PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : scooter alçaltma??

Sayfa : [1] 2

emreakyol
02 Ocak 2010, 18:25
Merhaba arkadaşlar. Acaba scooterlarda alçaltma işlemi nasıl uygulanır? Araştırmalarıma göre ön amörtisör bağlı olduğu yerlerdeki vidalar gevşetilerek geriye alınabiliyormuş veya içindeki yay kesilebiliyormuş fakat arka amörtisör nasıl kısaltılır, onunda yaylarını kesme gibi bir işlem mi yapılır? Yardımcı olursanız çok sevinirim.:rendeer::rendeer:

OGLUMVE BEN
02 Ocak 2010, 18:34
daga çabuk hurdalıga atarım diyorsun yani:mrgreen:

acun0
02 Ocak 2010, 18:35
motorun dengesi kaçar yapma orjınal ayarları kalsın

karayılan
02 Ocak 2010, 19:00
Merhaba arkadaşlar. Acaba scooterlarda alçaltma işlemi nasıl uygulanır? Araştırmalarıma göre ön amörtisör bağlı olduğu yerlerdeki vidalar gevşetilerek geriye alınabiliyormuş veya içindeki yay kesilebiliyormuş fakat arka amörtisör nasıl kısaltılır, onunda yaylarını kesme gibi bir işlem mi yapılır? Yardımcı olursanız çok sevinirim.:rendeer::rendeer:

kardeş ben mondial 150 hs'mi alçaltmıştım hatta 150ZC topiğine resimleri ekledim görmüşsündür neyse benim arkadaş motor tamircisi ona gitmiştim
ön amartisörleri vidalardan gevşeterek düşürdü arkayıda amartisör yaylarını
keserek hallettik çok güzel oldu hiç sorunda yaşamadım bu şekilde 1.5 sene bindim ama uzun yolda otobanda çok faydası oldu motor yere yakın olduğu için yoltutuşu arttı ve rüzgar daha az etkiledi motoru ama bu işlemi yaptırırsan motora daha dikkatli binmelisin özellikle bozuk yolda ve çukurlarda falan konfor biraz gidiyor daha sert oluyor motor bide lastikleri kalitelisiyle değişirsen yol tutuşun dahada artar

Emrah.ark
02 Ocak 2010, 19:06
Ben orjinal halini çekemiyom amortisörlerin..Bide alçaltsam Allah bilir ne olurum bu Türkiye yollarında:)
Düz yolda çok güzel yatış,tutuşş..
Gelelimki mıcırlı veya bozuk yola korkuyorum bigün direksyon kırılcak diye..Daha dün alt grenajımın vida yeri çatladı:pr:
Zaten çok yüksek sayılmaz senin motor bırak olduğu gibi..2 sene fazla binersin:cat:

emreakyol
02 Ocak 2010, 19:09
her açtığım konuda benzer olumsuz cevaplar veriyorsunuz ne yapmak istediğinizi anlamadım lütfen sorularıma cevap vericekseniz yazın yoksa dalga geçmek için yazmayın...:farao::farao:

acun0= yorum için teşekkürler.
karayılan= resimlerini gördüm bnde servise yaptırcam zaten yardımın için sağol.:cat:

---------- Mesaj ekleme zamanı: 18:09 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 18:07 ----------

Ben orjinal halini çekemiyom amortisörlerin..Bide alçaltsam Allah bilir ne olurum bu Türkiye yollarında:)
Düz yolda çok güzel yatış,tutuşş..
Gelelimki mıcırlı veya bozuk yola korkuyorum bigün direksyon kırılcak diye..Daha dün alt grenajımın vida yeri çatladı:pr:
Zaten çok yüksek sayılmaz senin motor bırak olduğu gibi..2 sene fazla binersin:cat:

yorum için sağol. buralarda pek bozuk yol olmadığı için biraz daha rahatım dediklerini tekrar düşünicem...

karayılan
02 Ocak 2010, 19:23
ama senin motorda çok yüksek durmuyor bide eger yaparsan kaldırımdan falan inemessin yere çok yakın oluyor

emreakyol
02 Ocak 2010, 20:22
ama senin motorda çok yüksek durmuyor bide eger yaparsan kaldırımdan falan inemessin yere çok yakın oluyor

kaldırıma bu gune kadar koymadım desem:queen::queen::queen: şaka bi yana resimlerde alçak durabilir ama en az 1 karışa yakın yerden yuksekliği var:pr::pr::mrgreen:

Şenonar
02 Ocak 2010, 21:39
kaldırıma bu gune kadar koymadım desem:queen::queen::queen: şaka bi yana resimlerde alçak durabilir ama en az 1 karışa yakın yerden yuksekliği var:pr::pr::mrgreen:

Ön yayları kes vida yerlerinden düşürdüğün zaman normalde 4 vide tutar düşürdüğün zaman 2 vide tutucak çünkü vidanın yarısı amortisörün içinden geçiyor amortisörde bombe var ee düşürdüğün zaman ne olucak 2 vidayı alltaki yere takıcaksın 2 si boş kalıcak bu şekildede sağlam olmicak :cat: ama yayları eşit şekilde kesip kısaltırsan en rahat şekil bu olur.
Arka amortisöre gelincede sakın kesme 2. kişi binince arka amortisörün içinde bir mil var belli bir esneme payı var dışındaki yaya göre bu yayı kesince ne olucak bi süre sonra mil yamulucak :cat: ama motor parçaçılarına bakarsan daha kısa amortisör bulursun :cat: git kısa amortisör al hem rahat gitsin hem yere yakın :cat:

aynı işlemleri ben benim eski motorumda yapmıştım bak buda fotosu KIRMIZI olan :cat:
http://i48.tinypic.com/16mjj5.jpg

oguzhan1245
02 Ocak 2010, 22:54
amortisörleri ısıt direk yere çarpsın :D ama gerçekten amörtisörleri ısıtıp daha kısaltabilirsin (yayları ısıtcan)

emreakyol
02 Ocak 2010, 23:59
Ön yayları kes vida yerlerinden düşürdüğün zaman normalde 4 vide tutar düşürdüğün zaman 2 vide tutucak çünkü vidanın yarısı amortisörün içinden geçiyor amortisörde bombe var ee düşürdüğün zaman ne olucak 2 vidayı alltaki yere takıcaksın 2 si boş kalıcak bu şekildede sağlam olmicak :cat: ama yayları eşit şekilde kesip kısaltırsan en rahat şekil bu olur.
Arka amortisöre gelincede sakın kesme 2. kişi binince arka amortisörün içinde bir mil var belli bir esneme payı var dışındaki yaya göre bu yayı kesince ne olucak bi süre sonra mil yamulucak :cat: ama motor parçaçılarına bakarsan daha kısa amortisör bulursun :cat: git kısa amortisör al hem rahat gitsin hem yere yakın :cat:

aynı işlemleri ben benim eski motorumda yapmıştım bak buda fotosu KIRMIZI olan :cat:
http://i48.tinypic.com/16mjj5.jpg

bilgiler için sağol. ön tarafın yaylarını kesicem o zaman sadece arkada ayar vidası var onuda en aşağıya aldımmı tamam olur heralde, zaten kiloda var allaha şükür yere tam basarız:queen::queen:

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:59 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 22:59 ----------

amortisörleri ısıt direk yere çarpsın :D ama gerçekten amörtisörleri ısıtıp daha kısaltabilirsin (yayları ısıtcan)

ısıtma olayını tam anlamadım ama servise sorarım yardımın için sağol...

Özer
04 Ocak 2010, 17:08
her açtığım konuda benzer olumsuz cevaplar veriyorsunuz ne yapmak istediğinizi anlamadım lütfen sorularıma cevap vericekseniz yazın yoksa dalga geçmek için yazmayın...:farao::farao:

karayılan= resimlerini gördüm bnde servise yaptırcam zaten yardımın için sağol.:cat:

---------- Mesaj ekleme zamanı: 18:09 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 18:07 ----------

yorum için sağol. buralarda pek bozuk yol olmadığı için biraz daha rahatım dediklerini tekrar düşünicem...

Sadece yorumları merak ettim ama doğru yoruma '' yersiz tepkine '' bir iki satır yazacağım.Oğlum ve Ben doğru yazmış....
evet sadece motosiklet hurdaya gitse neyse.....Kullanmakta olduğunuz Motosiklet ya da Scooter'lar zaten fabrika çıkışı '' sınır düzeyindeki '' malzeme kalitesi ile bayağı bir güvenlik zaafiyeti arzederken, sizler gidip ancak fizibilite çalışmaları neticesinde uygulamaya geçile bilecek modifikasyonları sıradan bir servis'e yaptırıyorsunuz:silent::pr:
Allah akıl fikir versin ve kazadan korusun sizleri.
Kendimizi düşünmediğiniz belli ancak sizlerin birde aile dediğiniz bağlarınız var değil mi:bounce:

bırakın bu ucuz ve tehlikeli işleri ve sağlığınız elverdikçe keyfini sürün:wiinkk:

atmaca_35
04 Ocak 2010, 18:12
ya adam ne güzel soru sormuş hemen ilk dakkadan verilen cevaba bak...birisi çıkıp modifiye yapacam deyince demediğinizi bırakmıyorsunuz..modifiyeli motorsiklet resmi görünce yere göre sığdıramıyorsunuz...yok hurda mı yapacan falan filan....yap dostum aklına ne geliyorsa yap gençliğin önünü böyle yersiz yorumlarla kapamayın.. hurda olsa ne olur ?sanki altında tilyonluk motor var alt tarafı 1500 liraya sıfırını alır..merakla bekliyoruz fotolarını

Volkan Serezli
04 Ocak 2010, 18:33
bende isterim yaptırmayı ama malum izmir... xD

OGLUMVE BEN
04 Ocak 2010, 18:50

niye dalga geceyimki seninle elime ne geçiçek dermisin bana daga öncesi nasıl varmış onuda merak ettim he:bounce:

---------- Mesaj ekleme zamanı: 17:50 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 17:49 ----------

Sadece yorumları merak ettim ama doğru yoruma '' yersiz tepkine '' bir iki satır yazacağım.Oğlum ve Ben doğru yazmış....
evet sadece motosiklet hurdaya gitse neyse.....Kullanmakta olduğunuz Motosiklet ya da Scooter'lar zaten fabrika çıkışı '' sınır düzeyindeki '' malzeme kalitesi ile bayağı bir güvenlik zaafiyeti arzederken, sizler gidip ancak fizibilite çalışmaları neticesinde uygulamaya geçile bilecek modifikasyonları sıradan bir servis'e yaptırıyorsunuz:silent::pr:
Allah akıl fikir versin ve kazadan korusun sizleri.
Kendimizi düşünmediğiniz belli ancak sizlerin birde aile dediğiniz bağlarınız var değil mi:bounce:

bırakın bu ucuz ve tehlikeli işleri ve sağlığınız elverdikçe keyfini sürün:wiinkk:

aklın yolu bir kardeşim istediklerini yapsınlar paraları çok demekki:rendeer:

emreakyol
04 Ocak 2010, 18:52
Hepinizin olumlu ve olumsuz yorumları için teşekkürler...
Bende bu konudan şyle bir sonuç çıkardım atmaca_35 nickli arkadaşımızın dediği gibi hepiniz honda,suzuki, yamaha vb. gibi makinelerin veya ÇİN olmayan herkangi bir motorsiklete aynı işlemler ve bu işlemler kullanıcı veya herhangi bir servis tarafından fizibilite çalışmaları:queen: düşünülmeden yapılsa bile hiç böyle bir yorum görmedim. ancak bizim gibi çin scooter sahibi kişiler sadece bir soruyla bu kadar tepki alıyorsa hepinize helal olsun...::ban::
artık bu konunun yönetici tarafından kitlenmesi daha doğru olur.Bizde çin olmayan bir motor sahibi aldığımızda tekrar açarım o zaman yorumları paylaşırız hep beraber .... size iyi forumlar.:farao::farao:..

OGLUMVE BEN
04 Ocak 2010, 18:54
Bende bu konudan şyle bir sonuç çıkardım atmaca_35 nickli arkadaşımızın dediği gibi hepiniz honda,suzuki, yamaha vb. gibi makinelerin veya ÇİN olmayan herkangi bir motorsiklete aynı işlemler ve bu işlemler kullanıcı veya herhangi bir servis tarafından fizibilite çalışmaları:queen: düşünülmeden yapılsa bile hiç böyle bir yorum görmedim. ancak bizim gibi çin scooter sahibi kişiler sadece bir soruyla bu kadar tepki alıyorsa hepinize helal olsun...::ban::
artık bu konunun yönetici tarafından kitlenmesi daha doğru olur.Bizde çin olmayan bir motor sahibi aldığımızda tekrar açarım o zaman yorumları paylaşırız hep beraber .... size iyi forumlar.:farao::farao:..

bence sen kendine kapak yapmışsın kimseye sitem etme sordun bizde fikrimizi söyledik :bounce:

emreakyol
04 Ocak 2010, 18:57
bence sen kendine kapak yapmışsın kimseye sitem etme sordun bizde fikrimizi söyledik :bounce:

bundan sonra böyle fikirlerinizi kendinize saklayın o zaman bu konu daha fazla uzamasın forumun tadı kaçıyor...

OGLUMVE BEN
04 Ocak 2010, 19:05
bundan sonra böyle fikirlerinizi kendinize saklayın o zaman bu konu daha fazla uzamasın forumun tadı kaçıyor...

ona sen karar veremessin tadı kacan bişe varsa yöneticiler karar verir

yaza yaza dogruyu okursun bence burası herkeze acık bir yer şikayetin varsa bildirirsin :cat:

Silverwing
04 Ocak 2010, 19:15
http://www.youtube.com/watch?v=6dYtgbju6xA&feature=related

Scooterclıar bi bakın derim

emreakyol
04 Ocak 2010, 19:18
http://www.youtube.com/watch?v=6dYtg...eature=related

Scooterclıar bi bakın derim

video görünmüyor linki yanlış heralde.

Silverwing
04 Ocak 2010, 19:22
video görünmüyor linki yanlış heralde.

Sağol, düzelttim.:cat:

http://www.youtube.com/watch?v=6dYtgbju6xA&feature=related

emreakyol
04 Ocak 2010, 19:25
güzel video:cat: bunlar aşmış biraz:queen:

Özer
04 Ocak 2010, 22:26
ya adam ne güzel soru sormuş hemen ilk dakkadan verilen cevaba bak...birisi çıkıp modifiye yapacam deyince demediğinizi bırakmıyorsunuz..modifiyeli motorsiklet resmi görünce yere göre sığdıramıyorsunuz...yok hurda mı yapacan falan filan....yap dostum aklına ne geliyorsa yap gençliğin önünü böyle yersiz yorumlarla kapamayın.. hurda olsa ne olur ?sanki altında tilyonluk motor var alt tarafı 1500 liraya sıfırını alır..merakla bekliyoruz fotolarını

Polemiğe yer vermeden.
Başkalarının sağlığına saygı gösterelim ayrıca konu eğer sadece 1500.-TL ise,
1500,- tl ver o halde arkadaşımıza da kendi motosikletini heba etmesin....
Modifiye edilmiş bir ne olursa olsun...(profesyonel biri tarafından) elbette yere göğe sığmaz çünkü gereken tüm fizibilite çalışmaları yapılmıştır...
lamba,sinyal ya da boya ile modifiyeyi tartışmıyoruz burada...
Arkadaşımız ciddi ve motosikletinin tüm teknik yapınısını değiştirecek bir uygulamdan söz ediyor!!!!
Amortisör yaylarını kesecek vs vs vs.....bilmediğin konulara feveri ve sonuçları (başkaları) için hayati önem taşıya bilecek yorumlar yapma!! sorunluluğu ağır olur.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 21:26 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 21:12 ----------

Güzel Kardeşim,
Belki ne demek istediğimizi pek anlayamadın ya da biz anlaşılır olamadık ancak darılmana ya da kızmana gerek yok.
Senin yaşını bilemem ama benim yaşım 47 be 22 yaşında bir oğlum var.
Benim oğluma burada sana verilen '' akılları '' verselerdi, O çok bilmişlere çok daha farklı bir dilde yazardım.
Motosikletini seviyor ve daha güzel bir hale sokmak istiyorsun ancak bu tarz değişiklikler sadece basit bir servislikten çok öte ve ciddi bilgi & tecrübe gerektirir.
Sağlıcakla kal ve başlığının kilitlenmesine izin verme:cat:

Bu arada,
Tune edilmiş scooter'ların videosunu izledim,hepsi de güzel ama biri hariç hiç birinin kesilmiş arka amortisör yayı ya da ön amortisörü alçaltılmış olduğunu göremedim!!
O bir tanesinde de orijinalinin aynı boyda özel bir amortisör vardı.

storm150_mmk
05 Ocak 2010, 19:25
arakadaşım bende alcalmak istiyorum am burada kullanılan terimleri anlamadım 1. motor 151rs 2. ön amantisörde yay - vide yok ara amansörün yayınıda simi istsm kesrm srn dil .ama sorrım size bu ön amantisör nasıl iner?

Arjantinli69
05 Ocak 2010, 20:15
ya her forumda oldugu gibi burdada fazla bilen arkadaşlar var,olucakta sonuçta adı üstünde paylaşım .aklına nasıl gelirse öyle cevap veriyor .sen hangisi hoşuna giderse onu gör diğerlerine cevap verme derim yoksa uzayıp gider.:P yoksa motor senin zevk senin sanane der çıkarsın içinden.canın ne yapmak isterse yaparsın illaki güzel fikirler de çıkar. çalışmaya,paylaşmaya devam :cat:

emreakyol
05 Ocak 2010, 20:58
Polemiğe yer vermeden.
Başkalarının sağlığına saygı gösterelim ayrıca konu eğer sadece 1500.-TL ise,
1500,- tl ver o halde arkadaşımıza da kendi motosikletini heba etmesin....
Modifiye edilmiş bir ne olursa olsun...(profesyonel biri tarafından) elbette yere göğe sığmaz çünkü gereken tüm fizibilite çalışmaları yapılmıştır...
lamba,sinyal ya da boya ile modifiyeyi tartışmıyoruz burada...
Arkadaşımız ciddi ve motosikletinin tüm teknik yapınısını değiştirecek bir uygulamdan söz ediyor!!!!
Amortisör yaylarını kesecek vs vs vs.....bilmediğin konulara feveri ve sonuçları (başkaları) için hayati önem taşıya bilecek yorumlar yapma!! sorunluluğu ağır olur.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 21:26 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 21:12 ----------

Güzel Kardeşim,
Belki ne demek istediğimizi pek anlayamadın ya da biz anlaşılır olamadık ancak darılmana ya da kızmana gerek yok.
Senin yaşını bilemem ama benim yaşım 47 be 22 yaşında bir oğlum var.
Benim oğluma burada sana verilen '' akılları '' verselerdi, O çok bilmişlere çok daha farklı bir dilde yazardım.
Motosikletini seviyor ve daha güzel bir hale sokmak istiyorsun ancak bu tarz değişiklikler sadece basit bir servislikten çok öte ve ciddi bilgi & tecrübe gerektirir.
Sağlıcakla kal ve başlığının kilitlenmesine izin verme:cat:

Bu arada,
Tune edilmiş scooter'ların videosunu izledim,hepsi de güzel ama biri hariç hiç birinin kesilmiş arka amortisör yayı ya da ön amortisörü alçaltılmış olduğunu göremedim!!
O bir tanesinde de orijinalinin aynı boyda özel bir amortisör vardı.

Ben duyduklarım ve gördüklerim açısından sizinde yorumunuzu yanlış anlamış olabilirim yanlış bir şey dediysem özür dilerim. uyarılarınız ve tavsiyelerinizi dikkate alıcağım:cat:
yorum için teşekkürler ...:cat:

---------- Mesaj ekleme zamanı: 19:52 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 19:52 ----------

ya her forumda oldugu gibi burdada fazla bilen arkadaşlar var,olucakta sonuçta adı üstünde paylaşım .aklına nasıl gelirse öyle cevap veriyor .sen hangisi hoşuna giderse onu gör diğerlerine cevap verme derim yoksa uzayıp gider.:P yoksa motor senin zevk senin sanane der çıkarsın içinden.canın ne yapmak isterse yaparsın illaki güzel fikirler de çıkar. çalışmaya,paylaşmaya devam :cat:

yorum için teşekkürler...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 19:58 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 19:52 ----------

arakadaşım bende alcalmak istiyorum am burada kullanılan terimleri anlamadım 1. motor 151rs 2. ön amantisörde yay - vide yok ara amansörün yayınıda simi istsm kesrm srn dil .ama sorrım size bu ön amantisör nasıl iner?

1. motor 151rs demek aslında mondialin 151 rs modelidir:queen:
2. motorun ön amortisör demirlerinin içinde yay bulunmaktadır bu sayede yukarı aşağı yaylanarak oynamaktadır.
3. ön amorrtüsörün motorun şasesine tutturmak için bir maşa vardır bu maşadada vidalar bulunmaktadır bu vidalar sayesinde ön amortisörler sabit bir şekilde tutturulur ve monte edilir...

sorularına en basit dilden yanıt vermeye çalıştım:rendeer:
alçaltma konusuna gelince sana kalmış bu konuyu takip ederek karar verebilirsin kolay gelsin...

serkanADH13
05 Ocak 2010, 21:16
bir zamanlar tofaşlarda yapılırdı,
AMORTİSÖR YAYLARI KESİLİRDİ.
ve alçaltılırdı,

o dahi kasislerde sıkıntı yaratırdı,
motor gerek tekerlek payından olsun,
gerekse vibrasyon ve aerodinamiklik açısından olsun,
testler sonucu yaylanmaları ve darbeleri dengelemek adına yapılmıştır.

Hiç Tavsiye Etmem...
Ama İlla yaptıracağım dersen,
daha kısa amortisörler var piyasada,
alır onlardan takarsın...

emreakyol
05 Ocak 2010, 21:40
yorum için sağol...:cat:

storm150_mmk
05 Ocak 2010, 22:56
ya benim motor 151rs zaten :D yorumicin tesekürler izlmeye dewam edeceğim in ise yarar:queen:

Djnkt
07 Ocak 2010, 03:23
saglam bi cukurda motor bi yana sen bi yana firlayabilirsiniz bence gerek yok :) :)

Özer
07 Ocak 2010, 10:36

Fazla olan yanlış ise düzelt güzel kardeşim.Sorumluluk sahibi bir insan olarak Bu senin asli görevlerinden birisi.
Adı üstünde paylaşım demişsin,evet paylaşıryoruz bilgi ya da bildiğimizi sandığımızı.
yaptığın yorumun paylaşım adına sayılabilecek olumlu yönünü yazarmısın?işine geleni gör,gelmeyini görme...bu nasıl bir düz mantık anlamadım:bounce:gözlerimizi gerçeklere kapatığımız için insanlar her gün zarar görüyor...
Teknik bilgisi zaten az ve kara cahiller tarafından yapılan çoğu '' SÜPPER '' denen Modifikasyonlar nedeni ile kaç kişi canından oluyor ya da sakat kalıyor hiç izledin mi? yapsan iyi olur zira hepimizin canı kadar sevdiği yakınları var...onlara böyle aptalca hatalar yüzünden zarar geldiğinde nasıl hissedeciğz?

Bir hata sonucunda birilerinin ciddi zarar görebileceği ihtimal dahilindeyse, İNSAN olarak uyarmak hepimizin görevidir...İNSAN olarak insanlık adına,kimse canını sokakta bulmadı.SEN yaz,uyar,isteyen yinede yaparsa, kaba tabirim için af buyurun, EŞEĞİN en büyüğüdür.

Herkes konuşsun,yazsın,fikir fikirden üstündür öğrenecek daha çok şey var:wiinkk:

okayyorukcuoglu
07 Ocak 2010, 11:45
Kimse kusura bakmasın ama motorun süspansiyon sistemiyle oynamak tam bir delilik zaten sooterler yeterince alçak olur olmaz yerlerde altı vuruyor daha neyi alçaltmaya çalışıyorsun ki? Bazen hiç anlamadan kendimizi büyük bir kasisin içinde buluyoruz ön amortisörü indirdiğin zaman motorun esneme hareketleri kısıtlanacak ve seni üstünden atması kaçınılmaz aynı zamanda altı vurucağı için motrunda sende savrulup gideceğinden hiç şüphen olmasın... benim başıma gelmişti bikere hafif bir rampa çıkıyordum yolun ilerisi görünmüyor hızım 95-100 civarında bişeydi bir anda kendimi kocaman bir kasisin içinde buldum motorun resmen oturup kalktığını hissettim ki şanslıymışım bişey olmadı süspansiyonlarla oynamış olsaydım kesin yerdeydim bence hiç bu riskleri almaya gerenk yok türkiye yolları malum kaş yaparken göz çıkarma...

akinosan
07 Ocak 2010, 12:38

Sevgili dostum, burada yazılan her olumsuz mesajı bu şekilde algılamamanı rica ederim. Okuduğum kadarıyla senin can ve mal güvenliğini düşünerek yazılmışlar çünkü.

Motosiklette ön tekerleğin hareketi çok önemlidir. Zira motor üstünde meydana gelebilecek herhangi bir hatada, şase motorun düz gidebilmesi için ön tekere düzeltme hareketleri yaptırır. Bu hareketlerde de amortisör aralığı oldukça önemlidir. İyice kısaltılmış amortisör aralıkları ile bu tür hatalarda durumu kurtarman çok zor olabilir. Özellikle bozuk, mıcırlı, kaygan zeminlerde bu tür şeyleri yaşama ihtimalin oldukça fazladır. Zemine göre motorunun ağırlık merkezini değiştirmen gerekebilir. Kısaltılmış amortisör mesafeleri bu konuda başına iş açacaktır.

Ayrıca ön fren kullanımı sırasında amortisörlerin kapanması da, bahsettiğin kısaltma sonrasında hoş sonuçlar doğurmaz.

Sana tavsiyem, böyle bir modifiyeye girişmeden önce bilinçli kişilerden görüş alman, motorunun görünümünün mü, yoksa güvenliğinin mi daha önemli olduğunu kafanda iyice bir tartmandır.

emreakyol
07 Ocak 2010, 15:19
yorumlarınız ve beni bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.:cat: Bu konuyu gerçekten bu konudan anlayan birilerine gösterip duruma göre bakıcam. :cherry:

whampir19
07 Ocak 2010, 16:03
yerden yüksek olması daha iyi değilmi altı yere çarpmaz her zaman otobandamı biniyorsunuz mtora

alçatmanın ne gibi yararı var anlamadım bilgi verirseniz sevinirim

emreakyol
07 Ocak 2010, 16:16
yerden yüksek olması daha iyi değilmi altı yere çarpmaz her zaman otobandamı biniyorsunuz mtora

alçatmanın ne gibi yararı var anlamadım bilgi verirseniz sevinirim

Benim bunu yapmamı istememdeki amaç daha çok görsellikti. :queen:Fakat bazı arkadaşlarımız yere daha alçak olunca rüzgara karşı direnç daha az olucağından daha iyi olur ve yere yakın olduğu için viraja daha rahat girebileceğimizi söylemişti bunun için böyle bir işlemi düşündüm.:cat:

Arjantinli69
08 Ocak 2010, 03:04
Fazla olan yanlış ise düzelt güzel kardeşim.Sorumluluk sahibi bir insan olarak Bu senin asli görevlerinden birisi.
Adı üstünde paylaşım demişsin,evet paylaşıryoruz bilgi ya da bildiğimizi sandığımızı.
yaptığın yorumun paylaşım adına sayılabilecek olumlu yönünü yazarmısın?işine geleni gör,gelmeyini görme...bu nasıl bir düz mantık anlamadım:bounce:gözlerimizi gerçeklere kapatığımız için insanlar her gün zarar görüyor...
Teknik bilgisi zaten az ve kara cahiller tarafından yapılan çoğu '' SÜPPER '' denen Modifikasyonlar nedeni ile kaç kişi canından oluyor ya da sakat kalıyor hiç izledin mi? yapsan iyi olur zira hepimizin canı kadar sevdiği yakınları var...onlara böyle aptalca hatalar yüzünden zarar geldiğinde nasıl hissedeciğz?

Bir hata sonucunda birilerinin ciddi zarar görebileceği ihtimal dahilindeyse, İNSAN olarak uyarmak hepimizin görevidir...İNSAN olarak insanlık adına,kimse canını sokakta bulmadı.SEN yaz,uyar,isteyen yinede yaparsa, kaba tabirim için af buyurun, EŞEĞİN en büyüğüdür.

Herkes konuşsun,yazsın,fikir fikirden üstündür öğrenecek daha çok şey var:wiinkk:

güzel kardeşim yazılanları ve cevapları yukardan aşagı okursan neyi paylaştıgımı çok güzel anlarsın ama malesef gözünden kaçmış :pale:.insan fikir istiyor ,bir diğeri farklı bir görüş söylüyor,fikir soranın hoşuna gitmiyor ve ters cevap vermeye başlıyor.belki biraz daha zıtlaşsalar fikir istiyen arkadaş belki de daha kimseye birşey danışmayacak,icabında siteye girmeyecek sağda solda nebiçim bir site,ordaki insanlar şöyle böyle diyecek,diyenlerde çok var gördük.ben kendi adıma böyle olmasını istemediğim konuların ters yönde ilerlememesi için insanları kendi haline bırakmaktan yanayım. :cat: bir insan bir şey yapmayı kafasına koyduğu zaman istediğin kadar fikir beyan et sonuçta onun yapmak istediğini zaten daha önce yapmışlar o da yapıcak sonuçta. teknik bilgi konusuna gelince orasını hiç sormayacaksın malesef insanlar anasının karnında öğrenmiyor,deneme yanılma,görme öğrenme,uygulama sonuç.herkes bir şeyleri deneyerek öğrenir.ben 21 senedir motor kullanırım ve hayla birşeyler öğrenmekteyim öğrenmenin yaşı olmaz,bence sizde öğrenmeye ve insanlara ;bilakis motor kullanan birisine kara cahil yakıştırmasını yapmayın derim bence.motor sürmekte beceri ister.

korkut 250
08 Ocak 2010, 10:31

Senin sorduğun soru Gayet güzel bir soru sormuşsun.
Buda cevabı gayet güzel bir cevap dalga geçme bunun neresinde adam alçak olursa altı en ufak çukurda değer demek istiyor.Türkiyedeki yol şartlarını herkez biliyor.
Sen yorum istemişsin adamda yorumunu yapmış sen işine gelen yorum olduğu zaman teşekkür ediyorsun.işine gelmeyenede fırça atmaya çalışıyorsun.
Topic açınca topic hakkında olumlu ve olumsuz eleştiriler olacak bunu unutma.

askon
08 Ocak 2010, 10:40
şimdi arkadaşım scooterde alçıatma işi olmaz o işler evlerde dükkanlarda olur alçıpan derler ona hafıftır ama scootere ağır gelir hem sonra scooterın neresıne alçı atacaksın yazık sen en ıyısı orjinalını bozma bır başka modıfye tarzı dene goggle amcaya görsellerden bak ne scooterler var ne işin var alçıyla

korkut 250
08 Ocak 2010, 10:46
şimdi arkadaşım scooterde alçıatma işi olmaz o işler evlerde dükkanlarda olur alçıpan derler ona hafıftır ama scootere ağır gelir hem sonra scooterın neresıne alçı atacaksın yazık sen en ıyısı orjinalını bozma bır başka modıfye tarzı dene goggle amcaya görsellerden bak ne scooterler var ne işin var alçıyla

Evet alçak olduğu için devamlı altı sürtecek ve bir şekilde arızalara sebep olacak. Türkiye yollarında bir çukurdan kaçarken başka bir çukura giriyorsun .Alçalma dışında daha güzel görsel modifiye teknikleri var onlardan yararlanabilirsin.

emreakyol
08 Ocak 2010, 16:54
yorumlarınız için teşekkürler. peki alçaltma dışında daha görsel modifiye teknikleri nelerdir biraz konuyu açarmısınız?

berk_cglr
08 Ocak 2010, 17:06
mesela mavi olan yerleri mat metalik maviye çevirebilirsin siyah yerleri de mat zaten çok güzel durcaktır bence

askon
08 Ocak 2010, 17:22
yorumlarınız için teşekkürler. peki alçaltma dışında daha görsel modifiye teknikleri nelerdir biraz konuyu açarmısınız?

evet işte bu yorumların içinden beğenmedıklerımız olsada bizlere teşekkür etmek düşer bravo arkadaşım:cat::rendeer::c
dün bıraz görsellerden inceledım sanırım anlatmak yerıne sende gogleden gösellerden uygun yapabıleceğin motoruna bütcene yakıştırabıleceğin bir seyler cıkarabılırsın:wiinkk:

korkut 250
08 Ocak 2010, 17:34
http://img171.imageshack.us/img171/1657/1sss.jpg (http://img171.imageshack.us/my.php?image=1sss.jpg)
http://img237.imageshack.us/img237/7776/dscn0409cf0.jpg (http://img237.imageshack.us/my.php?image=dscn0409cf0.jpg)

OGLUMVE BEN
08 Ocak 2010, 17:34
evet işte bu yorumların içinden beğenmedıklerımız olsada bizlere teşekkür etmek düşer bravo arkadaşım:cat::rendeer::c
dün bıraz görsellerden inceledım sanırım anlatmak yerıne sende gogleden gösellerden uygun yapabıleceğin motoruna bütcene yakıştırabıleceğin bir seyler cıkarabılırsın:wiinkk:

sinan akıl verme sonra yanlış anlıyorlar kardeşim bırak :bounce:

emreakyol
08 Ocak 2010, 17:47
aslında daha orjinal şeyler aramaktayım. öle alta bi ışık parkları değiştir sis takmak fln değil. daha sade ve göze hitap eden şeyler yapmak yinede yardımlarınız için sağol.
OĞLUMVE BEN artık sana yorum bile yapmıyorum...:cherry:

askon
08 Ocak 2010, 18:07
sinan akıl verme sonra yanlış anlıyorlar kardeşim bırak :bounce:

aslında akıl tam olarak veremıyorum şimdi tam olarak akıl vereyım

arkadaşım senın kaç paran var minumum bu motosıkletıne 1000 tl cıkarabırmısın modifye için burda bazı arkadaşlar ışık koymanın modifye olduğunu sanıyorlar ama görsellık adına bıraz renklenıyorsun o kadar şimdi diyelim sen zc için 1000 tl gözden cıkardın bır seyler yaptın ama sıkıldın satacaksın ya zc işte edeceği yıne 1000 tl yaptıkların boşa gıdecek ancak kendını tatmın edeceksın ama bütcen zarar görecek
al ıyı bır scooter motoru seni tatmın etsın sonrada ne yapmak istersen yap karşılığını al hem markadan hem yaptığın modifasyondan mesela bak örnek
http://img503.imageshack.us/img503/5858/bigsuzukiburgmanconcept.jpg (http://img503.imageshack.us/my.php?image=bigsuzukiburgmanconcept.jpg)

emreakyol
08 Ocak 2010, 18:14
aslında akıl tam olarak veremıyorum şimdi tam olarak akıl vereyım

arkadaşım senın kaç paran var minumum bu motosıkletıne 1000 tl cıkarabırmısın modifye için burda bazı arkadaşlar ışık koymanın modifye olduğunu sanıyorlar ama görsellık adına bıraz renklenıyorsun o kadar şimdi diyelim sen zc için 1000 tl gözden cıkardın bır seyler yaptın ama sıkıldın satacaksın ya zc işte edeceği yıne 1000 tl yaptıkların boşa gıdecek ancak kendını tatmın edeceksın ama bütcen zarar görecek
al ıyı bır scooter motoru seni tatmın etsın sonrada ne yapmak istersen yap karşılığını al hem markadan hem yaptığın modifasyondan mesela bak örnek
http://img503.imageshack.us/img503/5858/bigsuzukiburgmanconcept.jpg (http://img503.imageshack.us/my.php?image=bigsuzukiburgmanconcept.jpg)

scootera aslında modifiye konusunda çok ciddi gözle bakmıyorum yani bütçe ayıracak kadar. Çünkü ilerde zaten motorumu kesin değiştircem onun için sadece göze daha ii görünmesi için sade şeyleri araştırıyorum.:)

askon
08 Ocak 2010, 18:19
http://img215.imageshack.us/img215/1834/1030s7.jpg (http://img215.imageshack.us/my.php?image=1030s7.jpg)

o halde motoruna öyle bın ne zaman ki motor benı tatmın edıyor artık gücüde kasasıda benı mutmain eder dıyorsan o gun cıddı para harcayarak modıfyenı yaparsın ALLAH KORUSUN ZC ile dıkkatli git bu halınle bıle hafıf kaza yapsan zc edeceğin toplama masrafına yazık olur bildiğimiz bir sey var herhalde kaldıki oğlum ve ben niçkli ağabeyımızde bunu bıldığınden ilk cümlesınde öyle ifadede bulundu hurdaya atarsın motorunu umarım bızı anlamışsındır bız burda kımseye yanlış ifade etmeyız çünkü hepimiz birbirimizden faydalanıyoruz