PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : buji atesleme sorunu

storm150_mmk
07 Ocak 2010, 11:51
merhaba arkadaşlar motorum sağlam calısıyordu .taki dun akşama kadar . motor mars basıyo ama calısmıyo atesleme olmuyo buji kaplosundan elektrik gecmiyo needeni ne olabilir nasıl yaapıla blir söylerseniz sevnirim...

dreamdark
07 Ocak 2010, 13:38
Elektriği ölçtün mü, kabloya gelmediğinden emin misin, yoksa bujin kesmiş olabilir mi, başka bujiyle denedin mi?

Şenonar
07 Ocak 2010, 14:19
pipoda ölmüş olabilir :cyclopsan

storm150_mmk
07 Ocak 2010, 14:29
ya elektriği ölcememcihaz yok. ama buji kablasunu şase ye deydirdim marş bastım catır catır emesi lazımken hic bise yoktu

motorhocası
07 Ocak 2010, 14:59
Çarpıldı mı bişey olmaz 20.000v'cuk elektrik bişey yapmaz,:)
Şaseye yakınlaştırdığın zaman kıvılcım atlamıyorsa,kablo soketi,kablo,bobin(cdi) vs incelenir.

Bandit
07 Ocak 2010, 15:06
benicek bobindir

storm150_mmk
07 Ocak 2010, 15:12
Çarpıldı mı bişey olmaz 20.000v'cuk elektrik bişey yapmaz,:)
Şaseye yakınlaştırdığın zaman kıvılcım atlamıyorsa,kablo soketi,kablo,bobin(cdi) vs incelenir.

hocam arkadasın 150zc sindeki buji kaplosunu o soket giren yeriyle beraber söktüm benim motora taktım gne aynı problem var.

motorhocası
07 Ocak 2010, 15:13
hocam arkadasın 150zc sindeki buji kaplosunu o soket giren yeriyle beraber söktüm benim motora taktım gne aynı problem var.

Gel beri beri,bulacaksın:)

storm150_mmk
07 Ocak 2010, 15:23
yniii?? cdı damı problem

motorhocası
07 Ocak 2010, 15:25
yniii?? cdı damı problem

Bir o kaldıysa çalışanını takıp kontrolü lazım:wiinkk:

storm150_mmk
07 Ocak 2010, 15:31
benicek bobindir

bobin?
hangi bobin nerede bu bobn?
statörmu?

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:31 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 14:27 ----------

Bir o kaldıysa çalışanını takıp kontrolü lazım:wiinkk:

saolasıın abi denerim 150 zc nnki uyarmı?

Özer
07 Ocak 2010, 18:25
ölçme cihazına gerek yok kardeşim.

öncelikle,Marş butonuna basınca motor dönüyormu? öyle ise.....

Sırasıyla:
-Buji başlığını sök ve kablo ucunu buji başına tutarak marş'a bas...kıvılcım var ise,başlığı iyice sık ve yerine tak.

-Kalodan kıvılcım atlamıyorsa Ateşleme bobini ile ilgili bir sıkıntı ola bilir: Ateşleme bobini'nin şase kablosu yerinde mi?yani şaseye bağlımı.

-Şase kablosu bağlı ise,Ateşleme bobini üzerindeki 2 adet soketin sağlam ve şaseye atlama yapmayacak şekilde olup olmadığını kontrol et.Soketler yerinde ve kısadevre yok ise:
-Statörün elektrik üretip üretmedği kontrol edilecek.bu durumda bilen birinin bakması şart.

-Statör elektrik üretiyorsa Ateşleme bobini sorunlu.

-Statör elektrik üretmiyorsa...arızanın nedeni belli.

_OLD_
07 Ocak 2010, 18:58
Yan ayaklık açık düğmesi aynen bu arızaya sebeb olur.Ayrıca sağ elcik tarafındaki kırmızı durdurma anahtarı da aynı durumu yaptırır.

remzi_39
08 Ocak 2010, 04:08
Yaw sat su motoruda sende kurtul bizde kurtulalim artik... :cherry:
Arizalanmaktan baska bir ise yaramiyor sanirim..:P

yigido_
08 Ocak 2010, 05:51
bobinden dir buyuk ıhtımal

yaw kardesım hıc calısmıyosa vurdur gıtsın:mrgreen:

_OLD_
08 Ocak 2010, 11:46

yaw kardesım hıc calısmıyosa vurdur gıtsın:mrgreen:

Otomatik kavramalı scooter'lar nasıl vurduruluyor,açıklarmısınız?
Büyük sevaba girersiniz.

yigido_
08 Ocak 2010, 12:40
Alıntı:
yigido_ Nickli Üyeden Alıntı

yaw kardesım hıc calısmıyosa vurdur gıtsın

Otomatik kavramalı scooter'lar nasıl vurduruluyor,açıklarmısınız?
Büyük sevaba girersiniz.

cok özur dılerım motosıkletı okumamıstım :)

storm150_mmk
09 Ocak 2010, 00:10
yorumlarını iciin tesekkürler ... bu statör sağ taraftaki pervane nin bağlı olduğu seyin altındaki olan sargı dmi onu sökmek icin ne yapmam lazım vidasını falan cıakrdım ama gelmiyor ....

_OLD_
09 Ocak 2010, 12:36
Özel alet olmadan sökemezsin.Bakınız :
http://www.rialli.com/urunler/252_motorsiklet-yedek-parca/2432__calik-aparat-manyeto-cektirme-seti-4-parca-mondial/

storm150_mmk
09 Ocak 2010, 23:18
saolun yorumla icin sonunda tmirciye götürcem 45 tl ye takıcaklar...

hasman
28 Ocak 2010, 20:32
arkadaslar bendede scoter türü yarım otomatik motor var aynı sorun benimde basıma geldi ayaklık varya açınca motor stop ediyo hani.işte ondan mış ayaklıkda müşür var bozulunca ateşlemeyi kestiyi için çalışmıyor motor
:queen:

storm150_mmk
29 Ocak 2010, 00:09
arkadaslar bendede scoter türü yarım otomatik motor var aynı sorun benimde basıma geldi ayaklık varya açınca motor stop ediyo hani.işte ondan mış ayaklıkda müşür var bozulunca ateşlemeyi kestiyi için çalışmıyor motor
:queen:

benim motorda allahtan ayaklık musuru yok :D buyuk ihtimal anlatılanlara göre garanti statörde problem. rialli den hem statör hemde cektirme aletini alıcam . insalah yapabilirim. burada ayak ustu adam kazıklıyorlar.. herkese tesekür ederim tekrardan..

carizmacenk
25 Şubat 2010, 04:13
ya aynı sorun bendede var dostum allah aşkina birisi yardım etsin
ayak marşı yapınca göstergeye ışık gelio statör calışıyor demekki diymi? yanlışmıyım

bide ateşleme bobini nerde oluyor sorun ondaysa?

diyosunnn41
10 Mart 2012, 04:35
arkadaşlar bende mondial 150 zc scooter var yazın sonundan beri yatıyor kutum başlarını soktüğüm halde akü zayıflamış marş basıyor ama scooterı çalıştıramadım 2 3 saat uğraştım koltuk altındaki bagajın ordan motor kısmından anlamıyorum rolantiyi yükseltip denedim kapağı açtığımsa bişey farkettim sol tarafında 2 kablı gidiyodu o golanti yerine bağlı bi barçaya yanlış hatırlamıyosam sarı ve yeşil kablo sarı olan kopuktu birde bujileri nerde bu scooterin bilgisi olan yardım ederse sevinirim teşekürler

poyraz010
10 Mart 2012, 05:15
Sarma diye tabir edilen bişey var benim ondan diye onu değiştirdiler.. Sonra öğrendim ki koltuğun altından geçen bi kablo içindne kırılmış. Dışından belli olmuyordu. Dışından lastiği sağlam gibiydi ama içinin teli kırılmış işte. Ben kendim bulamadım motor ustası bulamadı en son elektirikçiye gittim 5 dk demedi bişileri ölçtü buna elektirik geliyo buna gelmiyo cart curt derken buldu kırık olanı değiştirdi oldu düzeldi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:52 ----------

iki yıllık konuyu hortlatmışsınız be banaaa :farao:

diyosunnn41
10 Mart 2012, 05:26
http://imageshack.us/photo/my-images/526/img0108800x600tv7.jpg/ kardeşimresim temsili ama o kırmızı olarak belirttiğim şeye benziyor ortadaki gri şeye 2 tane bida ile bağlı ve dışında bi kutu geçirilmiş birde ben onu bağlarsam uzun süre yatıyo nasıl çalıştıra bilirim bu sccoterı