PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çin Scooter Arka Fren Balatası Nasıl Değiştirilir?

Doobly
09 Aralık 2009, 22:41
Mondial 150 HS Scooter ımın arka fren balatası ölmek üzere olduğundan değiştirmeye karar verdim. Balataların ucuz olduğunu biliyorum ama nereye gitsem 30 - 35 lira çektiler. Yaptırmadan döndüm en sonunda kendim değiştirmeye karar verdim. Uygun motosiklet parçası satan internet sitelerinde baktım maksimum 15 TL'ye fren balataları var.
Bunu kendim değiştirmeye kalksam herhangi bir püf noktası varmıdır?

Daha önce cruiser ve commuter arka fren balatası değiştirdim, ama Scooterda olay biraz farklı gibi.

Arka tekerlek milini nasıl söküyoruz?

Ekleme:3 TL'ye bile fren balatası gördüm. Bunların iyisi kötüsü var mı? Sonuçta hepsi çin malı ve düşük kalite ürün.

moto-x
09 Aralık 2009, 23:17
abi arka fren diskmi kampanamı kendin yaparsın bunlar basit işler dikmi kampanamı söyle anlatalım ona göre

osmaniyeli
09 Aralık 2009, 23:18
3 tl lik balatadan almanı tavsiye etmem. ben bir ara almıştım pişman oldum. hem az tutar hem ses yapar. hem çalıştığı yeri çok aşındırır. hem de frene bastığında döküm yeri kırılıyormuş

Doobly
09 Aralık 2009, 23:38
abi arka fren diskmi kampanamı kendin yaparsın bunlar basit işler dikmi kampanamı söyle anlatalım ona göre

Arka fren kampana, tekerleği sökmek gerekecek yani.

mach1
09 Aralık 2009, 23:39
Mondial 150 HS Scooter ımın arka fren balatası ölmek üzere olduğundan değiştirmeye karar verdim. Balataların ucuz olduğunu biliyorum ama nereye gitsem 30 - 35 lira çektiler. Yaptırmadan döndüm en sonunda kendim değiştirmeye karar verdim. Uygun motosiklet parçası satan internet sitelerinde baktım maksimum 15 TL'ye fren balataları var.
Bunu kendim değiştirmeye kalksam herhangi bir püf noktası varmıdır?

Daha önce cruiser ve commuter arka fren balatası değiştirdim, ama Scooterda olay biraz farklı gibi.

Arka tekerlek milini nasıl söküyoruz?

Ekleme:3 TL'ye bile fren balatası gördüm. Bunların iyisi kötüsü var mı? Sonuçta hepsi çin malı ve düşük kalite ürün.

Biraz zahmetlidir(tabanca olmadan).İyi balata 15 tl almışken ondan al.Egzozu dikkatlice sök sonra kampanayı iyice gevşet sonra tekeri lokma ile sök(bunu iki kişi yaparsanız rahat olur)Kampana zaten ortaya cıkıyor eski baltayayı cıkar sonra baltanın takılı olan pimi yağla sonra kampanaya bak balata çizmiş olmasın(Çizdi ise onu zımpalara)sonra 2 elinle kampanayı gererek pimlere düzgünce geçir 2-3 kere sık seyret düzgün çalısıyormu diye bak tekerleği düzgünce takın somunu(var gücünle sık hatta lokmanın ucuna ek yap öyle sık)Egzozu ise çok dikkatli sıkın eğer yoksa saplamaları kırılır hatta elinde varsa saplamalarıda değiştir:cat:

Doobly
09 Aralık 2009, 23:42
3 tl lik balatadan almanı tavsiye etmem. ben bir ara almıştım pişman oldum. hem az tutar hem ses yapar. hem çalıştığı yeri çok aşındırır. hem de frene bastığında döküm yeri kırılıyormuş

Yuh ya dökümü nasıl kırılır ya frene basmakla, o kadar mı dandik? :queen:
Tamam dikkat ederim şöyle 10TL civarı bişeyler alırım. Ama tamircinin takacağı da belki 3 TL'lik ama 30'a gazlamaya çalışıyorlar.

barannet
10 Aralık 2009, 00:01
ben şurada görmüştüm birşeyler aslında;

http://www.rialli.com/urunler/motorsiklet-yedek-parca/fren-grubu/274_balata-grubu/

Kıkırdak
10 Aralık 2009, 00:06
Arka fren kampana, tekerleği sökmek gerekecek yani.

Kampana jantın ortası olduguna göre..

Tamirciye güvenmiosan balataları alıp kendin tak..Zaten büyük arabalardaki gibi balatayı çakma derdin yok..Yapışkanını çıkarıp yapıştır tak..:cat:

---------- Mesaj ekleme zamanı: 01:06 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 01:05 ----------

Balatayı yerine otuttururkende dikkat edelim..Sonradan yerinden çıkıp kampananın içini çizebiliyor..

storm150_mmk
10 Aralık 2009, 00:27
istanbulda olsan ben yardıma gelirdim arkadaşların anlattığı sey kolay gözüküyor ama cok dikkali olmak lazım

Doobly
10 Aralık 2009, 00:38
Daha önce balata değiştirdim. Benim sormak istediğim olay scooterlarda arka tekerleği sökmek için özel bir usül var mı diye sordum. Kapağı falan alıcaz heralde???

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:38 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:37 ----------

ben şurada görmüştüm birşeyler aslında;

http://www.rialli.com/urunler/motorsiklet-yedek-parca/fren-grubu/274_balata-grubu/

Hacu gelmesi uzun sürer oradan ben benim hızlı gönderi ile alırım bi tane merak etme.:cat:

Mustafa_87
10 Aralık 2009, 00:43
bu konunun acılması iyi olmus bende de kanuni deer 152 var balatası hangi model bilmiyorum arka fren sistemi disk bu sırada yardımci bi link olsa cok sewinirim tşkr

ufuktan
10 Aralık 2009, 00:44
scooter balatası değiştirmek sıkıntılı ... al balatanı , motorunu götür bir ustaya ... bu motorculuk işinde 3 e 5 e bakmamak lazım diyenlerdenim

serdarmert
10 Aralık 2009, 01:43
15 tl ye balata pahalı.. arkadaşım.. Bu konu güzel olmuşta. arka tekerleri sökmek için hangi takımlara ihtiyaç vardır.. Bide resimli anlatım olsa...

Doobly
10 Aralık 2009, 17:13
scooter balatası değiştirmek sıkıntılı ... al balatanı , motorunu götür bir ustaya ... bu motorculuk işinde 3 e 5 e bakmamak lazım diyenlerdenim

Öyle yaptım zaten temiz oldu. 10TL işçiliğimi de verdim. Hem ufak tefek işleri de vardı. Karbüratör ayarı falan da yaptırdım.
:cat: Scooter sıkıntılı biraz. Ama öğrenicem, şimdi zaman problemi olduğu için yaptırmak zorunda kaldım. Frensiz gidemezdim çünkü.

Bunlar eriyene kadar nasıl yapıldığını öğrenirim bir şekilde.,
Resimli anlatım falan bulan olursa da buraya eklerse sevinirim.:cat: