PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Amerika'ya motosiklet nasıl götürülür?

feryth
19 Şubat 2010, 02:38
Arkadaşlar daha önceden gemi ile Amerika'ya motosiklet götüren veya nasıl götürüleceğini bilen kimse var mı? Yazın Amerika'ya Work&Travel için gidicem ve eğer uygun fiyata bu işi halledebilirsem ve orada araba veya motosiklet kiralamaktan ucuza gelirse bir şekilde motorumuda yanımda götürmek istiyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Osbourne
19 Şubat 2010, 02:47
Uluslararası kargo firmalarıyla görüşebilirsin..DHL gibi..
En net cevabı onlar verirler..Lakin;
ABD de ehliyetin geçerli olması için bir takım işlemler yapman gerekli..Motosikletini ABD de kullanabilmen için gene bir takım işlemler yapman gerekli..

Tüm bunları biliyor ve işin sadece nakliyeye kalmışsa birr şey diyemem tabii..

Ante
19 Şubat 2010, 02:59
Uluslararası kargo firmalarıyla görüşebilirsin..DHL gibi..
En net cevabı onlar verirler..Lakin;
ABD de ehliyetin geçerli olması için bir takım işlemler yapman gerekli..Motosikletini ABD de kullanabilmen için gene bir takım işlemler yapman gerekli..

Tüm bunları biliyor ve işin sadece nakliyeye kalmışsa birr şey diyemem tabii..

Bundan emin misin? Çünkü buradan amerikaya giden bir çok tanıdığım (turistik 3-5 günlüğüne) genelde orada araba kiraladıklarından bahseder hep. Yani kısa süreli kullanımda geçerli olması lazım.

Merak edip araştırdım biraz. Ehliyetimiz 1 yıl geçerliymiş. Daha uzun yaşayacaksan hangi eyalette kalıyorsan onun sınavlarına girmen gerekiyormuş. Yani 1 seneye kadar olan sürelerde sorun yok.

Arjantinli69
19 Şubat 2010, 03:08
aracına geçici kasko yapılması lazım,birde ehliyet için bir presedür varmış onları araştırman lazım.

özgenç
19 Şubat 2010, 03:14
@ Ante kuzenim seyehat gemisinde çalışıyor ve dediğin gibi kendisi de amerikada ehliyeti ile araç kiralamış ama ne kadar süre ile kullanabilir onu bilmiyorum ve araştırmakta fayda var :cat:

Osbourne
19 Şubat 2010, 03:19
Bundan emin misin? Çünkü buradan amerikaya giden bir çok tanıdığım (turistik 3-5 günlüğüne) genelde orada araba kiraladıklarından bahseder hep. Yani kısa süreli kullanımda geçerli olması lazım.

Merak edip araştırdım biraz. Ehliyetimiz 1 yıl geçerliymiş. Daha uzun yaşayacaksan hangi eyalette kalıyorsan onun sınavlarına girmen gerekiyormuş. Yani 1 seneye kadar olan sürelerde sorun yok.

Tam olarak ne kadar zaman durunca geçerli vs. bilmiyordum bende ama bu tür bir eşleniklik belgesi istendiğini biliyordum..İyi oldu bu yazdığın..

Ante
19 Şubat 2010, 03:21
özgenç,

eyalete göre değişiyormuş süresi ama maksimum bir yıl. Yalnız burada asıl sorun bence motosikletin götürülmesinden (paran varsa bir yol bulunur) veya ehliyetten (eninde sonunda bir şekilde çözülür) daha önemli:

Amerikada ki trafik kuralları. İşte bu ha deyince 3-5 günde öğrenilmez. Ve orada trafik cezaları da baya ağır bildiğim kadarıyla. Elbette işaretler uluslararası ve sonuçta anlarsınız. Burada kastettiğim daha çok uygulama. Örnek vermek gerekirse

Türkiye de servis aracı dururken -öğrenci indirip, bindirirken- solundan geçmek daha 1-2 yıl önce suç oldu. Geçen kaç kişi yakalanıyordur acaba? Amerikada geç bakalım ne oluyor.

Yani işin asıl zor kısmı bu bence bu olayda.

overrider
19 Şubat 2010, 03:23
Ordan bi motor al gelirken satarsın. Araçlar çok ucuz orada 100$a bile uygun bişey alırsın.

kanucan
19 Şubat 2010, 04:23
dhl kesinlikle öneririm büyük bir titizlik ve disiplin söz konusu tam vaktinde ulaştırırlar kargoyu :cat:

Jubaa
19 Şubat 2010, 05:15
Ben ABD de yasiyan biri olarak bildiklerime bildigim kadari ile cevap veriyim.

Burda 100$ a motor yok saglam motor istiyorsan 2000$ 3000$ dolar cebinden cikicak.

Kendi motorunu getirirsin ama sana cok pahaliya mal olabilir.

Kendi aracini getirdiginde evrak isleri var bi dunya.

Ehliyet dert degil, Turkiye ehliyeti ile kiralamaya kalktiginizda biraz pahaliya gelebilir.

Zaten burda ehliyet almak 1 gunluk is.Sinava girdiginiz gun ehliyetinizi alabiliyorsunuz cogu zaman.

Burda kiralama fiyatlari degismekle birlikte,

Benim sordugum yer bana gunluk 47 dolar fiyat cekti.Biraz fazla bunun sebebi Sosyal Guvenlik Numarasi olmamasi, yas, ehliyetinin kac yillik oldugu.

Trafik kurallarini bi haftada cozersin.Oyle profesor olmak gerekmiyor, nazik, saygili ve sabirli olman zaten butun kurallara uymana esittir.

Hiz sinirini gecme, yayalara n'olursa olsun yol ver, sinyalini unutma, makas gibi sacma dusunceler icine girme, polisi gordun mu sut dokmus kedi taklidi yap, onunde duran arabayi gecmeye calisma yol vermesini yada ilerlemesini bekle(tabi her duran arabanin arkasinda saatlerce bekle demiyorum bizim trafigimizle karsilastirildiginda).

Benim bulundugum yer California daha once New Jersey ve New York ta yasadim.

Burda cezalar kol gibi ben New Jersey de polis siki derdim burda daha da fena.

Ama asla Turkiye gibi gevsek degil bunu unutmamak gerek New Jersey de camdan sigara attik diye sigara basina 54$ dolar ceza kesti polis.

Veee en buyuk tavsiyem polis af edersin ama agzina tukurse ses cikarma, cikardigin son sesler bile olabilir zorlarsan yada banka hesabinda saglam bi dususe yol acabilirsin isin kotusu zencilerle dolu bi hapisane de olabilir.(hapise giricegine burda ol daha iyi bence).

Insallah yardimci olabilmisimdir.

zenon
19 Şubat 2010, 09:23

Burda 100$ a motor yok saglam motor istiyorsan 2000$ 3000$ dolar cebinden cikicak.

Ehliyet dert degil, Turkiye ehliyeti ile kiralamaya kalktiginizda biraz pahaliya gelebilir.

Zaten burda ehliyet almak 1 gunluk is.Sinava girdiginiz gun ehliyetinizi alabiliyorsunuz cogu zaman.

Benim sordugum yer bana gunluk 47 dolar fiyat cekti.Biraz fazla bunun sebebi Sosyal Guvenlik Numarasi olmamasi, yas, ehliyetinin kac yillik oldugu.

Trafik kurallarini bi haftada cozersin.Oyle profesor olmak gerekmiyor, nazik, saygili ve sabirli olman zaten butun kurallara uymana esittir.

Hiz sinirini gecme, yayalara n'olursa olsun yol ver, sinyalini unutma, makas gibi sacma dusunceler icine girme, polisi gordun mu sut dokmus kedi taklidi yap, onunde duran arabayi gecmeye calisma yol vermesini yada ilerlemesini bekle(tabi her duran arabanin arkasinda saatlerce bekle demiyorum bizim trafigimizle karsilastirildiginda).

Ama asla Turkiye gibi gevsek degil bunu unutmamak gerek New Jersey de camdan sigara attik diye sigara basina 54$ dolar ceza kesti polis.

Veee en buyuk tavsiyem polis af edersin ama agzina tukurse ses cikarma, cikardigin son sesler bile olabilir zorlarsan yada banka hesabinda saglam bi dususe yol acabilirsin isin kotusu zencilerle dolu bi hapisane de olabilir.(hapise giricegine burda ol daha iyi bence).

Tam macera dolu amerika fikrine uygunmuş :queen: toz pembe hayallerin ulkesi değilmiş demekki.

Özer
19 Şubat 2010, 09:38
dhl kesinlikle öneririm büyük bir titizlik ve disiplin söz konusu tam vaktinde ulaştırırlar kargoyu :cat:

DHL güvenilir zamanında ulaştırabilir ancak navlun tutarı ile de küçük bir motosiklet alınabilir sanırım:mrgreen:

Bir MCT 150kg + kasa en az 200-225kg eder....kuryelerde ya kg hesaplanır ya da volüm yanı (yaklaşık) 70x90x190cm = (yaklaşık) 1,2 m3 eder istersen bir fiyat alın DHL den de bilelim tutarını:P örnek teşkil eder..

CTRLALTDEL
19 Şubat 2010, 10:01
götürürsün , binersin de orada bir şekilde ... ama geri getirmeye kalktığında aylarca motoru alamayabilirsin gümrükten . birçok şeyi ispatlaman gerekir türk gümrüğüne ... ki hergün uğraşıyorum , hiç tavsiye etmem gümrükçü ile uğraşmanı . götürüp orda çöpe atacakmışsın gibi hesap yap .

zamisli
19 Şubat 2010, 10:08
hocam 1500-2000 tl ye harley davidson al takıl bence .. son olarak gelirken motosiklet parçaları cok ucuz bol bol getirirsin artık

muzaffer1968
19 Şubat 2010, 10:12

Süpermiş ya, aynı filimlerdeki gibi :mrgreen:

kurubuz
19 Şubat 2010, 10:40
Parsiyel olarak konteyner ile gönderdiğinde yaklaşık 25 günde oraya gider. Bu taraf ve Abd' deki liman masraflarıyla beraber sana 1000 dolar'a gelir. Tabi burada vereceğin triptik, uluslararası ehliyet masrafları da eklenecek. Hiç gerek yok git orada motor kirala.

Cem 1958
19 Şubat 2010, 11:30
Komple konteyner yuklemektense Amerikaya sefer yapan konteyner hatlarıyla gorusun . LCL yani GRUPAJ KONTEYNER sartlarında AMBALAJLANMIS ( ambalaj sartlarinida ogrenmeniz lazim - export packing ) motorunuzu konteyner hattına veriniz. En ucuz yol budur. Ancak bir nevi IHRACAT islemi oldugu icin bir gumrukcu tayin etmeniz lazim. MAERSK TURKON ARKAS gibi konteyner hatlari size yardimci olurlar. Onlarin gumrukculerinden ne tur evrak istendigini ogrenebilirsiniz. DHL cok pahaliya mal olur.Eger bu motor geri gelecek ise yurt disina cikis evraklari farklilasacaktir.

zeda3000
19 Şubat 2010, 11:53
Turk plakasi ile dolasamazsin orda , Triptik cikarman lazim gereksiz kulyen masraf. Birde yaz icin gidiyorsun. Parca sikintisida cabasi, goturdugun motor yarin ariza yaparsa nerye gideceksin tamir icin???
Git gez eglen. Biraz amerikan oyuncaklari ile oyna, agrimayan basini agritma.Jubaa arkadasimiz zaten o kadar net yazmiski.7 sene yurt disinda yasamis biri olarak soyluyorum. Bilmedigin bir ulkede boyle bir sey cidden bas agirisi olarak bitebilir. Ben ilk sene sirf ceza odemek ile ugrastim olayi idrak edene kadar.

emomen
19 Şubat 2010, 11:56
Mondial 250MCT 'yi oraya götürüp ugraşmaya gerek yok, orada uzun süre kalacaksan eğer ehliyet işlemlerini hallet ilk önce, sonra kargo parasıyla git temiz bir sportster 883 yada maruder al.

eftelya
20 Şubat 2010, 13:31
Bende yazın arkadasımla birlikte Amerikaya gitmeyi düsünüyorum . Bence burdan motosiklet götüreceğine orda bi tane alman daha mantıklı . Buraya göre daha ucuz zaten .

OGLUMVE BEN
20 Şubat 2010, 13:38

ali kardeşim adamın rüyasını mahvettin iyimi

saol bilgiler için :)

hanedan12
20 Şubat 2010, 13:45
ali kardeşim adamın rüyasını mahvettin iyimi

saol bilgiler için :)

Rüyalarda çabuk bitiyor .. :)

borabuhara
20 Şubat 2010, 14:38
slm 3 yıl kadar da ben de yaşadım arkadaşım Florida da Jubaa nickli arkadaşımın yazdıkları aynen doğrudur, tavsiye etmem cezalar üstelik çok ağırdır polisler hiç affetmez üstelik onlarda bizlerde olmayan elde tüfek gibi karşıdan gelen trafiğe doğrulttukları el radarları vardır her yerde olabilirler yani, onun dışında kiralamak bence daha ekonomik olur sizin için zaten gidince sizin bu işleri öğrenmeniz ne nerde prosedürü zamanınızı alcak dolayısıyla kiralama yoluna gitmek en akıllıca yol yada bisiklet al gez swap shop ler vardır çok ucuz birde iyi bi kilit al zenciler için, benim 3 bisikletimi çaldılar:) şimdiden kolay gelsin son söz Amerika macera dolu git gör gez keyfine bak saygılar..

feryth
20 Şubat 2010, 16:31
Arkadaşlar teşekkürler yazdıklarınız için çok bilgilendirici oldu benim için. Haklısınız prosedürler sıkıcı olabilir ve ben bu yüzden sordum eğer ucuz olursa kendi motorumu götürmeyi düşündüm. Yoksa tabiki kiralamak yada orada bir tane satın alıp sonra satmak daha uygun gibi gözüküyor ama bunların prosedürleri nedir o konu hakkında da bilgi sahibi olmak istedim. Amerika'da en fazla 3 ay duracağım ve götürmeyi aklımdan geçirdiğim motor 250MCT değil. Motorum satılık yerine alacağım motoru götürmeyi düşündüm. Ama daha uygun olacaksa gittiğimde kiralarım veya satın alırım. Gidene kadar da 250MCT ile idare ederiz artık.

osmaniyeli
20 Şubat 2010, 16:45
Arkadaşlar teşekkürler yazdıklarınız için çok bilgilendirici oldu benim için. Haklısınız prosedürler sıkıcı olabilir ve ben bu yüzden sordum eğer ucuz olursa kendi motorumu götürmeyi düşündüm. Yoksa tabiki kiralamak yada orada bir tane satın alıp sonra satmak daha uygun gibi gözüküyor ama bunların prosedürleri nedir o konu hakkında da bilgi sahibi olmak istedim. Amerika'da en fazla 3 ay duracağım ve götürmeyi aklımdan geçirdiğim motor 250MCT değil. Motorum satılık yerine alacağım motoru götürmeyi düşündüm. Ama daha uygun olacaksa gittiğimde kiralarım veya satın alırım. Gidene kadar da 250MCT ile idare ederiz artık.

dhl in sitesinden ücretine bakmıştım ben de 2.000 dolar istiyorlardı

washburn24
20 Şubat 2010, 17:06
arkadaşım bende bu yaz work and travelle abd ye gideceğim inş. vizede bi sorun çıkmazsa. motoru götürmek gerçekten çok pahalı çok zahmetli bir iş burdan motoru götürmek için çok fazla para harcayacaksın orda dünya kadar işlem olacak oraya uygun sigorta falan yaptıracaksın. dönüşte getirmek daha da zor olacak gümrük olayları olacak. emin ol ki en az 2000 dolar civarında para gidecek motoru taşıma işlemleri için.. ben gitmeden önce motorumu satacağım ve gittiğimde ordan motor yada araba almayı düşünüyorum.motorunu götürmeni tavsiye etmem. bnm yapmayı düşündüğümü yapabilirsin. burda satarsın motoru o parayla da ordan 1000-2000 dolar arası uygun bir araba yada motor alırsın 3 ay kullandıktan sonra aldığın fiyatın %70 i ne falan geri satarsın. yada abd ye gittiğinde bir kaç arkadaş birleşip almak ta mantıklı(çünkü work and travelle gidecek bir çok kişi orda araç almayı yada kiralamayı düşünüo) bu şekilde çok daha ucuza gelir ve çok fazla zarar etmemiş olursun

osmaniyeli
20 Şubat 2010, 17:26
Amerika da aldığın aracı 1 ay içinde geri iade edebiliyorsun beğenmedim diyerek. 3 kere beğenmezsin 3 ay geçer geri iade edip gelirsin.:queen: ama vicdanen rahatsızlık duyabilirsin. bizim arkadaş bisiklet almış böyle 3 ay kullanıp vermiş

abdullah_03
20 Şubat 2010, 17:33
Ordan bi motor al gelirken satarsın. Araçlar çok ucuz orada 100$a bile uygun bişey alırsın.

katılıyorum

feryth
20 Şubat 2010, 18:30
Amerika da aldığın aracı 1 ay içinde geri iade edebiliyorsun beğenmedim diyerek. 3 kere beğenmezsin 3 ay geçer geri iade edip gelirsin.:queen: ama vicdanen rahatsızlık duyabilirsin. bizim arkadaş bisiklet almış böyle 3 ay kullanıp vermiş

Gerçekten böyle birşey olabiliyorsa müthiş :D Araştırmak lazım...

eftelya
20 Şubat 2010, 19:05
puhahaha herkes abdye mi gidiyo bu yaz : ) almanyadan sonra sıra abd'de mi : D

otopsici
20 Şubat 2010, 19:14
arkadaşım ben gümrükte çalıştım iki sene öncelikle motorun için triptik çıkarman gerekiyor onun için bankaya 2000 $ para yatırıyorsun banka teminatı olarak geri almak şartıyla 200 $ karne parası diğer gümrük işlemlerin için ise en az bi 150$ daha verirsin bu sadece türkiyeden çıkarma parası amerikaya girdiğin zaman da aynı işlemleri tekrar edeceksin nerden baksan aynı miktarda para ödeyeceksin bunun dışında amerikaya giriş yapmadan sana bir de amerika içinde mecburi trafik sigortası yaptıracaklar onu yapmadan motoru gümrükten çıkarman mümkün değil
bu daha işin başlangıç kısmı geri kalanını anlatırsam eğer uzun sürer sen en iyisi gittiğinde orda güzel bir motor alırsın gelirken de kendinle türkiyeye getirirsin

Tundzhay
20 Şubat 2010, 19:24
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/RIGID-FRAME-CHOPPER-BOBBER-ROLLING-CHASSIS-KIT-HARLEY_W0QQitemZ370336738039QQcmdZViewItemQQptZMot orcycles_Parts_Accessories?hash=item5639ca2af7
bu chopper ı al. 2000$
bence çok uygun. sonra bütün yaz bin bin sonra sat.

burda shipping bölümünde bu motorun türkiyeye kargo ücreti 1500$ diyor. sen yani TR den ABD ye götür getir. ordan almandan çok daha ucuza çıkacak

---------- Mesaj ekleme zamanı: 18:24 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 18:21 ----------

sen en iyisi gittiğinde orda güzel bir motor alırsın gelirken de kendinle türkiyeye getirirsin

nasıl yani sen onu türkiyeye getirirsin?
2. el araç ithalatı yasak. nasıl getirecek?
açıklayabilir misin?

trgy
20 Şubat 2010, 20:02
boşver abi oraya motor götürmeyi ,sen gitmişken bol bol alışveriş yap,sömür bütün outletleri=) araba ya da motoru kiralayın ya da ucuz bi araba alın 2000 dolara canavar gibi arabalar var gelirken de aldığın yere satarsın,kiralamanın prosedürleri değişiktir, havaalanlarındaki büyük uluslararası rent a car şirketlerinden kiralarsan biraz pahalıya patlar ama arabayla alakalı hiç bir sıkıntın olmaz,istediğin yerde alır istediğin eyalette bırakırsın o şirketin bi şubesine,arkadaşlarınla gidiyosan 25 yaşın üstünde biri yoksa fiyatlar oldukça artıyo.ehliyet konusunda bi sıkıntınız olmaz,tek şöför kiralarsa her hangi bir polis kontrolünde eğer başkası sürüyosa sıkıntı çıkar,belgelere ve ayrıntılara çok dikkat ederler,biz Türk usulü yalvar yakar halletmiştik hemde kırmızı ışıkta geçtiğimiz halde=)ama polisin eli silahında arabanın içine el fenerini tutması suratlarımızı inceleye inceleye şoförü dışarı çağırması halen gözümün önünde=) onun dışında Amerika da motorlu taşıt kullanmak çok kolay açıkcası,kurallara uyduğun sürece oldukça keyifli,yollar geniş zemin kaliteli herkes birbirine saygılı,o yüzden boşver bürokrasiyi ve maddi kaybı sen o parayı ve enerjini alışverişe yönelt çok karlı çıkacaksın :wiinkk:

otopsici
20 Şubat 2010, 20:07
[QUOTE=
nasıl yani sen onu türkiyeye getirirsin?
2. el araç ithalatı yasak. nasıl getirecek?
açıklayabilir misin?[/QUOTE]

2. el ithali yasak orda satın aldığı zaman kendi adına almış oluyor kendi malını gümrükten getirir vergisini verirsin (bu vergi gümrükte hesaplanır değişkendir) ve bu belgelerle emniyete gider türk plakasını alırsın

mogli
20 Şubat 2010, 21:21
Geçen yaz giden arkadaşım 300 dolara 93 model Toyota alıp dönerken de 350 dolara sattığını söylemişti. Düşünüyorum motorlar ne kadardır diye... Git al ordan eski bir Harley gez eğlen dönerken de sat diyeceğim ama yapma. Buraya dönünce motorundan soğursun. :)

Moto43
20 Şubat 2010, 21:24
herhalde ben olsam önce kendimi götürürdüm, oralar gitmek zor...

huska
20 Şubat 2010, 21:40
burdan amerıkaya paran varsa herseyi göturebılırsın.ama orda goturduklerının ne kadar gereksız seyler oldugunu anlayınca pişman olup bol bol dusunursun,bence oraya saadece kendınızı goturun...

CBR700F
20 Şubat 2010, 22:19
3 dolara aldığım hugo boss donlarım hala aklımda birdaha gidip almak isiyorum :D ahah
oradan halletmen çok daha kolay olacaktır.

Bu arada şu oradan ehliyet alma işini biraz açabilirmisiniz ben avrupadan almakla uğraşıyorum ve çok uzun bir surec eğer orada daha kolaysa gelip oradan almama çok daha pratik olacak hem gezmiş oluruz.

emin_arikoglu
20 Şubat 2010, 22:27

nasıl yani jetski gibi mi :P kardeşim özlettin kendini ne zaman geliyosun? birde motorunu götürmeyi düşünen arkadaşım nakliye parasına orda başka bi motor alırsın bana kalırsa..

Tundzhay
21 Şubat 2010, 00:33
2. el ithali yasak orda satın aldığı zaman kendi adına almış oluyor kendi malını gümrükten getirir vergisini verirsin (bu vergi gümrükte hesaplanır değişkendir) ve bu belgelerle emniyete gider türk plakasını alırsın

ikici el araç her türlü yasak. kendi adına da getirmek yasak.
ben yabancı uyrukluyum. Mavi plaka araç getirebilrim o ayrı konu.
ama senin dediğin gibi o zaman ben gidip hemen yunanistadnan bi tane ucuza araba alayım. getireyim var mı böyle bişey ya?
bu konuda sen eminmisin?
peki vergisini diyorsun. bu vergi ne kadar olur?
bir iki rakam verirmisin?

otopsici
21 Şubat 2010, 12:08
ikici el araç her türlü yasak. kendi adına da getirmek yasak.
ben yabancı uyrukluyum. Mavi plaka araç getirebilrim o ayrı konu.
ama senin dediğin gibi o zaman ben gidip hemen yunanistadnan bi tane ucuza araba alayım. getireyim var mı böyle bişey ya?
bu konuda sen eminmisin?
peki vergisini diyorsun. bu vergi ne kadar olur?
bir iki rakam verirmisin?

kardeşim ithal etmiyorsun sen kendine satın aldığın malı getiriyorsun malın cinsi önemli değil miktarı önemli kişi başına 500 avroya kadar malları gümrükten vergisiz geçirebiliyorsun(bu fiyatı enson değiştirdiler ne kadar oldu bilmiyorum) aldığıun malzemenin faturası olacak şartı var 2. el alsan bile aldığında fatura ile alırsan gümrükten her şekilde geçirirler işlemleri biraz karmaşıktır bir kaç haftaya kadar uzaya bilir aynı gün de bitebilir
yasak mallar vardır bunları size gümrükten geçerken kiitapçık halinde verirler ve bunları getirmeyin veya götürmeyin derler.
vergi işi ise biraz karışık devlet kendisi bir raiş belirliyor internette vardı getirdiğin aracın fatura fiyatı motor hacmi ve model yılı baz alınıyor standart sapma hesabı var bunu gümrükte kolcu diye tabir edilen muayene memurları hesaplar size verir
geçen sene misal 55 bin avroluk mecedes otomobile (sıfır) 145 bin avro vergi veriliyodu (fiyat tuzlu gelebilir ama devletin amacı dışardan geleni değil bizim aracımızı kullansınlardır diye vergi bu kadar çok)
motosiklet ne kadar olur nasıl heseplanır bilmiyorum ama aklınızda marka ve model varsa sordurabilirim

Jubaa
21 Şubat 2010, 12:54
OGLUMVE BEN Gurkan abi hersey gibi bu isin bide guzel tarafi var.

Ben sana sahilde bikinili kosan kiz gormekten sikildim diyim sen anla beni.
Bizde erkegin yaptigi gozle kesme hatta bakarak icinden gecmeye calisma eylemini burda kizlar icra ediyor.

Tabi bide starbuckstan kahvemi alip sahile gidip sigara yakip okyanusa karsi bi banka oturup California sahillerinden gunesin batisini izlemek ayri bir zevk sirf bunun icin butun zorluklarina ragmen yine olsa yine giderdim.

emin_arikoglu Abi o cumlede dikkat cekilmesi gereken kol,polis,sıkı,ceza ozellikle kol, orda usa klavyenin kurbani olmusum.:mrgreen:
Haklisin abi seninle cok uzun zamandir denk gelemedik en son askere giderken seni havaya attik hep birlikte o gun bu gundur daha bi denk gelemedik.:cherry:
Haziran gibi donmeyi dusunuyorum Allah kismet ederse tabi, okul durumuna bagli.Insallah gorusuruz geldigimde.:rendeer:

Arkadaslar bilgi olsun diye soyliyeyim motor fiyatlari oyle 100$-200$ dolar degil tamam ucuz da yani abartmayin kimisi 100$ a motor var demis.Varsa saglam makina gidip simdi aliyim o fiyata.

Arabalar daha ucuz motorlardan ikinci elde bana gore, 500$ a calisan bi araba bulunuyor ama o paraya calisan ve tipi duzgun motor bulunmuyor.

Tabi bende boyle konusuyorum ama bende 100 yillardir buranin yerlisi degilim cogu kisi gibi sora sora,yasaya yasaya ogrendim o yuzden yanlisim olabilir.

OGLUMVE BEN
21 Şubat 2010, 13:13
OGLUMVE BEN Gurkan abi hersey gibi bu isin bide guzel tarafi var.

Ben sana sahilde bikinili kosan kiz gormekten sikildim diyim sen anla beni.
Bizde erkegin yaptigi gozle kesme hatta bakarak icinden gecmeye calisma eylemini burda kizlar icra ediyor.

Tabi bide starbuckstan kahvemi alip sahile gidip sigara yakip okyanusa karsi bi banka oturup California sahillerinden gunesin batisini izlemek ayri bir zevk sirf bunun icin butun zorluklarina ragmen yine olsa yine giderdim.

emin_arikoglu Abi o cumlede dikkat cekilmesi gereken kol,polis,sıkı,ceza ozellikle kol, orda usa klavyenin kurbani olmusum.:mrgreen:
Haklisin abi seninle cok uzun zamandir denk gelemedik en son askere giderken seni havaya attik hep birlikte o gun bu gundur daha bi denk gelemedik.:cherry:
Haziran gibi donmeyi dusunuyorum Allah kismet ederse tabi, okul durumuna bagli.Insallah gorusuruz geldigimde.:rendeer:

Arkadaslar bilgi olsun diye soyliyeyim motor fiyatlari oyle 100$-200$ dolar degil tamam ucuz da yani abartmayin kimisi 100$ a motor var demis.Varsa saglam makina gidip simdi aliyim o fiyata.

Arabalar daha ucuz motorlardan ikinci elde bana gore, 500$ a calisan bi araba bulunuyor ama o paraya calisan ve tipi duzgun motor bulunmuyor.

Tabi bende boyle konusuyorum ama bende 100 yillardir buranin yerlisi degilim cogu kisi gibi sora sora,yasaya yasaya ogrendim o yuzden yanlisim olabilir.

alicim her zaman bardaga boş tarafından bakmak iyidir bardak dolu gelirse kaymaklı ekmek kadayıfı deyim o zaman sen anla
kendine iyi bak canım benim özletme kendini:rendeer::rendeer::rendeer:

istanbul nişantaşı starbok tan selam lar :mrgreen::rendeer:

Jubaa
21 Şubat 2010, 14:58
alicim her zaman bardaga boş tarafından bakmak iyidir bardak dolu gelirse kaymaklı ekmek kadayıfı deyim o zaman sen anla
kendine iyi bak canım benim özletme kendini:rendeer::rendeer::rendeer:

istanbul nişantaşı starbok tan selam lar :mrgreen::rendeer:

Ne diyim abi tejrube tabi sen haklisin.:cherry:

Ne gunlerdi be o nisantasi gunleri.:queen:

Sende dikkat et kendine abi aman diyim bariyerlerden uzak dur.