PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ilk ucus, ilk dusus....

Aragorn78
01 Şubat 2010, 11:35
Merhaba arkadaslar.
Cumartesi arabama carptilar. Dunde motordan dustum :( :pr:
Sitede hep ilk dusuleri okurdun ve cok merak edirdim benimkisi nasil olucak, sakatlanmadan olacak mi diye, ilk dusus diye nihayet oldu. Henuz dusmeyen arkadaslar, sari sülonun dedigi gibi "hepinizin sonu boyle olacak" :queen:
Motorun akuyu sarj ettirmistim, dun (3 haftadir binmiyodum). Bide 2 saat ugrasip grenaji yeni takmistim (ruzgardan devrilmisti, catlaklari yapmistim), dedimki gezmeden eve gitmicem inat ettim, yagmur da basladi. Saat 18.00 falan hava karanlik. Ciktim en fazla 10 km yapip donucem. Tam su ilerden U yapip donuyum artik diyodum (sapanca tren istasyonu yolu gidis gelis yol, TIR da gecer kamyonda, otobuste), 2. vitesdeyim hiz 30~40 falan, frenleride bi kontrol ediyim pasi gitsin dedim, arka frene basmamla motorun yani benim yanima geldi, vıjjjjjjjjjjjjjjjtttt, (filim seriti akmaya basladi basrollerde ben) , direksiyon vs (araba mi len bu bu, yapacak bi halt yok) hebeleeeeeeeeeeeeeee, aneeeeeeeeeeeey !!!, ciuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu gummmmmmmMMM, vijjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjtt ttt iste bu son efekt supermen modu oldugum an (ama yerde):queen:, kollar eller ilerde yerde karsiya bakarak surukleniyorum, bayagi bi gittim. Motor beni azgin boga gibi ustunden firlatti, o kendi bulundugum seride, yeni tamir etip taktigim grenaj tarafina dustu….Suruklenmeler durdu, derin bi sessizlik, etraftan milletin bana dogru yaklasan sesleri…….........................................
yavas yavas ayaga kalktim, beynim kisa devre yapti bi 5 sn, nerdeyim kimim, hay a…., hsttt… nooldu lan. Millet basima toplandi, arabalardan indiler falan. Ben Adapazari sapanca yolunu kapatmis vaziyette malak malak etrafa baktim. Neyse sonra iyiyim dedim millete. Yolu acmak icin motoru 3 kisi kaldirdik, geri cekmeye calistim kenara almak icin hic kimildamiyo, debrijayda elim yine yok, bostada yine gitmiyo. Yana bi baktim, arka fren pedal bolgesi sizlere omur olmus katlanip takilmis biyere. Neyse onu cikardim hareket etti. Yagmur sagnaga cevirdi. Millete tesekkur ettim tama saolun siz gidin. Dedim. Bastim motor calismiyo. Anoooooyyyyyy. Zictim dedim. Bisklet diilki bu elimde goturuyum 175kg motor. Cok rica ettim motorumdan dedim ki “ben okuzluk ettim dustuk, sen etme ne olur calis sana cok iyi bakicam “, bide normal dua ettim……….

sonra bastim, calisti parka cektim.

Hasar:
- sag on sinyal,
- sag on ayna
- arka fren pedal bolgesi
- grenaj cizik icinde
- Ufak tefek bisiler daha olabilir gunduz gozuyle bakmadim.

Bendeki hasar,
- Gogsum ustune inis yaptigim icin biraz sizliyo ama turp gibiyim, mont kask bot vardi.
Artik tam motorcu oldum. Dusmeden olunmazmis derler :)

peyami
01 Şubat 2010, 11:40
geçmiş olsun arkadaşım. sana bir sey olamamış ya

motoking16
01 Şubat 2010, 11:41
Geçmiş olsun.Motora yazık olmuş ama sende bir şey olmaması sevindirici.

DOOM46
01 Şubat 2010, 11:41
çok geçmiş olsun arkadaşım ya dün burda da yağmur vardı şeytan dürttü çık çık çık çık diye 4 defa ama ben has... len dedim zor kurtardım kendimi :mrgreen: sen iyisin ya ona şükür boşver motor hallolur en kötü kazamız böyle olsun inşallah :wiinkk:

YÖRÜK
01 Şubat 2010, 11:45
geçmiş olsun dostum.allah hepimizi daha kötü kazalardan korusun..

trhakan
01 Şubat 2010, 11:47
şimdi motorcu olmuşssun :P

çok geçmiş olsun allah bir daha göstermesin

16Chopper
01 Şubat 2010, 11:47
Geçmiş olsun abi :rendeer:

sakinseytan
01 Şubat 2010, 11:48
geçmişolsun arkadaşım iyiki birşey olmamış sana bana hiç nasip olmadı düz yolda düşmek :D ya arabaya girdim ya ormanda uctum ya karda yuvarlandım :P racer ın zor yanı olsa gerek teker kayması neyse cana gelicegine mala gelsin yaptırırsın gene =)

excavatus
01 Şubat 2010, 11:50
gecmis olsun kardesim.. Hep derler Highside bir surucunun basina gelebilecek en kotu seydir diye.. cok ucuz kurtarmissin o yagmurda motor da seninle beraber gelmemis iyiki.. motor hallolur, cok cok gecmis olsun, tek kazan bu olur insallah..

Aragorn78
01 Şubat 2010, 11:54
Eyvallah arkadaslar, cok saolun. Aksam eve gidince kendimi daha da korkuttum. Sacma sapan seyler dusundum . Ya arkamdan bir kamyon gelse ve dusunce ustumden gecseydi , yada kayarak karsi seride gecsem ve yine ustumden bi arac gecseydi gibi "daha kotusu" psikolojisine girmistim. Suan yerdeki supermen suruklenisi ve trafigi kapamis halde etrafa böm böm baktigim an aklima geldikce acaip gulesim gelio. Bu arada ayaga kalktigimda motor yaklasik 6~7 metre gerideydi. Motorunda suruklendigini dusunursek, bayagi suruklenmisim.
Hersey bi yana iyi bi ders oldu, daha daha daha da dikkatli olmak adina...

zenon
01 Şubat 2010, 11:59
Bende dün yamurda cıktım il sürüşüm ilk motorumdu kazasız belasız geldim şükür sanda çok geçmiş olsun.

sakinseytan
01 Şubat 2010, 12:01
Eyvallah arkadaslar, cok saolun. Aksam eve gidince kendimi daha da korkuttum. Sacma sapan seyler dusundum . Ya arkamdan bir kamyon gelse ve dusunce ustumden gecseydi , yada kayarak karsi seride gecsem ve yine ustumden bi arac gecseydi gibi "daha kotusu" psikolojisine girmistim. Suan yerdeki supermen suruklenisi ve trafigi kapamis halde etrafa böm böm baktigim an aklima geldikce acaip gulesim gelio. Bu arada ayaga kalktigimda motor yaklasik 6~7 metre gerideydi. Motorunda suruklendigini dusunursek, bayagi suruklenmisim.
Hersey bi yana iyi bi ders oldu, daha daha daha da dikkatli olmak adina...

gün geçtikce tecrüben arttıkca böyle şeyler kötü anı olarak kalıyo :) bende en tecrübesiz halimle arabayla kafa kafaya çarpıştım adam şeridime girdi bi anda bende arkamdakiyle konuşuyodum bi kaç kırıkla atlattım ama ders oldu inşşallah en büyük kazan bu olur motor sakat valla düşmüyen bi tarafını kırmıyan yok

---------- Mesaj ekleme zamanı: 11:01 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 11:00 ----------

Bende dün yamurda cıktım il sürüşüm ilk motorumdu kazasız belasız geldim şükür sanda çok geçmiş olsun.

üyelik tarihin 2007 ve ilk motorun nası oluyo :)

Şenonar
01 Şubat 2010, 12:19
wuuuuuwwwwww vijjjjjjjjjjjjjjjjjj pataküte çatçut diyosun yanii :P:P
ahh eski scooterim saolsun o sesleri bana çok duydurmuştu :mrgreen:
Geçmiş olsunn bir daha yaşamassın inş. o anları :)

Alper41
01 Şubat 2010, 12:23
gün geçtikce tecrüben arttıkca böyle şeyler kötü anı olarak kalıyo :) bende en tecrübesiz halimle arabayla kafa kafaya çarpıştım adam şeridime girdi bi anda bende arkamdakiyle konuşuyodum bi kaç kırıkla atlattım ama ders oldu inşşallah en büyük kazan bu olur motor sakat valla düşmüyen bi tarafını kırmıyan yok

---------- Mesaj ekleme zamanı: 11:01 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 11:00 ----------

üyelik tarihin 2007 ve ilk motorun nası oluyo :)

belki anca alabilmiştir motoru , üyelik tarihiyle ne alakası var bunun :) bi insan motor aldıgı anda motosiklet forumlarıyla ilgilenmeye başlayacak diye bir kaide yokki :)

Aragorn78
01 Şubat 2010, 12:31
Hayirli olsun. Aman cok dikkatli ol. Ben normalde asiri dikkatli kullanirdim. Ama bazen dikkatli kullanmak sacma hareketler yapmayacagin anlamina gelmiyormus. Sanirim unutulmamasi gereken tek bir soz var motorla ilgili "Şakasi yok"

iptaluyelik02
01 Şubat 2010, 12:59
olayın nasıl olduğundan çok olay öncesini irdelemen gerekir
-uzun süre motor kullanmamak
-stresli veya yorgun olmak refleksleri yavaşlatır

Aragorn78
01 Şubat 2010, 13:07
olayın nasıl olduğundan çok olay öncesini irdelemen gerekir
-uzun süre motor kullanmamak
-stresli veya yorgun olmak refleksleri yavaşlatır

Haklisin, cunku inanilmaz inat ettim binicem bugun diye ve icimdeki ciliz ses hep bosver bu yagmur ve inatla binme diyodu. Bu isin psikolojik boyutu, uzun suredir binmemenin hantalligi da vardi. Icinizdeki sizi engellemek isteyen fakat siz o sese kulan vermedikce hicbir yaptirimi olmayan "o sese" kulak vermek lazim.

speirs
01 Şubat 2010, 13:18
geçmiş olsun arkadaşım

gkhnkzy
01 Şubat 2010, 13:26
oy oy oyy.. geçmiş olsun.

kendi tecrübem geldi aklıma. 4 sene önce tartışarak ayrılıp geçenlerde tekrar tesadüfen karşılaştığım kız arkadaşım motoruma (bu çok güzel) dedi ve tam yarım saat sonra (bi taksici yüzünden) bende güzel bi yattım motorla.

olay taksim'de oldu. 60 saniyede bir polis geçiyordu ve ehliyetim yoktu. taksici kaçtı. 45 yaşlarında motosiklet tutkunu bir bey ve eşi (onları Allah gönderdi) geldi yanıma. kaldırmasını biliyormusun dedi? (bununda bir kuralı var, bilmeyen araştırsın) az çok biliyordum ama o panikle herşeyi unuttum. hayır bilmiyorum dedim. eşiyle beraber kaldırıp yol kenarına çektiler bende onları izledim :)

sakinseytan
01 Şubat 2010, 13:46
oy oy oyy.. geçmiş olsun.

kendi tecrübem geldi aklıma. 4 sene önce tartışarak ayrılıp geçenlerde tekrar tesadüfen karşılaştığım kız arkadaşım motoruma (bu çok güzel) dedi ve tam yarım saat sonra (bi taksici yüzünden) bende güzel bi yattım motorla.

olay taksim'de oldu. 60 saniyede bir polis geçiyordu ve ehliyetim yoktu. taksici kaçtı. 45 yaşlarında motosiklet tutkunu bir bey ve eşi (onları Allah gönderdi) geldi yanıma. kaldırmasını biliyormusun dedi? (bununda bir kuralı var, bilmeyen araştırsın) az çok biliyordum ama o panikle herşeyi unuttum. hayır bilmiyorum dedim. eşiyle beraber kaldırıp yol kenarına çektiler bende onları izledim :)

işte motorun varsa anlatıcak cok olayın oluyo :)

excavatus
01 Şubat 2010, 14:00
Ya arkadaslar, kafama takilan bi sey var siz yazdikca,
Motordan dusmeyen, bi tarafini kirmayan yok demis birileri,
baska birileri dusmeden motorcu olunmaz demis..
baska birisi, herkes mutlaka motorla kaza yapar demis..

Ben sahsen bu goruslere katilmiyorum... Bisiklet de dahil hic kazam olmadi bugune kadar iki teker ustunde, atlattik mi atlattik, ama en ciddi sey, bi arabanin aynasina tiklamak oldu.

cok daha tecrubeli arkadaslar var buralarda... onlardan yorum alsak, fikir verseler..
Ben her motorcu duser, dusmeyen yoktur mantigina karsiyim kendimce..

engineng
01 Şubat 2010, 14:07
cok geçmiş olsun
sonucta kaza aama üslübun komik

Aragorn78
01 Şubat 2010, 14:12
Ya arkadaslar, kafama takilan bi sey var siz yazdikca,
Motordan dusmeyen, bi tarafini kirmayan yok demis birileri,
baska birileri dusmeden motorcu olunmaz demis..
baska birisi, herkes mutlaka motorla kaza yapar demis..

Ben sahsen bu goruslere katilmiyorum... Bisiklet de dahil hic kazam olmadi bugune kadar iki teker ustunde, atlattik mi atlattik, ama en ciddi sey, bi arabanin aynasina tiklamak oldu.

cok daha tecrubeli arkadaslar var buralarda... onlardan yorum alsak, fikir verseler..
Ben her motorcu duser, dusmeyen yoktur mantigina karsiyim kendimce..

Hasa tecrubeli motorcu degilim 1 sene oldu ama yorum yazmak isterim buna.
Aslinda benzer konuyu araba icinde kaza yapmadan tam sofor olmazsin derlerdi. Hatta trafik hocam (sene 1995), biraz surmeye basliyinca ufak bi kaza yap derdi, asiri guven sonucu daha buyugunu yapmadan. Bunu soylemesinin nedeni, kendine guvenin surekli olarak artmasi ve "bana bisi olmaz ya" moduna girilmesini ortadan kaldirmak icin. Kaza yapip da o şoku yasayinca, o zaman tasidigin risklerin sorumluluklarin (kendin, yolcularin ve cevredekilerin hayati) daha fazla bilincine variyosun. Ben motorda hicbizaman bana bisi olmaz demedim ama bu kaza, asla şakasi yok cumlesini beynime uygulamali olarak kazidi. Bunun gibi bisey iste bu konu.

iptaluyelik02
01 Şubat 2010, 14:14
Haklisin, cunku inanilmaz inat ettim binicem bugun diye ve icimdeki ciliz ses hep bosver bu yagmur ve inatla binme diyodu. Bu isin psikolojik boyutu, uzun suredir binmemenin hantalligi da vardi. Icinizdeki sizi engellemek isteyen fakat siz o sese kulan vermedikce hicbir yaptirimi olmayan "o sese" kulak vermek lazim.

işte bu yüzden bazen çok güzel havalar ve uygun zamana rağmen motora binmediğim olur.

by1302
01 Şubat 2010, 14:29
çok geçmiş olsun , en kötü kazamız böyle olsun ,

bende geçen akşam ilk düşüşümü yaşadım :D

yağmur yağmıyordu ama bayağı yağmıştı yerler daha kurumamıştı bende çok güzel gidiyordum hız ortalama 40-50 idi ana yola çıkıyordum viraja girdim virajdada doğalgaz çukuru kazmışlar tam kapatılmamış oraya girince motor biran boşa geldi sağ tarafa yattık :D bi kaç metre sürüklendik allah a şükür birşey olmadı kask , mont , eldiven vardı , kafam yere vurmadı ama sürüklendik mont ve eldiven bayağı işe yaradı , spor ayakkabı vardı ayağımda altta kalınca biraaz ayağım sürttü fazla birşey yok allah a şükür , en kötü kazamız böyle olsun :)

Aragorn78
01 Şubat 2010, 14:41
çok geçmiş olsun , en kötü kazamız böyle olsun ,

bende geçen akşam ilk düşüşümü yaşadım :D

yağmur yağmıyordu ama bayağı yağmıştı yerler daha kurumamıştı bende çok güzel gidiyordum hız ortalama 40-50 idi ana yola çıkıyordum viraja girdim virajdada doğalgaz çukuru kazmışlar tam kapatılmamış oraya girince motor biran boşa geldi sağ tarafa yattık :D bi kaç metre sürüklendik allah a şükür birşey olmadı kask , mont , eldiven vardı , kafam yere vurmadı ama sürüklendik mont ve eldiven bayağı işe yaradı , spor ayakkabı vardı ayağımda altta kalınca biraaz ayağım sürttü fazla birşey yok allah a şükür , en kötü kazamız böyle olsun :)

Sanada gecmis olsun arkadasim. Ayakkabi olayi cok onemli, motor botu alabilirsen al (biliyorum cok pahalilar) yada en azindan bilekli bi ayakkabi bot falan giy. Cunku daha suratli bi kazada ayagindan spor ayakkabi firlarsa, surtunme ve carpmadan ayaginda bayagi bi tahribat olacaktir. Bende asker postali tarzi bot vardi ve burnu bayagi bi surtundu, asindi. Spor ayakkabi olsa kesin ucu asinip, yirtilip parmaklarin biraz zarar gorurdu.

Shorin
01 Şubat 2010, 14:53
Geçmiş olsun motordaş :) bende de 2010 modelinden var GT 250 R... Motorun etkiside olabilir mi? Özellikle arka freni oldukça zayıf bu motorların...

Birde savaskayan hocama kesinlikle katılıyorum... Bazen binip risk almaktansa binmemek en doğrusu oluyor...

iptaluyelik02
01 Şubat 2010, 15:03
Sanada gecmis olsun arkadasim. Ayakkabi olayi cok onemli, motor botu alabilirsen al (biliyorum cok pahalilar) yada en azindan bilekli bi ayakkabi bot falan giy. Cunku daha suratli bi kazada ayagindan spor ayakkabi firlarsa, surtunme ve carpmadan ayaginda bayagi bi tahribat olacaktir. Bende asker postali tarzi bot vardi ve burnu bayagi bi surtundu, asindi. Spor ayakkabi olsa kesin ucu asinip, yirtilip parmaklarin biraz zarar gorurdu.

bot kullanmaktaki amaç;
hem kaza anında ayaktan çıkmaması hem de özellikle ayak bileğine gelecek darbeleri azaltmasıdır
motorda spor ayakkabı kullanmakla terlik kullanmak arasında çok fazla fark kalmıyor bu yüzden:)
Yaz ve kış daima bot,deri mont,dizlik kullanırım.

whampir19
01 Şubat 2010, 15:09
geçmiş olsun aragorn78 ilk scoterden düştüğüm aklıma geldi arkadaş kullanıyordu önümüzde kaldırım var sağ yapıp sonra sol yapıp geçmemiz lazım önümde olum kaldırımı görüyormusun dedim görüyorum görüyorum dedi gitti kaldırıma girdi takla atmıştık millet başımıza geldi ben gülüyorum arkadaşa döndüm b.. görüyorsun dedim oda gülmeye başladı millet te neolduğunu anlamıyor tabiii :D:D:D neyse tekrar geçmiş olsun kardeş

remzi_39
01 Şubat 2010, 15:12
bot kullanmaktaki amaç;
hem kaza anında ayaktan çıkmaması hem de özellikle ayak bileğine gelecek darbeleri azaltmasıdır
motorda spor ayakkabı kullanmakla terlik kullanmak arasında çok fazla fark kalmıyor bu yüzden:)
Yaz ve kış daima bot,deri mont,dizlik kullanırım.

Savas bunlari kime anlatiyorsun ustam?
Benim bu topic te gezilerde yada resimlerde cok SIK gördügüm seydir..
Spor ayakkabilar yada normal ayakkabilarla motor tepesinde..
Sesimi cikarmam genelde.. Cünki ukalalik olarak sayiliyor birsey söylesen..
Onun icin sesimi cikarmiyorum..
Ben birkere normal ayakkabilarla motora binmek mecburiyetinde kalmistim..
Korkunc rahatsiz etmisti beni..

superkaos
01 Şubat 2010, 16:24
Kışın motora bınılmez hele ıslak yolda