PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kask alırken tercihler

Sayfa : [1] 2

casillas00
21 Şubat 2010, 11:57
Merhaba,bu yaz ehliyetimi aldıktan sonra motorumuda almak istiyorum.Ama ondan önce Güvenlik ekipmanlarımı hazır istiyorum.Nede olsa En başta güvenlik.
Çok büyük bütçem olmadıgı için LS2yi gördüm VEMAR VEGA-VEMAR MEDON diye kasklar gordum.150-170 gibi bir bütçe ayardım kaska seçimimi hangi yönde yapmalıyım.Bu konularda tecrubem olmadıgı için sizlerden yardım almak istedim.
:rendeer:

okanco
21 Şubat 2010, 12:05
genel olarak ls2 kullanılıyor. Tam bir bilgim yok ama çoğunluk ls2 yi kullanıyorsa demekki iyi :)

casillas00
21 Şubat 2010, 12:38
Gezerken dikkat ediyorum coğunluk LS2 kullanıyor dedigin gibi.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 13:38 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 13:11 ----------

Feyizoglunun sitesinden LS2 Targa Edition'un yorumlara baktım içeri cok ses aldıgını,vizorun zor acıldıgını,kafayı rahatsız ettigini yazmışlar.

serdarmert
21 Şubat 2010, 12:48
Ls2 ile ilgili linkler hangileri...

casillas00
21 Şubat 2010, 12:50
http://www.feyizoglu.com/alisveris/product.php?pID=45606

serdarmert
21 Şubat 2010, 12:53
http://www.feyizoglu.com/alisveris/product.php?pID=45606

Vizörde güneş ışığı koruması yok galiba..bunda..

---------- Mesaj ekleme zamanı: 13:53 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 13:52 ----------

+ bide 25 Tl ye güneş koruma vizörü almak gerekir... pratik mi
mi o..

casillas00
21 Şubat 2010, 12:55
Peki birde şöyle bir seçenek var.
http://www.motomaxonlineshop.com/main/vemar_vega_kapali_kask-589-0-72.html

__sArSıLmAz__
21 Şubat 2010, 12:58
kendim lazer stroke kullanıyorum çokta memnunum,ls2 ilk çıktığında 1,5 sene önce falan nişanlıma gittim ls2 cartoon kask aldım kaliteli bi kask ama rüzgar sesi yapıyor vede çene kısmından içeri rüzgar giriyor,benim kaskda siyah cam olduğu için ararsıra akşamları ls2 yi kullanıyorum,kaliteli bi kask ama sürücüyü rahatsız ettiğini düşünüyorum,150-170 tl yi gözden çıkarmışsın baari 30-40 daha ekle lazer falan al derim ben... ( Lazerin en kötü kaskı bile 4 yıldız korumalı )

casillas00
21 Şubat 2010, 13:05
kendim lazer stroke kullanıyorum çokta memnunum,ls2 ilk çıktığında 1,5 sene önce falan nişanlıma gittim ls2 cartoon kask aldım kaliteli bi kask ama rüzgar sesi yapıyor vede çene kısmından içeri rüzgar giriyor,benim kaskda siyah cam olduğu için ararsıra akşamları ls2 yi kullanıyorum,kaliteli bi kask ama sürücüyü rahatsız ettiğini düşünüyorum,150-170 tl yi gözden çıkarmışsın baari 30-40 daha ekle lazer falan al derim ben... ( Lazerin en kötü kaskı bile 4 yıldız korumalı )
Peki önerdiğiniz kaskın linkini verebilirmisiniz.:rendeer:

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:05 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 14:02 ----------

2 kask daha gözume çarptı.
http://www.motomaxonlineshop.com/main/nzi_helix_pilot_gunes_vizorlu_kapali_kask-311-0-72.html
http://www.motomaxonlineshop.com/main/uvex_flash_kapali_kask-868-0-72.html

dreamdark
21 Şubat 2010, 13:10
Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşım aşağıdaki kasktan aldı :

http://www.motomaxonlineshop.com/main/nzi_helix_cursus_gunes_vizorlu_kapali_kask-944-0-72.html

Ben de inceledim; malzemesi kaliteli bir kask. Ayrıca güneş vizörü ve çene pedi olması da avantaj.
Bu fiyata alınabilecek LS2'den daha mantıklı bir seçim bence.

Gösterdiğin diğer kasklar da fiyatına göre kaliteli kasklar.
Uvex dünyaca ünlü bir firmadır, daha çok kış sporları, gözlük ve vizör üzerine yoğunlaşmış; bunun yanında dünyanın en hafif kaskını yapma ünvanına sahiptir.
Vemar İtalyan, NZI ise Alman köklü kask firmalarındandır ve hepsinin belli bir kalite standardı bulunmaktadır.

casillas00
21 Şubat 2010, 13:12
Evet NZI Helix serisi kaliteli ve fiyatta uygun.

kanucan
21 Şubat 2010, 13:12

---------- Mesaj ekleme zamanı: 13:38 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 13:11 ----------

Feyizoglunun sitesinden LS2 Targa Edition'un yorumlara baktım içeri cok ses aldıgını,vizorun zor acıldıgını,kafayı rahatsız ettigini yazmışlar.

bende targa edition kullanıyorum doğru demişler ses alıyor,vizörüde zor açılıyor ama rahatsız değil :)
oldukça hafif ve kullanışlı bir kask

casillas00
21 Şubat 2010, 13:15
bende targa edition kullanıyorum doğru demişler ses alıyor,vizörüde zor açılıyor ama rahatsız değil :)
oldukça hafif ve kullanışlı bir kask
Degerli yorumunuz için tşkler.

__sArSıLmAz__
21 Şubat 2010, 13:18
babamdan kalma 15 senelik uvex bi kask vardı yaklaşık 1 sene kullandım ve 85 tl ye 2 sene önce sattım,dreamdark ında dediği gibi uvex çok kaliteli bi kaskdır tavsiye ederim...

ozrace
21 Şubat 2010, 13:23
arkadaşım bütçene göre sana önereceğim ya lazer lz6 yada vemar alacaksan medon modelini al bence

casillas00
21 Şubat 2010, 13:25
Sizden aldıgım yorumlar dogrultusunda NZI Helix yada Uvex Flash serilerinden birini seçiçem Herkeze yorumlar dolayı tşkler

__sArSıLmAz__
21 Şubat 2010, 13:28
son bir öneri yapim : çeneden açılır alma,full face al derim çünkü çeneden açılır kaskı olan arkadaşlarım 1-2 defa kaskı ellerinden düşürdüler ve çene açılıp kapanma özelliği bozuldu ama full facede öyle bişey olmaz :cat:

casillas00
21 Şubat 2010, 13:44
Peki ztn çeneden acılır düşünmüyorum.

Ante
21 Şubat 2010, 14:49
babamdan kalma 15 senelik uvex bi kask vardı yaklaşık 1 sene kullandım ve 85 tl ye 2 sene önce sattım,dreamdark ında dediği gibi uvex çok kaliteli bi kaskdır tavsiye ederim...

Kaskların hiç kullanmasanız bile belli bir raf ömrü vardır. 15 senelik kask bu miadı çoktan doldurmuştur. Bu tür kaskların ciddi bir kaza anında bir koruyuculuğu olacağını sanmıyorum.

Kask alırken:
1. Kafanıza tam oturmasına. (Başınızı hızlıca sağa sola çevirdiğiniz de başınızla birlikte dönmeli, boşluk olmamalı. Bu kask ölçüsünden çok kaskın içindeki pedlere de bağlı bir şey.)
2. Yarım kask almayın. Seçiminiz tam kask'tan yana olsun.
3. Uzun süre kullanıyorsanız ağırlığına. (uzun süreli kullanımlarda 100gr bile önemli oluyor)
4. Gene uzun süreli kullanacaksanız ses yalıtımına.
5. Havalandırmasına.

Genel olarak dikkat etmeniz gerekenler bence bunlar.

casillas00
21 Şubat 2010, 15:03
Kaskların hiç kullanmasanız bile belli bir raf ömrü vardır. 15 senelik kask bu miadı çoktan doldurmuştur. Bu tür kaskların ciddi bir kaza anında bir koruyuculuğu olacağını sanmıyorum.

Kask alırken:
1. Kafanıza tam oturmasına. (Başınızı hızlıca sağa sola çevirdiğiniz de başınızla birlikte dönmeli, boşluk olmamalı. Bu kask ölçüsünden çok kaskın içindeki pedlere de bağlı bir şey.)
2. Yarım kask almayın. Seçiminiz tam kask'tan yana olsun.
3. Uzun süre kullanıyorsanız ağırlığına. (uzun süreli kullanımlarda 100gr bile önemli oluyor)
4. Gene uzun süreli kullanacaksanız ses yalıtımına.
5. Havalandırmasına.

Genel olarak dikkat etmeniz gerekenler bence bunlar.
Evet deyindiğiniz yerler önemli burdan ön bilgiyi aldım mağazada yakından görüp bana en uygun olan kaskı tercıh edicem :rendeer:

ercan77100
21 Şubat 2010, 16:27
ben lazer lz 6 kullanıyorum memnunum bir sorun yok tavsiye ederim

http://www.gungormotor.com.tr/urun-95-LAZER_LZ6_QUSAR_SIYAH_KIRMIZI_KASK.html

kanucan
21 Şubat 2010, 16:33
kendi kaskım hakkında biraz daha detaylı yazayım:
aşırı rahatsız edicek şekilde rüzgar almıyor.
vizörü pek kolay açılmıyor.
hafif bir kask uzun süreli kullanmalarda boyun ağrısı yapmıyor.
havalandırmaları çok güzel sadece çene veya üst taraftaki valandırmaların bir tanesini açman yeterli
çoğu kask gibi buğ yapıyor soğuk havalarda çenedeki havalandırmayı açtınmı hareket halindeyken buğ tutmuyor.
çene kilidi oldukça güven verici başına göre çene sıktığn halde rahatsız etmiyor.

Maverick35
21 Şubat 2010, 16:43
Aslında, kask fillip-up mu olacak fullface mi? Tam bir ikilem.Şöyleki;

Fullface kaskın üstün koruması kanıtlanmış durumda.Fillip-up, sert bir darbede dezavantaj.

Ama, ama....

Darbe aldınız, kaskın kafanızdan çıkarılması gerek, nerede kask çıkarmayı bilen insanlar?

Yanlış bir hareket yapılırsa, kask çıkartılırken boyun, omurilik felci olma ihtimali var.

Oysa fillip-up kaskta bu yok, çene açıldı mı, olay bitmiştir.

Artı, ambulanstaki sağlık ekibinin kask çıkarmadığını, itfaiyeye haber verildiğini, örneğin İzmir'de AKS personelinin kask çıkarmaya gittiğini biliyor musunuz.

Bu nedenlerle ben çene açılır kask tercih ettim.

eğer, kask kilitleriniz sağlamsa, kaskınız merdiven altı üretim değilse, çene açılır kasklar da güvenli. :)

Ante
21 Şubat 2010, 16:53
Kask'ı bilmeyen insanlar o kaskın çeneden açılır olup olmadığını da bilmez. Onlar için kask, kasktır.

satoyama
21 Şubat 2010, 17:44
arkadaşlar konu açılmışken bende derdimi anlatayım
çok sevdiğim bir arkadaşım bana bir kask verdi (kendi agv kaskımı önceki motorumu satarken alan kişiye hediye etmiştim) kask airoh stardom hatırı sayılır orta sınıf bir kask nerdeyse 3mm vizör cam kalınlığı var fakat ne yaptıysam o rüzga sesi ve çene altından giren rüzgarı engelliyemedim vizör contalarını kalınlaştırdım, ek yaptım yan bağlantı kulaklarının içine deri parça ek yaptım ama sanırım yapımından kaynaklanan bir hatadan dolayı özellikle kulak bölümünden mütiş rüzgar ve ses alıyor elimi giderken yan kulaklara kapattığım zaman ses gidiyor kask 100tl lik kask olsa hadi neyse derim ama airoh nasıl böyle bir kask yapmış anlamadım gitti :pale:

serdarmert
21 Şubat 2010, 17:49
arkadaşlar konu açılmışken bende derdimi anlatayım
çok sevdiğim bir arkadaşım bana bir kask verdi (kendi agv kaskımı önceki motorumu satarken alan kişiye hediye etmiştim) kask airoh stardom hatırı sayılır orta sınıf bir kask nerdeyse 3mm vizör cam kalınlığı var fakat ne yaptıysam o rüzga sesi ve çene altından giren rüzgarı engelliyemedim vizör contalarını kalınlaştırdım, ek yaptım yan bağlantı kulaklarının içine deri parça ek yaptım ama sanırım yapımından kaynaklanan bir hatadan dolayı özellikle kulak bölümünden mütiş rüzgar ve ses alıyor elimi giderken yan kulaklara kapattığım zaman ses gidiyor kask 100tl lik kask olsa hadi neyse derim ama airoh nasıl böyle bir kask yapmış anlamadım gitti :pale:

Çakmadır o zaman....

satoyama
21 Şubat 2010, 18:51
Çakmadır o zaman....

sanmıyorum! daha önce hiç çakma airoh görmedim yada başka bir kask

casillas00
04 Mart 2010, 20:38
ben lazer lz 6 kullanıyorum memnunum bir sorun yok tavsiye ederim

http://www.gungormotor.com.tr/urun-95-LAZER_LZ6_QUSAR_SIYAH_KIRMIZI_KASK.html
Bunada bakıcam birşey sorucam ben kask denedim L beden kafama uyuyor bu XS-XL bedenler nasıl oluyor acaba L den farkı nedir ?

Ante
04 Mart 2010, 21:27
XS- Extra Small - Çocuklar için. (10 yaş veya altı)
XL- Extra Large - Kocakafalar için :queen:

motorhocası
04 Mart 2010, 21:33
Kask, motortürkiye'den alınır.:P

http://www.motosiklet.net/forum/motor-turkiye/

casillas00
06 Mart 2010, 19:16
XS- Extra Small - Çocuklar için. (10 yaş veya altı)
XL- Extra Large - Kocakafalar için :queen:
Bnm kafa 54-55 cm sanırım pek ölçemedim ama :queen::queen:

dilekedi
24 Mart 2010, 23:37
Merhaba, scooter kullanmaya yenı basladım,bu yuzden cok seyı sorarak ogrenmek zorundayım=(ılk basta guvenlı olsun dıye ls2 kask aldım, kask S beden ama kendısı o kdar buyuk ve ben ona gore o kadra kucugum kı, cok komık bır goruntu ortaya cıkıyor.. ayrıca bıraz agır gıbı sankı..
http://www.feyizoglu.com/alisveris/product.php?pID=45309
bu urune bayıldım ve goruntusu benımkıne gore daha kucuk dıye dusunuyorum, ama guvenlık acısından acık kask kullanımını cok ıyı degıl dıye duydum..fıkrınızi alabılır mıyım?cok tesekkurler=)

mavibuz
24 Mart 2010, 23:49
bende GDR FF816 kapalı kask var 1300 gr memnunun istersen bir gözat http://www.motorturk.com.tr/gdr_kask.html

dilekedi
24 Mart 2010, 23:53
bende GDR FF816 kapalı kask var 1300 gr memnunun istersen bir gözat http://www.motorturk.com.tr/gdr_kask.html

ben alırsam kapalı kask almayacagım artık, acık kaskları arastırmaya basladım ama güvenlik anlamında emin değilim

mavibuz
24 Mart 2010, 23:55
ben alırsam kapalı kask almayacagım artık, acık kaskları arastırmaya basladım ama güvenlik anlamında emin değilim

biz önerelimde parada senin zevte hayat da istediğin gibi harca

ufuktan
25 Mart 2010, 00:01

feyizoğlunda o yorumları yazan kişi benim ..... LS2 targa çok enteresan kesimli bir kasktır yani kafa yapına uymayabilir - denemeden alma diyorum :cat: :cat: :cat: :cat:

dilekedi
25 Mart 2010, 00:02
biz önerelimde parada senin zevte hayat da istediğin gibi harca
önerin için çok teşekkür ederim ki zaten::143::

Birkannn
25 Mart 2010, 00:03
Arkadaşlar beden ölçülerine dikkat edin alırken lütfen..Tam beden almaya dikkat edin ne büyük ne küçük olsun

kanucan
25 Mart 2010, 00:06

Bahsettiğin modeli ben kullanıyorum.
Vizörü bahsedildiği gibi zor açılıyor ama zamanla yalama olucağı için kolay açılıyor.
vizör değiştirmesi çok kolay +25 tl daha verip siyah vizör aldım uzun gezilere çıktığımda ise her olasılığa karşın şeffafı yanımda taşıyorum.
Kask gerçekten çok hafif ve rahat sanki kafanda bişey yok.
Buğ olayı çoğu kaskta olduğu gibi mevcut ama verilen paraya göre oldukça kullanışlı ve güzel kask :cat:

Ante
25 Mart 2010, 00:07

yarım kask, yarım koruma. Bu kadar basit.

Düşme testlerini bir araştırın internetten. Yüzdesi aklımda değil ama düşme anında çenenin yere vurma yüzdesi oldukça yüksek.

Bunun yanısıra yarım kask ile yolda

diğer araçlardan atılan çöplere,
fırlayan taşlara,
börtü böceklere

maruz kalma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Yarım kask için bazen şöyle laflar duyuyorum
"Efendim motosikletime uymuyor"
Modayı takip etmiyoruz. Güvenlik için kask takıyoruz. kafanız sizin için aksesuarsa bilemeyeceğim.

dilekedi
25 Mart 2010, 00:12
beden olrak problemım yok aslında, kafama tam oturdu ama ebatları buyuk ve bıraz agır..soyle de bır gercek varn kı, en guvenlı kask kım ne derse desın kapalı olanlar..ama yarım kask kullananların fıkırlerını de almak ısterım, malum yaz gelıyor:) guvenlık tehdıdı olusturur mu acık kasklar?

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:12 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:10 ----------

yarım kask, yarım koruma. Bu kadar basit.

Düşme testlerini bir araştırın internetten. Yüzdesi aklımda değil ama düşme anında çenenin yere vurma yüzdesi oldukça yüksek.

Bunun yanısıra yarım kask ile yolda

diğer araçlardan atılan çöplere,
fırlayan taşlara,
börtü böceklere

maruz kalma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Yarım kask için bazen şöyle laflar duyuyorum
"Efendim motosikletime uymuyor"
Modayı takip etmiyoruz. Güvenlik için kask takıyoruz. kafanız sizin için aksesuarsa bilemeyeceğim.

cok haklısın, tesekkurler degerlı yorumun ıcın..

mmucit
25 Mart 2010, 00:41
ben lazer vertigo kullanıyorum, memnunum
Ama buğu sorunu var, pinlock almak lazım.
Fiyatıda 2 tane ls2 alır, en az :)

barok34
25 Mart 2010, 01:17
fuardan arkadaşa shark marka tam kapalı kask aldık beyaz renkli hoş bişeydi gayet memmun 170 tl aldık yanlış hatırlamıyorsam

---------- Mesaj ekleme zamanı: 02:17 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 02:13 ----------

Merhaba, scooter kullanmaya yenı basladım,bu yuzden cok seyı sorarak ogrenmek zorundayım=(ılk basta guvenlı olsun dıye ls2 kask aldım, kask S beden ama kendısı o kdar buyuk ve ben ona gore o kadra kucugum kı, cok komık bır goruntu ortaya cıkıyor.. ayrıca bıraz agır gıbı sankı..
http://www.feyizoglu.com/alisveris/product.php?pID=45309
bu urune bayıldım ve goruntusu benımkıne gore daha kucuk dıye dusunuyorum, ama guvenlık acısından acık kask kullanımını cok ıyı degıl dıye duydum..fıkrınızi alabılır mıyım?cok tesekkurler=)

başının kaskın içinde dönmemesi gerek bu çok tehlikeli yani kask kafana yanaklarına yapışmalı ona göre almalısın

casillas00
25 Mart 2010, 19:30
http://www.feyizoglu.com/alisveris/product.php?pID=45945&ShowPane=1
Buda yeni gelmiş sanırım feyizogluna nasıldır acaba tecrubesi olan var mı ?

Birkannn
25 Mart 2010, 20:23
http://www.feyizoglu.com/alisveris/product.php?pID=45945&ShowPane=1
Buda yeni gelmiş sanırım feyizogluna nasıldır acaba tecrubesi olan var mı ?

Daha yeni geldim feyizoğlundan adem abi var sağolsun çok yardımcı oluyor..
Bu gösterdiğin kaskı görmedim ama ls2 ve beon vardı

timoti
25 Mart 2010, 21:04
Arkadaşlar ben LS2'nin çeneden açılır modelini kullanıyorum. İçeri ses alıyor şehir içinde terlerseniz buğu yapıyor. Ama düşünce kafanızı da korur. Eğer çok fazla hız yapmıyorsanız düşünülebilir. Diğer taraftan kaska verilen para hiçbir zaman boşa gitmez bütçeniz elveriyorsa kesinlikle daha iyilerine bakın derim.

71Hakan71
25 Mart 2010, 21:14
bende 8 aydir ls2 kullaniyorum.80 de bile giderken rahatsiz edici ruzgar sesi duyuyorum.Zamanla vizorde ozelligini kaybediyor.Benimki suan usten hava aliyor..cene altinda ruzgari hep hissediyorum
Sana tavsiyem lazerin guzel bir modelini alman.Sonra benim gibi 8 ay kullanip bi koseye koymayi dusunme kaski..

BerKToprak
25 Mart 2010, 21:15
kafana bol gelmesin gerisi mühim değil

71Hakan71
25 Mart 2010, 21:36
kafana bol gelmesin gerisi mühim değil

25 liralik cakma kasklarda kafaya oturuyor..muhim olan saglamlik ve rahatlik.

alpay95
25 Mart 2010, 22:10
ben airoh kaska aldım gayet memnunum italyan malı zaten