PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : halat kilit mi yoksa disk kilidi mi?

Sayfa : [1] 2

emanet
24 Şubat 2010, 13:59
arkadaşlar geçenlerde motoruma internetten(hudson deri) halat kilit aldım.yaklaşık 7 lira civarındaydı.3. kez bağlayışımdı.dün akşam motoruma binmeye gittiğimde kilidi açmaya çalıştım ama kilit dönmüyordu.biraz zorladım anahtar eğildi.yedek anahtarı çıkardım oda 1 dk içinde eğildi.motor kilitli kaldı.kilidin içine baktım kilit içi ikiye ayrılmış.bende penseyle kilidi kırmaya başladım.kilit tamamen plastikten yapılmış.2 dk da paramparça ettim mottoru çözdüm.yani hırsızlar için pek te caydırıcı değilmiş açıkçası. şimdi yeni kilit almam lazım ama disk kilidi mi yoksa daha kaliteli halat kilit mi alsam kara veremedim.kullanan arkadaşlar markasıyla beraber yazarsa sevinirim.şu an motor açıkta kilitsiz duruyor.hagisi daha iyi koruma sağlıyor??

satoyama
24 Şubat 2010, 14:19
1 saniye 7tl halat kilitmi aldın? :silent: ve yamaha viragoyu onlamı kitledin? deri derken?

dostum kinguard marka kilit aldım 2 yıl evvel 60tl 2m uzunluğunda hala taş gibi :cat:

diskmi halatmı dersen

1. kaliteli halat mutlaka, disk kilit ile motoru sabitleyemezsin
2. disk olsa iyi olur

emanet
24 Şubat 2010, 14:24
1 saniye 7tl halat kilitmi aldın? :silent: ve yamaha viragoyu onlamı kitledin? deri derken?

dostum kinguard marka kilit aldım 2 yıl evvel 60tl 2m uzunluğunda hala taş gibi :cat:

diskmi halatmı dersen

2. disk olsa iyi olur
bu sitede de reklamı var hudson deri mağazası.orada satılıyordu.%50 indirimle 7 liraya .bu kadar kalitesiz olacağını nerden bileyim.zaten 3 kez de patladı:farao:

ortadadogulu
24 Şubat 2010, 14:24
kask kilidi almışsındır sen 7 tl ye. ben de mondialle birlikte gelen çin malı bir halat kilit kullanıyordum. iki anatarını da kaybedince ancak spiral taş ile keserek açabildik.şatış fiyatı 30 tl.

emanet
24 Şubat 2010, 14:32
kask kilidi almışsındır sen 7 tl ye. ben de mondialle birlikte gelen çin malı bir halat kilit kullanıyordum. iki anatarını da kaybedince ancak spiral taş ile keserek açabildik.şatış fiyatı 30 tl.

http://www.hudsonderi.com/pinfo.asp?pid=425

AYBERK
24 Şubat 2010, 14:39
benden tavsiye;

halat yine sağlamdır ancak,her yere ığmaz... özelliklede kalın olanları.
ben ZİNCİR kullanıyorum ama bildiğiniz zincirlerden değil... teknelerde çapalara takılan,zincirlerden kullanmaktayım.
makasla kesilmiyor ve çok sağlam.
kilit olarakta kaliteli bir marka kullanmaktayım...
tek kilit yerine 2-3 tane kullanmak bence daha mantıklı,tabi zinciriniz sağlam ve güvenilirse....

GKN
24 Şubat 2010, 14:43
masterlock un halat kilitlerinden kullan, çok güzel çözümleri var motosikletler için..
Eğer pencerene yakın bir yerde duruyorsa birde alarmlı disk kilidi al.. İnanılmaz işlevsel :cat:

zulu1616
24 Şubat 2010, 14:45
valla dostum bence 2 kilittende al. neden dersen motorla biyere gidiyosun 5 dk bırakıp işini görüp gelicen mesela. halatı çıkar, sabitlicek yer bul, yanında taşımasıda dert boyu uzunsa vs vs...
ama ben disk kilidi sele altında taşıyordum takıp gidiyorum. hani motoru birinin düz kontakla çalma ihtimali falan kalmıyor gün ortası.
ama kaliteli bir halat kilit ile akşamları için daha rahat olur. her iki kilidide kullanırsan zaten hırsızları 1 adım daha uzakta tutarsın.
kazasız ve sorunsuz günler dilerim :cat:

Sinan Aksu
24 Şubat 2010, 14:51
Canım dostum bana sorucak olursan her ikisindende al... İkisinin sana maliyeti olsun en fazla 100 tl. Hemde bu kilitlerin alarmlı versionları var, ve 100 desibell'e kadar ses çıkartabiliyor. Fakat disk kiliti takacaksan eğer sakın disk üzerinde kilitli unutup motoru sert şekilde hareket ettirme. Yoksa disk'i değiştirmek zorunda kalabilirsin.

emanet
24 Şubat 2010, 14:57
sanırım 2 kilitten de alacam.böylesi daha iyi.buradan da çıkaracağımız ders motorsikletimiz ve ya kendimize alacağımız malzelerde hiçbir zaman ucuza kaçmamalıyız.geri dönüşü çok ağır olabilir.neyse ki ben sadece bunda düştüm böyle bi tufaya bi daha düşmem

Sinan Aksu
24 Şubat 2010, 15:01
sanırım 2 kilitten de alacam.böylesi daha iyi.buradan da çıkaracağımız ders motorsikletimiz ve ya kendimize alacağımız malzelerde hiçbir zaman ucuza kaçmamalıyız.geri dönüşü çok ağır olabilir.neyse ki ben sadece bunda düştüm böyle bi tufaya bi daha düşmem

Disk kilidi takılı unutup, Motoru sertçe hareket ettirme.

tombo
24 Şubat 2010, 15:17
bende her ikisinide kullanıyorum gayet emniyetli oluyo,en azından için rahat eder,yalnız öle ucuza catur cutur dağılacak malzeme olmassa tabi

Sinan Aksu
24 Şubat 2010, 15:20
bende her ikisinide kullanıyorum gayet emniyetli oluyo,en azından için rahat eder,yalnız öle ucuza catur cutur dağılacak malzeme olmassa tabi

Üstüne birde branda, ohh miss :queen:

zulu1616
24 Şubat 2010, 15:25
bazı disk kilitlerinde ufak bir renkli lastik takılı. kilidi takınca lastiği uzatıp gidona takıyorsun. motora yeniden binince aa bu ne derken diski hatırlıyosun :mrgreen:
benim kilitte yoktu, arada unutuyordum, motoru devirecektim kaç kere son anda hatırladım.
insan unutmam zannediyo ama unutuyor :wiinkk:

zenon
24 Şubat 2010, 15:31
Direksiyon kilidi disk kilidinin yerinde gecmez mi?

zulu1616
24 Şubat 2010, 15:36
direksiyon kilidi derken her motorda olan gidon kilidini kastetmişsiniz sanırsam.
hayır kesinlikle aynı şey değil. hırsızlar gidon kilidini 3sn de kırıyorlar maalesef :pale: marka model farketmiyor...
ama ayrı bir donanım varsa gidona takılan onu bilemeyeceğim :P

zenon
24 Şubat 2010, 15:44
direksiyon kilidi derken her motorda olan gidon kilidini kastetmişsiniz sanırsam.
hayır kesinlikle aynı şey değil. hırsızlar gidon kilidini 3sn de kırıyorlar maalesef :pale: marka model farketmiyor...
ama ayrı bir donanım varsa gidona takılan onu bilemeyeceğim :P

Harbi ya bir video izledim şimdi adamlar cevirdi actı gidon kilidini bosa alip koça koşa gittiler. Bu fuara bir disk kilidini de koyim listeye almak için.

kurubuz
24 Şubat 2010, 16:10
Şu anda motorumu koruyan ekipmanlar :

1) 2 metrelik masterlock titanyun alaşım zincir kilit , geçen yıl 130 liraya almıştım)
2) Masterlock disk kilidi kalın pinli : 50 tl . Ön diske takılı
3 ) Mtn alarmlı disk kilidi :50 tl arka diske takılı.
4) İsviçre sigortadan full kasko. Ayda 100 tl.

Öyle motorunu 7 liralık ekipmana emanet edersen motoru sen üstündeyken bile götürürler.

Sinan Aksu
24 Şubat 2010, 16:31
Şu anda motorumu koruyan ekipmanlar :

1) 2 metrelik masterlock titanyun alaşım zincir kilit , geçen yıl 130 liraya almıştım)
2) Masterlock disk kilidi kalın pinli : 50 tl . Ön diske takılı
3 ) Mtn alarmlı disk kilidi :50 tl arka diske takılı.
4) İsviçre sigortadan full kasko. Ayda 100 tl.

Öyle motorunu 7 liralık ekipmana emanet edersen motoru sen üstündeyken bile götürürler.

Motorunu nerede muhafaza ediyorsun üstat ?

kurubuz
24 Şubat 2010, 16:38
Malesef güvenli kapalı otopark imkanım yok. Üzerinde brandası ile apartmanın açık otoparkında bekliyor. İşyerinin kapalı otoparkı var ancak giren çıkan belli değil, bekçiler laf olsun diye duruyor, hırsızın çalışması için ideal sote yer durumunda, o yüzden oraya bırakmıyorum.

orhanyldz
24 Şubat 2010, 17:20
Üstüne birde branda, ohh miss :queen:

biliyorum konu ile alakasız ama konusu geçtiği için sormak istedim.branda kullanımını nasıl yapmalıyız yanii motor sıcakken örtmek zarar verirmi yoksa illaki soğumasınımı beklemiliyiz.

Sinan Aksu
24 Şubat 2010, 17:38
biliyorum konu ile alakasız ama konusu geçtiği için sormak istedim.branda kullanımını nasıl yapmalıyız yanii motor sıcakken örtmek zarar verirmi yoksa illaki soğumasınımı beklemiliyiz.

Hiç branda kullanmadım, ama mevcut brandalar sıcaga dayanacak şekilde üretiliyor. Zaten soğumasını beklemek minimum 15 dakika sürer. Ayrıca brandanın etek kısmı lastikli olmadığı için motosikletin motor kısmına temas etmiyor. Ederse birtek eksoz'a temaz eder. Ama oda dediğim gibi, Brandalar sıcaga dayanacak şekilde imal ediliyor. Bu sadece benim kanaatim. Bu konu hakkında bi başlık açarsan daha emin bilgiler edinebilirsin.

kurubuz
24 Şubat 2010, 17:53
Cayır cayır egsoza branda örtersen mutlaka erirtir . Elini değdirecek kadar soğumasını beklemelisin.

McWarnaly
24 Şubat 2010, 23:17
bend disk kilidi derim ama halat ile motoru sabitleyebilirsin o baska ancak 190 kg bi motoru da disk kilidi ile kilitleyince kaldirip goturmeleri biraz zor olur.

satoyama
25 Şubat 2010, 00:24

dostum masterlock marka kilit aldım 2 yıl evvel 60tl 2m uzunluğunda hala taş gibi :cat:

diskmi halatmı dersen

2. disk olsa iyi olur

.............................

edit: pardon masterlock muş markası

Osbourne
25 Şubat 2010, 00:37
Masterlock kullanıyorum hem hortum kilit hem de disk kilit..
Henüz bir hırsızlık teşebbüsü olmadı çok şükür ama en son yağan istanbul'daki kar altında kaldı hortum kilit..Motor kapalı garajdaydı ama bağladığım yerde unutmuşum kilidi..

O kadar dona, kara rağmen anahtarı ilk seferde taktığımda sıkıntısız döndürdü kilidi..,
Bu arada kilidi aldığım günden beri herhalde ancak 1-2 kez eve girmiştir hortum kilit..Hep dışarda..Ama kilit kısmında minik paslanmalar mevcut..WD-40 sıktım 1 kez gene ister ama hepsi o kadar..Sağlamlığı aynen devam ediyor..

satoyama
25 Şubat 2010, 00:47
Masterlock kullanıyorum hem hortum kilit hem de disk kilit..
Henüz bir hırsızlık teşebbüsü olmadı çok şükür ama en son yağan istanbul'daki kar altında kaldı hortum kilit..Motor kapalı garajdaydı ama bağladığım yerde unutmuşum kilidi..

O kadar dona, kara rağmen anahtarı ilk seferde taktığımda sıkıntısız döndürdü kilidi..,
Bu arada kilidi aldığım günden beri herhalde ancak 1-2 kez eve girmiştir hortum kilit..Hep dışarda..Ama kilit kısmında minik paslanmalar mevcut..WD-40 sıktım 1 kez gene ister ama hepsi o kadar..Sağlamlığı aynen devam ediyor..

abi galiba aynı kilidi kullanıyoruz sendeki bumu ?

http://www.helmetheadcycle.com/image.php?img=eShop/Condor/CON-8218DPS.jpg

halat olandan değil bu eklemli yapısı var kışın soğukta biraz sertleşiyor ama ben çok memnunum sokağa motor koyan biri olarak :pale:

Osbourne
25 Şubat 2010, 00:55
abi galiba aynı kilidi kullanıyoruz sendeki bumu ?

http://www.helmetheadcycle.com/image.php?img=eShop/Condor/CON-8218DPS.jpg

halat olandan değil bu eklemli yapısı var kışın soğukta biraz sertleşiyor ama ben çok memnunum sokağa motor koyan biri olarak :pale:

Evet bendeki de bu..
Halatı almam üzerinden net olarak 11 ay geçti ve bu süre içinde %95 oranda dışarıda, hava koşullarına açık bir şekilde durdu..
Kesinlikle mekanik aksamda sıkıntı çekmedim..Ama dediğim gibi 1 kez WD-40 la yıkadım resmen :)
Motosiklet harcamalarım içerisinde parasını hakettiğini düşündüğüm ürünlerden açıkçası..:cat:

NoVaRiX
25 Şubat 2010, 01:08
Yanmaz kumaştan üretilen brandaları motor sıcakken örtebilirsiniz.
Ben sürekli öyle örtüyorum, asla yapışma falan yapmadı.

Kilit konusunda ise en güvenlisi sağlam markalardan halat ve disk kilidini bir arada kullanmak, motoruda brandayla örtmek. Sanırım bende yeni evimde bu yöntemi uygulayacağım.

Ante
25 Şubat 2010, 01:27
Hırsız motorunu gözüne kestirmişse ne halat ve disk kilit. Adamlar kamyon ve demir makası ile geliyorlar. Taşınamaz denilen nice motorlar çalındı böyle. Hemde insanların evlerinin dibinden.

Her iki kilidinde avantaj ve dezavantajı var bence.
Disk kilit üzerine aynı zamanda alarm olabiliyor (benim kullandığım Xena'ydı yanlış anımsamıyor isem yada ona benzer bir marka). Hareket ettrilmesi halinde ötüyor. Taşıması daha kolay. Benim kullandığım minik bir canta ile gelmişti. Ağır ama hacmi az. Direk fren diskine takılıyor. Bazı kullanıcıların disk kilidini unutup takla attığı yönünde başlıklar vardır ama bunun için disk kilidinden kontak tarafına giden hatırlatıcı bir kablo olabiliyormuş sanırım. Bilmiyorum. Hiç öyle unutmak gibi bir derdim olmadı. Alışkanlık haline getirirseniz sorun olmuyor.

Halat kilit Masterlock kullandım. Taşıması bana göre daha zor. Hele ki arkada çantanız yok ise. Bir yere sabitleme imkanı veriyor.

STeReO
25 Şubat 2010, 01:30
ikisi de :mrgreen:

dilekedi
22 Mart 2010, 23:23
bu masterlock'ların anahtarlı helezonlu kablo dıye gecnlerı var fıyatları da cok uygun, scooter ıcın tavsıye eder mısınız?bır de kılıdı en guvenlı olacak sekılde nerelerden gecırerek takmalıyız?tesekkurler sımdıden

Osbourne
22 Mart 2010, 23:34
bu masterlock'ların anahtarlı helezonlu kablo dıye gecnlerı var fıyatları da cok uygun, scooter ıcın tavsıye eder mısınız?bır de kılıdı en guvenlı olacak sekılde nerelerden gecırerek takmalıyız?tesekkurler sımdıden

Valla bütün masterlock marka kilitlerin üzerinde güvenlik seviyelerine dair numaraları vardır..Onlara bakarak kararını verebilirsin..
Kilitlerde scooter veya racing diye bir ayrım yok haliyle..

Halat kilidin en güvenli takılacağı yer arka tekerlektir..(Şaseye bağlayamıyorsan eğer :))
Arka kilide ve başka bir metal objeye sabitlersen hırsızı epey uğraştırır..
Ön teker demememin nedeni, sökülmesinin arka tekere göre çok çok kolay olması..

mmucit
22 Mart 2010, 23:50
Hırsıza kilit dayanmaz ama ne kadar çok kilit o kadar zaman kaybı, yakalanma riskinin artması,...

Artık siz motorunuzun ederine ve bıraktığınız yere göre riski optimize edeceksiniz.

Gerçi sizin olayda kilidin kırılması lehinize olmuş, yoksa motosiklet orada kalacaktı.:P

Son diyeceğim, bu aletleri arada yağlamayı unutmayın; sonra sıkıntı olmasın.

newceri
22 Mart 2010, 23:57
Disk kilidi yada bu tarz bağlama yapanlara resimli uyarı olsun.

http://img408.imageshack.us/img408/5361/200609111904314401.jpg
By eseyyah (http://profile.imageshack.us/user/eseyyah) at 2010-03-05

barok34
22 Mart 2010, 23:57
ben motoru kapalı otopark da tutuyorum ayda 40 tl sanırım daha uygun olmaz bu fiyatdan sadece disk kilidi kullanıyorum

gkhnkzy
23 Mart 2010, 00:54
evde otoparka, işte (şirket zaten sitenin içinde) asansörle yukarı çıkarıyorum :) disk kilidi ise bi yere uğradığım zaman dışarda kalacaksa (max. 15-20 dk.) kullanıyorum..

eşşeğimizi sağlam kazığa bağlayalım arkadaşlar...

dilekedi
23 Mart 2010, 00:55
çok teşekkür ederim ilginize, herkesse keyifli sürüşler!!=)
bu arada 40 lıra aylık otopark fıyatı gayet makul, ben de ıstanbul osmanbey'de aylık 50 tl'ye anlaştım..

gkhnkzy
23 Mart 2010, 01:03
osmanbeyde'mi çalışıyorsun?

Deli Çerkes
23 Mart 2010, 09:38
Maddi bedel sıkıntı olmayacaksa Xena' nın alarmlı disk kilidini ve buna özel üretilmiş sadece bu disk kilidi ile kullanılan halatını tavsiye ederim.Bizzat kullandığım iki ürün.ikiside yüksek kalite metalden yapılmış. kısa süreli parkta sadece disk kilidini kullanın.uzun süreli parkta ise halatı ile birlikte kullanın.kilitte hareket duyarlı alarm olduğundan extra caydırıcı olacaktır.

http://www.villalevent.com/magaza/index.tsp?id=23

http://www.villalevent.com/magaza/index.tsp?id=33

motocycleboyreigns
23 Mart 2010, 15:05
Arkadaşımızın 7 liraya aldığı kilit,kaskı vb motora monte etmek veya durduğu yerde çoluk çocuk oynamasın diye kullanılır.Ben kinguard marka baklalı kilit ve disk kilidi takıyorum,ama karanlık bir köşede bıraktığım vakit hırsızın beş dakika içinde götürebileceğini de biliyorum.Bu nedenle sakat bir yere gittiğimde,gerekirse 10 dak yürümeyi göze alıp otoparka veya bir karakol,kamerası olan fabrika vs. önüne bırakıyorum.

dilekedi
24 Mart 2010, 00:31
osmanbeyde'mi çalışıyorsun?yok osmanbey'de yasıyorum, leventte calısıyorum:)

bkatlav
24 Mart 2010, 01:24
Ben de hem çelik halat hem de arka zincir dişlisine dayanıklı asma kilit kullanıyorum. Mutlaka da motoru sabit biyere (direk, korkuluk demiri gibi biyere )sabitlemeye çalışıyorum önlem almak benden ,Tevekkül ALLAH'tan

peyami
13 Nisan 2010, 17:05
Alarmlı disk kilitleri pille mi çalışıyor.

kurubuz
13 Nisan 2010, 17:41
Alarmlı disk kilitleri pille mi çalışıyor.

Lpg li modeli de var ama bendeki pille çalışıyor :)

Şaka bir yana 6 tane düğme şeklinde saat pili ile çalışıyor....

ZAMANSZ
01 Eylül 2010, 17:24
http://www.feyizoglu.com/alisveris/product.php?pID=44176

bu kiliti 2sendir kullanıyordum... verdiğim paradan dolayı olsa gerek güven içine motoru park edip arkama bakmadan gidiyordum... kilit kısmı sürekli sorun çıkarıyor zor açılıyordu.. kullanıcı hatası dendi.. bnde kabullendim bnmki böyle çıktı dedim... gecen gün anahtarı kilide soktum gibi daha çevirmedn daha yarısını sokmuştum ve hiç bir kuvvet uygulamadım çıt sesi bile çıkmadı anahtar kırıldı ve içinde kaldı... ok olablir anahtar eskimiştir kilit bozulmuştur dedim ki ömürboyu garantisi var sözde... çilingir açamadı tabi daha doğrusu beceremedi! ve elindeki dandık ufacık taşlama makinası ile kesdi kilidi ve aletin dümesine basması kesmesi motordan söküp bana kilidi sallaması toplam 20sn sürdü! bide beni aşaladı "bu mu lan çelik halat!":pale:

EmoTHEp
01 Eylül 2010, 18:26

benim motorum hava soğutmalı ve cıbıldak motor olmasına rağmen branda hem karter kısmına hemde egzoz kısımına değdinde sorun çıkmıyor... iyi bir brandaya gönül rahatlığıyla örtabilirsin yavruyu... :cat:

başlığın konusuna gelince... bence de hem zincir hem disk kilidi kullan... hırsızın açamayacağı kilit yoktur amaç geciktirmek :P

umtglsr
01 Eylül 2010, 19:08
bence disk tanıdıgım cogu kişi disk kullanıyo

insipre
01 Eylül 2010, 20:16
Zaten alarmlı disk kilidini diskte unutma gibi bir problem olmaz çünkü unutursan brandayi kaldırdıgın gibi otmeye başlıyor

Otoburkaplan
02 Eylül 2010, 10:29
Kaskoya her yıl 1000-2000 TL vermek bana çok fazla geldiği için paraya acımadım ve her zaman benimle kalacak ve 1 yıllık kasko bedelinin çok altında olan şunları aldım ;

1. 2m zırh korumalı Masterlock Halat. Daha kısasını alma, sonra bağlaman çok sıkıntılı olur.

2. Hatırlatma Kablolu Masterlock Disk Kilidi. Çok unutkanımdır.

3. XENA XX10 Alarmlı Disk Kilidi. Bu adamlar alarm konusunda en başarılı marka. Hatta bu tarz zavanzingoların zirve yaptığı Japonya'da bile bir motorsiklet mağazasına girseniz bu markayı görüyorsunuz. XX serisi ses seviyesini 10 desibel daha yükseltildiği, hassasiyetle ilgili iyileştirilmelerin yapıldığı ve maliyeti daha yüksek 6 adet pil yerine tek adet CR2 3v pile geçilen modeli. 6,10 ve 14 ise pin çapı. Ben 10 luk boyutu seçtim. Türk dağıtıcıda o zaman XX serisi olmadığından İngiltere'den almıştım. Kargo parasına rağmen buradan ucuza gelmişti. Masterlock ile yanyana koyduğumda masterlock kuş kadar kaldı. Hakkaten çok sağlam ve şık duran ,mont cebine biraz zar zor sığan ama memnun kaldığım bir model oldu. Aldığım yer ;

http://www.chainspeed.co.uk/products/Xena-XX10-Stainless-Steel-Disc-Lock-Alarm.html

4. 15 liraya çakma bir branda aldım. Motorun hiç soğumasını beklemeden hep üzerine attım . Napayım, benim zamanım değerli. 1 ay sonra en alttaki lastikler sündü. Ben de 6 liraya 2 tane kancalı halat aldım, hem arkadan hem de önden uçmasın diye bağlıyorum. Hiçbir sıkıntım yok..

E tabi gidon kilidini de mutlaka unutmam. Uğraşsın şerrefsiz, hepsini aşarsa da helal olsun. Sanata saygımız sonsuz :P