PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Rüzgar Sesi (gürültü) Çözümleri

Hakki
20 Şubat 2010, 23:22
Merhaba arkadaşlar,

kasktaki rüzgar sesinden gün geçtikçe daha çok rahatsız olmaya başladım.
bu aralar F1'de dagıtılan kulak tıkaçlarından kullanmaya başladım. fakat memnun değilim. tıkaç tiz sesleri neredeyse tamamen kesiyo fakat bas türündeki sesler ya aynı miktarda ya da daha fazla olarak kulagıma iletiliyor (kulaklarınızı parmaklarınızla tıkadıgınızda kalp atışı sesinizi duyarsınız ya oyle oluyo işte bu tıkaçları takınca).

rüzgar sesindeki tizler (fış fış sesler) kaybolunca bayagı rahatladım ama baslar (patır kütür) çok rahatsız ediyor. uzun süre tıkaçlı kullandıktan sonra akabinde tıkaçsız kullanınca daha rahat ediyorum belli bir müddet.

rüzgar sesine kesin çözüm istiyorum. en kötü 15-20 milyarlık arabalardaki kabin gürültüsü olsun çözümleriniz.
çünkü sadece kaskın sagladıgı gürültü koruması bana yeterli gelmiyor. ayrıca beni çok yoruyor ve konsantrasyon bozuklugu başlıyo yolculugun süresi arttıkça.

başka tıkaç mı kullanmalıyım. kaskımı mı değiştirmeliyim. kaska özel aparatlar varsa onlardan mı kullanmalıyım?
tavsiyelerinizi bekliyorum.

GOKHAN42
20 Şubat 2010, 23:25
kaskı yağlasak rüzgar kayarak gider mi ki acaba?:silent:

barok34
20 Şubat 2010, 23:27
kaskınızın marka modelini yazarsanız test sonuçlarına bakmak diğerleriyle kıyaslamak mümkün olabilir kulak tıkacı ben de denedim ama zamanla rahatsız ediyor ağrı da yapıyor bende daha çok kaskla ilgili bir durum bence

---------- Mesaj ekleme zamanı: 00:27 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 00:26 ----------

:cherry: vayt be :cherry:

GorkeM
20 Şubat 2010, 23:30
Hakkı hangi kaskı kullanıyorsun?
Stok egzoza dön :P

GOKHAN42
20 Şubat 2010, 23:30
:P:cherry::bounce::queen::thumleft:
kaskınızın marka modelini yazarsanız test sonuçlarına bakmak diğerleriyle kıyaslamak mümkün olabilir kulak tıkacı ben de denedim ama zamanla rahatsız ediyor ağrı da yapıyor bende daha çok kaskla ilgili bir durum bence

---------- Mesaj ekleme zamanı: 00:27 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 00:26 ----------

:cherry: vayt be :cherry:

otopsici
20 Şubat 2010, 23:34
Merhaba arkadaşlar,

kasktaki rüzgar sesinden gün geçtikçe daha çok rahatsız olmaya başladım.
bu aralar F1'de dagıtılan kulak tıkaçlarından kullanmaya başladım. fakat memnun değilim. tıkaç tiz sesleri neredeyse tamamen kesiyo fakat bas türündeki sesler ya aynı miktarda ya da daha fazla olarak kulagıma iletiliyor (kulaklarınızı parmaklarınızla tıkadıgınızda kalp atışı sesinizi duyarsınız ya oyle oluyo işte bu tıkaçları takınca).

rüzgar sesindeki tizler (fış fış sesler) kaybolunca bayagı rahatladım ama baslar (patır kütür) çok rahatsız ediyor. uzun süre tıkaçlı kullandıktan sonra akabinde tıkaçsız kullanınca daha rahat ediyorum belli bir müddet.

rüzgar sesine kesin çözüm istiyorum. en kötü 15-20 milyarlık arabalardaki kabin gürültüsü olsun çözümleriniz.
çünkü sadece kaskın sagladıgı gürültü koruması bana yeterli gelmiyor. ayrıca beni çok yoruyor ve konsantrasyon bozuklugu başlıyo yolculugun süresi arttıkça.

başka tıkaç mı kullanmalıyım. kaskımı mı değiştirmeliyim. kaska özel aparatlar varsa onlardan mı kullanmalıyım?
tavsiyelerinizi bekliyorum.

arkadaşım kaskın kalitesi önemli
2. olarak kulak tıkaçlarını kesinlikle kullanmanı bir sağlıkçı olarak tavsiye etmem tıkacı hiç aralıksız 2 saat kullandığında kulağına üreyen mikroplar anında kulak zarını delecek kadar çoğalır

Hakki
21 Şubat 2010, 00:17
Arai RX-7 Corsair (en gürültülüsü)
X-Lite X-701 (en gürültüsüzü)
X-Lite X-801RR (digerlerine nazaran orta gürültü)

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:16 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:14 ----------

@ Gorkem,
benim egzos street legal. pek bir ses çıkmıyor. daha fazla sesi de çıkmasın zaten.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:17 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:16 ----------

@ otopsici,
verdigin bilgiler için sagol :cat:

yürekçe
21 Şubat 2010, 00:24
Arai RX-7 Corsair (en gürültülüsü)
X-Lite X-701 (en gürültüsüzü)
X-Lite X-801RR (digerlerine nazaran orta gürültü)

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:16 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:14 ----------

@ Gorkem,
benim egzos street legal. pek bir ses çıkmıyor. daha fazla sesi de çıkmasın zaten.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:17 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:16 ----------

@ otopsici,
verdigin bilgiler için sagol :cat:

1- üç kaskın mı var
2- motosiklet modelin nedir?
3- ben mp3 çalarımın kulaklığını takıyor ve balaklava kullanıyorum. ve sevdiğim müzikleri dinlemeye konsantre oluyorum.

kaskın çenelik aparatı var mı?
kaskın ölçüleri sana tam mı yoksa büyükçe mi?

Ante
21 Şubat 2010, 00:28
340m/saniye'lik hızla gidersen bu problemin kökten çözülür:mrgreen:

Şaka bir yana, kask yapısı itibariyle bu sorunun çözümü pek yok gibi geliyor bana. kulak tıkacı kullanmayı sevmiyorum, x-sprit kask kullanıyorum çok rahatsız edici seviyede değil ses düzeyi ama motosiklete de bağlı tabi. Bildiğim testlerde Schubert marka bir kask en iyisi diye gösteriliyor ama denemedim.

Shrieker
21 Şubat 2010, 01:04
Hakkı iyi etmişsin bu konuyu açarak.

Çoğu insana kask taktırmaya uğraşmaktan sıra buna gelemedi. Şimdiki motorcu neslin kendi çocuklarıyla arasında çok derin iletişim sorunları olacak :) Çünkü rüzgar gürültüsü işitme duyusuna ciddi hasarlar verebiliyor.

Gelelim konuya. Sondan başlayayım. Çok dandik bir arabadaki gürültü seviyesini bile motosiklette elde edebilmek çok zor, en azından internetten yaptığım yoğun araştırmalar sonucu dolaylı olarak bunu söyleyebilirim. "Ses en az olsun" diyorsan, sanırım Schubert'e geçmen ve kulak tıkacı kullanman seni %100'e yakın tatmin edecektir. Çünkü Schubert kullanan insanların yorumları tıkaç olmadan bile sessiz bir kask olduğu yönünde.

Ben de Shark rsr2 kullanıyorum, kulak tıkaçları gürültünün icabına baksalar da onlar olmadan AŞIRI GÜRÜLTÜLÜ bir kask olduğunu bilin. Bunun ana sebebinin gavurların "neck roll" dediği şeyin (kaskın alt tarafında boyunu çevreleyen kısım) rsr2'de var yok arası olması. Ben şimdi alacak olsam, hem rsr2 hem xr-1100 SHARP'dan 5 yıldız almış olsalar da yeni bir tasarım olan xr-1100'ü alırdım (bir de tabii ki neck roll denen hadise xr-1100'de fazlasıyla mevcut :))

Karşılaştırma

RSR 2 Boyun bölgesi
http://img515.imageshack.us/img515/5533/rsr2neck.jpg (http://img515.imageshack.us/i/rsr2neck.jpg/)

XR-1100 Boyun bölgesi
http://img34.imageshack.us/img34/5020/shoeirf1100liner.jpg (http://img34.imageshack.us/i/shoeirf1100liner.jpg/)

Kaskların baktıkları yönler ters, yani Shark'ın fotosunda ön taraf sol taraf, Shoei'de ise ön taraf sağ taraf. Karışıklık olmasın diye ekleyeyim dedim.

Shark'da o arka tarafta gördüğünüz açık kısım inanılmaz büyük bir gürültü kaynağı. Shoei yeni tasarımında o kısmı iyice kapatmış. Shark'da benim maruz kaldığım o berbat ses Shoei'nin bu modelinde olmayabilir.

Kask gürültüsü hakkında bir kaç şey daha ekleyeyim olayı iyice açıklığa kavuşturmak için. Bir kaskta hissedilen gürültü seviyesi sürücüden sürücüye değişir. Ayrıca kullanılan ön camdan tutunda, sürücünün kafa yapısına, kaskın ne kadar iyi oturduğuna, rüzgarın yönüne ve hatta giydiğiniz montun yakasına göre bile değişiklik gösterebiliyor. O yüzden benim tecrübe ettiğim şeyi başka biri tecrübe etmemiş olabilir :wiinkk:

Dünya'nın en sessiz 3 kaskından biri (belki de en sessizi) olan Schubert C3'de boyun bölgesine gösterilen özen üstteki iki kaskla kıyaslandığında, aslında bu gürültü işinin çokta tesadüf olmadığı ve çoğu markanın bu konuda "tembellik" ettiği anlaşılıyor.
http://img8.imageshack.us/img8/1626/c3neck.jpg (http://img8.imageshack.us/i/c3neck.jpg/)

Kulak tıkaçlarının zitirilyon tane farklı çeşidi var. Ama gürültüyü en iyi kesenler genelde o senin "F1'de dağıttıkları" diye bahsettiğin "kullan at" tipi olanlar. 3M firmasının 1100 (ipsiz) ve 1110 (ipli) modelleri bu cins; güzel iş görüyor, ben de bunları kullanıyorum ve memnunum. Ancak bir daha kask alırken kesinlikle daha sessiz birşey arayacağım. Yurt dışında bazı yerlerde kaskı almadan önce test sürüşüne imkan veren satıcılar var. Keşke bizde de olsa. Eğer şu an kullandığım kaskı satın almadan önce deneme fırsatım olsaydı büyük ihtimalle almazdım.

Kulak tıkaçlarıyla ilgili şuraya göz atarsan faydalı olabilir:
http://www.webbikeworld.com/Earplugs/earplugs.htm

Benim yaptığım araştırmalar sessiz kask istiyorsan Schubert diyor. Olmadı Aye'ye sor o sana anlatır:)

Hakki
21 Şubat 2010, 01:15
@ yürekçe,
kaskın çenelik aparatı var ölçüleri tam.

@ Ante,
schuberth'i ben de en sessiz (gürültüyü en az ileten) kask olarak duydum.
diskolarda barlarda yazar "devamlı yüksek gürültüye maruz kalmak işitme kaybına yol açar" diye. bu işitme kaybı olayından da korkuyorum biraz.
ama şu an daha önemlisi 1,5-2 saatlik yolculuklarda konsantrasyonum bozuluyor (viraj olan yerde düz gidebilecek kadar).

motogp'de yarışçılar tıkaç kullanıyor.
her 2 saatte bir tıkaçları çıkarıp kulaklarımı yıkamaya razıyım. yeterki gürültü kesilsin.

Osbourne
21 Şubat 2010, 01:21
Schuberth'i hiç sürüşte kullanmadım ama mağazada denemek amaçlı kafama taktığımda hiçbir şekilde abartmadan söylüyorum ki 3 mt. ötemde duran satış elemanının sözlerini duymakta güçlük çekmiştim, hatta duyamayıp he? hö? demiştim..

İnternetten de okuduklarım kadarıyla sessizlik konusunda en başarılı kasklardan biri schuberth..

Hakki
21 Şubat 2010, 01:24
@ Shrieker,
verdigin bilgiler için teşekkür ederim Deniz.

Shrieker
21 Şubat 2010, 01:32
Bir de şöyle birşey var belki ilgini çekebilir.

http://www.webbikeworld.com/r2/windjammer/helmet-wind-blocker.htm

ledo
21 Şubat 2010, 01:47
1) Bass sesler (düşük frekanslı ) yalıtılması çok güçtür. Hatta bazen imkansızdır.
2) Schuberth kullanıyorum. Gerçekten ses konusunda çok başarılı. Dünyada üretilmiş bütün kaskları kullanmadım tabii ki. Ama bir çok iyi bilinen marka kask kullandım ( özellikle ses konusunda iddialı olanları) Bunların içinde Schuberth açık ara en iyisi

Hakki
27 Şubat 2010, 12:29
ledo,
verdigin bilgiler için teşekkür ederim

tansel11
27 Şubat 2010, 13:22
valla hocam motorun zevkini bozma derim araba kornalarınıda rüzgarla beraber duymazsın sonra pat diye koyar ne olduğunu anlamazsın bile =)

Hakki
27 Şubat 2010, 13:45
@ tansel11,
araba,otobüs gibi kapalı kasalar ile yol alırken (cam,kapı,pencere açmadıkça) rüzgar sesini duymuyorsun ama korna seslerini duyuyorsun.
biz de bu kulak tıkaçlarını kullandık. korna sesini duyamasaydık mutlaka bunu yazılarımızda belirtirdik.
ayrıca kaskta korna sesini duyamayacak kadar yalıtım yapabiliyorsan söyle biz de bilelim, yok eger sagır felansan yardımcı olalım.

aYe
27 Şubat 2010, 13:59
Schubert fena değil evet, ama yedek parçası yok, vizörü ebay da dahi bulmak zor ve çok pahalı, vizör bozulmaz demeyin vizörlerinde(full face) imalattan kalıp hatası var, 200 le giderken bir anda vizörünüz uçup gidebiliyor, tecrübeyle sabittir.

Satıcıları da sessizlik konusunda en az schubert kadar iyiler...

Bkz; http://www.fazerturkiye.org/forum2/showthread.php?t=8660

berk_r1
27 Şubat 2010, 21:16
valla hocam motorun zevkini bozma derim araba kornalarınıda rüzgarla beraber duymazsın sonra pat diye koyar ne olduğunu anlamazsın bile =)

Aynen bencede ,tıpa falan taktımı uykum gelir benim mayıştırır insanı :), ses önemli, ben aksine ses daha iyi duyulursa daha iyi olur diyorum

McWarnaly
27 Şubat 2010, 23:34

:queen::queen::queen: DOT4?

Sarpbey
14 Haziran 2016, 12:53
Arkadaşlar merhaba, bende kaskın içindeki rüzgar sesinden muzadaribim. İlk kaskım olduğu için duyduğum sesin ne kadarının mormal yada anormal olduğunu da bilmiyorum ama özetlemek gerekirse rüzgar kafamda patlıyor, yarım saat yol gittiğimde beynim uğuşuyor, okadar gürültü var ki kendi sesimi motorun sesini hiç bir şey duymuyorum. Ertesi gün kulaklarım çınlıyor katlanılmayacak dozda rüzgar gürültü sesi alıyorum.

Çene altlığı, balaklava, boyunluk ne varsa kullanıyorum. Kaskın Shoei Nxr modeli. Bu normal midir sizce ?

brooklynnn
14 Haziran 2016, 13:02
Pamuk takin arkadaşlar
Ciddi rahatlatiyor

sinan.erkan
14 Haziran 2016, 13:39
Arkadaşlar merhaba, bende kaskın içindeki rüzgar sesinden muzadaribim. İlk kaskım olduğu için duyduğum sesin ne kadarının mormal yada anormal olduğunu da bilmiyorum ama özetlemek gerekirse rüzgar kafamda patlıyor, yarım saat yol gittiğimde beynim uğuşuyor, okadar gürültü var ki kendi sesimi motorun sesini hiç bir şey duymuyorum. Ertesi gün kulaklarım çınlıyor katlanılmayacak dozda rüzgar gürültü sesi alıyorum.

Çene altlığı, balaklava, boyunluk ne varsa kullanıyorum. Kaskın Shoei Nxr modeli. Bu normal midir sizce ?

Nxr gibi nispeten sessiz bir kaska rağmen bu etkiler oluşuyorsa başka bir probleminiz olabilir. Ben de aynı kaskı kullanıyorum ama belli bir hıza kadar (120 ve sonrası) bahsettiğiniz etkilerin hiç biri oluşmuyor. Naked motor kullanmama rağmen.

ogzcngdk
14 Haziran 2016, 15:33
bende silikondan imal edilmiş 2 tane kulak tıkacı var. biraz su tutarak kulağa takıyorsunuz ve sonra suyun altındaymışçasına bir sessizlik..

geçenlerde erdekten bursaya dönerken tek kulağıma tıkaç diğerine kulaklık taktım müzik dinlemek için, o haliyle bile çok rahattı..

major24
14 Haziran 2016, 16:44
hjc rpha 10 kask kullanıyorum. Her ne kadar rüzgar sesini fazla iletmese de kulak tıkacı kullanmaya başladıktan sonra tıkaçsız kullanmak uzun yolda rahatsız edici bir hal olmaya başladı.
2 adet kulak tıkacı denedim ( alpine motosafe ve nonoise ) alpine motosafe den daha memnunum.

MimTolga
14 Haziran 2016, 16:51
Bu kulak tıkacını şiddetle tavsiye ederim.

http://www.motomaxonlineshop.com/alpine-motosafe-kulaklik-pmu280

http://www.motomaxonlineshop.com/pictures/201416184434_alpine_motosafe1.jpg

mchi
14 Haziran 2016, 18:10
Merhaba, nexx xr2 carbon pure kullanıyorum. En sessiz kasklardan biri denmesine rağmen 120+ hızlara çıktığımda içeri sesi bırak sinek giriyor :) Şimdye kadar hiç düşürmedim ama acaba sorun benim kasktamı.

acemi60
14 Haziran 2016, 18:42
Madem konuyu hortlatmışsınız işe yarar bir tavsiye vereyim.
http://www.novabazar.com/projexml/v5/services/1045/images/buyuk/otifleks-silikon-kulak-t_1600_.jpg

freewill
14 Haziran 2016, 19:13
Bir de şöyle bir uygulama var. İşe yarayacağını düşünüyorum zira kaskın o bölgelerini elimde kapattığım zaman ses ciddi biçimde kayboluyor. Hafta sonu deneyeceğim aldım malzemeleri.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:53 ----------

linki unutmuşum :mrgreen:

https://www.youtube.com/watch?v=VoscHWnOvoM

sven
14 Haziran 2016, 19:20
Alpine Motosafe Earplugs

http://urun.n11.com/aksesuar/alpine-motosafe-motosiklet-kulaklik-kulak-tikaci-P97735610

toomuchcc
14 Haziran 2016, 19:23
Rüzgarı toparlayıp kafaya yansıtmayacak, doğru dizayna sahip büyükçe bir ön siperlik + Schuberth kask. Bu sorunla başa çıkmanın en ideal çözümü bu olsa gerek. Kulak tıkacı işe yarıyor olsa da şehir içi kullanım için ideal bir şey değil bence.

Bir de yukarıda SHOEI NXR için farklı yorumlar yapılmış. Sadece o kask için değil, bütün kasklar hakkında böyle farklı yorumlar olmasının sebebi kullanıcıların kendileriyle alakalı. NXR bana göre de gürültülü bir kask ama benim boynum ince ve alttan fazla hava alıyorum. Ayrıca scooter kullanıcısı olduğum için kafam dik duruyor. O kask biraz yatık pozisyon istemekte. Bence X-lite X702GT, NXR'dan daha sessiz bir kask; ama bir başka kişi için bunun tam tersi geçerli olabilir. Bu kask konusunda aslında almadan önce deneme yapmak lazım, daha önceden de yazmışlar zaten. Keşke test sürüşü imkanımız olsa.. Gereksiz masraftan kurtulmuş olurduk.

Benim de bir sonraki kaskım Schuberth olacak sanırım bu arada. X-lite'ı alırken de söylemişlerdi "sessizlik istiyorsan Schuberth almalısın" diye. Bu konuda bu markayı çok övüyorlar. Merak ediyorum sahiden söylendiği gibi mi diye.

Sarpbey
15 Haziran 2016, 00:15
Arkadaşlar çok güzel çözümler paylaşmışsınız kulak tıkçlarını denicem rüzgar gürültüsünü almam gayet normal anladığım kadarıyla özellikle motosafe earplugs baya iyi yorumlar almış

bassturbin
15 Haziran 2016, 00:43
f1 kulak tıkacı olmaz zaten kulaüa girmiyor onlar polirütan süngerden, dereceli kulak tıkacı olmalı silikon yukarıdaki linkte var ama 2 dereceli 3 derecelisini kullanıyorum köküne kadar sokarsan kulağının ki benim az birşey itmem bana yetiyor motorda giderken kendini uzayda gibi hissedersin.