PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Elektrikli motosiklet mevzuatı?

barisozcetin
06 Mart 2010, 12:01
merhaba arkadaşlar, geçenlerde gazetede elektrikli taşıtlarla ilgili mevzuat olmadığından, renault firmasının türkiyede üretmeyi planladığı elektrikli otomobiller için herhangi bir sınıflandırılma yapılamadığından filan bahsediyordu, elektrikli araçlara plaka ve ruhsat gerekmediğini duymuştum biryerlerden, peki sorum şu, plaka takılamıyorsa ve ruhsat çıkartılamıyorsa bu araçlar nasıl trafiğe çıkacaklar? biliyorsunuz piyasaya girmekte olan birkaç elektrikli motosiklet firması var, ben de almayı düşünüyorum, acaba bilgisi olan var mı?

deli_mavi
06 Mart 2010, 12:40
merhaba arkadaşlar, geçenlerde gazetede elektrikli taşıtlarla ilgili mevzuat olmadığından, renault firmasının türkiyede üretmeyi planladığı elektrikli otomobiller için herhangi bir sınıflandırılma yapılamadığından filan bahsediyordu, elektrikli araçlara plaka ve ruhsat gerekmediğini duymuştum biryerlerden, peki sorum şu, plaka takılamıyorsa ve ruhsat çıkartılamıyorsa bu araçlar nasıl trafiğe çıkacaklar? biliyorsunuz piyasaya girmekte olan birkaç elektrikli motosiklet firması var, ben de almayı düşünüyorum, acaba bilgisi olan var mı?

İlgili mevzuat su anda zaten arac beygir gucunun kw olarakda gostermekde gerekli degisikligi bir gecede sanayi bakanligi yasa degisim tasarisi ile onar gibime geliyor.cunku malum otomotiv sektoru son on yilda cok on plana cikdi turkiyede...hali hazirda zaten fatura bilgilerinde kilowatt degeri kullanilmakda...

-HK-
06 Mart 2010, 13:32
elektrikli motosikletler bisiklet olarak geçtiğinden trafiğe çıkmasında bi sıkıntı yok zaten..

barisozcetin
08 Mart 2010, 13:37
peki bisiklet gibi gözüküyorsa o zaman trafikte kaza yaptığımızda ne olacak? bisikletlerin trafiğe çıkması yasal mıdır?

mogli
08 Mart 2010, 14:25
Bu konuyu elektrikli motosiklet satan bir firma vardı ona sorarsan seni çok iyi aydınlatırlar diye düşünüyorum. Ama sanırım motosikletler motosiklet olarak geçiyordur yine. Otomobillerde de sorun olacağını sanmıyorum. Yandaşlarından biri bu işe girerse 1 saate çıkarırlar kanunu ;)

---------- Mesaj ekleme zamanı: 13:25 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 13:24 ----------

Bisiklet olarak görünemez çünkü bisikletler otobana çıkamaz. 7 KW lık modelleri var elektrikli motosikletlerin onlarla yol yapılabileceğini düşünmüşlerdir herhalde.

tomass
08 Mart 2010, 14:36
oto bana çıkma konusu farklı bir boyut. traktör de motorlu taşıt, plakası , ruhsatı vs. var ama otobana çıkabilir mi....
elektrikli scooter ve motosikletler şuan için ehliyet, ruhsat, plaka olmadan kullanılabiliyor. Güney illerinde oldukça yaygın. 14-15 yaşında çocukların altında hep elektrikli motosiklet...

barisozcetin
08 Mart 2010, 14:52
yonjamotor sitesine türkiyede plaka alabilen ilk elektrikli scooter yazmış, acaba yeni gelişmeler mi var..

McWarnaly
08 Mart 2010, 20:48
arkadaslar bu konuda bi bilgim yok ancak burda 50 cc lik scooterlar plaka kullanmiyor ve ehliyet te istenmiyor,ayni bisiklet gibi tek yonlu yollarda ters girebiliyorlar kaldirimdan yaya gecitlerinden falan gecebiliyorsunuz.bunun turkiye de de olmasini isterdim

barisozcetin
08 Mart 2010, 22:18
İlgili mevzuat su anda zaten arac beygir gucunun kw olarakda gostermekde gerekli degisikligi bir gecede sanayi bakanligi yasa degisim tasarisi ile onar gibime geliyor.cunku malum otomotiv sektoru son on yilda cok on plana cikdi turkiyede...hali hazirda zaten fatura bilgilerinde kilowatt degeri kullanilmakda...
peki bu içten yanmalı motorlardaki Kw değeri elektrik motorlarındaki Kw değerine eşit midir?

deli_mavi
08 Mart 2010, 22:42
peki bu içten yanmalı motorlardaki Kw değeri elektrik motorlarındaki Kw değerine eşit midir?

zaten uygulamada psi-hp-mph gibi standartlari (beygir gucu birimleri)farkli kullanan avrupa ulkelerinden dolayi bu mevzuat bizim gibi birkac ulkedede parantez icindearac aliminda fatura edilirken kilowatt degeri belirtilerek yapilmakda...yani her yerde ve her kosulda kilowatt degeri tum ulkelerde standart degerdir...:cat:

barisozcetin
09 Mart 2010, 17:47
anlıyorum, zaten galiba motor şasi numarası yazan plakada da motorun gücü Kw olarak belirtiliyor

Gnusher
09 Mart 2010, 18:47
Hmm. Arkadaşlar şimdiki araçlar elektrikli motosiklet olarak anılsa da aslında elektrikli bisikletler. Bu sebeple şu anda bisiklet muamelesi görüyorlar. Henüz beygir güçleri ve kullanım sıklıkları pek olmadığından motorlu taşıt olarak algılanmıyorlar. Daha önce birkaç başlıkta da belirttiğim gibi 10-15 yıl içinde yollarda bu araçlardan çok fazla göreceğimiz için, bi bakıma enjeksiyonlu ve karbüratörlü araçlar gibi düşünebilirz bunu. Yeni teknoloji eskisini ezecek. Şu anda tamamen bu teknolojiye geçilememesinin sebebi, batarya teknolojisinin beklenen seviyeye henüz ulaşamamış olması. Ulaştığında da bir şekilde kazılnaıcaz yine arkadaşlar çünkü bu teknolojiyi geliştiren ve satan firma bilin bakalım kim? Shell!!. Bir pili dünya paraya satıyorlar bilimsel çalışmalar vs için. Ama şuna inanıyorum. İlerde ulaşım gerçekten ucuz olacak. İnsanlar bireysel araçları için gerekli enerjinin büyük kısmını kendi evlerinde, apartmanlarında elde edebilecekler. Çünkü elektrik kaliteli bir enerji türü.

2.5, 3, 5, 7 beygirlik motosikletler derken bu iş ilerleyip gidecek. Tabi elektrik şarjı için istasyonlar da hybrid olacak. Benzin yanında elektrik de şarj edecekler. Bataryaların eksiği şimdilik burda, kısa sürede şarj olan, hafif, uzun ömürlü ve güvenli bir batarya tipi henüz tam olarak geliştirilemedi. Onun dışında araçlarda gerekli tüm özellikler ve teknolojiler hazır durumda. Söylemek istediğim ani bir ulaşım devrimine hazırlıklı olmamız gerekebilir:D.

Öhöm. Yarın bigün o günler geldiğinde ben demiştim demek için yazıyorum:D

motorhocası
09 Mart 2010, 19:02
Bence gelecekte ömrümüz yeterse elektrikli motosiklet diye bişey olmayacak elektrislet denilen makinelere bineceğiz. Şarj için beklemek de tarih olacak güneş enerjisi ve fren karşı gücüyle sağlanan elektrik yüksek verimli elektrik motorlarını döndürecek...::melek02:

Sinan Aksu
10 Mart 2010, 12:08
Keşke öyle bişey olsa, ama öyle bişey olacagini zannetmiyorum. Araç yasa dışı bir olaya karıştığı zaman nerden bulucaksiniz araci? veya aracınız çalındığı zaman emniyete nasıl bir dilekçe yazıcaksınız? Benim beyaz bir arabam vardi çalındımı diceksiniz? öyle bişey olursa o zaman o aracın muayneside olmaz. trafik sigortasida olmaz, vergiside olmaz, kaskosuda olmaz, olmaz oğlu olmaz.. Elektrik enerjisini yükle bas git. Oh ne güzel istanbul..

barisozcetin
11 Mart 2010, 21:23
yonjamotor sonunda fiyatlarını açıkladı, hiç bakmayın üzülürsünüz..o paraya 2. el sağlam 600cc japon alınır, adamlar çıldırmış..