PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2 senedir yatan 3tane motocrossum var çalıştıramıyorum

Sayfa : [1] 2

BlackMask86
03 Aralık 2009, 13:43
Merhaba arkadaşlar 3tane motocrossum var 2senedir yatıyor hiç yağmur felan gelmedı temız bı yer ama paslanma gördüm bazı yerlerde. neyse arkadaslar sımdı cikleyi açtım 30dkdır çalıştıramıyorum. gaz verince çalışcak gibi olyuor sanki motor boğulma sesi çıkıyor önerilieriniz nelerdir

GKN
03 Aralık 2009, 13:45
Öneriler uzun :) Bence bir ustaya göstermelisin..
Çünkü şimdi kalem kalem buraya yapılması gerekenleri yapsak teori kadar düzgün olmayacağı gibi senide yanıltmış olabiliriz..

racer2000
03 Aralık 2009, 13:48
hava filitresini sök ve karbüratörün arkasını elinle kapat ve marsa bas...ama karbüratöre benzin doldugunda benzin muslugunu kapat...motor boğulmasin...zaten suan benzine boğulmustur...15-20 dak bekle...yada benzin muslugunu kapat ve vurdur...ama marsa basmadan önce benzin muslugunu kapat ve öyle marsa baski motor benzine bogulmasin...hangi ildesin sen?

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:48 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 14:47 ----------

o motorları calistirmak tam benim isim...inş ankaradasındır...

_OLD_
03 Aralık 2009, 13:50
Öneriler uzun :) Bence bir ustaya göstermelisin..
Çünkü şimdi kalem kalem buraya yapılması gerekenleri yapsak teori kadar düzgün olmayacağı gibi senide yanıltmış olabiliriz..

Hatta çalıştırmadan.O kadar uzun yatmış motoru bazı işlemler yapmadan çalıştırmak ölümüne sebeb olabilir (motorun tabii,senin değil).

BlackMask86
03 Aralık 2009, 14:23
ben istanbuldayım arkadaşlar babam motor tamırcısıydı ondan ogrendıgım syeler var hatta arkadaş elinle tıka felan yazmıs babamdan görüyordum onu hep (yaparım yanı). motor suan %100 boguk sanırım biraz benzin yaktı motor az once gene denedım farkettım kokusundan felan ama calısmadı gaza basınca iyice boguluyor :S

bu arada motorlar:

honda cr125
kawasaki kx 85
birde ktm 50cc miniq var :)

racer2000
03 Aralık 2009, 14:40
bide 2 tane akü tak ve parelel bağl akülerı...yani 12 volt değil 24 voltla marsa bas...merak etme tesisatta hiç bi sorun olmaz...tecrübeyle sabittir...sadece lambaları çalistirma yeter...bu sekilde marsa basarsan motorun boğulma sorunu da halledilmis olur...

BlackMask86
03 Aralık 2009, 14:46
bide 2 tane akü tak ve parelel bağl akülerı...yani 12 volt değil 24 voltla marsa bas...merak etme tesisatta hiç bi sorun olmaz...tecrübeyle sabittir...sadece lambaları çalistirma yeter...bu sekilde marsa basarsan motorun boğulma sorunu da halledilmis olur...

arkadaşlar eyvallahda motocross ne bilmiyorsunuz sanırım? akü tesisat felan yoktur bunlar yarış motorudur ayrıyetten su soğutmalıdır. 2 zamanlıdır..

arkadaşlar http://www.youtube.com/watch?v=qja9JfHjs0c şu videoda tam 36.saniyeden sonra adam gaza basınca boğulma sesı cıkyıor motoru calıstırıken gaza basıncada aynı böle ses cıkıyor ıste

bu benim honda cr 125 2001 model
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7b/Honda_cr_125_2001.jpg

bu 2007 model kawasaki kx 85im
http://www.totalmotorcycle.com/photos/2007models/2007-Kawasaki-KX85c.jpg

ktm 50cclik buda
http://img.alibaba.com/photo/104561702/KTM_Row_cros_50_cc_ATV.jpg

dark_face
03 Aralık 2009, 14:49

çok merak ettim bu motorların neresine akü takacaksın ?:)

racer2000
03 Aralık 2009, 14:50
arkadaşlar eyvallahda motocross ne bilmiyorsunuz sanırım? akü tesisat felan yoktur bunlar yarış motorudur ayrıyetten su soğutmalıdır. 2 zamanlıdır..

bu benim honda cr 125 2001 model
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7b/Honda_cr_125_2001.jpg

bu 2007 model kawasaki kx 85im
http://www.totalmotorcycle.com/photos/2007models/2007-Kawasaki-KX85c.jpg

ktm 50cclik buda
http://img.alibaba.com/photo/104561702/KTM_Row_cros_50_cc_ATV.jpg
aküsünün olmadığını bilmiyordum:pr: kusura bakma
ozaman sana tek tavsiye vurdurarak calıstır....en kolay öyle çalisir...
motorun boğulmasini düzeltmek için bujiyi sök ve devamli ayak marsına bas...o sekilde de motor temizlenir...

dark_face
03 Aralık 2009, 14:51
dostum kafadan bujileri değiştir hava filtresini de sök jikle varsa karbratörlerde jikle çek ve gaz vermeden marşa basıp çalıştırmayı dene bakalım.

BlackMask86
03 Aralık 2009, 14:52
arkadaslar vurdurma ımkanım yok biraz garip geliyor ama :D bujiyi denicem

avkan65
03 Aralık 2009, 15:01
arkadaslar vurdurma ımkanım yok biraz garip geliyor ama :D bujiyi denicem

Bu honda ya da kawasakiyi satmayı düşünüyormusunuz ?

BlackMask86
03 Aralık 2009, 15:18
hayır arkadaslar babamdan hatıra..

aSuBaYaH
03 Aralık 2009, 15:27
Bu honda ya da kawasakiyi satmayı düşünüyormusunuz ?

hakan abi enduro ya mı merak saldın:silent:

eftelya
03 Aralık 2009, 15:28
500 kağıt veririm :P nakit :bounce:

BlackMask86
03 Aralık 2009, 15:34
500 kağıt veririm :P nakit :bounce:

nakit verirsen verebilirim egzozu :)

Jagadam
03 Aralık 2009, 15:34
Karbüratörlerin içinde benzin kalmışsa iki senede macunlaşıp sağı solu tıkamış olması muhtemeldir. Bir iki ayda bile bozulabiliyormuş benzin. Karbüratörleri açıp bir göz at, kirlenme tıkanma varsa temizle.

Temizlikte karbüratör temizleyici sprey kullanacaksan bütün plastik ve kauçuk parçaları, contaları vesaire sök. Bazı model karbüratörlerde sökülemeyen plastik parçalar varmış, seninki onlardansa sprey kullanma. Karbüratör memeleri tıkanmışsa sprey artı basınçlı havayla temizle. İçlerine sivri, keskin şeyler sokma. Sirke tuz karışımının iyi temizlediğini söyleyenler var ama bilemem. Adamın biri de tuzlu ketçaba yatırıp iyi sonuç aldığını söylüyordu ama o kadarı da fanteziye kaçar :)

ergün1968
03 Aralık 2009, 15:43
Bir arkadaş yazmış,buji yi düşünmeden değiştir.Kalan benzini (karbüratördeki dahil) boşalt.Yeni bnzin koy bas marşa devam.Makinaların 2 zamanlı anladığım.yağlarınıda kontrol etmeyi unutma :wiinkk:

CTRLALTDEL
03 Aralık 2009, 15:51
nakit verirsen verebilirim egzozu :)

süper cevap :cat:

eftelya
03 Aralık 2009, 15:57
aaa niye yanlış anlıyorsun hemen , sen bi cevap vermişsin bende cevap verdim işte , terbiyesizlik yapma lütfen :mrgreen:

CTRLALTDEL
03 Aralık 2009, 16:24
merhaba blackmask ,

bence çalıştırmak için zorlama , metal aksamda karıncalanma olabilir . motor içindeki contalar ve varsa plastik aksam kurumuş olabilir , yağ ve benzin özelliğini muhtemelen kaybetmiştir .

bence dip köşe bir bakımdan sonra tamircin denesin çalıştırmayı .

CTRLALTDEL

yürekçe
03 Aralık 2009, 16:44
hiiiiiiiiiiiiiii... cık cık cık.... ayıp eftelya yaaaa :( sen yazmazdın böyle şeyler

eftelya
03 Aralık 2009, 16:52
yasarımmm :pale:

immortalboss
03 Aralık 2009, 19:21
hiiiiiiiiiiiiiii... cık cık cık.... ayıp eftelya yaaaa :( sen yazmazdın böyle şeyler

Ben de gerçekten çok şaşırdım.Neyse konuya dönelim.Bence de bir ustaya götür derim.Motosikletin içindeki benzin,yağ özelliğini yitirmiş olabilir.Egsozun içine örümcek girmiş de olabilir.:) Bence makineleri güzelce bir temizleyip bakımını yaptırmak üzere tamirciye götürürseniz çok iyi olacaktır.Haa bir de şu var.3 silahşörlerin resmini isteriz ha.:)

avkan65
03 Aralık 2009, 20:14
hakan abi enduro ya mı merak saldın:silent:

uygun fiyatlı bir tane bulursam 2 nci bir motor yapmayı düşünüyorum açıkçası
dağ bayır arazi için ideal stress atma aracı bunlar:cherry:

greyhorse
04 Aralık 2009, 21:47
şu an buna benzer bir durumla karsı karsıyayım 3 seneye yakın kullanmadıgımız araba ve kros motosiklet calısmadı,once arabayı motorcuya goturduk nem'den pas'tan motor tamamen gıtmıs krank kolları vs heryer paslanmıs,buyuk olasılıkla motordada aynı sorun var.motorda japon oldugu ıcın cıkma parca arayısına gırdım
umarım sendede sorunun kaynagı aynı degıldır.yagını kontrol et sana motorun durumu hakkında ıpucu verıcektır

iptaluyelik02
04 Aralık 2009, 22:26
Kawasaki ve KTM nin niye temsili fotografları var?

immortalboss
05 Aralık 2009, 16:31
Kawasaki ve KTM nin niye temsili fotografları var?

Hala çalışmıyor mu bu motosikletler merak etmeye başladım küçük canavarları.:)

mach1
05 Aralık 2009, 17:12
Bujiyi değiştir,karburatörü temizle benzine yatır(contaları şişsin)Motorun üst kapak contasına bişey olmaz kolay kolay,bujinin ordan az bir yağlı benzin ver öyle çalıştır.

haktan motor
06 Aralık 2009, 00:24
eftelya sende ne marka motor var.ben bornovada motorsiklet tamircisiyim.yolun düşerse beklerim.haktan motor 520 sk no 27/b erdoğan usta

---------- Mesaj ekleme zamanı: 01:24 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 01:17 ----------

karbüratör pis ve tıkalıdır.temizledikten sonra depoyu boşalt yeni benzin koy.ayrıca sekmanlar iz yapmıştır.biraz marşa basınca çalışması lazım.ateşleme de problem yoksa.

BlackMask86
06 Aralık 2009, 21:16
arkadaşlar dediklerinizi okudum ve düşündüm biraz ertelicem bu işi bu arada 1.resimde benım cekımım degildir benım elımde eskı bır foto var sabah gazetesinden alınma onu verebilirim http://arsiv.sabah.com.tr/2004/05/10/im/F282185CA9739E408CBC54F9b.jpg

iptaluyelik02
06 Aralık 2009, 22:23
arkadaşlar dediklerinizi okudum ve düşündüm biraz ertelicem bu işi bu arada 1.resimde benım cekımım degildir benım elımde eskı bır foto var sabah gazetesinden alınma onu verebilirim http://arsiv.sabah.com.tr/2004/05/10/im/F282185CA9739E408CBC54F9b.jpg
sen bizimle hakikaten dalga geciyorsun galiba
3 tane motordann bahsediyorsun
sonra ekledigin 3 fotograf da temsili.
:cyclopsan

BlackMask86
07 Aralık 2009, 14:37
sen bizimle hakikaten dalga geciyorsun galiba
3 tane motordann bahsediyorsun
sonra ekledigin 3 fotograf da temsili.
:cyclopsan

temsili dediğin ne kardesım anlamadım ben senı ? ilk verdiğim resimleri googleden bulmustum bu verdıgım resımde 4senelik felan resım sabah gazetesi cekmıstı

kurubuz
07 Aralık 2009, 15:34
Benzini değiştir, depoyu boşalt yeni benzin koy çalışır.
Benim tekne de yaz başında marş almaz, depoyu döküp yenisini koyarım çalışır.

iptaluyelik02
07 Aralık 2009, 15:37
temsili dediğin ne kardesım anlamadım ben senı ? ilk verdiğim resimleri googleden bulmustum bu verdıgım resımde 4senelik felan resım sabah gazetesi cekmıstı
Boşver dostum.

BlackMask86
07 Aralık 2009, 16:24
arkadaşlar litre başına nekadar yağ koyuyorduk benzine

yalnlzkurt
08 Aralık 2009, 09:48
Ben bunun laf olsun diye yazıldığını ta baştan anlamıştım zaten 3 motora sahip olan vatandaş en azından diyebilirdiki şunları şunları denedim ama çalışmadı :)

immortalboss
08 Aralık 2009, 13:51
Ben bunun laf olsun diye yazıldığını ta baştan anlamıştım zaten 3 motora sahip olan vatandaş en azından diyebilirdiki şunları şunları denedim ama çalışmadı :)

Katılıyorum yalnızkurt.Şaka bir yana 3 tane motocross birini alıp üstünde bir saat kendim temizlik bakım yaparak çalıştırabilirim sanırım.Buji,karbüratör,detaylı bir temizlik.KAliteli bir motor yağı bas marşa al sana tırtırtır. . .

---------- Mesaj ekleme zamanı: 12:51 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 12:50 ----------

Boşver dostum.

Savaş abi ben de senin dediğin gibi diyorum aynen:)

BlackMask86
08 Aralık 2009, 14:14
:) bu yorumlara gülüyorum sadece birazdan motorların bı resımlerını cekeyım motosiklet.net forumdaki dalga geçenlere kapak olsun diye

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:14 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 13:53 ----------

Katılıyorum yalnızkurt.Şaka bir yana 3 tane motocross birini alıp üstünde bir saat kendim temizlik bakım yaparak çalıştırabilirim sanırım.Buji,karbüratör,detaylı bir temizlik.KAliteli bir motor yağı bas marşa al sana tırtırtır. . .

---------- Mesaj ekleme zamanı: 12:51 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 12:50 ----------

Savaş abi ben de senin dediğin gibi diyorum aynen:)

http://www.youtube.com/watch?v=3ylqAfD370I evet az once çektim bu videoyu. sizin gibi gereksiz post atanlar için buyrun izleyin efenim..

Jagadam
08 Aralık 2009, 14:25
Kardeşim, forumdaşlarım adına özür dilerim senden. Kolay gelsin :cat:

Bundan sonra video koymadan sorumuza cevap alamayacaksak yandık :P

strangedenial
08 Aralık 2009, 14:25
BlackMask86 - hiç kafana takma burada çok böyle mesajlar. Ben de ondan herhalde 2 yıla yakın süredir doğru dürüst bir şey yazmıyorum.

imrendim elindeki imkana motorlara. Şahsen günlerimi verir tek tek söker temizler paslarından arındırır, değişmesi gerekenleri değiştirir, yavaş yavaş güzel güzel temizler, sonra da basardım marşa. Gene olmuyorsa e bir usta tabi bulmak. :)
kolay gelsin...

mete_han
08 Aralık 2009, 14:29
şanslı evladmışsın...babadan kalma demişsin...baban tekrar hayat verse bunlara olmazmı...

BlackMask86
08 Aralık 2009, 14:37
Kardeşim, forumdaşlarım adına özür dilerim senden. Kolay gelsin :cat:

Bundan sonra video koymadan sorumuza cevap alamayacaksak yandık :P

saolasın. cevap büssürü geldi arkadaşlar yardımcı olmaya calıstılar yöntemler söylediler ama yılbasından sonra yapıcam dedıklerını. teşekkürler.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:37 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 14:35 ----------

şanslı evladmışsın...babadan kalma demişsin...baban tekrar hayat verse bunlara olmazmı...

kardeş babam 25senelik türkiye motocross şampiyonuydu yanlız 2sene önce vefat etti bende motocrossu bırakmak zorunda kaldım. (gerçe yarışları babamın vefatından 2sene once bırakmıstık güzel yönetilemiyor diye yarışda sadece 1etap felan değiştirdiler herşeyi) 2seneden beride yatıyor öyle.. yoksa motorlar taş gibiydi..

mete_han
08 Aralık 2009, 14:40
Allah rahmet eylesin...baba yadigarı motorlar baba yadigarı bir sevda...babanın bu camiadan tanıdığı ustalar vardır çevresi vardır...bence basit karbüratör temziliğiyle hepsi şahlanır kendine gelir...

BlackMask86
08 Aralık 2009, 14:42
elbette ama ben biraz birşeyler öğrenmek istediğim için yaptırmıyorum yoksa yaptırcak kişi çok arkadaşlar. eskiden derdi gel öğren yok derdım xD

dark_face
08 Aralık 2009, 14:43
:) bu yorumlara gülüyorum sadece birazdan motorların bı resımlerını cekeyım motosiklet.net forumdaki dalga geçenlere kapak olsun diye

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:14 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 13:53 ----------

http://www.youtube.com/watch?v=3ylqAfD370I evet az once çektim bu videoyu. sizin gibi gereksiz post atanlar için buyrun izleyin efenim..

ön yargı böyle bir şey işte... :)

barok34
08 Aralık 2009, 14:44
anlayan birisi ile beraber denemeni tavsiye ederim hem bu vesile ile bişeyler de öğrenmiş olursun.Motoru kullanmakdan ayrıca sökmek takmak temizlemek onunla vakit geçirmek de güzel ve zevklidir.

istanbulccc
08 Aralık 2009, 14:45

:) Tebrikler, gerçekten kapak olmuş, bazı arkadaşlar sanırım artık mesajlara direkt atlamaktan vazgeçecektir. :queen:

BlackMask86
08 Aralık 2009, 14:49
teşekkürler arkadaşlar. videoda görmüşsünüzdür sanırım marşa basarken gaz verince gelen ses boğulma sesi değilmi?

dark_face
08 Aralık 2009, 14:51
teşekkürler arkadaşlar. videoda görmüşsünüzdür sanırım marşa basarken gaz verince gelen ses boğulma sesi değilmi?

2 tane krosum var bızımde başımıza gelir zaman zaman.
yeni benzin koy ve yeni buji takarsan çalışacak sanırım sesden anladığım kadarıyla. uzaktan bu kadar oluyor.:)