PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 9-19 MAYIS 2010...2560 km

sezginkalkan
20 Şubat 2010, 03:14
bir arkadaşım ve benim üzerinde 5 saat çalışıp planladığımız ve yukarıdaki tarihler arası kızarkadaşlarımızla birlikte gerçekleştireceğimiz tatilimizin planıdır.motosikletlerimiz, bende cbf150, arkadaşımda ybr125 var..haritayı farklı kaydedip yakından bakarsanız gideceğimiz yollar gün gün ve km.leri yazıyor.öneri ve yorumları bekliyoruzz. (giderleride hesapladık fakat değişken olabilir...yaklaşık olarak 2 kişi konaklama,yeme içme,geziler,müzeler,benzin = 1200-1250 lira (ekstra masraf çıkmazsa arıza gibi))

TATİL PLANI
1.GÜN----ESKİŞEHİR-ÇİFTELER-EMİRDAĞ-BOLVADİN-ÇAY-SULTANDAĞI-AKŞEHİR-BAĞKONAK-BEYŞEHİR-SEYDİŞEHİR-AKSEKİ-MANAVGAT-KONAKLI(KONAKLAMA otel).

2.GÜN----KONAKLI-DİM ÇAYI(ALANYA)-ASPENDOS-OLYMPOS(KONAKLAMA ağaç ev).

3.GÜN----OLYMPOS-KAŞ(KONAKLAMA çadır)-KAŞ VE ÇEVRESİ(DEMRE,ÜÇAĞIZ).

4.GÜN----KAŞ-LETOON-XAHNTOS-PATARA(KONAKLAMA çadır).

5. GÜN----PATARA-SAKLIKENT-FARALYA-KABAK KOYU(KONAKLAMA çadır yada pansiyon).

6.GÜN----KABAK KOYU-ÖLÜDENİZ-FETHİYE-MARMARİS-GÖKOVA(KONAKLAMA çadır)

7.GÜN----GÖKOVA-BODRUM-KUŞADASI(KONAKLAMA otel).

8.GÜN----KUŞADASI(HAVUZ,GEZİ,PLAJ OHHHH :) )-KUŞADASI(KONAKLAMA otel)

9.GÜN----KUŞADASI-EFES-SELÇUK-ŞİRİNCE-İZMİR(KONAKLAMA tanıdık ev :) )

10.GÜN----İZMİR-ESKİŞEHİR.

YAPACAĞIMIZ KM LER

ESKİŞEHİR-KONAKLI 550
KONAKLI-DİM-ALANYA 50
ALANYA-ANTALYA 120
ANTALYA-OLYMPOS 80
OLYMPOS-KAŞ 110
KAŞ ÇEVRESİ 80
ÇAŞ-PATARA 80
PATARA-SAKLIKENT 70
SAKLIKENT-FARALYA 70
FARALYA-GÖKOVA-MARMARİS 200
GÖKOVA-BODRUM-KUŞADASI 300
KUŞADASI-İZMİR (ŞEHİRİÇİ) 200
İZMİR-ESKİŞEHİR 650

TOPLAM 2560 KM

http://img651.imageshack.us/img651/8281/haritadasonkmleryazl.jpg (http://img651.imageshack.us/my.php?image=haritadasonkmleryazl.jpg)

!!!! ÖNERİLERİ ÇOK CİDDİYE ALIYORUZ,,ÖNERİLERİ ESİRGEMEYİN !!!!

kelon
20 Şubat 2010, 09:49
daha fazla para bulundur yanına her ihtimale karşı çünkü yemesi içmesi gezmesi filan daha fazla tutar extra harcamalarınız olacak allah korusun motor arıza çıkarır oda para ama sen en iyisi yanına daha fazla para al

istanbulccc
20 Şubat 2010, 10:08
5. GÜN----PATARA-SAKLIKENT-FARALYA-KABAK KOYU(KONAKLAMA çadır yada pansiyon).

Yanınızda yedek sigorta, lastik onarıcı sprey,buji vs. bulundurmanızda yarar var.

Güzergahlar güzel görünüyor. Ufak bir öneri 5.gün'e Kaputaş plajınıda ekleyin bence mükemmel bir yerdir. :cat:

Ante
20 Şubat 2010, 10:20
Müzeleri gezecekseniz Müze kartı alın.

Ya bir de merak ettim götürmeyi düşündüğünüz toplam eşyayı bir toplayıp hesap ettiniz mi? Götürebilecek misiniz?

Birde umarım herkesin full koruması vardır.

mogli
20 Şubat 2010, 10:30
tam da "O motorlarla çok yorucu olur" diye düşünürken cross motorla iki kişi bir günde 800 km ye yakın yol yaptığımız gedi aklıma. :)

Bir arkadaşım da kız arkadaşıyla geçen yaz İzmit'ten çıkıp Marmarise gitmişti Jinlun 150 chooper ile. 2 kişi + 1 kuçu kuçu + yükü yükleyince yokuş aşağı 70 yapıyormuş motor. :)

Direksiyon hidrolik oldu demişti. :) ( Yere değmiyor ki)

Ante
20 Şubat 2010, 10:50
Şimdi KM'lere bakarken gözüme takıldı. İlk gün 550km...
Eğer öncesinde uzun süreli kullanım alışkanlığınız yoksa böyle bir gezide ilk gün 550km zor olur. ortalama 100km'de bir 15 dk. mola verdiğinizi düşünsek 4 veya 5 mola.
Saatte 70km hız yapsanız ortalama. (ki zor görünüyor) Yaklaşık 8 saat yol.

Kısacası ilk gün için ağır. Uzun yolda 3. 4. gün insan tam olarak adapte oluyor. Sadece sizin değil artçıların da alışması lazım.

otopsici
20 Şubat 2010, 11:40
bir arkadaşım ve benim üzerinde 5 saat çalışıp planladığımız ve yukarıdaki tarihler arası kızarkadaşlarımızla birlikte gerçekleştireceğimiz tatilimizin planıdır.motosikletlerimiz, bende cbf150, arkadaşımda ybr125 var..haritayı farklı kaydedip yakından bakarsanız gideceğimiz yollar gün gün ve km.leri yazıyor.öneri ve yorumları bekliyoruzz. (giderleride hesapladık fakat değişken olabilir...yaklaşık olarak 2 kişi konaklama,yeme içme,geziler,müzeler,benzin = 1200-1250 lira (ekstra masraf çıkmazsa arıza gibi))

abisi yukarıyı özellikle işaretledim
kural 1 eğer kızla gidiyorsan kesinlikle kafan şişer (sürekli mızmızlanırlar):queen:
(tabi iyi artçılar diyorsanız sıkıntı yok)
kural 2 eğer kızla gidiyorsanız kesinlikle sisi bar olmalı motorda:bounce:
(çoğu kız boş bulunup sırtını yaslar şimdiye kadar artçı aldığım kızların neredeyse tamamı bunu yaptı birinde az daha ölüyorduk)
kural 3 üzerinde değilse bile mutlaka bankamatiğinde en az 2000 lira ekstra para bulundur:bounce::wiinkk:
kural 4 size en büyük tavsiyemdir mutlaka intercom cihazı alın :wiinkk:
(uzun yol konuşmadan geçmez internette var kabloluları 60 tl filan)
bunların dışında yağmur mevsiminde gidiyorsunuz gibi:silent:
mutlaka yanınızda tekerlek tamir kiti bulundurun (motorcunun başına en çok gelen hadisedir teker patlaması)
çadır alın iki kişilik olanlarından süper oluyo (tulumları ile birlikte 50 tl filan)
ben çaysız dayanamam o yüzden hep yanımda termos olur
ha birde mutlaka ve mutlaka yedek termal elbiseniz olsun
hep olumlu düşünün böyle geziler süper olur 2 kişi gidiyosunuz size tavsiyem o motorlarla ve artçılar varken 80 km surati geçmeyin sakin çok zevkli olur
inşallah gönlünüzce geçirirsiniz

sezginkalkan
20 Şubat 2010, 19:42
Şimdi KM'lere bakarken gözüme takıldı. İlk gün 550km...
Eğer öncesinde uzun süreli kullanım alışkanlığınız yoksa böyle bir gezide ilk gün 550km zor olur. ortalama 100km'de bir 15 dk. mola verdiğinizi düşünsek 4 veya 5 mola.
Saatte 70km hız yapsanız ortalama. (ki zor görünüyor) Yaklaşık 8 saat yol.

Kısacası ilk gün için ağır. Uzun yolda 3. 4. gün insan tam olarak adapte oluyor. Sadece sizin değil artçıların da alışması lazım.

aslında aynen sizin dediğiniz gibi olucak,,zaten acelemiz yok..yani 12 saat sürsede farketmez :) ..teşekkürler...

Alıntı:
sezginkalkan Nickli Üyeden Alıntı

abisi yukarıyı özellikle işaretledim
kural 1 eğer kızla gidiyorsan kesinlikle kafan şişer (sürekli mızmızlanırlar)
(tabi iyi artçılar diyorsanız sıkıntı yok)
kural 2 eğer kızla gidiyorsanız kesinlikle sisi bar olmalı motorda
(çoğu kız boş bulunup sırtını yaslar şimdiye kadar artçı aldığım kızların neredeyse tamamı bunu yaptı birinde az daha ölüyorduk)
kural 3 üzerinde değilse bile mutlaka bankamatiğinde en az 2000 lira ekstra para bulundur
kural 4 size en büyük tavsiyemdir mutlaka intercom cihazı alın
(uzun yol konuşmadan geçmez internette var kabloluları 60 tl filan)
bunların dışında yağmur mevsiminde gidiyorsunuz gibi
mutlaka yanınızda tekerlek tamir kiti bulundurun (motorcunun başına en çok gelen hadisedir teker patlaması)
çadır alın iki kişilik olanlarından süper oluyo (tulumları ile birlikte 50 tl filan)
ben çaysız dayanamam o yüzden hep yanımda termos olur
ha birde mutlaka ve mutlaka yedek termal elbiseniz olsun
hep olumlu düşünün böyle geziler süper olur 2 kişi gidiyosunuz size tavsiyem o motorlarla ve artçılar varken 80 km surati geçmeyin sakin çok zevkli olur
inşallah gönlünüzce geçirirsiniz

1--walla bu kadar uzun yola çıkmadık kız ark.larımızla..en fazla 150-200 km,o zaman bile başladılar dönelim diye :)))
2--arkada top case var o yüzden sanırım sorun yok :)
3--walla hocam öğrenci olduğumuzdan yanımızda zaten en fazla 2000 tl ile gideceğiz (aslında ben bütün maliyetleri ayrıntısına kadar hesapladım ama arıza falan olursa iş değişir.)
4--onu bende düşünüyorum,alabilirim..bütün yedek parçalar temin edilecek(buji, lamba, lastik tamir seti, pompa vs.),,çadır zaten hazır 3 kişilik aldım, met ve uyku tulumlarıda var..son olarakta zaten bizim motorların çapı ufak olduğundan max 90-100 :)
çok teşekkürler...

Müzeleri gezecekseniz Müze kartı alın.

Ya bir de merak ettim götürmeyi düşündüğünüz toplam eşyayı bir toplayıp hesap ettiniz mi? Götürebilecek misiniz?

Birde umarım herkesin full koruması vardır.

eşyaları hesapladık hatta çantalarada koyduk..istediğimiz herşey yanımızda gelebiliyor..korumalarıda şimdiden alıcam...teşekkürler..

Tundzhay
20 Şubat 2010, 19:46
otopsici arkadaş doğuru demiş. intercom alırsanız iyi olur. ben ebay dan aldım çinden geldi. 35 tl ye geldi. free shipping ti zaten. 20-25 günde adresime geldi.
ben bu intercom o kapodakya turunda kullandım. gayet te memnun kaldım.
tamam oturum sohbet edemiyorsunuz kaskın içindeki rüzgar sesinden ama yinede güzel oluyor..:cat:

BIYIKLI
20 Şubat 2010, 20:09
İlk gün tek seferde 550 km çok, günde 250-300 km mesafeyi geçmeyin derim. Geçen yaz iki 125 cc motosikletle artçı olmadan yaptığımız akdeniz turunda ikinci gün yaptığımız 450 km yolun acısı 2 günde zor çıkmıştı. Yağmura yakalanabilirsiniz ve geceleri serin olur tedarikli olun.

sezginkalkan
20 Şubat 2010, 20:38
İlk gün tek seferde 550 km çok, günde 250-300 km mesafeyi geçmeyin derim. Geçen yaz iki 125 cc motosikletle artçı olmadan yaptığımız akdeniz turunda ikinci gün yaptığımız 450 km yolun acısı 2 günde zor çıkmıştı. Yağmura yakalanabilirsiniz ve geceleri serin olur tedarikli olun.

hocam peki, bu 550 km yi 100km de bir yarım saat molayla gitsek yinede yorucu olurmu..aslında ben bukadar uzun yol yapmadım en fazla bikerede 150 km falan yaptım, ama oda tali yollardan falan geçerek.biraz mayışıklık olmuştu :)

Sinan Aksu
20 Şubat 2010, 20:41
Olymposs'a gittiğinizde türkmen pansiyonda kalmayinda nerde kalirsaniz kalin.. Olymposs'un kaymağini türkmen pansiyon yediği için fiyatları nerdeyse 4 yıldızlı otel fiyatina eş değer...

sezginkalkan
20 Şubat 2010, 20:47
Olymposs'a gittiğinizde türkmen pansiyonda kalmayinda nerde kalirsaniz kalin.. Olymposs'un kaymağini türkmen pansiyon yediği için fiyatları nerdeyse 4 yıldızlı otel fiyatina eş değer...

bir arkadaş bungalow evlerde geçen sene kalmış..ama pansiyonun adını hatırlayamadım şimdi, orada kalıcaz sanırım..yok ya 4 yıldızlı otel fiyatlarına kalamayız zaten..ortalama 2 kişi gecelik 50-70 lira falan vericez

Sinan Aksu
20 Şubat 2010, 20:55
bir arkadaş bungalow evlerde geçen sene kalmış..ama pansiyonun adını hatırlayamadım şimdi, orada kalıcaz sanırım..yok ya 4 yıldızlı otel fiyatlarına kalamayız zaten..ortalama 2 kişi gecelik 50-70 lira falan vericez

Oda fiyatlari makul, yalnız sakın extra yiyecek içecek vs vs şeyler satin almayin.. oda fiyatı 2 katina mal oluyor.

huska
20 Şubat 2010, 21:09
gezınız mubarek olsun.arkadasım olımposta kadirin yeri var.gönul rahatlıgıyla arkadaslarınızla konaklarsınız ayrıca 50 lıra cok gıttıgınde mutlaka pazarlık yap öğrencı oldugunu söyle.bu yolda lastıklerıne cok dıkkat et envayi çesıt cıcek böcek dıkenlerle bi süpriz yasayabılırsın.en önemlısı yanınızda yedek benzın bulundur oralarda cross yapma ıstegın kıprasabılır.şimdiden gezını merakla beklıyoruz...

fernando
20 Şubat 2010, 21:28
Arkadaşlar öncelikle şu plana bakınca bile heyecanlandım onu söyleyeyim,zaten yol hastası bir adamım.Daha önce uzun yol yaptıysanız bilirsiniz,depoyu doldurup özgürlüğe gaz açarken aynadan arkada kalan benzinciye bakmak sanki insanın gündelik hayatını geride bırakarak zincirlerini kırması gibi birşeydir.Önünde uzanan bir bilinmeze yolculuk... bu kadar edebiyat yeter :P Bence motosiklet kesinlikle tek kişilik bir alettir,artçı işe hem ızdırap hem de yol ve makine ile senin arana giren başka bir varlık.
2006 yazında 2005 ybr-125'imle İzmit-ist.tekirdağ-ist-izmit-altınoluk-asos-çanakkale-edremit-izmit rotasında 1500 km yol yaptım;
1. 2 kişi ve dip gaz giderseniz yakıt masrafı tahmininizden fazla olur,
2. İlk gün ki 500 km'lik yolun ardından motordaki titreşimden dolayı dağılırsınız,
3. Artçı bayanlar yüzünden tur kabusa dönebilir ve hemen bitmesini istersiniz,
4. Gündüz yol yapıp da sıcaktan bunalıp yakayı bağrı açarsanız hasta olursunuz,
5. Güneş tepede kaskın içinde pişerken bu paraya herşey dahil otelde 1 hafta kalsam nasıl olurdu diye düşünebilirsiniz,
6.Rampa inerken kamyonlardan,çıkarken otobüslerden kaçınınız, motorun çekişi düşük olduğundan ani kaçma şansınız olmuyor,özellikle şerrrrrefsiz ş.arası otobüsler çok sıkıştırıyor.
7.Motorlarınızı çaldırmamaya ekstra dikkat ediniz,
8.El ve ayaklarınız hareketsizlikten dolayı uyuşacaktır dikkatli olunuz,
9.Diğer ark.ların söylediklerine ilave olarak serum lastiği ve ona uygun kelepçe bulundurunuz.
10.Uzun yol için tavsiyem parayı denkleştirip Kawasaki ER-5 alınız...
İyi yolculuklar kazasız sürüşler,fotoları bekliyoruz...

GOKHAN42
20 Şubat 2010, 22:00
tam da "O motorlarla çok yorucu olur" diye düşünürken cross motorla iki kişi bir günde 800 km ye yakın yol yaptığımız gedi aklıma. :)

Bir arkadaşım da kız arkadaşıyla geçen yaz İzmit'ten çıkıp Marmarise gitmişti Jinlun 150 chooper ile. 2 kişi + 1 kuçu kuçu + yükü yükleyince yokuş aşağı 70 yapıyormuş motor. :)

Direksiyon hidrolik oldu demişti. :) ( Yere değmiyor ki)

heyt bee o zaman benimkiler canavarmış,2 sene önce mondial 100ukh ile konya alanya arası iki kişi ve eşyalarla 2 günlük gezi yaptık geldik,mondi hiç bi şekilde yüzümü kara çıkartmadı:cherry: okadar yükle ve iki kişiyle rampa aşağı 100 ile gidiyoduk ha:cherry:
aynı arkadaşla geçen sene keeway sl 150 ile aynı şekilde yol yaptık geldik walla ikisine de helal olsun maşallahları vardı:bounce:

bu sene sıra hyoda ve tek başımayımmmm:queen::bounce:

adanalı
20 Şubat 2010, 22:01
-öncelikle yapmayı planladığınız yolculuk ve azminiz için sizi tebrik ediyorum.yukarıda yorum yapan arkadaşlarıma katılıyorum,hepsi kendi tecrübeleri ile ilgili katkıda bulunmuşlar.ben de birkaç şey ekleyeceğim.mesela: -uzun km.li yolculuklarda,varış noktasına yaklaştıkça bir rehavet de size eşlik ediyor.günlük sürüş sonuna yaklaştığınızda,molaları sıklaştırın.
-birgün pansiyon,birgün çadır yaparsanız,hem ekonomik olacaktır,hemde banyo,temizlik ihtiyacınızı giderir,elektronik aletlerinizi şarjetme fırsatı bulursunuz.
-bir arkadaşımızın önerdiği gibi KAPUTAŞ PLAJINI bende öneriyorum.
-dahada ekonomik olacağı kanaatiyle size TÜRKİYE'deki tüm öğretmenevlerinin linkini veriyorum.oradan,gideceğiniz yerde eğer öğretmenevi varsa önceden arayarak yer ayırtmanızı tavsiye ederim,lüks olmasa da ekonomiktir.
-http://www.ogretmenevim.com/
-molalarda,mineralli içecekler(soda-maden suyu)içmenizi tavsiye ederim.çünkü bilindiği üzere,sürüş esnasında vücutta mineral kaybı yaşanır,bu da yorgunluğa daha fazla sebebiyet verir.
-ve tabii ki korumalarsız asla.
-şimdilik aklıma gelenler bunlar.
-yolunuz açık olsun,bol bol resim çekin.
ADANA'dan sevgilerimle.

sezginkalkan
20 Şubat 2010, 22:19
-öncelikle yapmayı planladığınız yolculuk ve azminiz için sizi tebrik ediyorum.yukarıda yorum yapan arkadaşlarıma katılıyorum,hepsi kendi tecrübeleri ile ilgili katkıda bulunmuşlar.ben de birkaç şey ekleyeceğim.mesela: -uzun km.li yolculuklarda,varış noktasına yaklaştıkça bir rehavet de size eşlik ediyor.günlük sürüş sonuna yaklaştığınızda,molaları sıklaştırın.
-birgün pansiyon,birgün çadır yaparsanız,hem ekonomik olacaktır,hemde banyo,temizlik ihtiyacınızı giderir,elektronik aletlerinizi şarjetme fırsatı bulursunuz.
-bir arkadaşımızın önerdiği gibi KAPUTAŞ PLAJINI bende öneriyorum.
-dahada ekonomik olacağı kanaatiyle size TÜRKİYE'deki tüm öğretmenevlerinin linkini veriyorum.oradan,gideceğiniz yerde eğer öğretmenevi varsa önceden arayarak yer ayırtmanızı tavsiye ederim,lüks olmasa da ekonomiktir.
-http://www.ogretmenevim.com/
-molalarda,mineralli içecekler(soda-maden suyu)içmenizi tavsiye ederim.çünkü bilindiği üzere,sürüş esnasında vücutta mineral kaybı yaşanır,bu da yorgunluğa daha fazla sebebiyet verir.
-ve tabii ki korumalarsız asla.
-şimdilik aklıma gelenler bunlar.
-yolunuz açık olsun,bol bol resim çekin.
ADANA'dan sevgilerimle.

Abi öncelikle çok teşşekkür ederim, belki biraz gençliğin verdiği çılgınlık, böyle bir geziyi cbf ve ybr gibi motosikletlerle yapmayı planlıyoruz..keşke imkan olsa büyük cc motorlarla yapabilsek..çok teşekkür ederim yorumlarınız için..

Arkadaşlar öncelikle şu plana bakınca bile heyecanlandım onu söyleyeyim,zaten yol hastası bir adamım.Daha önce uzun yol yaptıysanız bilirsiniz,depoyu doldurup özgürlüğe gaz açarken aynadan arkada kalan benzinciye bakmak sanki insanın gündelik hayatını geride bırakarak zincirlerini kırması gibi birşeydir.Önünde uzanan bir bilinmeze yolculuk... bu kadar edebiyat yeter Bence motosiklet kesinlikle tek kişilik bir alettir,artçı işe hem ızdırap hem de yol ve makine ile senin arana giren başka bir varlık.
2006 yazında 2005 ybr-125'imle İzmit-ist.tekirdağ-ist-izmit-altınoluk-asos-çanakkale-edremit-izmit rotasında 1500 km yol yaptım;
1. 2 kişi ve dip gaz giderseniz yakıt masrafı tahmininizden fazla olur,
2. İlk gün ki 500 km'lik yolun ardından motordaki titreşimden dolayı dağılırsınız,
3. Artçı bayanlar yüzünden tur kabusa dönebilir ve hemen bitmesini istersiniz,
4. Gündüz yol yapıp da sıcaktan bunalıp yakayı bağrı açarsanız hasta olursunuz,
5. Güneş tepede kaskın içinde pişerken bu paraya herşey dahil otelde 1 hafta kalsam nasıl olurdu diye düşünebilirsiniz,
6.Rampa inerken kamyonlardan,çıkarken otobüslerden kaçınınız, motorun çekişi düşük olduğundan ani kaçma şansınız olmuyor,özellikle şerrrrrefsiz ş.arası otobüsler çok sıkıştırıyor.
7.Motorlarınızı çaldırmamaya ekstra dikkat ediniz,
8.El ve ayaklarınız hareketsizlikten dolayı uyuşacaktır dikkatli olunuz,
9.Diğer ark.ların söylediklerine ilave olarak serum lastiği ve ona uygun kelepçe bulundurunuz.
10.Uzun yol için tavsiyem parayı denkleştirip Kawasaki ER-5 alınız...
İyi yolculuklar kazasız sürüşler,fotoları bekliyoruz...

1--bizim motorlar ufak cc olduğundan fazla basmaya gerek yok, zaten en fazla 100 km hız yapabilir, o nedenle ortalama 80 km hızla yapmayı planlıyoruz..
3-- ya işte bu problem olurmu bilemiyorum :D 200 km durmadan gittik ama bakalım...
5-- bunu düşünmek istemiyorum :D:D:D:D
6-- çok haklısın bu konuda, çok ani hızlanamadığımızdan tehlikeli bu araçlar..
8-- evet bir arkadaş bu yüzden durduğunda motoru düşürmüş..
10-- ahh ahhh keşke biraz nakitim olsa hemen ama öğrencilikte bu kadar :(
çok teşekkürler değerli yorumun için....

gezınız mubarek olsun.arkadasım olımposta kadirin yeri var.gönul rahatlıgıyla arkadaslarınızla konaklarsınız ayrıca 50 lıra cok gıttıgınde mutlaka pazarlık yap öğrencı oldugunu söyle.bu yolda lastıklerıne cok dıkkat et envayi çesıt cıcek böcek dıkenlerle bi süpriz yasayabılırsın.en önemlısı yanınızda yedek benzın bulundur oralarda cross yapma ıstegın kıprasabılır.şimdiden gezını merakla beklıyoruz...

inşallah oradada öğrencilik geçer :)

mertka
21 Şubat 2010, 14:04
adanalı abi peki öğretmenevlerinde herkes konaklayabiliyormu ben sadece öğretmen ve öğretmen yakınları konaklayabiliyor diye biliyorum.

hocam rota gerçekten güzel çok hoşuma gitti benım birgünde en fazla yol tecrübem 300 km adana malatya arası yolu rahat aldım ama otobanda 110 120 ile yaklaşık bir saat ilerleyip mola verdiğimde ayaklarım çok uyumuştu motoru yatırıyodum nerdeyse buna çok dikkat et bence malum düşük ccli motorlar titreşim var
bide günlük yol bitimine doğru bi rahatlık çöküyor yada biran evel ulaşayım diyorsun buna dikkat etmeni öneririm :)

-BSI-
21 Şubat 2010, 15:35
Geçen sene bu turun benzerini yapmıştık. Keşke yapmasaydık dediyimiz tek şey uyku tulumları ve çadırları yanımıza almamızdı. Biz 23 mayısta gitmiştik ve daha sezon başlamadığı için pansiyonlar çok ucuzdu. Örneğin patarada gecelik kişi başı 15 liraya kalmıştık. Fiyatlar böyle olunca çadırda kalmanın bir anlamı yok dedik. Bizde 2500 km civarı yolda fazladan okadar yük taşımış olduk. Tabi biz doğayı seviyoruz illaki çadırda kalıcaz derseniz o ayrı. :) Birde ilk müze girişinde müze kart almanızı tavsiye ederim. Tam 20 öğrenci 10 liraydı geçen sene. Olymposta plaja bile girerken kartsızsanız para ile giriyorsunuz ancak bu kartınız varsa 1 sene boyunca bütün müzeler ve olympos gibi koruma bölgelerine ücretsiz giriş yapabilirsiniz. 1 sene boyunca önünüze çıkan her müzeyi rahat rahat gezersiniz böylece. Geçen sene yaptığımız güzergah ve fotoğraflar: :)

http://www.motosiklet.net/forum/etkinlik-gezi-fotograflari/60917-8-gunluk-istanbul-akdeniz-ege-turu.html

Böyle fotoğraflara baktıkça dahada heyecanlanıyor insan bizde yola çıkmadan önce nekadar foto varsa bakıp iç geçiriyoduk. Şimdide kendi fotolarımıza bakıp iç geçiriyoruz birdaha nezaman yaparız diye. :)

sezginkalkan
21 Şubat 2010, 18:33
Geçen sene bu turun benzerini yapmıştık. Keşke yapmasaydık dediyimiz tek şey uyku tulumları ve çadırları yanımıza almamızdı. Biz 23 mayısta gitmiştik ve daha sezon başlamadığı için pansiyonlar çok ucuzdu. Örneğin patarada gecelik kişi başı 15 liraya kalmıştık. Fiyatlar böyle olunca çadırda kalmanın bir anlamı yok dedik. Bizde 2500 km civarı yolda fazladan okadar yük taşımış olduk. Tabi biz doğayı seviyoruz illaki çadırda kalıcaz derseniz o ayrı. :) Birde ilk müze girişinde müze kart almanızı tavsiye ederim. Tam 20 öğrenci 10 liraydı geçen sene. Olymposta plaja bile girerken kartsızsanız para ile giriyorsunuz ancak bu kartınız varsa 1 sene boyunca bütün müzeler ve olympos gibi koruma bölgelerine ücretsiz giriş yapabilirsiniz. 1 sene boyunca önünüze çıkan her müzeyi rahat rahat gezersiniz böylece. Geçen sene yaptığımız güzergah ve fotoğraflar: :)

http://www.motosiklet.net/forum/etkinlik-gezi-fotograflari/60917-8-gunluk-istanbul-akdeniz-ege-turu.html

Böyle fotoğraflara baktıkça dahada heyecanlanıyor insan bizde yola çıkmadan önce nekadar foto varsa bakıp iç geçiriyoduk. Şimdide kendi fotolarımıza bakıp iç geçiriyoruz birdaha nezaman yaparız diye. :)

hocam bütün tur plan ve fotoğraflarınıza baktım.bizim gitmeyi planladığımız bi çok yere gitmişsiniz.çadır konusunda da belki haklı olab,lirsiniz ama bizim gideceğimiz bi kaç yerde cadır kamp alanları çok güzel olduğundan çadırlarla gitmeyi planlıyoruz...aslında biyandan haklısın,çünkü çadır met uyku tulumları derken arka top case ve üstü tamamen doldu...siz hakkaten çok eğlenmişsiniz..peki yolda motosikletlerle ilgili problem yaşadınızmı veya bakımlarını nasıl yaptırdınız?..

sezginkalkan
21 Şubat 2010, 22:47
ben öğretmenevlerinde artık kherkes kalabiliyor diye biliyorum..babam emekli öğretmen olduğundan bi problem yok bana ama o senin dediğin öncedendi..yani önceden öğretmenevlerinden sadece öğretmenler faydalanabiliyorlardı...

Ante
21 Şubat 2010, 22:48
Turizm Otelcilik bölümlerinin uygulama otelleri'de oluyor bazen. Fiyat bakımından da uygun oluyorlar.

baran06
22 Şubat 2010, 00:07
rotanız harika planlar harika biraz daha zamanı geniş tutabilseniz daha güzel geçer gibime geldi.

-BSI-
22 Şubat 2010, 00:22
hocam bütün tur plan ve fotoğraflarınıza baktım.bizim gitmeyi planladığımız bi çok yere gitmişsiniz.çadır konusunda da belki haklı olab,lirsiniz ama bizim gideceğimiz bi kaç yerde cadır kamp alanları çok güzel olduğundan çadırlarla gitmeyi planlıyoruz...aslında biyandan haklısın,çünkü çadır met uyku tulumları derken arka top case ve üstü tamamen doldu...siz hakkaten çok eğlenmişsiniz..peki yolda motosikletlerle ilgili problem yaşadınızmı veya bakımlarını nasıl yaptırdınız?..

Motorlarla ilgili olarak 1 motor haricinde hiç problemimiz olmadı. Oda önemli birşey değildi. Gideceğiniz rotadaki servisleri yola çıkmadan internetten araştırıp telefon numaralarını alabilirsiniz. Zaten bu güzergah motor kullanıcılarının çok olduğu bölgede. Sorun yaşadığınız anda bir motorcuyu durdurup sorsanız bile ufak tefek sorunları halledecek servisleri size gösterirler. Bakım işinide yola çıkmadan önce yağları değiştirdik okadar. Dönünce birdaha değiştirdik. :) Yolda bakım yok. Bütün motorlar scooter olduğu için zincir yağlaması da yok. Bir tek benim motorun tek seferde 900 km gitmek için biraz sert bir selesinin olması sorun oldu. Onuda sandalyelere takılan arka tarafı bağcıklı minder ile çözdüm. :) seleden kalksamda uçup gidemiyodu bağlı olduğu için.

sezginkalkan
22 Şubat 2010, 00:36
Motorlarla ilgili olarak 1 motor haricinde hiç problemimiz olmadı. Oda önemli birşey değildi. Gideceğiniz rotadaki servisleri yola çıkmadan internetten araştırıp telefon numaralarını alabilirsiniz. Zaten bu güzergah motor kullanıcılarının çok olduğu bölgede. Sorun yaşadığınız anda bir motorcuyu durdurup sorsanız bile ufak tefek sorunları halledecek servisleri size gösterirler. Bakım işinide yola çıkmadan önce yağları değiştirdik okadar. Dönünce birdaha değiştirdik. :) Yolda bakım yok. Bütün motorlar scooter olduğu için zincir yağlaması da yok. Bir tek benim motorun tek seferde 900 km gitmek için biraz sert bir selesinin olması sorun oldu. Onuda sandalyelere takılan arka tarafı bağcıklı minder ile çözdüm. :) seleden kalksamda uçup gidemiyodu bağlı olduğu için.

:) :cherry:
çok teşekkürler hocam..ama heralde yanımıza yedek parça (buji, lamba, tekerlek tamir seti) alalım dersiniz...

draggy
22 Şubat 2010, 00:49
Bodrum sabah 8 de çıkış, akşam 8 de İstanbul'a varış (marmara feribotla geçildi) bittiğinde İstanbul sokaklarını son gaz geçtim, dikkatli gitmem gerektiği halde. Eve gidip dinlenmek istiyordum çünkü... Sonrası 3 gün yattık, evden çıkasım bile gelemedi :)

O yüzden ben denedim çok yoruldum, size de uzun mesafe önermiyorum :)

yürekçe
22 Şubat 2010, 01:27
çok yoğun bir yol planı bu, tad alabileceğinizi sanmam. günler yavaş yavaş uzuyor ama 5 gün boyunca sürekli yol yapmak güçlü motivasyon ister.

egzersiz yapın ve önerilere uyun bence. şahsen ben böyle bir plan yapmazdım. en azından 3. günü ndinlenmeye ayırıdım. aksi halde tatil dönüşünde yorgunluktan bitap düşersiniz. daha da kötüsü motivasyon eksiliği kazalara sebebiyet verebilir.

bol şans :)

-BSI-
22 Şubat 2010, 20:10
:) :cherry:
çok teşekkürler hocam..ama heralde yanımıza yedek parça (buji, lamba, tekerlek tamir seti) alalım dersiniz...

Yer sorununuz yoksa alın tabi. :) Buji ve lastik tamir köpüğü yeri geldimi hayat kurtarır. :) Ama diğer arkadaşların söylediği gibi güzergah için zaman biraz kısıtlı. Bizde 7 güne sığdırmaya çalışmıştık elimizden geldiğince iyi kullandık zamanı ama yinede yetmedi. Çanakkale üzerinden istanbula dönmeyi planladık ki orada da uğramak istediğimiz yerler vardı. Bütün zamanımızı izmire kadar tükkettiğimiz için izmirden direk istanbula dönmek zorunda kaldık. Dolu dolu gezebilmek için bu uzunluktaki bir rotaya 2 haftanın ideal olduğu sonucuna varmıştık. :)

sezginkalkan
22 Şubat 2010, 23:25
Yer sorununuz yoksa alın tabi. :) Buji ve lastik tamir köpüğü yeri geldimi hayat kurtarır. :) Ama diğer arkadaşların söylediği gibi güzergah için zaman biraz kısıtlı. Bizde 7 güne sığdırmaya çalışmıştık elimizden geldiğince iyi kullandık zamanı ama yinede yetmedi. Çanakkale üzerinden istanbula dönmeyi planladık ki orada da uğramak istediğimiz yerler vardı. Bütün zamanımızı izmire kadar tükkettiğimiz için izmirden direk istanbula dönmek zorunda kaldık. Dolu dolu gezebilmek için bu uzunluktaki bir rotaya 2 haftanın ideal olduğu sonucuna varmıştık. :)

hocam burada da paylaştıktan sonra planımızı, biraz değişiklik yapmaya karar verdik..çünkü daha önce hiç bukadar uzun bir geziye gitmedik ve gidilebilinirmi?, gidenlerin yorumları nasıl olur diye koyduk ki doğru sonuçlarıda aldık galiba..gerçektende 2600km 9 günde bitirilmez heralde..aslında antalyaya gidiş ve izmirden dönüşümüz olmasa mümkün bi tur :) ama bu da söz konusu değil..birkaç güne oturup planı gözden geçirmeliyiz..eğer bu plan üzerinde ısrarla gidip görmemizi istediğiniz bir yer varsa yazarsanız sevinirim..

metanecho
23 Şubat 2010, 09:22
sezgin titreşim olayını dert etme bizim motorlarda titreşim yok tabi artçı için bilemem ;) fakat hatunla bir günde 700 km yaptığımızda titreşimden dolayı şikayet etmemişti. yorulmuştuk ayrı mesele. artçılı 800 km yol yaptığımda yine artçıdan titreşim şikayeti almamıştım.

tek başıma o şekilde uzun yol çok yaptım. titreşimden ziyade yorgunluğa bağlı dikkat dağınıklığı olmalı sorun. benim tavsiyem arkadaşınında uzun yol tecrübesi yok ise öncesinde beraber bir uzun yol yaparak limitinizi öğrenin ona göre plan yapın.

biz iki motor istdan fethiyeye gittiğimizde 1. gün ist-kütahya, 2. gün kütahya muğla gökıova üzerinden saklıkent; ertesi gün likya yolundaki 3 günlük trekking etkinliğine katılmış, bitiminde ise 1. gün fethiye ısparta, 2. gün ısparta istanbul şeklined dönmüştük. yoruldukmu evet ama uyandığımızda herşey normaldi.

yola çıkmadan mutlaka yağ değiştirin ve bakımlarını yaptırın.
dedikleri gibi müze tarihi gezecekseniz müze kartı mutlaka alın, yoksa çok tuzlu girişler :D gerçi müze kartın geçmediği yerlerede denk geleceksiniz şaşırmayın, turizm bakanlığına bağlı olmayan yerlerde geçmez. çıralıdaki yanartaş, alanyadaki mağara bunlardan bazıları idi belki şimdi bakanlığa bağlanmıştır ama sanmıyorum.

tekiroavadan sonra uluyayla köyü var biraz içerde çıralı dönüşünde, inanılmaz güzel balık yapıyorlar ve fiyatları 3 defa yedim çok uygundu -öğrenciydim- şu an ne dir bilemiyorum ama öneri.

olymposta kadirin evlerinde kalmak bir ritüeldir, diğerlerine nazaran daha az kapitalist düşünce il işletildiği için daha hoş bir ortam var. tek eksisi plaja en uzak olan evler olması. gerçi evlerini bilmiyorum iki kere gittim ikisindede çadırda kaldım -tüm gezilerimde çadırı kullandığım için-

geçen sene kabak koyunda diyatları sormuştum bana biraz absürd gelmişti şimdi hatırlamıyorum ama. faralya derken kelebek vadisini planlıyorsanız inişi çok kolay değil 2 yerde ip inişi falan var, tekrar değerlendirin derim:

benim tavsiyem dalyanı görmeniz ve doğal olarak iztuzu kumsalı :) türkiyede gördüğüm en güzel kumsal plaj deniz vs. ve sazlıklardaki tekne gezisi. bir tavsiye turlarda kişi başı 15 idi 2006da biz 3 kişiydik 70 liraya sabahtan akşama kadar bir tekneyi kiralamıştık. :D çamur banyosu da güzeldi tavsiye ederim :D

gökova konaklama çadır seçeneği iyi bir seçim, bizim programızda gökoava kamp için yoktu ama methini çok duydum. ;)

Cihat Taygut
23 Şubat 2010, 09:43
hayırlı yolculuklar

adanalı
23 Şubat 2010, 10:37
şimdi,önce,öğretmenevlerinde artık herkes kalabiliyor.hemde,oda+kahvaltı 25-30 tl gibi fiyatlarla.
arkadaşlar,bildiğiniz gibi motorculuk,özgürlüktür.tabii ki bir yerden bir yere uzun bir yolculuğa çıkılıyorsa,bir program yapılmalıdır.ancak oraya vardığınızda,bir takım değişiklikler yapmak ta mümkün.diyelimki gideceğiniz yere geç saatlerde vardınız ve ertesi günü dinlenmek istediniz ama program öyle değil ne olacak şimdi.yada orayı çok beğendiniz birgün daha kalmak istediniz?motorcuyu fazla kuralcı olmak sıkar.illaki önceden yapılan program tam anlamıyla uygulanacak diye bir kuralda yok.kaldığınız yerden seneye devam da edebilirsiniz.

sezginkalkan
23 Şubat 2010, 12:13
bir de aklıma takılan birşeyide sorma istiyorum..acaba biz eskişehirden motorları birşekilde antalyaya taşıtabilirmiyiz?..bana sadece ilk gün ve son gün yapılacak km'ler fazla geliyor..normalde tur içinde günde ortalama 150-200 km yapıcaz ama gidiş dönüş knleri çok fazla geldi bana..

yürekçe
23 Şubat 2010, 12:24
bir de aklıma takılan birşeyide sorma istiyorum..acaba biz eskişehirden motorları birşekilde antalyaya taşıtabilirmiyiz?..bana sadece ilk gün ve son gün yapılacak km'ler fazla geliyor..normalde tur içinde günde ortalama 150-200 km yapıcaz ama gidiş dönüş knleri çok fazla geldi bana..

motosikletle gezmeyi sevdiğini düşünmüştüm.
böyle şeyler söyleyip, düşünerek kendini komik duruma düşürme olur mu. toplamda 2500km civarı yol yapacaksın ve bunu 1 haftada yapacaksın. yani 2500/10:250km günde ve düz yolda yapacaksın.

250/90km7s : 2,5 saat günde sürüş süresi.

2,5 saat yol
8 saat uyku
toplamda 10,5 saat zorunlu aktivasyon.
yani 24 saat gün sürecinin yarısı diğer 13,5 saat dinlenme ve sosyal aktivasyon için kalan süre.

umarım hesaplamaların da bunun gibidir.

su-şeker dengesini de göz ardı etme olur mu? yoksa halsizleşir ve ateşlenirsiniz!!!

huska
23 Şubat 2010, 12:41

kardesım sen eskısehırden cıktıktan sonra dınlenmek ıcın burdurda göl kenarında campıng alanları var orda bı cadır kur.ondan sonra ertesı günü burdur antalya 120km antalya olımpos 80km yanı toplamda 200kmyi rahat rahat geze geze sahılden tıngır mıngır bu işin ustesınden gelırsın:cherry:

sezginkalkan
23 Şubat 2010, 16:58
motosikletle gezmeyi sevdiğini düşünmüştüm.
böyle şeyler söyleyip, düşünerek kendini komik duruma düşürme olur mu. toplamda 2500km civarı yol yapacaksın ve bunu 1 haftada yapacaksın. yani 2500/10:250km günde ve düz yolda yapacaksın.

250/90km7s : 2,5 saat günde sürüş süresi.

2,5 saat yol
8 saat uyku
toplamda 10,5 saat zorunlu aktivasyon.
yani 24 saat gün sürecinin yarısı diğer 13,5 saat dinlenme ve sosyal aktivasyon için kalan süre.

umarım hesaplamaların da bunun gibidir.

su-şeker dengesini de göz ardı etme olur mu? yoksa halsizleşir ve ateşlenirsiniz!!!

teşekkür ederim yorumunuz için ama sanırım benim belirtmek istediğimi yanlış anladınız..ben sadece ilk gün 600km eskişehir-antalya,,son gün ise 650km izmir-eskişehir yolları bana bikerede gidilecek yol olarak uzun geldi..bazı yorumlarda 100km git yarım saat dinlen deniliyor,bu şekilde tamamlayabilirsin deniliyor, acaba olurmu dedim ben çünkü hiç bukadar uzun yola bir gün içinde çıkmadım..

kardesım sen eskısehırden cıktıktan sonra dınlenmek ıcın burdurda göl kenarında campıng alanları var orda bı cadır kur.ondan sonra ertesı günü burdur antalya 120km antalya olımpos 80km yanı toplamda 200kmyi rahat rahat geze geze sahılden tıngır mıngır bu işin ustesınden gelırsın

evet mantıklı,çünkü alanyaya akşamüstü varıp yapıcağımız birşey yok..burdurda ilk gece konaklayıp ertesi sabah erkenden yola çıkıp kalan yolu tamamlayabiliriz..

sezginkalkan
24 Şubat 2010, 01:49
artık bilgi verebilecek kimse kalmadı sanırım???

teknoali
24 Şubat 2010, 05:30
hocam profilimde msn adresim var. eğer eklerseniz size yardımcı olmak isterim.

fethiye'liyim fakat üniversite dolayısı ile mugla merkezdeyim. o yüzden 9-19 mayıs da tam olarak nerde olup olmayacağını bilmiyorum. fakat şartlar uygun olursa fethiye dolaylarındayken size kalacak ve yeme-içme konusunda elimden geldiğince yardım etmek isterim.