PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Titreme,Heyecan???????

Kênan.
01 Mart 2010, 04:20
Merhaba arkadaşlar
Uzun zamandır bu sıkıntıyı yaşıyorum fakat pek önemsememiştim.Ancak bir kaç gündür kafama takıldı bu konu.
Motora binerken hiçbir problem yok,sürerkende yok yanlız motoru durdurduğum ve ayağımı yere attığım zaman müthiş bir titreme başlıyor özellikle ayaklarımda.
Şöyleki yan ayağı bile açmakta zorlanıyorum,yani resmen ayağımı hissetmiyorum ayağım ve çok az bir şekilde kolum benim kontrolümden çıkarak müthiş bir şekilde titriyor.
Sormak istediğim bu heyecan'a bağlı bir şey olabilirmi?
Aranızda bu sorunu daha önce(özellikle motora ilk başladığınız sırada) yaşayan var mı?
Not:Hiçbir sağlık sorunum yok ve motor tecrübem yok.
Diğer sorum ise özellikle vitesli motosiklet kullanırken gazı ne kadar yavaş ve yumuşak açarsam açayım motor birden kendini ileri atıyor.
Yavaşlamada aynı şekilde yavaş hareket ediyorum fakat bu seferde frene birden asılmışım gibi bir durumla karşılaşıyorum.
Bu konularda yardımcı olursanız sevinirim.:rendeer:

COQ
01 Mart 2010, 04:29
Titriyor mu yoksa kemiklerin etten ayrilmis gibi zangirdiyor mu?:)

Kênan.
01 Mart 2010, 04:34
Titriyor mu yoksa kemiklerin etten ayrilmis gibi zangirdiyor mu?:)

Doğru titremeyi geçiyor biraz resmen zangır zangır
Ahanda böle :queen: :queen: :queen: :queen: :queen: :queen: :queen: :queen: :queen: :queen: :queen: :queen: :queen: :queen: :queen: :queen:

COQ
01 Mart 2010, 04:40
çok uzun sure motosiklet kullanirsan normal.
Oturus pozisyonun ve gidon tutusunun yanlis olmasindan kaynaklaniyor.
Bu konuda egitim almani tavsiye ederim.

Kênan.
01 Mart 2010, 04:42
çok uzun sure motosiklet kullanirsan normal.
Oturus pozisyonun ve gidon tutusunun yanlis olmasindan kaynaklaniyor.
Bu konuda egitim almani tavsiye ederim.

Yok hayır çok uzun bir süre kullanmıyorum.
Mesela ehliyet için direksiyon sınavı ortalama 1-1,30 dk. sürdü,orada bile bu sorun ile karşılaştım.
Benden daha rezil oturanlar ve gidonu tutanlarda var fakat onlarda tık yok.:silent::pr:

Ante
01 Mart 2010, 05:00
motosikletin ne?

Lifeisgood
01 Mart 2010, 05:05
Bizim yazlıkta kymco 100'lük cup motor var.1 saat gezeyim aynen dediğin gibi dizlerim tutmuyo ve bacaklarımı hissetmiyorum.Motordan inerken yere basmaya korkuyorum.Ancak evimde cbf150 var.7 saat aralıksız dinlenmeden kullanmışlığım var.Bir kere bile böyle bir sorunum olmadı.Titreşimli motor adamı mahfeder.Acaba sen hangi motoru kullanıyosun?Senin sorunun titreşim kaynaklı olmasın.

Kênan.
01 Mart 2010, 05:11
Benim kullandığım motor kanuni windy (asıl bunda çok artıyor titreme)
Diğeride cbf150 bundada titreme oluyor fakat windy kadar değil.:silent:

Lifeisgood
01 Mart 2010, 05:24
Benim kullandığım motor kanuni windy (asıl bunda çok artıyor titreme)
Diğeride cbf150 bundada titreme oluyor fakat windy kadar değil.:silent:

Eğer cbf150'de titreme oluyosa sorun sendedir demekki.Çünkü cbf150 dünyanın en az titreşimli motoru.Bence kanuniyi bir kenara bıraksan iyi olur.Çünkü ben kymcoya yarım saatten fazla binmeye korkuyorum.Ayaklarım felç kalacak gibi korkuyorum.Ancak cbf150'nin üstünden 5 saat inmesem bişey olmaz.Yeni motor kullanıcısı isen biraz heyecan yapman normal.Kaç gündür motor kullanıyosun?Belki 1 hafta böyle heyecanlar yaşaman normal.Ancak zamanla gevşeyip gezintinin tadını çıkarmaya başlarsın.İnşallah düzelir.Fazla heyecan yapmana gerek yok.Rahat bırak kendini.CBF150'yi düşürmek istesen de kolay kolay düşmez.Bakmışsın zamanla motor seni gezdiriyo.Fazla heyecan yapma.

Kênan.
01 Mart 2010, 05:43
Eğer cbf150'de titreme oluyosa sorun sendedir demekki.Çünkü cbf150 dünyanın en az titreşimli motoru.Bence kanuniyi bir kenara bıraksan iyi olur.Çünkü ben kymcoya yarım saatten fazla binmeye korkuyorum.Ayaklarım felç kalacak gibi korkuyorum.Ancak cbf150'nin üstünden 5 saat inmesem bişey olmaz.Yeni motor kullanıcısı isen biraz heyecan yapman normal.Kaç gündür motor kullanıyosun?Belki 1 hafta böyle heyecanlar yaşaman normal.Ancak zamanla gevşeyip gezintinin tadını çıkarmaya başlarsın.İnşallah düzelir.Fazla heyecan yapmana gerek yok.Rahat bırak kendini.CBF150'yi düşürmek istesen de kolay kolay düşmez.Bakmışsın zamanla motor seni gezdiriyo.Fazla heyecan yapma.

Motor tecrübem çok az.
Hatta trafik tecrübem sıfır.
Mesela 2 gün bir eğitmen tarafından günlük ortalama 10 saat 2 günde toplam 20 saat eğitim almıştım.
Eğitim motorumda cbf 150 idi.
Motora bindiğim ilk 1 saat yine feci bir titreme oluyordu.
Fakat sonrasında özellikle 2.günün sonunda en ufak bir titreme bile kalmadı.
Ben tamamen heyecan'a bağlıyorum ama yinede bir sorayım dedim.
Yorumun için çok teşekkür ederim.:rendeer:
Bu arada arkadaşar diğer problemim ile ilgili cevap verebilecek olan var mı?

enginer6
01 Mart 2010, 06:50
Sen aşık olmuşsun arkadaş :)

tigermbz
01 Mart 2010, 09:30
motordan kaynaklı titreme yüzünden rahatsız oluyor olabilirsin.
ama titremeyen bir motorda da varsa bu sorun, ozaman heyecandan/korkudan oluyordur ki bu şekilde motora binmen doğru değil.

siyahatmaca
01 Mart 2010, 10:11
Dert etme zamanla geçer. Mümkün mertebe kendini sıkma, kullandıkça rahatlarsın...:cat:

Sinan Aksu
01 Mart 2010, 10:24
Diğer sorum ise özellikle vitesli motosiklet kullanırken gazı ne kadar yavaş ve yumuşak açarsam açayım motor birden kendini ileri atıyor.
Yavaşlamada aynı şekilde yavaş hareket ediyorum fakat bu seferde frene birden asılmışım gibi bir durumla karşılaşıyorum.
Bu konularda yardımcı olursanız sevinirim.:rendeer:

Değerli dostum bu faktör üzerine birçok kılıf uydurmak mümkün. Oturuş pozisyonunuz bile motorun ilk kalkışta aniden kendini atmasını sağlayacaktır. Ayrıca kullandiğiniz makinanın tork ve Hp gücünden tutunda gaz ve debriyaj kombinasyonuda bunu etkileyecek faktörlerdendir. Gazı ne kadar yumuşak açarsanız açın fakat debriyaj kolunu dört parmağınızla bırakın. Nasıl ön fren ve arka fren kombinasyonu yaparken ön freni genelde 2 parmaginizla eze eze kademe kademe sıkarsınız? Debriyaj ve gaz kombinasyonuda böyledir. Debriyajı ön frenin aksina 4 parmakla kademe kademe bırakırsınız. Aksi halde bu durum kalkış anından motordan düşmenize bile sebep olabilir. Fakat verdiğim bu bilgiler motosikletin motor ve hp gücüne göre değişim gösterebilir. Hatta motosiklet türleri arasındada değişim gösterebilir. Chopper tipi dediğimiz motorlarda kombinasyonlar daha farklıdır. Ama yinede bu bilgiler içini rahatlatmadıysa Forum'un Teknik Bilgiler bölümünde ayrıca bi başlık açabilirsin.

mmucit
01 Mart 2010, 19:58
bide ansiyete bozukluğu yaşayanlarda böyle bir titreme olabilir.
Başka zamanlardada heyecanlanıyor musun? Mesela önemli bir toplantıda yada bir sunum yaparken filan...
Bu rahatsızlığı olan insanlar heyecanlarına mukayet olamazlar. Stres iyi birşeydir. Dikkati toplamanıza yardımcı olur ama fazlası adamı öldürür.
İnş. sorunun bu değildir.

fernando
01 Mart 2010, 20:08
Bahsettiğiniz kasılma ve uyuşma olsaydı debriyajı kaçırmamak için yada heyecandan kasılıyorsunuz derdim fakat zangır zangır titreme ve kontrolden çıkma ne yaşadım ne de duydum.Bence bir nöroloğa görünün...

Samet Ağır
01 Mart 2010, 20:14
bana sanki kendini çok kasıyormuşsun gibi geldi.hani merdiven üzerinde ayağın küçük bir noktasına basarak yukarı uzanırsanız ayaklarınız bi süre sonra titremeye başlar.bir de köpek kovaladıktan:queen::queen::queen:sonra olur ama sanırım o sadece heyecandan olur...:queen:

aya
01 Mart 2010, 20:17
yeni başlamışsanız normaldir. ben de ilk zamanlarda, gayri ihtiyari, sanırım durumun vermiş olduğu gizli stresten dolayı gidonu çok sıkmaktan kaynaklı el parmaklarında uyuşma yaşamıştım. zamanla tecrübe artıp rahatladıkça düzeliyor. bu süreç içinde ekstra dikkatli olun lütfen...

magicboy135
01 Mart 2010, 20:21
arkadaşım bu sorun bende de oluyordu, biraz araştırdım ama net olarak bir şey bulamadım. peki normalde ayakların fazla terlermi yani kış gününde bile ayaklarını ıslak hissedermisin? Ya da sık sık karın ağrısı veya ishal gibi bir ağrın olur mu?

Zebedy45
01 Mart 2010, 20:23
snnki üşütmekten olabilir:D

Marv
01 Mart 2010, 20:34
ben tehlikeli hareketler yaptıgımda olurdu şimdi baya azaldı.sanırım seninkide heyecan,adrenalin kaynaklı.fazla üstünde durma zamanla kaybolur giderler.ama tabi rahatsız edicek boyuttaysa bir doktora görünmeni şiddetle tavsiye ederim.

Kênan.
01 Mart 2010, 20:35
Sen aşık olmuşsun arkadaş :)
:queen::queen::queen:

motordan kaynaklı titreme yüzünden rahatsız oluyor olabilirsin.
ama titremeyen bir motorda da varsa bu sorun, ozaman heyecandan/korkudan oluyordur ki bu şekilde motora binmen doğru değil.
Ben heyecan'a bağlıyorum:cat:

Dert etme zamanla geçer. Mümkün mertebe kendini sıkma, kullandıkça rahatlarsın...:cat:
İnşallah:rendeer:

Değerli dostum bu faktör üzerine birçok kılıf uydurmak mümkün. Oturuş pozisyonunuz bile motorun ilk kalkışta aniden kendini atmasını sağlayacaktır. Ayrıca kullandiğiniz makinanın tork ve Hp gücünden tutunda gaz ve debriyaj kombinasyonuda bunu etkileyecek faktörlerdendir. Gazı ne kadar yumuşak açarsanız açın fakat debriyaj kolunu dört parmağınızla bırakın. Nasıl ön fren ve arka fren kombinasyonu yaparken ön freni genelde 2 parmaginizla eze eze kademe kademe sıkarsınız? Debriyaj ve gaz kombinasyonuda böyledir. Debriyajı ön frenin aksina 4 parmakla kademe kademe bırakırsınız. Aksi halde bu durum kalkış anından motordan düşmenize bile sebep olabilir. Fakat verdiğim bu bilgiler motosikletin motor ve hp gücüne göre değişim gösterebilir. Hatta motosiklet türleri arasındada değişim gösterebilir. Chopper tipi dediğimiz motorlarda kombinasyonlar daha farklıdır. Ama yinede bu bilgiler içini rahatlatmadıysa Forum'un Teknik Bilgiler bölümünde ayrıca bi başlık açabilirsin.
Yorumun için teşekkürler:rendeer:

bide ansiyete bozukluğu yaşayanlarda böyle bir titreme olabilir.
Başka zamanlardada heyecanlanıyor musun? Mesela önemli bir toplantıda yada bir sunum yaparken filan...
Bu rahatsızlığı olan insanlar heyecanlarına mukayet olamazlar. Stres iyi birşeydir. Dikkati toplamanıza yardımcı olur ama fazlası adamı öldürür.
İnş. sorunun bu değildir.
Yok hayır ansiyete bozukluğu v.b bir hastalık değil zaten motor harici hiçbir yerde böyle bir sorunla karşılaşmıyorum.

Bahsettiğiniz kasılma ve uyuşma olsaydı debriyajı kaçırmamak için yada heyecandan kasılıyorsunuz derdim fakat zangır zangır titreme ve kontrolden çıkma ne yaşadım ne de duydum.Bence bir nöroloğa görünün...
Beimde korkum o aslında.Aman debriyajı kaçırmayım ama motoru yatırmayım derken birde kollarımı sıkıyorum.Motordan indikten sonra müthiş bir ağrı oluyor:mrgreen:

bana sanki kendini çok kasıyormuşsun gibi geldi.hani merdiven üzerinde ayağın küçük bir noktasına basarak yukarı uzanırsanız ayaklarınız bi süre sonra titremeye başlar.bir de köpek kovaladıktan:queen::queen::queen:sonra olur ama sanırım o sadece heyecandan olur...:queen:
Aynen be hocam benim tarif edemediğimi tarif etmişsin şu merdiven olayı ile:rendeer:
Kendimi çok ama çok kasıyorum.Mesela hondadan eğitim aldım 2 gün 2. günün sonunda elim,kolum,omzum çok feci bir şekilde ağrımaya başladı.1 hafta onun acısını çekmiştim.

yeni başlamışsanız normaldir. ben de ilk zamanlarda, gayri ihtiyari, sanırım durumun vermiş olduğu gizli stresten dolayı gidonu çok sıkmaktan kaynaklı el parmaklarında uyuşma yaşamıştım. zamanla tecrübe artıp rahatladıkça düzeliyor. bu süreç içinde ekstra dikkatli olun lütfen...
Teşekkürler:rendeer:

arkadaşım bu sorun bende de oluyordu, biraz araştırdım ama net olarak bir şey bulamadım. peki normalde ayakların fazla terlermi yani kış gününde bile ayaklarını ıslak hissedermisin? Ya da sık sık karın ağrısı veya ishal gibi bir ağrın olur mu?
Yokhayır hiçbir titreme terleme,karın ağrısı v.b yok.Sadece motorda kendimi çok kasıyırum bu yüzdende titreme ve ağrı oluyor.

snnki üşütmekten olabilir:D
Aslında o da olabilir.Çünkü benim motora bindiğim zamanda ya kar yağıyordu yada yağmur yağıyordu:silent:

Zebedy45
01 Mart 2010, 20:37
bnde titrerim ama hava souk oldugu zaman olmasa bile normal olsa motor yine carpar insanı ^^

newceri
01 Mart 2010, 20:40
Heyecan ve motorun rüzgarı neden oluyor. Zamanla motora ve motorun rüzgarina alışınca titremen kesilir.

motorhocası
01 Mart 2010, 21:02
Psikolojik olduğu kesin, heyecansa iyidir,diğer tıbbi bir bozukluktan şüpheleneniyorsan aksatma, ileride daha kötü neticelere gidebilir.

Samet Ağır
01 Mart 2010, 21:17
arife tarif gerekmez..senin titremeni el kol ağrılarını felaket tellallığına çevirmeye gerek yok kardeşim.hastalıktan değil sadece tecrübesizlikten kaynaklanan kendini kasmaktan dolayı yaşadığın gerilim.kaslarına çok yükte bırakıp birden bire gevşetince ortaya çıkan olağan durum..kafana takma.göreceksin kısa bir süre sonra motora alışınca kendin de güleceksin şimdiki durumuna....

GorkeM
01 Mart 2010, 22:14
Kênan.

Ilk sebep diğer üyelerin de dediği gibi kendini çok kasmaktan gerçekleşebilir. Motordan inince yorgunluk hissetmen de buna bağlıdır. Motor üzerinde çok daha rahat olduğun zaman bu sorun olmayacaktır büyük ihtimalle.

Ikinci sebep , eğer benim gibi oturduğunda bacağını hafiften sallıyorsan , motor üzerinde bu artabilir. Bu her zaman olacak diye bir kaide yok , sonradan da ortaya çıkabilir.
Peg'lere parmak ucunda basınca ayağını titretmeye başlayabilirsin. Bu normal bir durum.

Fakat emin olamazsan bir doktora danışmanı tavsiye ederim.
Nörolojik bir sorun ,küçük ihtimal de olsa , buna sebep olabilir diye düşünüyorum.

Lifeisgood
01 Mart 2010, 22:26
Aslında o da olabilir.Çünkü benim motora bindiğim zamanda ya kar yağıyordu yada yağmur yağıyordu:silent:

Galiba sorun hem soğuktan hem de heyecandan kaynaklanıyo.İki etken birleşince yaşadığın titreme gayet normal.Hava geçirmeyen kışlık bir motosiklet montun yoksa bu mevsimde motora binilmez.Kendi montun ne kadar kalın ve korumalı olsa da mutlaka hava alır.Farkında olmadan soğuk iliklerine işler ve titremeye başlarsın.Eğer bu gün motorla gezicem diyosan içine yün içlik giyip motosiklet kullanıcıları için üretilen özel hava geçirmez mont ve pantolon giymelisin.Onun haricinde ne giysen korumaz.Ben bazı kış günlerinde hava geçirmeyen montumla bile üşüyorum.

storm150_mmk
01 Mart 2010, 22:55
beni ne zaman yunus polisler cevirse ve ne zaman dayak yiyeceimi anlasam oluyor ayaklarım otomatikmen titriyor ve durmuyo :queen:

McWarnaly
01 Mart 2010, 23:36
dostum motor da yenisin galiba bende ilk basladigim zaman yada yeni bi motora bindigim zaman olmustu.daha sonra alistiikcaa sorun kendiliginden cozuluyor,bence heycanla alakali bisey pek aldirma zamnala gecer ama yinde motoru durdurdugun zaman dikkatli ol.ikinci sorun ise gazaa ve frene yumusak asiliyorum demissin o zaman motorda bi problem vardir.bi servise gotur baksinlar

deo
02 Mart 2010, 00:09
hocam bendede oluyordu ilk bindigim zaman az daha granaji patlatıyodum :queen:

mogli
02 Mart 2010, 01:11
Motorus Virüsüs girmiş kanına. Tıp bu konuda çaresiz. :pr: Kimilerini ölüme götürüyor bu hastalık, kimilerini sakat bırakıyor. Ama çoğu hastaya olumlu etkileri oluyor. Ancak semptomatik tedavisi mevcut. Dilersen uygun tarzda bvir motor , uygun ekipman edinip nöbetlerinin artmasına yakın motora binebilirsin. Emin ol işe yarıyor.

Eğer yeterli olmazsa motorunun bakımlarıyla da ilgilenmeye çalış, yağ, benzin ve rüzgarın kokusunu hisset. Onu yıka okşa emin ols semptomları büyük ölçüde azlatıyor.

:cherry: :cat:

Ben de ilk başladığım zamanlar bu dediklerin oluyordu ama benimkisi Öküz gibi kros lastikleriyle asfaltta günde ortalama 300 km yaptığım için oluyordu. :) YEre bastığımda dengemi kaybediyordum, tabanımı hissetmediğim için. :)

SAd0
02 Mart 2010, 01:35
titreme konusunda cevabını almışsın, tecrübe ettikçe geçer.
ileri atılma konusunda gazı az açtığnı söylüyorsun demekki debriyajı sert(hızlı, ani) bırakıyorsun, buda tecrübe ile geçer dert etme

ekstra dikkat, özen göster:cat:

barok34
02 Mart 2010, 01:36
motorla alakalı bir olay değil kesinlikle en tireğine de bindim sadece hafif uyuşma yapar en fazla ya da kuvvetli uyuşma ama titreme zangırdama tedirginlik ve heyecan sonucu bence mesela ehliyetim yokken polisden kaçıp da motordan indiğimde olmuştu bir defa bana da çok heyecan yapmıştım indim motordan elim ayağım zangırdıyor :P

RunemagicK
02 Mart 2010, 01:37
sürüş sırasında kendini kasıyosundur

kanucan
02 Mart 2010, 01:43
motorun ilk haftası her binişimde müthiş bi heyecan olurdu arka freni sıkarken ayağım titrerdi
şimdi alıştım o kadar heyecan yapmıyorum motorun üzerine oturunca heyecan yerini tutkuya bırakıyor. :)

Lancelot
02 Mart 2010, 02:48

Doğru tespit vakit geçirmeden bir noroloğa görünün. Bel fıtığı vs gibi birşey çıkabilir.

yunusus
02 Mart 2010, 13:28
Motorus Virüsüs girmiş kanına. Tıp bu konuda çaresiz. :pr: Kimilerini ölüme götürüyor bu hastalık, kimilerini sakat bırakıyor. Ama çoğu hastaya olumlu etkileri oluyor. Ancak semptomatik tedavisi mevcut. Dilersen uygun tarzda bvir motor , uygun ekipman edinip nöbetlerinin artmasına yakın motora binebilirsin. Emin ol işe yarıyor.

Eğer yeterli olmazsa motorunun bakımlarıyla da ilgilenmeye çalış, yağ, benzin ve rüzgarın kokusunu hisset. Onu yıka okşa emin ols semptomları büyük ölçüde azlatıyor.

:cherry: :cat:

Ben de ilk başladığım zamanlar bu dediklerin oluyordu ama benimkisi Öküz gibi kros lastikleriyle asfaltta günde ortalama 300 km yaptığım için oluyordu. :) YEre bastığımda dengemi kaybediyordum, tabanımı hissetmediğim için. :)

:))))))))) çok iyiymiş yaa:))

Kênan.
03 Mart 2010, 18:17
Yorumlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar.
Bugün f650gs,ybr 125,cbf150-250 ile ortalama 8-9 saat çalıştım sabah güneş çıktığından beri sadece şuan sırtımda hafif bir ağrı var onun haricinde taş gibiyim.
Ve dediğiniz gibi kendimi hiç sıkmadım,kasmadım hiç ama hiç heyecan yapmamaya çalıştım.
Ve sonuç titremeden eser kalmadı.
8-9 saat motor başındaydım hiçbir problemle karşılaşmadım.
Heğinize çok teşekkür ederim.:rendeer::rendeer::rendeer:

m.şanveren
03 Mart 2010, 18:37
bence acemiliğin ve soğuk havanın etkisi buna sebep olabilir...
bende ilk dragstarımı aldığımda,...aman yarrabbi resmen vücudumdan gücüm bitip tükenmişti sanki ayaklarım beni zortaşıyolardı.motordan indiğimde ayakta zor duruyorum,hele motorun üstündeyken bacaklarımın titremesi depoya takır takır vuruyodu.ama salaklık bendeydi direk trafiğe çıkmıştım,olum mehmet ölmeden sen eve git istersen hadi aslanım.yaklaşık 15gün bunu hergün düzenli:)bir şekilde yaşadım sonra o bana bende ona alıştım...

ozgurakman
03 Mart 2010, 19:24
bence bir nörologa gidin. sağlığın şakası olmaz. normal birşey değil.:cyclopsan