PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Plakam düştü...

ilkER5
28 Şubat 2010, 23:17
Arkadaşlar,merhaba...Bu gün uzun ve meşakkatli bir gezi yaptım.Yağmur,çamur,rüzgar,yoğun trafik,bozuk yollar...Yani ne ararsanız vardı...Gezi esnasında yol çalışmasının devam ettiği,stabilize ve bol çukurlu-yamalı yerlerden geçmek zorunda kaldım.Eve döndüğümde plakamın düşmüş olduğunu farkettim.Bu durumda, yeni plaka çıkartmak için yapılacak işlemler ve gerekli evraklar nelerdir? Prosedürü bilen arkadaşların yardımına ihtiyacım var...

Madv
13 Mart 2010, 01:21
aynı sorunun cevabı banada lazım :) yardımcı olursanız sevinirim !

motorhocası
13 Mart 2010, 02:10
Ben yan grenajımı kilitlememiştim yolda düşmüş 20 km sürdüm motoru 40 km aradım bir de baktım bizim evin caddesinde yolun ortasında duruyor,usta dolmuşçular, otobüsçüler sağolsun ortaya almışlar kırmamışlar.:cat:

speirs
13 Mart 2010, 02:16
Ruhsat ile trafik şubeye gideceksiniz. Geliş nedeninizi söyleyeceksiniz. Onlar size yazı verecekler. Plakayı tekrar bastıracaksınız. Tekrar trafik şubeye dönüp plakayı onaylatacaksın. bu kadar

Olcan138
13 Mart 2010, 03:13
Bildiğim kadarıyla öncesinde bir bildirim..vs yapmanız gerekmiyor, bağlı olduğunuz trafik şubeye gidip derdinizi anlatan bir dilekçe yazıyorsunuz, şube basabiliyorsa plaka basıyor, basamıyorsa plakalarını bastırdığı şubeye gönderiyor sizi.
Aldığınız plakayı yine ilk dilekçeyi teslim ettiğiniz yerden onaylatıyorsunuz.

Bir öneri, plaka bekleme esnasında ne kadar ilginç şeyler görseniz de, şube etrafında fotoğraf çekmeyin, başınız ağrıyor...:P:mrgreen:

remzi_39
13 Mart 2010, 08:07
Türkiye de kaybolmus plakanin yenisini cikartmak bile ne zor ismis yahu.. :silent:
Allah sizlere kolaylik versin...

Madv
13 Mart 2010, 16:28
ücret ne kadar ?

tansuturk
13 Mart 2010, 16:39
Arkadaşlar,İçişleri bakanlığının geçen gönderdiği genelge doğrultusunda tüm plakasız motorlar toplanmaya başlandı.sizi bir trafik çevirmesinde yakalamaları gerekmiyor üstelik.park halinde görmeleri yeterli,sorgusuz sualsiz hemen tutanak tutup çekici çağrıyorlar.çekici ücreti,park parası ve yediğiniz cezada cabası..biran önce yaptırmanda fayda var..

tuyra
13 Mart 2010, 16:42
Evet, bu işin masrafı nedir?

UmARsIZ
13 Mart 2010, 17:23
Arkadaşlar önceki motorumun plaksı 3 kere çalındı 2 kere de ben düşürdüm. Her defasında sakata gelmemek için karakola gidip zabıt tutturdum. Caddebostandaki Trafik şubesine gidip yenisini çıkarttım ama 3 sene oluyor kaça mal ettiğimi hatırlamıyorum.

Madv
13 Mart 2010, 17:53
asLında benim plakam kaybolmadı duruyorda delik deşik eskidi yamuldu. Yeni bir tane istiyorum. işlem aynımı =?

avkan65
13 Mart 2010, 18:00
asLında benim plakam kaybolmadı duruyorda delik deşik eskidi yamuldu. Yeni bir tane istiyorum. işlem aynımı =?

değilse bile düştü dersin alla alla :)

motorhocası
13 Mart 2010, 18:03

Aynı şekilde aldığımda çatlaktı yapıştırılmadık yeri de kalmadı bir de yabancı şehir plaka.:P
Ne yapmalıyız.:silent:

UmARsIZ
13 Mart 2010, 18:09
Tafik şubeye gitmek lazım ruhsat sahibi ile :)

motorhocası
13 Mart 2010, 18:12
Tafik şubeye gitmek lazım ruhsat sahibi ile :)

Plaka yabancı oranın trafiğine mi gideceğim baştan, iğrenç işler bunlar.:)

UmARsIZ
13 Mart 2010, 18:31
Plaka yabancı oranın trafiğine mi gideceğim baştan, iğrenç işler bunlar.:)

E plakan nereye kayıtlıysa elbette. Sen başka ilin plakasını neden kullanıyorsun ki?

KadZe
13 Mart 2010, 18:39
Evet, bu işin masrafı nedir?

ücret ne kadar ?

Aynı durum benim başıma da gelmişti. 20 liraya yeniden çıkartmıştım. Arkadaşların dediği gibi trafik şubesine gidiyorsun orda bi evrak doldurup plaka basımının yapıldığı yerde plaka ücretini ödüyorsun(makbuza karşılığı :) ) basılan plakanı alıp trafik şubesinde mühürledin mi tamamdır.

motorhocası
13 Mart 2010, 18:51
E plakan nereye kayıtlıysa elbette. Sen başka ilin plakasını neden kullanıyorsun ki?

Yakın il 11-26 (50km) gideriz Söğüt'ün yolları virajlı güzel.:)

ilkER5
13 Mart 2010, 19:08
Arkadaşlar,yorum ve katkılarınız için teşekkürler.Ben işimi şu şekilde hallettim;Ankara Emniyet Md.lüğü Trafik Tescil Şb.ye giderek plaka yenileme ile ilgili memura durumu anlattım.Ruhsatımı istedi,kontrol etti,yarım sayfalık matbu bir dilekçe doldurttu (kaybolan plaka numaranızı yazıyorsunuz,çalıntı/kaybolma/yıpranma nedenlerinden size uygun olanı işaretleyip imzalıyorsunuz).Bana üzerinde plakamın yazılı olduğu küçük bir kağıt verdi.Bu kağıtla plaka basılan yere (emniyetin dışında,Yenimahalle Köprüsü civarında Şoförler Odası'na ait bir atölye) giderek 8,75 TL. karşılığında 1 saat sonra plakamı bastırdım.Basılan plakayı tekrar emniyette ilk müracaat ettiğim yere götürerek mühürlettim,işim bitti.Bazı arkadaşlarım plaka kaybolunca karakola veya jandarmaya giderek tutanak tutturmak gerektiğini (plakanın kanunsuz bir işe karışması ihtimaline karşılık)söyleseler de ben yaptırmadım.Çünkü emniyete ilk müracaat ettiğimde yukarıda bahsettiğim dilekçeyi doldurmayı yeterli gördüm.Sonuçta plakamın kaybolduğunu belirten,imzalı,tarihli resmi bir belge olduğunu düşünüyorum.

speirs
13 Mart 2010, 19:34
geçmiş olsun

Madv
13 Mart 2010, 21:04
teşekkürler arkadaşlar çok yardımcı oldunuz. Değiştireceğim plakamı

cemalozan
21 Ekim 2012, 16:16
mt senin gözünü seveyim:)

M.balibey
21 Ekim 2012, 16:37
konu fena hortlamış ama bende yaptığıım işlemleri yazayım
benimde yazın düşmüştü mahalledeki karakolda düşürdüm diye tutanak tuturdum sonrada trafik subeye gittim orada hazır dilekçe var noktalı yerleri doldurdum ve polse verdim oda bana bir kağıt verdi plakamın yazılı olduğu onunla şöförler odasına gidip 10 tl karşılığında bastırdım yanlız trafik şubeye ve karakola sizin gitmeniz gerekiyor

copycat
16 Haziran 2015, 09:19
3 yıllık bir hortlatma da ben yapayım. düşmüş meret ve hiç haberim yok. inşallah art niyetli biri bulup da 300 yaparken kullanmaz.

Thracian
16 Haziran 2015, 09:56
3 yıllık bir hortlatma da ben yapayım. düşmüş meret ve hiç haberim yok. inşallah art niyetli biri bulup da 300 yaparken kullanmaz.

Biran önce Trafik Şubeye gidip dilekçe verirseniz kaybettiğiniz plakanın yükümlülüğünden kurtulurusunuz.Dilekçe vermek 5 dakikalık iş sadece yanınızda nüfus kağıdı fotokopisi götürün.Zaten arkadaşlar yazmışlar hazır dilekçeler var siz sadece boşlukları dolduruyorsunuz.İsim,plaka,plakayı nerelerde kaybettiğiniz ne zaman kaybettiğiniz vb bilgileri dilekçede boşluklara giriyorsunuz size hemen plaka çıkarma kağıdı veriyorlar.Bu kağıtla şoförler odasında aynı gün çıkartıyorsunuz.Şu anda 2015 itibari ile tek plaka çıkarma ücreti 15 TL civarı olması gerekli.

BatuhanK
16 Haziran 2015, 10:08
Plaka bastırmak 15 dakikalık iş, bu kadar kafaya takmayın o yüzden plaka kaybetmeyi. Şu An elimde yanlış bastırdığım bir plaka var mesela...
Bana emniyette motosikleyte plaka bir tane olduğu için kaybolunca ruhsatın da depişip yeni plaka verileceği söylendi ama yine de sonucu merak ediyorum. Ben gidip dışarıdan bastırdım daha fazla para verip

sanausbe
16 Haziran 2015, 10:36
Plaka bastırmak 15 dakikalık iş, bu kadar kafaya takmayın o yüzden plaka kaybetmeyi. Şu An elimde yanlış bastırdığım bir plaka var mesela...
Bana emniyette motosikleyte plaka bir tane olduğu için kaybolunca ruhsatın da depişip yeni plaka verileceği söylendi ama yine de sonucu merak ediyorum. Ben gidip dışarıdan bastırdım daha fazla para verip

Dediğiniz gibi motosiklet plaka kayıplarında ruhsatlar, plaka numarası değişiyor. Dolayısıyla emniyete gidip yeni plaka bastırma kağıdı almak gibi bir kolaylık yok, yeni motor alırken plaka için ne yapılıyorsa, o yapılıyor. Ek-1 doldurma 20 tl, çift ruhsat kağıdı 166 tl, 13 tl(yanılmıyorsam)de plaka bastırma, toplam 200 tl kadar masrafı var. Plaka numaranız da değişiyor.

Ha, herhangi bir plakacıya gidip eski plakanızı mühürsüz bastırırsanız, idare edebilirsiniz.

S.

snappy x
16 Haziran 2015, 10:40
nasıl düşürüyorsunuz anlamıyorum adam gibi vidalayın şunu iki somonla mis gibi :cat:

ömür35
16 Haziran 2015, 12:08
Banada aynısını söylediler bende mühürsüz pilaka batırsam birde vize bitti vizeden mühürsüz pilaka ile gecermi app degil normal motosiklet pilakası ama mühürsüz cavaplarınız için tesekkurler

BatuhanK
16 Haziran 2015, 12:16
Geçebilme ihtimali var, tatlı dil birazcık...
Benim motordan çıkan karton üstüne basılmış acayip bir şeydi, onunla geçmiş vizeden

ömür35
16 Haziran 2015, 12:31
bideniyimmi sizce yani gecerdiyosunuz

BatuhanK
16 Haziran 2015, 12:38
Motosiklette her şey düzgünse bence takılmazlar. Biraz insiyatif var işin içinde o yüzden net bir şey söylemem doğru olmaz. Ben olsam çok kalabalık ve işlek olmayan bir istasyonda denerdim şansımı.
" küçük yerleşimlerin çevresindeki istasyonlar daha rahat oluyor"

ömür35
16 Haziran 2015, 12:49
herşeytamam motorun işallah gecerim vizeden cavaplar için saol

copycat
16 Haziran 2015, 14:41
arkadaşlar emniyete gittim ve maalesef acı sürprizle karşılaştım. 2014 yılında mevzuat değişmiş ve şak diye plakayı 20 tl ye çıkarttırma dönemi bitmiş. o yüzden ne yapın yapın PLAKANIZI KAYBETMEYİN!!!

benimki tuna servisin taktığı plakalık tamamen her tarafından kırıldığı için düşmüş. vidalar duruyor plakalık yok.

maalesef artık plaka düşünce plaka komple değişiyor tabii ruhsat da. üstelik trafik sigortasını düzenlemek daha bir sürü uğraş ve masraf.

BatuhanK
16 Haziran 2015, 15:57
Google dan aradın app plaka basanlar orjinale yakın yapıyorlar. Mühür yine oluyor fakat orjinalinin aynısı değil. Yani Polis özellikle incelemedikten sonra anlamaz. Bben 35 é yaptırdım bilginiz olsun

blue4XL
26 Temmuz 2016, 23:16
Arkadaşlar,merhaba...Bu gün uzun ve meşakkatli bir gezi yaptım.Yağmur,çamur,rüzgar,yoğun trafik,bozuk yollar...Yani ne ararsanız vardı...Gezi esnasında yol çalışmasının devam ettiği,stabilize ve bol çukurlu-yamalı yerlerden geçmek zorunda kaldım.Eve döndüğümde plakamın düşmüş olduğunu farkettim.Bu durumda, yeni plaka çıkartmak için yapılacak işlemler ve gerekli evraklar nelerdir? Prosedürü bilen arkadaşların yardımına ihtiyacım var...

Temmuz 2016 itibarı ile durum şudur: Motosiklette tek plaka olduğundan, mevut plakanızı tekrar kullanamayacağınız için Trafik ve Tescil Belgelerini yenilemeniz (190 TL), bu işlem için EK-1 Belgesi ve palakayı hangi gün, hangi ilçe sınırlarında ve ne zaman kaybettiğinize dair bir dilekçe tanzim etmeniz (30 TL), Emniyetten yeni ruhsatınızla berabaer size verilen yeni plakanızın ne olduğuna dair bir makbuzu şoförler odasına götürüp 14 TL karşılığında (toplam maliyet İstanbul için 190+30+14 = 234 TL) yeni plakanızı almanız gerekecektir. Yaşanmış tecrübedir :)

Aquaium
27 Temmuz 2016, 02:23
Temmuz 2016 itibarı ile durum şudur: Motosiklette tek plaka olduğundan, mevut plakanızı tekrar kullanamayacağınız için Trafik ve Tescil Belgelerini yenilemeniz (190 TL), bu işlem için EK-1 Belgesi ve palakayı hangi gün, hangi ilçe sınırlarında ve ne zaman kaybettiğinize dair bir dilekçe tanzim etmeniz (30 TL), Emniyetten yeni ruhsatınızla berabaer size verilen yeni plakanızın ne olduğuna dair bir makbuzu şoförler odasına götürüp 14 TL karşılığında (toplam maliyet İstanbul için 190+30+14 = 234 TL) yeni plakanızı almanız gerekecektir. Yaşanmış tecrübedir :)

Düpedüz soygun

BalkanRider
27 Temmuz 2016, 10:09
Daha iyi gidip sahte bastırayım ustune damgayıda vuruyolar bıde paramı vercez cok sıkıntılı ıslem bu

k_ayhn
10 Mayıs 2017, 18:28
Arkadaşlar yeni plaka düşüren varmı işten dönerken akşam plakam düştü.