PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motoru olupta arabası olmayan evli arkadaşlar ? Nasılsınız :) ?

ethemm76
15 Şubat 2010, 20:09
Arkadaşlar, çevremden şu şekilde bi baskı görmekteyim. Ailem, akrabalarım, arkadaşlarım ve moto kültürüne uzak olan herkez den (Sat o motoru al bi araba, bak hadi sen binersin de eşin kışın nasıl binsin, hastalık olur sağlık olur, kış kıyamet araba ihtiyacınız olur. Yarın öbürgün çocuğunuz olur. Motorun şimdi para ederken sat üstüne biraz koy, bütçene uygun bi araba al, Allah korusun kaza olur bela olur, bak her gün ekranlkarda bi motosiklet kazası..vs) gibi çevremden baskı görmekteyim.

Çevremde kimin satılık, brodway, tempra doğan vs ekonomik olarak sıkılmadan alabileceğim, eşten dosttan tanıdık bildik satılık araç varsa bilgileri ilk önce bana geliyor, iş ortamında falan. Şöyle şöyle bi doğan varmış 5 liraymış, 94 tepra varmış 6 liraymış, şu arkadaş satıyo falan. İnanın bazen etkileniyorum gibi geliyor. Bu sefer başlıyorum sahibinden.com da alım gücüme uygun arabalara bakmaya falan.

Motoru satıp araba almak konusunda o kadar kararsızım ki. Acap diyorum 2009 model motorumu satarak böyle bi girişim yapsam mı. Eğer araba alma niyetine haiz olabilirsem 5-7 bin tl arasında bişey olabilir.

Birde 1 ay kadar önce ev değiştirdim. Evimin yolu çamur ve bozuk, şimdiki evimde, eski evimin çevresinde olduğu gibi motoru koyabileceğim müsait bir yer yok. Bu yüzden motor bana 1 km uzaklıkta olan annemlerin evinin altında duruyor. Yani çarşı pazara vs giderken şu an motoru kullanamıyorum. Yürüyorum veya şehir içine biniyorum. Anca uzun yolda Kocaeli merkezde veya daha farklı işim olursa annemlere giderek motoru alıyorum. İşimi görüyorum, sonra motoru annemlere bırakıp 1 km kadar evime yürüyerek dönüyorum. Yeni evimizin problemli yolu, sitemiz yeni yapılandığından ve halen şantiye ortamını görüntüsü bulunduğundan dolayı yakın zamanda yapılacak gibide görünmüyor.Yani şu anda motorum evime uzak olduğundan eskisi gibi şehir içi çarşu pazar işimi görmüyor :(

Moto..net sitesinde size araba tavsiyelerinizi sormuyorum elbette, yanlış anlaşılmasın, benim konumumda olan arkadaşlarınız varmı veya sizler ? Arabası olupta ayrıca motosikletin olması güzel, ama iki vasıtayıda kullanmayı bakımlar vergisi bütçem kaldırmaz diye düşündüğümden ikisinede aynı anda sahip olabileceğim, bakımlarını vergilerini vs karşılayabileceğim konsunda endişelerim var.

Dolayısıyla durumum bu, araba kültürüne uzağım aslında, sürüş deneyimim yok, motor bozulsa yolda kalırım 1 nebze anlamam. Ama motosiklet öyle değil elbette. Eğer bu girişimi gerçekleştirirsem ana dilini hiç bilmediğim bir ülkeye giderek bu ülkede barınmaya çalışmak için çabalayacakmışım gibi hissediyorum kendimi. Motordan kopmak ta istemiyorum. Bu gün kış ok ama 1 ay sonra güneş sıcak yüzünü göstermeye başlıyıcak, o zaman pişman olurmuyum acaba bilmiyorum. Çok kararsızım. Sizce ne yapmalıyım ? Benim yerimde olan arkadaşlarınız varmı. Benim yerimde olsanız ne yapardınız ?

stilist16
15 Şubat 2010, 20:20
slm dostum öncelikle sanırım sıkıntılar hemen hemen ortak.. 4 yıllık evliyim ve ellerinden öper 1 yaşında bi oğlum var.. hanımla ikimizken heryere, hemen hemen her mevsimde gidiyorduk.. Ancak çocuk olduktan sonra işler değişti.. Araba almayı bende düşünmüyordum ama geçenlerde oğlan rahatsızlandı.. Gecenin bi yarısı motorla hastaneye yetiştirmeye çalışırken yolda artık bi araba almam gerekliliğine karar verdim.. Şu an heniz araba almış değilim ama motoru satmayı da düşünmüyorum.. zaten 125 cc ve 2006 model yıllık 60 TL. vergisi var.. Bence elde tutmaya değer..

Kıkırdak
15 Şubat 2010, 20:23
Ben olsam araba al diyenlerin eline taksi parası tutuştururdum:mrgreen:

Samet Ağır
15 Şubat 2010, 20:44
ben uzun zaman hem araba hem motor kullandım.en son eşimin doğum yapması sebebiyle motorumu sattım.ama arabam da motordan farksız.39 tl 6 aylık vergisi var.dizel olduğu içinde şehir içinde km de170-180 lira yakıyor . dolayısıyla bir çok motordan bile daha ekonomik.fiyat derseniz 6000 tl..
e bu durumda olunca ve arabadan da motordan da anlayınca evde hem araba hem de motor olması aslında çok ağır bir yük olmuyor.5 kişi karda kışta arabaya,tek başınıza da yada bir artçınızla motorla istediğiniz yere gidebiliyorsunuz..ha bu arada şimdilik motorum yok.sadece araba kullanıyor arada reşimin dostumun motorlarıyla nefsimi körlüyorum:queen:

barok34
15 Şubat 2010, 20:56
ben uzun zaman hem araba hem motor kullandım.en son eşimin doğum yapması sebebiyle motorumu sattım.ama arabam da motordan farksız.39 tl 6 aylık vergisi var.dizel olduğu içinde şehir içinde km de170-180 lira yakıyor . dolayısıyla bir çok motordan bile daha ekonomik.fiyat derseniz 6000 tl..
e bu durumda olunca ve arabadan da motordan da anlayınca evde hem araba hem de motor olması aslında çok ağır bir yük olmuyor.5 kişi karda kışta arabaya,tek başınıza da yada bir artçınızla motorla istediğiniz yere gidebiliyorsunuz..ha bu arada şimdilik motorum yok.sadece araba kullanıyor arada reşimin dostumun motorlarıyla nefsimi körlüyorum:queen:

merhaba bu bahsi geçen arabanın markası modeli nedir merak ettim

otopsici
15 Şubat 2010, 20:57
kardeş 3 yıllık evliyim 4 motorum var bana yapılan baskı inanamayacağın kadar had safhada:pr: tabi takan yok:wiinkk: he bende artık ufaktan araba almayı düşünüyorum neden dersen hanım hamile arabayı alıp ona verecem ki başımın etini yemeyi bıraksınlar hanım arabayı kullanır benim yakamdan düşer aynı zamanda tantana edenlerede kapak olur diye düşünüyorum:bounce:
motorlarımın ikisini satılığa çıkardım onlar bana yaramıyo artık (çin işi sadece heves uğruna aldığım ve halen kardeşlerimin kullandığı motorlar olduğu için satacam)
dayan birader bence sende böyle 2 - 3 bin tl lik bi araba al hani evin önünde duracak cinsten milletin sesini de kesmiş olursun ama motoru bence satma hiç bir araç motor kadar ekonomik değil:cat:

Osbourne
15 Şubat 2010, 21:04
Arkadaşlar, çevremden şu şekilde bi baskı görmekteyim. Ailem, akrabalarım, arkadaşlarım ve moto kültürüne uzak olan herkez den (Sat o motoru al bi araba, bak hadi sen binersin de eşin kışın nasıl binsin, hastalık olur sağlık olur, kış kıyamet araba ihtiyacınız olur. Yarın öbürgün çocuğunuz olur. Motorun şimdi para ederken sat üstüne biraz koy, bütçene uygun bi araba al, Allah korusun kaza olur bela olur, bak her gün ekranlkarda bi motosiklet kazası..vs) gibi çevremden baskı görmekteyim.

Çevremde kimin satılık, brodway, tempra doğan vs ekonomik olarak sıkılmadan alabileceğim, eşten dosttan tanıdık bildik satılık araç varsa bilgileri ilk önce bana geliyor, iş ortamında falan. Şöyle şöyle bi doğan varmış 5 liraymış, 94 tepra varmış 6 liraymış, şu arkadaş satıyo falan. İnanın bazen etkileniyorum gibi geliyor. Bu sefer başlıyorum sahibinden.com da alım gücüme uygun arabalara bakmaya falan.

Motoru satıp araba almak konusunda o kadar kararsızım ki. Acap diyorum 2009 model motorumu satarak böyle bi girişim yapsam mı. Eğer araba alma niyetine haiz olabilirsem 5-7 bin tl arasında bişey olabilir.

Birde 1 ay kadar önce ev değiştirdim. Evimin yolu çamur ve bozuk, şimdiki evimde, eski evimin çevresinde olduğu gibi motoru koyabileceğim müsait bir yer yok. Bu yüzden motor bana 1 km uzaklıkta olan annemlerin evinin altında duruyor. Yani çarşı pazara vs giderken şu an motoru kullanamıyorum. Yürüyorum veya şehir içine biniyorum. Anca uzun yolda Kocaeli merkezde veya daha farklı işim olursa annemlere giderek motoru alıyorum. İşimi görüyorum, sonra motoru annemlere bırakıp 1 km kadar evime yürüyerek dönüyorum. Yeni evimizin problemli yolu, sitemiz yeni yapılandığından ve halen şantiye ortamını görüntüsü bulunduğundan dolayı yakın zamanda yapılacak gibide görünmüyor.Yani şu anda motorum evime uzak olduğundan eskisi gibi şehir içi çarşu pazar işimi görmüyor :(

Moto..net sitesinde size araba tavsiyelerinizi sormuyorum elbette, yanlış anlaşılmasın, benim konumumda olan arkadaşlarınız varmı veya sizler ? Arabası olupta ayrıca motosikletin olması güzel, ama iki vasıtayıda kullanmayı bakımlar vergisi bütçem kaldırmaz diye düşündüğümden ikisinede aynı anda sahip olabileceğim, bakımlarını vergilerini vs karşılayabileceğim konsunda endişelerim var.

Dolayısıyla durumum bu, araba kültürüne uzağım aslında, sürüş deneyimim yok, motor bozulsa yolda kalırım 1 nebze anlamam. Ama motosiklet öyle değil elbette. Eğer bu girişimi gerçekleştirirsem ana dilini hiç bilmediğim bir ülkeye giderek bu ülkede barınmaya çalışmak için çabalayacakmışım gibi hissediyorum kendimi. Motordan kopmak ta istemiyorum. Bu gün kış ok ama 1 ay sonra güneş sıcak yüzünü göstermeye başlıyıcak, o zaman pişman olurmuyum acaba bilmiyorum. Çok kararsızım. Sizce ne yapmalıyım ? Benim yerimde olan arkadaşlarınız varmı. Benim yerimde olsanız ne yapardınız ?

Mesajını okurken sırasıyla; eee, yok artık, yuhhh, olamaz kelimeleri çıktı ağzımdan..

Yani sana şu kadar diyeyim, motorumu evin önüne bırakamamak noktası dahil olmak üzere anlattıklarının %99'unu bende yaşıyorum..Bu kadar benzeyemez herhalde.. :)

Bende aynen senin gibi dönem dönem gaza gelip araba bakıyorum ilanlardan..

Ve aynen bende senin gibi kararsızım, ne yapacağımı bilmiyorum :)

banarlı
15 Şubat 2010, 21:08
doğru diyorsun herkes öle diyor motora o kadar para vereceğine git bitane araba al yaz kıs ailecek binersin diyor herkes

canercamalan
15 Şubat 2010, 21:10
nasıl bir yerdir bu topic ya :D motoru olup arabası olmayan motorunun rengi metalik olan racing olmayan evli olan çocugu olmayan :mrgreen::P

fearlesboyy
15 Şubat 2010, 21:11
hocam aynı bendede vardı bende hyosung 250r vardı kıs gelmeye başladı garaj yok malum gaziantep soğuk bende milletin dili durmuyor evlendın sat kış geldi hasta olursun vs vs..bende hyoyu sattım sattıgım fıyattan daha uyguna uno aldım haa öyle hurdada değil basın 160-170 cok rahat görüyor kerata 1995 model en üst versiyorunu sxi miş.enjeksıyon lpg öncam otomatık vs..vs .şimdi kısın açıyorum kaloriferi sıcacık her yere her saat gidiyorum.ama aklım hala motorda havalar acılsın yıne uygunundan alıcam ama arabada kalıcak.cunku bu zamanda arabasız olmaz.geçen eşim rahatsızlandı abartısız nerdeyse bayıldı o halde motora binilmezdı gecenin o saatinde kımden araba alıcaktım iyiki unoyu almısım dedim kendıme neyse konu dagılmasın motorsuzda yapamam kardeş işin zor.bence uygun bir araç al sonrada 2-3 bınlık bir motor ikisindende vazgeçmemiş olursun
(bu arada ben arabayı eşime verdim o kullanıyor bende kendıme motor bakıyorum : ))artık heryere kaçabiliyorum : )

melocann
15 Şubat 2010, 21:12
ya ben evli değilim ama yaza düğün var inşallah o baskı benim üzerimde de var sat araba al nişanlımda çalışıyor o gider gelir o olmazsa sen gider gelirsin 2 gün sonra çocukta olur motor neyine deyip duruyorlar o yuzden elimden geldiğince motoru satmadan araba alma yöntemlerini bakıyorum birde işin aksi yönü ikimizde vardıyalı çalışıyoruz nişanlım hadi yine dolmuş vesaire vasıta bulur ama ben gece 12'de işten çıktığım vakitler oluyor ew iş yerime yaklaşık 10-15 km yayan gidilecek yol olsa yine düşünmem araba olayını

olayı düşündükçe içime sıkıntı giriyor yaf

otopsici
15 Şubat 2010, 21:15
ya ben evli değilim ama yaza düğün var inşallah o baskı benim üzerimde de var sat araba al nişanlımda çalışıyor o gider gelir o olmazsa sen gider gelirsin 2 gün sonra çocukta olur motor neyine deyip duruyorlar o yuzden elimden geldiğince motoru satmadan araba alma yöntemlerini bakıyorum birde işin aksi yönü ikimizde vardıyalı çalışıyoruz nişanlım hadi yine dolmuş vesaire vasıta bulur ama ben gece 12'de işten çıktığım vakitler oluyor ew iş yerime yaklaşık 10-15 km yayan gidilecek yol olsa yine düşünmem araba olayını

olayı düşündükçe içime sıkıntı giriyor yaf

sende yine iyiymiş bizim burda arkadaşın birine ben motosiklet süren serseriye kız vermem diye herifi evden kovmuşlar (adam doktor):queen:

newceri
15 Şubat 2010, 21:16
nasıl bir yerdir bu topic ya :D motoru olup arabası olmayan motorunun rengi metalik olan racing olmayan evli olan çocugu olmayan :mrgreen::P

Bence güzel bir konu Seni ilgilendirmediği için ilgini çekmemiş olabilir. :farao::farao::farao:

no_name
15 Şubat 2010, 21:16
bence ikisinide yeri ayrı ama aile ortamı her zaman araba ama motoru satıpta araba almaya değmez en azından 1 yıl daha motorla takılırsınız daha sonrasında araba alırsınız. eğerki 15 milyarlık bir motorum olsa onu satıp 13 milyara araba alırdım 2 milyarada düşük ccli bir motor

Samet Ağır
15 Şubat 2010, 21:31

bahsi geçen araba peugeot 205 1,9 dizel.araba hafif olduğu için motoru üstünde bişeyler olduğunu anlamıyor:queen:

---------- Mesaj ekleme zamanı: 20:31 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 20:19 ----------

http://www.sahibinden.com/coook_acilll_motosiklet_ile_takasli_205_gti_dizel-61WQQaXQQ16300265WQQpXQQdisplayitem
hatta onuda satıyorum.bu krizi çıkaranların:(((

Lifeisgood
15 Şubat 2010, 21:46
Sana araba al diyenlerin hepsi haklı.Zaten gidip araba aldığın zaman sende oh be iyiki araba almışım diyeceksin.Ben geçen sene motoru satıp sabrettim.Şimdi skoda fabia elegance sahibiyim.13.000 liraya abs , asr , koltuk ısıtma ..... şimdiki pekçok sıfır arabada olmayan özelliklerde bir araba sahibi oldum.İki çocuğumla heryere güvenli bir şekilde yolculuk yapıyoruz.Eğer cbf150'ninde parasını üstüne koysaydım , birazda ilave yapsaydım en temizinden kral bir motorun ikinci elini alırdım.Ancak ben ailesinin isteklerine sırtını dönecek kadar vicdansız biri değilim.Çoluk çocuk gezmek ister.Sen atla motora , aileni bırak evde gez.Olacak iş değil.Eğer sen aileni mutlu edersen Allah'ta sana yardımcı olur.Biraz sabredersin hem araba hem de motor sahibi olursun.

tomass
15 Şubat 2010, 21:54
:) aynı sebeplerden dolayı motorumu satıyorum :)

ilhan YAZICI
15 Şubat 2010, 21:59
araba evli olan insanlara şart, kim ne derse desin.

ozrace
15 Şubat 2010, 23:01
o sorun herkezde var.en iyisi ikisinide alcan konuşacak bişey bulamasınlar...

Ante
16 Şubat 2010, 02:57
Bir an önce boşanma işlemlerine başla. Hazır çocuk da yokken kolay olur. Boşandıktan sonra motorunu istediğin gibi evin önüne koyabileceğin bir yere de taşınırsın.

Yazından çıkan sonuç bu. Yazında bir kez bile "biz" dememişsin. Eşin ne diyor hiç dikkate almıyorsun sanki.

Motosiklet ne denirse denilsin sadece bir araçtır. Kimse motosiklet selesine oturunca sihirli bir değnek değmişçesine ne dünya görüşü ne hayat felsefesi değişir. Yaşamda hiç bir araç ve eşya ise vazgeçilmez değildir.

COQ
16 Şubat 2010, 04:20
7 yasimdan beri motosiklet uzerindeyim.
Tam 33 yil olmus.
Motosikletten bir kez ayri kalmak zorunda kaldim.
O da evlenirken.
Ne yalan soyleyeyim, oldukça garibandim.
Dugunu yapabilmek için motosikletimi satmak zorunda kaldim.
Satarken de gozumu bile kirpmadim.
Bugun, motosikletim de var, arabam da.
Ama eger arabam olmasaydi, yine gozumu kirpmadan motosikletimi satar bir otomobil alirdim.

Sanirim bir aile olmanin ne demek oldugu iyi kavranilmamis ki bu sorun topic açilacak kadar derinlesmis.

Siz evlenirken kariniza ya da kocaniza;
-benim bekarken yattigim yatak çok rahatti, kusura bakma onu da getirecegim.
-Kusura bakma yillardir yalniz yatmaya alistim, iki kisi rahatsiz olurum uyuyamam.
-Ben annemin yemeklerine aliskinim,yemek yemeye annemlere gidelim.
gibi seyler soylediniz mi?

Öncelikli olan, sizin zevkiniz degil, ailenizin ihtiyaçlaridir.
Bir aile olmanin ne demek oldugunu iyi kavramaniz dilerim.
Ancak bunu kavrayabilen bireyler, bu vatana millete hayirli evlatlar yetistirebilirler ve mutlu olmanin sihirli formulune vakif olurlar.
O motosikleti bir an once satin ve bir otomobil alin.
Allah insallah islerinizi rast getirir ve ileride hem otomobil, hem de motosiklet sahibi olursunuz.:cat:

satoyama
16 Şubat 2010, 04:24
hemen hemen aynı sorunlar 2.5 yıllık evli olan (çocuk yok) ve motor üstünde doğmuş olan benide kapsıyor

evlendikten sonra (eşim süper artçıdır) eşimde motora karşı değil ama ister eşiniz karşı olsun ister olmasın evli adam hele büyük şehirdeyse otomobil zaruri ihitiyaç ve lüx olmayan bir ulaşım aracı halini alıyor

seni iyi anlayan kişilerden biride benim diğer arkadaşlarda samimi şeyler yazmışlar ve çoğu haklı bu durumu ancak evli olan anlar sana tavsiyem motorunu satmadan araba almaya çalışman çünkü küçük şehirlerde motor yazın daha önem kazanıyor belki ben araba alırsam motorsuz yapabilirim diye düşünüyorum ama imkanım olursa ikiside olsun isterim motoruda zaten mecburiyetten biniyorum desem yeridir en kısa sürede bende bir araba temin edeceğim çocuğun olmadan sende bi araba temin etmelisin ve akrabaların malesef doğruyu söylüyorlar bunun motor kültürü ile alakası yok buna ülke şartları zorluyor..arabayı alıp motoru satarsam pişman olurmuyum? evet illaki olursun yazın daha pratik kıvrak ve ekonomik gelecektir sana motor. fakat bir piknik aile toplantısı hastalık sağlık ufak eşya taşıması gibi durumlarda araba evli insan için resmen rütbedir..
sana göre tek artım arabalardan anlıyor olmam beni teselli etti senin ise tek artın istanbulda yaşamıyor olman gibi :)

omercem
16 Şubat 2010, 10:15
Dostum mesele ben mi, biz mi ? olayına ve güvenlik meselesine gelip takılıyor.

Ben 15 yaşında scoterla başlayıp CBF 150 ve 250 ile ile devam eden motosiklet hayatımda İstanbul da hiçbiri benden kaynaklanmayan sebeplerle 3 defa kaza yaptım. motorumu içim kan ağlayarak sattım. 2008 yazında eşimi ikna ederek yeniden bir suzuki scooter aldım. ve ekli linkte göreceğin üzere bugün bile aklıma geldikçe tüyler ürperten bir kazadan Allahın yardımı ile sağ salim kurtulduk. Davası haln devam ediyor.

http://www.motosiklet.net/forum/taziye-tebrik-ve-kutlamalar/62573-kaza-yaptik-kurtulduk-sukurler-olsun-mutluyum-hala-yazabiliyorum-sizlere.html

Bir kere yaşadığın vicdan azabı inanılmaz..Motoksiklete biniyorsan arkadan eşin dahil kimseyi almayacaksın.

İkincisi bir aile babası olarak pek çok keyiften olduğu gibi bundan da taviz vereceksin.

Şimdi bazı arkadaşlar lütfen motorsiklet düşmanlığı vs. filan diyerek polemik yapmasın. benim babam 65 yaşında konya da hala motosikletle geziyor. Kardeşlerimin hepsinin motorsikleti var. Benimde binmeye cesaret edemediğim bir scooter hala garajda duruyor.

İmkanın vardır motorunu koyarsın garajına hafta sonu alır eşini de arkana çıkarsın kır bayır gezersin. Ama istanbul kocaeli vs. buralarda trafiğin en ilkel hali ile hüküm sürdüğü bu coğrafyada motor kesinlikle bir ulaşım aracı olarak güvenli değil. çılgınlık. 20 yıldır kazasız binen arkadaşlarımız olabilir bilmem ne vs. ama benim yaşadıklarımdan çıkardığım ders bu. Önce aile gelir keyif değil. Onun için eşine çocuğuna işkence etme. bütçene uygun bir otomobil al ve ailenin ulaşımı için onu kullan. İmkanın olunca da uygun motorsikleti alır hafta sonu şehir dışı vs. kullanırsın.

Hollanda da yaşasak bu tavsiyelerde bulunmak zorunda kalmayacaktım. Çünkü gittik gördüm 7-70 e herkes motorlu, anneler bebeği ile motor da geziyor. Ama burası türkiye insan hayatı en az değer verilen şey...

Selamlar kolaylıklar ..

ethemm76
16 Şubat 2010, 10:48
Olumlu olumsuz, benimle aynı durumda olan olmayan, benim gibi düşünen düşünmeyen tüm arkadaşlarıma yorum ve yazıları için teşekkür ediyorum.

Coq arkadaşım, bir aile olmanın ne demek olduğunu iyi kavrayabilecek seviyede ve olgunlukta olduğuma eminim. Yazımda eşimden ve onun bu konu ile ilgili düşündüklerinden söz etmemiş olmam, onun istek ve arzularına aykırı bi davranış içinde olduğum anlamına gelmiyor elbette. Ayrıca kendisi çok iyi bir artçıdır. Hatta motoru satıp araba alamamamın ve motorla devam etmemin önemli bir nedenide eşimdir. Elbette bizim için ihtiyaç ama, bana hep araba alma, böyle idere ederiz, boş yere masraf etmeyelim şeklinde telkinlerde bulunduğu ve bu şekilde yaklaştığı için sıkıntıdayım. Arkamda bu soğuklarda bi yere gittiğinde nezle vs oluyor bazen, üzülüyorum. Dolayısıyla kışın beraber pek biyere gidemiyoruz. Buna rağmen araba alma masraf etme diyor. Sıkıntının bi kısmıda bu şekilde oluşuyor. Sosyal çevremin düşünceleri farklı, eşimin çevremden farklı düşünmesi, kışın birlikte binemediğimiz halde halen araba istememesi, ben hiç bişey düşünemiyorum diyebilirim. Yani herkezi mutlu etmek zor. Eşimi mutlu etmekse gaye, böyle devam, sosyal çevremi geçtim, asıl olan aile birliğinin mutluluğu elbette. Peki eşim böyle sadece motorla mutlu diyelim, ben mutlumuyum acaba ? Eşim mutlu diye mutlu mu olmalıyım. Mantıklı olanın kış kıyamet yağmur çamur hastalık var sağlık var vs diye eşimi ikna etmeye çalışarak bir araba mı almalıyım. Yoksa bi psikoloğa mı gitmeliyim. Beni bu konuda aydınlatsın falan :)

Ayrıca bu forum başlığını iyi bir aile olmanın temel şartlarını öğrenmek için açmadığımı, bu konuda yeteri kadar deneyimli ve bilgili olduğumu öğüt ve bi takım nasihatlar almaya ihtiyaç duymayacak konumda ve durumda olduğumu, senin ve senin gibi düşünen arkadaşların bilgilerine sunuyorum.

Bu forum başlığını açmamdaki amaç yazdıklarım doğrultusunda fikir ve yorumlarınızı almaktır. Yazmadığım bazı konularda (mesela eşimin fikirleri) fikir ve yoruma ihtiyacı olmadığından dolayı söz konusu edilmemiştir. Dolayısıyla onun fikrini ben zaten bilmekteyim.

Son cümlendeki güzel tememni için teşekkür ediyorum.

Okuduğum mesajlardan anladığım kadarıyla arkadaşlarımın genel yorumu, motoru satmadan araba sahibi olabilmenin, bizler gibi moto tutkunları için en mantıklı seçenek olduğu yönünde. Bu hedef için biraz kemerleri sıkmamız gerekecek.

Değerli yorum ve yazılarınız için hepinize teşekkür ediyorum. Zevkle okudum. Okumaya devam edicem.

excavatus
16 Şubat 2010, 10:50
Bosuna demiyorum ben yalnizlik kralliktir diye :) evlenmiyorum bu yuzden,
ayni evde bile yasamiyorum kiz arkadasimla... Fazla hatta cook fazla bencil bir adamim kabul ediyorum... Ilerde olur da bi punduna gelir evlenirsem, ya arabasi olan bir hatunla evlenirim, ya da bastan anlasirim motor kaliyor diye :)

aSuBaYaH
16 Şubat 2010, 11:07
motoru sevmeyip araba al diyenlerede hak vermek gerekir, sonuçta senin sağlığını düşünüyorlar.

korkut 250
16 Şubat 2010, 11:14
Bir baktım benimde yok:P:mrgreen:

berman
16 Şubat 2010, 11:21
şimdi ben eşime motoru satıp araba alacam desem direk olmaz olacaktır cevabı..eeeeee çocuk felan hastalansa hastalık sağlık desem bineriz taksiye acil değilse minibüse diyecektir.:queen:
ben eşimi ççoookkk seviyorum.:rendeer:

myagdi
16 Şubat 2010, 11:28
günümüz koşullarında araba ihtiyaç, motosiklet ise hobi...

bu siteye üye olduğumuza göre, hepimiz motosiklet kullanmayı seviyoruz; ama eğri oturup doğru konuşursak arabanın motosikletten daha konforlu, daha güvenli, daha kullanışlı (dört-beş kişi artı bagaj alır, 1300 cc'lik arabayla acaba Van'a gidilir mi, yoksa en az 2000 cc mi olmalı diye sormazsın) olduğu gerçeğini yadsıyamayız.

kendi adıma, motosiklet evin garajında duruyor. hafta sonları tek başıma veya sadece büyük oğlumla bir yere gideceksek kullanıyoruz. gezmeye gideceksek, hava da elverişli ise onlar arabayla, ben motorla gidiyorum. motosikletime keyif için biniyorum. Allah vermesin, maddi sıkıntıya düşecek olsam motordan kolaylıkla vazgeçerim; ama araba öyle değil, külüstüründen de olsa kapıda bulunması lazım.

zaten motosikletini kullanamadığını da söylemişin. bence, hiç tereddüt etmeden alabileceğin en iyi arabayı alman en doğrusu olur. bütçeni dikkate aldığımızda, motosikletini satmanı tavsiye ederim. 8-10.000 tl'lik bir araba 5-7.000 tl'liğe kıyasla daha masrafsız, daha sorunsuz olacaktır.

inşallah ileride maddi durumun düzelir, gönlüne göre, keyifle bineceğin motosiklet alırsın.

boyraz
16 Şubat 2010, 11:34
Çok şükür arabam da var motorum da. Eşimi bir gün olsun motora bindirmedim. Evde küçük kızım beklerken ikimizi birden riske atamam. Bu sebeple maddi durumum bozulursa hiç düşünmeden ilk önce motorumu satarım. Bir arkadaş çok güzel söylemiş, evli bir insan için otomobil ihtiyaç, motosiklet hobidir.

askon
16 Şubat 2010, 11:54
15 yıldır araba sahıbıyım 12 ad araba değiştırdım bır kere eşimle motor sevdalısıyız ve arabamız varken ilk motorumuzu aldık kullandık arabamız calınınca motoru satıp araba aldık en kısa zamanda motor alırız dedik ama 5 sene sonra alabıldık zaman olmadı daha öncelıklı durumlar oldu vs. sonra sıfır araba ve sıfır motor aldım ama motorumu fazla kullanamıyordum işim gereği arabayı daha cok kullanıyordum sonra arabamı değiştirdim sonra yıne değiştırdım en sonunda kapımda eski bır arabam oldu ve 2 yıl tuttum onu 3 cocuk sahıbıyım lazım olur dedım doğru dürüst lazım bıle olmadı ekonomık zorluluklar ve bu ülkede esnaf olabılmek epey zorlaştı senede bır hafta tatılımız var onu bır sekılde hallederız dedık kalan yerlerede lazım olursa taksı rtutarız dedık müşterının de ayğına değil bundan böyle adresımızden malını alsın dedık ve evde bır tek motosıkletı satalım lafı gecmedı hepimiz arbayı satalım istıyorduk ve inanın bu sene 6 ay arabayı bır kere kullandım kapıda yatıyordu bır kerede hırsız girdi ama alacak bır seyı yoktu galıba biz sıkılmıştık arabdan gözümüzde hiç yoktu ortak karar satalım dedık ve sattık hatta eşim istersen motosıkletını değiştir bıle dedı ama ben işime kullanacağım paramı yani şunu anlatmaya calışıyorum ihtiyaç ve sebepler neyse hayatımız ona göre yönlenıyor zaten sende düşün taşın ailenın kararına göre hareket et arabanı al ama kapıda yatmasın kullanımını ve masraflarını iyi düşün emin ol tecrübeyle sabittir alacağın 5 7 bın lira arası otomabıl sana masraf cıkacaktır orası burası şunuda yapayım buda olsun derken masraflar uzayıp gıder kullanım şartlarına bak mesela uzatmış olacağım ama ben hergün işime arabayla gelmiş olsam 20 tl masrafım olacak bır pazar gunum var ailemle gıdersem gıdeceğim gitmessem yıne kapıda duracak yıllık bır dunya masrafım olacak valla paş paşa bınerım taksıye gıderim bızım fıkrımız bu tabiii

Sinan Aksu
16 Şubat 2010, 12:25
Benim evim güngörende, motorum olduğu dönemlerde ikitellideki işyerime bırakıyordum, güngören ikitelli arası yaklaşık 10-12 kilometre felan :)

kurubuz
16 Şubat 2010, 13:10
Arkadaşım arabasız olmaz. Motorunu satmadan alabiliyorsan bütçene göre bir araba al. Alamıyorsan motorunu sat bir araba al. Bunun kar kışı, hastalığı, tatili, eşya taşıması , alışverişe gitmesi vs. vs. var da var. İleride arabanın yanına bir de motor koyarsın. Kişisel zevklerimiz yakınlarımıza işkence olmamalı. Yakınların haklılar.

m.şanveren
16 Şubat 2010, 13:13
ben 14/15 yaşlarımdan beri motosiklet kullanıyorum.şimdi ise yaşım 27 oldu.yaklaşık 12 sene olmuş.evlenirken motorumu değil güvercinlerimi sattım.daha sonra motorumuda sattım.ardından 15 gün okadar üzüldümki anlatamam,vücudumda sıkıntıdan yaralar çıkmıştı.sonra onada alıştım kısa bir süre sonra tekrar motor aldım,kuyumcuda çalıştığım için eşim in çok beğendiği bir takıyı alabilmek için motorumu geri sattım.tabi bu arada millet durmadan baskı baskı napıcan olum motoru albi araba eşinde sende çocuğunda binersiniz.bunun kışı var hastalığı var,bayramı var seyranı var.varda varyani.....araba almadım gittim gine motor aldım.şimdi çocukta oldu,ellerinizden öper bir buçuk yaşında.yalan söylemeyim arabayı aramadığım gün olmadı değil.benim tek şanslı yönüm kanınpederimin altında iki tane arabası var ,bu gibi durumda saolsun yardımcı oluyor.eğerki böyle bir imkanım olmasaydı üzülerekte olsa hastalanıcakda olsam çocuğum ve eşimiçin motorumu satardım direk araba alırdım.ardından deliler gibi para biriktirip motor alırdım.

necatik35
16 Şubat 2010, 13:26
Bende başlığı okuyunca 20-25 bin liralık bir hoby motoru aldında,araba almıyorsun zannettim:PSenin kullandığın motor öyle baskılara yol açacak bir motosiklet değil aslında.Aşağı yukarı her eve girmiş olan küçük bir motosiklet.
Anladığım kadarıyla daha yaşın genç,ileride arabanda olur hoby motorunda.

zenon
16 Şubat 2010, 13:54
Ya eşi, cocuğu için araba alan arkadaşlar. Size birşey olursa götürecek adam varmı? Bari eşinizede ögretinde bir işe yarasın :D

songiden
16 Şubat 2010, 14:02
aslında evliliklerimizdeki sorun da bu sanırım. evlendiğimizde, eşimizle birlikte tek bir kişi oluyoruz. her iki taraf da, kendi değerlerini neredeyse silip, evliliği yaşamaya başladığı için, evlilik bir yerden sonra içinden çıkılmaz hale geliyor.

yaşım neredeyse 30. evlilik yaşı geldi ama kız arkadaşımın eğitimini henüz tamamlamaması nedeniyle en azından birkaç sene daha var. ancak o gün geldiğinde, böyle bir sebep için motorumu satmayı düşünmüyorum. bu, hayatımda taviz veremeyeceğim tek şey sanırım. onun da hayatında böyle birşey olmasını da tercih ediyorum. sonuçta karşılıklı fedakarlıklarla hallolmayacak mesele yok. Eğer illa bir araba gerekiyorsa -ki, elini salladığında elli tane taksi bulabildiğim bir kentte bunun da bir zorunluluk olduğuna inanmıyorum- biraz daha fazla çalışarak, daha ucuz bir yerde oturarak, dışarıda yemek yemeyerek alınabileceğine inanıyorum. Evlilik, benim ve eşimin kendini gerçekleştirmesine engel olacak, sadece kendini gerçekleştirmeye odaklı bir kurum haline gelecekse, evliliğin anlamının olmadığını düşünüyorum.

motosikleti de bir hobi olarak görmüyorum. Bu benim için bir yaşam biçimi. Motosikletin, sadece bir araç olduğu da doğru. Ama bu yaşam biçiminin en büyük yansımalarından biri motosiklet. Eğer motosikletimizi satmayı düşünüyorsak, bu yaşam biçimine ne kadar ait olduğumuzu -ki bu yaşam biçiminin de "doğru" yaşam biçimi olduğunu söylemiyorum- sorgulamamız ve hayatımızı tekrar gözden geçirmemiz gerektiğini düşünüyorum.

gezgin_33
16 Şubat 2010, 14:19
Ethem kardeş senle hemen hemen aynı durumdayım. Bekar iken motor almayı cok istedim ama kısmet olmadı. Evlendikten 7 ay sonra motor almaya karar verdim. Esim onceleri kararsızdı. Arada bir araba alsan daha iyi olmaz mı diye soruyordu. Ben de 3000-3500 tl ile alacagın arabanın ne zaman yolda kalacagı belli olmaz. Yolda kalmamak için en az 1000 tl de masraf etmen gerekir. Ama sıfır motor alırsan masrafsız 4-5 yıl binersin derdim. Bu sadece esim için degil tabiki. Araba almamı soyleyen herkese bu cevabı veriyordum. Sonra motoru aldım. Kış ayında aldıgım için önceleri eşim memnun degi gibiydi. Havalar ısınınca oda bana hak verdi. Birlikte cok guzel gezilerimiz oldu. Bazan arabayı aradıgımız yerlerde oldu tabi. Sonra elini oper bir kızımız olunca esim bir sure motora binemedi. Araba istegi artmaya başladı. Motordan vazgecemeyecegim için kredi cekerek 98 kango aldım. Aynen yukarıda yazdıgım başımıza geldi arabanın yaklaşık 1000 tl masrafı var. Motoru elden gecmesi gerekir. Cok fazla yakıyor. O sebeple cok lazım olmadıgı surece arabayı kullanmıyorum...
Sonuc olarak biraz daha sabredip durumun biraz duzelince araba alabilirsin. Boylece motor dan vazgecmiş olmassın. Allah yardımcın olsun.

KRAL1146
16 Şubat 2010, 15:30
arkadaşlar sonuçda motosiklet de lazım arabada ikisininde yeri ayrı motosiklet benim icin bir hobi gezinti aracı tek kişilik kullanıma uygun artcıyla hiç kullanmadım. sevmiyorum. kullanmamda otomobil kullanıma daha uygun en azında sinek yok çamur yok böcek yok viraja erken yattın gec yattın olayı yok. trafikte daya gazı gitsin vay kamyon geliyor kacıyım. beni göremez derdi. yok çalıştır kontagı gitmem demez motor dedimya zevk işi ama motosikletin yeri ayrı abi kim ne derse desin

barışo
16 Şubat 2010, 16:02
Aynı Dert Bende de Var Aldım Kimsenın Haberi Yok Evde Araba da araba ya bır otomobıl beş yıl içerisinde Kendi parasını masraf olarak çıkarıyor kimsenın haberı sadece masraf kimse anlayıs gostermıyor ben de gızlı aldım ıyı mı hayır ama yalan a ıtılır ısen yapacak bır sey yok degılmı ıkı kızım var benım de yıne de motoru sevıyorum