PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Elcik koruma hakkında

Alper41
01 Mart 2010, 19:28
Arkadaşlar cross motorlarda kullanılan elcik korumalar hakkında düşüncelerim var bazen motorla yattığımızda elimiz gaza takılır kalır bu benim başıma birkaç kez geldi yada bazen düşecek gibi olurken o anlık paniktenmi bilmiyorum ama elimiz gazda takılı kalır ve düşeriz diyelimki elimiz gazda takılı kalmadı kullandıgımız geniş motosiklet eldivenlere o kullandıgımız elcik korumalarına takılarak sıkışarak kaza riskini sizce arttırmazmı ?[COLOR="Silver"]

iptaluyelik02
01 Mart 2010, 21:53
Arkadaşlar cross motorlarda kullanılan elcik korumalar hakkında düşüncelerim var bazen motorla yattığımızda elimiz gaza takılır kalır bu benim başıma birkaç kez geldi yada bazen düşecek gibi olurken o anlık paniktenmi bilmiyorum ama elimiz gazda takılı kalır ve düşeriz diyelimki elimiz gazda takılı kalmadı kullandıgımız geniş motosiklet eldivenlere o kullandıgımız elcik korumalarına takılarak sıkışarak kaza riskini sizce arttırmazmı ?

---------- Mesaj ekleme zamanı: 20:28 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 20:25 ----------

Görevli arkadaşlar başlıgı "elcik korumalar hakkında" olarak değiştirirseniz sevinirim

Elin gazda takılıp düşüyorsan gaz kolunu yanlış tutuyorsun demektir.
bilegin motora dik degil paralel olacak.

diver1069
01 Mart 2010, 22:21
Aslinda guzel bir soru olmus.

En azindan dikkati el korumalarina (veya elciklere) cekmesi acisindan.

Ben de almayi dusunuyordum, hatta burada bir arkadas cok uygun fiyata satiyordu ama sonra gereksiz oldugunu dusunup almadim. Prensip olarak motoruma guvenlik (orn.koruma demiri), surus kolayligi (orn.ruzgarlik/on cam), tasima kolayligi (orn. canta) disinda herhangi ek bir malzeme takmama karari aldigim icin elcigin faydasini goremedim acikcasi.

Elleri soguk havalarda korur deniliyor, muhtemelen dogrudur ama zaten cok soguklarda ve yagmurda mecbur kalmadikca motor kullanmiyorum. Eldivensiz zaten hayatta kullanmam.

Bunlarin haricinde elciklerin fayda veya zararlari oldugunu dusunenler tecrubelerini paylasirlarsa iyi olur diye dusunuyorum.

jonturq
01 Mart 2010, 23:07
El koruma olarak acerbis kullaniyorum , inanilmaz mennunum ozellikle eldivensiz suruslerde cok buyuk etkisi var.Kullanimin yayginlasmasi taraftariyim lakin , fuarda da dikkatimi cekti acebis yada polisport 200 TL den asagi degil ? Tamam kalitelerine diyecek yokda bu kadar da yuksek olmamasi gerek , fikrim bu :)

diver1069;
Uygun fiyata satilan urunun markasi ne idi acaba?

iptaluyelik02
01 Mart 2010, 23:10
Aslinda guzel bir soru olmus.

En azindan dikkati el korumalarina (veya elciklere) cekmesi acisindan.

Ben de almayi dusunuyordum, hatta burada bir arkadas cok uygun fiyata satiyordu ama sonra gereksiz oldugunu dusunup almadim. Prensip olarak motoruma guvenlik (orn.koruma demiri), surus kolayligi (orn.ruzgarlik/on cam), tasima kolayligi (orn. canta) disinda herhangi ek bir malzeme takmama karari aldigim icin elcigin faydasini goremedim acikcasi.

Elleri soguk havalarda korur deniliyor, muhtemelen dogrudur ama zaten cok soguklarda ve yagmurda mecbur kalmadikca motor kullanmiyorum. Eldivensiz zaten hayatta kullanmam.

Bunlarin haricinde elciklerin fayda veya zararlari oldugunu dusunenler tecrubelerini paylasirlarsa iyi olur diye dusunuyorum.

Elcik koruma motoru yatırdıgımızda elleri korur,cok sert olanları manetleri bile korur.dallardan,fazla yaklaşılan duvarlardan da korur.Ama en az rüzgardan korur.

jonturq
01 Mart 2010, 23:25
Korurda 200 TL olmasin be abi :) Hakkaten ben degistirmeyi dusunuyordum ve hatta acerbis standinda buldum ama 225 TL fiyatini gorunce , almak istemedim tamam koruma icin ayrilacak butcede kisitlama olmamasini istiyorum ama ne bileyim , cok geliyor bana o para.

Ikinci el'de olsa Acerbis mavi/beyaz bulursam almak istiyorum :)

McWarnaly
01 Mart 2010, 23:44
dostum aslinda ben neyi korudugunu pek anlayamam.motordan dustugunuz zaman cok fazla bi kormua olmaz sanirim kaliteli bi eldiven cok daha iyi korur.Alper41 arkadasin da dedigi gibi eldivenle iken takilma yapabilir.bence sadece ruzgardan koruyolar ki eldivenler de bu isi yapiyor..

berk_cglr
01 Mart 2010, 23:50
Korurda 200 TL olmasin be abi :) Hakkaten ben degistirmeyi dusunuyordum ve hatta acerbis standinda buldum ama 225 TL fiyatini gorunce , almak istemedim tamam koruma icin ayrilacak butcede kisitlama olmamasini istiyorum ama ne bileyim , cok geliyor bana o para.

Ikinci el'de olsa Acerbis mavi/beyaz bulursam almak istiyorum :)

valla katılıyorum dediklerine 75 tl ye çamurluk aldım bende o standtan dedim çamurluk 75 tl ise oda olsun 100 tl adam bi dedi 225 yuh dedim abi sağol almıyım çinli motora çok dedim kaçtım sadece çamurlukla idare ettim

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:50 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 22:48 ----------

dostum aslinda ben neyi korudugunu pek anlayamam.motordan dustugunuz zaman cok fazla bi kormua olmaz sanirim kaliteli bi eldiven cok daha iyi korur.Alper41 arkadasin da dedigi gibi eldivenle iken takilma yapabilir.bence sadece ruzgardan koruyolar ki eldivenler de bu isi yapiyor..

fren manetlerini koruyo bide rüzgarda yada yollar biraz ıslaksa ellerin çamur olmasını engelleyip rüzgardan koruyor:cat:

jonturq
01 Mart 2010, 23:55
Sen hangi camurlugu satin aldin berk_cglr ?

Bu arada handguard iyidir , candir , yardir ama pek bi pahalidir yahuu :)

berk_cglr
01 Mart 2010, 23:57
http://www.advenduro.com/images/products/Large/universal_plastics/794_l.jpg bunun sarısından aldım çamurluk kırıktı zaten bi gittim fuara kadar çamur oldu heryerim ondan aldım hemen çıktığım gibi taktım ama çok güzel oldu sevdim bayağı tutuyo çamru kısa olduğu içinde görsel hoş duruyo

diver1069
02 Mart 2010, 00:03
diver1069;Uygun fiyata satilan urunun markasi ne idi acaba?

25 TL idi cifti+kargo parasi. Marka filan da yok, arkadas ya kendisi yaptirtmis ya da bir yerden toptan almis tahminimce. Linki gonderebilirim. Ama elcikler plastikten. Dusunce hic bir seyi korumaz onlar, dagilir gider.

Diger elcikler dusunce elleri nasil koruyor, tam anlayamadim dogrusu. Metal, hem de bayagi saglam bir metal olmadiklari taktirde onlarda dusmelerde parcalanir muhtemelen.

berk_cglr
02 Mart 2010, 00:08
aslında acerbislerin iç kısmında metal bi parça var ama onlarda çok pahalı bide diver1069 linki vereilirmisin acaba belki alabilirim

romeomustdie
02 Mart 2010, 00:13
Bu korumalar özellikle hard enduro yaparken kesinlikle lazım çünkü ağaç dalları eldiven olsa bile elinizi mahveder, arazi sürüşü yapanlar bilir düşmek gayet doğal birşeydir ve bu düşüşlerde manetler zarar görür hatta sizi yolda bırakabilir, korumalar manetleri de korur ancak özellikle dik inişlerde beni korkutuyorlar sanki bi aksilik olacakmış da düşerken kolum araya sıkışacakmış gibi hissediyorum (bir videoda böyle birşey izlemiştim) :( o yüzden dik inişlerde dikkatli olmak lazım.

Alper41
02 Mart 2010, 00:40
arkadaşlar konuyu tamamen saptırdınız ya sizi tebrik ederim

ŞARKICI
02 Mart 2010, 01:18
dustugunuzde ellerınızı ve manetın kırılmasını ongeller arazı surusunde dıkenlerden dallardan onunuzdekı motosıkletın arkasından sıze doğru gelen taş moloz toprak parcalarından korur ... faydalıdır metal olanları daha sağlamdır... ama cok pahalı konusunda haklısınız . malıyetı ne kı bunun dıyesı gelıo ınsanın

diver1069
03 Mart 2010, 20:35
aslında acerbislerin iç kısmında metal bi parça var ama onlarda çok pahalı bide diver1069 linki vereilirmisin acaba belki alabilirim

Linki asagiya kopyaladim:

http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/19190-honda-cbf-250-kullanicilari-bilgi-paylasim-basligi-85.html

jonturq
03 Mart 2010, 22:46
Urunun sadece disa bakan resimleri var , aslinda onemli olan nasil bir aparat ile gidon'a sabitlendigi.

Ama o rakamada alinabilicek bir urun gibi duruyor.

mücahit_89
03 Mart 2010, 22:59
ben aldım aynısından ve aynı arkdaştan:)yani okadar kalitelide durmuyor dandikte durmyuor cbf 150 ye takmak için aldım motora takmak için sağda ön firene ve solda debriyajım bağlı olduğu yere sabitliyorsunuz mevcut vidaları değiştirip ve kendi motorunuza göre elciklerde delik acmanız gerekiyor matkapla yani kendinizin el becerisine kalmış ama ruzgardan ve işte ne bilim ormanda vs gezerken dallardan korur zaten ruzgardan koruması ve görüntüyü güzelleştrmesi benim için yeterli daha takmadım ama yakın zamanda takıcam:)

elciklerin değişik acıdan resimleri:
http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/22974-honda-cbf-150-kullanicilari-bilgi-paylasim-basligi-345.html

jonturq
03 Mart 2010, 23:13
Gordugum kadariyla ; bizim bahsettigimiz fiyati pahali olan acerbis handguardlarin yanindan bile gecemiyor :) ama ruzgar ve dallar icin kullanisli olabilir fakat etsetik degiller , bu acerbis , polisport isi biliyor bi kez daha anladim adamlar istiyor para cunki onlara yakin uretim bile yapilmiyor :)

Ahh ahhh , zenginin parasi fakirin cenesini yorarmis :)

mücahit_89
03 Mart 2010, 23:24
Gordugum kadariyla ; bizim bahsettigimiz fiyati pahali olan acerbis handguardlarin yanindan bile gecemiyor :) ama ruzgar ve dallar icin kullanisli olabilir fakat etsetik degiller , bu acerbis , polisport isi biliyor bi kez daha anladim adamlar istiyor para cunki onlara yakin uretim bile yapilmiyor :)

Ahh ahhh , zenginin parasi fakirin cenesini yorarmis :)

yani:wiinkk: bu plastiklerin amaci ruzgardan korumak:queen:elini kendin koru:queen:

Alper41
03 Mart 2010, 23:33
Yönetici arkadaşlardan konunun kapatılmasını rica ediyorum bazı arkadaşlarımız konuyu tamamen saptırdılar cünkü lütfen kapatılsın

jonturq
04 Mart 2010, 10:00
Neden kapansin yahu konu , gayet duzeyli sekilde bilgiler paylasiliyor sen neden bu kadar sorun yaptinki basligi ? Senin anlatmak istedigini biz bir guzel anladik , simdi aramizda handguard hakkinda bilgi alisverisi yapiyoruz , biz sapikmiyiz konu sapsin :) tesuf ederim.

Bu arada mucahit arkadasim , ruzgar , dal , tas parcalari bir yana birde debriyaj ve fren levyesini korumakla yukumludur , Levyemde kirilsin istemiyorum onun icin kiyacaz paraya anlasilan.

berk_cglr
04 Mart 2010, 10:46
ahh ahhh zaten gördüm fuarda az kalsın alıyodum acerbis pro lardan :mrgreen: şimdi ebay a falan bakıyorum acep daha ucuza düşermi diye içide titanyum koruma olunşlardan

jonturq
04 Mart 2010, 11:41
Benim motosikletimin uzerindekilerde acerbis ama sadece dal parcalari ve ruzgar icin dolayisi ile levyeleri ve herhangi bir carpma ve dusme esnasinda elimi koruyamayacaklar bende pro istiyorum mavi&beyaz olanlardan , bugun kuyruk ve eksoz un detayli resimleri gonderirken el korumalarinda cekerim resmini , zeytinburnu karizmamotor dan almisdim , 40Euro civarinda fiyati fena degil lakin titanyum olan modelleri ile kiyaslanamaz bile.

berk_cglr
04 Mart 2010, 11:47
bencede pro bu işin sonu bide ufo marka o nasıldır acaba

jonturq
04 Mart 2010, 11:56
Ufo'da guzel bir marka fakat su guzelliklere bakarmisin :)

http://www.motorhelmets.com/htm-accessories/acerbis/pr-accessories-acerbis-rally-pro-replacement-plastic.htm

myagdi
04 Mart 2010, 12:08
viraja yatınca gaz takılıyor diyorsan arkadaşım; motorun üzerinde yanlış oturuyor ve elcikleri yanlış tutuyorsun.

biraz daha öne yaklaş,
kolların dirsekten hafif kırılmış olmalı,
elciği tutarken bileğin bükük durmamalı,
ellerini, kollarını gergin tutmamalısın, elcikleri var gücünle sıkmamalısın;
hafif gevşek tutmalısın.

berk_cglr
04 Mart 2010, 12:13
offf ooooff yaktın beni acerbis :P yokya en kötü düz plastilk olanda olsa alcam içim gidiyo acerbis mavi elciklere bile

---------- Mesaj ekleme zamanı: 11:13 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 11:10 ----------

http://www.motorhelmets.com/pics-products/acerbis/bodyparts-hand-guards-acerbis-flag-mx-light.jpg bak bunlarda hoş duruyo aslında

motorcu48
04 Mart 2010, 13:09
dostum yanlış yazmışsın o elçik değil el kılıfı.
http://www.pitonmotor.com/shop/Images/products/85_1963312030.jpg
bende bunu bir türlü anlıyamıyorum tehlikeli geliyor kuryelerde çok görüyorum

CİHAN
17 Şubat 2011, 21:54
elcik koruma arıyorsanız ben burdayım...

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-yedek-parca-aksesuar-motosiklet-her-turlu-motosiklete-elcik-korumasi/detay

http://img580.imageshack.us/img580/6072/dsc05734small.jpg (http://img580.imageshack.us/i/dsc05734small.jpg/)