PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 100 ukh otoban

mondi_cml
07 Şubat 2010, 03:59
Arkadaşlar biraz araştırdım ama bu 100 ukhlerin otobana girip giremeyeciği hakkında bilgi edinemedim ehliyet aldıktan sonra otabana çıkamadıktan sonra napayım ben o ehliyeti bilgilendirirseniz çok memnun olurum şimdiden teşekkürler

Ante
07 Şubat 2010, 04:06
Girersin, girmesine de emniyet şeridinde bile rahat vermezler sana...

Şenonar
07 Şubat 2010, 04:06
Arkadaş hep yanlış bilgi veriyorlar size bak
50 cc ve altı'nın otobana girişi yasaktır
100 CC ve altıda vergiden muaf'tır :cat:

remzi_39
07 Şubat 2010, 04:45
Eger birazcik beynin varsa o motorla birak otobani devlet yollarina bile cikma..
Ezerler..
Ben burada cok nadir olarak görürüm böyle motorlari otobanlarda..
125cc den asagi motorlarin otobana girmesi zaten yasak ama onlarda girmez genelde..
Bilrler ezileceklerini..
Ara sira hayatina susamislar cikar otobana 125cc ile..

Şenonar
07 Şubat 2010, 04:58
Eger birazcik beynin varsa o motorla birak otobani devlet yollarina bile cikma..
Ezerler..
125cc den asagi motorlarin otobana girmesi zaten yasak ama onlarda girmez genelde..
Bilrler ezileceklerini..

öyle diyosunda bide şöyle bişey var her 125 lik aynı değildir :cat:
mesela yamaha Rx 135 king senin cbf 500 ün çıkabildiği hızlara çıkıyor 10-20 az olsada yinede bu 135 seninki 500 :farao:

Ante
07 Şubat 2010, 05:05
Bilrler ezileceklerini..

Bu yasağın yazılı olduğu resmi bir site linki var mı? Biraz önce aradım ama çıkaramadım bir şey.

satoyama
07 Şubat 2010, 05:28
milletimiz adam gibi araba sürmüyor kaç cc olursa olsun rahat bırakmıyorlar adam babasının yolu gibi gidiyor

draggy
07 Şubat 2010, 05:30
Remzi abi Almanya'da yaşıyor ve 125 cc nin yasak olan yer Almanya otobanı ve hız sınırı yok :mrgreen:

remzi_39
07 Şubat 2010, 05:36
öyle diyosunda bide şöyle bişey var her 125 lik aynı değildir :cat:
mesela yamaha Rx 135 king senin cbf 500 ün çıkabildiği hızlara çıkıyor 10-20 az olsada yinede bu 135 seninki 500 :farao:

Bir 125cc nin yapacagi hiz kactir??? Ben kullanmadim ama sanirim tas catlasa 120 km/h.. Oda artik sinirlari zorlayarak...O motorla ben burada otobana cikmam emin ol..

Benim motorum 600cc bunuda belirteyim..

---------- Mesaj ekleme zamanı: 03:36 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 03:34 ----------

Bu yasağın yazılı olduğu resmi bir site linki var mı? Biraz önce aradım ama çıkaramadım bir şey.

Türkiye yi bilemiycem.
Burada aracin ruhsatinda azami sürat 60km/h yada 65km/h yazili olmasi gerek..
Tam bilemiyorum simdi..
Ama bu motorlarla kimse otobana cikmaz burada..
Cikarlarsada ezilirler..
Bu kesin

mondi_cml
07 Şubat 2010, 05:47
şu an yasak olan bişey varsa suç işlemek istemem yunuslar vızır vızır bi ceza olayı falan yaşarmıyım diye soruyorum motora ve kandime güveniyorum zaten gideceğim mesafe 1.5 saat falan Adapazarı'dan İstanbul

Ante
07 Şubat 2010, 05:48
Türkiye'de 125 cc ile otobana çıkmak pek akıl karı değildir açıkcası. Bu nedenle aldığım ilk motor olan 125cc'lik YBR'yi 502 km'de satıp 650cc bir motor almıştım. Ama konu şu ki: Çıkmanın yasak olması. Türkiye'de bu konuda ruhsatta bir hız yazılma olayı yok. Motosikletlerin ise otoyola çıkmasına dair bir yasak da yok. 50cc ve altı motorlu bisiklet sınıfında sayıldığı için onların otoyola çıkması yasak ama 50cc üstü -ki adı geçen motosiklet de yanılmıyorsam 90 kusur cc - otoyollara çıkabilir. Ayrıca Almanyada bildiğim kısıtlama olmadığı sürece otoyollarda hız limiti yok. Oysa Türkiye'de otoyollarda resmi hız limiti otomobiller için 120km ve motosikletler için 80km.

Ama ilk mesajımda da belirttiğim gibi hız limiti bu deyip otobana çıkarsanız bir daha otobandan çıkamayabilirsiniz. En sağ şeritte 90 ile giderken kamyonlar arkanızdan korna basabilir rahatlıkla...

remzi_39
07 Şubat 2010, 05:56
Azami yanlis oldu sanirim..
En azindan 60 yada 65km/h yapmasi gerek otobana cikabilmesi icin...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 03:56 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 03:49 ----------

Anlatmak istedigim..
Buradada 65km/h üzeri yapan bir motorla otobana cikmaniz yasak degil...
Ama bu akil kari degil.. Ezerler adami..
Hele hele burada..
Otobanlarlarda okadar trafik varki burada..
Hic sansiniz yok.. Er yada gec bir aracin altindasiniz..
Türkiyeden hic bahsetmiyeyim..

mondi_cml
07 Şubat 2010, 06:04
elde ettiğim bilgiler için herkese teşekkür ederim bir daha düşüncem sanırım otoban işini :cat:

remzi_39
07 Şubat 2010, 06:12
elde ettiğim bilgiler için herkese teşekkür ederim bir daha düşüncem sanırım otoban işini :cat:

Birdaha düsünmene gerek yok derim...
intahar etmenin daha kolay yollari var..
Bu benim fikrim....

mustafatuzlu
07 Şubat 2010, 10:57
Burda Sorulması Gereken "100 ukh" ile Otobana girilip/girilmeyeceği sorusu değildir..
Sorulması gereken: O Motorla Otobana Çıkmanın ne gibi mantığı oldugudur..

Altındaki Aleti Küçümsemiyorum ancak bisikletle aynı lastik ebatlarında olup ve Motorun hafifliği beni düşündürüyor açıkcası... Benim Motorum'un dolu Ağırlığı 180 kg Civarında olmasına ve lastiklerimin ciddi anlamda kalın olmasına rağmen , otobanda yanımdan hızlı geçen büyük bir araç olunca hafif savruluyorum...

Daha önce o motorla otoban tecrüben oldumu bilmiyorum ancak şahsi fikrim ; " Sakın çıkma" yönünde olacaktır.

saygılar

ucanteneke5
07 Şubat 2010, 13:28
şu an yasak olan bişey varsa suç işlemek istemem yunuslar vızır vızır bi ceza olayı falan yaşarmıyım diye soruyorum motora ve kandime güveniyorum zaten gideceğim mesafe 1.5 saat falan Adapazarı'dan İstanbul

bence sen hiç çıkıp hayatınla kumar oynama çünkü basetii yol adapazarı istanbul otobanların en tehlikelisi çünkü izmiten gebzeye kadar olan kısmı çok dar yani iki kamyon kıl payı geçiyo ve emniyet şeridi yok kendini öldürtmek istemiyosan izmiten çık E-5 ten devam et 30 daka geç gel ama sağalam gel.
istanbul edirne gidecem desen sorun yok orası çok geniş ve çerkezköyden sonra dahada geniş oluyo ve pek trafik yok.
mersin adana antep otobanıda aynı hiç sorun olmaz izmir çeşme ve aydın otobanıda öyle oralarda 40 km.yele de gitsen sorun yok ama senin şansına en tehlikeli yerden bahsediyon.

GuNMember
07 Şubat 2010, 13:37
Ben 150T1 İle Bir Kaç Kere Çevreyoluna Çıktım Yağmurlu Havada Gerçekten Zor Oluyor Özellikle Köprüden Geçerken Motorun Hakimiyetini Sağlamak Zor Oluyor Rüzgardan Ya Sağ Bariyerlere Ya Sol Bariyerlere Yapısıyorsun (Ben Bir Metrobüsün Yanına Sığınarak Geçebildim (: ) Yanından Geçen Kamyonlar Ve Otobüsler Direksiyon Hakimiyetini Kısa Bir Sure İçin Kaybettiriyor (Yarattığı Rüzgardan) Benim Motorum İçin Böyle Senin Motordan Kullanmadım Ama Tahminimce Oda Böyledir
Yani Kısacası Pek Akıllı İşi Değil

€nergy
07 Şubat 2010, 20:21
Bende kesin olarak çıkma diyenlerdenim.
ybr125 ile otoyol,e-5 ve köprüden geçmeye korkuyordum.bi ters rüzgar beni yan şeride atıyordu.
Düşük cc li bir motor olduğu için üzerine gelen araçlardanda kaçamazsın.Çok fazla deneyimim yok fakat daha deneyimli arkadaşların sözlerine kulak asmazsan,Kendi adına kötü bir deneyim yaşayabilirsin...
Lütfen mantık çerçevesinde hareket et.100ukh=motorlu bisiklet (yanlış anlaşılmasın ama öyle...)

Özer
08 Şubat 2010, 09:41
Ezerler..
Bilrler ezileceklerini..

Ne saçma bir yorum bu böyle:silent:Kurallar belli orası - burası diye bir şey yok.
Otoban girişlerinde levhalar vardır ve ''O'' levhalar üzerinde hangi araçların ve asgari hız limitinin olması gerektiğini gösteren ikonlar mevcuttur...
Senin oaralar neresi bilemem ancak İzmirde min 60km/s hıs yapabilen (100cc) Cub dahil Otoban'a çıkıyor:) hele 125cc tüm motosikletler cirit atıyor.

Yağmur ve rüzgar gibi doğal etkenleri dikkat almak şart....tapagaz viyadük ve yüksek köprülerin üzerine çıkmak zaman zaman 250kg motosiklet için bile tehlike arz ediyor!! zayıf araçlar için ciddi tehlikelerin olduğu kesimler kullanmaz olur biter.

ahmet şimşek
08 Şubat 2010, 10:51
Altında hayabusa bıle olsa dikkatlı olacaksın otobanı babasının mülkü sanan insanlar var hangi seritte gidecegini bilmeyen yolu canı nerde isterse orda giden hız denemesı yapan da neler var neler kanuni olarak 50 cc altı motorlar giremıyorlar ama tabı bızım mılletımız napıyor alıyor bir mabilet yapıyor bir canavar allaha emanet otobanda araclara kafa tutuyor :) yasal olarak gırebılırsın ama bana kalırsa kendını tehlıkeye atma...

remzi_39
10 Şubat 2010, 02:17
Ne saçma bir yorum bu böyle:silent:Kurallar belli orası - burası diye bir şey yok.
Otoban girişlerinde levhalar vardır ve ''O'' levhalar üzerinde hangi araçların ve asgari hız limitinin olması gerektiğini gösteren ikonlar mevcuttur...
Senin oaralar neresi bilemem ancak İzmirde min 60km/s hıs yapabilen (100cc) Cub dahil Otoban'a çıkıyor:) hele 125cc tüm motosikletler cirit atıyor.

Yağmur ve rüzgar gibi doğal etkenleri dikkat almak şart....tapagaz viyadük ve yüksek köprülerin üzerine çıkmak zaman zaman 250kg motosiklet için bile tehlike arz ediyor!! zayıf araçlar için ciddi tehlikelerin olduğu kesimler kullanmaz olur biter.

Selam Özer.. Yorumunu simdi gördüm..
Orasi burasi yokmu???? var orasi burasi..
Yazdiklarini ironie olarak kabul ediyorum...:)

Yurdumda 100cc lik motorlar otobanda cirit atiyor olabilir...
Burayi taniyan biriysen azicik biliyorsundur burada böyle birseyin olmadigini..

Burada tanidiklarim var..
125cc ile otobana cikamaya korkuyorlar.. Ve haklilarda...
Burada ezilirsin bu motorlarla otobanda...

Eger yurdumda bu motorlarla cirit atabiliyorsaniz otobanlarda ne mutlu sizlere..
Burada sansiniz yok..
80 yada 100km/h yapan motor burada birkere otobana cikar.. Birdaha cikamaz.. Bunu sende biliyorsun sanirim...

Burada bu motorlarla otobana cikmak sonunuzdur inanin..
Yine iyisiniz oralarda.. Cup motorla otobana cikmak... :silent:

Hepiniz yakiniyorsunuz herseyden ama durumunuzun nekadar iyi oldugunu bilmiyorsunuz sanirim bazen...

ehliyetsiz kullanip yakalanmak..
orada sadece para cezasi..
Burada adamin anasini aglatiyorlar...
Burada hapise kadar gidiyor bu olay kötü ihtimalle...

Okadar rahatsinizki bazi konularda.. Ama bunu bilmiyorsunuz sanirim

mogli
10 Şubat 2010, 02:28
Ezerler..
Bilrler ezileceklerini..

Aprilia RS125, Derbi GPR125 .... Bunlar 125 cc olup bir çok aracın çıkamadığı süratlere çıkabiliyorlar. :)

Ha bir de o hayatına susamışlardan biri de benim sanırım.

125 cc scooterla İstanbul - İzmit gidip geldim 5-6 ay.

Ama evet tehlikeli. Kamyonlar yediremiyorlar kendilerine. :cherry:

Ama sorunsuz 120 yapabiliyorsan çıkabilirsin. ben sorunsuz 130 kasarsam 135 yapıyordum.

Ante
10 Şubat 2010, 02:42
Selam Özer.. Yorumunu simdi gördüm..
Orasi burasi yokmu???? var orasi burasi..
Yazdiklarini ironie olarak kabul ediyorum...:)

Yurdumda 100cc lik motorlar otobanda cirit atiyor olabilir...
Burayi taniyan biriysen azicik biliyorsundur burada böyle birseyin olmadigini..

Burada tanidiklarim var..
125cc ile otobana cikamaya korkuyorlar.. Ve haklilarda...
Burada ezilirsin bu motorlarla otobanda...

Eger yurdumda bu motorlarla cirit atabiliyorsaniz otobanlarda ne mutlu sizlere..
Burada sansiniz yok..

Sanırım sizinde göz gözden kaçırdığınız bir kaç şey var.

1. Arkadaş Türkiye şartları için sormuş
2. Türkiye şartlarında "Kanuni" olarak 100ukh ile otobana çıkmamda herhangi yasal bir engel var mı demiş.

Özer beyde dahil olmak üzere bizde bu yönde kanuni bir engel olmadığını Türkiye'de 50cc üzeri motosikletlerin otobana çıkabileceğini söylemiş ve eklemişiz.

Ama bunu yapmak çok tehlikelidir diye. Otabana çıkabilirsin ama otobandan çıkamayabilirsin diye.

remzi_39
10 Şubat 2010, 03:01
Aprilia RS125, Derbi GPR125 .... Bunlar 125 cc olup bir çok aracın çıkamadığı süratlere çıkabiliyorlar. :)

Ha bir de o hayatına susamışlardan biri de benim sanırım.

125 cc scooterla İstanbul - İzmit gidip geldim 5-6 ay.

Ama evet tehlikeli. Kamyonlar yediremiyorlar kendilerine. :cherry:

Ama sorunsuz 120 yapabiliyorsan çıkabilirsin. ben sorunsuz 130 kasarsam 135 yapıyordum.

Bunu türkiyede yapabilirsin ama burada hayatina susadiysan yaparsin...
Anlatmak istedigim bu...
Yukarida yazdigim gibi motorlari 100 yada 120 km/h yapan arkadaslar korkuyorlar burada otobana cikmaya... Ve haksizda degiller...
Nasil anlatsam bilmiyorumki..
Ben cok istanbul babaeski arasi araba ile gittim..
Kimseler yok.. Yapayanlizdim...
Ama bunu burada bulma sansiniz cok az...
Okadar kalabalikki otobanlar...
Ne desem bosuna...
Görmeyen bilemez...
Yaninizdan wup wup diye araclar gecince anliyorsunuz anyayi konyayi

---------- Mesaj ekleme zamanı: 01:01 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 00:43 ----------

Sanırım sizinde göz gözden kaçırdığınız bir kaç şey var.

1. Arkadaş Türkiye şartları için sormuş
2. Türkiye şartlarında "Kanuni" olarak 100ukh ile otobana çıkmamda herhangi yasal bir engel var mı demiş.

Özer beyde dahil olmak üzere bizde bu yönde kanuni bir engel olmadığını Türkiye'de 50cc üzeri motosikletlerin otobana çıkabileceğini söylemiş ve eklemişiz.

Ama bunu yapmak çok tehlikelidir diye. Otabana çıkabilirsin ama otobandan çıkamayabilirsin diye.

Kacirmiyorum sanirim birseyi...
Buradada 60km/h üzeri yapabilen hersey otobana cikabilir...
Ama cikmazlar yada birkere cikarlar..
Anlatmak istedigim bu..
Yasal olarak serbest buradada...
Ben cikmam burada bir cup la otobana..
Anlatmak istedigim bu...

okan4037
10 Şubat 2010, 03:50
zamanında 3-4 sene önce 100 ukh ile otobandan (220km) niğdeye 2 yaz gittim geldim.. yani 4 kere uzun yol yaptım otobanda...

bütün kamyonları solluyosun 70 ile rahat rahat haddini bilirsen hiçbirşey olmuyor 70 in üzerine kesinlikle çıkılmamalı çünkü bi yerde sıkışıldığı zaman motorun max hızı orda kullanmak gerek... yokuşlarda asla hızını artırma kesinlikle sollamaya çıkma çok küfür yersin.. her zaman en sağ şeritten geze geze git.. kamyonların ortalama hızı 60 oluyor her zaman bunun üzerinde 70 km hızla git.. tabi yokuş aşağı olursa işler değişir... zaten öğlen çıkarsan genelde dolu olmuyor çok nadir bomboş tarla gibi yol oluyor korkacak bişey yok.. akşam karanlığına kalırsan bittin derim başkada bişey demem sakın öyle bir hataya kalkışma...

ben önermiyorum ama genede çıkılabilir.. 4 kere çıktım gezintiye diye canım sıkılmadı..sadece dinlenmeyi bilmek gerekli... eğer 70 km üzerinde gideceksen tekrarlıyorm kesinlikle girme bile otobana

sularseller
10 Şubat 2010, 03:53
Haftada 3-4 kere karşıya Ümraniye ye gidiyorum otoban değil çevreyolu ama diyeceğim akşam üzerileri sol şerit yada sol şeritin yanından gidiyorum :D Azami hız 90-100 KM bende 110 (doğruysa oda) 120.. Gidecekseniz e-5 den derim otobanda sürat artacaktır çünkü ezilme rüzgarda savrulma,sıkıştırılma ihtimali yüksek.Kamyon trafiğine özellikle dikkat mümkünse hiç yaklaşmamak gerekiyor.

* O motor 120 basarmı demeyin bazen 130 u da görüyor km yanlıştır büyük ihtimal kaç gittiğini bende bilmiyorum gereksiz tartışma olmasın deye ekleyim dedim..
* Yukardaki rakamlar örnek olması açısından verilmiştir.

motorcu48
10 Şubat 2010, 04:20
Arkadaş hep yanlış bilgi veriyorlar size bak
50 cc ve altı'nın otobana girişi yasaktır
100 CC ve altıda vergiden muaf'tır :cat:

valla 50 cc nin altı otobana girip giremiyeceğini bilemiyorum yalnız 100cc ve altı vergiden muaf değil 50 ccye kadar o onu biliyorum.olsaydı beat activaya vergi vermezdik

okan4037
10 Şubat 2010, 04:39
valla 50 cc nin altı otobana girip giremiyeceğini bilemiyorum yalnız 100cc ve altı vergiden muaf değil 50 ccye kadar o onu biliyorum.olsaydı beat activaya vergi vermezdik

muaf hocam ben 100 ukh ye vergi vermezdim.. eminim aksini iddaa etmeyin..
belki activalar 101+ cc olarak geçiyodur... 99 ve altı olacak bizimlisi 97cc geçmesi lazım ruhsatta

---------- Mesaj ekleme zamanı: 01:39 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 01:35 ----------

beat ve activa 102 cc geçtiğinden dolayı vergi ödüyorlar..! honda teknik verilerinden bakabilirsiniz..saygılar

bygrm
10 Şubat 2010, 04:40
Girersin, girmesine de emniyet şeridinde bile rahat vermezler sana...

gülll güll öldüm valla hee :queen: :queen: :mrgreen:

:rendeer:

bana hyo ile sol şeritte kamyonlar bile rahat vermiyo 150 ile giderken mercedes tır ın arkama yağıştığını biliyorumm değilki emniyet şeridinde max 80 le gidiceksinn kediler arasına sıkışmış fare gibi olursun ve bir sonraki çıkş gelsede çıksam dersin valla :queen:

motorcu48
10 Şubat 2010, 04:49
muaf hocam ben 100 ukh ye vergi vermezdim.. eminim aksini iddaa etmeyin..
belki activalar 101+ cc olarak geçiyodur... 99 ve altı olacak bizimlisi 97cc geçmesi lazım ruhsatta

---------- Mesaj ekleme zamanı: 01:39 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 01:35 ----------

beat ve activa 102 cc geçtiğinden dolayı vergi ödüyorlar..! honda teknik verilerinden bakabilirsiniz..saygılar
valla hocam doğruymuş 100ccye kadar oldunu bilmiyordum.:cyclopsan activa beate 2.3 cc için 76 tl verdirmeleri nekadar saçmalık yavv:mrgreen:

Ante
10 Şubat 2010, 04:57
valla hocam doğruymuş 100ccye kadar oldunu bilmiyordum.:cyclopsan activa beate 2.3 cc için 76 tl verdirmeleri nekadar saçmalık yavv:mrgreen:

f650'ler 1cc fark ile 1000'liklerle aynı vergiyi ödüyor :)

motorcu48
10 Şubat 2010, 05:01
f650'ler 1cc fark ile 1000'liklerle aynı vergiyi ödüyor :)
ona pek üzülmem ,zaten parası olan alıyor öyle motoru:)

Ante
10 Şubat 2010, 05:07
ona pek üzülmem ,zaten parası olan alıyor öyle motoru:)

Tabi tabi denizde kuuuumm neyse bu f650 kullananların hepsinde de para o. Aslında sallandıracaksın 2-3 tanesini taksim meydanında bak bir daha alan oluyor mu.

alkadras
10 Şubat 2010, 05:20
Ne otobanmış arkadaş ya.. Çıkamazsınız. hayırrr olamaz.. ezilirsiniz.. ölürsünüz..
tehlikeli de, geç be kardeşim.

http://www.youtube.com/watch?v=oSjDpJ1L2zk

acemi2009
11 Şubat 2010, 18:43
Valla otobanı çevre yolunu pek bilmem ama yolun düz olduğu , araçların hız yapmasının mümkün olduğu her yeri bir nevi otoban sanıp gazlayan bir sürü ..............olduğundan işin aslı bu motosikleti hangi tür trafikte kullanırsan sakat iş (bu gün iki defa kaza atlatınca .....) en iyisi çıkıcan dağda kros kullanıcam herhalde ::sas::

Ante
11 Şubat 2010, 18:53
Ayu çıkabilür...

acemi2009
11 Şubat 2010, 19:22
kim demiş çıkabilir
sürekli yollardalar
bir de ehliyet vermiş hayvanseverler sağolsunlar
valla kızamıyorsun bile yaptıklarının hiç farkında değil kimisi ::sapka::