PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İstanbul Trafiğinde motor kullanmak

Sayfa : [1] 2

canberk-_-
18 Şubat 2010, 23:35
Merhaba mt üyeleri;

Ben ufak bir şehirde motor kullanıcısıyım trafiğe,zemine dayalı bilgim az çok var. 1 yıldır maxi scooter kullanıyorum.
İstanbulda öğrenci olduğumdan dolayı motorumu istanbula getirmeyi düşünüyorum.
Yalnızs tanıdığım herkes istanbul trafiği buraninkine benzemez gibi laflar söylüyor ve azda olsa insanın içine korku duygusu enjekte ediyorlar.
Sizce ne yapmalıyım?
İstanbul trafiğinde gördüğüm kadarıyla sadece makas atan dolmuş ve çılgın insanlardan korkuyorum onun haricinde bir korkum yok.
En azında trafikteki bir tehlikeden kurtulmam için 100km basan bir motor yeterlimi?

LÜTFEN BANA YARDIMCI OLUN...
Sizce ne yapmalıyım

nahzuvay
18 Şubat 2010, 23:41
İstanbul trafiğinde gördüğüm kadarıyla sadece makas atan dolmuş ve çılgın insanlardan korkuyorum onun haricinde bir korkum yok.
En azında trafikteki bir tehlikeden kurtulmam için 100km basan bir motor yeterlimi?

Sizce ne yapmalıyım

herseyi anladım da SADECE makas atan dolmus ve cılgın insalar dediklerin az bişey degil. sorunun hepsi onlar zaten...

kardeşim olay biraz sende bitiyo birazda ALLAH a ve kadere inançta;
--- dikkatli ve gösterişten hoşlanmayan bir kullanıcıysan, motorunu getirirsin kullanırsın öğrenciligin boyunca burda burnun bile kanamaz yada tam tersi...
--- motorunu tedirginliklerinden dolayı getirmezsin ama kaldırımda yürürken kontrolünü yitiren bir motosiklet sürücüsü gelip sana carpar... gaibi bilemeyiz kardeşim. Seni senden iyi kimse bilemez, dikkatli ve kontrollü bir sürücüysen istanbul trafiginde sıkıntı cekecegini sanmıyorum...

Saygılarımla...

STeReO
18 Şubat 2010, 23:42
pür dikkat olman gerekli. safranboluya gittim inan orada trafik diye bir şey yok bence :wiinkk:

canberk-_-
18 Şubat 2010, 23:57
herseyi anladım da SADECE makas atan dolmus ve cılgın insalar dediklerin az bişey degil. sorunun hepsi onlar zaten...

kardeşim olay biraz sende bitiyo birazda ALLAH a ve kadere inançta;
--- dikkatli ve gösterişten hoşlanmayan bir kullanıcıysan, motorunu getirirsin kullanırsın öğrenciligin boyunca burda burnun bile kanamaz yada tam tersi...
--- motorunu tedirginliklerinden dolayı getirmezsin ama kaldırımda yürürken kontrolünü yitiren bir motosiklet sürücüsü gelip sana carpar... gaibi bilemeyiz kardeşim. Seni senden iyi kimse bilemez, dikkatli ve kontrollü bir sürücüysen istanbul trafiginde sıkıntı cekecegini sanmıyorum...

Saygılarımla...

Çok teşekkür ederim arkadaşım.

STERİO - Dediğin gibi arkadaşım trafik hiç yok neredeyse ve insanlar dikkatli en azından istanbul trafiğindeki gibi çılgınlar çok.

hombre
19 Şubat 2010, 00:00
Bence öncelikle istanbul trafiğinde araba kullanmaya alışmak lazım, sonra motor

Osbourne
19 Şubat 2010, 00:08
Merhaba mt üyeleri;

Ben ufak bir şehirde motor kullanıcısıyım trafiğe,zemine dayalı bilgim az çok var. 1 yıldır maxi scooter kullanıyorum.
Yalnızs tanıdığım herkes istanbul trafiği buraninkine benzemez gibi laflar söylüyor ve azda olsa insanın içine korku duygusu enjekte ediyorlar.
Sizce ne yapmalıyım?

Sizce ne yapmalıyım

İstanbul trafiğinde motosiklet kullanmak istiyorsan ve heleki trafikte pik saatlere denk geleceksen (iş çıkışı, iş girişi, hafta sonu akşam saatleri vs.) mümkün olduğunca yavaş, sürekli tetikte (gerçekten sürekli!), üzerinde reflektörlü yelekle, sağlam bir kornayla, sürekli ama sürekli aynalarını kontrol ederek sürüş yapmaya hazır olmalısın..

Bak inan ve emin ol ki en ufak bir abartma yapmadan yazdım..

Hız yapmayı unutabilirsin şimdilik..Öncelikle İstanbul'lu şöförlerin karakterini anlamaya çalışman gerekecek..
Karakterlerini tanımana delalet olacak tüyoyu vereyim sana:

En beklenilmedik anda en beklenilmeyeni yaptıklarını düşündüğün bir dönemden en beklenildik anda en beklenileni yaptıklarını düşünmeye başladığında işi çözdün demektir.. Ki buna rağmen gene de en beklenilmeyene hep hazır olman gerekecek :)

aparat
19 Şubat 2010, 00:12
Merhaba mt üyeleri;

Sizce ne yapmalıyım?

Sizce ne yapmalıyım

canım kardeşim kork her nerede motosiklet kullanıyorsan kullan kork ....

sadece makas atan minibüsler çılgın insanlar değil herşey etken hiç ummadığın şeyler bile mesela o hani camımızın önüne konan ve beslemek için çabaladığımız kumru o bile diyeceksinki ne alaka motosikletin üzerinden düşmeme sebep oldu Allah tan çok yavaştım zarar görmedim ...

illaki zorlukçekersin ama sen ne kadar kendinden ve çevrenden emin olursan o acemilik sürecini kolay atlatırsın... tekerin düzbassın :rendeer:

GuNMember
19 Şubat 2010, 00:43
Valla Korkarsan Yapamazsın Ama Kullanılmıyıcak Birşey değil...
Dikkatli Olursan Sağını Solunu Kontrol Ederek Gidersen Bir Sorun Yaşamazsın...

mehmetay18
19 Şubat 2010, 00:52
Allah sabır ve kolaylık versin diyorum...

Ante
19 Şubat 2010, 00:53
İstanbul trafiğinde motosiklet kullanmak istiyorsan ve heleki trafikte pik saatlere denk geleceksen (iş çıkışı, iş girişi, hafta sonu akşam saatleri vs.) mümkün olduğunca yavaş, sürekli tetikte (gerçekten sürekli!), üzerinde reflektörlü yelekle, sağlam bir kornayla, sürekli ama sürekli aynalarını kontrol ederek sürüş yapmaya hazır olmalısın..

Akan trafikten yavaş motosiklet kullanırsanız daima daha fazla tehlikeye maruz kalırsınız. İşin normali akan trafiğin %10 kadar üzerinde kullanmaya çalışmaktır.

Korna konusuna değinmeyecektim ama iki yıl boyunca kornasız kullandım motosikletimi. Bu iki yıl içerisinde bir de istanbul-sarp-erzurum-istanbul turu yaptım. Korna yerine fren kullanımınızı geliştirin. Daha fazla işe yarıyor.

mkac
19 Şubat 2010, 01:00

Bak inan ve emin ol ki en ufak bir abartma yapmadan yazdım..

Hız yapmayı unutabilirsin şimdilik..Öncelikle İstanbul'lu şöförlerin karakterini anlamaya çalışman gerekecek..
Karakterlerini tanımana delalet olacak tüyoyu vereyim sana:

En beklenilmedik anda en beklenilmeyeni yaptıklarını düşündüğün bir dönemden en beklenildik anda en beklenileni yaptıklarını düşünmeye başladığında işi çözdün demektir.. Ki buna rağmen gene de en beklenilmeyene hep hazır olman gerekecek :)

Anlatılmaz yaşanır dediğimz şeylerden biri de İstanbul trafiği..:cat:
Katılıyorum..burayı 3 kez okumama rağmen::queen: "En beklenilmedik anda en beklenilmeyeni yaptıklarını düşündüğün bir dönemden en beklenildik anda en beklenileni yaptıklarını düşünmeye başladığında işi çözdün demektir.. Ki buna rağmen gene de en beklenilmeyene hep hazır olman gerekecek.. "

---------- Mesaj ekleme zamanı: 02:00 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 01:57 ----------

Akan trafikten yavaş motosiklet kullanırsanız daima daha fazla tehlikeye maruz kalırsınız. İşin normali akan trafiğin %10 kadar üzerinde kullanmaya çalışmaktır.

Korna konusuna değinmeyecektim ama iki yıl boyunca kornasız kullandım motosikletimi. Bu iki yıl içerisinde bir de istanbul-sarp-erzurum-istanbul turu yaptım. Korna yerine fren kullanımınızı geliştirin. Daha fazla işe yarıyor.

fren ne kadar önemliyse korna da o kadar önemli :farao: arabaların seni farketmesi ihtimalini yükseltiyorsun yoksa ne kadar frene basarsan bas altında kalırsın..

Osbourne
19 Şubat 2010, 01:35

Muhakkak trafik hızının (makul ölçüde) üstünde bir hızda seyretmek en doğrusudur ama başlığı açan arkadaşın ilk mesajında yazdıklarında "100 km basacak bir motor" ifadesine istinaden trafikten korunmanın tek yolunu "basmak" olarak algıladığını düşünüp yazdım o mesajımı..
Ben normal şartlarda şeiriçi trafiğinin içerisinde 100 km hıza ulaştığımı hatırlamıyorum açıkçası..

Kornasız motosiklet kullanmak ne derece bir beceridir bilmiyorum ama açıkçası ben kendimi kornasız bir motorda düşünemiyorum bile..
Birde frenajla korna ilişkisini çözemedim..Eğer korna çalmaktan algılanan şey sadece önündekine "Çekil yoldan ben geliyorum" demek ise zaten (sözüm meclisten dışarı) korna kullanmayı bilmiyorsunuz demektir..
Bence fren kullanımını geliştirmek kadar yerinde ve zamanında kısa süreli dat şeklinde korna kullanımını da öğrenmek gerek :wiinkk:

RunemagicK
19 Şubat 2010, 01:40
doğduğumdan beri istanbulda yaşıyorum, arabada kullanıyorum ve trafiğini biliyorum.
motosiklete gelince; kocaelide okurken motosiklet almıştım 5-6 ay orda bindim, sonra yazın edirneye gittim 2-3 ayda orda bindim, gayet güzeldi herşey, önüme atlayan bikaç yaya harici hiçbi sorun olmamıştı. taki istanbula dönüşte, motoru esenler otogardan teslim alıp eve dönmeye çalışana kadar. insanlar resmen beni öldürüp kaza süsü vermeye çalışıyolardı. sağdan soldan üzerime kıranlar, arkadan sıkıştıranlar. hala hatırlıyorum o anları, kabus gibiydi resmen. ha şimdi raconu öğrendik tabi, yeri geldimi kamyonada hareket çekiyorum:) . durum bu.
ve bir tavsiye, istanbulda motosiklet kullanmak için biraz paranoyak olmak lazım, her an herşeyden şüphelenmen lazım. yoksa cidden hayatta kalamazsın.

tmr5555
19 Şubat 2010, 02:23
Yoldaki bütün sürücüler seni ezmek için trafiğe çıkmışcasına bir paranoya ile kendini donatmanı öneririm. Her an olabileceklerin en kötüsü olabilirmişcesine kendini kollamalı, minibüslerden, yolun ortasında aniden kapısını açanlardan, başka bir şeritte açılmış ufacık bir boşluğa kendini atacak şöförlere dikkat etmelisin.

Ufak bir tavsiye, kalabalık trafikte, veya şeritler arası filtrasyon yaparken araçların ön tekerleklerine bakmayı alışkanlık yap, çünkü o aracın dönüş yapacağının ilk göstergesi o oluyor.

Akan trafikten % 10 daha hızlı gitme gereğine bende katılıyorum, vitesli motor kulanıyorsan ayrıca en iyi devinim kazanabileceğin viteste kalmakta fayda var.

Ayrıca motorsun diye seritin sağına doğru kaçmamaya çalış, şeridi ortalamaya çalış çünkü sinince daha çok sıkıştırırlar.

Son olarak kalabalık trafikte motor kullanan herkese bol dikkat vesabır diliyorum

feryth
19 Şubat 2010, 02:26
En önemlisi trafiği okuyabilmek. Önceki mesajda gayet güzel anlatılmış. Sınırlarını bilmek, gereksiz hareketlerden ve hızdan kaçınmak gerekiyor. İlk kazamı üç şeritli yolun en sağ şeridinde iett otobüsünün yeteri kadar arkasında seyrederken sollamak için sol aynama bakmam gerekenden fazla bakmam ve önüme baktığımda otobüsün durakta durduğunu görmem ile panik fren yaparak kontrolü kaybedip motoru otobüsün altına kendimi orta şeritte atmamla olmuştu. Yani herşeye hazırlıklı olmak gerekiyo. Arabada fren pedalının sonuna kadar basarsın ya durursun ya durmazsın ama motosiklette bilinçli şekilde kontrolü kaybetmeyecek şekilde fren yapmak gerkiyor. Konuyu fazla dağıttım galiba... Kısacası her zaman gözün trafiğin her yerinde olmalı.

Osbourne
19 Şubat 2010, 02:28
Ufak bir tavsiye, kalabalık trafikte, veya şeritler arası filtrasyon yaparken araçların ön tekerleklerine bakmayı alışkanlık yap, çünkü o aracın dönüş yapacağının ilk göstergesi o oluyor.

İyi bir noktaya değinmişsin..
Bak bu da çok önemli bir alışkanlık..Kesinlikle öngörüsünü geliştiriyor insanın..

canberk-_-
19 Şubat 2010, 13:03
Değerli arkadaşlarım,büyüklerim
bana bu konuda yardımcı olup,destek verdiğiniz için çok teşekkür ederim.Önerilerinizi göz önünde bulunarak yakın zamanlar içerisinde trafik deneyimimi gerçekleştireceğim, tekrar teşekkür ediyorum

askon
19 Şubat 2010, 14:40
ist. trafıği içinde 13 yıldır arac kullanıyorum ve benım kendıme göre bır denenmiş tezım var ve yıne kendıme görede hep haklı cıktım şöyle bır özet vereyım arkadaşım burda kımseyi düzeltemıyeceğiz bır kere bunu anlamış olmak lazım bu sebepten kesınlıkle stres sınırlenmek yok şaşırmakta yok ve şöyle düşün bir müzık calıyor ve herkes kasap havası oynuyor ama sen slov dans edıyorsun olmaz sende kasap havasının kıralını oynuyacaksın çünkü ben ne zaman dedim slov dans edeyım hep ayağıma basmaya calıştılar kuralları çiğneme dikkatli ol ama kasap havasını da oyna ama bır kaç zaman bu oyuncuları tanı bunların içinder oyunbozanlık yapan senı adam yerıne koymayan olacaktır onları tanı ve gözlemle sonra cık oyna

eftelya
19 Şubat 2010, 14:44
en güzeli istanbulda motosiklete binmemek : )

KyCd
19 Şubat 2010, 14:54
İstanbulda 12 yıldır motorlu araç kullanıyorum.. Her türlü insan mevcut.. bir kere şuna özen göster, "sağ şerit güvenlidir, ve en yavaş akan şerittir" böyle bişey yok istanbulda.. Sağ şeritten yol ayrımlarında sapaklarda mümkün olduğunca uzak dur.. orta şeritten aniden sağa girenler.. sağdan aniden yola bağlananlar.. cadde üzerinde aniden duran taksiler ve minübüsler çokça bulunur buralarda.. he birde aracında aynanın ne işe yaradığı konusunda herhangi bir fikre sahip olmayanlarda var tabi o ayrı.. Kapalı kasa "Van tipi" araçlar ör : Doblo, kangoo gibi bunlar kör noktalarını görmezler bu araçlarada dikkat et.. ve her zaman çevreni iyi izle.. Yolun açık olsun tekerin düz bassın kardeşim..

tercih meselesidir... ben biniyorum ve gayet mutluyum..

sularseller
19 Şubat 2010, 14:55
Dolmuş,ticari taksi,otobus(özel,halk),kuş serisi tofaş
Bunlardan uzak durup aynaları iyi kontrol edip sağdan
(kilit trafikte bazen mecbur kalıyorsun)giderken,yağmurlu
havalarda kesinlikle kavşaklarda falan araç sürücüleriyle
inatlaşmassanız ve bunlara harfiyen dikkat ederseniz bir
sorun olacağını sanmıyorum.

Geçen gün bir kavga gördüm Şişlide iki araç durdu birinin elinde jop
birinin elinde 7.65 baretta jop lu olan tabancayı baştan görmedi adama
tam yerleştirecekken öbürü silahın ağzına verdi joplu olan elini indirdi
bunu itmeye falan başladı sonra ayırdılar.

*Unuttuklarım olabilir.

emrello
19 Şubat 2010, 15:15
- Kimseyle takışma, sinirlenme.
- Şahin, Doğan türü arabalara, özellikle kıçı kalkık, şekilli vs. ise yaklaşma, geçmelerine izin ver.
- Şekilli, modifiyeli arabalara dikkat et. Mümkünse seni öldürmek isteyeceklerdir.
- Kadınların kullandığı araçlara dikkat et. Seni göre göre önüne atlarlar.
- E-5 gibi yollarda genelde en tehlikeli şerit orta şerittir. Burayı makas atmak için kullanırlar.
- Sağ şeritte rahatım zannetme. Emniyet şeridinden 160'la Transporter sollayabilir.
- Gaza gelip gaza abanma. Saçmalarsan kesinlikle bedelini ödersin (kesinlikle!).
- Korumasız asla dolaşma. Burası motosiklet kullanmak için dünyanın belki de en kötü yeri. Zırhlı gibi olmalısın.
- Yolda ıslaklık varsa "sudur" deyip geçme, mazot olabilir (ki genelde olur). Sakince yavaşla.
- Otobüs, minibüs ve taksilerin asla sağından geçme. Duruyor olsalar bile! Sol şeritte bile yolcu indirirler, alırlar.
- Köprüye çıkacaksan rüzgarı hesaba kat.
- Uzunca bir yola gideceksen yanına su al (İstanbul içinden söz ediyorum). Bir yerde kaza olur, takılırsın ve susuzluktan gidersin.
- Suculara, tüpçülere, pizzacılara dikkat et. En beklemediğin yerde ensende biterler.
- Sürekli kendi kendine "ben görünmezim" de ve buna inan. Çünkü trafikte görünmezsin (Gold Wing bile kullansan bu böyle).
- Daracık kavşak bağlantı yollarında bile seni sollamaya çalışacak bir hayvan mutlaka çıkacaktır. Dikkatli ol ve panik yapma.
- Kamyonlardan üzerine veya önüne sigara, kola kutusu vs. atarlar. Hazırlıklı ol.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Ama tabii ki bu liste uzar da uzar...

mmucit
19 Şubat 2010, 15:30
Bunları okuyan insanlar hala racing diye tutturuyorsa ben onlara enduro diyorum.
Çık dağa, bayıra... rahatla in geri :)

Ha konu olarak, evet oldukça dikkatli ve puant saatler dışında kullanırsan sorun olmaz inş.

eftelya
19 Şubat 2010, 15:32
birde racing kullananlar genelde cahil insanlar oluyorlar .

emrello
19 Şubat 2010, 15:36
- Şahin, Doğan türü arabalara, özellikle kıçı kalkık, şekilli vs. ise yaklaşma, geçmelerine izin ver.
- Şekilli, modifiyeli arabalara dikkat et. Mümkünse seni öldürmek isteyeceklerdir.
- E-5 gibi yollarda genelde en tehlikeli şerit orta şerittir. Burayı makas atmak için kullanırlar.
- Sağ şeritte rahatım zannetme. Emniyet şeridinden 160'la Transporter sollayabilir.
- Gaza gelip gaza abanma. Saçmalarsan kesinlikle bedelini ödersin (kesinlikle!).
- Korumasız asla dolaşma. Burası motosiklet kullanmak için dünyanın belki de en kötü yeri. Zırhlı gibi olmalısın.
- Yolda ıslaklık varsa "sudur" deyip geçme, mazot olabilir (ki genelde olur). Sakince yavaşla.
- Otobüs, minibüs ve taksilerin asla sağından geçme. Duruyor olsalar bile! Sol şeritte bile yolcu indirirler, alırlar.
- Uzunca bir yola gideceksen yanına su al (İstanbul içinden söz ediyorum). Bir yerde kaza olur, takılırsın ve susuzluktan gidersin.
- Suculara, tüpçülere, pizzacılara dikkat et. En beklemediğin yerde ensende biterler.
- Sürekli kendi kendine "ben görünmezim" de ve buna inan. Çünkü trafikte görünmezsin (Gold Wing bile kullansan bu böyle).
- Daracık kavşak bağlantı yollarında bile seni sollamaya çalışacak bir hayvan mutlaka çıkacaktır. Dikkatli ol ve panik yapma.
- Kamyonlardan üzerine veya önüne sigara, kola kutusu vs. atarlar. Hazırlıklı ol.

Bir şey daha aklıma geldi:

Diyelim ki İstanbul'da motor kullanmaya başladın ve aradan bir yıl geçti ve hala hayattasın. "Artık bu işi kaptım ben" dediğin an senin bittiğin andır. Her zaman tetikte olacaksın ve "ben oldum" demeyeceksin.

Eski bir söz vardır, motosiklet için kesinlikle doğru: "Korkanın anası ağlamaz."

OGLUMVE BEN
19 Şubat 2010, 15:47
İstanbulda 12 yıldır motorlu araç kullanıyorum.. Her türlü insan mevcut.. bir kere şuna özen göster, "sağ şerit güvenlidir, ve en yavaş akan şerittir" böyle bişey yok istanbulda.. Sağ şeritten yol ayrımlarında sapaklarda mümkün olduğunca uzak dur.. orta şeritten aniden sağa girenler.. sağdan aniden yola bağlananlar.. cadde üzerinde aniden duran taksiler ve minübüsler çokça bulunur buralarda.. he birde aracında aynanın ne işe yaradığı konusunda herhangi bir fikre sahip olmayanlarda var tabi o ayrı.. Kapalı kasa "Van tipi" araçlar ör : Doblo, kangoo gibi bunlar kör noktalarını görmezler bu araçlarada dikkat et.. ve her zaman çevreni iyi izle.. Yolun açık olsun tekerin düz bassın kardeşim..

tercih meselesidir... ben biniyorum ve gayet mutluyum..

akşam o trafikte kesin küfür yemişizdir aralardan giderken :queen:

boyraz
19 Şubat 2010, 15:48
Otomobil ile İstanbul trafiğine yeterince alışmadan motosiklet kullanmanın riskli olduğu görüşündeyim. 18 yıldır otomobil, 3 yıldır motosiklet kullanıyorum, hala aklımın fikrimin almadığı durumlarla karşılaşıyorum bu lanet şehirde.

Öte yandan motosikletin avantajlarının sonuna kadar kullanılabileceği bir şehir burası, günde 2 saat kazanmak işten bile değil. Gerçek bir kısırdöngü.

Benim düşünceme göre, sanılanın aksine en güvenli saatler iş gidiş dönüş saatleri. Evet insanlar bir yerlere yetişme telaşında oluyor ama aynı oranda daha dikkatli kullanıyorlar. Acemi sürücüler pek trafikte olmuyor. En riskli zamanlar ise cumartesi pazar günleri, havanın güneşli olduğu zamanlar. Yani tüm acemi sürücülerin, güneşten mayışmış amcaların, kız görücem diye arabalara doluşmuş magandaların saatleri.

KyCd
19 Şubat 2010, 15:51
akşam o trafikte kesin küfür yemişizdir aralardan giderken :queen:

orası kesin canım ama ben mi dedim arabaya binin diye hayret bişey parasıyla değil mi alsınlar bi motor nasıl olsa satarken kimse ehliyet sormuyor! bölece canları sıkılmaz trafikte :P

bu arada baco senin yer sabit değil mi ne o öle 3 gün fatih 5 gün dolapdere.. toplam 8 ediyo? 1 günüde geceleri mi yaşayarak tamamlıyosun? Gecelere akarım mı diyosun? ::139::

agecu
19 Şubat 2010, 15:53

:cat::cat::cat:

Sonuna kadar katılıyorum ve üç defa motoru devirdim üçündede acele ettim. bnunuda katmak isterim ne kadar acele edersen o kadar çok yere yapışırsın bırak öncelik onların olsun.
he birde istanbul trafiğinde trafik kuralları geçmez bu senin sonun olur. yok yol hakkı benim fln burada bu hızda gidilir gibi vs sakın girme yolun hakkı ne ise onu yapmak zorundasın istanbul trafiğinin kuralları istanbula özgüdür bilmiyorsan öğrenmen çok zor umarım en kısa zamanda alışırsın...

askon
19 Şubat 2010, 15:58

ya ben buna ekleyeceklerımız var tabıde CİDDEN BEN BU ANLATILANLARIN OLDUĞU SEHIRDE YAŞIYORUM YAAA

avkan65
19 Şubat 2010, 16:00
ben bi şi demiycem racingciler damlar biraz sonra buraya :mrgreen:

OGLUMVE BEN
19 Şubat 2010, 16:04
orası kesin canım ama ben mi dedim arabaya binin diye hayret bişey parasıyla değil mi alsınlar bi motor nasıl olsa satarken kimse ehliyet sormuyor! bölece canları sıkılmaz trafikte :P

bu arada baco senin yer sabit değil mi ne o öle 3 gün fatih 5 gün dolapdere.. toplam 8 ediyo? 1 günüde geceleri mi yaşayarak tamamlıyosun? Gecelere akarım mı diyosun? ::139::

niye arkadaş hafta 8 dehilmiydi tüh ben de şaşırdım iyimi aşık mıyım neyim :mrgreen:

KyCd
19 Şubat 2010, 16:06
niye arkadaş hafta 8 dehilmiydi tüh ben de şaşırdım iyimi aşık mıyım neyim :mrgreen:

sana sekiz gibi mi geldi canım :bounce: Aşıkmısın nesin..

agecu
19 Şubat 2010, 16:07
moralini bozmak için değilde olayın ciddiyetine hep beraber varalım diye son bir şey daha söyleyeceğim istanbu lla ilgili. bilmiyorum basında adını duyanınız oldumu Elbruz Bilge adında gencecik bir delikanlı beşiktaş meydanda trafik ışıklarında kaldırımda beklerken arkasından gelen kontrolsüz münübüsün altında kalarak can verdiğini gördünüzmü, üzülerek söylüyorum ki ben bir metre yanındaydım o anı gördükten sonra bir ay kadar trafiğe çıkamadım. bilmeyenler varsa google yazsınlar elbruz bilge kaza anı video diye anlatırlamz bir şey bu. işin traji komik tarafı arabaların geçmedği yaya yolundan karşıya geçmeye çalışan bir canavarın öldürdüğü gence karşılık 8 yılla yargılanıyor varın gerisini siz düşünün...
:salut::salut::silent::silent::pr::pr:

mcyassin
19 Şubat 2010, 16:11
verebiliyosan makasa makasla karşılık ver derim;)

eftelya
19 Şubat 2010, 17:14
moralini bozmak için değilde olayın ciddiyetine hep beraber varalım diye son bir şey daha söyleyeceğim istanbu lla ilgili. bilmiyorum basında adını duyanınız oldumu Elbruz Bilge adında gencecik bir delikanlı beşiktaş meydanda trafik ışıklarında kaldırımda beklerken arkasından gelen kontrolsüz münübüsün altında kalarak can verdiğini gördünüzmü, üzülerek söylüyorum ki ben bir metre yanındaydım o anı gördükten sonra bir ay kadar trafiğe çıkamadım. bilmeyenler varsa google yazsınlar elbruz bilge kaza anı video diye anlatırlamz bir şey bu. işin traji komik tarafı arabaların geçmedği yaya yolundan karşıya geçmeye çalışan bir canavarın öldürdüğü gence karşılık 8 yılla yargılanıyor varın gerisini siz düşünün...
:salut::salut::silent::silent::pr::pr:

evet ben o kazayı biliyorum , hatta 1 metre kadar yanındaki kişiyi de görmüstüm , şaka yapmıyorum gerçekten ne kadar şanslı olduğunu düşünüyordum tabi o kişi sen msin bilmiyorum , çünkü kalabalık bir yerdi ... videosunu bulursam paylaşırım .

agecu
19 Şubat 2010, 17:25
http://www.milliyet.com.tr/Yasam/SonDakika.aspx?aType=SonDakika&ArticleID=1169692

linkte video var.

eftelya
19 Şubat 2010, 17:28
evet , ölen arkadası önünde sürüklüyor , yürüdüğü istikamete göre sol tarafında birisi var , o sen misin ? , birde karsılarından gelen iki kişi var , birisi yere düşüyor ama minibüsün altında kalmıyor , arkadası ayağa kaldırıyor .

by_dengesiz
19 Şubat 2010, 17:29
Allah sabır ve kolaylık versin diyorum...

doğru söylüyor icabında

agecu
19 Şubat 2010, 17:32
Ben kenarda duvarın oradaydım önceki yanan yeşilde karşıya geçmiştim. elbruz ilk başta gözükmüyor münübüsün ilk zıpladığı kaldırımdaydı yani orta daki yaya geçitinde değil. bu arada o yerden arkadaşı vasıtası ile kaldırılan 45 yaşlarında bir hanım teyzeydi o kadıncağız şoka girmişti orada durmadı bile.

polo34
19 Şubat 2010, 21:12
ist. trafıği içinde 13 yıldır arac kullanıyorum ve benım kendıme göre bır denenmiş tezım var ve yıne kendıme görede hep haklı cıktım şöyle bır özet vereyım arkadaşım burda kımseyi düzeltemıyeceğiz bır kere bunu anlamış olmak lazım bu sebepten kesınlıkle stres sınırlenmek yok şaşırmakta yok ve şöyle düşün bir müzık calıyor ve herkes kasap havası oynuyor ama sen slov dans edıyorsun olmaz sende kasap havasının kıralını oynuyacaksın çünkü ben ne zaman dedim slov dans edeyım hep ayağıma basmaya calıştılar kuralları çiğneme dikkatli ol ama kasap havasını da oyna ama bır kaç zaman bu oyuncuları tanı bunların içinder oyunbozanlık yapan senı adam yerıne koymayan olacaktır onları tanı ve gözlemle sonra cık oyna

doğru söylüyorsun abi, kimseyi düzeltemeyiz çünkü o kadar çoklar ki :)

özellikle taksiler motorları araçtan saymıyorlar, onlara çok dikkat etmek lazım

casillas00
20 Şubat 2010, 13:34
Allah kolaylık versin Hemşerim.İstanbuldanmıdır nedir giderken trafıkten adım atılmaz 5 dk sonra o yolu dondugunde yol acıktır o kadar bırıkmıs araba 1 dkda nasıl acılıyor o yol anlam veremedım hiç :P

bluebox
20 Şubat 2010, 13:51
zor abi gerçekten çokzor göz göre göre bana çarptılar
kadın sürücüler, münübüsler, kamyonlar, vs. öncelikle bunlardan uzakdur.
bizim milletimiz aradan motormu geçer demiyor şerit deyiştirecekya önce arabanın kafasını sokuyor sinyal minyal gereksiz heran yandan birşey gelebilir

boy
20 Şubat 2010, 14:54
İstanbul gibi bir şehirde motosiklet kullanmak... Eğer uzunca bir süredir yoğun bir şekilde İstanbul tarifiğinde motosiklet kullanıyorsanız ve başınıza çok ciddi bir kaza gelmemişse bence iyi motor kullanıyorsunuz demektir. Ufak tefek kazalar atlattıysanız, iyi bir sürücüsünüz ama biraz daha dikkatli olmanız gerekir. Kimin ne yapacağı belli olmuyor. Şöyle bir istatistik yaparsak, trafikte gördüklerinizin %5 kadarı sinir hastası, ruh hastası veya psikopat olsa, işten eve giderken ortalama 100 farklı araç arasında yer alıyorsanız, 100 kişiden 5 kişisi psikopat demektir ki bu insanlara denk gelmeniz çok büyük olasıdır. O yüzden işten eve her gittiğiniz gün ufak da olsa aksiyon yaşamanız olasıdır.

Yani süratli giderken önünüze kıran varsa, siz sağ şeritten giderken çıkışı kaçırmamak için en sol şeritten en sağ şeride aniden geçip sizi öldürmeye teşebbüs eden varsa, altınızdaki motoru görüp gaza gelip altındaki arabanın ne olduğuna bakmadan özellikle ışıklarda dururken size ara gaz verip sizi tahrik eden varsa, sinyal bile vermeden yolun ortasında yolcu indirmek için duran dolmuş ve dolmuştan hiç arkaya bakmadan armut gibi yolun ortasına atlayan varsa, yayaya yasak olsa da otobanda karşıdan karşıya geçen öküzler varsa bunların hepsi normaldir çünkü burası İstanbul !!!

m.şanveren
20 Şubat 2010, 14:59
bu iş köyde derede,hamam havuzlarında yüzmeyi öğrenip ben yüzme biliyorum deyip,castroda denize girmeye benzer.duru bir sudan çalkantılı bir suya girmek.ister istemez tırsarsın.durgun bir yolda alışkanlık halini almış davranışların bu trafikte biraz başlını ağrıtır.yanlız dikkatli olup trafiği okuya bilirsen pek sorun olmucaktır,böylelikle kısa bir sürede alışırsn.

trafiği okumaktan kastımı ileriki günlerinde anlıcaksın zaten.bir iki örnek vericek olursak.

mesela minibüsü görünce .direk aklına heran E-5 in ortasında durup yolcu alabilir veya indirebilir,sağından solundan sollayabilir...vs.vs

taksiyi görünce (sarı taksi)hiç acımadan seni sıkştıra bilir sen yokmuşsun gibi davranır,kavga etmeye hazırlıklı...vs.vs.

trafik okuma istabulda böyle olur.aslında böyle değildir.yanlız istanbulda şartlar geriği okunacaklar sırasında ilk bunlar gelir...

poyraz010
20 Şubat 2010, 16:09
kendine güvenin önemli en başta bizim söylediklerimizden çok..:cat: Biz sürersin desek sen güvenmiyorsan kendine boş..:cat:

Ama bence dikkatli olduktan sonra Allahın izniyle hiç bişey olmaz..:rendeer::cat:

GuNMember
20 Şubat 2010, 18:06
İşte Buna Gülerim (:
İstanbulda Toplu Taşıma Veya Kendı Aracınla Yola Çıkarsan Gİdeceğin Yere Ulaşman Saatler Hatta Seneler Alabilir (:
Motorla Bir Sağdan Bir Soldan Bi Şurdan Bi Burdan Giderek Ulaşıcagın Yere %90 Daha Hızlı Ulasıyorsun (:

sularseller
21 Şubat 2010, 01:17
DÜN gece 1 sularında başıma gelen bir olayı aktarayım aşağıdaki çizimdeki:
siyah oklar normal trafiğin akışı
kırmızı oklar yolunu şaşırmış şöför

http://img715.imageshack.us/img715/2596/image1k.jpg

Allahtan gelirken gördüm taa o yolun öbür tarafındayken kaldırıma kadar çıktım sayılır çokta hızlıydı.

Arjantinli69
21 Şubat 2010, 01:29
İstanbul'da araç kullanmak,helede yabancısıysan şehrin Allah yardım etsin.

ugurapay
21 Şubat 2010, 01:48
DÜN gece 1 sularında başıma gelen bir olayı aktarayım aşağıdaki çizimdeki:
siyah oklar normal trafiğin akışı
kırmızı oklar yolunu şaşırmış şöför

http://img715.imageshack.us/img715/2596/image1k.jpg

Allahtan gelirken gördüm taa o yolun öbür tarafındayken kaldırıma kadar çıktım sayılır çokta hızlıydı.

Sen ondan dahamı iyi bilicen adam yolunda gidiyor veya öyle sanıyor :queen: