PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : SYM mi honda mı? NİÇİN?

acun0
19 Şubat 2010, 18:27
hondayı övmeye gerek yok tanımayanın da oldugunu zandetmem ama son yıllarda küçük cc motorlarını japon kendi degilde sagda solda toplatıyor. çinde birezilyada vs peki 250 cc ve altı motorlarında honda yerine başka kaliteli motorları tercih sebepi yapan olaylardan bahsetmek istedim

SYM çoğu kimsenin tanımadıgı hatta ismini arada duyduğu bir motor. taivan malı ve üretimi olan bu motorların üstünlüklerinden bahsetmek isterim.

1. si güven veren firen sistemi orjinal çelik firen hortumu ve kombine firen sistemi hidrolik sistemli-honda daylan lar gibi mekanik degil

2. si performans seramik silindir kullanılmış ısıya dayanıklı ve komporosyon kaçırmazlığı yüksek silindir.bu yüzden çok seri ve güçlü (uzaya çıkan mekiklerin sürtünmeden ön yüzeyleri erimesin diye seramikle kaplandııgınıda hatırlatmak isterim

3. dayanıklılık 52 binde sym nin amartüsör keçelerinde en ufak yag kaçagı yok dag tepe gezen bir arkadaşımız (honda 600 f imde ön amartüsör keçesi yag kaçırıyor 20 binde)

4.dengesi süper. hondanında dengesi süperdi. işletim maliyeti düşük pek parça bozmadıgı için.

FAKAT at gözlügü takan benim gibi insanlar yinede honda demekten vazgeçmez iyi olsada olmasada çünkü büyük bir marka olmuş sadece amplemi yetiyor.insanlara cg125 vardı kendimde eksozun içinde bir parça kırılıyor. ama görmekten geliyordum . cbf 250 de tüm modellerinde eksantirik uzar hemde kısa sürede motor yag kaçagı var ama kıronik sorun okadar önemli degil silikon yeter diyoruz. daylan ların eksoz kopuyor kaynak olunca hallolur diyoruz.1000 RR YAG yakıyor okadar olur diyoruz. cbf 250 nin bir amartüsör 1000 tl ufak kaza yapsak almak zorunda kalacagız sesimiz çıkmıyor yine HONDA diye övüyoruz zorla seviyoruz bu motorları NİÇİN?

sero35
21 Şubat 2010, 15:50
kendini çogu alanda kanıtladığı içindir,yedek parcasını pahalıda olsabulunabilir olması.yaaaparça sıkıntısı olsa 6-7 ay motor parçadan ötürü yatsa dahamı iyi olur.bişey varkı çin hariç bütün motorların parcaları can yakıyor.honda da aynı ama parçayı yaratıyor

ozaktasi
21 Şubat 2010, 16:29
Çok haklısın ..Gerçekten SYM ve Kymco marka küçük cc li motorlar markalı motorlardan çok daha kaliteli...ben şahsen Yamaha 125 Cygnus u sattım Kymco Süper 8 alacağım..Honda yada yamaha yada suzuki yede 5 çeker,,kalite ve görüntü olarak..Ha şunuda belirteyim..Honda CBR 125 hariç..Çünkü makinanın hassosu..

-BSI-
21 Şubat 2010, 18:03
Ben ayrı iki sorun ile ilgili iki kere hondaya mail gönderdim ikisinde de ertesi gün beni telefonla arayıp sorunu çözdüler. Çözemeseler bile Türkiye'de karşında muhattap bulabilmek bence tercih sebebidir. Farklı konularda yaşadığım sorunlarla kıyasladığımda honda gerekeni herzaman yaptı bana karşı. Hatta yapmak zorunda olmadığı şeyleri bile yaptı. Hem markadan hemde üründen son derece memnunum kendi açımdan. Belki Sym de başarılıdır ama ben ikisi arasında tercih yapacaksam bildiğim markayı tercih ederim.

cagriko
21 Şubat 2010, 19:09
eski bir honda kullanıcısı olarak diyebileceğim tek şey servis bakımından en kötü motor bi şanzıman keçesi yüzünden motorum 2 ay yattı bide silverwing600 gibi yaygın olan bi scooter da yaşadım bunu honda da bi tane motor var benim için o da transalp gerisi hep sorun (tabi 650cc ye kadar olarak konuşuyorum)1000rr yağ yakma sorunu vfr yağ yakma sorunu evet var servisin kendi de şikayetçi bu durumdan bildiğim kadarıyla motorda yıpranma olduğunda yağ yakmaya başlıyo ama 0 hondalarda bu olay var.tabi tercih meselesi...

motorhocası
21 Şubat 2010, 19:14
Bir Kore motoru hiçbir zaman Honda kalitesini yakalayamaz, 2008 model 4000 km'de Kymco Straith alayım dedim,2003 Cgl 125'in yanında külüstür kaldı almadım,metal aksam çok çabuk paslanıyor,grenaj plastik kalitesi berbat,kırılıveren cinsten incecik malzemeler. Bunları sadece Straith için söylüyorum,diğerleri alınmasın.:)

Samet Ağır
21 Şubat 2010, 19:25
ben de zamanında çin malı bir scooter vardı...1992 model herchee ritmo diye bir markaydı.sıfır almıştık.motor ve mekanik kısımları kinetic honda ile aynıydı.2 zamanlı bir makina.ama hondalar dağıldığında 2 rektefiyeyi olduğunda bile bu çinliyi 3 acemi çocuk haşat ederek motor kullanmayı öğrenmesine , uzun yol yapılmasına ,yağsız kalmasına düşmeye kalkmaya rağmen honda kineticlerin 5 te biri kadar ancak yıpratabilmiştik.hatta o zamanlar honda serviste çalışan bir arkadaşım bu motora kendi tabiriyle bana kafayı yedirtiyor diyordu.devir saati vardı.ışıklı süslemeleri vardı.motorun ön kısmı, farın altında torpidosu vardı.şekil olarakta hondadan daha yakışıklıydı...ama ÇİNLİYDİ...hondanın artık eski honda olmadığına 2008-2010 model bi hondanın 1980 model honda kalitesinin yanından bile geçmeyeceğine inanıyorum...

denizcimuzaffer
21 Şubat 2010, 20:16
selam arkadaşlar:)

Ben Honda kullanıcısıyım ama SYM lerin de iyi motorlar olduklarını bilenlerdenim. Burada yazılan bazı Honda karşıtı tecrübeleri ben hiç yaşamadım:silent: Honda Beat ile dere tepe, uzun kısa yol, arkamda eşim bastım gezdim (Bastım derken 80 hadi bilemedin 90 km/h:P). 30000 Km, bakım zamanları hariç hiç servise gitmedim:) Ardından çalınana kadar 30000 Km kadar da Foresight modelini aynı şekilde kullandım. Dağ yollarında kros yapan bir maksi skutır idi:)

Benim için, tamamen sübjektif olarak yaşadılarımdan edindiğim şu idi: asla şuraya gedermi, acaba bozulup yollarda beni rezil edermi vs hiç düşünmedim:cat::cat: Motorun zevkini çıkarttım cafasını çekmedim:)

Herkese kazasız belasız sürüşeler dilerim:rendeer:

NoVaRiX
21 Şubat 2010, 21:55
Bir Kore motoru hiçbir zaman Honda kalitesini yakalayamaz, 2008 model 4000 km'de Kymco Straith alayım dedim,2003 Cgl 125'in yanında külüstür kaldı almadım,metal aksam çok çabuk paslanıyor,grenaj plastik kalitesi berbat,kırılıveren cinsten incecik malzemeler. Bunları sadece Straith için söylüyorum,diğerleri alınmasın.:)

Bir zamanlar bu cümleleri Japonlar için kuruyorlardı. Japon otomobilleri asla batılılar kadar iyi olamaz, rakip olamaz deniyordu. Şimdi dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota.

Ayrıca bir markaya çamur atılacaksa önce o markayı bilmek lazım! Ne SYM, nede Kymco KORE markası değildir. İkiside TAYVAN markalarıdır.

Kalitesiz, külüstür dediğiniz o Kymco motorlar, Avrupa'da scooter konusunda pazar lideridir. Italyada, yani scooter'ın anavatanında bile Piaggio grubun ardından 2. sıradadır. Hani Honda? Hani Suzuki?..

Honda kötü motordur demiyorum. Bende Honda kullandım ve özellikle yedek parça konusunda son derece başarılılar. Ama Kymco da kullandım uzun kilometreler ve Honda'dan aşağı kalır tarafını görmedim. Hatta aynı fiyat aralığındaki makinalarda tüm modellerde Honda'dan yada diğer japonlardan üstündür Kymco motorlar.

motorhocası
21 Şubat 2010, 22:01
Bir zamanlar bu cümleleri Japonlar için kuruyorlardı. Japon otomobilleri asla batılılar kadar iyi olamaz, rakip olamaz deniyordu. Şimdi dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota.

Ayrıca bir markaya çamur atılacaksa önce o markayı bilmek lazım! Ne SYM, nede Kymco KORE markası değildir. İkiside TAYVAN markalarıdır.

Kalitesiz, külüstür dediğiniz o Kymco motorlar, Avrupa'da scooter konusunda pazar lideridir. Italyada, yani scooter'ın anavatanında bile Piaggio grubun ardından 2. sıradadır. Hani Honda? Hani Suzuki?..

Honda kötü motordur demiyorum. Bende Honda kullandım ve özellikle yedek parça konusunda son derece başarılılar. Ama Kymco da kullandım uzun kilometreler ve Honda'dan aşağı kalır tarafını görmedim. Hatta aynı fiyat aralığındaki makinalarda tüm modellerde Honda'dan yada diğer japonlardan üstündür Kymco motorlar.

Bir de alınma diye yazdık,straith hakkında bir şey yazacaksan yaz yoksa kendi kafana göre yaz,
Şimdi sana bir soru sorayım,Japon mu alırsın Kore mi aynı fiyat aynı makine.:bounce:

NoVaRiX
21 Şubat 2010, 22:11
Bir de alınma diye yazdık,straith hakkında bir şey yazacaksan yaz yoksa kendi kafana göre yaz,
Şimdi sana bir soru sorayım,Japon mu alırsın Kore mi aynı fiyat aynı makine.:bounce:

Bende sana diyorumki yukarıda, konuda KORE motoru yok! KORE nerden çıktı..? :)

motorhocası
21 Şubat 2010, 22:13
Bende sana diyorumki yukarıda, konuda KORE motoru yok! KORE nerden çıktı..? :)

Sym vs. hepsine Kore yazdım ,biliyorum Tayland vs.malı Kore daha iyi işte kötü mü yazmışım:cherry:

M-ottoman
21 Şubat 2010, 22:35
Çok haklısın ..Gerçekten SYM ve Kymco marka küçük cc li motorlar markalı motorlardan çok daha kaliteli...ben şahsen Yamaha 125 Cygnus u sattım Kymco Süper 8 alacağım..Honda yada yamaha yada suzuki yede 5 çeker,,kalite ve görüntü olarak..Ha şunuda belirteyim..Honda CBR 125 hariç..Çünkü makinanın hassosu..

Bir ara benim gibi sym hd 200 alacağınızı yazmıştınız yanlış hatırlamıyorsam.Ne oldu fikriniz niye değişti?

ozaktasi
21 Şubat 2010, 22:45
Bir Honda beat veya Suzuki An 125 ile Kymco Süper8 yada Agility Citiyi Karşılaştırın,,test edin..Malzeme kalitesi,,işçilik kalitesini onlarca artılarını kıyaslayın ..Ha daha Kymco kullanmadım inşallah 3-5 güne kadar alacağım..sadece yan yana saatlerce çok inceleyerek kalite kıyaslaması yaptım,,Kymco 5-0 önde..Gerisi hikaye..Yılların motorcusu ,,çok iyi bir motor tamir ustası Gaziantepte Murat Kekili Kymco çok daha üstün diyorsa olay bitmiştir..

---------- Mesaj ekleme zamanı: 19:45 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 19:39 ----------

Bir ara benim gibi sym hd 200 alacağınızı yazmıştınız yanlış hatırlamıyorsam.Ne oldu fikriniz niye değişti?

SYM Hd 200 nasip olmadı..Çok istiyordum fakat cıbırla giderken bir kamyonet bizi parçam pirçik edince acentadan yeni cıbır alabilmek için paranın bir bölümünü oraya aktarmak zorunda kaldım..İstanul Mutluhandan Turuncu renk cıbır bi tane kalmıştı kaçırmamak için uçakla gidip onu aldım..kalan paraylada Kymco süper 8alacağım inşallah..Cıbır tabiki başka..

BOO_74
23 Şubat 2010, 15:13
honda activa kullandım bir sene 3000km kadar,

yola benzin işerdi, parçası 30 günde gelirdi, arada yolda bayılırdı, gitmez olurdu, bir süre sonra gitmeye başlardı, gazı çekince farı parlak yanar, bırakınca sönük yanardı.

iki sene, 8000km dir SYM Joyride 200 kullanıyorum.

çok memnunum, adeta küçük burgman. (burgmanım da var)
bakım harici servis görmedi.
sermaik kaplama silindir ve su soğutmalı, yazın mahşer sıcağında bile kesilmez, bayılmaz.

bence 200cc sınıfının en konforlu, en az sorun çıkaran motorlarından biri.

bu arada 125cc sınıfında sym daha az yakar, daha az performans verir. kymco daha çok yakar, daha çok kaçar.

NoVaRiX
23 Şubat 2010, 16:19
Sym vs. hepsine Kore yazdım ,biliyorum Tayland vs.malı Kore daha iyi işte kötü mü yazmışım:cherry:

Evet evet, bildiğin görünüyor yukarda!!

Tayland değil, Tayvan..

Çevir kazı yanmasın paşam! :)

JaminRain
05 Mart 2010, 22:14

Bir kere Kymco ve Sym kore motoru değil taiwan(tayvan) motorudur ( sizin tabirinizle ) .

Bir modelinin yine sizin gözünüzde kötü olması bu 2 markanın yerin dibine girmesini gerektirmez. Eğer böyle yapacaksak elimizin altındaki interneti kullanarak çoğu forumu ve kronik porblemlerden dert yanan insnaların yorumlarını okumanızı isterim.
Evet honda büyük bir değer ve çok kaliteli makinaları var. Fakat Honda da son 5 senedir kapitalist düzene boyun eğerek ülke ayrımı yapıyor.Ülkemizde malesefki onların gözünde en düşük seviyede . Bunu son senede gelen modellere ve servis ağlarındaki yedek parça sıkıntısıyla anlayabilirsiniz.

Diğer taiwan malları ise belki bir Honda kadar büyüyebilmek,reklamını yapıp ondan bir eksiği olmadığı belirtmek üzere çok avantajlı ödeme koşulları ve düzgün servis ağları kullanıyorlar .

Marka konusunu sadece ülkemizle yada satış sayısıyla ölçümlememesiniz. Satış konusunda Asya Hyundai pazarının en büyük üreticisi olan SYM ,yine dünyanın en yaygın motosiklet kullanımına sahip olan Taiwan başta olmak üzere diğer çoğu asya ülkesinin motosiklet tercihinin büyük bölümünü karşılamaktadır.

Lütfen marka değerinin peşinden gidip de ,diğer ülkelerde çok büyük işler yapan ve biz Türklere ' gerçek bir pazar ' gözüyle bakan bu markaları yerin dibine sokmayın.Bunu yaparsanız Honda,Yamaha,Suzuki gibi bu markalarında gözünde 3. -4. sınıf pazar konumuna düşersiniz.Son senelerde ' ne getirsem alırlar ' anlayışıyla iş yapan bu büyük firmalar,sizin gibi gözü kapalı tercih yapan ve sorunları görmezden gelen kişiler yüzünden ülkemizi küçük görmeye devam edecekler.

İyi araştırmadan böyle yorumlar görünce gerçekten üzülüyorum .

(d.n; uzun süredir pasif kullanıcısı olduğum siteye böyle bir mesajla ile başlamak istemezdim fakat mecbur kaldım . )

Teşekkürler

Lifeisgood
05 Mart 2010, 22:48
Alla alla ilk defa japon haric bir motor sağlam çıktı diye japonları yerin dibine mi sokmak lazım.Adamlar ilk defa japonların sağlamlığında bir motor icat etmişler.Şimdi japonlar kaka mı oldu.Yapmayın lütfen.Hondayı yerin dibine sokmak için bahane aramayın.

Millet olarak başarılı olanı baştacı edip sonra başkasına meğillenip diğerini yerin dibine sokmaya çok merakımız var.Başımızdakileri de baş tacı ettik.Aha buraya yazıyorum az kaldı , yakında düştülermi suratlarına tükürücez.

İlkokulda hentbol takımları kurulurken öğretmen bi hata yapıp serdar arkadaşımla beni aynı takıma sokmuştu.Öyle bir ikili olmuştuk ki önümüzde hiçbir takım dayanamıyo , paslaşmalarla gol rekorları kırıyoduk.Gol kralı olduk , maçımız başladığında tribünler dolar tezahuratlar havada uçuşurdu.Okul serdarla benim isimlerimizle inlerdi.Sonra birgün bişey oldu.Karşımıza bir rakip takım çıktı.İşler ters gitmeye başladı.Gol atamıyoruz.Yenilmeye başladık.Tezahuratlar tersine dönmeye başladı.Herkes bir anda karşı takımı desteklemeye başladı.Bize de hakaretler başlamıştı."Aldınız mı boruyu , böyle yaparlar adamı işte.Hep siz mi yeneceksiniz.Gördünüz mü gününüzü." Şeklinde hakaretler yüzünden maçı yarıda bırakıp ağlamaya başlamıştım.Daha çocuk yaşta bu durumu kaldıramamıştım.

Elbette rekabet olacak.Daha iyi ürünlerin ortaya çıkması sevindirici.Ancak eski baş tacı ettiklerimizin suratına tükürmeden yapalım şu eleştirileri.

denizcimuzaffer
05 Mart 2010, 22:51

yola benzin işerdi, parçası 30 günde gelirdi, arada yolda bayılırdı, gitmez olurdu, bir süre sonra gitmeye başlardı, gazı çekince farı parlak yanar, bırakınca sönük yanardı.

sermaik kaplama silindir ve su soğutmalı, yazın mahşer sıcağında bile kesilmez, bayılmaz.

bu arada 125cc sınıfında sym daha az yakar, daha az performans verir. kymco daha çok yakar, daha çok kaçar.

Bu nasıl bir yorum, nasıl bir karşılaştırma:silent: Anladım diyen beri gelsin.

Honda beat ya da activa, 100 cc lik ve 6 BHP lik motoru ile özellikle yakıt cimrisi birşehiriçi canavarıdır. Arıza yapmazlar, çok az yakıt tüketimleri vardır ve parça-servis sorunları olmaz. Her türlü hava sıcaklığında motor performansı hemen hemen hiç değişmez, bayılmaz ayılmaz. Gücü ve torkuna göre yol alır. Gözü kesen her türlü uzun yola basar gider, hiç düşünmez acaba gidermi diye. Evet rolentide farları az ışık saçar, yol verince sabit olarak yanmaya devam eder (Bunun nesinin olumsuz bir eleştiri olduğunu anlayamadım:silent:) ama elektrik ile ilgili hiç sorun yaşanmaz. Tüm bu yazdıklarımbu ufak makinelerden elde ettiğim tecrübelerimdendir, atmasyon tutmasyon değil yani. Arkadaşımızın 200 cc lik bir makine ile karşılaştırmış olması herhalde bu işleri biraz bilmeyişindendir. 100 cc ve altı scooter larda efsane bir makineyi böylesine tuhaf doneler ile eleştirmek olmamış. Ben ufak bir motor ihtiyacım olduğu için yeniden bir Beat ya da activa alacağım, sattığımiçime dert olmuştu:)

motorhocası
05 Mart 2010, 23:03
Bir kere Kymco ve Sym kore motoru değil taiwan(tayvan) motorudur ( sizin tabirinizle ) .

Bir modelinin yine sizin gözünüzde kötü olması bu 2 markanın yerin dibine girmesini gerektirmez. Eğer böyle yapacaksak elimizin altındaki interneti kullanarak çoğu forumu ve kronik porblemlerden dert yanan insnaların yorumlarını okumanızı isterim.
Evet honda büyük bir değer ve çok kaliteli makinaları var. Fakat Honda da son 5 senedir kapitalist düzene boyun eğerek ülke ayrımı yapıyor.Ülkemizde malesefki onların gözünde en düşük seviyede . Bunu son senede gelen modellere ve servis ağlarındaki yedek parça sıkıntısıyla anlayabilirsiniz.

Diğer taiwan malları ise belki bir Honda kadar büyüyebilmek,reklamını yapıp ondan bir eksiği olmadığı belirtmek üzere çok avantajlı ödeme koşulları ve düzgün servis ağları kullanıyorlar .

Marka konusunu sadece ülkemizle yada satış sayısıyla ölçümlememesiniz. Satış konusunda Asya Hyundai pazarının en büyük üreticisi olan SYM ,yine dünyanın en yaygın motosiklet kullanımına sahip olan Taiwan başta olmak üzere diğer çoğu asya ülkesinin motosiklet tercihinin büyük bölümünü karşılamaktadır.

Lütfen marka değerinin peşinden gidip de ,diğer ülkelerde çok büyük işler yapan ve biz Türklere ' gerçek bir pazar ' gözüyle bakan bu markaları yerin dibine sokmayın.Bunu yaparsanız Honda,Yamaha,Suzuki gibi bu markalarında gözünde 3. -4. sınıf pazar konumuna düşersiniz.Son senelerde ' ne getirsem alırlar ' anlayışıyla iş yapan bu büyük firmalar,sizin gibi gözü kapalı tercih yapan ve sorunları görmezden gelen kişiler yüzünden ülkemizi küçük görmeye devam edecekler.

İyi araştırmadan böyle yorumlar görünce gerçekten üzülüyorum .

(d.n; uzun süredir pasif kullanıcısı olduğum siteye böyle bir mesajla ile başlamak istemezdim fakat mecbur kaldım . )

Teşekkürler

Sen bir kere ne yazmışım onu söyle Kore demişim gocunacağına sevin. malzeme kalitesinden bahsetmişim uyarmışım. İşin gücün yok mu senin kendi fikrini yaz bulaşık olma,yazmamış sabretmiş,al yaz devam.:P

M-ottoman
05 Mart 2010, 23:04
SYM Hd 200 nasip olmadı..Çok istiyordum fakat cıbırla giderken bir kamyonet bizi parçam pirçik edince acentadan yeni cıbır alabilmek için paranın bir bölümünü oraya aktarmak zorunda kaldım..İstanul Mutluhandan Turuncu renk cıbır bi tane kalmıştı kaçırmamak için uçakla gidip onu aldım..kalan paraylada Kymco süper 8alacağım inşallah..Cıbır tabiki başka..[/QUOTE]
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Geçmiş olsun...Allah korumuş.İnşallah,Kymco'yu alırsın en yakın zamanda. :cat:

mmucit
05 Mart 2010, 23:15
beni yolda bırakmasın, durduk yerde garip garip arızalar çıkarmasın, yedek parçası ucuz olsun,.. da isterse afrika malı olsun.

motorhocası
05 Mart 2010, 23:17
10 sene sonra da pırıltısından bişey kaybetmesin,ikinci eli olsun ise bence Honda.:)

M-ottoman
05 Mart 2010, 23:28

Benim bildiğim;sadece HD 200 modelinin silindirinin,seramik kaplama olduğu.Joyride 200 alüminyum tek silindir.Üzerinde seramik kaplama yok.

JaminRain
07 Mart 2010, 13:20
Sen bir kere ne yazmışım onu söyle Kore demişim gocunacağına sevin. malzeme kalitesinden bahsetmişim uyarmışım. İşin gücün yok mu senin kendi fikrini yaz bulaşık olma,yazmamış sabretmiş,al yaz devam.:P

Yapdığın yorumların kalitesi kişiliğini ortaya koyuyor arkadaşım .
Seviyeli bir tartışma yapılamayacağı belli . Zaten Japon malları dışındaki konulara yapdığın yorumları okuyunca , dar kalıplı bir düşünce sistemin olduğu belli,o yüzden sen bildiğini okumaya devam et.
Kore,Japonya,Tayvan hakkında hiçbir şey bilmediğin belli.

d.n : Çok merak ediyorsan mesleğim Kimya Mühendisliği , aynı zamanda Lojistik mezunuyum.Şu anda da Brigtestoneda Ar-ge bölümünde bitirme tezim üzerine hizmet veriyorum.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 12:20 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 12:10 ----------

Alla alla ilk defa japon haric bir motor sağlam çıktı diye japonları yerin dibine mi sokmak lazım.Adamlar ilk defa japonların sağlamlığında bir motor icat etmişler.Şimdi japonlar kaka mı oldu.Yapmayın lütfen.Hondayı yerin dibine sokmak için bahane aramayın.

Millet olarak başarılı olanı baştacı edip sonra başkasına meğillenip diğerini yerin dibine sokmaya çok merakımız var.Başımızdakileri de baş tacı ettik.Aha buraya yazıyorum az kaldı , yakında düştülermi suratlarına tükürücez.

İlkokulda hentbol takımları kurulurken öğretmen bi hata yapıp serdar arkadaşımla beni aynı takıma sokmuştu.Öyle bir ikili olmuştuk ki önümüzde hiçbir takım dayanamıyo , paslaşmalarla gol rekorları kırıyoduk.Gol kralı olduk , maçımız başladığında tribünler dolar tezahuratlar havada uçuşurdu.Okul serdarla benim isimlerimizle inlerdi.Sonra birgün bişey oldu.Karşımıza bir rakip takım çıktı.İşler ters gitmeye başladı.Gol atamıyoruz.Yenilmeye başladık.Tezahuratlar tersine dönmeye başladı.Herkes bir anda karşı takımı desteklemeye başladı.Bize de hakaretler başlamıştı."Aldınız mı boruyu , böyle yaparlar adamı işte.Hep siz mi yeneceksiniz.Gördünüz mü gününüzü." Şeklinde hakaretler yüzünden maçı yarıda bırakıp ağlamaya başlamıştım.Daha çocuk yaşta bu durumu kaldıramamıştım.

Elbette rekabet olacak.Daha iyi ürünlerin ortaya çıkması sevindirici.Ancak eski baş tacı ettiklerimizin suratına tükürmeden yapalım şu eleştirileri.

Dostum eğer benim yorumuma hitaben bu mesajı yazdıysan yanlış anlaşılmışım sanırım .

Ben asla Honda'yı kötülemem.Aksine Japon hayranıyımdır ve kesinlikle önceki arabam Toyota Corola 2002 kasa idi ve şu anda Honda Civic City kullanıyorum . 2 araçdan da aşırı derecede memnunum ve araba işini en iyi Japonların yapdığını düşünütyorum.
Benim tek sitemim Türkiye'de izlediği motosiklet politikası , fuarı gezdiyseniz eğer ne demek istediğimi biraz daha anlamaya çalışırsınız sanırım .
Space 110 diye bir motosiklet tanıttılar , bu motosikleti incelerseniz ' ne getirirsem satarım ' politikası düşüncesine neden kapıldımı anlayacaksınız.

Bu arada ben bu konuyu sadece Honda yada Suzuki'yi örnek gösterek açıklamamın sebebi bir arkadaşın bu markalarla kıyas göstererek yorum yapmasıydı. Yoksa ben yorumumu sadece bu 2 marka üzerinden yapmıyorum yani bu konudada yanlış anlaşılmış olabilirim.

Ayrıca kesinlikle sadece markaların üstüne yıkmamak lazım bu durumu ;
Aprilla
2008 yılında 70 ad.
2009 yılında 77 ad.

BMW
2005 yılında 826 ad.
2006 yılında 678 ad.
2007 yılında 362 ad.
2008 yılında 377 ad.
2009 yılında 221 ad.

Gilera
2006 yılında 87 ad.
2007 yılında 107 ad.
2008 yılında 38 ad.
2009 yılında 29 ad.

Harley Dividson
2005 yılında 150 ad.
2006 yılında 153 ad.
2007 yılında 154 ad.
2008 yılında 201 ad.
2009 yılında 149 ad.

Honda
2005 yılında 20.360 ad.
2006 yılında 17.909 ad.
2007 yılında 10.829 ad.
2008 yılında 11.237 ad.
2009 yılında 8.270 ad.

Kawasaki
2007 yılında 561 ad.
2008 yılında 752 ad.
2009 yılında 494 ad.

Keewey
2008 yılında 972 ad.
2009 yılında 41 ad.

Kymco
2007 yılında 3.652 ad.
2008 yılında 2.360 ad.
2009 yılında 1504 ad.

Peugeot
2007 yılında 157 ad.
2008 yılında 207 ad.
2009 yılında 29 ad.

Suzuki
2005 yılında 11.249 ad.
2006 yılında 1.157 ad.
2007 yılında 3.348 ad.
2008 yılında 4.168 ad.
2009 yılında 185 ad.

Vespa
2005 yılında 464 ad.
2006 yılında 432 ad.
2007 yılında 246 ad.
2008 yılında 261 ad.
2009 yılında 177 ad.

Yamaha
2005 yılında 21.949 ad.
2006 yılında 19.399 ad.
2007 yılında 12.533 ad.
2008 yılında 11.065 ad.
2009 yılında 3.790 ad.
(Kaynak : Moted üyesi firmalaların resmi satış rakamları /Engin Ençetin)

Bu listeye bakacak olursanız distribitör firmaların ne denli zor şartlar altında çalıştıklarını anlayabiliriz.
70.000.000 luk bir ülkede 1 senede bu kadar motosiklet satımı çok komik bir rakam ,kaldıki 2005 yılından beri büyük marka satışlarında çok bariz bir düşüş var göründüğü üzere , bu yüzden sadece markalara kızmakta yersiz :wiinkk:

Yukarıdaki tabloyu bir İtalya veya herhangi bir Uzakdoğu ülkesinin satış rakamlarıyla karşılaştırırsanız,ülkemizde motosiklet sektörünün neden kötüye gittiğini anlayabiliriz.

Yani umarım asıl vurgulamak istediğimi daha iyi açıklamışımdır bu yazımda , benim derdim marka övmek yada kötülemek değil . Tam tersi marka yerilmesine karşı olduğum için bir önceki mesajımı yazmışdım . Sadece körü körüne marka bağımlısı olunmaya , yenilikleri ' denemeden ' kötülemeye karşıyım .

Kendine Has saygılı yorumunuz için teşekkür ederim.

Saygılar

mete_han
07 Mart 2010, 13:25
sapla saman karışmasın...SYM nin üstün olduğu düşük ccdeki scooterla Japon Hondayı kıyaslamak bence hata olur...bu iki marka belli segmnetlerde karşı karşıya gelir...SYM nin üretim hedef segmenti ve odaklanması malum...

JaminRain
07 Mart 2010, 13:32
Benim bildiğim;sadece HD 200 modelinin silindirinin,seramik kaplama olduğu.Joyride 200 alüminyum tek silindir.Üzerinde seramik kaplama yok.

Sayın ottoman Hd200 modelinin yanında ;

Xs-125 k ( elektoplated seramik silindir ,4 zamanlı OHC motor )
GTS-250 ( SOHC 4 zamanlı 4 valfli, elektroplakalı seramik tek silindir)

gibi ürünlerde de mevcut. Duyduğuma göre Honda ve Yamahada 'litrelik' modellerinde kullanmaya başlamış bu teknolojiyi , fakat ben herhangi bir yerde resmi bir açıklamaya rastlamadım .

Eğer diğer markalardada kullanılan modelleri biliyorsanız paylaşımınızı temenni ediyorum .
TEşekkürler

---------- Mesaj ekleme zamanı: 12:32 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 12:28 ----------

sapla saman karışmasın...SYM nin üstün olduğu düşük ccdeki scooterla Japon Hondayı kıyaslamak bence hata olur...bu iki marka belli segmnetlerde karşı karşıya gelir...SYM nin üretim hedef segmenti ve odaklanması malum...

Haklısınız , zaten Honda'nın geniş yelpazesini SYM'nin kendi başına (fason üretimsiz,kendi markasıyla ) yakalaması çok uzun süreler alır belkide başaramaz.

Bu konuda hem fikirim sizinle , Sanırım konu başlığından olsa gerek yanlış yorumlanabiliyor yazılar :) Fakat konuyu açan arkadaşımızda Sym ile Hondayı ' scooter ' segmentinde karşılaştırmayı hedefliyor sanırım .

motorcu48
07 Mart 2010, 14:19
öyle diyosunda ben sym mio nun gidemiyeceği yerlere todayle gittim bende mionun aynı haşat kullanılışlarda yoldan toplandığını gördüm.haa ama kaliteli genede güven veriyor alınır yani insanın içi rahat olsun

myagdi
07 Mart 2010, 15:22

Ben İtalya'da bizzat kendi gözlerimle gördüm; sokaktan geçen her 10 scooterdan 9 değilse kesin 8'i bildiğimiz üç Japon markasını taşıyordu; SYM veya Kymco'ya özellikle dikkat etmiş değilim ama; scooter'in anavatanında Piaggio grubunun en çok satan olmadığından kesin eminim. Size kim Piaggio birinci, Kymco ikinci demişse muhtemelen yanlışı var.

Yanlış anlaşılmak istemem, bir yanlışı düzeltmek adına cevap yazdım. Kymco, İtalya'nın en çok satan ikinci scooter markası olmasa da; iyi bir markadır. SYM'nin de ondan eksiği yoktur. Her iki marka da, motosiklet alacak olsam, tercihlerim arasında olur.

acun0
10 Mart 2010, 10:48
sym kendi kendini tanıtıyor. bakın sym yi pejo alıp üzerine ablemini yapıştırıyor.pejo diye millete satıyor. artı hani motorsiklet fuarında reyonu bile yoktu SYM nin