin almiyormusun , git ogren iste kullanmayi boylece. Senin icin daha ii olur yaza kadar bin sonra git sat daha ii bir sey alirsin hemde ehliyetin olur o zamana kadar. Yanliz bize aldigin markayi ve modeli soylede sana teknik olarak fikir verelim. Merak etme burda kimse cevapsiz kalmaz

yusufhalfeti
06 Ocak 2006, 10:46
Arkadaşım öncelikle hayırlı olsun. Şu an tam bir dönüm noktasındasın. O motora bindiğin an artık sen eski sen olmayacaksın. Motora hiç binmeyenler abuk sabuk yorumlar yapabilirler. Ancak hayatında bir kere bile olsa binenler bilirlerki o yeryüzündeki başka hiçbir şeye benzemez.Öncelikle kullanmayı bilmediğini düşünerek söylüyorum. Tecrübeli biri ile müsait bir yerde bir kaç gün alıştırma yap. Ayrıca motorunu gündüzleri kilitleyebilirsin. Ancak akşamları bence kesinlikle kapalı bir yerde muhafaza et. Motorun hayırlı olsun. Bize markasını, fiyatını ve ilk izlenimlerini aktarmayı unutma.

nietzsche
06 Ocak 2006, 10:47
saat kaç oldu açmadılar dükkanı yaa.

birazdan çıkacağım ben. eğer alabilirsek motoru evraklarla falan uğraşcam.

nietzsche
06 Ocak 2006, 14:08
motoru aldım. ne pazarlık ne bişey.

zongshen ZS1109-

http://www.mototurka.com/?pid=motosiklet&mid=ZS110-9

Burda işte :)

zs modeli mi, resim adımı bilmiyorum henüz. evrakları bugüne yetiştiremedikleri için henüz ilk izlenim yok. ama hiç gözüm korkmadı. kullanımı çok kolay gözüküyor. öfff araya bi de bayram girdi.

ilk izlenimi ben de o kadar çok merak ediyorum ki...

şu aleti almak bir gün önce aklımın ucundan geçseydi ne güzel bugün biniyo olacaktım.

fiyat 1.590 + 150 plaka masrafı

150 milyonda kask giysi miysi...

motosiklete olan nefretim oldukça azaldı :)

umarım kendimi fazla kaptırmam.

Barış Şuşut
06 Ocak 2006, 14:16
umarım kendimi fazla kaptırmam

bende öle demiştim 20 küsur yıl önce şimdi araba kullanmak eziyet oluyor...
Zaten mecbur kalmasam hiç kullanmıyorum ....
rüzgar vurdumu şöle bir yüzüne.....
İş biter ...................

crazy_devil
06 Ocak 2006, 15:01
Selam,ailemize hoşgeldin:rendeer: Bir daha bu aileden kopamayacağına dair seninle iddaaya girerim.:P Ayrıca keşke en baştan kask,mont,dizlik...vs.ni alsaydın.Çünkü hem acemisin hem de çok hevesli ve çok süratli.Yani bu hızla gitmen sağlığın açısından iyi olmayabilir.Ben son gözağrım mondial250mct yi almadan 1 ay önce felan kaskımı alıp koydum dolabımın üstüne ara sıra evde takıodum öleee :cherry: :cherry: Umarım kazasız belasız sürersin.:rendeer: haaa bi de hocam rica tüm site adına senden rica ederim ehliyetini bir an önce al.Unutma bi kaza oldu,sen haklı olsan bile;KANUNLAR ÖNÜNDE HAKSIZSIN:salut:

nietzsche
06 Ocak 2006, 15:06
sağol hocam.
alırken çok hızlı olduk ama kullanırken çok yavaş ve çok saygılı olurum..

ehliyet ile ilgili yere konu ile ilgili bi yazı da yazdım zaten...
umarım kimseyi kızdırmaz bu yazı.

http://www.motosiklet.net/forum/showthread.php?t=5593&page=3

marinmak
06 Ocak 2006, 16:25
İyi günlerde kullan. Yalnız küçük bir ayrıntı. Mesajını okurken motoru küçümsemenden ve aşırı cesaretinden biraz ürperdim. Motosiklet, boyutu, gücü ve fiyatı ne olursa olsun ciddiye alınması gereken bir şeydir. Benim sana tavsiyem, güvenli sürüş teknikleri öğreten bir yerden ders alman, mutlaka ehliyet alman ve özellikle kask için harcayacağın paraya acımamandır. Hiç unutma; motosikletin kaportası sensin. Korumalı kıyafetin ve kaskın olmadan bakkala bile gitme. Ben yavaş gidiyorum 30 km. yi geçmem türünde bir yaklaşımın da olmasın sakın. Bir insan dünya şampiyonu değilse koşarken yapabileceği en fazla sürat 22 km/saatir. Koşarak bir duvara kafa atma cesaretin varsa motora da kasksız veya yoğurt kabından bozma ucuz kaskla bin.
Keyifli sürüşler dilerim.

vedo
06 Ocak 2006, 16:56
al arkadaşım..
pişman olmazsın. Motosiklet harika birşey. Arabaya alıştıysan biçok şeyin kolaylığını yaşayacaksın. Benzin giderin az olacak. Park problemi yaşamayacaksın. Trafik seni daha az etkiliyecek. Ama ehliyet eğitim ve kıyafet konularını hafife almazsan...

nietzsche
06 Ocak 2006, 16:57
çok teşekkurler.
ayırtmış olduğum kask 20-30 milyon birşey di. hemen telefon açıp 40 dolarlık kask ile değiştiriyorum.

ders alma konusunda ne yapmalıyım acaba? kaç saatlik ders almalıyım ve ne kadar ödeyeyim... kazık yemeyelim boşu boşuna :) sonra gülerler bize yuh herşeyi otomatik motor aldın bi de hocaya bu kadar para mı verdin diye :pr:

Barış Şuşut
06 Ocak 2006, 17:51
site adına senden rica ederim ehliyetini bir an önce al.Unutma bi kaza oldu,sen haklı olsan bile;KANUNLAR ÖNÜNDE HAKSIZSIN
Bu yanlış bir bilgi....
Diyelim bir kaza yaptınız ve ehliyetsizsiniz ....Bu sizi suçlu yapmaz hatanız oranında hatalı sayılırsınız......Ama ehliyetsizlikten ceza yersiniz......

nietzsche
06 Ocak 2006, 17:59
önümüzdeki ilk sınav şubat 18. kayıt için 24'üne kadar vakit verdiler. eğer haber yalan ise sınava girerek alırım. haber doğru ise gerek kalmaz. ben bugün de kayıt yaptırsam 18'inde giriyorum, 24'ünde de kayıt yaptırsam 18'inde giriyorum.

samimi olmak gerekirse bu siteye gelmeden, sizlerle tanışmadan önce, inanın 2 yıl gibi bir süre ehliyet düşünmüyordum. 1-2 yere haber bıraktım ama hiç üzerine düşmeyecektim.

artık en kısa sürede bu olayı halledeceğim.

teşekkurler....

Guclu
06 Ocak 2006, 21:15
güle güle kullanın , ehliyeti ihmal etmeyin , kısa bir süre içinde motoru daha da çok seveceğinizi tahmin ediyorum , arada küçük kazalar olabilir bunlar sizi yıldırmasın , kazasız belasız sürüşler ...

nietzsche
10 Mayıs 2013, 20:49
7,5 yıl önce açtığım konuyu gördüm.
Okurken içim ürperdi şimdi.

40 USD'lik kaskı çok kaliteli birşey sanıyormuşum o günler.

Bu dönemler 4-5 ay çin malı yarı otomatik bir motor tecrübem olmuştu.

125 cc motorla birkaç defa ölümden dönmüş ve bırakmıştım motor işini.

Şimdi heves yine sardı.
CBF150 bakıyorum.

Ehliyet kursuna başladım (ehliyetimi almadan trafiğe çıkmam asla)

Haziran ayında kursun eğitimleri başlıyor. Peşinden Honda'nın 2. kademe eğitimi. Sonra ehliyet ve sonra trafik.

Kıyafet için ayırdığım bütçe min 1.000 TL.

Genç arkadaşlara tavsiyemdir, bu işin şakası yok. Mezar taşınıza çok cesaretliydi yazmayacaklarından emin olun.

Herkese kazasız belasız sürüşler dilerim.

drtayfun
10 Mayıs 2013, 21:29
Bence gene yanlış yerden başlıyorsunuz, 125 cc Scooter ile 1-2 sene dolaşmadan başka alet düşünmeyin, hele İstanbul'da !! Eğitimlerinizi alın ama, bu çok doğru.

durmazzz
10 Mayıs 2013, 21:41
2 sene snr fazer bakacağına iddaya girerim :thumleft:

nietzsche
10 Mayıs 2013, 21:50
2 sene snr fazer bakacağına iddaya girerim :thumleft:
Bana da öyle geliyor :))

Bu defa ya tam bırakırım yada bir sonraki motorum fazer olur.

Honda eğitmenleri ile görüştüm. Scooter için yürüyen tabure diyorlar.

Hafta içi 30 hafta sonu 100 km yolum var ama çevreyolu. Onun için de scooter pek ideal değil gibi.

Ybr ve cbf tavsiye ediliyor genellikle.

ogzcngdk
10 Mayıs 2013, 22:15
Bana da öyle geliyor :))

Bu defa ya tam bırakırım yada bir sonraki motorum fazer olur.

Honda eğitmenleri ile görüştüm. Scooter için yürüyen tabure diyorlar.

Hafta içi 30 hafta sonu 100 km yolum var ama çevreyolu. Onun için de scooter pek ideal değil gibi.

Ybr ve cbf tavsiye ediliyor genellikle.

250 cc ye kadar racing hariç her türlü motorla başlanabilir bence o kadar büyütülecek bişey yok daha önceden scooter da kullanmışsınız ve bencede scoter yürüyen tabure ben sevmiyorum güvenlide bulmuyorum (küçük scoterleri maxilere lafım yok üstüme çullanmayın) sen bu işlere yatkınsan eğer sıkıntı olmaz bende 250 cc ile başladım herkez bana 250 cc çok daha düşük al vs söyledi hiç sallamadım ve motorun gücünden dolayıda hiç sıkıntı yaşamadım bugüne kadar benim yorlamam bu kadar :thumleft:

emrb
10 Mayıs 2013, 22:23
motor hakkında görüşleriniz neler başlıktaki gibi mi ?

extrem_015
10 Mayıs 2013, 22:32
motor kanına bir kere girdimi tamamdır damarlarından beynine sonra kalbine zamanla tüm iç organlarına kısaca her yerine işler kendimden biliyorum

her ne kadar araba deliside olsam motosiklete göre hep 2.planda kalıyor benim için

nietzsche
11 Mayıs 2013, 18:27
motor hakkında görüşleriniz neler başlıktaki gibi mi ?

Çok zor bir soru.

Görüşlerim henüz pek değişmedi. Kısa süreli motor tecrübem bilhassa bunu destekledi sayılır.

Fakat o zamanlar ciddi eğitimler olabileceğinden pek haberim yoktu. Şimdi güvenliğinizi ön planda tutarsanız, efendi efendi giderseniz pek sorun olmayacağını düşünüyorum.

Eğer benzin fiyatları, araç bakım giderleri bu kadar yüksek olmasa (yada mali durumum daha iyi olsa diyelim), istanbul trafiği bu kadar rezil olmasa yine de alırmıydım, pek sanmıyorum.

Şimdi bir aracımız var (eşim kullanıyor), ikinci araç bizim için fazla lüks.

Akşam işten çıkıyorum, eve geldiğimde çocuklarım uyumuş oluyor. Çünkü yol 1,5 saat sürüyor (araçla 15 km bir yol altı üstü).

Bunları göz önüne alınca da motor iyi bir seçenek oluyor.

2-3 yıl kadar önce yine almak istemiştim. Bir motosiklet bayisine gittim.
Motor almayı çok istiyorum ama çok da korkuyorum dedim. Önce dikkatli olursan, hızlı gitmezsen korkucak birşey yok abi dedi. 2 küçük kızım var dedim. Abi uzak dur, boşver motoru dedi. (Belki de sorunun cevabı budur).

Öğlen saat 1'de evden çıktım. Havaalanına gidip oradan Mecidiyeköy'e geleceğim.
1 saat havaalanında işim sürdü. En son Perpa'ya geldiğimde pes ettim ve arabayı otoparka bırakıp metrobüsle Mecidiyeköy'e geldim.
17:10'da Mecidiyeköy'deyim. Yolda bir an önce motoru almak gerek dedim.

aranel
11 Mayıs 2013, 19:10
Eğitimle beraber cbf 150 nin başlangıç ve size cesaret vermek için doğru olacağını düşünüyorum. Zehir içinize girince arkadaşında dediği gibi 2 sene sonra fazer arıyorum diye başlık açarsınız burda :)

C@LiMeRO
20 Mayıs 2013, 14:38
Ben de işten eve gidiş gelişlerde, 2 aktarma yapıyor, zamanımı ve otobüslere verdiğim parayı ziyan ettiğimi düşünüyordum. Otobüslerde yaşanılan çeşmekeş de cabası.. sonra dedim kendi kendime bisikletle gidip gelsem daha iyi, ama gaziosmanpaşa'nın yokuşları neticesinde 3-4 deneme sonucu bisikletle gidemeyeceğimi farkettim. Bisikletle gidebileceğim mesafeye kadar gideyim akabinde bisikleti kilitler yaya devam ederim diye düşündüm. O da sıktı bi süre sonra, düşündüm bir scooter alsam mı acaba? Ehliyet yok tabi, almaya kalksam en az iki ay sürecek, başvuru, sınav falan. Sizin gibi düşünüyordum, arka sokaklardan polise yakalanmadan gider gelirim diye. Ama terslik bu ya; scooterimi aldım, 2006'dan bu yana ehliyetli sürücüyüm. Ehliyet aldığım tarihten bu yana; Hiçbir polis ehliyetimi sormadı, ama ehliyetsiz kullandığım (scooterimi aldıktan sonra ehliyete başvurduğum ve ehliyetimi aldığım süreç içerisinde, ki scooterimi aldıktan kısa bir süre sonra ehliyete başvurdum), sanıyorum mıknatıs misali çekiyordum hep polislere yakalandım, rica minnet, yalvar yakar, o kadar dil dökene kadar, ehliyeti alıp, polis korkusu olmadan kullanmak en güzeli..

Diğer konuya gelince, bir ulaşım aracı olarak başlayan motosiklet hevesim; motosiklet tutkusu olarak devam ediyor..edecek de galeba..

F54
20 Mayıs 2013, 14:49
Motosiklet işi böyledir
Hele hele istanbulda ya elikopterin olacak yada motorum
Son model merso verseler almam motosiklet olsun çamurdan olsun ama Çin malı olmasın başka birşey istemem

Kaangngr
20 Mayıs 2013, 15:33
scootere yürüyen tabure diyosunuz ama en azından ulaşım sağlıyor benimkide öyle ne kadar temiz gözüksede yolda belli ediyor ne kadar tehlikeli olduğunu scooter kısa mesafeli yerlere gitmek için zaten motorlu bisiklet gibi aynı ama iş görüyo en azından otobüs minibüs çilesi yaşatmıyor bide ehliyet oldumu sıkıntı olmaz uzun yol yapmadığın sürece

drtayfun
20 Mayıs 2013, 16:39
bencede scoter yürüyen tabure ben sevmiyorum güvenlide bulmuyorum :thumleft: Tam tersini düşünüyorum. Fren olayı insan beyninin işleyişine daha uygun, ayrıca vites-debriyaj olmaması dikkat dağınıklığı ve panik durumlarında güvenliği arttırıyor, düşerseniz de bunda kafayı vurma ihtimali daha az.

numangokce
20 Mayıs 2013, 20:21
her ne kadar araba deliside olsam motosiklete göre hep 2.planda kalıyor benim için

benim içinde aynısı geçerli.

*,*
06 Ekim 2018, 20:07
okumaya değer

YZFR25
06 Ekim 2018, 21:04
Mutlaka ehliyet alın. Yoksa her durumda suçlu duruma düşersiniz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:11 ----------

Konu hortlamış fark etmedim :)

reberemo
07 Ekim 2018, 13:26
kim hortlattı bunu? ama madem öne geldi benzer düşünenler vardır belki diye söyleyeyim. az yakar trafiğe takılmaz arabadan ucuz diyerek böyle seçim yapılmaz. aşk işidir bu iş. ben 40 yaşımda aşık oldum mesela bu makinaya. karıma olmamıştım ama. aynı bu kafayla evlendim 4 sene önce. 1 yıl dayanabildim boşandım. sevmiyorum ama şart lazım vs diyerek hiç bir işe girmemek gerek. hele motor işine asla. zira beklentisi 4 teker olan insan artılarını değil sevmeyene artılarından fazla görünecek eksilerini görür. üzülür pişman olur