PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : sizce ben racing kullanmalımıyım?

beratx
02 Ocak 2006, 15:46
:bounce: slm ben su anda 125cc bır hondaya bınıyorum ama her zaman racıng ıstemısımdır.yasım 19 ve bu yuzden aıleden ızın alamıyorum ama benım de korkularım var.sizler gıbı ustalar bıle motorun olum makınası oldugunu soyluyor.halıyle ben de cekınıyorum sızce ne yapmalıyım(ayrıca babamı nasıl kandırabılırım) hepıneze motor tutkulu yıllar dılerım

SKYKAPTAN
02 Ocak 2006, 16:06
bu motordan racinge binmek cok farklıdır o bir tecrube ister daha önce hic kullandınmı peki racing

beratx
02 Ocak 2006, 16:11
hayır hıc kullanmadım

fernando
02 Ocak 2006, 16:12
bnm de aynı soru kafamda.şu an yamaha ybr 125 kullanıyrm,kendime güvendiğim ve yapabileceğime inandığım zaman bir racing in üzerine oturacağm.Kendine güveninin tam olmasını bekle bence,aile kısmı ise tamamen sana kalmış,başarılar...

muk
02 Ocak 2006, 16:31
Çok zor bir soru kardes çunku 125 bir makina ile su an satılan 600 luk (race)makinalar arasında dunyalar kadar fark var bence ilk önce kendini düsünüp 250 cc veya 500 cc farklı bir motosikletlerde tecrube yapıp race motora geçmelisin.
Aile işi tamamen sana kalmıs.Ben motosiklet alıp bir akşam üzeri sürpriz yapmıstım. :)
(Ben kendi yazdıklarımı kendim uygulamadıgım için su anda kırık bir omuz ayak ve kolum var)
Dikkat et once kendin

beratx
02 Ocak 2006, 16:35
arkadasım 500 cc ye bın dıyosunda beni hic sarmıyo ben dıyorum kı 600 cc bır makına alayım 92 93 model falan onunla tecrube kazanalım dıyorum

Prometheus
02 Ocak 2006, 16:37
ER5 ya da GS500, super sport öncesi iyi bir geçiş motoru olabilirler. Ya da Hyosung GT 650 R gibi 2 silindir bir super sport bakabilirsin.

arkadasım 500 cc ye bın dıyosunda beni hic sarmıyo ben dıyorum kı 600 cc bır makına alayım 92 93 model falan onunla tecrube kazanalım dıyorum
arkadaşım bu lafın da beni sarmadı :) 92-93 model 600cc ile 2006 model 600 cc'nin ne farkı var. Yıllar geçtikçe cc azalıyor mu :P

muk
02 Ocak 2006, 16:41
Sadece kendine zarar verirsin.ER 5 olur güzel fikir.
Bide buna bak arkadas gibi basına gelecekleri söyluyorum sadece yasamış biri olarak http://www.motosiklet.net/forum/showthread.php?t=7281

92 93 model alıp sadece cuzdanı yorarsın :) parçasını bulamazsın. :)

beratx
02 Ocak 2006, 16:45
92 93 model derken motorun cc olarak zayıf olacagını kast etmedım sadece o cıvarlarda motor alabılırım su an o acıdan soyledım ama anlamadıgınız bısey var ben 125lık hondayla bıle fazla hız yapmadım kı hızı sevmem bbenım racing de tutuldugum olay ses ve goruntu ok?

grileo
02 Ocak 2006, 16:46
Hepimiz başlarken aynı ikileme düşüyoruz zaten. Benimki seninkinden dahada zor bir karardı. Çünkü hiç motor kullanmamıştım ama ilk motorum zx-6r oldu. Evet çok zorlandım hemde 2 hafta her yerim ayaklarımdan parmaklarımın uçuna kadar her yerim ağrıyordu. Sonra sonra alışmaya ve artık zevk almaya başlamıştım motorla daha rahat oynuyor ve hakimiyetim her kullandığımda dahada artıyordu. Çok şükür kazasız belasız gidiyoruz şimdilik.
Şimdi benim en büyük artım kesinlikle hız yapmamam ve motoru kullandığın her anında saniyende acemi olduğumu unutmamamdır. Gereksiz hareketler ve sürat acemilik le birleşmemeli asla. Düşün taşın bakalım sen ne karar vericeksin..

Prometheus
02 Ocak 2006, 16:53
92 93 model derken motorun cc olarak zayıf olacagını kast etmedım sadece o cıvarlarda motor alabılırım su an o acıdan soyledım ama anlamadıgınız bısey var ben 125lık hondayla bıle fazla hız yapmadım kı hızı sevmem bbenım racing de tutuldugum olay ses ve goruntu ok?
Hızdan öte, ivme (acceleration) ve motorun gücü önemli. Aynı elcik çevirme hareketinde bir motor 3 beygir üretirken diğeri 15 beygir üretebiliyor. Bu da motorun altından fırlamasına neden olur.

beratx
02 Ocak 2006, 16:54
bende senın gıbı r6 la baslayacaktım ama pederden ızın koparamamıstım 600cc dusunuyorum galıba alacagım ama senınde dedıgın gıbı gereksız hareketlere asla basvurmadım sımdıye kadar 6 yılldır cok sukur cıddı bır kazam olmadı umarım racıng de de bır sorun olmaz ...

watercolours
02 Ocak 2006, 17:21
kullandığın honda 125cc ne?cbr mı? ben bu konuda akıl verecek kadar tecrübeli değilim, onun için önerimi bilenler soru olarak algılasın. 600 cc racing'e geçmeden önce 250cc'ler ara kademe olarak uygun mudur? gerçi honda'nın falan yok ama bazı markaların var 250cc super sport'u.

xxxxx
02 Ocak 2006, 17:23
sen ciddi ciddi fikrimizi mi soruyosun yoksa gaz almak için mi açtın bu başlığı yani binebilirsin edebilirsin gibilerinden:silent:
yani ne dersek diyelim senin zaten binmeyi kafaya koymuş gibi bi tavrın var:silent:

LesPaul
02 Ocak 2006, 18:06
sen ciddi ciddi fikrimizi mi soruyosun yoksa gaz almak için mi açtın bu başlığı yani binebilirsin edebilirsin gibilerinden:silent:
yani ne dersek diyelim senin zaten binmeyi kafaya koymuş gibi bi tavrın var:silent:

xxxxx sana katılmamak mümkün değil. ben de okudum ve bu sonuca vardım.:silent: bence bu arkadaşa en güzel cevabı sen vermişsin!

DeNNiS
02 Ocak 2006, 20:24
hiç kullanıp kullanmamayla bi ilgisi yok, ölüm tabutu bir racing diil bir bisiklet bile olaiblir, yada bir scooter, olay sende bitiyo, yaşın genç ama küçükte değil, nerde nasıl basıp zevkini çıkaracağını hesaplayabilirsin, ve bence burda yazılanları okuyup böyle bir soru sorman bile senin iradeli olduğunu, güzel ve yerinde kararlar verebiliceğini gösteriyo, bence istiyorsan almalısın, ama hepimiz gibi dikkatlide olmalısın. ii seyirler..
bi motorun ne kadar güçlü olduğu diil sürücünün iradesinin ne kadar güçlü olduğu önemli, 125 ccde motor kullanmayı örenip devam eden biri bence 1100-1300 lük bir motoruda kullanabilir, scooter gibi elciğe abanıcağını hiç sanmıyorum, 2. günde ayarı tamamen öğrenmiş bile olur. olay kişide bitiyo işte dediğim gibi.
(zaten arkdaşta görüntü amaçlı alıyomuş, hiç durmasın diicemde görüntü amaçlı arıyosan 92-93 model yüksek cc alıcaına düşük cc yüksek model bi motor bak daha ii)

mondial50tt
02 Ocak 2006, 20:56
görüntü amaçlı arıyosan 92-93 model yüksek cc alıcaına düşük cc yüksek model bi motor bak daha iii

aynen katılıyorum

Barış Şuşut
02 Ocak 2006, 21:10
DeNNiS aferin en doğru yaklaşım bu....
Başlangıç cc si bir aldatmaca dan ibaret.....
125 cc aprilla sport tehlikeli değilmi eğer üstünde ki kişi ne yapacağını bilmiyorsa o motor bile ölüm makinesi 32 beygir güç üretiyor.........
Forum henüz 10000 km görmemiş 125 cc lerle dolu burdan çıkan sonuç şu sport kullanmak isteyen birini tatmin etmiyor.......
Motor kullanmak tahmin edildiği gibi dehşet zor değildir.....
Kaldıki bu arkadaş 125 cc kullandım diyor eğer vitesli bir 125 ise neden olmasın....
Kimseye git hayabusa ile başla demiyoruz ....(yanlış anlaşılmasın)
Ama ilk 125 sora 250 sora 500 sora 650 sora 1000 bu sıralama bence saçmalıktan öte gidemez....Tamamen kendi fikrimdir.......
Altında ki aletin limitlerini zorlayan biri için moped bile çok tehlikelidir
ve işi öğrenmek diye bir şey yok
türkiyenin en büyük motorcuları motor üstünde can verdiler ........
çok sevdiğim arif abi (tek teker ARİF) geçenlerde oğlunun yanılmıyosam 80 cc motoru ile kaza yaptı.....
motogp lerde görüyoruz en deneyimli sürücüler motorları deviriyor.....
İş motor değil iş ne yapabileceğini bilmek, 10 metre önüne değil 100 m önüne sağına soluna arkana hakim olmak .... Doğabilecek tehlikeleri görüp önlemini alabilmek...
Her zaman diyorum sport apayrı bir yetenek istiyor kullanma tekniği diğer motorlara göre çok farklı çok deneyimli bir endorocu veya chopper cı bile bu motorlarda acemilik çeker.....

Shrieker
17 Mayıs 2007, 03:30
Başlık açılalı cevaplar yazılalı üstünden çok zaman geçmiş ama, "sizce ben racing kullanmalı mıyım?" sorusu çok çarpıcı olduğu için hortlatma isteği duydum.

Eğer kendinize bu soruyu soruyorsanız kesinlikle race tipi bir motor ALMAYIN.(Ben bu konuda otorite değilim, tamamen kendi görüşüm).

xnode
17 Mayıs 2007, 03:39
18 senedir envai çeşit motor kullandım ve sahip oldum. Racing de kullanmışlığım vardır. Ama hiçbir zaman racing sahibi olmayı düşünmedim. Çünkü racing alırsam öleceğimi biliyorum. Ama 1 sene sonra ama 10 sene sonra :)
Yüksek CC'li chopper, cruiser enduro motorlarda (az da olsa) dalgınlığı toparlayabilme şansına sahipsin. Ama Racing'de bu çok zor. En ufak bir dalgınlıkta, kendinden geçmede, uyku halinde saplanır kalırsın bir refuje. Hızlanmaya başladığında depoya abanıp vücudunu iyice geri çekiyorsun ister istemez...

Bilmem anlatabildim mi ?

boy
17 Mayıs 2007, 10:01
Merhaba arkadaşım. 19 yaşında olduğunu ve şu anda CBR125R kullandığını göz önünde bulundurursak çok deneyimli olmadığını düşünüyorum. 17 senelik motosiklet tecrübesi, 8 senelik racing tecrübesinden sonra şu anda 1000RR ile pist şampiyonasında Superbike B kategorisinde yarışıyorum. Umarım aşağıdaki yazı senin için karar verme aşamasında yardımcı olacaktır. CBR125R gibi bir motordan inip 600RR gibi bir motora binmek çok mantıklı değil. Bu konu defalarca burada tartışıldı. Buna sen karar vereceksin.

Motosiklete neden büyük hacimli ve süratli motorla başlanmaz? (http://www.motosiklet.net/forum/faydali-bilgiler/19982-motosiklete-neden-buyuk-hacimli-ve-suratli-motorla-baslanmaz.html)

paylasimciturk
17 Mayıs 2007, 12:48
bu konu o kadar uzuyoki arkadaş herkezin söylediği gibi tecrübe deneyim 125 cc yi 4 senedir kullanıyorum üstünden bile inmedim + 250 cc felanda kullandım.125 ten 250 ye geçecek kadar salak diilim.sonra race alacan karar verdin noldu motoru satcan bide 250 ile uraşacan.bilmiyom ama bu motorları küçk bi yerde döndürmek zor olsa gerek.ama bbr nin dediği gibi arif abinin tümay adında oğlu var 19 yaşındamı ne yarışlara katılıyo suzuki 1000 de yarıştı.yani yaşın küçük de diil.görüntü istiyosan boşver bence gt 250 r ye bak hyosungların aynı 600 gibi.

zaten yine 600 diyosan sen hız istiyon derim.bak bende almaya karar verdim ama 125 ccde büyük kaza geçirdim 125 cc deme buda 140 a kadar gidiyo 80 le çarpınca tuz gibi oldu motor bnm de kaç yerimde hasar oldu ama vazgeçmedim sevgili boy mehmet abi gibi bende yarışcı olmak istiyorum amacım bu.inşallah olur tecrübem ve deneyimim oldugunu düşündüğüm için bende bi race alıp mehmet abi gibi bi yarışçı olmak istiyom ama yaş geçiyo hızla.

takendy
17 Mayıs 2007, 13:19
arkadaslar yurtdısında bu uygulama var ilk motorun 125 lik olmalı 2 sene kadar sonra 250 lik 1 sene sonra 500 sırasıyla birkaç sene bindikten sonra ss binebiliyorsun malesef TR bi çogumuzda ehliyet bile olmadan (malum piyasada 5000 liralara bir sürü motor var ) motor alınıyor. benim kendi görüşüm tüm motorlar kaç cc olursa olsun tehlikeli. arkadasımın dediği gibi bisiklette ölümcül fakat bende bmw r27 tek silindir şaftlı bir antikadan sonra 1000 cc motora çıktım şimdilik allahıma şükürler bişey olmadı ancak oldukça temkinli hiçbir zaman ben iyi binerim bu işi bitirdim demiyorum hep tedirgin hissederek biniyorum bu zor değil bu işi profesyonel yapan eğitmenlerden biraz ders alırsan ss motorların karakterini üstüne çıkmadan öğrenebilir önlemini alırsın her motorun kendine has bir karakteri her 600 lükte aynı olmuyor ne istediğini biliyorsun nasıl bineceğinide bilirsin :cat:

paylasimciturk
17 Mayıs 2007, 14:42
evet haklısın takendy boy mehmet abi gibi olmak için başlıyacam racing kullanmaya.

xnode
17 Mayıs 2007, 14:56
Dikkat ve deneyimdir tabiiki. Dikkatli ve deneyimliysen uçak bile kullanabilirsin :)

sporcu_32
17 Mayıs 2007, 15:09
YA bu race makinaları nedır ya tam bır ölum makınası.Bİlinçli kullanıcalar ıstısna.Bugun sabah kahvaltı sofrasında race motoru olan bı arkadasımla uzun uzun sohbet ettım ..Dunku konakta olan kazayı görmüs ve bana onu anlattı .Tüylerım urperdı bu makınaya bındıgınde ölüm rıskı dırek yükselıyo.Race kullananlara allah kaza bela vermesin işallah..

paylasimciturk
17 Mayıs 2007, 15:26
ya abi race alcam diyom 150 den aşaağı gitmemek için almalısın diyorlar :D. 100 le gitceksem binmeyipte nasıl öğrenicem.

boy
17 Mayıs 2007, 16:57
@paylasimciturk

race alıp mehmet abi gibi bi yarışçı olmak istiyom ama yaş geçiyo hızla.
Hayatta birilerini örnek alman güzel birşey. Ben 1990 yılından beri motosiklet kullanıyorum. Yaşım 31. Yarışmak için çok geç kaldım ama bu hayalimi gerçekleştirmeden de ölmek istemiyorum. O yüzden ne yapıp edip kafaya koydum ve şu anda yarışıyorum. 1990 yılından bu yana tam 17 yıl olmuş motor kullanalı. İnsanlara birşeyler söylüyorum ama çoğu anlamıyor. Ben motor hayatıma SS ile başlamadım. İlk olarak 125cc Motocross ile başladım, daha sonra uzun süreler scooter kullandım. Zamanla kademeli olarak altımdaki motor yetmedikçe de motoru büyüttüm. Son 8 senedir de racing kullanıyorum. Bu motorlar gerçekten çok tehlikeli, aslında kesinlikle caddede kullanılmamalı ama imkanlar o kadar geniş değil devamlı piste gidelim. Bu motorların limitlerini ancak pistte görebiliyorsunuz, cadde hikaye. O yüzden yarışmak istedim. Motosiklet konusunda gelişim sürecim bu şekilde. Yani uzun seneler boyunca kademeli olarak geliştirdim kendimi. Eğer sen de aynı şekilde yaparsan başarılı olacağına, bir gün zamanı gelince de yarışa gireceğine garanti veririm. Ama tek birşey var çok önemli olan : İstemek!

xnode
17 Mayıs 2007, 20:17
@paylasimciturk
Yaşım 31. Yarışmak için çok geç kaldım ama bu hayalimi gerçekleştirmeden de ölmek istemiyorum. O yüzden ne yapıp edip kafaya koydum ve şu anda yarışıyorum. :silent: ::23343::::xs06::

Ö.Z.€.R
17 Mayıs 2007, 21:10

92-93 model ile büyük tecrübeler kazanabilirsin, mesela 2. adresin sanayii sitesi olacağından makinenin öğrenmediğin parçası kalmamış olur.

ylmzzz
17 Mayıs 2007, 21:38
Biz insanlar motosikletleri zevk makinesi, ya da ölüm makinesi yapabiliriz.
Ama şunu da belirteyim, benim çocuğum olsa racing motor almazdım kesinlikle. Çünkü yavaş giderim diyene asla inanmam. En sakin arkadaşlarım bile racingde aşırı hız yapıyorlar.

GeCe__
17 Mayıs 2007, 21:49
Merhaba arkadaşım. 19 yaşında olduğunu ve şu anda CBR125R kullandığını göz önünde bulundurursak çok deneyimli olmadığını düşünüyorum. 17 senelik motosiklet tecrübesi, 8 senelik racing tecrübesinden sonra şu anda 1000RR ile pist şampiyonasında Superbike B kategorisinde yarışıyorum. Umarım aşağıdaki yazı senin için karar verme aşamasında yardımcı olacaktır. CBR125R gibi bir motordan inip 600RR gibi bir motora binmek çok mantıklı değil. Bu konu defalarca burada tartışıldı. Buna sen karar vereceksin.

Motosiklete neden büyük hacimli ve süratli motorla başlanmaz? (http://www.motosiklet.net/forum/faydali-bilgiler/19982-motosiklete-neden-buyuk-hacimli-ve-suratli-motorla-baslanmaz.html)

kesınlıkle katılmıyorum cbr125 den ınıp 600 hatta hayabusayada bınılır bu tamamen kısısel bır durumdur adamın kabılıyetı vardır kıtap gıbı okur motoru!

benım kendı abımde aldı şakdıye cbr600 bsıeymı oldu? yoo hıcbısey aldı kullandı sattı

xnode
17 Mayıs 2007, 21:53
18-19 yaşındaki yarışçılar bu işe 1 yaşında mı başlamışlar peki ? :)

Predator[23rd]
17 Mayıs 2007, 22:05
sizce ben racing kullanmalımıyım? ... sızce ne yapmalıyım

bunu soran birisi 125cc'den baska birseye binmemeli bence.

sorunu kendi kendine cevaplayabildiginde ne almak istedigini düsünmeye basla ...

richy
17 Mayıs 2007, 22:18
anaa bu topik eskiymiş ya!

paylasimciturk
17 Mayıs 2007, 23:48
@paylasimciturk

Hayatta birilerini örnek alman güzel birşey. Ben 1990 yılından beri motosiklet kullanıyorum. Yaşım 31. Yarışmak için çok geç kaldım ama bu hayalimi gerçekleştirmeden de ölmek istemiyorum. O yüzden ne yapıp edip kafaya koydum ve şu anda yarışıyorum. 1990 yılından bu yana tam 17 yıl olmuş motor kullanalı. İnsanlara birşeyler söylüyorum ama çoğu anlamıyor. Ben motor hayatıma SS ile başlamadım. İlk olarak 125cc Motocross ile başladım, daha sonra uzun süreler scooter kullandım. Zamanla kademeli olarak altımdaki motor yetmedikçe de motoru büyüttüm. Son 8 senedir de racing kullanıyorum. Bu motorlar gerçekten çok tehlikeli, aslında kesinlikle caddede kullanılmamalı ama imkanlar o kadar geniş değil devamlı piste gidelim. Bu motorların limitlerini ancak pistte görebiliyorsunuz, cadde hikaye. O yüzden yarışmak istedim. Motosiklet konusunda gelişim sürecim bu şekilde. Yani uzun seneler boyunca kademeli olarak geliştirdim kendimi. Eğer sen de aynı şekilde yaparsan başarılı olacağına, bir gün zamanı gelince de yarışa gireceğine garanti veririm. Ama tek birşey var çok önemli olan : İstemek!

teşekkür ederim abi ben ailem yüzünden senelerce aldırtmadılar sonra aldım.ve 1 sene boyunca köpek gibi çalışıp çekecem racing motorumu altıma ve bol bol düzenli sürecem.ve ölmeden yarışa girmek istiyorum.ölmekten bahsediyoz ama bu doğru gençlik 40 yaşına kadar bi yerde o yaşlara gelmemize baya var olabilir ama yarışçı olmak istiyorum diyince gülüyorlar çünkü onlardan kat kat iyi motosiklet kullandığım için başka bişey diil kısmet olursa istanbula gelicem yazın senide ziyaret etmek isterim abi

boy
23 Mayıs 2007, 15:59
@GeCe___

kesınlıkle katılmıyorum cbr125 den ınıp 600 hatta hayabusayada bınılır bu tamamen kısısel bır durumdur adamın kabılıyetı vardır kıtap gıbı okur motoru! benım kendı abımde aldı şakdıye cbr600 bsıeymı oldu? yoo hıcbısey aldı kullandı sattı
Ben bu tarz konuşmalara çok şahit oldum arkadaşım. Böyle konuşup oraya buraya patladı hepsi. Bizim gençlerimizin daha çoook olgunlaşması lazım ama motosiklet konusunda çoook da gerideyiz. Sosyolojik durumla ilgili çünkü bu konular. Altyapı olmayınca ister istemez insanlar gelişemiyor. Bu motorlar senin bindiğin Keeway'e benzemez. Sen en iyisi mi şu yazıyı bir daha oku... Orada "bana birşey olmaz" düşüncesi de anlatılıyor.

@xnode

18-19 yaşındaki yarışçılar bu işe 1 yaşında mı başlamışlar peki ?
Valla 1 yaşında olmasa bile 4-5 yaşında motocross ile başlıyorlar genelde. Mesela Nicky Hayden motosiklete 12 yaşında başladığını ve çok geç kaldığını söylemişti. Yabancılarla kıyasladığımızda biz çok gerideyiz bu motor konusunda.

@paylasimciturk

kısmet olursa istanbula gelicem yazın senide ziyaret etmek isterim abi
Madem yarışmak istiyorsun, yarışları izlemeye gel de şimdiden ortamın havasını solu. Havayı soluduktan sonra daha hızlı aksiyon alacağına garanti veririm. Bu Pazar yarış var mesela, ondan sonraki Pazar da yarış var.

taner_k
23 Mayıs 2007, 16:39
yüksek cc li motosikletlerle düşük devirde kullanmak motoru mahvetmez mi
? ? ?
yok ben yavaş giderim desekte sanırım bu motorla yapamıyoruz.nedeni yukarıda:)

Shadow.Man
23 Mayıs 2007, 16:40
Madem yarışmak istiyorsun, yarışları izlemeye gel de şimdiden ortamın havasını solu. Havayı soluduktan sonra daha hızlı aksiyon alacağına garanti veririm. Bu Pazar yarış var mesela, ondan sonraki Pazar da yarış var.

Boy, eğer mümkünse sana 2 sorum var:

1. Profesyonel yarışmak için bir sponsor filan gerekiyor mu? Nereden başlanır bu işe? (Benim bu yaştan sonra hiç bir işim olmaz profesyonel yarış ile ilgili, fakat hem gerçekten merak ediyorum, isteyen bir kişi nasıl ve nereden başlar, hemde ilgilenen genç arkadaşlara bir başlangıç olabilir diye düşündüm)

2. Bahsettiğin yarış ne yarışı ve nerede oluyor? Saat kaçta? Bir internet sitesi var mıdır yarışları takip edebileceğimiz (nerede, ne zaman, bilet nasıl tedarik edilir vs)

Vaktin olduğunda kısaca bilgi verirsen memnun olurum.

S.M.

tubis
23 Mayıs 2007, 19:45
kesınlıkle katılmıyorum cbr125 den ınıp 600 hatta hayabusayada bınılır bu tamamen kısısel bır durumdur adamın kabılıyetı vardır kıtap gıbı okur motoru!

benım kendı abımde aldı şakdıye cbr600 bsıeymı oldu? yoo hıcbısey aldı kullandı sattı

Kabiliyet mi ? Motosiklet sadece kabiliyet isteyen bi olay değil ki.. Senin abine bir şey olmadı, tamam o zaman hadi herkes başlangıç olarak hayabusa ile başlasın.. Bende yarın gidip 1000RR alayim, 5 yaşından beri iki tekerli bisiklet kullanıyorum, kabiliyetliyim ya o bakımdan...

boy
24 Mayıs 2007, 10:19
@taner_k

yüksek cc li motosikletlerle düşük devirde kullanmak motoru mahvetmez mi
Yüksek hacimli motorları düşük devirde kullanmak motora zarar vermez. Burada esas konu motora verilen zarar değil. Eğer motoru belli bir performansta kullanmayacaksan, bu kadar büyük hacimli motor kullanmanın anlamı ne? Esas konu budur. Hem altındaki gücü kullanmazsın, hem çok benzin yakarsın, hem de bu tür motorları yavaş kullanmak daha yorucudur. O yüzden kapasiten ne ise, kullanım tarzın nasılsa ona uygun motor almalısın. Bazıları hızı sever ama yarış motorunun oturma pozisyonu nedeniyle touring motor alır. Uygun motor seçimi çok önemlidir.

@Shadow.Man

Boy, eğer mümkünse sana 2 sorum var:

1. Profesyonel yarışmak için bir sponsor filan gerekiyor mu? Nereden başlanır bu işe? (Benim bu yaştan sonra hiç bir işim olmaz profesyonel yarış ile ilgili, fakat hem gerçekten merak ediyorum, isteyen bir kişi nasıl ve nereden başlar, hemde ilgilenen genç arkadaşlara bir başlangıç olabilir diye düşündüm)

2. Bahsettiğin yarış ne yarışı ve nerede oluyor? Saat kaçta? Bir internet sitesi var mıdır yarışları takip edebileceğimiz (nerede, ne zaman, bilet nasıl tedarik edilir vs)

Vaktin olduğunda kısaca bilgi verirsen memnun olurum.

S.M.
Bence motosiklete merakı olan veya uzun süredir motor kullanan insanların bu bilgileri bilmemesi bazılarının çok büyük hatasıdır. Burada hatalı olan siz ve sizin gibi insanlar kesinlikle değil. İnsanlar sadece motor satmayı biliyorlar. İnanın motor satanlar bile bu tür bilgilerden uzak. Bu konuda çok büyük rahatsızlığım var. Ben elimden gelen bilgi aktarımını yapıyorum ancak MT gibi koskocaman bir paylaşım ortamında bile bu bilgilerin hala yeterli şekilde insanlara verilmemesi çok üzüntü verici. Çünkü insanlar hiçbir şey yapmıyorlar! Ben yine size yeterli açıklamaları yapayım, bir kişi bilgilense benim için mutluluktur.

1. Profesyonel yarışmak için bir sponsor filan gerekiyor mu? Nereden başlanır bu işe?
Ne yazık ki Türkiye şartlarında motosiklet yarışçılarının profesyonelliğinden bahsetmek mümkün değil. Ben bu ortama girmeden önce bazı bilgilere ulaşmak için çok çaba sarfettim. Nedendir bilmiyorum, bu işler kapalı kutu. Yurtdışında ise tam aksi şekilde insanlar bu işi yaymak için ellerinden geleni yapıyorlar. Bu işe nereden başlanır? Valla bu işin öyle standart bir şekli yok ne yazık ki. Şu anda Türkiye şampiyonu olan insanlar bile bu konuda eğitimsiz, o yüzden de yabancıların da dahil olduğu yarışlarda pek şansları olmuyor çünkü yurtdışında insanlar bu işi çok bilinçli bir şekilde gerçekleştiriyorlar. Sponsor mu? O da ne? Motosiklet yarışları hakkında insanların bilgisi bile yok. Hal böyle iken hiçbir firma da sponsor olmak istemiyor. Ancak motosiklet ile ilgili bazı firmalar bu işe giriyor, ya da sahibi motor meraklısı olan ufak tefek firmalar. Çok net olarak söyleyeyim, bu iş sponsorsuz olmaaaz! Benim sponsorum yok, özel bir firmada maaş ile çalışan biriyim. Bu iş için belli bir miktar para harcayabiliyorum. Maddi olanaklarım yetmediği durumda bu işi bırakmak zorunda kalırım. Haa sponsor olacak bir firma oldu, aynen devam ederim. Bu konuda çok detaylı bir yazı yazmayı düşünüyorum çünkü bu apayrı bir dünya ve kimsenin bu dünyadan haberi yok. Ne fedakarlıklarla yarışa giriliyor bir bilseniz...

Bahsettiğim yarış Türkiye Motosiklet Şampiyonası. Bu yarışı (Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) organize ediyor. www.tmf.org.tr sayfasından bilgi alabilirsiniz. Yarış takvimi sen başında belirleniyor. Bilete gerek yok, girişte 5 YTL karşılığında fiş veriyorlar. Yarışlar hakkında genelde bazı sitelerde bilgi veriliyor, ki bu da çok yetersiz. Bu soruyu soran olduğunda göre de yeterli şekilde açıklama yok insanlar için. Birkaç sene öncesine kadar bunca senelik deneyimi olan benim bile haberim yoktu bu yarışlardan. Çok yazık! İnanın çok yetenekli insanlar var ülkemizde. Ama insanımızda iş yok. İstenirse bu işler o kadar güzel şekilde insanlara duyurulur, o kadar güzel şekilde organize edilir ki... Ama dediğim gibi zihniyet meselesi.. Ne yazık ki insanımız o düzeye gelmedi, bu gidişle de gelemeyecek...

@dishy

Kabiliyet mi ? Motosiklet sadece kabiliyet isteyen bi olay değil ki.. Senin abine bir şey olmadı, tamam o zaman hadi herkes başlangıç olarak hayabusa ile başlasın.. Bende yarın gidip 1000RR alayim, 5 yaşından beri iki tekerli bisiklet kullanıyorum, kabiliyetliyim ya o bakımdan...
Sen bu tür insanlara kulak asma. "Bana birşey olmaz" zihniyeti sanıyorum bizim insanımıza özgü bir özellik. Boşveeer.. İsteyen Hayabusa ile başlasın, benim hayatta bir prensibim vardır : "Bedelini ödeyebildiğin sürece, istediğin herşeyi yapabilirsin!" Bu tür insanlar da bedelini canları ile ödüyorlar!

paylasimciturk
24 Mayıs 2007, 12:27
@paylasimciturk

Madem yarışmak istiyorsun, yarışları izlemeye gel de şimdiden ortamın havasını solu. Havayı soluduktan sonra daha hızlı aksiyon alacağına garanti veririm. Bu Pazar yarış var mesela, ondan sonraki Pazar da yarış var.[/QUOTE]

gelmek isterdim ama antalyalıyım.ama yinede gelecem de daha yeni iyileşiyorum yaz ortalarında olursa kesin gelicem.:queen: istersen mehmet diye bayrak yapiim üstünede 1000 rr ın baskısı. :D

ABZAH
24 Mayıs 2007, 13:16
genç arkadaşlarım.eskiden büyüklerimin öğütlerini "aman" der geçer giderdik.zaman her şeyde hep onları haklı gösterdi.
bizim trafik kültürümüz yerleşmediği sürece gerçekten bu ülkede motora binmek çok tehlikeli.en azından küçük cc'yle bunu biraz olsun azaltabiliyorsunuz.
Kaza istatistiklerine bir dönüp araştırın çoğunluğu ölümlü olan kazayı yapanlar kaç yaşındaymış!bir bakın üşenmeden!
Hiç kimse sizin hevesinizi kırmak için yazıp çizmiyor inanın buna..gerçekten düşünülüyorsunuz,bunu bilin lütfen..